star Geen spoor van bewijs spionagezaak-John in Zelf beschikkingsrecht geen praktische politiek 'American ÏG Onoirbare praktijken van bouwbureaus C.B.C. telt nu 23.438 leden PHILIPS NEDERLANDS M.O.-INTERNAAT VOOR JONGE HONGAREN ESKIMO'S MET HOUTEN LANDKAART Israël in nood R 19J MAANDAG 3 DECEMBER 19S6 Lie Proces met veel van-horen-zeggen Alleen getuigen uit Oostzone hunnen opheldering geven (Van onze correspondent in Bonn) KARLSRUHE, december Het proces tegen de vroegere chef van de Westduitse Geheime Dienst, dr. Otto John voor het Bondsgerechtshof in Karlsruhe is nu al in zijn vijfde weck. Veel is men nog niet verder geko men. Nog steeds trachten de rechters uit de verklaringen der getuigen vast te stellen, of dr. John op 20 juli 1954 van West Berlijn vrijwillig naar de Sowjetzonc van Duitsland ging, of dat hij zoals hij koppig volhoudt door de toen in Oost Berlijn praktiserende gynaecoloog en Don Juan, dr. Wolfgang („Wowo") Wohlgemut werd bedwelmd en ontvoerd. De mate van vrijwilligheid, waar- nede dr. John naar Oostduitsland ;ing, zal n.l. ongetwijfeld een be- angrijke rol spelen. Dat weet John zelf ook. Vandaar, dat hij bij hoog en bij laag en een aantal zeer bezwaren- 111C de getuigenverklaringen ten spijt, vasthoudt aan zijn oorspronkelijke versie van het gebeurde: ontvoering, HD Russische pogingen tot het toedienen van een „hersenspoeling", meespe- *st i len om zijn huid te redden en •achten op een kans om naar de Bondsrepubliek terug te ontsnappen, zaak wordt behandeld in het voor malige groothertogelijk slot te Karls ruhe en rechter Geier heeft een der kleinste zalen uitgezocht, waarschijn lijk een salon van een der vroegere groothertoginnen, waar op staalbuis- stoelen plaats is voor hoogstens 100 man publiek. Daarmede is voldaan aan de eis van openbaarheid der rechtspleging. De helft van de plaatsen wordt perma nent ingenomen door vertegenwoordi gers der binnen- en buitenlandse pers. ohn maakt nog steeds een nerveuze indruk, rookt de ene sigaret na de an dere. Het „vuur" van zijn optreden uit de eerste dagen van het proces is ver dwenen, zijn agressiviteit vervangen door een zekere berusting. Prominente getuigen zijn er nog maar weinig verschenen. De meest opval lende was prins Louis Ferdinand, chef van het Huis Hohenzollern. een vriend van John in vroegere, betere dagen, een vriend ook nu nog. die John zo veel doenlijk trachtte te ontlasten. Maar rechter Geier bleef uitermate sceptisch. Frau Wohlgemut Een andere opvallende getuige was de 22-jarige (vierde) echtgenote van dr. Wohlgemut, die wel van haar veel oudere echtgenoot gescheiden leeft, doch wier .huwelijk nog niet is ontbon den. Zij maakte in de rechtbank voor al indruk door haar modieuze kleding en welverzorgdheid, maar zeker niet door de betrouwbaarheid van haar verklaringen. Zij weigerde tenmin ste aan het slot ervan gelijk in Duitsland te doen gebruikelijk is er een eed op af te leggen, et was de machtige soevereine officier van justitie, die haar voorstelde op Kustvaarder gezonken bemanning gered Het Nederlandse m.s. Cobri (199 ton) is iterdag in de Duitse Bocht, na een aan- aring met het Italiaanse, onder Pana- iese vlag varende schip Maria Dolores (7176 ton), gezonken. De bemanning van koppen werd door het Panamese «chip opgenomen. Om de dikke mist stonden alle leden an de bemanning van de Cobri op de uitkijk. Niettemin werd de Cobri door de veel hogere Maria Dolores Hoewel een groot gat ontstond, zag kans een reddingboot te strijken. De Nederlanders waren vol lof ov» ontvangst aan boord van het Panamese •chip dat op weg naar Norfolk (Ver- igde Staten) de bemanni ~g van de Co- in Hoek van Holland aan land zette In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid J. M. Peters (kath. v.) naar min der oirbare praktijken van zgn. bouwbu reaus heeft minister Witte verklaard dat bureaus, als door de heer Peters be doeld. inderdaad werkzaairt zijn. Dergelijke bureaus geven in plaatselijke en streekbladen verlokkende adverten ties. Reflectanten worden bewogen een «chriftelijke overeenkomst aan te gaan, waarin de bureaus zich tot weinig of niets verplichten, doch waarbij de gegadigden een bedrag van soms enkele duizenden guldens als voorschot moeten storten. Behalve eventueel langs strafrechtelijke weg bestaat geen mogelijkheid voor eer rechtstreeks optreden, aldus ministei Witte. Alvorens te reflecteren wordt ge gadigden dringend aangeraden zich to de hoofdingenieur-directeur van de volks huisvesting en bouwnijverheid in hun provincie om inlichtingen te wenden. haar verklaringen maar niet te zweren en haar daarmee redde van meineed. Zij belastte John, omdat zij bestreed, dal^ haar echtgenoot hem had ontvoerd. Licht in de vraag of John vrijwillig ging dan wel onder bedwelming, brachl ook zij niet. „De getuigenverklaring is haar door de communisten ingeprent.' was het eenstemmige oordeel van rechtbank en openbare aanklager „Wc zullen aan de woorden van mevrouw Wohlgemut maar niet al te veel bete kenis hechten." Het Karlsruher proces zou in een paar dagen afgelopen kunnen zijn als „Wo wo" Wohlgemut en een aantal func tionarissen uit de oostzone bereid zou den zijn om naar Karlsruhe te komen om te getuigen en precies te vertellen, hoe alles in zijn werk is gegaan. Daar bij zou men dan nog steeds voor ogen moeten houden, dat deze getuigen mis schien een uit hun hoofd geleerd lesje Een van de weinigen die volle dig opheldering zou kunnen ge- ven over de vraag, of dr. John al dan niet vrijwillig naar Oost- Berlijn is gegaan: dr. Wolfgang Wohlgemut, een bekend en kun dig Berlijns gynaecoloog, over het algemeen beschouwd als een salon-bolsjewist. Dr. Wohlgemut heeft ondanks Westduitse belof ten voor een vrijgeleide, geweigerd te getuigen. veel verder i ko- BINNENHUISJE Er is nog geen spoor van enig bewijs dat er in de koffie die „Wowo" zijr vriend John te drinken gaf verdovend» middelen zaten. Maar evenmin is ei enig bewijs, dat dr. John volkomen vrijwillig de zonegrens overstak. Uit deze donkere gang moeten Johns rech ters een uitweg zien te vinden. In drie weken bijna hebben zij nog niet eeni een lichtstraaltje naar de waarheid ge vonden. Als ergens de waarheid in het midden ligt. schijnt dat wel in de zaak-John het geval te zijn. En toch is de publie ke opinie in West-Duitsland. zeer ir het algemeen gesproken van dr. Johns schuld overtuigd, met uitzondering zijn opperste baas, de minister van bin nenlandse zaken. mr. Schroder, die ho nend werd uitgelachen toen hij kort na Johns verdwijning verklaarde, dat dp chef van de geheime dienst niet met landsverradcrlijke bedoelingen naar de Oostzone was gegaan. Geen bewijs De overtuiging van Johns onschuld, waaraan mr. Schroder door dik en dun heeft vastgehouden, noemde men het „grootste schandaal der Bondsrepu bliek" Men eiste mr. Schröders aftre den. Waarschijnlijk heeft dat zaak-John meer reliëf gegeven dan zijn verdwijning zelve, of zijn terugkeer zeventien maanden later, toen de pu blieke opinie er zo langzamerhand overtuigd was geraakt, dat dr. John psychopaat was. Maar ook daarvoor ontbreekt ieder spoor van bewijs. Er zijn onder de getuigen velen die voor dr. John de grootste achting bleken te hebben, ook nog na wat hij wordt ver ondersteld te hebben gedaan: het plegen van landverraad, wat deze getuigen kennelijk niet geloven. Er zijn echter even zovelen, die voor de beklaagde dé grootste minachting hebben en daar van in de rechtszaal dan ook duidelijk blijk geven. Het Is een proces met veel wat de Amerikanen noemen „circumstanti al evidence", dat men in de Nederland se rechtspraak niet kent. maar in West- Duitsland wel rechtsgrond heeft. Een proces met veel horen-zeggen, van het- kan-zo-maar-ook-zo-zijn-geweest. En dat is nooit bijzonder overtuigend, hoe het verder ook moge aflopen. De Verenigingsraad van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland, kwam dezer dagen in vergadering te 's-Gravenhage bijeen ter bespreking van de verslagen over de jaren 1953. 1954 en 1955 en het door het hoofdbestuur ge voerde beleid. De heer C. van Baren jr. voorzitter, be sprak in zijn openingswoord o m nomische ontwikkeling van ons land. in verband waarmee hij tevens de aandacht vroeg voor het vraagstuk van ,de auto matisering van het bedrijfsleven. Ook de Christelijke Bedrijfsgroepen j Centrale is bij dit vraagstuk ten nauw ste betrokken. Ten aanzien van het ledental kon de voorzitter meedelen dat per 1 oktober 23.438 leden waren ingeschreven. De secretaris-penningmeester C. v. d. Wal gaf vervolgens een toelichting op het jaarverslag, terwijl hij tevens een overzicht verstrekte over de loon- en prijspolitiek. (Frits Flits:) Dat Sinterklaas beslist bestaat, Bewijs ik straks met plaat na plaat Want pakjesavond zag al gauw De flitslichtcamera in touw; Ik heb het vriendelijk gezicht Met „Photoflux" perfect belicht... Dit flitslampje van Philips geeft Wat 't kamerkiekje nodig heeft. (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks I Joy-ridiug liep uit op ernstig ongeluk (Van onze correspondent) Zondagmorgen hadden vier opgeschoten jongens een bij de R.K. kerk te Lcidschen- dam geparkeerde bromfiets weggenomen om daarmee rondjes te rijden. Op een mo ment slipte de 14-jarige v. d. L. uit Leid- schendam met dc bromfiets met het ge volg, dat hij over de kop sloeg en met een zware sghedelbasisfractuur naar St Antoniushove moest worden vervoerd, vanwaar men hem gezien zijn zeer ern stige toestand onmiddellijk naar de Ur- rulakhnick in Wassenaar het overbrengen. Nederlandse hulp aan noodlijdend Hongarije Het Nederlandsche Roode Kruis heeft in november 29 wagonladingen per spoor en 300 ton hulpgoederen voor Hongarije per vrachtauto naar Wenen gezonden. Voor 1.548.544.72 werd geput uit het geen op giro 777 is binnengekomen. Voorts werden goederen verzonden, die in tura werden aangebodqp door dc huisvestingscomité, het „Save the children fund" en het comité Amsterdam helpt Hongarije. Vijf nieuwe schepen Mij. Nederland Bij P. Smit jr te Rotterdam is zaterda hei m.s Banggai van de Mij. Nederlan te water gelaten. De Mij. Nederland laat vijf schepen va hot type der Banggai bouwen. De Banggai, met een draagvermoge van 10.000 ton, is ruim 145 meter lang e 19 meter breed. Er is accommodatie voc acht passagiers. Zaterdagochtend trouwden in Zeist vier gevluchte Hongaarse studenten met eveneens gevluch te meisjes. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals, links hield in het Hongaars een toe spraak. De boeketten van de bruidjes waren een geschenk van de commissaris der Konin gin in Utrecht mr. C. Th. E graaf van Lynden van Sanden- burg. Het onrustige eiland (6) Interview met de gouverneur Sir John Harding NICOSIA, oktober (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) IN HET ZWAAR BEWAAKTE gouvernementspaleis van Nicosia, in een werkkamer die eerder kaal dan luxueus te noemen is, kan men tien uur per dag een kleine, maar impressieve figuur vinden, die de problemen van Cyprus na aan het hart liggen. Het is veldmaarschalk Sir John Har ding. eens bevelhebber van de befaamde „Desert Rats" en de man, die er m slaagde Rommel van El Alamein naar Tripoli terug te dringen. Dc nu zestigjarige,, Brit, op wie dc Eoka al twee aanslagen heeft gepleegd nog niet zo lang geleden werd onder zijn bed een tijdbom gevonden heeft een schitterende militaire carrière achter dc rug. HIJ klom op van gemeen soldaat (o chef-staf van dc „Britse Imperiale Strijd krachten" en bereikte daarmee de hoog ste sport van de legerladder. Sinds ok tober van het vorige jaar zwaait hü thans de scepter over het roerige eiland Cyprus, in de dubbele functie van gou- opperbcvelhebber. Zfjn be noeming was niet alleen een erkenning van zijn soldateske kwaliteiten, maar ook van die als onderhandelaar en diplo- In Oostenrijk wellicht Nederlands geld een school voor middelbaar onderwijs worden ge sticht voor een aan'al Hongaarse meisjes en jongens. Dit plan werd zaterdag besproken op een vergade ring van het Nationaal comité hulp verlening Hongaarse volk. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door koningin Juliana. Het dagelijks bestuur, onder voorzitter schap van de heer E Kupers. besloot op nieuw een ton ter beschikking te stel len aan de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp, die als uitvoerend or gaan van het Nationaal comité optreedt. Het volgende besluit was. van de op giro 999 ontvangen gelden wederom een half miljoen Oostenrijkse schillingen ter beschikking van de hoge commissaris voor de vluchtelingen te stellen voor eerste noodvoorziening van over de grens ge vluchte Hongaren. Het plan tot stichting van een middel bare school in Oostenrijk was uit dal land ontvangen. Besloten werd. enkele Oosten rijkse en Nederlandse deskundigen op te dragen, op zeer korte termijn een uitge- len. Het aantrekkelijke van het project ie. dat een aantal kinderen onmiddellijk een redelijk tehuis krijgt en dat het op langere termijn bezien deze jongens en meisjes een behoorlijke democratische scholing verzekert. Men verwacht, dat in Nederland en met name in de kring het M.O. belangstelling zal bestaan dit plan. ciet welke hij in 1935 en iowel in het Saar-plebls- in de onderhandelingen Joegoslavië over Triest Italië heeft getoond. Het is voor de journalist een waar plezier om een interview met veldmaar schalk Sir John Harding te hebben, die ai6 gevolg van een oorlogsverwonding in Noordafrika twee vingers aan de linker hand mist. Door zijn charme heb je ogenblikkelijk het gewenste contact en hij spreidt een openhartigheid ten toon, waarmee slechte weinigen in zijn positie schermen. Gezeten in een leren clubfau teuil is de gouverneur van Cyprus be reid elke vraag te beantwoorden, zij het dat hij een ngoreuze scheiding maakt tussen voor publikatie bestemde en ver trouwelijke opmerkingen. Cyprus anders VRAAG: Hoe komt het. dat de Britse regering op zulke grote moeilijkheden op Cyprus is gestuit, terwijl ze over het al gemeen toch tamelijk succesvol is in de behandeling van andere koloniale pro blemen. ANTWOORD: Cyprus Is geen gewoon koloniaal probleem. Er zijn drie tegen strijdige belangen ln het spel. die met elkaar in overeenstemming moeten wor den gebracht. Daar zijn op Üe eerste plaats de Britse militaire vefeieten op de tweede plaats de aspiraties Griekenland en de Grieks-Cypriotische gemeenschap. Op de derde plaats komt dan de angst van Turkije en de Turks- Cypriotische gemeenschap. Hoe kan het probleem Cyprus worden opgelost? De eerste fase. die naar een oplossing kan voeren is de erkenning van hst feit, dat deze tegenstrijdigheid in de onder scheidene belangen bestaat en dat het on mogelijk is de diverse standpunten met elkaar te verzoenen zolang er een groep is. die voortgaat, alles voor haarzelf op te ei6en door middel van de aanmoediging en de ondersteuning van terreur en ge> weid. Kortzichtig nationalisme is ouder wets in de tegenwoordige omstandig heden. Het probleem Cyprus moet wor den opgelost in de brede, internationale 6tructuur van eenheid en veiligheid voor de hele vrije wereld. Hoeveel tijd neemt het nog in beslag, voordat de Britse strijdkrachten de Eoka als geheel hebben vernietigd? Ik heb nog nooit een belofte ten zien van dit punt gedaan en ik ben ook niet van plan dit nu te doen. Maar dit wil ik wel zeggen: in mei en juni zijn de Britse strijdkrachten cr in geslaagd de terroristen een paar harde klappen toe te brengen en onlange hebben ze meer be duidende successen behaald Langzaam maar zeker komen we meer te weten O' de organisatie en het lidmaatschap van Eoka en wij zullen de druk voortzetten vergroten, totdat de terroristen vernietigd zijn. Hoe lang dit ook zal duren, het cindclijke resultaat is onvermijdelijk. Wij zullen onze inspanningen niet opgeven voordat terreur en intimidatie hebben opgehouden te bestaan. Wat voor soort mensen zijn de leden Turft is het zu i d« hooien landkai en verdikkingen, kan nna er werkelijk niel- toe krengen He primitieve aard rtfkekunde vaet de Eakimn'e Ie hnng achten. Toch hekken we ongeluk I)e Ooal- Groenlender die dergelyke produkter maakte, wiet aanzienlijk méér van de plaatselijke aardrijkskunde af dan de nteeeten van one. De diepe inkepingen uitgebeeld, heeft deze I werk gemaakt, want h hem van weinig betekei die hij dan ook op moeilik worden verlangd en hij sou naar alle waarschijnlijkheid bet ant woord op een dergelijke vraag schuldig blijven. In dit opzicht steken wjj dus met hoofd en schouders fier boven hem uit Zoi schter ■and inhar de kust ene inkeping naar de andere, geven de plaatsen aan. waar de van hout ver vaardigde boten over het land gedra gen kunnen worden. De knobbelige stok. die met goed recht tot steun van de dorpeheks zou kannen dienen, blijkt •*-aN lol Le Havre op papier te tekenen, dan konten w(j in moeilijkheden. Tot Hoek van Holland gaat het vrjj gemakkelijk, maar hij de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden komen de moeilijkheden al «n de hui dat hu. rilükei hh I rjj eilanden, die Ie kust liggen, voor I# stellen. De rgenover de inkepingen van hel Doorlig ingesneden «luk hout ge- geeft du» de fjordenkusl mei hel land! dat door hel hrnil op de hoogte was dsn wq. Vraagt mei aan u, of aan ondergetekende, waai Londen. Kaapstad of Sur? liggea. dar /uilen we er inderdaad wel in slager bij benadering aan le duiden waar den plaatsen rich bevinden Van de F»kimo die geen srhnlen heeft heaorht. kan dii met de werkelijkheid in overeen«te«n- ming Desondanks «aist een E>k.mo, behorende lot de Avilikstam. desge vraagd de kust vanaf de Churcfaillrivier tot aan de Lanraaterstraat op papier te schetsen, dat i« een afstand van bjjna 1500 km in vogelvlucht! Een dergelijk voorbeeld is karakteristiek voor de on wetende Eskimo's. Nu de kou veraeild i 'NADRUK VERBODEN) van de Eoka? Misdadigers. terroristen, moordenaars en nationalisten? De lange Iflt t'nn gewelddaden. die door de Eoka zijn gepleegd, behelst het antwoord op uw vraag. Kan iemand die waarachtig is. mensen al* nationa listen beschouwen die ongewapende landgenoten in de rug schieten, een moord in een kerk piepen, op zieke vrouwen in een hosp'taal vuren, of in koelen bloede een ooi komen onschul dige soldaat wurgenHet bedrijven van vier misdaden van dit soort ia niet mijn idee van de wijze, waarop man nen, die werkelijk voor de belangen van hun land menen te moeten op komen. moeten handelen. Veroordelen de Griekse Cyprioten over het algemeen de daden der Eoka of keu ren zc deze goed? Ik heb de Griekse Cyprioten te hoog zitten om te geloven, dat-ze «de onheilige daden van Grivas en zijn moordenaars bende door de vingers zien. laat 6taan goedkeuren. En ik ben er helemaal zeker van dat de grote meerderheid van de Griekse Cyprioten ziek en moe zijn van de Eoka-acties en naar de terugkeer van de vrede op hun eiland verlangen. Op het ogenblik durven ze dit nog niet open lijk uit te spreken uil vrees voor wraak neming van de zijde der terroristen op hen en op hun gezinnen. Ik hoop en geloof echter, dat dit veranderen zal, zodra we de teri^ur enigszins onder de knie heb ben gekregen cn de mensen zich gaan realiseren, dat de nederlaag van de Eoka onvermijdelijk ie. Grondwet Bent u van mening dat vrede en rust eerst zullen moeten worden hersteld, al vorens de constitutie, waaraan Lord Rad- cliffe momenteel werkt, van kracht kan worden. De Britse regering heeft herhaaldelijk verklaard dat de liberale conatitutie. waar aan Lord Radcliffe thans werkt, niet kan TN ISRAëL heerst alom grote verslagen heid: vier weken nadat het de Egyp tische troepen in de Slnaïwocitijn heeft verslagen, bevindt het zich als het wara in het middelpunt van een woeste wer velwind. Het leger, dat een grote rol speelde in dit jonge land (omdat bijna iedereen in dienst geweest is of het nog is) heeft een grote zege behaald, maar realiseert zich nu. dat wat op militair ter rein werd gewonnen, op politiek gebied is verloren. De reacties van de Sabro* (degenen, die in Israël geboren zijn) kan men sa menvatten in de woorden, die een van hen sprak tegen Don Cook van de New York Herald Tribune: „Wat heeft de wereld ooit voor ons gedaan, dan ons tegenge werkt en ons ali ag *4 Verklaarde uitricht kaart laten vegen. En wat kan ons het schelen, wat de wereld van ons denkt?" Dan zijn er de regeringsleiders, die maar al te goed begrijpen, dat dit kleine land met zijn 1,7 miljoen inwoners slechts een zeer onbelangrijke plaats inneemt ln die wereld, ook al heeft zijn leger dan succes behaald en ook zij vragen zich met verbijstering af. wat er nu verder met Israël zal gaan gebeuren. gebrandmerkt? We hebben de Ara bieren laten zien, dat ln zijn werkkamer poseerde de gouverneur van Cyprus veld maarschalk Sir John Harding voor de kaart van het onrustige eiland, waarover hij de scepter zwaait. worden Ingevoerd voordat geweld en rd zullen zijn gestaakt en recht en zullen zün hersteld. De vernietiging de organisatie der terroristen la een absolute voorwaarde voor elke constitu tlonele ontwikkeling. Wat denkt u van de wens der Cyprio tische nationalisten dat onderhandelingen over de nieuwe constitutie alleen maar kunnen worden gehouden als aartbtsachop Makarios er aan deel neemt? Wat de inhoud van de nieuwe constitu te betreft komt de vraag van onderhan delen met de aartsbisschop of iemand an- niet naar voren. Alles wat over da constitutie te zeggen viel, ts raeds gezegd De taak de constitutie te ontwerpen is nu kén man toevertrouwd Lord Rad cliffe, een voortreffelijk Juridisch expert kort na het uitbreken van de Hongaarse vrijheidsirtijd de actie tegen de Egypte- naren in de Sinaïwoestljn begonnen. Het enige doei van Ben Goerion was om op een zo gunstig mogelijk ogenblik een eind te maken aan de dreigende toestand door Egypte in het leven geroepen. Men zou Ben Goorion gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel kunnen verwij ten en ook, dat hij een oorlog begonnen is, zonder rekening te houden met de een voudigste stelregels voor een succesvolle oorlogvoering. Maar om te begrijpen, wat Israël in de acht Jaren van zijn beetaan heeft doorgemaakt, moet men zich ln de situatie van de boeren verplaatsen, dia in de Negebwoestijn wonen. De landerijen worden van water voor zien door een verplaatsbaar systeem van pijpleidingen en opdat deze pijpleidingen niet door Arabische zelfmoordgroepen zouden worden vernietigd, moesten zij iedere avond binnengehaald worden en iedere ochtend weer worden uitgelegd. Een voortdurende bedreiging hield de be volking gespannen. pen gericht, vervolgens werd de Slnal- woestijn veroverd cn ten slotte moeten de Israëliërs zich daaruit terug trekken om plaats te maken voor de strijdkrach ten van de Verenigde Naties. Voor Israël ziet het er naar uit, dat de Verenigde Staten de status quo van voor de actie willen herstellen, een situatie, waarin kolonel Nasser de Arabische we reld met Sowjethulp tegen Israel leidde. Een situatie, die onhoudbaar bleek te zijn en dit zal blijven. Maar Israël zelf weet niet, wat het er tegen moet doen en wat zijn toekomst zal zijn. Het is, alsof nie mand aan Israël denkt. Niemand, behal ve de Israëlieten zelf en misschien de Fransen. Een demilitarisatic van de Si- naiwoestijn om de veiligheid van Israël te verrekeren, zou toch het minimumresul taat moeten zijn. Fabrieksbrand tc Assen; voor tonnen schade Een hevige brand heeft gisteravond voor honderdduizenden guldens schade aange richt In dc Drentse exportslagerU en vleea- warenfabrlek te Aaaen. Voor de brandweer, die met groot mate riaal was uitgerukt, was het zeer moei lijk het vuur in de geïsoleerde, cellen van de worstdrogerij te bestrijden. het gebied van constitutionele zaken die Cyprus gedurende de laatst» maanden twee keer he-ft bezocht en die in staat is geweest de eituatle uit de eer st e hand to bestuderen. Hij heeft geen onderhandelingen gevoerd en zal deze ook niet voeren. Is de Britse regering bereid het Cyprio tische volk het zelfbeschikkingsrecht te verlenen? Het zelfbeschikkingsrecht ie door de Britse regering in beginsel aan vaard. Maar op het ogenblik zou het geen praktische politiek zijn het Cy priotische volk het zelfbeschikkings recht te verlenen. Alle verstandig» mensen die een realistische en objec tieve kijk op het probleem hebben inclusief de Griekse Cyprioten zullen erkennen, dat er ernstige moeilijkheden zouden ontstaan, als nu of in de nabije toekomst het zelfbeschikkingsrecht op Cyprus zou den invoeren. Op het ogenblik is de Britse souvereiniteit over Cyprus het enige alternatief om een werkelijk ernstige botsing tussen Griekenland Turkije te voorkomen. De gevol gen van zulk een botsing zouden ampzalig zijn voor de Navo-landen cn de rest van de vrija wereld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5