Gaat heen in de wereld geldt nu nog Een palingboer grijpt naarGod Zij hoorden er niet bij ZENDING IN EEN VERANDERDE WERELD (I) ZONDAGSBLAD ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 „Komt U maar mee", zei ds. Richters, de directeur van het Gereformeerd zendingscentrum te Baarn en hij ging mij voor naar zijn wel grote maar zeker niet ruime werkkamer. In dit vertrek met zijn grote bureau en zijn wanden vol boeken, wordt enorm veel werk verzet om de Indonesische kerken, de Nederlandse kerken, de zendingscommissies en de zendingsarbeiders in hun zendingswerk bij te staan. Hier is een transformatorhuis tussen thuisfront en zen- dingsveld. Ds. Richters doet bij een eerste kennismaking meer den ken aan een zakenman dan aan een dominee. Dat behoeft geen ver wondering te wekken, want deze directeur komt uit een zakenfamilie en heeft zelf zijn weg gezocht in de zakenwereld, eer hij de stem van God hoorde en theologie ging studeren. „God gaat wonder lijke wegen." vertelde hij mij, „Toen ik de benoeming als direc teur van het zendings centrum kreeg be greep ik waarom God met mij deze omweg ging." Ook de kerk heeft specialisten no dig; vooral mensen, die zich gespeciali seerd hebben op za kelijk - organisatorisch gebied en daarom heeft men terecht ds. Richters de plaats ge geven, waar hij thuis behoort en zich ge- lukkig ook thuis voelt. Ik zette hem het doel van mijn komst uiteen dat ik spreken over de vraag: „Heeft de zen ding nog zin?" De uitdrukking op zijn gezicht sprak boekdelen. En wat ik kon verwachten kwam natuurlijk: ,,De vraagstelling is onjuist. De opdracht van de zending is niet afhankelijk van de omstandigheden, maar van het Woord van God, dat zegt: „Gaat heen in de gehele wereld." Juist in deze tijd moet Richters maakte een uitgi tocht langs de verschillende ze velden. De bumper van de jeep r tot een ogenblik van rust en puffende trein. Nog geen honderd jaar geleden beschreef een schrijver een tocht met paard en wagen en klaagde, dat het paard so hard liep, dat hem „de adem werd afgesneden!" Van Amsterdam af ia New York gemak kelijker te hereiken dan Leenwarden in 19.16. De wereld is klein geworden. Heeft de zending nog zin in deze tech nische wereld? Maar niet alleen de terhniek heeft het gezicht van de wereld veranderd. In het oosten ontwaken de volkeren. Een nieuw nationalisme doet opgeld. De Aziatisch-Afrikaanse gemeenschap landen begint een stem te krijgen ii Bot belev r-aakte het wereldgebeuren. Heeft de zending rrschillende lande .geblazen. De Tslamie •an de oude godsdiensten. Met het het Hindoeïsme, Boedisme en de •n hebben zich op de buitenlandse ending" geworpen. Zo wordt o.a. in Den Haag een moskee gebouwd. Dc Boedisten bouwen tempels in Los Angeles en New York. In verschillende landen worden geen zendelingen meer toegelaten; deuren sluiten zich voor westerse kerken. Heeft zending nog wel zin? Vandaag plaatsen we op deze pagina het eerste van een serie artikelen ontstaan uit interviews met leidingge\ende personen op zendingsgebicd, waarin wij hun visie gevraagd hebben op het werk van de zending in een Geëmancipeerde slaven richten zich tot hun vrije heidense neven inderde eld. het zendingswerk ontstaan zijn, is enorme drang tot evangelisatie. Zij wor stelen met geldgebrek, maar zelden is er een tijd geweest, waarin het woord zo gepredikt kon worden als nu." In het oosten moet door de verander de politieke omstandigheden een posi tiebepaling komen. De mensen zoeken naar geestelijk houvast. De aloude adat verdwijnt. Op het heidense eiland Soem- ba bijv. brokkelt het heidendom af. In Dikiri werden op een gegeven zondag enige tijd geleden 100 mensen gedoopt. Op de Mentawei-eilanden vullen duizen den heidenen de kerkgebouwen, terwijl honderden zich voorbereiden op de christelijke doop. De Batakkerk, die nu 900.000 leden telt, is sinds 1940 met een half miljoen leden vermeerderd! En zulke berichten bereiken ons regelma tig van alle kanten. De jeugd trekt uit de dessa's weg. Zij gaat naar de stad om werk te vinden en veel geld te ver dienen. Zij staat wijd open voor nieu we. helaas niet altijd goede invloeden. Djakarta is alleen al in korte tijd een miljoenen stad geworden. Men wil luisteren naar het Evan gelie. Een groep vrouwen bijv. trok naar een ge vangenis op Java om met de gevangenen te spreken. De directeur gaf geen toestemming, maar eindelijk kreeg men toch de vereiste vergun ning. Men mocht daar toen persoonlijk met de ménsen spreken en het werk werd zo gezegend, dat zelfs de directeur een christen is geworden. In vrij korte tijd is het aantal christenen op verschillende terreinen bijna ver dubbeld." I ,JDit werk wordt allemaal natuur lijk hoofdzakelijk door de „jonge" kerk gedaan, de kerk die door het zendingswerk ontstaan is en nu een zelfstandige kerk is geworden. Maar wat is nu dan nog de taak van ons als zendende kerken. Zijn wij tot niet meer dan geldschieters gewor den?", vroegen wij. WERK GAAT DOOR „Ons zendingswerk gaat nog steeds door Van verschillende kanten komen aanvragen om werkers. Er is bijv. van uit Sumatra de vraag gekomen of de Gereformeerde Kerken daar geen hulp kunnen bieden In deze streken wonen de transmigranten uit Java, die daar indertijd als koelies zijn heengebracht. Men heeft ons gesmeekt om hulp. In een missionair bewogen discussie heb ben wij besloten om onze medewerking toe te zeggen, maar hoe dit uitgewerkt moet worden is nog niet duidelijk. We! is het zo. dat voor het oude type mis sionaire predikanten, de mannen die er als evengelisten op uittrokken, niet meer zoveel gelegenheid is. Het is voor hen heel moeilijk om visa te krijgen. Indo nesië laat geen mensen toe als eigen mensen datzelfde werk kunnen doen. Men vraagt dus veel meer naar specia listen. De Indonesische kerk zoekt een hechte samenwerking met ons. maar zij vraagt hoofdzakelijk om mensen die in gezet kunnen worden in allerlei cen traal werk. waarvoor men zelf nog niet de experts heeft kunnen vinden of op leiden. Enkele jaren geleden is een ciaal econoom ineezet om de kerk dat gebied te helnen. De mensen worden uitgezonden worden echter allen uitgestuurd in overleg met de kerk het zendingsveld. Vroeger stuurden wij een niorrinr 'rit n^ar een volkomen onbe kend gebied Die romantiek is uit het zendio«<-,ve'-k vonreoed verdwenen. Nu er zotf«»and:ge kerken zijn. moeten en mogen wij dus met hen samenwerken HET GEBED In de eerste plaats is daar het gebed. Ik heb geleerd dat als er Iets nodig is, wij moet«n gaan bidden. Gemeenten, die dat deden, hebben in de afgelonen Jaren hun gebed ook verhoord gezien. In 1956 werd er 2.600.000 gulden gege ven voor het zendingswerk, dat ii 2.000.000 gulden meer dan In 1946. In de tweede plaats moeten wij als zendende kerken cehoor geven aan dc concrete vragen die komen. Sumatra heeft onze steun nodig. Er ligt daar een geweldige kans voor het zendings werk en wij moeten helpen door on: eebed. door ons geld en door mensen te sturen. Ook de pas geïnstitueerde Op het ogenblik vrouwenthuisfront reformeerde ivordt overwogen te interesseren erk overzee, zodat door een gezamenlijke geestelijke krachtsinspanning de vrouw in Indone sië nog meer door het Evangelie kan: worden bereikt. Ook de jeugd in Nederland proberen we te interesseren voor de Indonesische jeugd. Vroeger ging het geld,, dat op de christelijke scholen werd bijeenge bracht voor de zending naar een plaat-1 selijke zendingskas. In N-Holland gaat het geld nu echter direct naar de In donesische scholen en het wordt dan bijv besteed om die scholen te helpen aan vraag: Heeft zending nog zin? is wel een heel duidelijk antwoord gekomen. Is het antwoord echter volledig? In een brief waarin ds. Richters mij enige correc ties op het uitgewerkte interview toe zond schreef hij: „De interviewvorm is altijd een probleem. Je zou eigenlijk veel meer hebben willen zeggen, als er maar meer gevraagd was. Maar an- derszijds kun je in een interview ook niet alles zeggen, wat je in een artikel zou hebben geschreven." We hadden ds. Richters inderdaad nog veel moer vra gen kunnen stellen, maar de toegeme ten ruimte is vol en bovendien volgt over twee weken een vraaggesprek met een andere leidende persoon in de zen ding, de algemeen secretaris van de Oegstgeestzending S. C. Graaf van Randwijk. In december zal het twee jaar ge leden zijn, dat ergens in een kleine Afrikaanse hut van golfplaten de stem van een Amerikaanseneger klonk, die een gedeelte voorlas uit het „boek der blanken". Howard Jones, zoon van een slavengeslacht richtte zich voor het eerst tot zijn neven, die in de vrijheid van de jungle, zich nimmer hadden kunnen ontworstelen aan de macht van hun heidense godsdienst. Nu, twee jaar later spreekt hij iedere week nog in dezelfde evangelisatieuitzending, die in Cleveland wordt opgenomen en vanuit Monrovia in Liberia wordt t t «*•&«-£-*«-- VISA LANGZAAM Het toppunt van verwardheid in het kleed van de theologie ge afgewezen. Maar toch kunnen we op het ogenblik telkens weer mensen uit sturen, die door de kerken in Indone sië gevraagd zijn en die zich hebben gespecialiseerd in allerlei takken van arbeid, predikanten of geestelijke „lei ders", die zich hebben gespecialiseerd in verschillende richtingen. Op een on langs gehouden missionaire vergadering Indonesische en Nederlandse zen dingsarbeiders is er over verschillen de problemen gesproken. Daarbij kwam de wens naar voren, dat nog meeri „specialisten" in verschillende sectoren van het werk zouden moeten worden geschakeld, een wens, die nu onder zocht wordt door de instanties, die hier over te beslissen hebben. Hoe de toestand zich verder zal ont wikkelen is met geen mogelijkheid te zeggen. We hebben echter nog steeds een taak, waaruit gelukkig alle roman tiek van vroeger verdwenen ls. Maar dat is niet erg, want „zending-drijven" heeft niets met romantiek te maken. Het is een strijd op leven en dood te gen de duivel, waar we die ook mogen Werk is er genoeg. Stelt U rich dat of dere reden niets meer zouden kum doen In Indonesië, dan blRft de opdracht er staan en dan gaan wc ons werk voort zetten ergens anders in de wereld. En bovendien: het Ideaal is, dat de kerken in Indonesië het werk helemaal alleen zonder ons doen. En hoe eerder dit ide aal bereikt is, des te beter. Het gesprek is ten einde, en op de In dit kleine keikje drommen de ge lovigen iedere zondag samen om te luisteren naar de prediking van het Evangelie door „één hunner". Indien dan iemand tot u zegt: Zie, hier is de Christus, zie. Hij is daar. gelooft het niet. Want er zullen valse Christussen en valse profeten opstaan en zij zullen tekenen en wonderen doen om, ware het mogelijk, ook de uitverkorenen te ver leiden. Doch cgy° ziét tóe: Ik heb het u alles voorzegd. (Marcus 13:21—23) Al enkele weken ligt er op mijn bureau klein boekje „Rumoer Lou de palingboer" met het opschrift: „Aan de hoofdredactie van Z.-sche krant te Z." kens weer raakte het verdwaald onder de sta pel paperassen en telkens weer opnieuw dook het op. Ik legde het opzij, omdat ik noch tot de hoofdredactie, noch tot de Z.sche krant behoor. Bovendien heb ik nimmer verzocht om iets over de Muidense palingboer, die voor Christus uitgeeft te ho- hoewel de schrijver ongevraagd schrijft: „Het is mij een eer, ge achte redactie aan Uw verzoek te mogen voldoen." Hef was mii geen eer om deze banale, vaak godlasterende nonsens in een hoogdravende stijl, vol vreemde woorden te moeten lezen. Dat ik toch op deze pagina aandacht wijd aan de valse profeetuit Muiden is omdat de Bijbel ons waarschuwt voor dit soort gevaarlijke geestelijke ge drochten. Eigenlijk had ik niet gedacht dat in Nederland nog eens iemand zou op staan, die de grove moed zou hebben om te zeggen dat hij de Christus is. Zoiets gebeurt slechts aan de andere kant van de oceaan, waar een ..Father Divine", duizenden volgelingen verzekert dat hij „god" is. Het heeft hem geen windeieren gelegd, en de dia manten aan zijn vingers en de parel van zijn dasspeld weerkaatsen de fa natieke gloed van zijn verdwaasd volg. Maar ook Nederland, dat in tal kerkgenootschappen en sectcn niet voor de USA onder schijnt te doen heeft nu zijn „Christus", sedert een pa lingboer uit Muiden Lou Voorthuizen zich die naam aanmeet. U hebt het zelf in de krant kunnen lezen. Een jong echtpaar verliest kind. „Zelf verantwoordelijk", zegt de rechter, „want ge hebt geen dokter wil len waarschuwen." De ouders geloven in Lou, en wie in hem gelooft hoeft geen ziekte en dood te vrezen. Dat het kindje toch stierf is slechts aan hun kleingeloof te wijten. De ouders wer den veroordeeld, en „Lou" moest als getuige verschijnen. Omdat hij niet >m opdagen-, werd ook veroordeling opgelegd. hem een kiel- Een zekere Ton Haentjes Dekker heeft zich nu opgeworpen om de verdrukte „Christus" te helpen. Volgens de schrij ver is de man var. gereformeerden hui ze en heeft hij de ..praedestinatieleer" met de paplepel ingekregen. Onmiddel lijk wordt leer van de uitverkiezing dan bespottelijk gemaakt op een manier, die de perken werkelijk te buiten gaat Na tuurlijk moet weer een Veluwse domi- ee op de proppen komen, die zou ge- egd hebben van een pasgeboren kind, „Dat is een mooi stuk brandhout voor de hel Bij de kerken is slechts ver val (tot driemaal toe herhaald.Het is hier weer het oude verhaal van sec ten, die eerst de leer van God's kerk op een ergerlijke wijze vertekenen VRAAG Men vraagt zich af, waarop deze Lou dan vertrouwt. Hij baseert zich niet op de Bijbel. De schrijver zegt: „Eén Lou is er echter, die zich daar niet op be roept." en spreekt dan over godzalig wandelen in plaats van leren uit een papieren boek." Lou zelf is een „ge tuigenis" en beweert: Ik ben het Op standingslichaam van Jezus met Zijn nieuwe Naam. dus ben ik Onsterfelijk en kan niet meer zondigen." Het zijn stoutmoedige woorden, die waarschijnlijk het beste bewezen kun nen worden door getuigenissen van de buren. Daf het in het huisgezin Lou lang niet alleen rozengeur en ncSchijn is, is slechts in de binnenkamer <en bij de buren»'bekend, maar waarom zouden we ons inlaten met burengerod- del over een „heilig persoon". De gehele theologie van „rumoer rond- om een palingboer" bestaat uit scheut onverdund pantheïsme, ver mengd met wat afvallig theosofisme een mespuntje Bhagavad-Gita en keu rig bestrooid met gemalen Bijbeltek sten. Van Haentjes Dekker zei iemand: „Die man heeft geen klok horen lui den, maar een heel carillon," en eer ander: „Hij heeft een innemende ma nier van spreken: subliem van ver wardheid." Waaruit de theologie van Öe 'palingboel' zelf bestaat, is een ieder onduidelijk, en waarschijnlijk hemzelf een debat Ook.' Een paar maal zinloos; er is geen basis voor spreken. De theologie van deze Chris tusfiguur komt niet uit de Bijbel, noch uit het verstand maar uit zijn eigen -hart Een dwaas kan men niet over tuigen van de waan van zijn weg, om dat hij in een andere wereld leeft, de waanwereld geschapen door zijn gedach ten. PSYCHIATER Men zou een psychiater kunnen ver zoeken zich met de man te bemoeien. zou een waarschijnlijk zeer inte ressante studie worden, maar zolang Lou zich niet zelf naar een dokter be geeft kan zo iemand weinig uitrichten, regering zou hem kunnen opslui- omdat hij mensen verleidt tot on verantwoordelijke daden. De moeilijk heid is dat men zich dan ook moet bemoeien met mensen, die de Bijbel aanvaarden en op grond van de lei ding Gods iedere vorm van verzekering of vaccinatie afwijzen, of weigeren naar Voor mijn gevoel is er slechts één ant woord. De Bijbel laten spreken. Niet teksten uit de Bijbel aanhalen om ons standpunt, te bewijzen. Zo heeft Jezus Christus nimmer Zijn Bijbel gebruikt De Bijbel is geen arsenaal vol wapens en munitie. De Bijbel is een eenheid. Tegenover een dergelijke man, en te- genover alle sekten en godsdiensten moeten niet wij spreken, maar moeten we God laten spreken. Het „dus spreekt de Here" van de profeten is ons enig antwoord. Christus sprak met macht, met autoriteit, omdat Hij Gods Woord sprak. Het grote gevaar van onze tijd is dat wij van de Bijbel slechts een grondwet gemaakt hebben, waarop wij onze belijdenissen laten rusten, of een richtsnoer dat ons levenspad afbakent. De Bijbel is meer. In de Bijbel spreekt God tot ons. Dit spreken is niet vrij blijvend maar plaatst ons voor een keus: voor of tegen! De theologen hebben zich de laatste tien jaar sterk bezig gehouden met de eschatologie (de leer. der laatste din gen). Juist nu mannen als Lou opdui ken. zou het goed zijn om niet alleen in theologische discussies, maar ook voor de gemeente van de kansel af weer aandacht te gaan besteden aan de wederkomst van Christus. De sek ten zijn het geweten van de kerk, heeft iemand eens gezegd. Wij zien niet vee] waardevols in de beweging van Lou. Het is echter te wensen dat hij de predikanten en gemeenteleden er toe zal brengen zich opnieuw te bezinnen op de wederkomst van Christus, juist in de komende adventstijd. Toen de predikant van de kleine gergemeente enkele jaren geleden door een stapel oude christelijke tijdschriften zat te bladeren, bleef zijn blik even ste ken bij een gramofoonplatenrecensie. Bij de bespreking van een plaat met ne grospirituals, haalde de schrijver een zin aan van een zendeling uit Afrika „Wij hebben heel hard een aantal pla ten nodig van christennegers, die goede cvangelisatieliedcren zingen. De inwoners van Liberie houden van goede gezangen en we zouden heel wat bereiken als zij het Evangelie konden horen zingen door negers." Jones begon te denken. Waar om kon zijn kerk geen hulp bieden, eigenlijk? Was de kerk niet jaren lang het tehuis geweest van het beroemde Cleveland Colored Quintet dat zelfs kele tournees door Europa maakte? Die zelfde avond ging er nog een brief naar het 10.000 Watt radiostation ELWA. Binnen enkele maanden verzorgde Jones niet slechts een aantal platen, maar aanvaardde hij de verantwoordelijkheid voor een wekelijks evangelisatiepro gramma van een half uur. Het klein ra diokerkkoor, twaalf stemmen groot, zingt enkele geestelijke liederen en zelf spreekt de predikant ongeveer 15 minu ten lang. Vrijwel iedere uitzending brengt een stapel post mee. Hier is één van de 2 000 brieven die ELWA in één maand tijrls ontving: Ik ben heel diep aange raakt door uw preek van verleden dag. Van dat ogenblik af heb ik onmiddel lijk de buren gevraagd om mee te luis teren naar de heruitzending. Wij willen u laten weten dat wij allen na de uit zending onze knieën gebogen hebben voor Jezus Christus, toen u ons uitno digde tot de Heiland te komen". Ook de president van Liberie, die vorige maand een staticbezoek aan Nederland bracht, behoort tot de regelmatige luisteraars. Onlangs schreef zijn secretaris naar het radiostation of zij hem per ommegaande de tekst wilden sturen van de preek van ds. Jones over „De heiligheid van het huwelijk". Het programma wordt in heel wat lan den ontvangen zoals Liberië, Senegal ,de Goudkust, Nigerlë, de Congo, Kenya en Oost-Afrika, terwijl onlangs door het station zelfs brieven werden ontvangen van luisteraars in Brazilië, Ethiopië en Zieden. De intellectueel uitziende, be brilde predikant zei tegen een corres pondent van een christelijk blad: „Wij geloven dat deze uitzending een krach tige belofte in zich draagt dat in de toe komst de Amerikaanse negers ook de gelegenheid zullen hebben om hun steen tje bij te dragen in het werk voor Chris tus door zendelingen naar Afrika te TER OVERDENKING Vals fundament Het gebeurde vanmorgen. Marleen van anderhalf dribbelde achter mij aan de gang op, hopend dat er een „uitje" op over zou schieten. .De gangmat werd een struikelblok en even later lag ze brullend op de grond, het muziekdoos je. waar ze zich nog altijd aan vast klampt naast haar Een flinke snee m haar voorhoofd zal wel uitgroeien tot een litteken. He: was één van die. misschien niet dagelijkse, maar dan toch wel wekelijk se gebeurtenissen in een gezin met kin deren. Het muziekdoosje zette me ech ter aan het mediteren. Marleen was laat met lopen. WekenlanR deed ze geen enkele moeite om zelf ook maar één stap te doen, hoewel ze zich via dc boxrand en dc stoelen aardig kon voort bewegen. Als ze van het continent van eetkamerstoelen zich naar het vasteland van de fauteuillcs wilde begeven, stak ze de oceaan van het niets op haar buik over. Tot haar dag ,.L" aanbrak, de dag van het lopen. Met haar rug leun de ze tegen een stoel, in haar handjes klemde ze het muziekdoosje. Stevig hield ze zich aan het ding vost en zette haar eerste waggelend s-tapje en een tweede, een derde. Sindsdien kon ze lo pen. tenminste als ze zich kon vastklem men aan de muziekdoos En diezelfde muziekdoos werd haar ongeluk. Hoeveel mensen zoeken zich geen geestelijk houvast aan wat geen steun biedt. Ze klemmen zich vast aan iets dat in een ogenblik van nood gevaar oplevert, omdat ze het enige fundament Jezus Christus verwaarlozen. De tivijfelaar In de afgelopen week had ik een gees telijk .gesprek met de twijfelaar. Hij was een jonge man die van twijfelen zijn geloofsbelijdenis had gemaakt. Hij wist niet zeker of er een God was, maar hij kon ook niet zeker zeggen, of God er niet was en zo ging het met alles. In de loop van het Jesprek maakte hij één opmerking, ie vaak gemaakt wordt: Als er dan een persoonlijk God is en die God heeft ons goed geschapen, waarom moest God dan die verkeerde boom in het paradijs planten? Die vraag is niet te beantwoorden. Zij wil tasten achter de verborgenheden van Gpd. Men kan er over filosofe ren, maar men komt met iedere ge dachte verder van huis. Toch is er één gedachte die mij later te binnen schoot. God schiep de boom der ken nis van goed en kwaad. Die boom werd de mens tot een val. Diezelfde boom kostte evenwel God Zijn Zoon. De mens viel door te eten van de vrucht en werd daardoor God onge hoorzaam. Het hout van diezelfde boom evenwel werd gebruikt voor het kruis van Gol gotha waar Gods liefde openbaar werd in al zijn diepten. Men zegt, dat de mens niet zou zijn gevallen als de boom er niet gestaan had. maar laat men dan ook niet vergeten, dat Jezus Christus dan ook niet voor ons gestorven was. De zondeval die het nardse paradijs leeg maakte, maakte ook de hemel leeg. De zondeval die ons de dood bracht, bracht ook Gods zoon de dood opdat wij leven zouden. m Het Klein radiokerkkoor van de Smoot Mi over het Liberiaanse zendingsstation Cleveland, dat wekelijks an geestelijkliederen verzorgt. In de Bazuin, het officieel orgaan van de Theologische Hoge school te Kampen haalt de redacteur ds. J. D. B(oerkoel) de volgende herinnering op naar aanleiding van de laatste internationale gebeurtenissen: t was louter toevallig, maar het voor menigeen toch een symboli sche betekenis, wat we tijdens de eer demonstratie van dankbaarheid en vreugde enige dagen na de bevrijding op de Dam beleefden. Van alle hoeken der stad waren de in gebrek vermagerde en vervallen ge- alten daarheen opgemarcheerd. Verschillende uit Engeland terugge keerden of nauwelijks aan het vuurpelo- ontsnapten voerden daar het woord, de minister-president Gerbrandy, mr. A H. van Namen en andere vooraanstaan de leiders van het verzet. Er was een aantal vlaggestokkea op- worden gehesen. Toen het El gingen alle vlaggen omhoog; alleen dé sovjetvlag bleef steken. Pas een hele poos later, toen er al geen aandacht meer was voor die plechtigheid, lukte het. ook die vlag hoog aan de mast te krijgen. Onder uitbundig gebrul van communistische jeugdgroepen en ande re dito organisaties. Weer stonden zij geïsoleerd. Het onge- Ds. Howard Jones brengt de boodschap die straks in honderden kleine hutten met intensaandacht zal worden gevolgd. Illllllllllllllllllllllllllllll Het Evangelie in Finster wol de In Finsterwolde waar nu, na jaren lange vacature, sinds 1 jaar ds. L. G. Huisman als plaatselijk predikant aan het werk is, zullen vanaf 21 oktober in het buurthuis bijeen komsten gehouden worden, bedoeld voor lezers van „De Open Deur" en andere onkerkelijken. Finsterwolde is door heel Nederland bekend om z\jn bijzonder hoog percentage com munistische inwoners. (Woord en Dienst). Een onderdeur Het Bijzonder (Hervormd) Kerlte werk te Hilversum heeft besloten maandelijks in „De Open Deur" een inlegvel bü te sluiten met plaat selijk nieuws. Wij zouden dit niet vermelden wanneer men voor dit inlegvel niet een aardige titel had bedacht. Deze luidt: „Het Open Onderdeurtje". (Woord en Dienst). IT at belangrijker is In het oude China zocht men bescher ming tegen de voortdurende aantallen van barbaarse horden uit bet weslen en daarom bouwde men de grote Chinese muur. Fly was to hoog, dal niemand er overheen kon klimmen, en to dik dat hy nimmer doorbroken zou kunnen worden. Eindelijk meende men tol rust gekomen te zyn en in vol vertrouwen op de massieve muur leefde men rustig voort. In de eerste honderd jaar van hei beslaan van de muur vielen vyandc- lyke troepen China driemaal binnen. De barbaarse borden klommen niet over de muur heen en s(j sloegen cr ook geen bres in. Iedere keer kochten ay voor veel geld een poortwachter om en mar cheerden se door een open poort naar binnen. De Chinezen vertrouwden zo vast op han stenen muur, dat ay de zwakte van het menaelyk hart vergaten. De overwinning of nederlaag is niet zozeer afhankelijk van de sterkte van onze wapenrusting, ala wel van de zwakte van ona hart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17