Jiicuwe £dhsri)c ÜTourattl Ver. Staten dulden geen interventie buiten V.N. Hongaren hartelijk ontvangen Voorhoede politiëleger in Egypte Hammarskjöld is op weg via Rome naar Kairo Boottrein liep uit de rails Hongaren staken uit protest tegen massadeportatie Zelfs vrouwen en kinderen worden nu weggevoerd Hongarije moet vrij zijn; Rusland veroordeeld 1,1 11 Ui! uil; DONDERDAG 15 NOVEMBER 1936 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; f 2.35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10807 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H W J. ENSERINK CHRISTELIJK-*/A Tl CM A A L DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken itnnt»o<tlcti h «krllivra tnyn hert lo tramsport Tweede Kamer over maximum snelheid Zie pagina 7 TNE EERSTE VLIEGTUIGEN van het V.N.-leger zijn vanmorgen in -L' Egypte aangekomen. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, is uit New York vertrokken. Hij vliegt via Rome en Napels naar Kairo. Uit Kairo en Moskou zijn verontrustende berichten gekomen, dat 50.000 vrijwilligers in Rusland zouden klaarstaan om de Egyptenaren te steunen. Radio Kairo heeft medegedeeld, dat bovendien 250.000 Chinezen, 75.000 Indonesiërs en 10.000 Pakistani bereid zijn Egypte te hulp te snellen. In zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower duidelijk gezegd, dat de Verenigde Staten zich zullen verzetten tegen elke inter ventie van deze „vrijwilligers". Eisenhower betoogde, dat in het verleden reeds bewezen is, dat de Verenigde Naties het niet alleen bij resoluties behoeven te laten. Hij doelde hierbij duidelijk op de oorlog in Korea. MET VEEL HARTELIJKHEID heeft Nederland de eerste groep Hongaar se vluchtelingen ontvangen. De trein, bijna vijf uur over tijd, kwam twee minuten over acht in Venlo aan. Zij vervoerde 44 gezinnen met 55 jonge kinderen, 24 echtparen zonder kinderen, 41 studenten van wie drie met hun vrouwen en verder jongemannen en oudere vrijgezellen. In to taal 570 personen. Het muziekkorps van het regiment Limburgse jagers liet op het Venlose station er stonden duizenden toeschouwers het Hongaarse volkslied en het Wilhelmus horen. Autoriteiten begaven zich in de trein en anderen deelden koffie, soep en broodjes uit. In Utrecht was het om kwart over elf, toen de trein arriveerde, zo mogelijk nog drukker ondanks dat de verkoop van perronkaartjes was stopgezet. DE Onder de wachtenden bevonden zich ook hier verscheidene autoriteiten. Toen de vluchtelingen in de Margriet hall waren aangekomen, arriveerde ook minister J. Suurhoff (sociale zaken). Hij onderhield zich met verscheidene vluch telingen en prees de goede gang van De trein mag dan vertraging hebben gehad, de reis was goed en dat was het voornaamste. He team, dat de verzorging van de Hongaren op zich had genomen, is de gehele reis druk en met grote op gewektheid in de weer geweest. Op ver scheidene stations werd haastig gefou- rageerd, want men moest het zonder res tauratiewagen, en zelfs zonder bestek of servies stellen. Maar allen werkten mede en zo ging het best. Voor enige zuigelingen waren keurige wiegjes en reiswiegjes beschikbaar. „Haast te mooi om te gebruiken!" zeiden sommige moeders. In de trein werd meermalen gezongen: Hongaren zijn een muzleklievend volk en ook in tijden uan droefheid zingen zij. Op het station in Frankfurt stonden ook talrijke belangstellenden, die de Hongaren toejuichten. Meteen terug Onmiddellijk na aankomst werd dr vluchtelingen trein weer gereedgemaakt voor de nieuwe reis naar Oostenrijk, om de tweede groep Hongaren te halen. Om kwart voor een In de nacht vertrok de trein alweer, „bemand" met nieuwe groepen Rode Kruls-helpsters. treinge- leiders van de Ver. van Ned. reisbureaus, tolken en een arts. Zes begeleiders toon- De uit drie treinstellen bestaande boottrein AmsterdamHoek van Holland is gisteravond omstreeks half elf op de draaibrug over de ha ven van Maassluis ontspoord, waar bij flinke materiële schade ontstond, doch slechts twee Engelse passagiers lichte verwondingen opliepen. De oorzaak moet hoogstwaarschijnlijk worden gezocht in de spoorstaven op de brug. waarin, met het oog op de aan de gang zijnde reparaties, voorlopige ver bindingen zijn aangebracht. De trein, die een snelheid had van plm. 90 km per uur had, begon, op de brug gekomen, hevig te schokken e springen, schoot uit de rails, schoof de blokpost opzij, die nogal schade opliep, raakte een grote mast en kwam tenslotte in de berm van de naast de spoorbaan gelegen sloot tot stilstand. Verbogen en vernielde rails, kapotte bovendraden. losgewoelde en gebroken dwarsliggers, een gebroken koppeling en een van zijn onderstel geschoven wagon waren het resultaat Het treinverkeer is gestremd..Er rij den thans bussen. en zich zo onvermoeid, dat zU direct eer voor de tweede reis meegingen. Zaterdag of zondag hoopt men met deze ein nog zevenhonderd Hongaren ln ons land te brengen. Het is niet de bedoeling dat belangstel lenden de thans in Utrecht verblijvende Hongaren gaan bezoeken. Dat zou de ver zorging van de vluchtelingen ernstig kun nen belemmeren. Daarom zullen alleen in dringende gevallen contacten worden toegestaan. Dr. Vrijlandt van het Rode Kruis kan in die gevallen toegangskaarten verstrekken. Spoedig vertrek Zo spoedfg mogelijk zullen de Honga ren naar een aantal centra worden over gebracht. Vijfenveertig gezinnen gaan de Oldenhove in Eerbeek, en in „Her penduin" te Ravenstein, „Vakantievreugd" te Ommen en „Kuiperberg" te Oostmars- sum ieder vijftien gezinnen. Alleenstaanden gaan naar „Bos en Ven" te Oisterwijk en naar pension „Wester duin" te Wijk aan Zee. In kasteel Sta- verden te Elspeet zullen tachtig Hongaar se studenten worden ondergebracht. In deze centra zullen de vluchtelingen enkele weken onderdak hebben, waarna zij naar hun definitieve plaats van bestemminr gaan. Inmiddels heeft een Amsterdamse confectionair elke vluchteling een kostuum ngeboden. (Zie ook pag. 5). Engeland ook niet naar Genève Engeland heeft het voorstel van de Zwlt- i de hand gewezen. Met saamgeknepen lippen tranen in de ogen luisterden de Hongaarse vluchtelingen giste- op het station in Venlo 'naar de tonen van hun volkslied, ge speeld door het regimentsmu ziekkorps van de Limburgse Jagers. Een voor hen ontroe rend welkom in een land, dat weet wat het is, geknecht te zijn. Het bericht over de Russische vrijwil ligers werd uit Moskou gegeven door een correspondent van het Amerikaanse ra diostation Columbia Broadcasting System. Hij zeide: „De crisis in het Midden-Oosten heeft woensdagavond een nieuwe ernstige wending genomen. Uit betrouwbare bron verneem ik, dat de Egyptische ambassade in Moskou uit Kairo opdracht heeft ont vangen te vragen om de vrijwilligers, die Rusland heeft aangeboden en dat dit verzoek aan de Russische regering wordt doorgegeven. Als de Russische verklarin gen van de afgelopen dagen iets te bete kenen hebben, zal het verzoek worden in gewilligd. Veel is nog onduidelijk. Hoeveel Russen zullen er naar Egypte gaan? De Egyp tische ambassade verklaarde, dat reeds meer dan 50.000 vrijwilligers zich hebben gemeld. Of zij hun eigen wapens zullen meenemen? En of zij uit RUsland vlieg tuigen en tanks zullen ontvangen? Er is een aanwijzing: een reserve lui tenant-kolonel heeft verklaard: „Ik sta gereed met mijn wapens in de hand". Er bestaat geen reden om te geloven, dat de vrijwilligers in Rusland eenheden zullen vormen en hun uitrusting zullen krijgen. Een Egyptische zegsman vertel de mij „Wij hebben geen uitrusting voor hen in Egypte". eD vrijwilligers omvatten 265 Toen werd de uitzending afgebroken. Later heeft de correspondent zijn bericht kunnen herhalen. Maar alle details w eruit geschrapt. Op het verzoek van de Egyptische bassadeur moet de Russische regering ge antwoord hebben dat zij er geen bezwaar tegen heeft, dat de vrijwilligers naai Midden-Oosten vertrekken, als op Kadar belooft „vrije1' verkiezingen 1VTIET ALLEEN DUIZENDEN JONGELIEDEN, maar ook vrouwen en lN kinderen worden thans uit Hongarije in afgesloten goederen wagens door de Russen gedeporteerd, met name uit de steden Szolnok,1 Debrecen, Nyiregvhaza en Puespnekladany. Dit bericht is zelfs doorj radio-Boedapest omgeroepen, zij het door een misverstand. De ontroe-, per las een bericht voor, «lat melding maakte van het hervatten van! het werk door de Hongaarse spoorwegarbeiders. In één adem ging de omroeper verder: „Maar volgens de laatste berichten zijn gevangenen in gesioten wagens naar het oosten vervoerd en daarom zijn de spoor wegmannen opnieuw in staking gegaan" Radio-Boedapest vermeldde ver der, dat de communistische staats politie AVH gelast is alle activiteit te staken. Het Hongaarse leger (dat vol gens eerdere berichten gedemobili seerd zou zijn) moet de politie diensten overnemen. Over de onderhandelingen met de Russische delegatie en de regering- Kadar is verder nog niets bekend ge worden. Nagy heeft echter uit zijn vluèhtoord, de Zuidslavische ambas sade, een boodschap gezonden, dat hij niet wil onderhandelen met de gering-Kadar. Kadar zelf heeft enkele communisten uit regering en partij gestoten: Istvan- Bata, gewezen minister^ van defensie, Istvan Hidas, gewezen vice-premier, An dreas Hegedus, ex-premier. Ernoe Ge- roe, oud-secretaris van de partij en Lasz- lo Piros, voormalig minister van bin nenlandse zaken. Zij maakten deel uit van wat Kadar noemde „de kliek Rako- si-Geroe". Verder heeft ^Cadar nu de vrije Hongaarse vakbond 'erkend en de secretaris uitgenodigd, deel te nemen aan de kabinetsvergaderingen. Staking duurt voort Nog steeds wordt in Hongarije gestaakt De arbeiders op het eiland Czepel heb ben de gewapende strijd opgegeven, maar weigeren het werk te hervatten. Zij belegden een massabetoging en eisten het herstel van de regering-Nagy. Een afvaardiging van de arbeidersra den in Boedapest hebben premier Ka dar hun voorwaarden voorgelegd voor hervatting van het werk. Zij vragen: een regime op socialistische grondslag, te rugkeer van Imre Nagy, vertrek der Russische troepen, instelling van een sy steem van meer politieke partijen, zo spoedig mogelijk vrije verkiezingen met algemeen stemrecht en onafhankelijk heid en neutraliteit van Hongarije. Kadar zou hun, volgens radio Boeda pest, vrije verkiezingen op beperkte schaal hebben toegezegd op latere da tum. Alleen partijen die de socialistische beginselen aanhangen, zouden mogen be- Onderhandelingcn over het terugtrek ken van de Russische troepen uit Hon garije kunnen pas worden geopend als de orde en rust hersteld zijn, aldus Ka dar. In antwoord op de eis van de arbei ders, dat hij zou aftreden ten gunste van Imre Nagy. zei Kadar: „Imre Nagy be vindt zich op het ogenblik in het geboi van de legatie van een buitenlandse n gendheid in Boedapest. Ik ben van n ning. dat Imre Nagy nooit een vijand is geweest van ons systeem en ik zie geen reden waarom hij niet weer een positie in het openbare leven zou kunnen be kleden". Kadar beloofde dat niemand zal wor den gestraft die aan de „grote volksbe weging" van de laatste weken heeft deelgenomen. Ondanks dit alles toont het Hongaarse volk een ongebroken moed. Zo verscheen in Boedapest tussen de vele kleine raam advertenties deze annonces: „Gevraagd een persoon zonder enige bekwaamheid of trouw om deel uit te maken van de regering. Enige voorwaar de: h(J moet Russisch staatsburger zijn! Dag Hammarskjöld, de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, heeft voor z(jn vertrek uit New York geen antwoord ont vangen van de Hongaarse regering op z(Jn verzoek om toelating van V.N.-waar- nemers. Radio-Boedapest echter berichtte dat Hammarsklöld vrijdag of zaterdag op zijn terugreis van Kairo naar Boedapest zou komen. Zuid-Slavië is zeer voorzichtig bij het bepalen van zijn houding ten aanzien van de Hongaarse gebeurtenissen. In het blad Borba, het orgaan van de communistische partij, is een uitvoerig artikel verschenen, waarin een aanval wordt gedaan op „som mige communistische partijen" die er op zouden zinspelen.dat het Titoïsme verant woordelijk is voor de gebeurtenissen in Hongarije. Het artikel zinspeelde op moeilijkheden tussen Zuid-Slavië en de Sowjetunie. De volgende punten worden naar voren bracht: 1. Joegoslavië had niets uit te staan met de Hongaarse opstand, daar Joegoslavië nooit enig plan heeft gehad zich te men gen in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije of enig ander land. 2. De Hongaarse opstand is een uit vloeisel van de fouten van het oude Hon gaarse regiem onder Matyas Rakosi. 3. De prijs voor de revolutie zou niet te hoog zijn, indien dit het einde betekent van een periode en het begin van de krachtige vernietiging van de belemme ringen. die de ontwikkeling van het socia- lisme-naar-alle-kanten verhinderd hebben en nog verhinderen. komst wordt gevraagd. Het wordt als van zelfsprekend geacht, dat het Kremlin de vrijwilligers geen moeilijkheden in do weg zal leggen. De afgevaardigden van de algemene ver gadering der V.N. plegen druk overleg over de vraag of het Egyptische verzoek voor de Assemblee gebracht moet worden om het vertrek van de vrijwilligers te voorkomen. Israël Volgens de Israëlische stafchef, genc- raal-majoor Mosje Dayan. heeft Egypte direct na de Israëlische inval een beroep gedaan op de andere Arabische staten om Israël binnen te vallen. Hij verklaare dit tijdens een persconfe rentie en antwoordde verder op de vraag of Israël had geweten, dat Britse en Franse troepen zoud eningrljpen: „Indien ik het had geweten, denkt u dat ik het u nu zou vertellen? Nauurlijk konden wij zien, dat de Britse en Franse troepen op Cyprus werden samengetrokken. Wij za ten hier niet met gesloten ogen!" Het Engelse ministerie van buitenland se zaken heef verklaard, dat Groot-Brl- tannic wil. dat Israël z(Jn troepen terug- re,kt uit de omstreden landong b|| Gaza en he schiereiland Sinal. Woordvoerders vna de Franse regering hebben echter te kennen gegeven, dat de landtong b|) Gaza bU Israël dient te komen. Is het op het ogenblik rustig aan de grenzen van Egypte en Israël, thans heeft de permanente vertegenwoordiger van de V.N. ln Israël melding gemaakt bij de Koningin spreekt Hare Majesteit de Koningin heeft het voornemen vanavond voor de radio een woord van begroeting tot de Hongaarse vluchtelingen in ons land te richten. De toespraak van koningin Juliana zal om acht uur over de zenders Hilversum I en II worden uitgezonden en daarna in het Hongaars worden herhaald. Veiligheidsraad van incidenten aan de grenzen van Israël met Jordanië, Syrië en Libanon. Hij schrijft de incidenten toe aan de herleving van de Arabische zelf moordcommando's. Hij beschuldigt er in het bijzonder Egypte van, dat men zich niet houdt aan de recente besluien van de V.N. Bij de Incidenten is een Israëliër om het leven gekomen en zijn twaalf Israë liërs gewond. De Verenigde Staten hebben besloten het hulpplan voor levering van olie agn Europa niet tot uitvoering te brengen, zolang de polilemacht van de V.N. de orde In de kanaalzone nog nie heeft hersteld. Men wil vooral niet de indruk wekken, dat men een of ander land wil steunen en anderen benadelen. Deze politiek heeft onvermijdelijk tot gevolg, dat men Engeland en Frankrijk dwingt om met de V.N. samen te werken. Een auto van de Verenigde Na ties, getooid met een witte vlag en levensgrote letters U(nited) N(ations), komt tot stilstand voor een Israëlische commandopost te Gaza. In de wagen arriveerden vertegenwoordigers van de V.N., die met de Israëlische legerlei ding besprekingen voeren. Minister president Drees sprak in Brussel Voor de August Vermeylen-kring t Brussel heeft minister-president Drees gisteravond gesproken over de politieke ontwikkeling van Nederland sinds 1945 Onder zijn gehoor bevonden zich premier Van Acker, kamervoorzitter Huysmam de ministers Anseele, Spinoy en Larock verscheidene parlementsleden. Premiers Colombo-landeu: De Engelse prins Charles is gisteren acht jaar geworden. In de schilderijengalerij van het Buckingham-paleis zit hij te lezen, samen met zijn zusje, prinses Anne. Twee konings kinderen Birma, India, Ceylon en Indonesië heb ben zich duidelijk uitgesproken tegen het Russische ingrijpen in Hongarije er de actie van Israël, Engeland en Fran krijk tegen Egypte De premiers van d« vier „Colombo-landen" hebben dit gis teren vastgelegd ln een gemeenschap pelijke verklaring aan het slot van besprekingen te New Delhi. De Sowjet-strijdkrachten moeten gens de vier premiers spoedig uit Hon garije worden teruggetrokken. Het Hon gaarse volk moet vrij kunnen beslissen over zijn eigen toekomst en vrij een re gering kunnen vormen. De premiers verklaren teleurgesteld te zijn, dat de Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten zich niet uit Egypte heb ben teruggetrokken Zij keuren ten strengste de voorwaarden af, die door de „aanvallende" landen zijn gesteld. Wat Hongarije betreft, werd nog op gemerkt, dat de premiers met diepe be zorgdheid de tragische gebeurtenissen in dat land hebben gevolgd. Zij betreuren het. dat Sowjet-troepen, die waren te ruggetrokken in overeenstemming met de politiek, neergelegd ln de Sowjet- verklaring van 30 oktober, enkele dagen later in Boedapest terugkeerden. Het belangrijkste Is volgens de vier staatslieden, dat een derde wereldoor log wordt voorkomen. Jager (met raketten) stortte neer Doden in kantoorgebouw te Kaiserslautern In Kalserlautern' i(Jn gisteren twee „Sabre"-straaljagera neergestort. Eén kwam op een kantoorgebouw In het cen trum terecht, waardoor behalve de piloot minstens drie personen om het leven i(Jn gekomen. De piloot van het andere vlieg tuig. dat enkele uren eerder neerstortte, vond eveneens de dood. Het is mogelijk, dat er nog doden en ge wonden in de brandende ruines zijn. De Amerikaanse straaljager had 24 raketten aan boord, waarvan er slechts enkele zijn ontploft. De opruimingswerkzaamheden worden belemmerd, doordat de overige raketten elk ogenblik kunnen ontploffen. De andere straaljager deed twee hulzen in vlammen opgaan. HEI WEER IN EUROPA WEERBERICHT Veel bewolking - Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tus sen west en noordwest Wei nig verandering In temperatuur. (Opfe- naakt ta 11-15 uur). ZON EN MAAN Zon: 8 04—16 S0 uur; maan: 1542—549 uur. Op 18 november volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1