Oegstgeester raad sprak zieli uit regionaal woonwagenkamp voor Twee jubilarissen bij gemeente gehuldigd Bestellingen bij fabrikanten zijn twintig maal groter Geen lichtvaardig afsluiten van afbetalingsovereenkomsten NiFrwF t.F.mscHF roimvr DONDERDAG R NOVEMBER 1956 Gemeentepersoneel 6 pet m.i.v. 1 juli in enige ogenblikken stilte iverd Hongarije's strijd herdacht DE GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST is gisteravond in openbare zitting bijeen geweest. Burgemeester H. L. du Boeuff stelde niet on- Imiddellijk na de opening de gewone agendapunten aan de orde. Hij wees op de explosieve internationale toestand en heel in het bijzonder op het zo zwaar getroffen Hongarije, met welks vrijheidsstrijd de wereld de laat ste dagen schier ademloos meeleeft. Hij wees op de algemeen heersende gevoelens van afschuw en ontzetting en deernis met dit beproefde volk. De burgemeester kondigde het gebedsuur aan, dat vanavond in de plaatselijke kerken wordt gehouden. Plannen voor een geldinzameling en verdere hulp worden opgesteld. De raad nam aan het eind van de toespraak enkele ogen blikken staand stilte in acht. Aan de orde kwam vervolgens het eer ste van de twee belangrijke agendapunten, de. zes procent voor het gemeenteperso neel. B. en W. stelden voor de verhoging toe te kennen m.i.v. 1 juli. iets waarmee de heer Kerkhoff zich niet kon verenigen. Wij moeten ons houden, zei hij, aan wat de regering heeft vastgelegd. Hiermee was de heer Slingenberg het eens. Hoe den ken G.S. hier eigenlijk over. zo vroeg deze spreker. „Wij hebben met centraal beleid altijd stipt gevolgd", zei de voor zitter, „maar verhoging per 1 juli is wel degelijk gefundeerd. G. S. hebben hun pouding, voor zover ik weet, nog niet be paald". Een vraag van de heer Slingen berg of het verantwoord was de uitgave op de begroting te zetten, werd bevesti gend beantwoord. De heer Den Ouden kon het billijken, dat B. en W. in deze dure tijd het gemeentepersoneel een ex traatje gunnen. Maar de heer Kerkhoff 'was en bleef het er niet mee eens. Hij had het over „revolutionaire loonpolitiek" en achtte het beter zich niet te spiegelen aan Rotterdam, piaar wel aan het grafisch bedrijf, dat maar drie procent gaf. Nadat de voorzitter nog had verklaard, dat het centraal orgaan inzake de gem een- schappelijke behandeling van ge- beentelijke personeelsaangelegenhe den had geadviseerd tot het geven van zes procent per 1 juli werd er gestemd. Aangenomen, met 10 tegen 4 stemmen. Zwervers Het andere belangrijke punt was het L,woonwagenkamp". Kan dit kamp niet (verdwijnen? zo vroeg dhr Oosterom. De voorzitter gaf weinig hoop. Het ligt in de gemeente Leiden, zei de heer Kerkhoff, kerkelijk valt het onder Oegstgeest. Hij deelde verder nog mee, dat „van dit Zwerversvolk 98 procent R.K. is en 2 pro- jcen Protestant". De functies van kamp- Wacht en maatschappelijk werker zijn niet combineren, zei hij. Dat zal nauwkeu rig worden onderzocht, zei de voorzitter. Mevrouw Smits-Witvliet was bang, dat door verbeteringen-ln het kamp nog maar tneer woonwagenbewoners zullen worden aangetrokken, hetgeen tot gevolg zal heb ben. dat er nog meer venters aan de deur komen. Doen wij niet mee aan dit regio- haal kamp, aldus de voorzitter, dan zul- J;n wij zelf voor een kamp moeten zor- en. Na nog enige discussie sprak de raad ich uit voor samenwerking met Leider- Borp, Zoeterwoude. Voorschoten en Rijns burg. Niet mogelijk De beheersverordening grondbedrijf be hoefde niet te worden herzien. Bij het punt verhuringen en verpachtingen stelde mevr. Smits-Witvliet de vraag of het niel mogelijk is c'e 19 gemeentewoningen in de Javastraat in huurkoop te geven me' het oog op de huurverlenging voor vij' jaar. Maar hierop konden B. en W. niel ingaan. Gemeentewoningen worden nie' verkocht, aldus het college. De wijziging van de bouw- en woning- verordening werd zonder stemming aan vaard. Het tussengevoegde art. 94 p luidt „B. en W. zijn bevoegd vrijstelling te verlenen van de artikelen 94a en 94i tot en met 94n, indien vergunning als bedoeld in art. 6 der woningwet, wordt gevraagd voor het bouwen van een of meer ge bouwen tussen twee bestaande gebouwen mits, gemeten langs een voorgevelrooilijr tussen deze gebouwen, of tussen een dezer gebouwen en de voorgevelrooilijn lang^ het andere gebouw geen groter afstand aanwezig is dan 25 m. V er vallen De heer De Graaf, verhuurder van de vuilnisstortplaats heeft de eis laten ver vallen, dat de gemeente alle vuil daar stort. Ook is de bepaling inzake de hoogte vervallen. Na korte discussie werden d' nieuwe instructies voor gemeentesecre taris en -ontvanger vastgesteld. De hee: Van Veen zal een voorstel tot wijziging van art. 5, gem.-ambtenarenreglement in dienen. Op de gemeervterekenirvg 1955 sluit de gewone dienst met een batig saldo van f 146.741,87 op een totaaltelling van f 2.205.947.19; de kapitaaldienst heeft een nadelig saldo van f 709.604.37 op een totaal, van f 5.951.964.74. Het zuiver batig saldo de gewone dienst bedraagt f 164.207,47 en na eliminering van vroegere diensten f 158.761,53. Hamrpunten waren de toepassing van art. 13 l.o.-wet 1920 en de schoolgeldver ordening kleuteronderwijs Rondvraag Bij de rondvraag drong de heer Van Veen erop aan. dat na de eerste steen legging voor de 55 woningen, welke zater dagmiddag door de burgemeester zal wor den verricht, onmiddellijk zal worden be gonnen met een tweede serie woningen Verder vroeg dit lid of B en W zich niet persoonlijk op de hoogte kunnen stellen van de slechtheid van de Rijnhofweg. De be woners hebben .zwemvliezen" nodig, zo zei de heer Van Veen. Wordt onderzocht beloofde de voorzitter. Eveneens zal in reactie op een vraag van de heer Van der Voort worden onderzocht hoe het staat met de verkeersborden op de hoek Poel- Roelof aren dsveen Gisteren vierden de heren J. P. Strök en T. Th. l'Ami hun vijfentwintig ar- beidsjubfleum in dienst van de gemeen te. In de raadzaal waren het voltallig ge meentepersoneel, de wethouders en de huisgenoten van de jubilarissen bijeenge komen om aan de jubilea een feestelijk tintje te geven. In zijn toespraak merkte burgemeester E. J. M. Kolfschoten op, dat het gemeen tebestuur de hoogste waardering heeft voor de door de heren Strijk en l'Ami gedurende een kwart eeuw verrichte werkzaamheden. De burgemeester ver- jtrouwde, dat beiden hun arbeid op de- zelfde wijze zouden blijven verrichten onder Gods zegen. Hierna overhandigde ;de burgemeester geschenken onder cou- vert. De heer Th. Deen, hoofd van de techni sche dienst, zei, dat het thans erg moei lijk voor technici is hun werkgever trouw te blijven. Zij worden Immers van alle kanten weggelokt. „Gezien de bescheiden heid, die onze jubilarissen steeds aan de dag legden, is het noodzakelijk, dat zij vandaag eens in de bloemetjes worden gezet." aldus de heer Deen. Hij bood de heer Strijk namens het gemeentepersoneel een horloge aan. De heer l'Ami ontving een staande schemerlamp Na dit min of meer officiële gedeelte 'bleef men nog geruime tijd in de best< stemming bijeen. Politie trof een Jan van Gent aan De rijkspolitie heeft dezer dagen eei Jan van Gent in bescherming genomen De vogel, die tot de soort van grote vis gewond. Het dier is nu overgebracht naar het Wassenaarse dierenpark, waar men zal trachten de vrij zeldzame vogel in het leven te houden. „Ons aller belang" vergaderde De vereniging van kleinhandelaren ln groente en fruit „Ons aller belang" ver gaderde in café 't Noorden. Voorzitter H. an Ruiten sprak zijn voldoening uit de grote opkomst, waarna hij de resultaten in het afgelopen seizoen onder de loep nam. Een belangrijk agendapunt was de orga nisatie van de feest- en propaganda-avon den. Na een langdurige discussie werd be sloten opnieuw tot het organiseren van dergelijke bijeenkomsten over te gaan. Op ;n volgende vergadering zal het bestuur et een afgerond voorstel ter tafel komen. Na enkele huishoudelijke mededelingen werd in de rondvraag een informatie be treffende het lidmaatschap van de Kamer van Koophandel tot tevredenheid beant woord. Stille tocht De rooms-katholieke actie heeft voor de gevallenen in Hongarije een stille tocht door het dorp gehouden. Morgenavond zal een dergelijke tocht voor de oudere men sen worden georganiseerd. Winkelweek Van 9 tot 17 november wordt in Roelof- arendsveen een winkelweek gehouden. De winst zal door de middenstand worden afgedragen aan het comité ouden jeersterwegWarmonderweg. Op een •raag van de heer Blansjaar antwoordde ie voorzitter, dat de Assendelftstraat reeds s aangeschreven. Eveneens op een vraag /an de heer Blansjaar werd medegedeeld iat de Oegstgeester apotheek i.v.m. het trote personeelstekort op zondag niet kan ■ijn geopend. Middenstand werkt voor Hongarije De Oegstgeester middenstand zal ten minste 2 procent van de totaalomzet, dde in de Sint Nicolaasweek wordt bereikt, via het Rijnlandse Rode Kruis ten goede doen komen aan het zwaar getroffen Hon garije, aldus een plan. dat gisteravond op een bijeenkomst van de contactcom missie voor de middenstand (samenge steld uat Chr. middenstandsverenigiing en R.K. middenstandsverendging) werd opgesteld Het plan is een samenvatting van twee suggesties, waarvan de één ifkomstig was van de heer Glasbergen, de ander van de heer Elshof. De heer Glasbergen had voorgesteld de kosten, die anders voor een Sint Nlcolaas-actie worden gemaakt, in een pot voor het Hongaarse volk te storten. De heer Els- hof had een ander voorstel. Na een uit voerige ddiscussie werden beide denkbeel den gecombineerd. De bijeenkomst werd gehouden in Het Witte Huis. Ze stond o.l.v. de vooratter, de heer J. K. Veenen- daaü. De heer Buikstra, penningmeester, had de financiële stand van zaken aan gegeven. Er zal een St Nicolaasactie voor de kinderen worden gevoerd, maar op be scheiden schaal. Het huren van een St. Nicolaaskostuum vraagt elk jaar een groot bedrag, zei mevrouw Brandt. Laten we het zelf gaan maken. Daarmee was iedereen het eens. Opbrengst De zondag in de Hervormde Gemeente ^•oor Hongarije gehouden collecte heeft f 1120.opgebracht. NIEUWEEEN Gemeente-avond In de openbare lagere school is door de vrijzinnige kring van de Hervormde Ge meente een gemeente-avond gehouden. Ds. G. Cadée uit Oudshoorn sprak over het leven van de bekende predikant- schrijver Kaj Munk. De causerie werd met lichtbeelden toegelicht Na de pauze besprak ds. Cadée het neelstuk „Het Woord". Verscheidene ge deelten uit dit spel werden uitvoerig be handeld Het was slechts jammer, dat het aantal aanwezigen gering was. Het ligt In de bedoeling deze winter nogmaals een dergelijke bijeenkomst te organiseren. Toneeluitvoering De voor vorige week zaterdag aange kondigde toneeluitvoering van Jong Volks onderwijs is in verband met het plotse- nverlijden van de dochter van regis- Spring in 't Veld niet doorgegaan. De lering zal nu zaterdagavond om half acht in zaal Bosman worden gegeven. WOVBRUGGE Bijeenkomst Morgenavond om half acht wordt in hotel Het Oude Raedthuis een bijeen- :t gehouden om te spreken over de vraag „Wat is thans de eis van het Evangelie ten aanzien van de sociale kwestie?" HAZERSWOllDE Burgerlijke stand GEBOREN: Klaslna, dochter van H. Vierstra en J. van Elswijk; Johanna Mar tha, dochter van P. Th. Pont en J. A. van Egmond; Robertus Adrianus Willibrord, van H. H. Vertegaal en C. J. de Jong; Ankelina Foekina, dochter van A. N. Bardelmeljer en R. Ensing; Hendrika, dochter van J. J. Schellingerhout en D Krult; Antonius Paulus Johannes, zoon van A. H. Uljee en C. M. Witteman. ONDERTROUWD: J. den Brave, 22 j. en A. Blonk. 19 j.; C. A. van Aalst, 33 j. en J. de Wit, 32 J.; C. J. de Koning, 38 j. en A. M. T. Kapteln, 33 J.; H. M. Aker boom, 23 j. en M L. A. Borst, 22 J. GETROUWD: A. Groenheljde, 48 j. en J. Slootweg, 35 j.; H. R. Kerkhoven, 25 j. en H. W. van Dorp, 22 j. Bazaar Morgenmddag om drie uur wordt in de Hervormde school de bazaar van de da- meskrans „Wees een zegen" geopend. Nieuws voor en van Alphen a. d. Rijn Ook zó helpt men Hongarije Vandaag wordt in het Nuts gebouw een muziekavond gegeven, gewijd aan de na gedachtenis van W. A. Mozart en R. Schumann. De Alphense kunstgemeen schap „De Rijnkring", die deze uitvoering heeft gearrangeerd, wil hiervan een ma- vfestatie van sympathie voor het ver" trapte Hongaarse volk maken. Ze heeft daarbij de volledige medewerking van het Lemkes-kwartet. De gehele netto-op brengst van de avond zal worden gestort op het thans reeds alom bekende poet- rekenmgnummeT-:- 7771 - Jongen aangereden Aan de Rijnkade is gisteren een acht jarige Alphense jongen, bij het plotseling oversteken van de weg, door een perso nenauto aangereden. Dokter A. J. Zw; tendijk constateerde, dat de knaap enige verwondingen had opgelopen. Het slacht offer werd met een auto naar de ouder lijke woning gebracht. Offers voor Hongarije In de drie Geref. kerken van Alphen (Zuider-, Noorder- en aula) is zondag ook de onverwachts Ingelaste collecte gehou den voor de nood ln Hongarije. Gister avond werd de telling gehouden. De op brengst was het prachtige bedrag van f 1794,90. Volleybal De volleybalcompetitiewedstrijd L.D.M. 1 (Leiden) tegen P.S.V.A. 1 (Alpheq) is door de Alphense politiemannen met 30 verloren. De uitslagen van de games den: 15—11. 15—12, 15—4. T.T.C. Baronie LEIDERDORP Eerste steen voor R.K. school Gistermiddag had onder grote belang stelling de eerste-steenlegging plaats voor de R.K. lagere school aan de Ericalaan. De steenlegging geschiedde door pastoor Kouwenhoven. Onder de aanwezigen wa- wethouder Snel (bij verhindering van burgemeester Van Diepeningen), de heer Schipper, inspecteur voor het lager onder wijs, en de architecten Van Oerle en Schrama. Namens het oudercomité sprak het raadslid Broxterman en namens het gemeentebestuur wethouder Snel. Gewe zen werd op het belang van het feit, dat de kinderen in de toekomst niet meer In een andere gemeente op school behoeven te gaan. Verwarmingsbazaar f 7.000 De bazaar ten bate van de verwarming der Hervormde kerk heeft meer dan 7000 opgebracht. Vrijdag half 8 houdt de Ned. bond van werknemers in de hout- en bouwnijver heid afdeling Leiderdorp in Het Wapen van Leiderdorp zijn jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer bestuurs kiezing en uitreiking van insignes, heer P. H. de Kleuver, districtsbest der, beantwoordt vragen. plaats van de ranglijst aangeland. Steeds Vooruit hielp de Alphenaren direct aan een 3—0 voorsprong door met een speler te weinig te verschijnen. Het werd 100. een kranige prestatie van J. van Es. A Leijnse en D. de Veth. Volgende week speelt de Baronie tegei het sterke tweede team van L.P.S.V. uil Leiden. BENTHUIZEN Burgerlijke stand Ondertrouwd: Willem Adrianus Versen- daal, 24 j. Vliet, 23 J. Ges Bij de postcommandant van de rijks politie kan men inlichtingen krijgen ovei een gevonden bruinieren portemonnaie er Spreekbeurt Dinsdagavond om kwart over zever spreekt ds. Molenaar uit Leiden in het kerkgebouw van de Gereformeerde Ge- Velen willen Hongaarse kinileren opnemen Een eindeloze stroom aanbiedingen voor opname van Hongaarse kinderen komt de laatste dagen bij de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp binnen. Bedrijven stellen vakantieoorden beschikbaar, zeer vele particulieren bieden hun diensten aan en ook het internationaal jeugdhötel aan de Leuvensestraat te Scheveningen, heeft toegezegd zijn poorten open te stel- Dinsdag is het nationaal comité hulp verlening Hongarije samengesteld met het doel het onderdak brengen van de kinde ren te regelen. Zaterdagmiddag zal het comité voor het eerst vergaderen Het zal echter nog wel enige tijd vergen voordat de eerste kinderen in Nederland zullen zijn aangekomen. De federatie verzoekt aanbiedingen schriftelijk in te dienen aan de Denneweg 14 te Den Haag. Het hamsteren van levensmiddelen Winkel vol met bedorven snoep Bij een winkelierster te Vlaardingop heeft de Keuringsdienst voor waren een enorme hoeveelheid bedorven snoepgoed zoals blikken koekjes, dozen chocolad$ flacons zuurtjes enz. aangetroffen, fn samenwerking met de polttie la een grot^ hoeveelheid van dit snoepgoed in beslag genomen, aangezien deze waren ong^r schikt moesten worden geacht voor de consumptie. Voor vele tienduizenden guldens snoep» goed is bedorven Nederlandse vennoord op Bangka Te Djakarta is thans bericht ontvad» gen, dat de Nederlandse onderwijzer^ mevrouw F. Kolmus, zondagavond ln haar huis te Pangkalplnang op Bangka is ver moord. ZIJ werd in haar slaapkamer aak* getroffen en was met messteken om hal leven gebracht. De politie weigerde verde re bijzonderheden en zeide slechts, d»J krachtig naar de moordenaar wordt gé- zocht. Mevrouw Kolmus was een 59-jarigp weduwe en was onderwijzeres op een Ne derlandse school. Volgens een in Den Haag ontvangen par ticulier telegram werd zij om het leva» gebracht, toen zij zich trachtte te verzet ten tegen een inbreker. Het bestuur van de Bond van ouden tn dagen heeft zich tot de ministerraad gericht met het verzoek, maatregelen t< treffen ter bestrijding van de grote In kopen van levensmiddelen door hel publiek. Bfj de zaken in levensmiddelen zUn na eljjk de verkopen de laatste dagen aan enljjk gestegen. Tengevolge hiervai >men bfj de fabrikanten bestelllngei nnen, die twintigmaal zo groot zjjn ali de normale afzet. Aan deze vraag kan echter gemakkelijk voldaan worden, omdat er enorme voor raden zijn, doch de moeilijkheden schul- in de verwerking, expeditie en afle vering. De normale produktie Is op de gestegen vraag niet ingesteld. Van rijst, olie. koffie en thee bestaan grote v( raden, waarop dé stijgende markt v deze artikelen reeds wijst. De grotere ders zullen dus gemakkelijk uitgevoerd kunnen worden al zal de levertermijn langer zijn. Opdat echter de goeden niet onder de kwaden lijden, hebben enkeie grote filiaal bedrijven en verbruikscoöperaties ins gegeven per klant niet meer dan één pakje thee en één pakje koffie af t a. De verwachting bestaat dat dit de andere artikelen niet nodig zal zijn, omdat het publiek waarschijnlijk voordien het zinloze van dit hamsteren zal Inzien. Gisteren, toen er enige ontspanning wai igetreden, is de vraag weer gedaald. De grotere verkoop is vorige week don derdag begonnen en heeft zich daarna geleidelijk over het gehele land verspreide In de ^:ote steden bereikte het hamsteren maandagochtend, na de aanval op Hon garije, een hoogtepunt. Dinsdag hebben de vertegenwoordigers in enkele grote bedrijven contact gehad et het ministerie van landbouw inzake sterk gestegen Inkopen van het pu bliek. Van regeringszijde denkt men ei •chter niet over tot een beperkte distri butie in welke vorm ook over te Ook politiek werd dit niet noodzakelijk geacht Afgezien nog van het feit dat dit tienduizenden ambtenaren meer zou betekenen en bovendien fabrikant er - en kleinhandel veel overlast zou Censuur op Cyprus is thans opgeheven De censuur, die de vorige week op «He telegraaf- en telefoonverbindingen met Cyprus werd Ingesteld, is gistermiddag half een opgeheven. Alle beperkingen op de verbindingen zijn vervallen. Commandeur L. Brouwer, thans manda-nt van het smaldeel V, zal half april a-ls opvolger van sohout-bij-nacht H. Bos. die kort geleden werd benoemd tot bevelhebber van de zeestrijdkrachten van de Navo in Centraal Europa, worden benoemd tot vlagofficier personeel. De Sociaal-economische raad heeft een advies uitgebracht over de wettelijke regeling van hel afbe- talingsbedrijf. Hierin zeg! hij, dal voor de verkoop op afbetaling geen vergunning moet worden vereist. De verplichtingen van de onder nemers moeten zo nauwkeurig mogelijk in de wet worden om schreven. De verkoper zal zich moeten laten inschrijven hij een Kamer van Koophandel. Strafbaar dient te worden gesteld, aldus het advies, de ondernemer, die op licht vaardige wijze afbetalingsovereenkomsten pleegt af te sluiten of verkopen op afbe •aling pleegt te financieren, waarvan over- 'crediterlng door de kopers het gevolg is Ten aanzien van het optreden als flnan cier wordt gezegd, dat daarvoor een ver gunning moet worden vereist. In de wet dient te worden bepaald, dat de ondernemer geen goederen op afbeta ling mag verkopen dan nadat voor hem inlichtingenformulier inzake de kan- iidaat-koper (door deze ondertekend) is ngevuld Conform het voorstel van de commissie- Lichtenauer wordt een landelijke reglstra- an afbetalingscontracten bepleit Het verplicht aanleggen van een „zwarte lijst" wanbetalers wordt echter afgewezen Naar de mening van de S.E.R dient in de wet te worden opgenomen, dat bij het sluiten van afbetalingsovereenkomsten ten minste 20 pel contant dient te worden be taald. De wet opene zo vervolgt bel advies, de mogelijkheid de vergoedingen vast te «tellen welke ten hoogste mogen worden bedongen of aanvaard boven de prijs bij verkoop tegen contante betaling De rente dlcne voorts niet zo hoog te zUn. da aanvaarden van abnormale risico's t door zou worden bevorderd. De raad ziet geen voldoende reden o eisen, dat alle overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling, waarbij geen eigendomsvoorbehoud wordt gemaakt, worden aangegaan bij een akte Deze eis zal Indien de colportage niet wordt verboden wel dienen te wordeD gesteld voor het sluiten van deze overeenkomsten door tussenkomst van een colporteur dien geen akte werd opgemaakt moet de koper een koopbon worden gegeven, waar op, behalve de omschrijving van het ge kochte artikel, moeten worden vermeld: de prijs bij verkoop tegen contante be taling. het totaal van de vergoedingen het verleende krediet, de gehele koopprijs bij verkoop op afbetaling het bedrag dat plan van afbetaling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9