College kreeg vuur na aan de schenen gelegd y LI LUISTERT Vier fracties in de Leidse raad protesteren B. en W. erkennen ruiterlijk gemaakte fouten Wees voorzichtig met acties voor „goede doeleinden" Algem. militaire pensioenbond is zeer verheugd Onvoorzichtige weggebruikers voor de kantonrechter ME UWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 Lang debat in Leidse raad Rapport commissie ad hoe en nota over woningbouw lNADAT GISTERMIDDAG in de Leidse raad de verontwaardigde woor- 1* den van de burgemeester en de heer Meester, de laatste sprekend na- Imens de democratische fracties, waren verklonken, heeft men zich uit- ivoerig beziggehouden met woningbouwproblemen. Dit naar aanleiding van het rapport van de commissie ad hoe en de daarna verschenen nota van B. en W. Zoals men zich zal herinneren trad in 1955 een duidelijk' achterstand aan de dag bij de Leidse woningbouw. De uit de vijf fractie voorzitters samengestelde commissie ad hoe heeft de oorzaken, die hiertoe I hebben geleid, onderzocht en in een uitvoerige nota neergelegd. B. en Vi hebben hierop vrij summier hun visie gegeven. Het college stemde wel ii met de eerste drie conclusies, maar distancieerde zich duidelijk van de i laatste twee, waarin het persconferentiebeleid van wethouder Jongeleen iwerd gelaakt. vastgesteld dat de reorganisatie al in september 1954 was begonnen. Kostbare jaren zijn verstreken en kost bare woningen zijn niet gebouwd, omdat het college de zaak te lang heeft aange zien. Het college, zo zei de heer Van Iterson. heeft öf slechte adviseurs gehad óf de" adviseurs zijn uitgeschakeld; óf het is een hobby geweest van één enkele per soon. Spreker had zijn argumenten, reeds in 1947 uitgesproken, gememoreerd om met flatbouw en bouw van een studenten flat te beginnen. Wethouder Jongeleen had gezegd „zo mogelijk" geen flatwoningen in plan Noord te willen bouwen. „En ga nu eens kijken?" aldus spr. Men durfde toen zelfs in het openbaar beweren, dat de boven woningen na ruim tien jaar wel eens leeg zouden kunnen komen te staan. De eerste spreker over rapport en nota 'Jwas de heer P i e n a (P.v d.A.). Hij 1 later alle volgende sprekers u zouden doen. zijn waardering het gedegen werk van de commissi ,ihoc. Overigens betreurde spr. het. dat wijze van werken nodig was •veest: dit schaadt de goede verstandhou ding tussen B. en W. enerzijds en de fad anderzijds. De heer Piena sprak er n verwondering over uit. dat B en W met een nota hebben geantwoord, voor- het rapport in de raad was behandeld. .Is dat dan al nodig was. waarom ver- n de nota dan zo laat dat bespre- ervan in de fractievergadering niet mogelijk was? Dit raadslid had een vragenlijst opge- :ld. In de eerste plaats wilde hij weten, aan 't lange uitblijven van stukken de commissie te wijten is geweest it heeft de zaken ernstig vertraagd s wenste hij te worden ingelicht de vraag, waarom het college niet leeft gereageerd op een circulaire Staten, waarin werd aangekondigd it het bouwvolume voor 1955 in 1954 al icht worden aangesproken bij het plan maken. In de derde plaats achtte spr een grote fout, dat B en W. de raad ig 'n motie lieten aannemen voor meer vvolume, zonder hem in te lichten de aan Leiden zelf te wijten ach- :and. En in de vierde plaats ging hij op de verklaring van de commissie, situatie eind 1954 gunstig had kun- zijn. Wat heeft dit voor gevolgen ge- Verwijten In volkomen duidelijke taal heeft de 'an Iterson (Prot.-Chr.) zijn I icht over de kwestie ontstoken. Hij me- loreerde de opschudding, vooral onder !S|e woningzoekenden ontstaan na het ver- ij nen van een interview in de Leidse met wethouder Jongeleen. Deze daarin de verwachting, dat het met woningbouw in 1956 volkomen mis zou JTaan. Spr. hekelde het feit. dat B. en W el toegeven fouten te hebben gemaakt. »r dat zij in hun nota nergens tot een erlijke erkenning daarvan komen. In de raad heeft de woningbouw altijd in bet middelpunt der belang stelling gestaan. Verscheidene malen had spr. getracht zjjn bijdrage te leve- n maatregelen, die de woning nood konden verlichten, maar elke po fing werd getorpedeerd. II Tot uitwisseling van gedachten kwam nooit. Eén wethouder maakte de [e tnst uit en één dienst wist het. Met wrbeelden toonde spr. aan. dat hij voor JfóO al heeft getracht de wethouder tot i andere houding te bewegen ten aan- n van de woningbouw, maar stgeds te- geefs. Het college had pas in 1954 de lachte dat een reorganisatie bij Ge- eentewerken gewenst was, maar ver- j*heidene raadsleden hadden die mening jaren eerder. Men heeft, aldus de heer in Iterson. de kool en de geit willen aren en het gemeentebelang daaraan idergeschikt gemaakt. Pas in 1956 zijn inVee mannen aangetrokken. Waaraan Lei schreeuwend gebrek had. namelijk stedebouwkundige en een man voor llkshuisvesting. 3 „Zeer tevreden' oi' De heer Van Iterson haalde zjjn el Tragen aan, gesteld bij het secticon- derzoek van verschillende begrotin- fen. Op 3 november 1954 verklaarden lal B. en W. nog „zeer tevreden" te zijn ht*ver de werkwijze van Gemeentewer- ken. Maar de commissie heeft nu ranta»ie op een thema van Tallis" door Vaughan Williams. (K.R.Ü. 21.35 uur) Kaast de Fin Jean Sibelius, die 8 de- «ber 91 jaar wordtis de thans 84-ja- Enoelsman Ralph Vaughan Williams i der oudste componisten van de itekreld. Hi) is een oud-leerling van Max >n van Maurice Ravel. Zijn meest speelde compositie ..Fantasia on a theme Thoams Tallisontstond in 1909. kort lat Vaughan Williams zijn studieperio- bij Ravel had afgesloten. Toch ij er n invloed van Ravel merkbaar Het «k ij gebaseerd op een thema dat ook at in „The English Hymnal" van eJto mas Tallis (1505—1585). een Engels mponist die In dienst was bij Queen Jizabeth en in de muziekpeschiedenij als irginalist" bekend staat. Naast vele aar stukken voor virginaal (soort spinet ef hij vele a capellakoren. w.o. het nde 40-stemmige motet ..Spem in 'eI ium". Vaughan Williams heeft het the- 1 niet voor variaties gebruikt en er Jj' geen 76e eeuwse fantasie van ge- g Mkt. doch een soort rhapsodische com- ■ptitie gemaakt. De orkestbezetting u: strijkorkesten en een strijkkwartet. vilt partijen oan de uier jolostrijkerj zijn ""'yerk polyfoon behandeld, die van de beide iiere secties zijn overwegend homo- «tl. De uitvoering vanavond geschiedt het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Btrkard Haitink. „Slap" De hele gang van zaken bij Gemeente werken is slap geweest. De wethouder heeft dit willen verdoezelen. Het is hem slecht opgebroken en de gemeente en een groot aantal gemeentenaren plukken er de wrange vrluchten van De commissie ad hoe en de gemeente stellen nu wel. dat het wel aardig goed zit r.u, maar, al dus de heer Vap Iterson. „ik constateer het zit niet goed en het tekort van 1954 zijn we achter en zijn we kwijt". Nu wij met de bouwcapaciteit te maken hebben, zouden wij zonder de achterstand van 1954 en 1955 evenveel woningen in aanbouw kunnen hebben als thans het ge val is. „Ik ben dan ook van mening, dat wij die woningen niet meer kunnen bou wen," aldus spr. De heer Van Iterson releveerde, dat op 1 januari 1954 bij het huisvestingsbureau 2970 woningzoekenden stonden ingeschre ven. Op 1 juli 1956 waren dat er 4243, ter wijl dit aantal met de dag groeit. „Ik vind dit toch maar een zeer. zeer somber beeld." zo zei dit raadslid Op 1 januari 1957 zal dit aantal vermoedelijk wel veel hoger zijn. Het is dan precies tien jaar geleden, dat wethouder Jongeleen de uit spraak deed. dat omstreeks die tijd de bovenwoningen wel leeg zouden staan Krotopruiming Uitvoerig ging de heer Van Iterson ook in op de krotopruiming. Welke toezeg gingen heeft onze gemeente daarvoor? Men hoort er niets van en ziet er geen enkel stuk van. Er zijn gemeenten, zoals Amersfoort, die een ruim gebruik heb ben gemaakt van de mogelijkheid deze zaak flink aan te pakken Maar hier in Leiden weet men als raadslid niets om trent eventuele mogelijkheden op dit punt Vast staat, dat na 1945 op dit punt geen enkel plan is gerealiseerd. De heer Van Iterson zei: „Ik heb jarenlang getwijfeld, zie ik het nu verkeerd, en heeft Jongeleen gelijk, of praten we langs elkaar heen? Maar mijn ogen zijn heel goed openge gaan bij de lezing van Gedeputeerde Dee- renberg in 1954. Leiden stond er toen slecht voor." te hebben verklaard, dat de ambte- n, die in 1955 zulk goed werk hebben gedaan, aldus het college, dit evengoed hadden kunnen in voorgaande jaren, als goede leiding was geweest, kwam spr. tot de conclusie, dat op 8 oktober 1955 de woningbouw een stuk achter was. Wat niet meer zo ongunstig was. dat waren de plannen. Het feit. dat de raad de com missie ad hoe heeft benoemd achtte spr. nog groter invloed dan de reorga nisatie bij Gemeentewerken. Spr. vond :t verweer van het college zwak. De heer Van Iterson zei na de minder goede verhouding tussen wethouder Jon geleen en spreker in het verleden, thans achting te hebben voor zijn persoon. „Ik zal van mijn kant niets nalaten om een goede samenwerking te zoeken. Van bovenaf De heer Ten Broek fK.V.P.j ging in op de mededelingen aangaande Gemeen tewerken. Hij vroeg hoe het mogelijk is geweest dat een hoofdambtenaar een bo ven hem gestelde hoofdingenieur heeft kunnen wegwerken. Is deze manier van werken soms van bovenaf opgelegd? Wij willen niet alles op de wethouder afwen telen. of hem als de zondebok de woestijn insturen. De achterstand kan natuurlijk niet in één jaar worden ingehaald. Het was de plicht geweest van het college de foute gang van zaken bij Gemeente werken aan de raad voor te leggen. Als het waar is. dat uit het kwade het goede wordt geboren hoopte spr. op verbete ring. Tot slot informeerde hij naar d( waarborgen, die het college zich voor stelt te kunnen geven om deze dingen ir de toekomst te voorkomen Verbaasd De verbazing van de V.V.D.-fractie het feit. dat B. en W de raad rustig motie over de woningbouw lieten aa men, terwijl op dat ogenblik een achter stand in de plannenmakerij bestond, kwam uit de mond van mr. D r ij b e r. Hij was het eens met wat de heren Piena en Van Iterson over Gemeentewerken hadden gezegd en vond, dat de reorgani satie te laat is gekomen. Het gemeente belang is hierdoor met grote duidelijk heid geschaad. Het college distancieert zich van hel persconferentiebeleid van wethouder Jon geleen en verwijst naar de verklaring, hierover door de wethouder in de raad afgelegd eind 1955. Spreker las passages hiervan voor en vroeg opheldering over het feit. dat hierin wordt gesuggereerd, dat de schuld van de achterstand bij an dere dan Leidse instanties lag. Nadat de heer Schtiller nog op enkele punten was ingegaan, onder meer van de behandeling van de zaak in de raadscom missie. was het woord aan B en W. F 2700,— voor blinden Ruim f 2700 heeft de collecte opge bracht. die is gehouden ten bate van de stichting „De fakkels bijeen". In deze stichting zijn zes Christelijke blindenin- ichtingen verenigd. De gelden zullen o.a. worden gebruikt voor de werkverschaf fing voor de blinden. Twee kransen werden gistermiddag gelegd bij het verzetskruis aan de Steenstraat, één namens de gemeente Leiden, één namens de Stichting Dodenherdenking. Ter ere van Hongarije's zonen, die stier ven voor het ideaal, waarvoor ook zij zich lieten doden, voor wie dit kruis werd opgericht. Voor het ideaal van de vrijheid. Foto N. van der Hors Communist niet aan het woord Maatregelen gevraagd voor opneming van Hongaarse vluchtelingen in Leiden ZOALS WIJ GISTEREN al in het kort hebben gemeld, heeft de heer Meester, sprekend namens alle democratische fracties in de Leidse raad, gistermiddag een verklaring afgelegd. Tevoren had de burgemeester al een herdenkingsrede uitgesproken, waarna de leden staande een minuut stilte in acht namen om de gevallen vrijheidshelden te eren. De beide com munistische leden van de raad deden hieraan mee, maar ze vertrokken in de theepauze. orde. .d.A.. Nadat de heer Meester was uitgesproken deed de communist Van Weizen nog poging aan het woordje komen, maai had dit niet tevoren gevraagd zodat de burgemeester dit niet toe 6tond. met houder bU het begin van de avond- ritting kwam verklaren de bedoeling te hebben gehad te zeggen, dat door deze kwestie de goede verhoudingen met Den Haag niet zUn verstoord. Eleganter -• O Wethouder Menken citeerde uit vertrouwelijke stukken NOG IN DE MIDDAGZITTING begonnen B. en W. aan de beantwoor ding van de gemaakte opmerkingen. De burgemeester drukte er zijn blijdschap over uit, dat de woningbouw door de commissie ad hoc is on derzocht en dat we er nu een streep onder kunnen zetten. Tot de heer Piena zei hij, dat vertraging in publicering van de nota was ontstaan door dat het college ook moest antwoorden op vragen van raadsleden over de gemeentebegroting, in de afdelingen van de raad gesteld. Dat de stukken niet eerder aan de com- issie ad hoe ter hand zijn gesteld werd vgroorzaakt door overbelasting van de Lypekamer en de betrokken ambtenaar. Over de betrokken brief van Ged. Sta ten heerst bij het college nog steeds een andere mening dan hij de raad. De burgemeester achtte het feit. dat raadsleden het niet tijdig inlichten van de raad het college kwalijk hebben ge in, terecht. Het college had. ook ten en van de reorganisatie bij Gemeen tewerken, een vooruitziender blik moeten hebben. Wat de geruchtmakende pers conferentie van wethouder Jongeleen be treft, het college betreurt het dat deze is gehouden. Wethouder Menken bepaalde zich bij de factoren, die hebben geleid tot de reorga nisatie bij Gemeentewerken. Met citaten uit de notulen van de vergadering der raadscommissie, waarbij de reorganisatie ter sprake was gekomen, trachtte de wet houder aan te tonen dat alleen de heer Schüller zich had verzet tegen langer aan blijven van de toenmalige directeur. Voorts geworden, bestreed hij de opvatting an de heer Van Iterson, dat de nieuwe topfiguren zo laat aren aangetrokken; deze zaak is in 1955. i niet in 1956, tot een oplossing gebracht. Ideaal Na getuigenis te hebben afgelegd van zijn helaas niet in vervulling gaand ideaal van de eengezinswoning verklaarde wet houder Jongeleen, dat alle autoriteiten in 1947 de mening waren toegedaan, dat de ingnood in tien jaar kon zijn opgehe- Hij trok in twijfel, dat 'Leiden door chterstand minder woningen zou heb ben gekregen en weet het niet realiseren van plannen tot krotopruiming vertrek van twee ambtenaren. Wat de persconferentie betreft, de wethouder ver klaarde dit niet voor de tweede maal zo te zullen spelen. Maar hij voegde hier aan toe, dat men in Den Haag op het ogenblik Leiden wel sneller helpt dan rheen. Natuurlijk wekte deze mededeling ogal opschudding, waarom de wet- De Sociale Raad waarschuwt: De Sociale Raad heeft ons verzocht mee delen, dat in Leiden en omgeving mo- lenteel wordt gecolporteerd met een zo genaamde Prlnsessekalender, die wordt uitgegeven door De Boers Kalendercen trale te Bussum. De Raad maakt het pu bliek er op attent, dat de uitgever met deze naam verwarring schept met de Prlnsessekalender van het Nederlands Verbond der Verenigingen Pro Juventute, waarvan de opbrengst ten bate van de arbeid dezer verenigingen komt. Verder staat op de achterzijde van de kalender van uitgever De Boer. dat een gedeelte van de opbrengst zal worden ge stort bij het Rode Kruis ten behoeve van dc slachtoffers van de mijnramp te Mar- «.inelle. Het Rode Kruis heeft echter des gevraagd verklaard dat het geen bericht beeft ontvangen over de bedoelde kalen derverkoop en dat de door het Rode Kruis gevoerde hulpactie voor de mijnramp- -lachtoffers reeds enige tijd pcleden is afgesloten. Ten slotte schrijft men ons nog. dat de laatste tijd ook wordt geleurd met blaad jes. die enige stichtelijke stukjes en vro me versjes bevatten. Uitgevers van deze blaadjes schijnen echter in de tegel per sonen te zijn, die al heel wat op hun kerf stok hebben en in wiens beweringen men niet veel vertrouwen kan stellen. Wie zieken en hulpbehoevenden wil hel pen of evangelisatie wil bevorderen kan zich beter tot zijn kerkgenootschap, het Nederlandse Bijbelgenootschap of het Leger des Heils wenden. De Sociale Raad heeft in Leiden een lureau aan de Nieuwsteeg nummer 6 telefoon 21062). Gaarne verstrekt men inlichtingen over acties en verkopen. Sprekend namens de commissie ad hoe verklaarde de heer Meester het eleganter te hebben gevonden, als B. en W. hun nota hadden aangekondigd. Het heeft de commissie gestoten dat B. en W. in die nota niet tot ruiterlijke erkenning van gemaakte fouten zijn gekomen. Ook mist zij de verklaring, dat deze dingen zich niel zullen herhalen. Spreker bestreed de ar gumentatie van B. en W. om de vertragin gen in het verstrekken van stukken V verklaren, deze belangrijke zaak had mei voorrang moeten zijn behandeld. Voort- dacht de heer Meester, dat we zonder de achterstand bij de capaciteitsregeling de neus in de (bouw) boter zouden zijn gevallen. Er zijn gemeenten, die daar wel duizend of meer woningen beter van zijn Avond In de avondzitting zei de heer Van Dijk. dat deze betreurenswaardige dingen niet zouden zijn gebeurd, als het hele college beter van de zaken op de hoogte was ge weest. De heer Hagens vond. dat wethou der Menken niet uit vertrouwelijke stuk ken had mogen citeren. Hij toonde zich dankbaar voor de royale houding van wethouder Jongeleen. Nadat de heer Pie na beleidskwesties had besproken viel dc heer Van Iterson wethouder Menken ook aan op het punt van de vertrouwelijke stukken, waaruit de wethouder gedeel ten had voorgelezen. Deze aanval werd in felle bewoor dingen voortgezet door de heer Schül ler. „Ik ben dertig jaar raadslid, maar zoiets heb Ik nog nooit eerder mee gemaakt". iel dit raadslid. „Ik vind dit een schandaal" verwijzing naar het reglement va Namen6 de fraot«ie6 van de 1 Prot.-Chr. groepering, de K.V.P. V.V.D. legde de heer Meester de volgende verklaring af: „De bevolking van Leiden heeft met verbijstering en met afschuw kennis ge nomen van het verraad, dat door de Sow- jet-Unie in Hongarije is gepleegd. De met voorbedachten rade gepleegde overrompeling door de communistische tirannie heeft ook ln onxe stad diepe ver- ilagcnheid teweeggebracht. De fracties wensen uiting te geven aan hun diepe verontwaardiging en protes teren tegen de Sowjet-aanval op het Hon gaarse volk. dat trachtte te ontkomen aan de communistische dictatuur. De vrij heidsstrijd van het Hongaarse volk. die zijn kracht ontleent aan het aan dit volk oudsher ingeboren vrijheidsbesef, ver vult de bevolking van onze stad met grote eerbied en diepe bewogenheid en het Is een behoefte om daarvan getuigenis af te leggen. Naar de mening van onze fracties legt het devies. „Haec Llbertatls Ergo" om dor vrijhcidswille onze bevolking ver plichtingen op tot het lenigen van de zeer icc nood die voor het Hongaarse volk Is ontstaan. Met voldoening hebben onze fracties vernomen, dat door onderscheidene orga nisaties een hulpverlening aan de lijden de Hongaarse bevolking wordt georgani seerd. Zij verzoeken het college van B. en W. zich onverwijld met de regering in ver binding te stellen, teneinde ln gemeen schappelijk overleg maatregelen te tref fen die op directe wijze hulp betekenen aan de vluchtelingen, die thans in Oosten rijk verblijven. Zij zullen gaarne voorstel len daartoe van B. en W. in overweging nemen, zo mogelijk zulke, die strekken tot het opnemen van vluchtelingen ln onze stad. Doordraaien99 Nadat de burgemeester nog enkele op merkingen had gemaakt kwam wethouder Menken verklaren, dat hij alleen uit de stukken had geciteerd omdat de raad nu toch van alle dingen op de hoogte was Het vertrouwelijk karakter ervan viel daarmee weg. Overigens bepleitte spr openbaarheid naar alle zijden. „Wij zijn niet een stel eigenwijzen, die het op eigen houtje hebben gedaan", zei hij. De bedoe ling is alleen geweest aan te tonen, dat B. en W. de zaak niet zomaar hebben laten doordraaien toen bleek dat het fout zat. De heer Jongeleen verklaarde nu. dat de hoofdingenieur bij de woningbouw door hem was uitgeschakeld, omdat hij het zo druk had met de scholenbouw. In laatste instantie noemde de heer Meester het citeren van wethouder Men ken onaanvaardbaar. HIJ constateerde, dat de verhoudingen bij Gemeentewerken on der de nieuwe directeur veel beter zijn geworden en sprak zijn vertrouwen erover uit. dat B. en W. in de toekomst een der gelijke gang van zaken zullen weten te voorkomen. Hij hoopte, dat de samenwer king tussen college en raad beter zal wor den dan zij tot nu toe Is geweest. De burgemeester constateerde nu. dat de raad de conclusies van het rapport aanvaardt. De raad ging met zijn voor stel akkoord de commissie ad hoe. onder dankbetuiging voor het verri-'-,« werk op te heffen. O Pensioenen voor meeste leden per 1 januari sterk omhoog In de vergadering van de afdeling Leiden van de Algemene Militaire Pen sioenbond. die onder leiding stond van de heer L. Popp. tweede voorzitter, heerste een uitstekende stemming. Na de afdoening van enkele huishou delijke zaken kon de eerste voorzitter, de heer G. W. L. de Hertogh, die vele aanwezigen een overzicht geven van de successen, door de A.M.P be haald in zijn strijd voor de verbetering der militaire pensioenen. De heer De Hertogh begon met eer uiteenzetting van de structuur der nieu- pensioenwet, zoals deze door de com- sie Van Poelje is voorbereid en waar de betrokken minister zich in grote lijnen heeft gehouden. De nieuwe wet is in 34 klassen ingedeeld. Iets wat voor burger-gepensioneerden niet mogelijk is. wet regelt ook de kortingen op de uitkering volgens de Wet op de Ouder domsvoorziening. die. bij 40 dienstjaren hoogstens 80 pet bedraagt. Hier streeft de A.M.P. nog naar een hoogste korting 60 pet. De korting van 37li pet de vaststelling van het weduwenpensioen vindt de A.M.P. ook nog te hoog. Uitvoerig zette de heer De Hertogh uiteen dat alle toeslagen zullen vei len behalve de toeslag van 40 pet op de zogenaamde stand-pensioenen dat de pensioengrondslagen worden hoogd met een bepaald percentage, dat zelfs boven de 400 pet kan oplopen. Van iedere gepensioneerde militair gaat het pensioen omhoog, al zijn de verschil- oms nogal groot. Toch bereikt deel der gepensioneerden de hoogste grens. wet zal op 1 Januari ingaan, al moet zij de Staten-Generaal nog passeren Daarom zullen eerst die gepensioneerden worden geholpen, die op 1 januari in merking komen voor de uitkering ouder domspensioen. Met een groot aantal vo beelden uit de praktijk, waaraan bord krijt te pas kwamen, verduidelijkte heer De Hertogh zijn causerie. Ten slotte wekte hij de leden op de A.M.P. trouw te blijven om in de toe komst te verdedigen hetgeen thans is ver- Tele grammen Aan het begin deelde de voorzitter mede dat de vergadering van afdellngsvoorzlt- een telegram van trouw aan H.M. de Koningin had gezonden en een telegram de commissie Van Poelje als dank het rapport. n het einde der vergadering huldig- Hongaarse tragedie K. en O. stelt Wim Ibo's cabaret uit Vanavond en morgenavond zouden in het gemengd kunstabonnen Leidse volkuniversiteit K. en O. voorstel lingen worden gegeven van Wim IboV triangelcabaret. Het bestuur van K. en O an mening, dat dit vrolijke program- niet past bij de onsteltenis, sinds zondag de tragedie in Hongarije heeft bevangen. Het bestuur heeft di m gemeend er goed aan te doen, deze oorstelling tot nader order uit te stel en en vertrouwt, daarmede te hebben gehandeld in de geest der leden. Bidstond Chr. Geref. kerk Morgenavond om acht uur wordt in de Chr. Gereformeerde kerk te Leiden een bidstond voor de wereldnood gehouden. Ds. C. v. d. Weele zal voorgaan KANTOORMEUBELEN Demmenie Haarlemmerstraat 219 Telef 21400 Er HEEFT WEER een groot aantal onvoorzichtige weggebruikers voor de Leidse kantonrechter moeten terecht staan gisteren. Sommigen hadden door hun onvoorzichtigheid ernstige aanrijdingen veroorzaakt Een Hillegoms chauffeur werd veroor deeld tot f40 of 20 dagen, omdat hij op 4 september ln de Sassenheimse Hoofd straat met grote snelheid en zonder op het verkeer acht te slaan de Floris Schou tenstraat was ingereden, waarbij hij een bromfietser had aangereden. De brom fietser werd gewond De eis luidde f50 of 20 dagen. Een Alphens groentehandelaar had op 21 augustus zijn zoon op de Hoge Rijn met een auto laten rijden, waarvan de stuurinrichting ntet deugde. De zoon had eerst een paar haltepaaltjes omver Wat de raad verder behandelde De agenda van de Leidse raad be vatte, behalve de bespreking van het rapport van de commissie ad hoe. geen belangrijke punten. Men be sloot op drie gevaarlijke kruispun ten knipperlichten te plaatsen. Alleen de heer Drijber wilde geacht worden te hebben tegengestemd wat het plaatsen van deze lichten betreft op het kruispunt Haarlemmerstraat—Pelikaan- ial. dat hij „een kruispunt uit vele" noemde. De andere lichten komen bij de Haarlemmerstraat-Prinsessekade en Witte Singel-Herenstraat. De heer Meester vroeg om een ver keersagent op drukke uren op het kruis punt RlinRburgersIngelMorssingelSta tionsweg. Dit wordt bekeken, maar de trams haren hier moeilijkheden In ver hand met de plaats van de agent. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer J. H. de Jong. In de zuidercommissie tot wering van school verzuim werd benoemd de heer A. Rcyn- goud. in de zuidercommissie de heer J. W. I.eurdijk. Mevrouw M M. van Eek—van Cordt werd benoemd tot regentes van de gereden en was toen tegen een huis bij de Wilhelm inabrug gebotst. De vader kreeg een straf van f40 of 20 dagen (eis f 50 of 20 dagen) en de zoon een straf van f20 of 10 dagen (eis f 30 of 15 dagen). Een inwoner van Zoeterwoude tenslot te had op de kruising tussen Breestraat en Hogewoerd een kabel over de open bare weg gespannen zonder toestemming van B. en W., was er ook geen toezicht bij blijven uitoefenen met het natuurlijke gevolg, dat iemand van de achteloosheid het slachtoffer werd. f 45 of 20 dagen luidde de els van het O.M. voor het zonder voorzorgen een kabel over de weg span nen plus f 10 of 4 dagen voor het spannen zonder toestemming Het vonnis luidde f40 of 20 dagen en f 5 of 2 dagen In zeeschip gevallen Onze plaatsgenoot B. G. Hoogervorst is vrijdagmiddag in de Amsterdamse haven in het ruim van een zeeschip gevallen Hij werd met een schcdelbasisfractuur en met een gebroken sleutelbeen naar een Amsterdams ziekenhuis vervoerd. De heer C. Mulder ter aarde besteld stermiddag vond op de begraafplaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats van de heer C Mulder, in leven eigenaar van de radiohandel Peltcnburg aan de Bree straat te Leiden. Vele vrienden en ken nissen van de overledene waren in de aula aanwezig, toen daar de kist werd op gebaard. Er werd gesproken door een zoon van de overledene, de heer A. C. J. Mulder uit Alphen aan den Rijn. Ver der door een schoonzoon, de heer K. C. Koopman* uit Den Haag Tenslotte sprak da. W. J. H. Baart uit Naarden, Hervormd predikant, eveneens een schoonzoon van verledene D«. Baart las psalm 103 en bovendien 2 Corlntbe 4. Daarna ging hij voor In gebed. Het stoffelijk over schot werd vervolgens in het familie graf bijgezet Ds Baart bad het Onze Va der. de de heer A. Trippenzee Sr. het bestuur voor alles dat dit in het belang van de gepensioneerde militairen heeft gedaan, waarbij de heer Beversluis, voorzitter van de Vereniging van oud-onderoffieieren, zich aansloot. Voor het Noodfonds voor onverzorgde weduwen van gep. militairen werd een collecte gehouden. Voor Hongarije: f3326 Zondag is in alle Hervormde kerken van Leiden een collecte gehouden voor de hulp aan Hongaren. Deze collecte heeft f 3326,95 opgebracht. AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Wijkgebouw Centrum Hoogl Kerk- gracht, 8 uur: ds. H. L. Beck van Sorong over „Zelfstandlgmaking der Kerk op Nieuw-Guinea" (met film) Wijkgebouw Levendaal: ds. D. J. Voa- sers over „Bali" (met film). Royal, 8 uur: Leidse groentehandelaren. Kleine zaal stadsgehoorzaal, 8 uur: Vola, avond aangeboden door de N.V. Ned. Linoicumfabriek „Krommenie", onderw.: „De fabricage van linoleum". Oegstgeest. huize Bijdorp. 8 uur: zang en clavecimbel, Pauline Pilaar en Catherine Gris Ritsema. Leiderdorp, jeugdgebouw Her vormde Gemeente. Eikenlaan, bazaar ten bate van de verwarming van de Herv. Kerk (7 tot 11 uur). Woensdag Pieterskerk, half vijf, bijeenkomst aca demische Senaat, wetenschappelijke staf en alle studenten. Onderwerp: Hulp aan Hongarije. Wijkgebouw De Goede Herder. Oude Vest. 8 uur: ds. H. A. C. Hildering os-er „Bali" (met film). Grote zaal Den Burcht, 7.45 u.: Fryske Joun, opfiering fan „As men blommen prate lit" troch toanielploech fan Krite Vlaardingen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. mandoline- en toneelgezelschap „Sempre Avantl" en „Jong en Jolig" met Vakantieherinnerin gen", opvoering van „Gevangene 117 ls ontvlucht". Leiderdorp, jeugdgebouw Her vormde Gemeente. Eikenlaan. 2.30 tot 6 en 7 tot 11 uur: bazaar ten bate van ver warming van de Hervormde Kerk. Donderdag Antoniusclubhuis. 8 uur: balletuitvoe ring onder leiding van Toos Zandvliet. Wijkgebouw Staal wijk. Herenstraat, 8 u: ds. Th. Gramberg van Oegstgeest (zen dingshogeschool) over „De Kerk van Cey lon en haar nood" (met beelden en platen toegelicht door drs, Van Wcngen). Den Burcht, grote zaal, 8 uur: jeugd- leldcrsavond centrale commissie voor het Jeugdwerk van Hervormde Gemeente (medewerking van de Timdelerclub). Snouck Hurgronjehula Rapenburg. 2,30 tot 5 uur: receptie van de heer W. A. Schrandt ter gelegenheid van zJJn 25- jarig Jubileum als directeur van „Zaal- Kantine Doelenkazerne, 8 uur: Milva- koor en soldatenkoor van koksschool m. medewerking van radio-artiesten Chris tine Spierenburg en Bert Robba. Kleine zaai stadsgehoorzaal. 8.15 uur: zanguitvoering van Chr. gemengde zang vereniging „Halleluja" ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan, modew. van vrouwenkoor Cantemus. mevr. R. Grlms- Strootman, sopraan, mevr. R. Doorn- Blok pianobegeleiding en een strijkers- ensemble van het Leids Toonkunstorkest. Stichting „Commissie voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting" Lelden, Le vendaal 1, 8 uur: lezing met proefje over moderne voeding en reformvoeding. Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Lei den Ned. Ver. van Huisvrouwen, „De Hol landse rijsttafel", kookdemonstratie door mevr. Mary Brückel-Beiten te Den Haag. Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden van Veron, P. van Prooijen over „Laag frequent versterkers". Oegstgeest, Groene Kerk, 7.30 uur: heropeningsdienst. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, de apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136, en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelmi- napark 8, tel. 26274. Tentoonstelling Oegstgeest. Boonstraat 13 (Studto 13): entoonstelhng van werk van Daan en Lente de Vries te Schoonrewoerd (tot 7 november). KLAPROOSDAG IN LEIDEN Op 11 november Is het weer Klaproos dag. Van het geld. dat op die dag In de Klaproos-collectebussen wordt gedaan, kunnen nabestaanden van geallieerde illltairen. die in de afgelopen wereldoor log In Nederland sneuvelden en werden hegraven, nabestaanden, die self de rela naar Nederland niet kunnen betalen, een betoek aan de graven der ook voor ona geatorven zonen en vadert brengen. De Britse organisatie van oud-strijders nabestaande heeft In samenwerking met het Nederlands oorlogsgravcncomlté het ln de afgelopen tien Jaar voor 14 000 nabestaanden mogelijk gemaakt naar on» and te komen. Maar er zijn honderddul- :end nabestaanden Daarom wordt er veer een Klaproosdag gehouden De na bestaanden tonen hun dankbaarheid met oorden en daden. Zij willen 23 collectan- m, die op Klaproosdag geld Inzamelen, ?n gratis reis naar en verblijf ln Enge land aanbieden. Collectanten kunnen zich rnterdag de hele dag melden In de boven hal van de Turk aan de Breestraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3