VERRAAD KNAKTE VRIJ HONGARIJE Negentien Sow jet divisies tegen weerloze patriotten ingezet Dreiging groeide van uur tot uur Mindszenty veilig bij Amerikaanse legatie Contra-revolutie onderdrukt Aanvallen van luchtmacht en tanks niet te stuiten Hartverscheurende tonelen bij Oostenrijkse grens Hymne der Hongaren KREET OM HULP VUIG VERRAAD Een liederlijke vertrapping van de eigen eer, die zogenaamd nog op het spel stond, dat was de mensonterende daad, waartoe het mach tige Sowjet-Rusland zich het verleiden in een vertwijfelde poging de vrijheidsvlam, die van het moedige Hongarije op de overige aan handen en voeten gebonden satelliet- landen dreigde over te slaan, te doven. In het bloed van duizenden Hongaarse vrijheidsstrijders is die vlam ge doofd. Slechts luttele dagen heeft het dappere Hongaarse volk tussen hoop en vrees een kortstondige vrijheid mogen smaken. Langzaam verdween de hoop en de vrees vergrootte zich, tot de angstwekkende zekerheid kwam: We zijn verraden! We worden opnieuw geknecht! De dreiging van de steeds dichter rondom Boedapest naderende Russische legers was met het uur groter geworden. De schier ondraag lijke spanning werd verlicht door de tijding, dat in het parlements gebouw te Boedapest tussen Russische militaire leiders en Hongaarse vrijheidsstrijders onderhandelingen waren begonnen. Het grote ver racicl Pal Maleter, die zich in de strijd om de Maria Theresiakazerne en kele dagen tevoren de naam „Held van Boedapest" verwierf en daarna minister van defensie werd in het kabinet-Nagy, is onder de mannen, die tijdens de besprekingen met de Russen op zo verraderlijke en laag hartige wijze gevangen werden genomen. RUSTIGE ZATERDAG Het Is moeilijk de dramatische ge beurtenissen van de afgelopen dagen in Kardinaal Mindszenty, de rooms-ka- thollcke primaat van Hongarije, die vo rige week werd bevrijd, heeft zondag morgen met zijn secretaris een toe vlucht gezocht in de Amerikaanse lega tie te Boedapest. Dit deelde Cabot Lodge, de Ameri kaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties te New York mee tijdens een spoedvergadering van de Veiligheids raad over de Hongaarse kwestie. Radio Vaticaanstad meldde later, dat dit op Pauselijk advies was gebeurd. De staf van de Amerikaanse legatie zocht met de kardinaal een veilig on derkomen in de schuilkelder van het gebouw. Zaterdagavond had de kardinaal nog voor Radio-Boedapest gesproken en in een bewogen toespraak aangedrongen op een spoedig vertrek van de Russen uit Hongarije, op vrije verkiezingen on der internationaal toezicht. Hij zei, dat Hongarije vreedzaam wilde leven naast Amerika en Rusland. Tijdens die besprekingen sloegen de Sowjets verraderlijk toe. Hongarije ging onder in een ongelijke strijd voor een vrijheid, die slechts kort duurde- En de wereld keek in vertwijfeling, spanning en verontwaardiging toe- Vijftien Russische tankdivisies in totaal 6000 tanks en vier gemotoriseerde infanterie-divisies smoorden de vrijheid van Hongarije in bloed. Met fosforgranaten werd de bevolking bestookt. Tegen deze overmacht hielp zelfs de heldhaftigste moed niet. En zo kon, Radio- Moskou triomfantelijk melden, dat de reactionairen „verpletterd" waren. Wanhopige vluchtelingen vertelden, dat hun hoofdstad aan alle kanten brandde. Verbijsterend volgden de gebeurte nissen elkaar op. Bommenwerpers en artillerievuur bestookten Boedapest en andere Hongaarse steden, terwijl de besprekingen nog aan de gang waren. Tanks rolden grommend en dreigend door de tot ruïnes geworden straten, waar angstige, doch verbeten mensen zich schuil hielden. De delegatie der Hongaren werd gevangen genomen en dat deed de Russen voor eens en voor altijd de geschiedenis van deze wereld ingaan als verraders, zoals die slechts zelden in de historie worden voort gebracht. Nagy gevangen Maar nog was de schandvlek niet voldoende. De Russen drongen het parlementsgebouw te Boedapest bin nen en arresteerden de ministerraad der vrije Hongaren. Premier Imre Nagy was onder de gevangenen. De grens met Oostenrijk en de andere buurlanden werd al spoedig bezet door de Russische troepen. Slechts kleine ge deelten konden de vrijheidsstrijders in bezit houden en daarmee werd het laat ste contact met de buitenwereld gehand haafd. Radio-Boedapest was al in de vroege zondagmorgenuren uit de ether verdwenen. Langs onbegaande wegen dwars door het heuvelland in een he vige sneeuwstorm trokken duizenden Hongaarse vluchtelingen voort naar de Oostenrijkse grens. Vele vrouwen en kin deren en moeders, die hun babies in de armen meevoerden trachtten de grens te bereiken, waarachter de vrijheid wachtte. Velen werden door de Russen gegre pen. Mensen, met niets anders bij zich dan de kleren die zij droegen, werden teruggewezen naar het land, dat werd gebeukt door de vuist van een bezetter, die eindelijk het masker had afgewor- DE AANVAL Zondagmorgen in de vroegte (het was nauwelijks 2.30 uur) ont ketenden de Russen een groot scheepse aanval op vrijheidslie vend Hongarije. De berichten, die de vrije wereld opving, volgden elkaar in een dramatische reeks. Tot de nieuwsvoorziening zweeg. In Wenen ontving Ass. Press in dc vroegte een telegram van M.T.I., het vrije Hongaarse persbureau. „Russische gangsters hebben ons verraden. Zij ope nen het vuur op geheel Boedapest. Stelt Europa en de Oostenrijkse regering hiervan alstublieft in kennis. Ons ge bouw ligt onder zwaar Russisch vuur. Het land is plotseling aangevallen. Op iedereen is het vuur geopend. Janos Kadar (de partij-secretaris), Gyoergy Marosan en Sandor Ranoi hebben een nieuwe regering gevormd. Zij zijn be gonnen de contra-revolutie te vernieti gen Zij staan aan de zijde van de Rus sen. De laatste uren hebben enkele hon derden tanks Boedapest en Dunafoldvar aangevallen. Er woedt een zware strijd. Wij liggen nu onder vuur van zware machinegeweren. Ik blijf aan de lijn en zal u het nieuws blijven zenden Nagy zal onmiddellijk tot het volk spreken." NAGY SPREEKT Weinige minuten later sprak Nagy. De Hongaarse premier zei in het Engels voor Radio-Boedapest: „Hier is Imre Nagy. In de vroege uren van deze och tend zü« Sowjettroepen een aanval be gonnen op de Hongaarse hoofdstad, klaarblijkelijk met het doel de democra tische regering van de Hongaarse volks republiek omver te werpen. Onze troepen zjin in gevecht met de Sowjet-strljd- krachten. Het Hongaarse leger is op zRn pest. Dit is mijn boodschap tot het Hon gaarse volk en de gehele wereld." Even tevoren had Nagy de verklaring In het Hongaars afgelegd. Hij riep Male ter en dc andere onderhandelaars op terug te keren. De premier wist toen nog niet, dat zij op zo^n laaghartige en mis dadige wijze verraderlijk gevangen ge- Zo werden de Hongaren van hun voor naamste militaire leiders beroofd. En terwijl de boodschap van Nagy (onderbroken door het volkslied) enkele malen werd herhaald deden zwaar ge- schutsvuur en granaatontploffingen do stad Boedapest schudden. Hongaarse tanks dreunden door de straten om ver dedigingsposities in te nemen. Als een bloedvlek verspreide de Sow- jetaanval zich over geheel Hongarije. Vertwijfeld herhaalde premier Nagy zijn verklaring, ditmaal als een drin gend beroep op interventie van de Ver enigde Naties. „SCHIET NIET" Radio-Boedapest riep In het Russisch een oproep voor de Sowjetsoldaten om ..Schiet niet. Laten wij bloedvergieten verhinderen. De Russen zijn onze vrienden en zij zuilen dat blijven". Maar de Russen bleven die vrienden Tegen 12 uur 'i de vrijheidsstrijd bloedig de kop ingedrukt. Steeds schaarser werd het nieuws. Om tien over negen was Radio- Boedapest uit de ether verdwenen, eerst klonk nog luid gekraak. Toen zweeg de zender. Nog i had het kort samen te vatten. Zaterdag kon Associated Press nog meldden: „Boeda pest was vandaag kalm. De mensen pro beren hun normale leven te hervinden. De winkels waren open en er werd zelfs ijs bezorgd. De bussen liepen, maar wa ren zo vol, dat de mensen er als vlie gen aanhingen. De hele nacht heeft het gesneeuwd. Vandaag was het warmer." En Reuter meldde, dat de bevolking van Boedapest zaterdag, de twaalfde dag na het begin van de revolutie, met de wederopbouw van de zwaar geteis terde Hongaarse hoofdstad was begon- RING STEEDS NAUWER En intussen sloot He ring van Russi sche tanks en Russische legers zich steeds nauwer rondom de stad Boedapest. En ergens in die stad werd gesproken over de mogelijkheid om tot een vergelijk te komen. Van Hongaarse zijde nam aan die conferentie deel Pal Maleter. de man. die zich de erenaam „Held van Boeda pest" had verworven en nu minister van defensie in het kabinet van Imre Nagy was geworden en voorts minister van Staat Ferenc Erdei en generaal-majoor Istvan Kovacs. Zeven Russische officie ren verschenen in het parlementsgebouw aan de Donau. Het was niet duidelijk wat de Sowjets wilden. De Hongaren verklaarden, dat de besprekingen be perkt zouden blijven tot gedachtenwis- selingen over de positie der troepen. De Hongaren hadden met klem gepro testeerd tegen de drastische verster kingen, die de Russen naar Hongarije hadden gehaald. Nog zaterdagavond maakte de rege ring Nagy bekend, dat de Russische en Hongaarse militaire leiders in de loop van de dag een bemoedigend begin had- t de regeling van de te- alle Russische troepen Enkele dagen geleden was het nog feest. Burgers en vrijheidsstrijders reden in triomf op een tank door Boedapest. Nu heeft het Russische monster toegeslagen en andere tanks zijn binnengerold, moord bedrijvend op een weerloze bevolking. RadioMoskou Radio Moskou maakte zondagmiddag om één uur bekend dat de „contra revolutie der fascisten volledig onder drukt" was. Een uur tevoren was een Russisch ultimatum aan de Hongaarse vrijheidsstrijders afgelopen. De Moskouse „Prawda" schreef zon dag. dat de weg van de reactie in Hon garije zonder verwijl belemmerd moet worden. Dc gebeurtenissen in Honga rije eisen dat. De „Prawda" noemde premier Nagy een medeplichtige aan rdketionsire krachten. De bloedige ter reur tegen de arbeidersklasse bereikte een ongekende omvang. Er ontstond chaos in het land en een toestand van nettigheid. Zo trachtten de Russische zich schoon te praten. HET IJZEREN GORDIJN DAALDE WEER „Wees geen held, maar wees evenmin laf" De Sowjets hadden hun actie tegen Hongarije kennelijk zorg vuldig voorbereid. Onder het voorwendsel, dat de mogelijke aftocht Oer Sowjettroepen uit Hongarije beveiligd moest worden, hebben zij eerst alle Hongaarse vliegvelden en belangrijke spoorwegknooppunten bezet en het „IJzeren Gordjjn" weer neergelaten aan de Oostenrijkse grens, alvorens op te treden tegen de duizenden, die alles inzetten om de pas verworven vrijheid van hun vaderland te behouden. Nadat de verraderlijke aanval in de prille ochtenduren was begonnen, trok ken de Russen overal de bolwerken der patriotten binnen. AUereerst werden Hongaarse grenswachten bij de grens met Oostenrijk met geweld verdreven. Slechts enkele punten bleven ln handen der vrijheidsstrijders. Daarna rolde de oorlogsmachine over het land der Magyaren. Het stadje Györ, een bolwerk van het nieuwe Hongarije, waarover Alfred van Tienduizend mensen vluchtten In Wenen werd omstreeks die tijd een zwakke zender beluisterd, die smeekte: Stel de Russen een ultimatum. De Ver enigde Naties zijn te langzaam. De Rus sen vernielen ons land. Zij richten een bloedbad aan. Wij doen een beroep op de Verenigde Staten ons te helpen." Ook van andere Hongaarse zenders werden dergelijke oproepen gehoord. Er werd om parachutisten gevraagd boven Dunantal, de vallei van de Donau, die zich vain Boedapest tot Zuidslavië uitstrekt. In het district Retsag waarschuwde een zender: „Russische tankcolonnes naderen Wcest voorzichtig. Verspilt geen munitie. Wacht tot ze dichtbij zijn." Om half zes zondagavond was het koor der om hulp smekende radiozenders bijna verstomd. Slechts één station van de vrij heidsstrijders was nog in de lucht. den al omstreeks zes uur in de morgen verbroken. Van het Boedapester dagblad Szabad Nep werd nog een kreet om hulp ontvangen en later kwam MTI nog door met de mededeling, dal zes communisten, die op 1 november uit de regering-Nagy werden gestoten een eigen blijkbaar pro- Russische regering hadden gevormd te Szolnok. 80 km. ten zuidoosten van Boe dapest. Die verraders waren Kossa, Mu nich, Ronai, Dogei, Antal en Marosan. En dan Janos Kadar, de eerste secreta ris van de Hongaarse communistische partll. die een week lang het program van Nagy voor soevereiniteit, neutrali teit en onafhankelijkheid steunde, en daarna zich verkocht aan dc Russen om het hoofd te worden van de nieuwe ma rionettenregering. Deze nieuwe leiders presteerden het de ministers van het kabinet- Nagy te doen arresteren. De pre mier zelf onderging ook dit lot. Het parlementsgebouw werd inge nomen en Imre Nagy en zijn ministers waren gevangenen der Russen. Ferenc Kölcsey (1790—1838) gaf de Magyaren hun volkslied. Vorige week zongen zij het in vrijheid. Nu gaan hun gedachten slechts uit naar deze hymne, waarvan wij hieronder drie strofen afdrukken: Noodlot vervolgt hem te lang Breng hem 'een gelukkige tijd Want dit volk heeft reeds geboet Voor toekomst en verleden. den gemaakt rr rugtrekking va uit Hongarije. God, zegen de Hongaar Met voorspoed en geluk Reik hem Uw helpende hand Als de vijand hem belaagt. 't Noodlot vervolgt hem te lang Breng hem een gelukkige tüd Dit volk heeft reeds geboet Voor toekomst en verleden. Hoe vaak heeft uit Turkse mond Een zegekreet geklonken Bij de lijken onzer voorouders Voor 't vaderland gevallen. Hoe vaak stonden eigen zoons Op tegen het moederhart En zijt ge voor uw nazaten Het stof der aard geworden. Heb deernis God, met de Hongaar Door rampen zo beroerd Reik hem uw helpende hand Op de zee van zijn ellende. Anna Kethly naar New York Anna Kathly, de Hongaarse socialist*, die tot minister van Staat in het coa litiekabinet van Nagy was benoemd, vertrok naar New York om de zitting der V.N. bij te wonen. Zij zou aanvan kelijk naar Boedapest terugkeren, maar in Wenen drong men bij haar aan, de belangen van haar land in de volkeren organisatie te gaan bepleiten. Bg de Oostenrijkse grens speel den zich de meest schrijnende tonelen af. Terwijl de sneeuw in een storm joeg, kwamen duizenden mensen te voet de grens over. Vrouwen en kinderen. Moeders met babies. Mensen, die schamele bezittingen met zich meevoerden. Mensen, die alles achter hadden gelaten in een poging het vege lijf te redden. Steeds meer gedaanten doemden uit de sneeuwjacht op. Zij zagen kans langs onbewaakte en ongebaande paden de vrijheid te bereiken. De Oostenrijkse regering had alle maatregelen genomen om het pas seren van de grens mogelijk te maken. Hartverscheurend was de aanblik van de wanhopige vluch telingen. En steeds nauwer werden de laatste kieren in het opnieuw gedaalde IJzeren Gordijn. Meer dan tienduizend mensen zagen kans hun geliefde vaderland te ver laten. Hoevelen zullen door de Russen zijn tegengehouden? Het Internationale Rode Kruis en het Oostenrijkse verrichtten in deze jammerlijke situatie bewonderens waardig werk. Vrijwilligers helpen in de strijd tegen ziekte en kwetsuren. Per trein zijn ook nog honderden vluchtelingen bij Oostenrijkse grens stations aangekomen. De Oostenrijkse regering heeft de Verenigde Naties van de vluchte lingenstroom op de hoogte ge bracht. De Oostenrijkse spoorwegen begonnen op verschillende punten pendeldiensten om de refugé's ver- Sprang enkele dagen geleden schreef, werd het eerst onder de voet gelopen. Later namen de Sowjets bezit van So- pron, bij de Oostenrijkse grens. Dat was het laatste punt, waar nog vluchte lingen ongehinderd konden passeren. ASYL Bij Nickelsdorf kwamen twintig Hon gaarse soldaten over de Oostenrijkse grens. Zij werden ontwapend en vroe gen asyl. Elders Y-erschansten «ich tien Hongaren met machinepistolen en hand granaten. Zij wilden tot het laatste stand houden. Magyarovar viel na verbitterde ge vechten in Russische handen. Ook in het Zuidslavische grensgebied zagen nog Hongaarse strijders kans over te wippen en asiel te vragen. Boven Boedapest vlogen dreigend hon derden Sowjet vliegtuigen en door de straten denderden de grote tanks. Er gingen geruchten, dat dc Russische mi nister Zjockow in Hongarije 1 Tegenover de massale tot da tanden gewapende aanval konden de Hongaren slechts lichte machinegeweren, Russi sche geweren en wat karabijnen stel len. ZIJ waren verbeten genoeg om zelfs hun vrijheid met de blote vuist te verdedigen. Met zelfgemaakte Molo- tof-cocktalls en handgranaten bonden zij de strijd aan. Een Hongaarse sol daat kreeg van zijn moeder de bood schap mee bij hun afscheid: „Weee geen held, maar wees evenmin laf." En langzaam maar zeker verpletter de de Russische oorlogsmachine het verzet van een moedig volk. In de hoofdstad werden trams omvergekanteld om een barricade tegen de oprukkende tanks te vormen, granaten sloegen in, machinegeweren knalden mensen neer, bloed, warm, kostbaar men senbloed vloeide in de kleffe sneeuw van de straten van Boe dapest. Vergeefs? der te vervoeren. „De hete tranen, die hier geschreid zijn, zouden de sneeuwhopen doen smelten", zo schreef Ass. Press-correspondent Peter Hoffer. Duizenden zijn nog aan de wurgende greep van de Russen ontkomen, maar zondagavond laat verschenen Russische tanks aan de Oostenrijks- Hongaarse grens. Er was geen door komen meer aan. Officieel is te Wenen verklaard, dat Oostenrijk tot elke prijs de neutra liteit zal handhaven. Het Weens communistische blad „Volksstimme" is in beslap penomett, wegens een artikel tegen het Oostenrijkse be lang. Dc oproepen om hulp van de verschillende zenders waren ver twijfeld. Zondagmiddag werden te München nog steeds uitzendingen ontvangen van een zender te Boedapest, die herhaaldelijk omriep: „Attentie. Attentie, luistert allen. Helpt de Hongaarse revolutie. Hon derden Sowjetrussische tanks vallen de Hongaarse hoofdstad aan. WIJ vragen de gehele wereld om hulp".

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3