Getuigenis van afschuw over rood geweld Woedende betogingen tegen communistische instellingen Vol van afschuw en van deernis Laatste woord heeft God die de wereld regeert In de grootste steden braken onlusten uit NI -* V-v v.- VERKLARING VAN POLITIEKE PARTIJEN Verontwaardigingen a fgrijzen spreken uit alle reacties „In een «tcrk gevoel van verbondenheid heeft de gehele mensheid meege leefd met het gehele volk van Hongarije in zijn strijd voor de vrijheid zelfstandigheid. Het Russische verraad dreigt de zo zwaar bevochten vrijheid opnieuw te vernietigen. In felle verontwaardiging en gekwetst i: haar heilige gevoelens protesteert de mensheid tegen de moordaanslag op het dappere Hongaarse volk, dat welhaast weerloos en machteloos staat tegenover de nietsontziende overweldiger. In dit tragische uur willen de Nederlandse politieke partijen, staande op de grondslag van geestelijk* vrijheid, gemeenschappelijk het Nederlandse volk oproepen, eensgezind te getuigen van hun afschuw voor het communistisch geweld'. Aldus luidt de verklaring, die alle democratische partijen in Nederland gisteravond hebben uitgegeven als reactie op het vreselijk gebeuren i Hongarije. Deze eensgezinde verklaring van onze politieke partijen weerspiegelt de diepe verontwaardiging en het grote afgrijzen, dat het Russische verraad in Hongarije onder ons volk heeft verwekt. Talrijk waren reacties, die ons in de loop van de nacht bereikten. Minister-president Drees had met bijstering kennis genomen van de berich ten uit Hongarije en sprak desgevraagd zijn diepe verontrusting uit over het lot van het Hongaarse volk. Dr. Drees zeer verontwaardigd te zijn over de wijze waarop door de Russen wordt opgetredei Op het ogenblik, dat we dit schrijven groeit nog steeds het aantal telegrammen waarin allerlei organisaties hun ve waardlging uitspreken over het brute Russische geweld. Op verschillende plaatsen in ons land kwam het gisteren tot felle betogingen tegen de Russen en het communisme. Agenten moes ten soms. zoals hier op de Prin segracht in Den Haag. hard handig optreden, om al te grote wanordelijkheden te voorkomen. (Vervolg van pag. 1) volk. Wij hopen, dat het ons en alle vrije volken overal ter wereld de eer wil gunnen, zich zijn broeder volk te mogen noemen. Wij hebben gisteren in stomme smart toegezien en vooral ook toe geluisterd. En al hebben wij nu nog zo ontstellend weinig kunnen doen. dit kunnen wij zeggen tot het volk van Hongarije: wat u gisteren is aangedaan, zullen wij nooit en nim mer vergeten. Het is ons. als werd het ons aangedaan. T¥7ftnt in het Hongaarse volk heeft het Sowjetcommunisme niet alleen Hongarije, doch gans de vrije wereld op het hart getrapt. Daar waren er die zich zand in de ogen hadden laten strooien door dat wal gelijke communistische vertoon met vredesduiven. Daar waren er die het spel niet doorzien hadden van het geleur met handtekeninglijstcn. Wij weten het nu: veranderd is er nog altijd niets. Wij weten het óók: er is geen derde weg, geen weg van be middeling. Want met verraad kan men niet bemiddelen. Bemiddeling is voor verraad alleen een gelegen heid. een kans. zich dieper te neste len. Er vélt niets te bemiddelen. Indien de dag van gisteren dan al enige dienste heeft gehad, dan deze: dat het sowjetcommunisme eens temeer alle maskers heeft laten vallen. Een trieste zondag. Men bedenke het wel: een zondag. De dag dus, door God bestemd opdat dit aardse leven ons bijzonderlijk tot Hem zouden wenden. In zijn niets ontziend cynisme heeft het sowjet communisme juist op deze dag zijn slnff geslagen. Waaraan ook het sowjetcommu nisme intussen niets veranderen kan is dat de zondag zondag blijft: de dag van God en dus ook de dag van Zijn genade. De grenzen naar Hongarije zijn gisteren hermetisch afgesloten. Er is een grenslijn, die juist gisteren door niemand afgesloten kon den: de weg naar Jezus Christus, die gekomen is om het leed van heel de wereld en ook dat van het diepbe- proefde Hongaarse volk te dragen. De Stichting Activeringswerk Geeste lijke Weerbaarheid, heeft het volgende te legram aan de Verenigde Naties gezonden: ,.WIJ eisen onmiddellijke interventie van de Verenigde Naties In Hongarije. Pleeg geen verraad aan de vrijheid" De rectores magnifld van de rijksuni versiteiten te Lelden, Groningen Utrecht hebben zich eveneens telegrafisch gewend tot de minister-president Zij gen de uni"ersiteiten in te schakelen bij alle mogelijke hulp, die ons land Hon garije kan verlenen. Senaat «taf en studenten bieden asyl aan voor studerenden. Medici stellen zich beschikbaar voor uitzending en eventuele andere hulp. Politieke jongeren politieke Jongeren contactraad. waarin vertegenwoordigd zijn de A.R.J.O.S de r.C.HJ.G., de JOK. VP de J.O.V.D. en de Nieuwe Koers dringt in een telegram aan de minister-presi dent met klem op aan dat onverwijld wordt overwogen welke morele, materiële diplomatieke maatregelen getroffen Radio Boedapest terug in de ether Nadat de vrije zender van Boedapest krakend uit de ether was verdwenen, zijn de uitzendingen in de afgelopen nacht onder Russisch toezicht hervat. Er werd terstond veel Sowjetpropaganda gespuid Vanochtend voor vijf uur moesten alle wapens worden ingeleverd. Ieder, die daarna nog wapens In zijn bezit had, zou speciale Sowjet-krijgsraden worden gedaagd. Er is een uitgaansverbod van drie uur 's middags tot vijf uur 's morgens uitgevaardigd. Samenscholingen van meer dan drie personen zijn verboden. Radio-Moskou heeft officieel verklaard, dat de „orde" in Hongarije is hersteld. Twee contrasten: naast de felle demonstraties tegen het brute Russische optreden in Hongarije, trok et ook een grote stoet in een stille omgang door Amster dam ,op deze wijze een waardig saluut brengend aan de Hon gaarse vrijheidsstrijders die het hoogste offer brachten. kunnen worden om het Hongaarse volk te steunen en de Russische agreMie on gedaan te maken. Onmiddellijke verbre king van de diplomatieke betrekkingen wordt in een telegram geëist door de Na tionale Garde. Gesproken wordt over de ..misdadigers, die de Sowjetunie bestu- Herv. jeugdbeweging Het hoofdbestuur van de Nederl. Herv. Teugdbeweging heeft telegrammen gezon den aan de Generale Synode en aan de ministerraad. Gevraagd wordt een krach tige hulp voor de Hongaarse vluchtelin gen. en waar mogelijk aan het Hongaarse volk. Aan de Generale Synode wordt ge vraagd erbij de Wereldraad van Kerken op aan te dringen, dat elke kerk bij haar eigen regering de meest radicale stappen onderneemt om rich te houden aan de Internationale rechtsorde en om aan elke vorm van ombuiging of verkrachting daarvan een einde te maken. De Jongerenraad van „De nieuwe koers" vraagt de regering om alles ln het werk te stellen, dat de „Russische barbaren" niet ongehinderd d- resultaten van de Hongaarse vrijheid zullen vernietigen. Hulp op no. 999 Het nationale comitë hulpverlening Hongarije heeft nogmaals een beroep op het gehele Nederlandse volk gedaan zo veel mogelijk financiële steun te verle nen aan het comité (Postrekening 999). Het hoofdbestuur van de vereniging van hoofden der scholen, dat diep geschokt is door het afschuwelijke bericht, dat Boe dapest gebombardeerd wordt door fos- forbommen en ln het bijzonder begaan met het lot van de Hongaarse kinderen vraagt de minister president ln een tele gram er bij de Verenigde Naties op aan te dringen, dat aan deze massale moord een halt wordt toegeroepen. Hongaarse oproep „Uit naam der tien miljoen Hongaren vragen wij u, tien miljoen Nederlanders, ons te willen helpen door een bewogen Zó zag het kantoor van het communistische dagblad „De Waarheid" aan de Prinsegracht in Den Haag er uit, nadat een verontwaardigde menigte er haar woede op had gekoeld. protest bij de Verenigde Naties en bij de Unie van Sowj et-republieken. Moge God ons arme Hongaarse volk redden en moge Hij, u, edel Nederland, zegenen voor uw solidariteit". Deze zinsneden staan in een oproep van de Hongaren in Nederland, die verklaren zich aaneen gesloten te hebben tot een eenheidsfront, dat niets wil nalaten mo rele hulp te verlenen aan hun vaderland' Verder hebben de Hongaarse vereni gingen in ons land een telegram verzon den aan premier Nehru van India, waarin men de premier vraagt bij de Russische regering stappen te ondernemen teneinde het bloedvergieten en de wreedheden in Hongarije te staken. Bewogen toespraken voor de radio Wij staan hier in het vrije Wes ten. Onze handen zijn gebon den, al zijn onze vuisten gebald. Wij kunnen niets doen. Wij kunnen hen, die in Hongarije het grootste offer brengen voor alles wat ons allen het dierbaarst is, voor de menselijke vrijheid, alleen op een enkele wijze bijstaan. Wij kunnen voor hen bidden. Want wij weten, dat het laatste woord niet in het Kremlin, noch in de Verenig- Demonstraties voor Russische ambassade A HET VERNEMEN van hei nieuws over het Russische verraad en bloedig geweld in Hongarije, zijn gisteren in de grootste steden ons land duizenden de straat opgetrokken om te betogen tegen de communisten. Had er gistermiddag reeds een demonstratie plaats voor de Russische ambassade in Den Haag, gisteravond moesten vooral in Rotterdam. Amsterdam Utrecht en Den Haag de gebouwen van het communistische dagblad „De Waarheid" het ontgelden. Vele ruiten werden ingegooid. Met moeite kon de politie in sommige gevallen de woedende menigte in bedwang houden. Verscheiden personen werden gewond. Den Hang De hele zondag was het onrustig ln Den Haag. Omstreeks het middaguur ver zamelden zich demonstranten voor de Russische ambassade Een ruit werd inge gooid. doch de politie greep in en het hele circuit rond de ambassade aan de Andries Bickerweg werd afgezet. De hele verdere middag en avond is het druk geweest om bij het ambassadegebouw, doch kans het huis dicht te naderen, kreeg nie mand. Anders was dat bij het gebouw De Waarheid aan de Prinsegracht Een woedende menigte jonge mensen trok klinkers uit de straat, klopte ze stuk en wierp de brokken door de ruiten van het gebouw. De neon-verlichting was weldra uitgeschakeld en van de krantenvitrines bleef weinig over. Eerst nadat vrijwel geen glas meer in de ramen zat. lukte het de politie de menigte van het gebouw weg te drijven, doch dat ging niet zon der dat gummistok en blanke sabel erbij te pas kwamen. De hele avond is het roe rig gebleven op de Prinsegracht. Er sneuvelden deze avond meer ruiten: de etalageruiten van de communistische boekhandel Pegasus in de Hobbemastraa: werden aan diggelen gegooid, evenals die van de E.V.C. in de Koningstraat. Enkele demonstranten en een agent van politip werden bij de betogingen licht gewond Amsterdam In de hoofdstad moest de spiegelruit van de boekwinkel „Pegasus" het ont gelden evenals de ruiten van de Russi sche handelsvertegenwoordiging. De lichtzuil met foto's van Hongarije op het Leidscheplein is zodanig vernield, dat nog slechts de naam van dit land in groen neonlicht gloeit boven het metalen geraamte, dat staat in een plas glassplin- De G.G.D. moest onverwacht uitrukken omdat er gewonden werden gemeld. Van een der hoger gelegen etages van het ge bouw Fellx Meritis. waar men bezig wa de vensters met planken te dichten, wer den plotseling stenen naar de demonstran ten gegooid. Een van de betogers kor niet snel genoeg ontwijken en de steen bezorgde hem een gat in z|jn hoofd Hij moest naar het ziekenhuis worden ver- Uiteraard kreeg de wind In het gebouw van „De Waarheid" vrij spel. De be togers gooiden, terwijl ztf hardlopend voorbij het gebouw liepen, grote klinker* door de ruiten van de benedenverdieping Toen de betogers aan de voorkant nie' veel succes meer hadden probeerden zii het aan de achterkant van het gebouw Nadat de ruiten waren gesneuveld gooide iemand «n brandend voorwerp naar binnen om zo te trachten de zaak in brand te steken. Er werd echter weinig schade aangericht. Vannacht moest ook het gebouw van de communistische Jeugdbond het ontgelden Het meubilair werd verbrand. Van het E.V.C.-gebouw werden de ruiten Inge- Rotterdam Ook de Rotterdammers gaven uitlni van hun woede. Na de nieuwsberichtei van één uur, is een Rotterdamse metaal bewerker in felle verontwaardiging naai het gebouw van „De Waarheid" aan d« Heemraadssingel gerend, waar hU glazei vitrines en een spiegelruit vernielde. D« man is door de politie geverbaliseerd. Om kwart over elf gisteravond were het ernst met de ongeregeldheden in Rot terdam. Een menigte van enkele duizen den mannen en vrouwen begaf zich drei gend naar de Heemraadssingel, waa voor „De Waarheid" samendromde. Keien en stenen werden uit de straten gepluk' en door de ruiten gegooid De politl» drong de betogers meter voor meter te rug. tot zij een grote, mompelende kring vormden waaruit nu en dan kreten al< „Moordenaars" en „Steek de boel ln brand!" opstegen. De woede van de menigte steeg ten top toen zij uit een poortje een man zag ko men. Men vroeg hem wat hij er deec en hij antwoordde „Bemoei je er nie' mee", wat voor enkelen aanleiding was hem te grijpen. De man rukte zich los ei- rende een zijstraat in. achtervolgd doo- betogers. Gelukkig greep de politie ook hier bijtijds ln. waarna de man verklaar de. niets met het hele geval te maken t« hebben I Utrecht In Utrecht was het ook het gebouw var .De Waarheid", waarvan de ruiten sneu velden. Doch terwijl de politie met vele manschappen de orde rond dit gebouw bezig was te herstellen dromden ongeveer 150 jongelui naar het gebouw van de Eenheidsvakcentrale. Zij zagen zelfs kans naar binnen te komen en daar een ra vage aan te richten die tvperend Is von* de verontwaardiging, welke zich van d» bevolking had meester gemaakt Tn hue «nthousiasme om de ruiten van dit ee- >uw te verpulveren een actie die uit- •mend is geslaagd gingen er tegelij kertijd de ruiten van de woning van een erboven wonend gezin aan Men heeft later kans gezien op de voorkant van dit gebouw een bord te olaatsen, waarop stond' „Wij eisen verbod van de communistische par tij" Dezelfde tekst was te lezen op de spandoeken, waarmee jongens en meisjes en ook enkele ouderen door de overvolle straten van Utrecht pa radeerden. de Naties en zelfs niet in de uitgemoorde straten van het brandende Boedapest wordt gesproken. Het laatste Woord is bij God onze VaderDie èn het Kremlin èn de Verenigde Naties èn de strijdende zwakke mens in de straten regeert. Wij kennen zijn wegen niet. Wij kunnen alleen vertrouwen op Zijn Genade, dde Hij ons in Jezus Christus aan het kruis heeft ge toond. In deze genade is ook het Hongaar se volk opgenomen. Voor hen, die voor de vrijheid he<t grootste offer, het leven hebben gebracht is deze Genade de groot ste werkelijkheid geworden. Zij zijn bij Hem, die de Weg, de Waarheid en het Deze bewogen, ontroerende en diep ern stige woorden sprak de Hongaarse predi kant ds. Tuschy gistermiddag voor de radlo ln een gezamenlijk programma via Hilversum II. Met hem spraken nog vier Nederlanders, die uiting gaven aan de ge voelens. die ons allen bezielen. Dr. WDrees De eerste spreker was dr. Drees. De minister-president zei o.m.: „Het verlan gen doortrilt ons volk om tegenover dit alles iets te doen. Talrijk zijn de bewijzen, die ik daarvan vandaag heb ontvangen. Wij zijn helaas niet bij machte het Hon gaarse volk bij te staan om zich aan de greep van de overweldiger te ontworste len, al kunnen wij ln de Verenigde Naties mee onze stem doen horen. Niets anders is mogelijk dan uiting te geven aan onze diepe verontrusting en een hartstochtelijk orotest te doen horen tegen wat zich in Hongarije voltrekt over een volk. dat een ogenblik licht zag en waarover nu weer de duisternis van de onderdrukking valt." De heer Th. D. J. M. Koersen, lAd van de Tweede Kamer voor de K.V.P., sprak: ,Een laatste bericht, een S.O.S.-bericht dat doorkwam: Helpt het Hongaarse volk. helpt ons. helpt ons moet iedere Nederlander door de ziel zijn gegaan, als een doodskreet, een stervenskreet van duizenden Hongaren, mannen, vrouwen en onschuldige kinderen, d*ie thans hun leven 'even voor de vrijheid van de mensheid, ook voor onze vrijheid Een gebed En hij bèsloot met: „Maar boven alles zal van alle christe nen een gebed uitgaan voor het Hongaar se volk om kracht en sterkte, een gebed ook met het Hongaarse volk. waarin het met de Psalmist vraagt: „Heer handel met ons. met de Volheid van uw ontfer ming, opdat z|J die op U vertrouwen niet beschaamd worden". Prof. Oud, leider van de V.V.D.-fractde, sprak over een protest dat door de gehele vrije wereld moet klinken En hij besloot zijn toespraak met: „Diep uit ons hart komt de bede, dat het licht der vrijheid ">ok in Hongarije weer eenmaal moge doorbreken door de diepe duisternis waar- n land en volk zijn gehuld. Want de vrij heid is de adem Gods en het leven der mensheid." Over de duisternis, die over Hongarije valt, sprak ook Evert Vermeer, de voorzit- 'er van de PvdA. Hij zei o m.: „De nacht valt over Hongarije, de nacht van de dictatuur. Voor goed? Neen, dui zendmaal neen De vrijheid kan niet terven. ze is onuitroeibaar. En wij. wat doen wij? Wij hebben de plicht de slacht offers te helpen. Maar helpen is niet ge noeg. Het westen moet nu de weg vinden naar een eensgezinde politiek. Verdeeld heid in het aangezicht van het gevaar is misdadig." De radio-uitzending werd besloten met Vf spelen van het Hongaarse volkslied. Indonesië nog zonder standpunt De leiders van bijna alle politieke par- 'ijen In Indonesië, met uitzondering van de communistische, hebben de Sowjet- Russische aanval op Hongarije als agres- *ie veroordeeld De Indonesische regering echter heeft haar standpunt nog niet be- oaald. De officiële woordvoerder noemde de berichten te „vaag en tamelijk onnauw keurig" Indonesië heeft geen diploma tieke vertegenwoordiging in Boedapest beschikt alleen maar over persberich ten, zeide hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2