Bicutuc £rihsrf)c GTmtranl Vrije wereld achter Hongarije Troepenmacht Verenigde Naties tegen Rusland? Frans-Engelse landingen in Egypte heden begonnen Massaslachting zonder weerga gevreesd Er wordt nog gevochten Storm van verontwaardiging Resolutie Ver. Naties Vol van afschuw en van deernis V.N. richten politiemacht op MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening: 08830 CHRIST ELIJ K-N AT ION AAL DAGBLAD .itonttaiUrt h nyo btrt la Ujljenspott Zevenendertigste jaargang No 10798 Wees dan niet verre van mij, want nabij is de nood, en er is geen helper. Psalm 22 i 12 Y)E VERRADERLIJKE RUSSISCHE AANVAL op Hon garije vertoont tekenen de wreedste actie te worden die ooit heeft plaats gehad 0111 een geknecht land in be dwang te houden. Dit hebben verantwoordelijke Ameri kaanse autoriteiten vandaag in Washington verklaard. Volgens lien kan een massaslachting worden verwacht, die in de geschiedenis op één lijn zal komen te staan met de moord op de Poolse legerofficieren in de wouden van Katyn, met het meedogenloze Russische optreden na de inlijving van de Oostzeestaten en de vernietiging van de Poolse ondergrondse van generaal Bors door de nazi's. In het brandende Boedapest boden Hongaarse vrijheidsstrijders gisteravond nog steeds verzet tegen de Russische overmacht, die op vijftien tot twintig divisies wordt geschat. Uit berichten van de (com munistische) radio Pees kon vanmorgen om zeven uur worden op gemaakt dat de strijd op het platteland evenmin ten einde is. Pees ws in Russische handen, maar in de omgeving werd nog gevochten. De gehele vrije wereld staat als één man in een gesloten front achter het verraden Hongarije, dat nu verpletterd wordt door de brute Russische terreur. De laaghartige overval op het land, dat in doodsnood om zijn laatste vrijheid worstelt, heeft een storm van felle verontwaardiging ont ketend in alle vrije landen. President Eisenhower heeft na het ontvangen van het telegram dat de Hongaarse premier Nagy verzond toen de Russische troepen Boedapest binnenrukten, een dringende brief naar premier Boelganin van Rusland verzonden. Eisenhower vroeg Boelganin onmiddellijke het bloedbad in Hongarije te doen ophouden. De algemene vergadering der Verenigde Naties nam vanmorgen een Amerikaanse resolutie aan tegen de Russische aanval. Vijftig landen stem den voor. de acht landen van de Sowjetgroep' stemden tegen, landen van het Afrikaans-Aziatische blok, Finland en Zuid-Slavië onthielden zich van stemming De algemene vergadering kwam bijeen nadat een Russisch veto een resolutie in de Veiligheidsraad had getorpedeerd. De resolutie van de Algemene Vergadering vraagt: 1. Staking van de gewapende aanvallen op Hongarije. 2. Terugtrekking van de Russische troepen. 3. Recht van Hongarije op een regering, die de onafhankelijkheid en de welvaart van het volk zal bevestigen. 4. Benoeming van vertegenwoordigers der V.N., die de toestand in Hongarije zullen onderzoeken. 5. Toelating van deze vertegenwoordigers, die een verslag zullen uitbrengen aan de V.N. en vrijheid om overal in Hongarije te reizen. 6. Uitnodiging aan alle leden de Hongaren menslievende hulp verlenen. Een ongewapende Hongaarse vrijheidsstrijder, zijn luid schreiende vrouw en hun kin deren bereiken de Oostenrijkse grens bij Nickelsdorf, geheel overstuur. Oostenrijkse gen darmes vangen het vluchtende gezin op (joto links). Alle voornaamste wegen tussen Boedapest en Vienna zijn door het Russische leger bezet. De foto laat een Russische tank zien. die de hoofdweg bij Ma- dyarovar, een paar kilometer van de Oostenrijkse grens, blok keert (foto rechts). Bid voor dit volk De democratische politieke par tijen in Nederland protesteren fel tegen de moord op Hongarije. In de grootste steden van ons land betoog den opgewonden menigten tegen de communisten en tal van verenigin gen en organisaties verzonden hun telegrammen, waarin wordt gespro ken over heilige verontwaardiging en diep afgrijzen over het gebeuren in Hongarije. Ook in het buitenland werden pro testen gehoord en betogingen gehouden, maar uit al deze reacties sprak het besef machteloos te staan tegenover het vreselijke Hongaarse drama, waarvan we voorzover de, woorden daar toereikten, de geschie De wereld staat verbijsterd. In ons land, maar ook in andere landen van de vrije wereld, hingen vandaag de vlaggen halfstok. De Nederlandse regering ging ons daarin voor. Stort uw gaven voor Hongarije Wij vermelden de gironummers 777 van het Nederlandsche Roode Kruis en nr. 18138 van de Zuidhollandsche Bank in Den Haag. met vermelding „voor het Admiraal de Ruyterfonds". Geef uit de volheid van uw hart. Doe het nog vandaag. Demonstraties worden vanavond gehouden in 'n zevental plaatsen o.a. in de Ahoyhal te Rotterdam, om 8 uur. Sprekers: prof. mr. P. S. Gerbrandy, prof. mr. P. J. Oud, dr. W. J. Schuyt en C. W. van Wingerden. De Amsterdamse protcstmeeting wordt van avond door de Ned. Televisièstichting uitgezonden. Er is een extra televisie-uitzending over Hongarije. Een aantal vaste rubrieken vindt men vandaag op een andere plaats in de krant. De schokkende gebeurtenissen van gisteren worden op pagina 3 vermeld. Op pagina 2 vindt men o.a. de reacties die het nieuws in ons eigen land teweegbracht. denis elders verhalen. Machteloos? Toch niet. „Wij kunnen voor hen bidden" zei gistermiddag de Hon gaarse predikant ds. Y. L. Tüski „Niet door het Kremlin, niet door de Verenigde Naties en niet in de stra ten van Boedapest, maar God heeft het laatste woord die ons in Jezus Christus zijn genade heeft bewezen". De stroom vluchtelingen naar Oosten rijk begint af te nemen naar gelang meer grensposten door de Russen worden be let. Het aantal vluchtelingen dat gisteren de grens overschreedt wordt geschat op vijftienduizend. Onder hen bevinden zich veel kinderen zonder geleide. Sommigen hebben een kaartje om de hals met op schriften „Zorg voor onze kinderen. WJJ bliJv envechten tot het laatst". In Stier marken, Oostenrijk, zijn speciale vluchte lingenkampen ingericht. Van vluchtelingen is vernomen, dat Bi dapest, waar de laatsten gisteravond v> trokken, in brand moet staan. De hemel boven de Hongaarse hoofdstad was root gekleurd. De vluchtelingen hadden tevem granaten horen ontploffen. Vla de radio is medegedeeld dat de Russen het vuur sullen openen op ieder, „die zich op verdachte wijze gedraagt". In Pees is het verboden met meer twee personen over straat te gaan of bjj elkaar te staan. Amerikaanse woordvoerders waren oordeel dat de Russen hun strijdmacht sinds het uitbreken van de opstand, twee weken geleden, verdrie- i viervoudigd hebben. ZJJ zagen geen mogelijkheid, dat de Hongaren de so volkomen superieui ilsche strijdmacht souden kunnen te- (ZIE VERVOLG PAGINA 6) T^ERWIJL vanochtend Franse en Engelse parachutisten boven Port Said werden neergelaten, en sinds gistermiddag om vijf landingstroepen op Cyprus scheep gaan in landingsboten, heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties officieel een politiemacht voor het Midden-Oosten in het leven geroepen. Zij bestaat uit vertegenwoordigers van de kleine mo gendheden; de vijf grootmachten, de Verenigde Staten, de Sowjetunie, En geland. Frankrijk en nationalistisch China, zijn van deelneming uitgesloten. De politiemacht komt onder leiding van generaal-majoor .E. J. N. Burns, chef van de commissie der Verenigde Naties, die toezicht houdt op de wa penstilstandsovereenkomst in Palestina. Landingen Nieuw-Zeeland. Canada. Noorwegen en Columbia hebben reeds troepen beschik baar gesteld. Dit besluit werd genomen met 57 stern en vóór. geen tegen en negentien ont houdingen (w.o. Frankrijk, Engeland en de Sowjetunie). De taak van deze leger macht wordt aldus omschreven: een sta-1 J" ,w. L, king der vij.ndelukheden In Egypte te be- kend dat EnSelse en Franse parachu werkstelligen en te controleren". op drie plaatsen in het district Het besluit werd genomen, nadat de Port Said waren gedaald, n.l. in Port Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge nogmaals een beroep op Frankrijk, Enge land, Israël en Egypte had gedaan het vuren te staken. Hij heeft Amerikaanse vliegtuigen toegezegd voor het vervoer van do internationale politiemacht naar het Midden-Oosten. Het radiostation van Cyprus, waar het Brits-Franse hoofdkwartier is gevestigd, maakte vanochtend Fouad, het vliegveld Gamil en Baz Gabbanah. Volgens een Egyptisch legerbericht zijn de parachutisten, drieduizend in getal, volkomen vernietigd. Volgens een Egyptisch legerbericht zijn de parachutisten, drlduizcnd in getal, volken vernietigd. Ondanks hevige bombardementen op voorsteden van Kairo en troepenconcen traties in de kanaalzone was het vanoch tend volkomen rustig in de hoofdstad Openbare verkeersmiddelen rijden nor maal en de winkels zijn geopend. Men verwacht, da tde algemene ver gadering van de Verenigde Naties van avond weer bijeen zal komen. De landen van het Afrikaans-Aziatisch blok zouden een resolutie willen indienen, waarin wordt verzocht om het nemen van sancties 'egen Frankrijk. Engeland en Israël en de ultstating van deze drie landen uit de Verenigde Naties. Frankljk en Engeland hebben ver klaard, de voorgestelde politiemacht van de Verenigde Naties te verwelkomen, maar aangezien een dergelijke macht nog niet bestaat „zekere Frans-Britse opera ties, met strikt beperkte doeleinden, zul- lert voortgaan". (Zie vervolg pag 6) Tj^r zijn mensen geweest die zich hebben afgevraagd: wat heeft die dusgenaamde destalinisatie, die lugubere onttroning van Stalin na zijn dood, toch te betekenen? Na de ze lafhartige overval op het kleine Hongaarse volk weten wij het: die destalinisatie had niets te betekenen. Zij is nu wel gebleken niet anders te zijn dan een complex van rancune tegen een man, naar wiens pijpen men altijd had gedanst soms, naar achteraf bekend geworden is, zelfs in de meest letterlijke zin en te gen wie men, laf als men was, eerst na zijn dood iets had durven onder nemen. Intussen had men door deze zelfde man zijn geest laten doordrenken. Wat gisteren het Sowjetcommunis- me het Hongaarse volk heeft aange daan, was Stalin-op-zijn-ergst. En indien er in verraad al mogelijkhe den zijn van onderscheiding, welnu, dan is dit wel het meest vuige ver raad dat men zich denken kan. TAe wereld heeft gisteren vol af- schuw toegezien, hoe een klein volk, hunkerend naar vrijheid en na dat het deze vrijheid ook geveinsde- lijk was voorgespiegeld, op zijn on- verhoedst onder de voet werd ge lopen. De wereld heeft vol van af schuw toegezien en zij heeft vol van afschuw toegeluisterd. De wereld heeft de kreten ge hoord, die uit dit massale concen tratiekamp tot haar overwoeien, het smeken van deze miljoenen mensen, dc bange en dringende roep van die vrouw: „help ons, help ons toch". Dc wereld heeft dit alles gehoord. Zij heeft in verdrietige woede de vuist gebald. Staat zij tegenover dit alles machteloos? Wij willen en wij kunnen het niet aannemen. De roep om vrijheid is niet maar aangehoord, dio roep is ook opgevangen. Die roep heeft weerklonken tot in het diepst onze ziel. Eens zal de vrije we reld toch moeten oprijzen om de on derdrukte volken der aarde te ver lossen van de vloek en dc bedreiging, indaag nog zo zwaar drukken. TAit immers weten wij ook: de vrij- heid is niet dan zeer onvolko- voor hem. die, hij moge dan zelf in vrijheid leven, weet, dat er nog miljoenen zijn voor wie de vrij heid nog niet meer kan zijn dan een onstelpbaar verlangen in het hart. Gisteren, op deze vierde novem ber, op deze zondag die een dag is geworden om nooit meer te vergeten, op dc meest barre wijze verraad gepleegd jegens het Hongaarse volk. Onze diepe deernis gaat uit naar dit (ZIE VERVOLG PAGINA 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1