■MO—*»PFfff Vrees en onrust nemen toe achter IJzeren Gordijn Enthousiasme over steun van Rood-China Dr Lajos Ordas vraagt om hulp WINTER GRADE Massale hulpverlening aan gehavend Hongarije Mechanische mollen aan Brits kolenfront Protestbetoging zaak-Selimidt voor recht en vrijheid s ZATERDAG 3 NOVEMBER 19S6 TFeer demonstraties in Poznan TN HONGAARSE EN POOLSE REGERINGSKRINGEN is men zeer en thousiast over de verklaring van de Chinese communistische regering, die hierop neer komt, dat de Russen van imperialisme worden beschuldigd. In deze verklaring wordt gezegd, dat Polen en Hongarije het recht hebben hun eigen weg te zoeken en dat iedere poging om daarbij te interveniëren als imperialistisch moet worden beschouwd. Vooral is deze verklaring zo belangrijk omdat de invloed van Peking in het communistisch blok enorm groot is en niet door Rusland genegeerd kan worden. In Warschau vreest men echter, dat deie verklaring; voor Polen te laat Is ge komen. De vrees voor een nieuw Rus sisch optreden in Oost-Europa heeft een enorme spanning in Polen veroorzaakt. Voor de winkels stonden gisteren lange rijen vrouwen om levensmiddelen in te Het centrale comité van de Poolse com munistische party heeft zich genoodzaakt gezien een proclamatie uit te geven, waar in de bevolking wordt aangeraden voor al kalm te blijven. Aanleiding voor deze proclamatie waren demonstraties, die de laatste dagen zijn gehouden in Olsztyn en Poznan. In Olsztyn kwamen duizenden studenten in botsing met de arbeiders militie, die de vorige week is opgericht. In Poznan demonstreerde een grote me nigte voor het radio-gebouw, nadat een blad had geschreven dat de radio grote gedeelten van de getuigeverklaringen tij dens de processen in Poznan achterwege had gelaten. SPANNING In de verklaring van de communistische partij wordt gezegd, dat het Poolse volk in enorme spanning de gebeurtenissen in Hongarije volgt. De Russische^ tussen komst in Polen heeft tragische "gevolgen gehad, aldus de communistische partij, maar reactionaire elementen hebben de overhand gekregen. Hieruit blijkt duide lijk dat de communistische partij in Po len bang is. dat de Hongaarse revolutie ook een uitbarsting in Polen zal veroor- In de proclamatie staat dan ook: Er is nu geen tijd voor demonstra ties en bijeenkomsten. Er is thans een nieuwe en gevaarlijke fase inge treden in de Hongaarse gebeurtenis sen. De grondslagen van het socialis tisch stelsel worden ondermijnd. Chaos en anarchie verbreiden zich over het gehele* land. Reactionaire elementen slaan er op los en ver moorden op beestachtige wijze com munisten. Daartegenover stelt de partij het ver loop vast van de gebeurtenissen in Polen. Door de kalmte en de rust van de bevol king zijn er goede betrekkingen aange knoopt met Rusland op basis van soeve reiniteit en gelijkheid. OOK O.-DtlTSLAND Ook in Oost-Duitsland neemt de onrust toe. Maar de regering verzet zich hard nekkig tegen elke anti-Russische stro ming. Zo verwierp het officiële orgaan de communistische party N'eues Deutschland de eis van de studenten dat verplicht volgen van colleges in het iisch op de universiteiten wordt af geschaft. Fritz Lange, de minister van onderwijs heeft echter beloofd, dat op een aantal ddelbare scholen het verplichte onder- js in de Russische taal zal worden af geschaft en meer de nadruk zal worden gelegd op het Frans en Engels. Kennelijk probeert men door deze belofte grote stu dentendemonstraties te vermijden. Russische opleiding kwam goed van pas Generaal-majoor Beta Kiraly, de garnizoens-commandant van Boedapest heeft tijdens een inter view verklaard dat de Hongaren het succes van hun opstand te dan ken hebben aan de Russen. Hij zei- de, dat de overwinning van de re bellen hoofdzakelijk het gevolg was van de militaire opleiding die de Russen de laatste jaren aan de Hongaarse jeugd hadden gegeven „Onze jongeren waren volkomen vertrouwd geraakt met de Russi sche methoden van straatgevechten en het onschadelijk maken van ken over het omgaan met kleine vuurwapens en explosieuen". aldus Kiraly. Hij voegde eraan toe dat jeugdige arbeiders in Boedapest tientallen Russische tanks met „Molotof- cocktails" buiten gevecht hadden Ramp te Valkenburg; in Luik arrest Het hof van beroep in Luik heeft giste ren arrest gewezen ln de zaak van de ramp te Valkenburg op 29 september 1954 met een autobus uit Luik, waarbij acht tien personen om het leven kwamen er zeven werden gewond. De chef van de garage werd tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld: drie andere beschuldigden werden ver oordeeld tot acht. zes en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met proeftijd van drie jaar, de drie overige beklaagden werden vrijgesproken. Personalia De heer P. C. de Haas, secretaris der gemeente Zwijndrecht is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; d heer P Bergsma. secretaris der ge meente Hilversum tot officier. Gisteren heeft premier Grotewohl een nerveuze stem in het Parlement klaard, dat de Russische troepen in land zouden blijven. Hij deed een drin gend beroep op de bevolking, ondanks dc agitatie van de studenten trouw te blijven aan het regiem. In zijn rede. die twee uur duurde be loofde de communistische premier dat ook het regiem in Oost-Duitsland geliberali seerd zal worden. TSJECHO-SLOn AKI JE De bevolking in Tsjechoslowakye is eveneens in een zenuwachtige stemming. Men maakt zich bang over de anti-Rus sische en anti-communistische burgeroor log in Hongarye en in de Tsjechische ste den is een koopwoede aan de gang. Reizigers die uit Praag in Wenen kwa men vertelden dat de bevolking etens waren moest inslaan voor veertien dagen. Ten gevolge daarvan werden vetten en zeer snel verkocht. De reizigers zei- dat de mensen in Praag een oorlog eermydeiyk" achtten. Zy zyn zeer opgewonden over de Hongaarse revolutie, pstand in Polen en de stryd in het Midden-Oosten. Ten slotte bevestigden de reizigers, dat demonstraties in Tsjechoslowakye heb ben plaats gevonden uit solidariteit met evolutie in Hongarye Prins Bernliard terug in Nederland Prins Bemhard Is' gistermiddag met de Super Constellation Wyfern van zijn be zoek aan de Verenigde Staten ln Neder land teruggekeerd. De president-directeur de K.L.M., ir. I. A. Aler, begroette de Prins bij zijn aankomst °P Schiphol. Op vragen van journalisten zei de Prins; ..Ik kan over de reactie in Amerika be treffende het nieuws in Hongarije en Egypte niets zeggen, aangezien ik te wei nig contact met de Amerikanen heb ge had. U kunt dat beter in de krant lezen." (Van een onzer redacteuren) Radio-Bocdapest heeft gisteravond Ir het Duits, Frans. Engels en in de Scandi navische talen een oproep uitgezonden var het eveneens pas vrygclaten hoofd van dr Evangelisch-Lutherse kerk in Hongarye, dr. Lajos Ordas. De bisschop richtte zich voornamelijk tot de westelijke landen en vroeg dringend om economische hulp, vooral eten. De toe stand is onvoorstelbaar veel ernstiger dan u denkt, werd erbij gezegd. Radio-Györ, een van" de vrijheidszen ders, was nog somberder dan Radio-Boe- dapest. Toen wij gisteravond omstreeks half acht het station in de 25 meter band opvingen, kondigde de omroeper aan men de stellingen weer aan het betrekken was, in verband met de nog steeds binnen stromende Russische troepeneenheden. „Er zal weer gevochten worden, omda' anders dc duizenden doden voor niets zouden zijn gevallen", zei dc stem. Men riep verder op tot reserve jegens de rege ring Nagy. Toen het station deze mededelingen hierna in het -Duits begon, maakte stoorzender de rest van de uitzending hoorbaar. Vanmorgen heeft Radio-Boedapest i geroepen, dat de Rus Mikojan bij zijn recente bezoek aan Hongarije heeft voor gesteld, de Russische troepen terug te trekken, uitgezonderd die er volgens het Pact van Warschau zijn. Britï c reserves weer gedaald De Britse goud- en dollarreserves zijn in oktober me: f 319 miljoen gedaald tot f 8527 min. of 972 min. boven het kritieke punt. Van Amerika werd f 26.6 min steun voor de verdediging ontvangen. Aan d Europese Bctalingsunic werd f 95 mli betaald en aan E B U. kreditcuren f 11.4 min. Het nadelig saldo n de E.B.U. oktober was f 49.* min. Prins Bernhardt is gistermiddag teruggekeerd van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Op het platvorm van het vliegveld Schiphol beantwoordde de Prins vragen van journalisten. Niet onder woorden te brengen, wat u dankt, wanneer midden op aan kruispunt uw motor afslaat. Dit kan u bij kil an vochtig waar op da maast ongawansta momenten gebeuren. Want door da snelle verdamping van da benzine koelen da metealdelen van da carburateur sterk af. Bij dergelijke weersomstandigheden slaat de waterdamp uit de lucht als ijs neer op sproeier of smoorklep. Gevolgen: minder motorvermogen, hoger benzineverbruik en afslaan van de motor. Tank Esso Extra Wintar Grade, de „winter"benxlne bij uitnemendheid met een speciaal ,,anti stalling" ingrediënt tegen ijsvorming Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtverlies, lager benzineverbruik en de motor slaat niet af. /Met Esso bent II beter uit! stop bij de blauw/witte Esso pomp Geheim crematorium in Hongarije ontdekt In Gy6r in West-Hongarye hebben Jour nalisten een geheim crematorium mogen bekyken, waarin de beruchte geheime staatspolitie hun slachtoffers verasten, die de ondervragingsmethoden niet overleefden. In het modernste gebouw in Györ werd het crematorium door de opstandelin gen achter de verwarmingsinstallatie ontdekt. Men kon onmogelijk schatten hoeveel mensen in dit gebouw de dood hebben gevonden, maar de zwart be- rookte wanden spreken wel zeer dui delijk taal. Behalve een kortegolf zender was er in het gebouw ook een installatie, waar mee ieder telefoongesprek in West- Hongarije kon worden afgluisterd. Bo vendien waren er bandopname-appa raten, waarop niet minder dan twintig telefoongesprekken tegelijk konden worden vastgelegd. Het geheel heeft een technische uitrus ting, waar de Gestapo van Hitier Ja loers op geweest zou zijn. Weer 79 gevallen van kinderverlamming In de week van 21 t/m 27 oktober zijn aangegeven 79 gevallen van kinderver lamming, nl. 58 gevallen met verlam mingsverschijnselen, 16 zonder verlam mingsverschijnselen en 5 zonder nadere aanduiding. Van de gevallqn met ver lammingsverschijnselen zijn aangegeven in: Zuid-Holland twaalf, waarvan twee 1 's-Gravenhage en één in Rijswijk. Van de gevallen zonder verlammings verschijnselen zijn er twee in Zuid-Hol land. Van de gevallen zonder nadere aan duiding is er één aangegeven in 's-Gra- V^nhage en één in Rijswijk. OOK NEDERLAND NEEMT DEEL V.S. sturen voor 20 miljoen dollar men aanbiedingen voor hulp aan het zwaar gehavende Hongarije bin nen. Om alles zo goed en ordelijk gelijk te doen verlopen heeft premier Nagy van Hongarije dr. Zoltan Zseboek benoemd tot regeringscom missaris van het Hongaarse Rode Kruis. Het internationale comité van het Rode Kruis te Genève heeft gisteren de natio nale Rode Kruis-organisaties aangeraden net zenden van bloedplasma en aan derf onderhevige levensmiddelen te ken. Sedert eergisteren is namelijk het! luchtverkeer tussen Wenen en Boedapest praktisch onmogelijk en bovendien is zo goed als alle wegverkeer uitgesloten Niettemin hebben de V.S. bekend ge maakt. dat men als voorlopige hulpver lening levensmiddelen en medicamenten ter waarde van 20 miljoen dollar wil stu ren. Uit Londen zijn gisteren verschei dene tonnen levensmiddelen en medica menten naar Boedapest verzonden. Het Duitse Rode Kruis heeft een mobiel veldhospitaal met 220 bedden en een staf van 60 dokters, verpleegsters naar Hon garije gestuurd. Een tweede veldhospitaal is onderweg. Epidemie Een opstandelingenzender te Miskolc heeft gisteren bekend gemaakt, dat er een kinderverlammingsepidemie is uitgebroken, waardoor reeds dertig personen het leven hebben verloren. In totaal zijn er ongeveer 150 mensen door de ziekte getroffen. De geheime te kunnen bestrijden. Ook in Nederland zijn verscneidene or ganisaties in actie gekomen om tot hulp verlening aan Hongarije over gaan. Onder voorzitterschap van de heer E. Kupers is donderdagavond een oprich tingsvergadering gehouden van hel „Na tionaal Comité „Hulpverlening Hongarije". Men stelt zich voor een landelijke actie te organiseren tot leniging van de nood in Hongarije. Het Admiraal de Ruyterfonds vestl de aandacht op. dat men fungeert als het orgaan voor de gehele protestantse hulp verlening aan Hongarije. Het gironummci van het Admiraal de Ruyterfonds ft Utrecht is 316430. Gaven Sinds 28 oktober zijn aan de getroffe nen in Hongarije door het Rode Kruis in Nederland verzonden: 3160 sets bloedplas- ma, 1500 flessen narcose-ether, 1 miljoer ■ritamine-tabletten. 208 colli medicamen ten, 31 colli verbandwatten, 4800 blikken volle melk en 24000 blikken gecondenseer de melk en 10.000 kg kaas. De totale waarde van deze goederen be draagt ongeveer f 500.000. De stortingen op gironummer 777 van het Nederlandsche Roode Kruis hebben op 2 november dc f 165.000 overschreden Het Rode Kruis heeft de mogelijkheid opengesteld om contact te leggen me ir'lieleden in Hongarije en verleent be middeling bij het verzenden van bril Het Nederlandsche Roode Kruis hecfl van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft een belangrijke zending antibiothica ter waarde van 15.000 o vangen, bestemd voor Hongarije. De zi ding bestaat uit penicilline, peniclllii depot-preparaten, streptomicine-prepa en Globinecol (chloor-ampenlcol- Delft) Strijd op Cera in gaat voort De voorlichtingsdienst van de republiek Zuid-Molukken meldt, dat door de toe genomen bedrijvigheid der Zuidmolukse troepen op Ceram de Indonesiërs geen langere verbindingslijnen dan 6 tot 8 km kunnen onderhouden. De toestand op Cele bes en de KleineSoenda-eilanden maakt de aanvoer van Indonesische versterkingen zeer moeilijk. De T.N.I. leed grote verlie zen in Zuidmidden- en Zuidwest-Ceram De Indonesiërs kunnen landingen op Ha- roekoe en Saparoea niet beletten. Tram van Rotterdam naar Hoekse Waard verdwijnt De Rotterdamse Tramweg Maatschappij zal minister Algera toestemming vragen voor opheffing van de tram Rotterdam- Hoekse Waard, ten einde deze te vervan gen door een bus- en vrachtdienst. Dit ge schiedt in verband met de deplorabele toestand van het baanvak. Men verwacht, daj d* minister geen bezwaren zal hebben De rails zullen na de bietencampagne wor den verwijderd. Het zwarte goud (Van onze Londense correspondent) C*1 ROOT-BRITTANNIë'S BODEM is rijk aan steenkool. Na een eeuwen- 7 lange, krachtige exploitatie is er naar schatting nog een voorraad van 43 miljard ton, voldoende voor de volgende 200 jaar. Desondanks is huis brand nog altijd „op de bon", en het ziet er niet naar uit dat hierin spoedig verandering zal komen. Bovendien is Groot-Brittannië. in plaats van kolen- exporterend kolen-importerend land geworden. Hoe is het mogelijk dat een land, zó rijk aan het „zwarte goud", in een vrijwel permanente kolen- crisis verkeert? Het antwoord 1$ niet ver te zoeken; sinds 1939 werd het energieverbruik verdubbeld, vooral energie in de vorm van elektriciteti. En nog altijd is de energiebron steenkool. In 1975 zullen de atoomcentrales zoveel elektriciteit leveren, dgt 40 miljoen ton steenkool kan worden bespaard. Maar ook dan nog zal steenkool de voornaam- e bron van energie zijn. F.cn paar c-yfers ter illustratie van Engelands probleem. In 1938 werd er 227 miljoen ton steenkool geproduceerd door 782.000 mynwerkers. Het kolenverbrulk bedroeg 178 miljoen ton. De rest kon wor den geëxporteerd. In 1955 werd er door 704.000 mijnwerkers (van wie er 289.000 by de eigcniyke kolenwlnning betrokken -en) 221 miljoen ton steenkool gepro duceerd. terwyi het verbruik was toe- men tot 214 miljoen ton. Het water reikt dus voortdurend tot aan de lippen. behoeft slechts een enigszins langdu rige staking te komen, en het land wordt i een ernstige crisis gestort. Het parool 18 dus; produceren, produ- »ren, om het spook van een brandstoffen- nood de baas te blijven. Sterke mechanlsa- an het kolenwinningsbedrijf is daar- »en onontbeerlijk vereiste. Vandaar dat het bestuur van de (in 1949 genationa liseerde) kolenindustrie in 1950 besloot in omende 15 jaar een bedrag van minder dan 1350 miljoen in de mijnen te investeren. Van de 860 bestaande mijnen worden er 250 volledig gemoderniseerd gemechaniseerd en er zijn 30 nieu m-jnen in aanbouw. Aldus hoopt men 1956 een produktie van 240 miljoen l steenkool per jaar te kunnen halen. Ter vergelijking: in 1955 produceerde Duits land 130 miljoen ton. België 30 miljoen ton, Nederland 12 miljoen ton, terwijl dc totale produktie van de 6 KSG-Ianden te zamen, waartoe Groot-Britannië niet be hoort, 246 miljoen ton bedroeg. Hoewel er in Engelands bodem dus vol doende steenkool zit voor de komende 200 jaar, wordt het steeds moeilijker de voorraden te ontginnen. De rijke, dicht aan de oppervlakte gelegen lagen raken uitgeput, zodat men steeds dieper moet gaan delven. Doch hoe dieper rr.en komt, hoe dunner de lagen worden. Dit betekent uiteraard stijging der produktlckosten meer arbeid. Vandaar dat men op grote schaal tot mechanisatie is overgegaan. Monstrueuze mechanische „mollen" wroe ten zich nu een weg door de kolenlagen. de losgewerkte kolen vallen op een ti portband en worden zo geleid naar de wachtende kolenwagentjes. t men met dit mechanlsatleprocea reeds ver gevorderd Is. biykt uit de vol gende cyfers: het spoorwegnet In de Brit- mynen heeft al een totale lengte van 22.000 km (dat van dc Britse Spoorwegen I km!) en de lengte der transport banden bedraagt thans in totaal 3500 km. ans wordt 85 pet van alle naar boven gebrachte steenkool mechanisch gewon en meer dan 91 pet wordt met mecha nische middelen getransporteerd. Ook de cxploratiemethoden zijn gemo derniseerd. Zo kan men, bij het binneen- i van Schotlands machtige rivier, de Firth of Forth, ver uit de kust een enorme i waarnemen, die door middel van diepteboringen dikte en plaats der zich huiten de Schotse kust bevindende steen koollagen bepaalt. Later zullen deze lagen an van de op het land gelegen mijnen uit ■orden geëxploiteerd. Met dat al zijn ook de lonen tegenwoor dig alleszins behoorlijk. De kleine 300.009 arbeiders, die direct bij de kolenwlnning betrokken zijn, hebben 1000 k 1100 pond per d.i. f 10.600 k t 11.700. Stlcusa zal de liquidatie tegen einde de cember hebben voltooid en met het pro gramma voor november de werkzaamhe den in Indonesië beëindigen. Op 1 decem ber wordt het gebouw te Djakarta het publiek gesloten. Grote vooruitgang bij K.L.M. In het derde kwartaal 1« de tonkilo- meterproduktie van de K.L.M. bene vena de verkoop met 12 procent gestegen, resp. van 102,6 miljoen tot 115 min. en van 67,7 min. tot 75,5 min. boven 1955. De tela- dingsgraad bleef 66G. Het aantal passa gierskilometers nam 10% toe van 555,3 min. tot "dn., het vrachtvervoer 21% van 13,1 min. tot 15,8 min. tonkilometer, het postverkeer 11%, het aantal gevlo gen uren 7% van 47.500 tot 50.600, het aan tal afgelegde kilometer 8% van 16,6 min. tot 17.9 min. Door crisis in Midden-Oosten OLIEVOORZIENING EUROPA WORDT MOEILIJK olievoorraad voor twee maanden onbeperkt verbruik beschikt, stijgt de ongerustheid over de voorziening van deze onmisbare brandstof. Nu het olievervoer door het Suezkanaal stil ligt, bezinnen de oliemaatschap pijen zich op andere mogelijkheden Er liggen bepaalde plannen gereed, Zaterdag 10 november in Den Haag C O door binnenstad De protestbetoging, die aanvanke lijk op 21 april voor wijlen Leon Jungschlager zou worden gehouden, doch die toen wegens diens plotse ling overlijden werd afgelast, gaat nu op zaterdag 10 november door om recht in de zaak-Schmidt. De tocht begint om 3.30 uur op het Burg. De Monchyplein en voert dwars door de binnenstad naar het Binnenhof. De generael-majoor b.d. B. Scholtcn zal de betogers hier verwelkomen. Voor Jungschlager wordt de last post gebla- cn prof. dr. S. U. Zuidema. hoogle- aan dc Vrije Universiteit houdt een toespraak De voorzitter van het Austra lische comité Jungschlager spreekt een boodschap tot het Nederlandse volk uit en de zoon van Schmidt richt zich via le plaat met enkele woorden tot de familie Bouman. Met het Wilhelmus wordt de plechtigheid besloten. De betoging zqJ niet politiek gericht zijp noch gericht zijn tot de Nederlandse of Indonesische rege ring. Men wil alleen de aandacht van het buitenland voor de Indonesische recht spraak. die alleen onder druk van de hele wereld gewijzigd zal kunnen worden. Het moet nu maar eens uit zyn, vindt het protest-comlté-Jungschlager. Zes Jaar lang Is toegegeven aan de Indonesiërs, laat nu eindelijk eens de belangen van onze landgenoten in Indonesië voorgaan aan de financiële belangen. Wanneer het Nederlandse volk recht cn vrijheid voor- 1 aal (cn dat blijkt uit de reacties op de Hungaarse gebeurtenissen), dan moet meegedragen met leuzen in drie talen als; .recht voor Schmidt, recht is een zaak van allen. Schmidt voor Interna tionale rechter, wij vragen recht" en „de Cechten van de mens ook voor Schmidt". Er is al alle aandacht voor de betoging: De wereldomroep zal er Iets van uitzen den, het Veteranen-Legioen Nederland en de plaatselijke comité's Voormalig Verzet Nederland hebben medewerking toegezegd en negen dagen lang draait er in een aantal bioscopen een plaatje met het opschrift „Schmidt, zaak van hot Nederlandse volk". De route van dc betoging is: De Mon chyplein. Laan Copes van Cattenburch. Scheveningse weg. Zeesraat, Noordeinde. Heulstraat, Kneuterdijk. Lange Voorhout, Toernooiveld. Korte Vijverberg. Binnen hof. maar deze zijn deels gebaseerd op veronderstellingen, die niet meer ge heel opgaan. Zo werd aanvankelijk aangenomen, dat Europa altijd zou kunnen beschikken over jaarlijks 40 miljoen ton olie, die via de pijpleidingen naar de kust van de Middenlandse zee stroomt. Egypte heeft de Arabische staten ln het Midden-Oos ten echter verzocht, voor Engeland en Frankrijk de oliekraan dicht te draaien. Ook is de mogelijkheid van sabotage niet uitgesloten. In Tripolis heeft gisteren al een oliebrand gewoed. Bij de veronderstellingen ging men verder uit van de samenwerking met de Verenigde Staten om zo nodig meer Amerikaanse olie naar Europa te ver schepen Gezien de tweedracht in de iteiyke Grote Drie staat ook dit plan op losse schroeven. Om de bevoorrading via kaap de Goede Hoop te laten verlopen, zullen enkele honderden grote tankschepen extra nodig ~jjn en niemand weet, waar die zo gauw ■andaan gehaald moeten worden. Het ls daarom niet uitgesloten, dat ln Engelend uit pure voorzorg de benzine zal moeten worden gerantsoeneerd. Ook de gewone vrachtvaart ls door de blokkering van het Suez-kanaal zwaar gehandicapt. De meeete grote rederijen laten hun schepen nu al om de Klap varen. In Duitse rederskringen verwacht men. dat de vrachtprijzen met twintig procent zullen stijgen. De internationale luchtvaart moet op haar lijnen naar en door het Midden oosten nu gebruik maken van de vlieg velden te Istamboel. Ankara Teheran en Bahrein. Tussenlandingen in Beiroet zijn ook onmogelijk geworden, daar de Syri sche regering geen vliegtuigen boven haar grondgebied toelaat. Vliegtuigen op weg naar Afrika maken nu gebruik van het vliegveld te Tripolis. (A dvertentie) De lachende olifanten van Sarrasani Dat olifanten bijna menselijke pret kun nen hebben, blijkt uit een verhaal over hetgeen bij circus Sarrasani gebeurde Een van de olifanten was er door onacht zaamheid van een oppasser in geslaagd een sleutel te bemachtigen. De man spoedig door collega's geassisteerd, tracht te het kostbare voorwerp terug te krijgen Maar allen liepen van het kastje ngar de muur. Gorgelend en gichelend van ple zier gaven de olifanten de rij tangs de sleutel door. dan was hij hier en dan weer ginds Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waarover u kunt lezen in het circusalbum „De bonte droom van het Circus Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze penteke ningen. vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circusken ner» by uitstek J. van Daveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kojsen by uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor ..Room beteralbum". Postbus 47. Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjee ontvangt a gratis voor rijksbotermerken U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag!

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5