Jïicumc geitectfeGTounxnl LANDING TWEE DAGEN UITGESTELD? Angstige spanning in Boedapest is nog steeds niet geweken Tienduizenden soldaten staan klaar voor de invasie Daarna politiedienst aan V.N. overlaten Tweede front tegen Israël? Stad Atur veroverd Toestand niet te overzien Ook Hongarije naar de assemblee der V.N. Russen trachten heel Hongarije te bezetten i.i 11 !i ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening «8836 ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; J 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per mllllmetei (BH contract belangrijke korting). Directie: F. D1E.MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: B W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stdntvarticlt li «fttlltvm nyn hert lo tejljeaspott Zevenendertigste jaargang No 10797 Zorg voor geestelijk gestoorden ZIE PAGINA 9 TTRITSE EN FRANSE OORLOGSVLIEGTUIGEN hebben rich -L* daag gericht tegen Egyptische tanks, militaire konvooien en grote militaire installaties in plaats van tegen de vliegvelden die het spits hehhen moeten afbijten. Dit werd vanmorgen officieel meegedeeld in Londen en Parijs. Men gaf evenwel te kennen, dat landingsoperaties niet voor morgen of overmorgen kunnen worden verwacht. Eden en Mollet zouden vast besloten zijn hun politiële actie voort te zetten tot bezetting van de Kanaalzone. Daarna zouden zij bereid zijn de politie dienst in het gebied over te laten aan de Verenigde Naties en dit zelfs graag doen. Eden zou vandaag in het Lagerhuis meedelen wat hij de V.N. zal antwoorden. De troepen konden niet eerder voor de landingen in stelling zijn dan zondag of maandag. Syrische gepantserde strijdkrachten en Iraakse troepen zijn in grote getale Jordanië binnengetrokken en bewegen zich naar de grens van Israël. Koning Hoessein van Jordanië, welk land met Syrië en Egypte zijn troepen onder een verenigd cofnmando heeft geplaatst, had hierom ver zocht. De Israëlische premier Ben Goerion verklaarde reeds vorige maand dat Israël zich de vrijheid van handelen voorbehoudt, indien Iraakse troe pen Jordanië zouden binnenrukken. Israëlische troepen hebben inmiddels de stad Atur veroverd, op 250 kilo meter ten zuiden van Suez, aan de westelijke kust van Sinaï. Egyptische commando-troepen hebben de afgelopen nacht acties ondernomen op Israëlisch gebied. Hierbij vielen geen slachtoffers. De Engelse luchtmacht meldde het verlies van één bommenwerper Dit zou het eerste Engelse toestel zijn, dat sedert het begin van de acties ver loren is gegaan. De Jordaanse minister van staat. Abdul lah Rimawi, achtte de kans, dat Israël een aanval ïou doen, teisteren 5050. Een westelijke diplomaat te Amman ver wachtte, dat de gevechten aan de Israëli sche grens binnen 48 uur, ro niet eerder, zouden uitbreken. Een Engels tankregiment zou reeds van zijn basis te Akaba aan de gelijknamige golf in Zuid-Jordanië zijn overgebracht naar Mafrat, de sleutel tot Noord-Jorda- nië. Enkele dagen geleden hebben de Britten plotseling hun luchtbasis te Amman ver laten. In Parijs werd gisteravond bekend ge-" maakt, dat alle voorbereidingen waren ge troffen om Britse en Franse troepen op Egyptische bodem In actie te brengen. De lucht- en vlootaanvallcn zouden van dat moment af gericht zijn op het onder steunen van landingsoperatics. Het doel van de afgelopen dagen, het buiten ge vecht stellen van de Egyptische luchtmacht en het zuiveren van de zeeën ten noorden en ten zuiden van het Suczkanaal was zo goed als geheel bereikt. Daar het merendeel van het voor een aanval op Egypte bestemde Britse oor- logsmaterieel van Malta moet komen, kan de grote afstand 1600 km een reden zijn voor het lange uitblijven van de in vasie. De snelheid van de konvooien wordt bepaald door die van de langzame lan dingsvaartuigen. Luchtaanvallen Bij de luchtaanvallen zijn donderdag 71 Egyptische vliegtuigen op de grond ver nield en 50 beschadigd. Gisteren deed de Britse luchtmacht een aanval op de zen ders van het radiostation „De stem van Arabic", twaalf kilometer buiten Kairo De zender viel onmiddellijk uit. F.en uur tevoren was de bevolking gewaarschuwd uit de buurt te blijven. Volgens Egyptische berichten zijn bij deze aanval honderd burgers gedood. Franse Corsair-bommenwerpers vielen bij Alexandrie een Egyptisch smaldeel aan, bestande uit een torpedojager en vier fregatten. Een van de fregatten werd tot zinken gebracht, de torpedojager vloog in brand. Volgens een vannacht op Cyprus uitge geven communiqué hebben Britse en Franse vliegtuigen gisteren een Egyptische kazerne en een militair depot aangevallen, waarbij grote aantallen tanks en militaire voertuigen werden beschadigd. Be vileg- tuigen hadden verbeten maar slecht ge richt afweervuur ontmoet. Geen vai toestellen was neergeschoten of zelfs maar beschadigd. De Egyptische vlieg velden zijn bezaaid met bomtrechters en wrakstukken. De Egyptenaren beweren, dat hun lucht afweer en jagers gisteren dertien Britse vliegtuigen hebben neergeschoten Een Britse piloot zou met zijn valscherm in Kairo zijn neergekomen en gearres- ti transport. Harold Watkinson. heeft gisteravond meegedeeld dat de Egyptenaren het Suezkanaal ge blokkeerd hebben. „We wisten al maanden, dat Egypte het plan had e blokkadeschepen voor gereed hield. We probeerden te verhinderen, dat deze sche pen gebruikt zouden worden, ma a vrees, dat we hiermee maar gedeeltelijk succes hebben gehad". Hij doelde daarbij op het vaartuig, dat gisteren na een Engels bombardement aan de ingang van Suezkanaal tot zinken werd gebracht. Chaos in Sianaï Restanten van de Egyptische strijdmacht in Sinaï. oorspronkelijk twintigduizend man sterk, vluchten in grote wanorde hef wetten. Britse vliegers hebben gezien de' sommige Egyptenaren zwemmend over het Suezkanaal trokken om zich op de westelijke oever in veiligheid te stel len. De snelle opmars van Israël heeft niet in de laatste plaats de Israëliërs zelf verrast. Troepen die Gaza hadden overd en in dit gebied een volledige di visie gevangen hadden genomen, kwamen opgetogen terug van deoperaties. zuiden van Gaza gaf een Egyptisch batal jon zich met zijn commandant ove: Het aantal krijgsgevangenen valt bij benadering niet te schatten. Op het schiet eiland Sinaï zouden zich vijftienduizend Egyptenaren hebben overgegeven. De Israëlische buit bestaat uit honderd tanks, vj-fhonderd kanonnen van verschillend kaliber en grote voorraden munitie en benzine. Alleen bij El Arisj aan de kust schijnt nog op kleine schaal te worden gevochten. Verder was een gemotoriseerde kolonne bezig door te stoten naar de zuidpunt van het schiereiland om de eilanden Tiran en Snapir in de golf van Akaba aan te val len. Op deze in 1950 door Egypte bezette eilanden maakten Egyptische kustbatte- rijen het gebruik van de Israëlische ha ven Eilath onmogelijk. Israël wil onderhandelen De Israëlische ambassadeur in Londen Elath heeft in een persconferentie op de Israëlische ambassade verklaard, dat Is raël nimmer zal instemmen met een her- ei van de toestand vóór de aanval. „WH willen in de toekomst waarbor- :n tegen agressie hebben. Hieronder ver- aan wij ook terreur- en sabotagedaden >or Egyptische commandotroepen, een frbod voor Israëlische schepen om van et Suezkanaal gebruik te maken en door e golf van Akaba te varen en de econo mische boycot van ons land. Op deze basis Israël met Egypte onderhandelen, heeft luitenant-kolonel Moshe Pearlman gisteravond op een persconferentie te Tel Aviv verklaard. Kort nadat Syrië gisteren de diploma tieke (maar niet de consulaire) betrekkin gen met Engeland en Frankrijk verbrak, zijn tanks en pantsertroepen van dit land, op verzoek van koning Hoessein, de grens van Jordanië overgetrokken. Deze deed ook een beroep op Irak om troepen te zenden. Ook koning Feisal van Irak stem de toe in militaire hulpverlening. Koning Hoessein van Jordanië had eer der op de dag de algemene mobilisatie afgekondigd. Hijzelf zou voor een oor logsverklaring zijn, terwijl zijn kabinet het land een defensieve rol wil laten Premier Eden zou na de middag in het Britse Lagerhuis een belangrijke verkla ring afleggen: zijn antwoord op het ver zoek van de Alg. Vergadering van d< Verenigde Naties om het vuren te staken. Gistermiddag heeft hij anderhalf uui confereerd met de Franse minister buitenlandse zaken, Pineau, die daarvoor speciaal naar Londen was gekomen op Edens verzoek. Terwijl de Britse oppositie vasthoudt aan de eis, dat Eden zal zwichten voc wereldopinie en die van een groot a< Engelsen, gaat het er steeds meer uitzien, dat de premier een oplossing wil zoeken in een geheel andere richting. Engeland akkoord D_ eis van ue Ver. Naties zou onaan- vaaruuaar zijn voor de regeringen van tngeiand en Frankrijk. Maar wel zouden /Ij bereid zUn, de politiële actie tegen c-gypte over te dragen aan troepen van de Verenigde Naties, zodra een derge lijke politiële macht zou zijn gevormd. Wat de berichten over Nasser's aftre den betreft, deze werden gisteren al ca tegorisch tegengesproken aoor de Egyp tische vertegenwoordiger bij de Ver. Na ties. Toch bieven in Londen de geruchten aanhouden. Verscheidene Arabische sta- zouden Nasser hebben gevraagd at treden. Een beroep van dergelijke strekking werd ook uitgezonden door een onbekend radiostation. Egyptische regering heeft zich gis teravond akkoord verklaard met de re solutie van de Ver. Naties, waarin wordt aangedrongen op het onmiddellijk staken het vuren. Zij stelde hierbij echter de voorwaarde, dat de aanvallende legers de „agressie" tegen Egypte staken. De Egyptische afgevaardigde bij de V.N deelde dit besluit aan secretaris-generaal Dag Hammarskjöld mee. Niet bekend werd echter hoe Egypte denkt over het Canadese plan tot vorming een politiemacht der V.N., die de de tussen dat land en Israël zou moe- herstellcn. Lester Pearson, de Cana- se mlnistc^ van buitenlandse zaken, verklaarde gisteravond na zjjn terugkeer uit New York, dat een aantal landen, waaronder Engeland, interesse blijkt te hebben in het Canadese voorstel. H(j deed suggestie, dat de „internationale vre- macht" zou moeten bestaan uit tien duizend man. Canada zou bereid zijn, hiervoor een bataljon infanterie ter sterk in negenhonderd man beschikbaar te stellen. BOEDAPEST, zaterdag TNE HONGAARSE hoofdstad leeft nog steeds in angstige afwachting. De be richten over de komst van nieuwe Rus sische troepenversterkingen hebben een zware druk en domper op het opstandige volk gelegd. Men vraagt zich vol bezorgd heid af. wat er nu zal gaan gebeuren. De houding van de Russen is zo raad selachtig, dat velen de toekomst met grote bezorgdheid tegemoet zien. Anderen ge loven daarentegen, dat het zo'n vaart niet zal lopen en dat de troepenbewegingen ge richt zijn op het stichten van verwarring en het uitoefenen van druk Overal ernstige gezichten Het Is een feit. dat men overal ernstige gezichten ziet. Er zijn hier op dit ogenblik nog maar weinig buitenlanders. De laatste Nederlanders, die hier geen dringende werkzaamheden hebben. zUn gisteren naar et westen vertrokken. Nu beginnen ook vele Hongaren ernstig overwegen, het land te verlaten. Een dergelijke mentaliteit was twee dagen ge leden, toen iedereen in een roes van blijd schap en overwinning verkeerde, nog totaal ondenkbaar. Wat er ook gebeuren gaat, niemand ge looft, dat de oude toestand hersteld zal worden. Daarvoor is er de laatste week te veel gebeurd. Het staat als een paal boven water, dat vele Hongaren verder zullen vechten, zo zij daartoe door de gang zaken zouden worden gedwongen. De meest fanatieke sterven liever dan op nieuw onder het communistische regiem te moeten leven. Na de regeringsverkla ring van minister-president Nagy begint men overigens meer en meer op hulp de Verenigde Naties te rekenen. De Russische troepen zijn nu vlak in de buurt van de stad. Drie honderd tank; en tweehonderd pantserwagens hebben het vliegveld omsingeld. Overal voor het tionsgebouw van het vliegveld en oi startbanen staan dreigende tanks. De be- Telefonisch van onze correspondent ALFRED van SPRANG i manning er van loopt bibberend van heen en weer. Sommigen hebben van le kisten een vuurtje aangelegd. Luchtverkeer stil Intussen hebben de Hongaarse sold; het stationsgebouw zelf in bezit genomen zij zitten in de comfortabele stoelen van de hall. Tengevolge van de aanwezigheid der tanks ligt het luchtverkeer praktisch stil. Er kunnen wel toestellen landen, alleen met de uitdrukkelijke toe stemming van de Russische commandant, kleine norse officier, mogen zij weer opstijgen. Ook de stroom van Rode Kruis-goe- deren is nu tot stilstand gekomen. Wel zUn nog twee Tsjechische militaire vliegtuigen met aardappelen en meel geland. Daarbjj is het echter gebleven. Er is nog een Engels vliegtuig met voedsel en medicijnen geland, maar van deze voorraad is niets ten goede aan de Hongaren gekomen. De Russen, die blijkbaar slecht z(jn gefourageerd, hebben de gehele Inhoud van het vlieg tuig meegenomen. In alle grote Egyptische steden is de rekrutering van vrijwilli gers voor het bevrijdingsleger in volle gang. In een der centra worden de reeds geüniformeer de rekruten geweren uitgereikt. ring heeft weliswaar de arbeiders ver zocht weer aan het werk te gaan, maar niemand heeft tot dusver aan dit verzoek gevolg gegeven. In het bijzonder heeft d« regering een beroep gedaan op de mijn werkers. De kolenvoorraad is reeds uiter mate geslonken en over twee dagen zal er ook geen elektriciteit meer zijn. Daar er geen benzine is, ziet men ook steeds minder auto's in de straten van de stad Stemming gedrukt De stemming is al met al zeer ge drukt. Dat komt ook door de vele regen, die gisteren en vannacht geval len is en die de stad nog eens te meer een trieste aanblik geeft. Bovendien staan voor ontelbare vensters flakke rende kaarsjes ter ere van de doden die tijdens de opstand zijn gevallen. Het is een ontroerend gezicht en wordt er koud van om het hart. Voor het overige gonst het in de stad van de geruchten. De een beweert, dat de Russen van plan zijn vliegtuigen in zetten; een ander zegt, dat honderden Rus sische tanks een ring van staal om de stad hebben gelegd. Zware Russische bommen werpers zouden boven het oostelijk deel Hongarije zijn gesignaleerd en de Rus zouden de grens naar Oostenrijk heb ben afgesloten. In deze toestand van verwarring is hel moeilijk vast te stellen wat waar is er niet. Een feit is intussen, dat ik vani in het Dunahotel in het centrum va stad ongestoord heb geslapen en dl op dit moment, saterdagmorgen, ieerst maar ook dat kan plotseling 'cranderen. Geen hoop meer voor 114 mijnwerkers Er Is zo goed als geen hoop meer de 114 mijnwerkers die door een ontplof fing in een mijn te Sprlnghill (Canada) de buitenwereld zijn afgesloten, worden gered. Tot op heden zijn twaalf lijken geborgen, waarvan twee leden van de reddingsbrigade. Opstandelingen actief in West-Ja va Indonesische opstandelingen hebben gasteren in de omgeving van Bandoeng enkele kampongs aangevallen en i dan honderd huizen verbrand. Zij doodden drie desawachters en wondden er even eens drie. Minister Struycken in ons land Met het KLM.-toestel uit Rome is gis teravond de nieuwe minister van binnen landse zaken, mr. A. A. M. Struycken. op Schiphol aangekomen. De minister werd 31 oktober in een hotelkamer op Sicilië door koningin Juliana beëdigd. Nederlandse deskundigen zijn in veiligheid De deskundigen, die ingevolge het pro gramma voor technische bijstand va Verenigde Naties werkzaam zijn in het Midden-Oosten en bij wie zich ruim 50 Nederlanders bevinden, zullen naar roet en andere veilige plaatsen worden overgebracht volgens dezelfde regeling die is getroffen voor het personeel der Verenigde Naties in dat gebied. IAE VEILIGHEIDSRAAD, die gister avond om elf uur op verzoek van A" westelijke Grot Drie in New York bij> kwam om de kwestie Hongarije te be spreken. heeft met negen tegen één (die de Sow jet unie) besloten de kwestie op de agenda te plaatsen. Een Hongaarse vertegenwoordiger is uitgenodigd aan de bespreking deel te nemen. De westelijke mogendheden hopen vóór de zitting van vanavond een resolutie ge reed te hebben, waarin de neutraliteit van HongarQe wordt gesteand en terugtrek king van de Russische troepen wordt ge ëist. In dit geval zal de Sowjetnnie vrij wel zeker z(jn veto uitspreken, maar dan evenals In de kwestie Soes Is ge schiedt, de zaak worden verwezen naar de algemene vergadering van de Vere nigde naties, die thans nog in speciale zitting bijeen ia voor de aanval op Egypte. De afgelopen twee dagen heeft de Hon gaarse premier Nagy driemaal be roep op de Verenigde Naties ged; opnieuw binnentrekken der Russische troepen te bespreken. De afgevaardigde van nationalistisch China bestreed de geldigheid der geloofs brieven van de Hongaarse afgevaardigde Janos Szabo. die de plaats van de drie dagen geleden ontslagen Peter Koe heeft ingenomen. Szabo mag oiet spreken, voor dat zijn geloofsbrieven door de secretaris generaal in orde zijn bevonden. De Amerikaanse afgevaardigde Ca bot Lodge zeide dat het eerst noodzakelijk is de feiten te kennen, voordat de raad iets kdn doen. Hij vroeg een uiteenzetting over de stand van zaken van de Hongaar se vertegenwoordiger. De kwestie was reeds afgelopen zondag (eveneens onder protest van de Russische afgvaardigde Sobolef) op de agenda ge plaatst In afwachting van nadere berich- .rit Hongarije werd de zitting na on geveer vier uur verdaagd. Controle op bestand Diplomatieke vertegenwoordigers van Israël, Frankrijk en Engeland hebben be twijfeld of hun regeringen zuil eninstem- men met het Canadese plan tot vorming van een internationale politiemacht voor het Midden-Oosten. Niettemin heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammers- kjöld, direct na het aannemen der Ame rikaanse resolutie waarin het FransEn gelse optreden wordt veroordeeld, een commissie van drie opdracht gegeven controle uit te oefenen op het naleven van het bestand. Met Ingang van vandaag zal de commissie elke dag rapport alt- Indonesische actie Het Indoheslsche parlement heeft een motie aangenomen, welke het optreden van Engeland en Frankrijk veroordeelt als agressie en schending der beginselen van het handvest der Verenigde Naties Voorts dringt de motie er bij de Indone sische regering op aan krachtig te streven naar de terugtocht der Britse. Franse en Israëlische troepen uit Egypte en zo dit niet gelukt, op overweging van verbre king der berekklngen met Engeland en Frankrijk. Dulles blijft D« perschef van het Witte Huis heeft gisteren de berichten als zou de minister van buitenlandse zaken van de V.S. het plan hebben af te treden, tegengespro- Amerikanen mochten het land niet uit T TANMORGEN werd uit Hongarije vernomen, dat Russische troepen de bewaking van de grens met Oos tenrijk van de Hongaarse troepen hebben overgenomen. Alle telefoon verbindingen met Hongarije rijn ver broken. Russische tanks hebben over het gehele land de strategische pun ten bezet. Nieuwe Russische troepen, met straaljagers en bommenwerpers, trekken uit Roemenië en Rusland bet land binnen. Op drie protestnota's van de Hon gaarse regering heeft de Russische regering geantwoord, dat de troe penbewegingen slechts dienen om de evacuatie van gewonde Russische militairen te verzekeren. Hongaarse troepen zijn op bepaalde punten sa mengetrokken. doch hebben de Rus sen nog geen tegenstand geboden. De revolutionaire hoofdstad Györ is omsingeld. De vrije radio te Eger heeft vandaag melding gemaakt van botsingen tussen Russische en revolutionaire Hongaarse troepen In Boedapest en andere plaat- Sowjettroepen met volledige uitrusting stromen en bewogen zich In westerlUke richting. ZU hebben alle belangrijke we gen en spoorwegen versperd. De Russische troepen hebben de Hon gaarse uraniummdnen te Pecs met tank afdelingen omsingeld. Het gedrag van de Russen wordt steeds driester. In Magyarovar hebben zij een grote groep Amerikaanse en Oostenrijkse lournalisten aangehouden en belet ver der te reizen, daar z(j zonder visa naar Boedapest waren gegaan. Ook andere bui tenlanders. reizend van Boedapest naar Wenen, werden vastgehouden. Do grenspolitie van verschillende plaat sen deelde mede dat de grens gisteravond hermetisch was afgesloten en dat geer enkel transport Hongarije In of uit mag Toestand verward Reuter melddo dat een voorlopig ak koord is gesloten tussen het Hongaars# nationale revolutionaire comité van Joz- sef Dudas met do tijdelijke regering van Imre Nagy. dat gebaseerd Is op de In williging der eisen inzake het vormen van een nationaal kabinet, het houden van vrije verkiezingen en het afkondi- (Zie vervolg pagina 91 Snelle berechting in Eindhoven Zware straffen uitgedeeld In een sitting, die gisteravond vier uur duurde, heeft de kantonrechter te Eind hoven zeer sware straffen uitgedeeld tegen de veertien Jongens en drie meisjes, die donderdag i(Jn Ingerekend na de relletjes in de stad. De ambtenaar van het O.M. sprak van een wilde beestentroep, en van pure op positie tegen het wettig gezag Hij zei. bij geruchte vernomen te hebben, dat de Jon gelui van plan zouden zijn zaterdagavond weer relletjes te ontketenen. Teneinde een afschrikwekkend voor beeld te stellen werden de jeugdige de linquenten op een voor Nederland uniek snelle wijze berecht. De straffen varleerden van een maand tuchthuisschool voorwaardelijk tot een maand onvoorwaardelijke hechtenis. De zeven fietspompjes. die de jongelui hadden gebruikt, cn door de politie in beslag waren genomen, werden nu ver beurd verklaard. Twee doden in verkeer Op de Sloterweg bij Amsterdam is gistermiddag een personenauto, ko mende uit de richting Den Haag. geslipt en tegen een lichtmast gebotst Dr be stuurder, de 26-jarige Jhr. C. B. BeelaerU van Blokland uit Haarlem is in het WU- helmlnagasthuis aan de opgelopen ver wondingen overleden. Een nog onbekende vrouw van middel bare leeftijd is gistermiddag in Sant poort. toen zij per fiets de rijweg wilde overateken, door een auto overreden. Zij was op slag dood. HET WEER IN EUROPA «1 WEERBERICHT Minder koude nacht «e- Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist Overwegend matige maar langa de kust tijdelijk krachtige noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland minder koud. overdag ongeveer dezelfde temperatuur ala vandaag. (Opgemaakt te 11JA uur). ZON EN MAAN Op 10 november E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1