Christelijke scholen DE ANDERE PAPOEA GEESTELIJK LEVEN r in de Verenigde Staten De Hollanders zijn terug r*\ vb Wonderlijk Hoe denken de Rooms-Katholieken tegenwoordig over de Kerkhervorming? Nooit Redactiewisseling bij de Chr. Gereformeerde „Wekker" ZONDAGSBLAD ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 S noolstrijd in Ket land der onbegrensde mogelijkheden De Amerikanen 6tammen nog steeds van de apen af. althans vol gens meester Doorsnee van de openbare lagere school. Nergens ter wereld heeft de evolutietheorie van Darwin in zijn meest extreme vorm zulk een invloed gehad als in het zakelijk Amerika. Een reeds lang verouderde hypothese is daar dogma geworden op de lagere scholen. „Als een gorilla tien vingers heeft, hoeveel vingers hebben j dan samen al de oermensen die zes generaties later zijn nageslacht vormen, als in iedere volgende generatie het aantal mensen verdub belt". Is dat een mopje uit een denkbeeldig rekenboekje? Ja. maar het is een goede illustratie van de invloed van deze nimmer bewezen, maar wel zo goed als verworpen theorie op alle vakken, die op de lagere school worden onderwezen. De Amerikaanse Christen, die van r ture een „doorbraakmens" is, wars v alle specifiek christelijke organisaties het zelfs te gortig geworden. Daar kwam nog bij dat in deze neutrale, maar in werkelijkheid anti-godsdiensti ge sfeer de nieuwe pedagogiek van John Dewey gerede ingang vond. Dewey leerde dat men het kind niet mocht disciplineren, omdat dit de vorming de persoonlijkheid in gevaar kon bren gen. Als het kind niet wilde rekenen, maar wel lezen, moest men het laten lezen, anders zou men het tere zieltje voor het hele verdere leven kunnen misvormen. Deze invloed had tot ge volg dat het gehalte van het onderwijs schrikbarend achteruit is gegaan Alle mogelijke ideeën tot aan het absurde toe worden gebruikt om van het leren een spelletje te maken. ..Rekenen is lollig", en „De Geschiedenis als Avon tuur", zijn titels van schoolboekjes. OPLOSSING Het is geen wonder dat ouders die hun kinderen een goede godsdienstige op voeding wilden geven, gingen, zoeken naar een oplossing. Er waren christe- lijke scholen die bekend stonden als „parochial schools" en die uit gingen van een plaatselijke kerk. De Rooms Katholieken hadden vrijwel over het gehele land dergelijke scholen en ook de Christian Reformed Churches. De laatste scholen waren georganiseerd in een groep „National Union of Christian Schools" en een beweging, die gerefor meerd van opzet was. Steeds meer ouders die eigenlijk „buitenstaanders" waren, wilden hun kinderen op een gereformeerde school zien en bovendien vroegen nieuwe scho len om zich te mogen aansluiten, die zeker niet gereformeerd. maar vaak meer baptistisch of methodistisch ge oriënteerd waren. Het bestuur van de National Union stond voor een moeilijke keus. Men moest of deze „buitenstaan ders" zeggen, maar op zichzelf te be ginnen en een eigen organisatie te stich ten, of men moest komen tot de op richting van een organisatie die alle evangelische scholen bevatte en waar toe de National Union ook zou behoren. Onder evangelisch werd dan verstaan Orthodox gebaseerd op de geloofsbelij denis van bijv. in Nederland de Evan gelische Eenheid". KEUS christelijke onderwijzers, die een oplei ding hadden ontvangen om les te ge ven aan een christelijke school. Men moest improviseren, tegenstand over winnen, nieuw materiaal schrijven en uitgeven, maar het is gebeurd en de honderden scholen, die in de laatste ja ren ontstaan zijn spreken van een gro te overgave. Persoonlijk zal ik nimmer de dag vergeten, die ik in één van de christe lijke scholen doorbracht. De school was pas twee jaar oud en had al bijna hon derd leerlingen. Men was er net in ge slaagd om een groot huis te kopen en dat als schoolgebouw in te richten. Het hoofd van de school, die tevens college aan een nabije hogeschool was een begaafde vrouw, die in volle over gave het werk deed. De dagopening voor mij al een openbaring. Zelf ik altijd op een christelijke school geweest, maar wat ik in Wheaton zag, had ik nimmer nog beleefd. In plaats an het Psalmversje en het gebed /aarna de rekenboekjes op tafel kwa- nen, zelfs in plaats van het Bijbels erhaal, kwamen de Bijbels op de les- enaars. De derde en vierde klas wa- en gecombineerd en om beurten lazen deze toch nog wel heel jonge leerlin- ~;n een vers uit het eerste hoofdstuk in Marcus. „Wat staat er geschreven over de He- Jezus?" vroeg de onderwijzeres en iedere leerling moest een antwoord ge ven, die in een lange rij op het school bord werden geschreven. Een stuk of vier andere vragen volgden: „Staat er belofte voor ons in dit Bijbelgedeel- Saat er een waarschuwing in voor Na een zorgvuldige bestudering het eerste gedeelte van het hoofd stuk kwam het gebed, maar voor er werd gebeden vroeg de onderwijzeres eerst of er bepaalde dingen waren waar gebeden moest worden. Jantje had zijn been gebroken en moest een paar weken liggen. De moeder van Dora was ziek en heel speciaal vroeg één var. de kleinsten om voorbede voor de zen deling in Japan, waarmede d#e klas maandelijks correspondeert. EERSTE LIEEDE Deze scholen staan nog in hun eerste liefde. Het kost de ouders enorm veel een school mogelijk te maken, en het kost het onderwijzend personeel veel. omdat de salarissen onnoemelijk veeL lager Jiggen .daji de .salarissen aan de openbare scholen. Hét allerbelang rijkste is wel. dat men uit overtuiging een -christelijke school ZONDAGSSCHOLEN i „Er zijn toch zondagscholen?" Steeds' duidelijker wordt evenwel het antwoord De zondagsschool is niet voldoende. Er is geen christelijke leer. met daarnaast de gewone nietgodsdienstige vakken Ieder vak opnieuw en onze hele peda gogiek moet zijn ontwikkeling vinden, vanuit een Drieënig God. Als we de kin deren niet leren dat het Evangelie een stem heeft op alle terreinen van het le ven, maar scheiding gaan brengen tus sen geestelijk en niet geestelijk, doen wij de kinderziel tekort. En dat er verzuiling zou komen, is niet waar. Zo lang de christelijke school een middel is om de kinderen in de vreze des He ren te onderwijzen, zal aij een nieuwe generatie opvoeden, die getuigend zal staan in de wereld. En waar getuigd wordt is geen verzuiling, die komt er pas als we elkander aanvaarden als ge lijken, en een christen zal nimmer kun nen erkennen dat de godsdienst van een humanist, een boeddhist of>een materia list op één lijn 'staat met het Evan gelie. Zo klinken de antwoorden en de ouders en predikanten die de discussi? olgen zeggen meer en meer in de Ver enigde Staten „De christelijke school is vereiste voor deze tijd." Teutscher, Her- (Door ds. H. vormd predikant te Rotterdam) Enkele van de oude bekenden zijn teruggekeerd. Vroegere bestuursambtenaren, die de oorlog overleefd hebben en enkele zendelingen, die levend uit de Japanse internering kwamen. En verder komen er nieuwelingen uit Holland, mannen en vrou wen, die. nauwelijks daartoe voorbereid, in een chaotische situatie grote verantwoordelijkheden moeten dragen en beslis singen moeten nemen, ook daar. Waar ze onvoldoende georiën teerd zijn. Deze terugkeer der Hollanders is weinig spectaculair. Ze komen uit een leeggeplunderd land. Ze brengen geen scheepsladingen goederen mee Ze moeten de meest noodzakel'jke logse tijd vaak. veeleisend en zelfbe wust tegenover de Hollanders, 't Was net, of je blij mocht zijn, dat ze zich door je wilden laten onderwijzen en Ond'ertvijs Positief waren ze in hun verlan gen naar onderwijs. Het ls me In die tijd overkomen, dat een deputa tie uit de leerlingen zich kwam be klagen over het feit, dat ze door aiek- te van leerkrachten zoveel lessen had den moeten missen. Aan het hoofdeinde van vele bedden In de slaapzalen hing een bordje met de woorden: Kennis Is Macht. In het „Kamper Nieuwsblad" een ingezonden stuk voor waa schrijver voldeed" aan de' dóor ee ivcruiucuig redelijkerwijs te stellen eis« les geeft, I in een klacht werd geuit formeerde karakter de oorspronkelijke school toch wilde bewaren be sloot men om niet zelf een overkoepelend li- de medewerkine te vra gen van de National As sociation of Evangelicals, één van de oudste Ameri kaanse oecumenische be wegingen. die niet de kerken maar leden uit alle orthodoxse kerken bevat. In 1947 ontstond de nieuwe organisa tie die niet het hoofdbestuur was van alle lagere scholen, maar een organi satie werd ten behoeve van christelijke lagere scbolèn en de ouders die een dergelijke school wilden stichten. Enorm veel werk is er door deze organi satie verzet en mede door haar invloed ontstaan er over geheel Amerika lage- en middelbare christelijke scholen, die geheel worden gefinancierd door de ouders, zonder één cent subsidie van de staat. OVERGAVE omdat men- weet, dat neutraal onderwijs nimmer neutraal, maar altijd anti-chris telijk moet zijn, omdat de boodschap van het Evangelie aggressief is, eisend, winnend. Bovenal is het christendom niet iets, dat de christelijke school heeft plus alles wat de openbare school heeft. Iedere les gaat uit vanuit een ge heel ander fundament. Natuurlijk zijn er tegenwerpingen. Men valt de scholen aan door te zeg gen, dat zij de grondslag van het Ame rikaanse leven vernietigt en dat zij zuilvorming veroorzaakt. Waar hebben we dat ook al meer gehoord? „De kin deren van een christelijke school staan niet met beide benen in de werkelijk heid als ze het volle leven inmoeten?" trtrtrtrtrtolr-trtrtrCrtrirtrir-CrCr-trCrtrü-CrtT-k-irCrirbii-trttirtrfrtrtrir-ü-Crtiirirtrtrtrii te beta len kerkelijke belasting*. Het ministerie van Herv. predikanten heeft nu be sloten om voortaan in dat blad door zijn leden geen meditaties meer te laten schrijven. Dit is een wel zeer te wraken wijze van het onder druk willen zetten van een re dactie van een courant, alsook in flagrante strijd met de vrije menings uiting die wij in een de- atisch land als het onze kennen. Nog afge zien van de schade die men daarbij zichzelf doet door een mogelijkheid, van evangelieverkondiging af te snoeren. (Kerknieuws) Twee dochters van prof. Wurth van Kampen zijn tegelijk ieder met een Hongaar getrouwd. Beide buitenlanders waren gevlucht van achter het befaam de ijzeren gordijn. De een is predikant bij de Hongaarse kerk in de Verenigde Staten, de ander leraar christelijk lyceum Harderwijk. De dochters waren beide lerares, resp. huishoud- en muziekschool, (Belijden en Beleven) ■irirtrü-irtrirtririrüiiirirtrir'. outillage ontberen. Met moeite ko- Vnen de kantoren op gang. Met moei te wordt een vrij schriele distributie "georganiseerd. Met uiterste krachts- in de dorpen was er allerlei roe- inspanning trachten ze hier en daar righeid onder de mensen. Hier en een beetje orde in de chaos te sthep- daar vormde men coöperatieve orga- pen. Nu, na zoveel5 Jaren, kan nie- nisaties. Men had fantastische idee- nauwkeurig ^verhalem en over inkoop- en- verbruikscoöpera- wat dat eerste en afgetobd is! Maar enkelen heb ben de schouders er onder moeten zetten. Meermalen waren ze de uit putting en de wanhoop nabij. Maar ze zijn doorgegaan. Wie zich nu de •beelden voor ogen brengt-uit die eeT- ste na-oorlogse tijd, staat tegenover zichzelf veflteld van de krarikzirini- ge situaties, waarmee je irr die da gen vaak geconfronteerd werd. En menigeen onder deze pioniersploeg zei, terugkerend naar1 Nederland na een werkperiode van enige jaren: „Als ik alles tevoren geweten had. was ik er nooit aan begonnen". Gelukkig, dat ze het niet tevoren wisten! Gelukkig, dat ze toch maar begonnen waren! Want door het ge sjouw van die eerste groep Hollan ders Is in korte tijd heel wat tot stand gekomen. Anderen, die later kwamen, vonden tenminste weer een basis, om vérder op te bouwen! afgezwoegd ties. Men bracht geld bijeen u-i u.u leriei doeleinden en er bloeiden al lerlei initiatieven op. Ook in de Kerk begonnen de stem men der Papoea's zelf sterker door te klinken. Men bouwde tal van ma len uit etg«m'beweging vn rhet-Mgen middelen grote kerken; er warden kassen gevormd ten bate van "de uit- Gebouiven verrijzen Langzaam aan begint de arbeid zich te consolideren. Tal van nieu we plannen krijgen een vaste vorm. Dan begint op vele plaatsen de groot- Jong Papoea roert zich wordt er gedisselt. Op de Papoea s maakte de terug-. Voortdurend nijjJt hef tekort aan KC- keer der Hollanders, zeer hegrijpe- reedschappen. spijkers, hang- en shift- 'lijk. nu -niet een overweldigende in- werk. Op een bestelling van het druk. De entree der Amerikanen zat meest nodige in Holland wacht men in "h> het geheugen $n daar- die dagen minstens zes maanden, de Hollanders wel Geen buitenstaander kan begrijpen. 1 die opbouwperiode nodig lSenhemeSte tateraJten HrtéÏÏVÏÏ de hondcrd<,n scholen cn ^dienen de eindeloos getob vanwege het gebrek aan materialen. De Papoea's kappen bomen, diep in de bos$en. en slepen meterslange ijzerhouten de kust. Per prauw ver balken voert men deze balken over de vijf of tien tegelijk. Maandenlang geschaafd. bij stak die erg af. Velen vüjiei uit de böom' kijken. Met grote spoed werd getracht om een stevig begin te maken met de opbouw van het onderwijs. En het bleek, dat jong Papoea daar een voudig vol ongeduld op zat te wach ten. Toen in Kota* Nica, bij Höllan- dia. een massaal onderwijscentrum met internaat Werd geopend, stroom den de leergierige jongeren van alle bivakkeerden was aan geduld en volharding te geraken tot de voltooiing van deze gebouwen-complexen. En de drang naar de school was bij jong Papoea zo sterk, dat je vaak de leerlingen jataMfe begroeten, voordat je kanten toe. In de dorpen werden overal de dorpsschooltjes geopend Ik zag huis had, waarin je ze. onderdak kon brengen. Vele malen sjouwden de leerlingen zelf hard mee bij de bou werij. En op verschillende plaatsen HUjÉj J" primitieve loods- afwachting Papoea-onderwijzers voor de klas stt.n. onder de meeet moe.lijtt, om- standigheden. Een brok krijt had men schat, dat momenteel alleen al bladerhutten van de- voltooiing der gebouwt.. In tien jaar tijds werd een hele reeks van scholen, slaap- en eetzalen internaatskeukens gebouwd. Ik £EN pastoor, die ik eens in het zuiden des lands ontmoette, vertrouwde mij in een gesprek over de grote Hervormer Maarten Luther toe, dat deze niet in staat van genade, maar in die van doodzojide en grote twijfel zou zijn gestorven. In dit verhaal van een die zelf ook niet beter wist, maar dit altijd had horen vertellen, leefde een van die kwalijk riekende legenden voort, die de verhouding tussen kerken zo grondig kunnen vergiftigen. Dit zijn oude vergroofde beelden die nog lang bij de grote massa kunnen nawerken, meent H. van der Linde „De Hervormde Kerk". De verachting heeft plaats gemaakt voor openlijke uitgesproken waardering. Blik in de afgrond van eigen schuld In de eeiste plaats heeft men v R.K. zijde geleerd dieper te blikken de afgrond van eigen schuld om al wat in de eeuwen voorafgaande aan de Re formatie, is gebeurd. Verder kan men weten dat de hervorming historisch ge zien onontkoombaar was. De hervorming was ook niet het verschijnsel van één dag Ze is voorbereid geworden Aoor misstanden eeuwenlang, op politiek, so ciaal. cultureel en godsdienstig gebied, i hemel schreiden. Er liggen die- i de Een groot filosoof heeft eens f zegd: ..Een werk dat goed geda; is, behoeft nooit overgedaan worden." Zou hij zijn tuin w eens gewied hchben? welijks is er een periode te vinden, waarin de corruptie zo diep en wijd was doorgevreten. Het geloofspunt serieus genomen Men heeft aan R.K. zijde Luthers ge loofspunt ontdekt en serieus willen ne men. Men begreep dat hijzelf maar van uit één plek wilde en kon worden ver staan en beoordeeld. Met alle licht- en schaduwplekken aan zijn wezen, die ook bij hem beide niet ontbroken heb ben. Luther wilde geen nieuwe kerk stichten maar de oude kerk der eeuwen hernieuwen. Hij wilde ruim baan zien gemaakt voor de machtige loop van hel Evangelie van Gods vrije genade. Dat de kerkelijke overheid van die da gen deze diepe godsdienstige hartstocht in Luther niet heeft onderkend en figu ren als Erasmus. met hun gevernist heidendom heeft begunstigd, behoort tot de vele raadsels waardoor dit tijdsge wricht ontstelt. Na ook nog gewezen te hebben op het feit dat Luther in zijn dagen geen zui ver beeld van de Katholieke leer en verkondiging heeft gehad beëindigt hij dan zijn artikel: Samenvattend kan worden gezegd dat men het betr-irl, dat zulk een diep- godsdienstige hervormingsbeweging zich buiten de kerk voltrok. Tot schade zo wel van dö oude kerk als van die der' Reformatie. De eerste immers mer op gewórden toen een echt-Bijbelse gemeente gesteld. spiritualiteit voor haar verloren ging. Men weet tegenwoordig in Luther de man des geloofs en van het gebed hoog te schatten. Zijn rijke liederenschat begint overge nomen te worden. Velen zouden zich een Luther-brevier, een bloemlezing uit zijn werken voor eigen geestelijke op- bouw wensen. Men acht hem oecume nisch. zelfs in zijn jonge jaren „Katho liek" (Meininger). Men meent dat het daarom beider zijds nodig is elkaar weer te zoeken en te ontmoeten rondom de Bijbelse bood schap. om zoekend en biddend te vra gen om uitzicht op een nieuw herstel van eenheid. Van die eenheid, zoals Christus haar voor zijn kerk heeft ge wild Op die weg zal de uiteindelijke waarde en betekenis van de Hervorming voor de hele Wereldkerk des te klaar der in het licht worden gesteld. Drieënigheidskerk te Warschau teruggegeven Uit Warschau kom' het bericht, dat de Poolse regering de Lutherse Trinitatis- kerk aldaar aan de Lutherse gemeente ter plaatse heeft teruggegeven. De kerk was in 1939 door artillerievuur verwoest maar dadelijk na de oorlog dank zU de hulp van Amerikaanse Lutheranen her bouwd. Dit herstel duurde vijf jaar, Kort voor de voltooiing werd de kerk in 1950 door de Poolse regering in beslag ge nomen en a's jeugd- en vergade cent urn gebruikt. De kerk, die 5000 plaatsen teil en in 1780 werd gebouwd, is nu door de regering weer ter beschikking van de scholen van de Zending in Noord- en West-Nieuw Guinea ongeveer 2500 jongens en meisjes een ihternaatsop- voeding genieten. Denk _U eens in. wat dit voor de naaste toekomst kan gaan betekenen! Jaarlijks verlaten honderden jonge Papoea's deze oplei dingsinstituten. Ze zijn toegerust met ergens van een rots afgeslagen. Men schreef op het blad van een oud ta- - feitje en zette dat dan op z'n kant. De kinderen zaten vaak op de aar den vloer, want er waren geen ban ken en ceen tafels. Soms waren er nog wal leischeTven, waarop geschre ven kon worden. En, toch werd er dagelijks^onderwezen! Men liet zich velerlei kennis. Maar gevormd voor het verdere leven. Ze zijn gedurende een aantal jaren in de internaats-samenleving geconfron teerd met een geheel nieuwe levens wijze, die gevoed wordt uit de vreug de en de vrede van het Evangelie. Een speciaal aspect van deze re volutionaire opvoedingsontwikkeling in Papoealand vormen wel de meis jesscholen, In een land, waar eeuwen lang de vrouw een ondergeschikte plaats innam in de samenleving, wor den nu in de meisjesinternaten jonge motoren in de elektrische centrale's. ze staan aan de werkbanken in de vele werkplaatsen en bestijgen op honderden plaatsen de preekstoelen, ze geven de heilzame injekties op de poliklinieken en hebben de leiding van de kantoren der distriktsbestuur- ders; ze bebouwen de coöperatieve tuinen en geven gezondheidsvoorlich ting aan de jonge moeders. En uit deze kringen van jongeren komen de toekomstige leiders naar voren. Tel kens vind je een uitblinker, telkens treft je ergens een bijzonder karak ter. of een speciaal begaafde. In een versneld tempo gaat deze merkwaar dige ontwikkeling voort. Er is in dit alles een geladenheid en een onstui migheid. die meermalen zorgen baart. Want materiële ontwikkeling en geestelijke ontwikkeling houden veelal geen gelijke tred. Verstande lijke vorming en geloofsgroei gaan meestal niet hand in hand. Ook hier dreigen materialisme en saecularisatie. Geheel nieuwe taken komen in het verschiet voor een jon ge kerk; grote spanningen dreigen in een vaak nog zwakke Gemeente. Is de Papoeakerk voorbereid op de strijd, die haar wacht? Heeft ze de leiders, die de genade ontvingen om de geesten te onderscheiden? LUI Een fraaie opname van de Hervormde kerk van het Noord brabantse dorpje Bergeik. gevormd tot een nieuwe 1e- Ze worden voorbereid op een ander gezinsleven dan men vroe ger ooit kende. Er is onderwijs in voedingsleer, ba byverzorging. koken, naaien, wasbe- handeling. Maar belangrijker is hier nog de persoonlijkheidsvorming, waarbij deze jongeren leren naden ken over de Rlaats en waarde van de vrouw in de samenleving en haar specifieke verantwoordelijkheid. Merkwaardig was de spontane-reac tie van de vrouwelijke dorpsbe woners bij de terugkeer van de eer ste geslaagden der meisjesscholen in hun dorpen. Overal ontstonden vrouwen- en me jesclirbs. Er werden clubhuizen ge bouwd. En jonge meisjes van 18 en 19 jaar stonden les te geven aan oude re vrouwen en moeders van kin deren. Een vrouwen-emancipatie zocht zich een baan, waarbij de impulsen vanuit het Evangelie levenwekkend M-erkVerf' Plaats veroverd Zo verlaten jaarlijks vele tiental len Papoea's de opleidingsinstellin gen en veroveren zij hun plaats in de samenleving. Overal ontmoeten we deze „andere Papoea's". Ze zit ten op de kantoren achter de schrijf- machine's, ze bemannen de kleine coasters, die langs de eindeloze kust- staan voor de klas in Een dosis liefde Op een consultatiebureau gebeurt altijd wel iets. Jantje zet het op een brul len cn al spoedig trekt Pietje een pruillip en zet Marietje de tweede stem in. Boven het gebrul proberen de moeders zich dan nog verstaan baar te maken om elkaar hun ba- by-wederwaardigheden te vertellen. In ons kleine dorp stromen de moeders het nieuwe gebouwtje binnen en drup- Klen dan twee aan twee de spreek- mer in. Verleden vrijdag was mijn vrouw nummer twee. Op de tafel lag een baby in al zijn rose naaktheid zijn dagelijkse stemoefening te hou den. Mollig was hij niet bepaald. Een skeletachtige magerheid constrasteer- de fel met het „tonnetje rond" van "Ect - W99Ê zijn fles!" ..We hebben nu alles zo ongeveer gepro beerd. Er is nog maar één mogelijk heid dat hij niet groeien wil. Knuffelt u hem wel eens?" „Daar kom ik niet aan toe, dokter Met vijf kinderen kun je d'r niet al te veel tijd aan besteden. Hij krijgt zijn natje en zijn droogje en dat moet maar genoeg zijn." „Ik ben bang dat gebrek aan liefde de oorzaak is mevrouw. Ik zou hem deze week maar een dosis liefde geven Over twee weken terugkomen. Wie volgt." Mijn vrouw was aan de beurt, maar wat de dokter onze baby voor schreef hoorde ze nauwelijks. „Do sis liefde" echode nog na ln haar ge dachten. Iinillllllllllllllllllllllllll Liefde gevraagd Wat moet Je een jonge vrouw aanraden, die op het punt staat te schelden en nu om geestelijke raad komt vragen? Het was een ellendige geschiedenis. „Weten ze het thuis al dat je huwe lijk kapot is?" Het jonge vrouwtje haalde even haar schouders op: „Ach, wij zijn geen van allen erg vertrouwelijk met onze ouders geweest," Als ze thuis liefde had ontvangen, was ze nooit de straat opgegaan, dan had ze nooit zo ver langend liefde gezocht en was zo waarschijnlijk nimmer bezweken voor het eerste en beste surrogaat dat zich aanbood. Zo moet ook eens de Samaritaan» vrouw uit Johannes 4 voor Jezus ge staan hebben. „GU hebt vier ma gehad en die ge nu hebt is Uw niet!" Haar leven was een krankzin nige jacht naar liefde. Lust is echter een slecht surrogaat. De Samaritaanse evenals deze jonge vrouw I was eon advertentie uit de kolom „Diversen". Jonge vrouw zoekt liefde. iiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiii Liefde aangeboden „God is liefde!" De woorden hingen van de week boven mijn bed, in een kleine logeerkamer, compleet met bloemen en al. gebrand in een plank je triplex. De hand met de gloeiende naald had een beetje gebibberd en het was kennelijk een St -Nicolaascadeau, gpmaakt op de jongensclub, Waarschijnlijk had het een aantal maan den bij vader en moeder boven het bed gehangen, maar was het na de volgende Sinterklaas gedegradeerd tot logeerkamerversiering. Niemand had er ooit naar gekeken, be halve Neef Piet, dtü„n*ngens aan doet" Toen hij weg was na een weekend hing het bordje met het opschrift naar de muurkant gericht. Alle andere Io- gé's hebben er naar gekeken, hebben vervolgens het nachtkastlampje uitga- daan en zijn in slaap gevallen. „Dosis liefde!" „Liefde gevraagd!" „God is liefde! Als motto doen de woorden het nog al tijd, maar hebt u wel eens nagedacht over de prijs die voor deze woorden werd betaald? De werkelijkheid van deze drie woorden kostte God zijn Zoon. D« wereld vraagt: „Is God echt lief de?" Het bewijs wordt op Golgotha gevonden. ka organiseerde lecteren "voor honderd beschikbare plaatsen, meldden zich 1200 kandida ten. Elfhonderd jongens keerden te leurgesteld naar huls. Ze voelden zich verongelijkt, omdat hun de kan sen niet geboden werden. Er was een enorme verandering gekomen in de mentaliteit der jonge ren. Ze waren in die eerste na-oor- Friezen in de Diaspora De kerkeraad van Hilversum heeft I besloten ten gerieve van broeders en zusters die zich uit Friesland in Hil versum gevestigd hebben, een kerk- dienst te beleggen, waarin alleen ge- 1 bruik zal wórden gemaakt van de Frifse taal. Kerstboekies van Jan Haan verschenen Van de uitgeverij Jan Haan te Gro ningen ontvingen wij de volgende boekjes: Het geheim van het houten huis door J. Goedhart, De rode tun nel door Joh. Hldding, De wondero tocht door P. A. de Rover, Moeders „Grote dochter" door J. W. Grisnlgt, Trccsje en het tafelkleed door Jea- nette van Beilen, Jan en zijn vrien den door J. Cnossen-Hoorntje. De stokjes waren wog door G H. van Marem, Hoe zal ik U ontvangen door Annie Sanders, Twee vriendjes on der één dak, door Jeanne Marie, Kerstfeest op de hel door Joh. Hid- ding, Anton en zijn aapje door C. A_ ten Heuvel-Meester, En toen daalde de machine door H. Kingmans. Deze boekjes zijn in een kleurig omslag gestoken en met aardige te keningen geïllustreerd. Vele auteurs zijn onze lezers bekend door hun ver- ongetwijfeld met spanning lezen o daarna zorgvuldig te bewaren. Zondagsscholen en jeugdverenigin gen kunnen ook dit jaar bij de fir ma Haan weer uitnemend terecht. Uit de catalogus kan men uit ruim 160 boeken en boekjes kiezen. De prijzen variëren van 30 cent tot 4 90. Er ls dus uitzoek genoeg. „Scheiden doet lijden! Het zij zo, maar laat mijn afscheid als hoofdredacteur van de Wekker dan een uitzondering op die regel zijn. Dit scheiden stemt mij alleen m Dit schrijft prof. J J. v. d Schuit de ..oude"' hoofdredacteur van „De Wekker", het orgaan der christelijke gereformeerde kerken in Nederland hij na bijna 25 jaar hoofdredacteur weest te zijn. zijn functie overgeeft prof. W Kremer. Er zijn stemmen om vernieuwing op gegaan Men wil meer medewerking van vakgeleerden die schrijven over economie, filosofie en sociologie, maar volgens prof. Schuit moet de Wekker een kerkelijk blad blijven en zegt ver volgens: „Al zullen wij het conservatisme af keuren. maar de Kerken der Afschei ding zullen het conservatieve hebben te handhaven vooral in een tijd, waarin bet progressieve gevaarlijke kanten krijgt. WIJ willen de oude paden niet. omdat zij oud zijn, maar omdat zij nog niet verouderd zijn Er wordt overal geklaagd over een tekort" ln Gereformeerde prediking en - ,1, het kleip ook bij ons gevonden. Bidt om de vrede van Jeruzalem, wél moeien zij varen, die haar beminnen. Prof. Kremer (roet ik met dankbare blijdschap Hel was mij Generale Synode met algemene stem men hem aanwees om mijn opvolger te zijn Voorzichtigheid en vastheid zijn de twee kenmerken van zijn optreden. Een weerhaan is hij nimmer geweest, en zal hij ook niet worden. Van zulke mannen mogen wl) iets verwachten. Zij zijn in deze wankelende tijd een ge schenk des Heeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17