slaap slaap Duitsland bouwde snel een moderne koopvaardijvloot Parate kracht Navo wordt te veel verminderd eKAPOK Zeventig procent der schepen niet onder dan vijf jaar Wat voor zin heeft het ah gulden daalt? Herhalingsoefeningen, 85 dagen, eenmaal per twee jaar \VV CE2EZ3 Eindhovense politie met 700 jongelui slaags NTEUWE LEIDSCIIE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 19S« Voor 1948 bezat men niets meer begrenzing der Duitse schepen opgeheven. Aanvankelijk heerste op de Duitse wer ven de merkwaardige situatie dat zij voor Jaren waren volgeboekt met buitenlandse orders. Het was hun nl. nimmer verboden geweest, schépen voor buitenlandse op drachtgevers te bouwen. Dat zat de Duitse reders dus weer niet mee. Bovendien be gon de wederopbouw der Duitse koop vaardijvloot in een tijdperk toen de staal- prijzen een hoogtepunt hadden bereikt. De prijzen van nieuwbouw lagen dan ook ongelooflijk hoog. Men zocht dus steun bij de regering. Ten slotte moesten de Westduitse ministers van econbmische za ken en financiën, prof. Erhard en Schaf- fer, zwichten voor de drang der reders dat de Bondsregering de herbouw der Duitse koopvaardijvloot, als „kostwinner" voor de Bondsrepubliek, zou helpen finan cieren. Tot dat tijdstip moesten de reders drievierde van hun netto winst aan de schatkist afdragen in de vorm van belas- (Van onze correspondent) YIT/TE IN 1945, na de totale ineenstorting van Hitiers Derde Rijk de Duitse reders zou hebben voorspeld, dat goed tien jaren later hun koop vaardijvloot weer uit de chaos zou zijn herrezen, zou toch ten minste voor een grote optimist zijn gehouden. Wel hadden de Duitse reders enige er varing in het weer van meet af aan beginnen: die deden ze op na de eerste wereldoorlog, na 1918, toen er van hun koopvaardijvloot van 5,2 miljoen B.R.T. zo goed als niets meer over was. In 1939, bij het begin van de tweede wereldoorlog, beschikte de Duitse han delsvloot opnieuw over 4,5 miljoen b.r.t., die als doelwit zouden gaan dienen voor de geallieerde torpedo's, bommen e.d. Nu zijn we weer elf jaren verder en volgens de meest recente cijfers beschikt de koop vaardijvloot van de Bondsrepubliek waarvan het grondgebied slechts twee derde van het vroegere Duitse rijk be slaat opnieuw over 3.575 schepen een gezamenlijke inhoud van 3,44 miljoen b.r.t. Dit is feitelijk in nog geen acht jaar bereikt, want het vlootherstel is pas be gonnen na de sanering van het Duitse be taalmiddel in 1948. Thans doen Duitse schepen in geregelde diensten mee honderd wereldhavens aan, terwijl alle wereldzeeën onder de zwart-rood-gele (gouden) vlag bevaren worden. Toen na de Duitse capitulatie de bepa lingen van Potsdam bekend werden liepen de reders rood aan van nijd over het lies van hun schepen. De toekomst de Duitse koopvaardij zag er zwarte] dan de hemden van de S.S. Van de 4.5 miljoen b.r.t. was maar 1.5 miljoen ton over, terwijl het werkelijke verlies nog veel groter was dan 3 miljoen ton, daar er tijdens de oorlog koortsachtig werd bijgebouwd. Een klein aantal Duitse schepen was bij het uitbreken van de oorlog neutrale havens binnengelopen, doch ook deze havens werden al gauw meestal door Hitier zelf bij de wereldbrand betrok ken. Zodoende gingen die schepen even eens voor Duitsland verloren. Met dit al kon het totale verlies van de Duitse koop vaardijvloot, gerekend naar de huidige waarde, op 6 miljard Mark worden gesteld. Slechts kleine scheen A LS GEVOLG van de onvoorwaar- delijke overgave moesten alle nog zeewaardige schepen met een inhoud van meer dan 1500 b.r.t. aan de geal lieerde overwinnaars ter vernietiging worden uitgeleverd. Het waren voor het merendeel verouderde schepen, die op een of andere miraculeuze ma nier de oorlog hadden overleefd. Ze werden met Duitse munitie ge vuld en tot zinken gebracht in het schepenkerkhof bi) uitnemendheid, het Skagerrak. Het „vlaggeschip" van de Duitse koop vaardijvloot werd toen de 1499 b.r.t me tende Söderham, die nog stamde uit de tijd van keizer Wilhelm, terwijl de totale omvang van de vloot, welke nog slechts bestond uit 420 krielscheepjes, niet meer dan 120.000 b.r.t. bedroeg. Dit was dus het restant van de 1,5 miljoen b.r.t., die aan het einde van de oorlog nog aangetroffen werd. Het was voorts Duitse werven verboden zeeschepen te bouwen. Alleen kustvaar tuigen en vissersboten mochten op stapel worden gezet en dan nog slechts van een zeer beperkte tonnage, terwijl elk bouw plan eerst de geallieerde goedkeuring moest hebben. Bovendien moesten alle drijvende en andere dokken, voor zover ze door de oorlog niet waren verwoest, worden gedemonteerd. Indien de geallieer den ze niet meer konden gebruikei den ze opgeblazen. De betekenis van deze situatie wordt eerst goed duidelijk wanneer r denkt, dat vóór de oorlog zeventig pro cent van de toenmalige Duitse i zestig procent van de uitvoer kwamen en gingen, voor het grootste deel met schepen, die onder Duitse vlag ren. In het jaar 1937 leverde de Duitse zeescheepvaart een zuivere winst miljoen rijksmark. Teruggang IN 1936 vervoerden Duitse schepen en vijf tig miljoen ton aan goederen. In 1947, toen de Duitse „vloot" nog steeds op het peil stond van mei 1945, slechts ruim drie miljoen ton. Het jaarlijkse voer der Westduitse koopvaardijvloot is intussen alweer tot vijftig milji gestegen. Uit de 420 scheepjes totale inhoud van 120 000 b.r.t., waarmede West-Duitsland het tot en met 1947 moest doen, zijn inmiddels per december 1955 3500 schepen met een inhoud van rond drieëneenhalf miljoen b.r.t. geworden, di in het afgelopen jaar anderhalf miljard Mark opbrachten, waarvan negenhonderd vijftig miljoen Mark aan deviezen. Toen in 1949, na de creatie van de Bondsrepubliek uit de Amerikaanse, En gelse en Franse bezettingszones, de be perkingen die de Duise koopvaardij opgelegd grotendeels wegvielen, begon de wederopbouw. Eerst behoefde niet r voor elke reis met een Duits schip vergunning aan de geallieerden te i den gevraagd. Daarna werden de geogra fische beperkingen geleidelijk opgeheven: Duitse schepen mochten weer verder van huls. eerst buiten het kustbereik, daarna tot een afstand van tweeduizend zeemij len en ten slotte zover zij wilden. De vissersvaartuigen, die de Duitsers wilden bouwen, mochten weer 650 b.r.t gaan me ten, de kustvaartuigen 2.700 b.r.t en de eerste zeeschepen 7.200 b.r.t. (met een maximum-snelheid van twaalf knopen, die de bijnaam „Potsdamschepen" kregen). Maar alle belemmeringen die op deze wijze toch nog bleven bestaan, konden de wederopbouw van de Duitse koopvaardij niet meer verhinderen. Door geldgebrek konden in het begin trouwens geen grote schepen worden gebouwd De reders had den geen vermogens meer, doch slechts schulden in het buitenland. tingen. De nieuwe regeling, die met het ministerie van financiën werd uitgewerkt, voorzag in een betaling van nog niet eens de helft van dat bedrag, Indien de reder met de rest een nieuw schip kocht of een werf op de been hielp. Het was zo'n goed zaakje, dat vele Westduitse zakenlieden o.a. de puddingfabrikant dr. Oetker in de rederij en scheepbouw gingen, allen natuurlijk ten behoeve van de Duitse koopvaardij. Vandaag de dag is de Westduitse koop vaardijvloot de modernste ter wereld. Zij bestaat vrijwel geheel uit schepen, die niet veel ouder zijn dan een jaar of vijf. Meer dan twintig procent der Duitse koopvaardijvloot bestaat uit nieuwbouw, met alle voordelen van dien. Men be treurt het daarom des te meer, dat de Duitse koopvaardij zo moeilijk het beno digde personeel kan vinden. In de eerste na-oorlogse jaren had men in Duitsland vele kapiteins zon der schepen. Tegenwoordig heeft men vele schepen zonder kapiteins. Er heerst een nijpend tekort aan navi gerend en werktuigkundig personeel, Ruim 2500 man heeft op de schepen een grotere verantwoordelijkheid dan zijn rang waarborgt. Het zeemans- beroep biedt in West-Duitsland een goede carrière, doch het is niet po pulair genoeg meer onder de jeugd. Met kunst en vliegwerk probeert men belangstelling voor de zeevaart te wekken. De resultaten zijn echter tot dusver nog niet bijzonder bemoe digend. Sparen komt in gevaar Het gat in onze betalingsbalans werd niet gedicht (Door onze economische medewerker) EEN VAN DE GOEDE PLANNEN van de nieuwe regering is het bevor deren van de spaarlust en spaarmogelijkheid. Zij wil dit om de bezits vorming te vergroten en te versnellen maar zij wil dit ook om de inflatoire spanningen te verminderen. Het aansporen en vergemakkelijken van het sparen heeft dus een privaat-economisch maar ook een sociaal-economisch doel. Als de overheid deze ontwikkeling daarom kan voorkomen, helpt zij het sparen minstens evenzeer, zo niet nog meer dan door fiscale maat regelen. De regering had het in haar verklaring echter niet hierover maar wel over het verminderen van de inflatoire spannin gen. Terecht, want hoe meer er gespaard wordt, hoe minder er geconsumeerd zal worden en hoe kleiner de zuigkracht op de eigen produktie en op de invoer zal worden Een groter deel van die produktie kan zodoende ter beschikking van het buitenland komen terwijl bovendien de invoer kan teruglopen. Te veel invoer Het privaat-economische doel ligt de hand: hij die er in slaagt om zij: komsten niet geheel uit te geven doch »en deel op zij te leggen, kan met di< jpaarpenndngen in de naaste of verre toe komst iets kopen dat hij nodig heeft (kle ding, meubilair), dat hem zelfstandiger maakt (een huis of obligaties) of hij kan het geld als een appeltje voor de dorst beschouwen. Om de consument nu te prikkelen al zijn geld uit te geven, vergoeden de spaarbanken een rente, die evenwel 2,4°/» per jaar thans wel aan de lage kant is. Er zijn dan ook al stemmen opgegaan deze rente te verhogen. Dit zal voc particuliere spaarbanken echter een harde dobber worden en de reserve-vorming wellicht in gevaar brengen. Maar er zijn nog andere middelen de spaarlust te verhogen. De werkgever zou b.v. een premie kunnen geven op elk bedrag dat via hem bij de spaarbank wordt gestort. Veelal zal die werkgever dan evenwel de voorwaarde stellen, dat het bespaarde een bepaald aantal j: bij de spaarbank moeten blijven, voordat de spaarder zich definitief eigenaar de premie mag noemen. Voorts zou de overheid kunnen helpen. De werkgever zou b.v. een fiscale onthef fing kunnen krijgen als hij de werknemer toeslag geeft op zijn besparingen. De spaarder zelf kan geholpen worden door deel van het bespaarde voor de in komstenbelasting aftrekbaar te maken. Kortom, er zijn veel mogelijkheden en wij zullen maar afwachten wat er uit de overheidsbus komt. Zeker is alleen, dat de fiscus voor die vrijstellingen minder zal ontvangen, zodat dit gat toch weer ïn andere wijze gevuld moet worden. Minder spaarlust t en met augustus was de spaarlust verblijdend; september heeft echter in het eten gegooid, zodat er in die maand bij de rijkspostspaarbank slechte f 5,8 miljoen werd gespaard tegen f 18,8 miljoen in augustus. Bij de parti culiere spaarbanken werd zelf6 in die maand f 5 miljoen meer weggehaald dan gebracht tegen een besparing van f 18,9 miljoen in augustus. Volgens onze infor maties zou het spaarbeeld voor oktober nog veel somberder zijn. Zoals wij een paar weken geleden al schreven, is de te lage rente zeer ver moedelijk de oorzaak van deze teleurstel lende ontwikkeling, gezien tenminste de VA'I» die op obligaties kan worden ge- akt en gezien vooral de zuigkracht, die uit gaat van de premie-obligaties met haar .2Vj*/« rente plus aantrekkelijke pr(j- Ook lijkt het inslaan van voorraden in verband met de stijgende prijzen een Amerikaanse hulp scheepsbouw hulp werd geboden. Later kwam ook de inmiddels geconstitueerde Bondsregering er met geldmiddelen aan te pas. De stabiele vrachtenmarkt. die sinds 1950 viel te noteren gaf ook het par ticuliere kapitaal in toenemende mate aan leiding. in de scheepsbouw te Investeren. Ook kon scheepsruimte uit het buitenland worden geïmporteerd (400.000 b.r.t. in totaal). In april 1951 werd de snelhelds- Geld daalt Die stijgende prijzen betekenen een da ng van de koopkracht van de gulden. Gaan wij te rade bij de officiële cijfers de kosten van levensonderhoud en wij dat het pas bekend gemaakte in- dcxcflfcr over september tot 109 is ge stegen tegen 105 in januari, dan blijkt het levensonderhoud dus langzaam maar zeker duurder te zijn geworden, iets wat de huisvrouw natuurlijk al lang had ge merkt. De gulden daalt dus In waarde. Zon dit zo doorgaan, dan gaat men de gul- f het wel zin heeft om verder te Want met een waardedaling van de gul- zal het gespaarde geld automatisch minder waard worden. De grootste vijand van de bespa ringen en de spaarbanken is dan een waardedaling van het geld. Margriethet frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... „Margriet" is véél gezelliger Minister Staf (in memorie van antwoord) meent: „If or/rf Press Photo 1956 Volgend jaar in liet Stedelijk Museum Twintig landen, waaronder ook staten achter het ijzeren gordijn, hebben geza menlijk 750 persfoto's Ingestuurd naar Am sterdam, die op 24 november te zien zullen zijn op de Internationale persfototentoon- stelllng „World Press Photo 1956". Omdat verleden jaar de Deense foto- j graaf Morgens van Haven met zijn opnamo van een vallende motorrijder de eerste prijs behaalde, zal de expositie In Arti et i Amicitiae worden geopend door de Deense j ambassadeur in Nederland. De tentoonstelling zal dit jaar verdeeld zijn in drie categorieën: nieuwsfoto's, sportfoto's en reportages, elk bestaande uit een inzending van vier foto's. De best geplaatste Nederlandse Inzen- ding bezorgt de maker ervan de traditlo- i nele zilveren camera, een wisselprijs, die al jaren door de vereniging wordt ge- j geven. Voor iedere categorie is een eerste prijs, bestaande uit fotomateriaal ter waarde van f500 beschikbaar gesteld. Deze internationale foto-tentoonstelling, die wordt georganiseerd door do Neder landse Vereniging ran Fotojournalisten, begint zich zo uit te breiden, dat de i positie volgend jaar tn de 2alen ran I S.cdelijk museum mag worden gehouden. Werkgeversbijdrage voor kinderbijslag 5 procent De staatssecretaris van sociale zaken heeft besloten de bijdrage van de werk gevers voor de kinderbijslag met ingang 1 januari 1957 vast te stellen op vijf procent van het loon, dat voor premie betaling in aanmerking komt. Dit per centage is tot 1 januari 1957 5,28 procent. De bijdrage voor instellingen van wel dadigheid enz. is van 1 lanuari 1957 af onveranderd vastgesteld op 2,03 procent. jl. f 1191 miljoen tegen f 1060 miljoe september 1955. Het gat tussen in- en r in de eerste 9 maanden van 1956 Is gestegen tot f 2346 miljoen, hetgeen f 750 miiljoen meer is dan vorig jaar in die periode. Dit werkt weer door op onze betalings balans. De minister van financiën heeft onlangs onthuld, dat er in de eerste 6 maanden op de lopende rekening een te kort was van f 168 miljoen; uit een tlitla- i'g. van prof. Zijlstra vorige week op de ïrgadering van het Verbond van Neder landse Werkgevers blijkt nu, dat dit te kort over de eerste 7 maanden is opge iopen tot f 292 miljoen; in één maand werd het gat ditó f 124 miljoen groter. hebben tot nu toe voornamelijk het t gelegd op de monetaire kant van jaren en het meest voor de hand lig gende nut: het vormen van kapitaal om produktieverhoging mogelijk te ma ken, buiten beschouwing gelaten. Dit toch is genoegzaam bekend. De conclusie kan dan ook alleen maar zijn, dat sparen voor volkshuishouding, zeker in een hausse, uitermate belangrijk is. (Van onze parlementsredactie) Minister Staf is bezorgd over de vermindering van de parate militaire kracht van de NAVO in Europa als gevolg van het feit, dat sommige NAVO-landen zich genoodzaakt hebben gezien om tijdelijk een groot deel van hun militaire kracht in hun overzeese gebieden te concentreren. De bewindsman zegt dit in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de oorlogsbegroting 1957, Hij kan slechts de hoop uitspreken, dat voor de in de bedoelde gebieden gerezen moeilijkheden spoedig een bevredigende oplossing zal worden gevonden en dat de overgebrachte eenheden weer voor Europese taak bestemd kunnen worden. De minister zou het een onaanvaardbare opvatting van bondgenootschappelijke spraken 3chten, wanneer een NAVO-land zou menen anders dan na gezamenlijk overleg van alle verdragspartners terugtrekking van troepen van het Euro pese continent te kunnen besluiten. Vooral het besluit van de Duitse Bonds regering om de duur van de eerste militai re oefening tot 12 maanden te beperken, vervult minister Staf met zorg. Een der gelijke korte tijdsduur is volgens hem onvoldoende. De beslissing van de Bondi republiek kan geen aanleiding vormen oi nu ook maar naar vermindering van N< dcrlands NAVO-vcrplichtlngen te stre- In de memorie geeft de minister eer toelichting op de plannen tot legerreorga- nisatie en de daarmee verband houdende "orming van een tweede parate divisie. Zoals bekend is, heeft de reorganisatie ien doel: het zich aanpassen aan de ge volgen van een atoomoorlog door eer meer beweeglijke bevelvoering, die teven: 'ft kwatta tra*, KWATTA kwatta repen voor cent Toch is het zo GENIE LEONARDO DA VINCI iemand da vraag, wie in Leonardo da Vinei treffen wa toch dat aan algehele lichaa: ici wat, dan zal in de een kunstzinnige en intellectuele slzy- Integendeel, we kunnen worden geantwoord digheid i lehalve syn talenten, had hy ook l(jn >al* dat destyds hec Hy had echler m lie voor die tyd i lij was onderhnude g meer kwaliteiten, intrekkelyk waren; id in gezelsrhap en Als je dan nog schilder of beeldhouwer moeten typeren, is iang niet zeker. Eigenlijk is Leonardo da Vinei een veelomstreden figuur, die aanleiding heeft gegeven tot legendevorming, an derzyds veel bestreden is, maar in ieder geval toch zó belangrijk wai, dat een enorme literatuur over hem is ont staan. Mensen •trekkelyk eenvoudig ouw- en schilderkunst inhoud werd overheen VlKCI Leonardo da Vinei en handicap voor hei raak der dingen, dee 'p 1 een grotere spreiding van de legeronder delen mogeliik maakt. Inderdaad zal de mankracht van de di visie verminderen, aldus de minister, maar daar staat tegenover, dat in de le gerkorpstroepen een aantal infanterte- bataljons zou worden opgenomen. Dc vermindering van de mankracht der di visie moet trouwens worden gecompen seerd door een verhoging van de vuur kracht. Tactische atoomwapens zijn in dit opzicht een afdoend (zij het niet het enige) middel. De regering heeft zich niet ge bonden aan het gebruik van tactische A- wapens. Dit is een zaak, die niet n! Nederland, maar de NAVO als geheel De minister vestigt er de aandacht op, dat de vermindering van de parate sterkte van 90 tot 80»/t tot gevolg heeft, dat in plaats van één, twee lichtfngs- groepen nodig zijn om de parate troepen sterkte tot 100V» op te voeren. Na het beëindigen van de 18-maandse periode ran eerste oefening dienen de dienst plichtigen daarom gedurende de eerst volgende 4 maanden in plaats van gedurende 2 maanden in het genot van klein verlof worden gesteld. In de toekomst zal, met behoud van de termijn van 85 dagen, in beginsel elke reserved!visie, zolang deze voor de NA VO-strijdmacht beschikbaar is, eenmaal in de twee jaar voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. In de daarna nog beschikbare tijd zullen de dienstplichtigen herhalingsoefeningen meemaken bij de territoriale verdediging. Ook de minister zou de voorkeur hebben gegeven aan een geheel paraat legerkorps. Maar nu dit niet mogelijk is gebleken, geeft hij aan 2 parate divisies met een beperkt aantal legerkorpstroepen de voor keur boven elke andere oplossing. De be oogde legerorganisatie zal zich In twe« fasen voltrekken: 1. het omvormen van dc l.uidige organisaties, waarbij gebruik ge maakt wordt van het aanwezige materieel en het materieel waarvan redelijkerwijze gesproken mag worden aangenomen, dat nel beschikbaar zal komen, hetzij eigen inspanning, hetzij uit M.D.A.P.-hulp. 2 Het aanvullen van de bestaande uit rusting. (gelet op de eisen, die een aU oorlogvoering stelt) alsmede de vernieu- van verouderd materiaal. De hieruit voortvloeiende financiële consequenties kunnen over enige jaren worden gespreid. De legcrkorpstroepen blijven, voor wat de artillerie, de tankeenheden, de genie onderdelen enz. betreft, van gelijke sterk te als tot dusver, zij het dan dat zij over tw.ee legerkorpsen worden verdeeld. Ech ter zullen de drie infanterlebataljons, dia tot dusver tot de legerkorpstroepen be hoorden, tot 6 per legerkorps worden x sterkt, wat een vermeerdering betekenen van 9 bataljons. De divisies worden voor wat dc infan terie betreft, met twee bataljons vermin derd, maar blijven overigens van dezelfde rterkte als dusver. Aangezien voorts het aantal divisies van 5 tot 4 wordt terugge bracht, wordt het totale aantal bij deze divisies ingedeelde bataljons met 17, hot aantal afdelingen veldartillerie met I het aantal afdelingen luchtdoclartillerie met 1 verminderd. In totaal zal het materieel voor 8 fanteriebataljons, voor 4 afdelingen veld artillerie en 1 afdeling lichte luchtdoel artillerie niet meer nodig zijn voor NAVO-eenhedcn. Dit materiaal wordt bestemd voor opleidingseenheden en vens voor oorlogsreserve Luchtmacht In het algemeen steekt de Koninklijke Luchtmacht, aldus minister Staf, voor wat betreft het aantal luchtvaartongeval len met straaljagers zeker niet ongunstig af tegen de ons omringende landen. Met de meeste kracht werd opgetreden tegen inbreuken op de vliegdiscipline. Over de laatste drie jaar zijn in totaal 27 over tredingen Justitieel vervolgd, waarbij traffen werden opgelegd variërend van ge'dboeten van f 250 tot onvoorwaarde lijke vrijheidsstraffen. Rekening houdend met de van de stra tegische luchtstrijdkrachten te vcrwach- ieun en het nog bestaande tactische atoomoverwicht In aanmerking genomen, mag verwacht worden, dat de In West- ia aanwezige luchtstrijdkrachten op aanvaardbare wijze defensief en offensief unncn optreden. Wat de modernisering van do lucht- iacht betreft, hebben Rusland en de NA VO-landen ongeveer 'n gelijk niveau be reikt. Het is echter noodzakelijk, dat de modernisering van de NAVO-iuchtstrijd- krachten krachtig voortgang blijft vin- •n om een dreigende achterstand ie lorkomen. Zoalsgezegd heeft de NAVO ig een voorsprong inzake het tactisch atoomvermogen, maar aangenomen wordt, dat de U.S.S.R. deze achterstand in 1960 zal hebben Ingelopen. De Nederlandse NAVO-squadrons hebben thans de orga- ieke sterkte aan vliegtuigen bereikt, ris ar ook hier is het zaak met de aan gevangen vernieuwing krachtig voort te Politicbureau doel vergeefse aanval N EINDHOVEN heeft de gemeen tepolitie gisteravond veel moeite gehad met 700 jongens en meisjes, die het niet eens waren met de be- Echtpaar in Groningen 70 jaar getrouwd In Winschoten woont een echtpaar, dat 5 november niet minder dan zeventig Jaar is getrouwd. Hij is nu 91 Jaar en zijn echt genote 90. De heer Bloksma, die In Sneek geboren Is, heeft in zijn leven al heel wat beroepen uitgeoefend, maar zijn eigenlijke beroep is draaier. Zijn vrouw doet al het huishoudelijke werk nog zelf, Het echt paar Bloksma heeft negen kinderen gehad, van wie er zes nog In leven zijn. Verder hebben zij 24 kleinkinderen. China-Pakistan De Chinese premier bezoek aan Pakistan brengen. keuring, die een agent aan een jon gen gaf. De overtreder was namelijk met te grote snelheid op zijn brom fiets links door de bocht gegaan. De agent van politie werd daarbij las tig gevallen door een groep Jongelui, die begon te Joelen en te dreigen. Met ver sterking konden de jongens en meisjes uit elkaar word engcdrevcn. Van half acht tot half twaalf is het onrustig gebleven in Eindhoven. De Jon gelui werden steeds baldadiger, probeer- den het verkeer te stagneren en tracht- ten enkele auto's omver te gooien. Omstreeks een uur of negen werd het nog erger, want toen liepen verschillen de bioscopen leeg. De groep van 200 groeide aan tot ongeveer 700 en de hele j menigte hotste ln de richting van het hoofdbureau van politie. Men had klaar- J blijkelijk de bedoeling enkele gear resteerde makkers te bevrijden. De politie slaagde er echter In door middel van charges met de gummiknup- I pel de menigte uit elkaar te drijven. Kort voor het middernachtelijk uur trokken de herrieschoppers af. Toen fcch- j ter waren er 17 Jongens en 2 meisjes op het politiebureau ingesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7