w» Groene Kerk Oegstgeest wordt donderdag heropend BRYLCREEM RYLCREEM Opening van koor maakte nieuwe inlichting mogelijk t BRYLCREEM Aantal ontdekte gevallen was verheugend laag ME UWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 Na modelrestauratie van twee jaar (Van een onzer verslaggevers) K wordt vermeld in een oorkonde van het jaar 1063, werd gewijd aan Willibrord en ongetwijfeld tot de oudste in het vroegere graafschap Hol land behoort, wordt volgende week donderdagavond om half 8 na een al gehele restauratie, die ongeveer twee jaar heeft geduurd, heropend. Toen bepaalde gebreken aan het kerkgebouw enige jaren geleden evident aan het licht traden, hebben de kerkvoogdij en de kerkeraad niet kunnen ver moeden, dat het werk zou uitlopen op wat het geworden is, maar nu men er achter staat, prijst men zich gelukkig om het vérstrekkende besluit tot een herstel, dat weliswaar financiële offers vraagt, maar de kerk voor vele jaren in goede staat heeft behouden. De naam van de Groene Kerk der bezwaar gewijzigd kunnen worden In bijvoorbeeld Willibrorduskerk, want het klimop, dat de kerk indertijd haar wijd en zijd bekende naam gat komt er niet meer aan. Dat is een rede. lijk besluit, omdat jui9t dat klimop de Hechte staat van de kerk heeft verhaast. Het was in de muren ingegroeid en de >ude stammen, waarvan verscheidene de Jikte van een pbls hadden, trokken het nuurwerk uit zijn voegsel. Toen het welige groen er was haast [een plekje meer aan de kerk waar men let metselwerk kon zien verwijderd vas, sloeg de onderzoekers de schrik om let hart Het was meteen duidelijk, dat let niet verantwoord was, het muurwerk n deze staat te laten.En aangezien langevreten metselwerk zijn onttakeling liet beperkt tot de buitenkant, maar zich •ok aan de binnenkant van de muren needeelt, kwam het spoedig vast te staan, lat hier een groter werk moest worden erricht dan men aanvankelijk had ge acht. Medewerking Nu het e gunstige omstan- Igheid, dat het plan van architect Van er Sterre te Leiderdorp niet afstuitte p onwil bij de burgerlijke overheid an Oegstgeest, de provincie en het rijk. eze drie colleges bleken bereid te zijn. en aandeel in de kosten te dragen. De percentages zyn in zoverre op merkelijk, dat het rijk „slechts" met vijftig procent subsidieert niet met 60 en de gemeente Oegstgeest tus sen het rijk en de provincie (15 pro- (K.R.O. 20.50 uur) „Requiem" van Mozart. Met zijn Requiem heeft Mozart afscheid In het leven genomen: op zjjn sterfbed lm h\j het nog door en heel zocht pro- terde h\j zelf de alt-partij te zingen. Bij it „Lacrimosa" viel hij achterover in de issens en huilde. HU kon niet verder ngen en kon niet verder leven: hij raak bewusteloos en de volgende dag over- Ed de 35-jarige componist, met als laat- woorden de verstilde smeking uit het lcrimosa. Het Requiem is nimmer vol- oid geworden. Aan de hand non schet- n en gegeven aanwijzingen heeft Mo rt» vriend en leerling Franz Süssmayer 't werk voltooid. Het i» niet precies uit maken wat Süssmaj/er er precies aan daan heeft. Het is een compositie van n verheven ingetogenheid, een werk Et een altijd verstaanbare taal en een lijd begrijpelijke vorm. Geen subjectief leven horen we in dit Requiem, maar stem van de mensheid in haar geheel. Iarom liet Mozart ook na grote aria's i te bedelen aan de solisten. Zij zingen in kwartetverband of als deei van het or, als een soort woordvoerder van de Ensheid. De stemming van rouw en leking symboliseerde Mozart door hel ten domineren van de donkere tinten n lage blazers. „De dood is de loaarste beste vriend van de mens", zei Mozart n». Het is alsof zijn Requiem daarvan n bevestiging is. De uitvoering vanavond schiedt door het Radio Fith. Orkest en t Groot Omroepkoor o.l.v. Bernard litink. cent) met 25 procent in de regel niet meer dan 15 procent in staat. De subsidies gelden alleen voor di restauratie van de kerk, dus niet voo de verwarming, de vergroting van he orgel, de herinrichting van de kerk ei De preekstoel van de gerestau reerde kerk is verplaatst naar de hoek van het koor en het noorder- dwarspand. Dat was nodig in ver hand met de nieuwe liturgische inrichting van de kerk. De histo rische wapenbank is geplaatst schuin tegenover de preekstoel, op de hoek van het schip en de zui- derarm. et meubilair. De Hervormde Gemeente e moet bovendien nog 10 procent van e restauratiekosten opbrengen. Liturgische functie Het restauratieplan is voor het inte rieur van de Groene Kerk van grote betekenis geworden. Gezegd kan wor den. dat de kerk nu zodanig is inge richt. dat zij zich heeft aangepast aan euwe liturgische inzichten voor het Protestantse bedehuis, die al op vele plaatsen in ons land. ook in oorspronke lijk niet-Protestantse kerken, hun con- -etisering hebben gevonden. De plattegrond van de kerk vormt een kruis; een rechtgesloten koor. een een- beukig schip en twee dwarsarmen. Het koor was van schip en dwarspanden af gesloten door een koorhek met houten schot. In het midden van de afsluiting ;tond de preekstoel Het koor werd voor verschillende doeleinden gebruikt, ook K>r begrafenisplechtigheden In de gerestaureerde kerk krijgt hel koor de functie van liturgisch centrum Op de hoek van het koor en het noorder- dwarspan.' is de kansel geplaatst en ln koor, boven de treden naar het koor staat de avondmaalstafel aangericht. Vóór de koortreden heeft de doopvont een plaats gekregen. Een Hervormde Gemeen te in de omgeving was bereid een doop- voor de Groene Kerk af te staan, omdat het doopstel van de kerk vóór dc heropening niet klaar komt, In het koor Is aan de lengtemuren een bank aangebracht voor de avondmaals gangen. De preekstoel van de Groene Kerk is van eikenhout. De panelen van de kuip zijn versierd met gesneden festoenen. Opvallend is het grote koor van de De Groene Kerk staat at vele eeuwen hoog op haar terp. Zij is nu in een staat gebracht, die haar bestaan met vele jaren kan verlengen. Zo heeft dit ge slacht zijn plicht tegenover voor- en nageslacht gedaan. Aan de kerk is bij de restaura tie zo weinig mogelijk veran derd. Aan deze kant is een tochtportaal aangebouwd, ter wijl een nieuwe gevelmuur werd opgetrokken. Aan de steensoorten is echter te zien, dat deze onderdelen niet tot 't oorspronkelijke gebouw be horen. (Eigen foto's) kerk, dat evenveel vakken (traveeën) heeft als het schip. In de koorafsluiting is een groot raam, waarin, als het ogen blik daarvoor gekomen is, met gla lood een kleurrijke voorstelling van librord zal worden aangebracht. De Groe ne Kerk is immers de oudste Willi- brordkerk van het land. Ingang verbeterd De hoofdingang van de kerk is in di westgevel, aan de kant van de weg dus. Dat was vroeger ook zo. maar deze in gang werd toch haast niet gebruikt in verband met de windkracht op het por taal. De werkelijke ingang was in hei koor. De inrichting van het koor tot litur gisch centrum maakte het nodig, dat deze ingang kwam te vervallen en dat aar de westgevel ter verkrijging van eer deugdelijke ingang iets moest worden ge daan. De koorafsluiting is nu dan ook ge sloten en aan de westkant is een afdoend deurensysteem gerealiseerd, dat de kerk voogdij en de architect nogal wat hoofd brekens heeft gekost. Aanvankelijk was het de bedoeling aan de westkant, waar vroeger ei toren heeft gestaan, die in 1825 i stortte, een tochtportaal met een grote ruimte te bouwen, maar dat is niet doorgegaan omdat de bouw- en restauratiecommissie van de Ned. Hervormde Kerk en de rijksdienst voor de monumentenzorg ervan uit gaan, dat aan een historische kerk zo weinig mogelijk veranderd mag worden. Het tochtportaal moést zo klein mogelijk worden; men besloot uiteindelijk tot een kleine aanbouw, waaraan men kan zien, dat hij niet tot de oorspronkelijke kerk behoort. Er is nog even aan gedacht, de toren te herbouwen, maar Monumenten zorg wilde dit toch niet, omdat de juiste historische gegevens over het Ingestorte bouwwerk ontbreken en herbouw niet in een restauratieplan kan worden opgenomen; restaureren is immers vernieuwing van het be staande. De eerste deur brengt de bezoeker nu in het aangebouwde tochtportaal. waarin het daglicht door twee ovale raampjes binnenkomt. Het portaal wordt gedekt door een gewelfplafondje. Achter het portaal is door het optrek- eiY van een nieuwe muur een tocht- sluis ontstaan, waar een toilet en enkele kasten konden worden gebouwd. Deze ruimte, met vlak eikenhout be timmerd, is in de kerk uitgebouwd om ;t orgel te dragen. Aan de buitenkant Is de scheiding tussen de oude en de nieuwe muur dui delijk te zien door kleurverschil in de iteensoorten en een andere bewerking 'an de stenen. Het verschil tussen het metselwerk van de kerk en dat van het aangebouwde portaal is nog groter. Er is dus niets verbloemd. Men moet kunnen ien. welke veranderingen bij dit herstel ijp uitgevoerd Principieel kon geen bezwaar tegen deze veranderingen bestaan, aangezien de westgevel toch niet oorspronkelijk was. Toen men de toren sloopte, nam men de meest westelijke travee van de kerk met de daartegen aangebouwde kapellen mee. Interessant is. dat men de fundamenten van de afgebroken doopkapel wist bloot te leggen. Deze blijven nu zichtbaar, op de rechterhoek van de westgevel. Binnen de omtrek van het fundament ligt nu de grote steen van het graf van de familie De Kempenaer. Bij de restauratie werd ontdekt, dat vroeger in de zuidelijke muur een deur heeft gezeten. Deze is daar nu opnieui aangebracht. In de hoek tussen het koor en het zuider-dwarspand bevindt zich de consistoriekamer. Het was een nauwd vertrek, dat ruimer van opzet is geworden. In het raam van de consistorie kamer is het zegel van de Hervormde Gemeente van Oegstgeest uitgebeeld, dat onder meer een schip vertoont. Wapenbank behouden Het grote venster van het zuider-dwars pand werd gevuld met een raam. w1- op tien wapens van Leidse regenten Het dat tiende eeuw dateert, werd ln 1944 be schadigd en na de bevrijding gerestau reerd. Achteraf is gebleken, dat dez restauratie niet volleri'g geslaagd ii waarom het raam dan ook voor de tweede maal onder kunstenaarshanden is terecht gekomen. Vóór de heropening zal het niet klaar zijn, zodat een voorlopig raam in het venster moest worden geplaatst. Het raam in het itoorder-dwarspand, een geschenk, kon niet meer worden ge bruikt. In dat venster is het gewone glas gekomen, Duits mondgeblazen glas. In het oude interieur stonden twee monumentale herenbanken. Door de ver plaatsing van de kansel bleek het nodig, de hoek van het schip en het noorder- dwarspand vrij te maken. De wapenbank staat nu schuin tegenover de preekstoel, op de hoek van het schip en de zuider- Deze herenbank was voorheen bestemd voor de regering van Leiden, die in 1615 de heerlijkheid van Oegstgeest had aangekocht. In het lofwerk van de pane len komt het jaartal 1689 voor en de kap wordt geornamenteerd door het wa pen van Leiden, temidden van een vier tal wapens van burgemeesters. In de dwarsarmen van de kerk zijn de luifel- banken geplaatst, nu niet gescheiden door een pad. maar aaneengesloten. Elk onderdeeltje Verder zijn alle banken vervangen door oud-Hollandse stoelen met biezen zit tingen. Deze zijn zo geplaatst, dat ze niet kunnen verschuiven. Aan de ach terkant van de ptocfleb is plaats.voor een bijbeltje en het gezangenboek. De koperen kaarsenkronen zijn ook ge restaureerd. Zij dagtekenen uit het jaar 1662. Eén heeft acht armen. Het is het plan, in het koor een soort kaarsverlich ting aan te brengen. De vrouwenvereni ging zorgt voor een vloerkleed voor het koor, maar ook dat behoeft de goedkeu ring van Monumentenzorg. „Er is geen onderdeeltje in en aan deze kerk, dat niet door deze rijksdienst is getoetst", zegt men. Het is dan ook zo, dat de Groene Kerk van Oegstgeest een „model-restau ratie" heeft ondergaan. De kerk zal wor den verwarmd door een warmeluchtver- warmingsinstallatie. Wat ook opvalt ts, dat de raamtra- ceringen aan de binnenkant zijn ge pleisterd, zodat het rood van de steensoort dus niet te zien is. Men heeft dit in Zwammerdam ook toe gepast. In oudheidkundige kringen is men de mening toegedaan, dat het niet overeenkomt met het historische gegeven als het metselwerk in het interieur zichtbaar wordt gelaten. De traceringen zijn echter zodanig gepleisterd, dat het voegwerk nog te De grootste Sinterklaasverrassing komt niet uit Spanje, maar uit Engeland! Geef hem dit TELEVISIEGESCHENK geef uzelf ér» hem de kans* op echte TELEVISIETOESTELLEN Philips 17TXI40A- wiirdt f 995.-) 1 de grotè prijs in de TELEVISIE PRIJSVRAAG De Sint komt dit jaar met een allemachtig leuk cadeau-idee: 1. TWEE potten BRYLCREEM, samen in één bijzonder aardige televisie surprise verpakking. 2. GRATIS meedoen aan de Brylcrcem Televisie Prijsvraag met kans op schitterende Philips Televisietoestellen: een voor uzelf en een voor degene, aan wie u de BRYLCREEM-set cadeau gaf! DOE DIT: Koop een BRYLCREEM televisie geschenk. Haast u, want dc voorraad is helaas beperkt I Vul de daarbij behorende prijsvraagkaarl in en doe die zonder postzegel op de bus. Meedoen kost u dus niets extra! Wint u de hoofdprijs dan gaat er een prachtig Philips televisietoestel naar u en naar degene, aan wie u de Brylcreem- set cadeau hebt gegeven. Om iedereen evenveel kans te geven mogen maximaal TWEE oplossingen per persoon worden ingezonden. De TWEE potten BRYLCREEM, zo aantrekkelijk verpakt, kosten samen f 3.90. De prachtige kansen op extra cadeaux voor uzelf en uw „ontvanger" krijgt u GRATIS op de koop toe. Dit ,,cadcau-met-kans-op-meer" wordt het grootste succes van de Sinterklaasavond the perfect hairdressing zien is en zij dus geen strakke lijn zijn geworden. Steensoorten In verband met de bouwperioden stel de de vernieuwing van he-t metselwerk de restaurateurs wel voor bepaalde lijkheden. Delen van het muurwerk da teren nog uit de tijd van vóór de brand (de Spaanse tijd. omstreeks 1572), namelijk de stukken van het koor waarin de hoekblokjes van tufsteen voorkomen. Volgens dr. E. H. ter Kuile in „De mo numenten van geschiedenis en kunst In Leiden en westelijk Rijnland" zal dit met selwerk niet vcefl ouder zijn dan het eind van de vijftiende eeuw. Het grootste deel vari de muren dagtekent uit de zeven- De moeilijkheid bij de restauratie was. steen te vinden van het juiste formaat de juiste kleur. Het gelukte stenen kopen van een buiten in Voorschoten. Ze zijn alle met de hand bewerkt om het muurwerk niet dood Orgel vergroot Van groot belang is ook de e van het orgel. Dit is met driehonderd pijpen uitgebreid Het is gerestaureerd door de firma Van Leeuwen te Leider- dorp-Zoeterwoude. De dispositie ziet er Fotu Leiden in 1955 In het verslagjaar 1955 hebben zich geen bijzondere gebeurtenissen voorge daan. Zo schrijft de" samensteller var verslag van de Stichting „Fonds tot Het inferieur van de Groene Kerk vervangen door stoelen. Het orgel is naar de nrgelzijde De banken zijn met d. .zlwnderd pijpen uitgebreid. Hoofdwerk: 1 prestant 8'. 2 roerfluit 8'. 3 octaaf 4'. 4 mixtuur 5-6 sterk 2'; positief: 1 holpijp 8'. 2 roerfluit 4' 3 prestant 2'. 4 cymbel 2 sterk Vz', 5 na sard 1 1/3'. 6 regaal 8'; pedaal: 1 subbas 16'. 2 bourdon 8'; nevenregisters: 1 koppel pos. hoofd werk. 2 koppel hoofdwerk ped., 3 koppel pos. pedaal, 4 superoct. koppet pos. pedaal. 5 tremulant. Er zijn in totaal 879 pijpen. De onderbouw en de opbouw van het orgel hebben een lichte kleur gekregen, geheel in overeenstemming met het kleu- rengeheel in het interieur. Een donkere kleur hebben alleen de kansel, de ban ken, de houten tongewelven en de rr stijlen met consoles, die accentuerend af steken tegen de lichte tinten. Onder het orgel is in de balustrade een ijzeren hekwerkje aangebracht met vergulde ro zetjes. Ranke spits Wat het exterieur betreft kunnen wij >g vermelden, dat het dak van de kerk is gedekt met Engelse leien, die met de hand zijn gehakt. Deze leien hebben het voordeel, dat ze tegen het zeeklimaat en. De houten bakgotcn zijn ver en door vrij licht geprofileerde ko peren goten. De toren heeft zijn hoofd- i behouden. Alleen de spits is iets ranker geworden. Deze draagt een smeed ijzeren kruis met vergulde bal en wind- Op het dak van het voorportaal staat een loden pinakel, die eindigt in de zespuntige Davidsster De Groene Kerk bevat ongeveer drie honderd zitplaatsen Het aantal is door de restauratie niet vermeerderd. Omdat door de openingsdienst uiteraard ver tegenwoordigers van allerlei instanties worden uitgenodigd, zal slechts een klein gedeelte van de Hervormde Gemeente deze kunnen bijwonen. Op zondag 11 no vember wordt er de eerste gewone kerk dienst gehouden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Awtonlus Hendrikus An- scharius Maria, zn van .1 B H N. Pceters C. A. M Broekhof; WI1ma, dT van W. Gra<vekamp en M. van Rijn; Janneke Cor nell. dr van J. Dijkstra en E A. Joohem- Anne. zn van J A de Goede en C. M T. Ammerlaan. GEHUWD: C. G. J. de Jong en S. I. Gryte; A. B. van Buuren en M E. Jacobs; M. J van Zijl en A. G. D R Stol; J. de Ruiter en C. Chaudron; J. GIJzenij en K. Burger; C. Bonnet en C. van den Berg; J. B. Slimmers en B. E. Noest; J. J. Wulms en M. T van den Ertiof, A. L. Deegenaars en E. H Zwanenburg; C. L. Ruwaard en J. Beij; B. N. Wassing en E G van Kem pen OVERLEDEN: A van Doornik, huievr. van Van KooiJ. 75 jr; M Wilrfcchut, wed. van Eeuwijk. 82 Jr; P van den Assem, huisvr van Hooidonk. 52 Jr; R. H Snaar, zn. 1 dag; J. C. Bisschop, man 40 Jr. sporing van tubercuflose Lelden". In de samenstelling van het dagelijks bestuur kwam geen verandering. De financiële administratie en de correspondentie wer den op dezelfde wijze als voorheen ge- In het medische verslag wordt meege deeld, dat 14 gevallen van actieve long- tuberc'ulose werden ontdekt op 53.000 onderzochte personen. Dit kan verheu gend laag worden genoemd. Er werden 282 inactieve processen opgespoord, het geen er op wijst, dat waakzaamheid ge boden blijft. Van d$ze als inactief ge boekte gevallen komt zeker een aantal toch weer tot duidelijke acttviteltsver- schijnselen. Nu deze mensen op het con sultatiebureau bekend zijn. bestaat de mogelijkheid, dat bij periodieke controle deze activiteit in een allereerste stadium wordt ontdekt. Een cijfer van 106 andere afwijkingen is uit het oogpunt van alge mene gezondheidszorg niet minder be langrijk. In Leiden en Katwijk St. Nicolaas-wandel- tochten op 17 november De wandelkring Leiden en omstreken organiseert op zaterdag 17 november te Katwijk en Lelden weer de bekende St. Nicolaas-wandeltochten over afstanden van 10 en 15 km. Er wordt gestart tussen 2 en 3 uur en wel te Lelden bij Oud Hor- tuszfcht. Witte Singel en te Katewljk bij Casa Cara, Tramstraat I. Men kan zich melden bij: W. de Wekker, ResedastraatlB, Leiden; A. van Heusden, Jul. van Stolberghof 37. Leiden; W Bree- develt. Levendaal 15, Leiden; A. Erke- lens. Kanaaldijk 4. Katwijk aan Zee; D. Oudshoorn. Smitstraat 13. Rfjnsburg en J. v. d Mark, Tulpstraat 5. Katwijk aan den Rijn. Tentoonstelling L.K.C. Van 10 tot 24 november houdt het Leids Kunstcentrum ln de Boerhaavezalen een tentoonstelling over „Toegepaste kunst". De tentoonstelling wordt volgende week zaterdagmiddag om 3 uur door de wet houder van onderwijs, de heer J. C. van Schalk, geopend. Veertig jaar Jahn Het beetuur van de Chr. gymnastiek vereniging Jahn zal op woensdag 21 no- ernber van 6 tot 7 uur in de atadsgehoor- aal een receptie houden ter gelegenheid •an het veertigjarig beate an. Puzzel-prominenten L J Oosterman Jz.. Vriesekoop 3, Leimulden; 2. J. J. Schoonhoven^ Witte de Withstraat 19. Noord wijk aan Zee; 3 A. v. d. Putten, Heeren straat 147, Lelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3