Engeland heeft het recht Suezzone te bezetten Markten in rep en roer door oorlogsnieuws WOENSDAG 31 OKTOBER 19S6 HET BRITS-FRANSE OPTREDEN Consequenties van Israëlische actie tegen Egypte T^NKELE JAREN GELEDEN zag het er naar uit, dat er in het Midden- Oosten een nieuw tijdperk was aangebroken, een periode van vooruit gang en van vrede wel te verstaan. Dat was, toen Engeland en Egypte het eens werden over de voorwaarden, waarop Engeland zou overgaan tot ont ruiming van de Suezkanaalzone. De naar raming 80.000 man Britse troepen zouden binnen twintig maanden na de ondertekening Egypte verlaten. Egypte stemde erin toe dat Engeland daartegenover het recht zou hebben opnieuw troepen naar de Suezkanaalzone te zenden als een van de Ara bische landen die deel uitmaken van het verdedigingsverdrag van de Ara bische liga zou worden aangevallen. Voorts werd (in juli 1954) in het ®rits~Egyptische akkoord bepaald dat de bases ook na de ontruiming door Britse troepen onderhouden zouden worden door een Britse particuliere aannemingsmaatschappij, die Britse technici en Egyptische arbeiders dienst zou hebben. digde zijn besluit aan dat het Suezkanaal zou worden genationaliseerd en dat de inkomsten die voortaan geheel in Egyp tische handen zouden komen bestemd zouden worden voor de bouw van de As- soeandam. JORDANIË BRITSE MILITAIRE BASES IN EGYPTE Het ging anders O O Dit is in het kort het akkoord dat door premier Nasser zelf in Kairo werd on dertekend; het is echter anders gegaan dan de Britten en met hen vele andere volken in het westen in die dagen heb ben gedacht. Het zal vooral voor presi dent Eisenhower een minder aangename gewaarwording zijn geweest dat het Brits- Egyptische akkoord van 1954 niets goeds heeft opgeleverd, want het was in het bijzonder aan de hardnekkigheid, waar mee de Amerikaanse president bij Enge land had aangedrongen op een akkoord met Egypte, te danken dat dit akkoord tot stand kwam. Men kent de ontwikkelingen die zich sedert de ondertekening hebben voorge daan; Egypte heeft zich steeds verder van het westen verwijderd. Het deed op een gegeven ogenblik zelfs een beroep op de Sowjetunie en andere communistische landen ter verkrijging van wapens en kort nadat de laatste Britse militairen Egyptisch grondgebied hadden verlaten kondigde president Nasser van Egypte aan, dat hij besloten had het Suezkanaal te internationaliseren. EEN VIJAND Intussen deden zich echter ook andere gebeurtenissen voor die voor een groot deel het gevolg waren van het agressieve optreden van Egypte. Dit land is er steeds op uit geweest de leiding in het Midden- Oosten te veroveren, althans in de Ara bische landen. Deze Arabische landen hebben echter nog nooit een eenheid ge vormd en dus was er (zoals dat wel vaker voorkomt) een gemeenschappelijke vijand nodig om deze Arabische landen dichter bij elkaar te brengen. Deze gemeenschap pelijke vijand is Israël. En terwijl presi dent Nasser zijn positie iVi Egypte ver stevigde door successen op internationaal terrein te boeken, slaagde hij er in de meeste Arabische landen tegen Israël op te setten. Zolang het akkoord tussen Engeland Egypte (in 1954) niet was ondertekend had kolonel Nasser gedaan alsof hij er n ontruiming van de Suezkanaalzone wel voor zou voelen toe te treden tot westelijke defensiegemeenschap voor Middellandse-Zee-gebied, waarvan halve de Arabische landen ook Turkije deel zou uitmaken. Vandaar ook dat pre sident Eisenhower (wellicht op advies var zijn minister van buitenlandse zaken Fos ter Dulles) met zoveel kracht had aan gedrongen op een akkoord tussen Enge- iand en Egypte. De president verkeerde in de verondérstelling dat dit akkoord de basis zou kunnen vormen voor een over eenkomst die het gehele Middellandse- Zeegebied zou. omvatten. Nadat de ondertekening een feit was heeft Nasser er evenwel geen twijfel laten bestaan dat hij er in werkelijkheid niets voor voelde, toe te treden tot westelijk verdedigingsstelsel. Al spoedig begon het contact tussen Kairo en Moskou inniger te worden ten slotte resulteerde het aan het eind van het vorig jaar in de belofte va Sowjetunie dat zij Egypte van wapens zou voorzien opdat dit land zich zou kun nen verdedigen, wanneer het door Israël zou worden aangevallen. REVANCHE-OORLOG Sindsdien was het duidelijk dat Egypte van plan was de Arabische landen te trekken in een revanche-oorlog tegen Israël. Vandaar dat het vrijwel op geen enkele wijze meer rekening hield met de wensen van de westerse mogendheden hetgeen er toe leidde, dat zowel Amerika als Engeland besloten geen cent te zullen verstrekken voor de bouw van de enorme Assoeandam die Nasser in de Nijl wilde laten bouwen. Wellicht hebben Amerika en Engeland gedacht dat dit besluit kolonel Nasser er toe zou brengen een eind te maken aan zijn aggressiepolitiek. Het was n.I. be kend dat ook de Sowjetunie er niet over dacht over te gaan tot financiering van het Assoeanproject. Zij hadden echter ook nu buiten de waard gerekend want Nasser deed een nieuwe noodsprong. Hij kon- De diverse strijdkrachten van Israël en Egypte Israël beschikt over naar schatting 250.000 militairen, inclusief de mannelijke en vrouwelijke reservisten, die resp. tot hun 49ste en 34ste jaar dienstplichtig zijn. De diensttijd voor mannen en vrouwen tussen 18 en 26 jaar is resp. 2en 2 jaar. Hoe groot het staande leger is, valt niet bij benadering te zeggen. Egypte kan, met zijn nationale garde meegerekend, 500.000 man op de been bren gen. Het staande leger telt 100.000 man, w.o. twee divisies infanterie en een pantser divisie, vroeger bestaande uit ongeveer 300 tanks. De Israëlische luchtmacht bestaat uit een onbekend aantal Meteorstraaljagers. ten minste 23 nieuwe Franse Mystère-jagers (pas geleverd) en verder Amerikaanse Mustang-jagers, Mosquito-bommenwerpers. vliegende forten en C47 transportvlieg tuigen. De Egypte naren hebben 80 Britse Vampire- en Meteorstraaljagers, een eskader Halifax bommenwerpers en verder Russische vliegtuigen: Mig 1-straaljagers en bom menwerpers. De marine van Israël telt twee torpedojagers, drie fregatten, een opleidingsschip, enige patrouille-vaartuigen en landingsboten. Die van Egypte bestaat uit twee torpe dojagers, zeven fregatten, twee korvetten, een aantal mijnenvegers, torpedoboten en landingsvaartuigen. Deze zeestrijdkrachten zijn onlangs door Russische leveranties verstrekt. Egypte heeft van de Sowjetunie en de satellietstaten voor een waarde van driehonderd miljoen dollar aan oorlogstuig ontvangen in ruil voor katoen. Tegelijkertijd werden plai en vorder uitgewerkt om ti op Israël over te gaan. Het voornaamste struikelblok was tot dusver Jordanië. De grote meerderheid van de bevolking dit land bestond sedert de Palestijnse log (waarin de Arabieren zo'n grote dcrlaag leden) uit vluchtelingen. Dit zijn verbitterde mensen die in grote armoede leven en met groot verlangen uitzii de dag waarop aan Israël de genadeslag zal worden toegebracht. Tot enkele weken geleden was de Jor daanse regering niet bereid Egypte te vol gen wat de politiek van dat land zichte van Israël betrof. Dit is radicaal veranderd. Er is nu een regering aa bewind die gemene zaak maakt Egypte en het was duidelijk dat de dag niet meer ver was waarop tot de aanval op Israël zou worden overgegaan. Israël heeft dit blijkbaar niet willen af wachten. Al dan niet ln (geheim) overleg met een of meer van de westelijke gendheden waarbij vooral gedacht wordt p"*i Frankrijk besloot het Egypte binnen >.e vallen, omdat dit land de zaak van alle moeilijkheden was. En het is wel merkwaardig, dat nog geen andere Arabische landen tot dusver ge volg heeft gegeven aan het luid verkon digde voornemen, Egypte te hulp te snel len De Israëlische aanval op Eicypte wordt voorgesteld te zijn: te groot geldingsactie en te klein voor een oorlog. Het ziet er evenwel naar uit, dat deze for mulering een diplomatieke ontkomen aan een veroordeling door de Veiligheidsraad, een veroordeling nl. al! agressor. Bovendien is het de vraag, ol de Veiligheidsraad iets tegen Israël kar doen ondernemen, omdat Egypte (evenals de andere Arabische landen) zich nog al tijd in staat van oorlog met Israël be schouwt. Egypte heeft dat nog onlangs bevestigd, toen het weigerde, de doorvaart van Israë lische schepen door het Suezkanaal staan, omdat (zo werd gezegd) Egypte nog steeds met Israël op voet van oorlog leeft. CONSEQUENTIES Nu is het dan zover, dat Israël Egypte is binnengevallen. Zonder aanspraak te willen maken op vol ledigheid resumeren we; 1 Er is thans sprake van een aanval op -*• een Arabisch land en Engeland heeft dus volgens het verdrag van 1954, dat mede-ondertekend werd door kolonel Naseer, het recht, de Suezkanaalzone opnieuw te bezetten. O Amerika, Engeland en Frankrijk heb- ben in 1950 een zgn. garantieverkla- ring afgelegd, waarin werd gezegd, dat deze landen buiten de Ver. Naties zou- maar ook de Algerijnen voelen er niets voor onder de Fransen te blijven staan. Het massale verzet spreekt voor zichzelf. Het is altijd een doom in het Franse vlees geweest, dat de verzetsbewegingen in Tunis en Marokko vanuit Egypte den gesteund. Nu de strijd in Algerije het karakter van een openlijke oorlog heeft aangenomen en Frankrijk over de bewij zen beschikt, dat de opstandelingen grote wapenzendingen uit Egypte ontvangen en zelfs hun bevelen uit Kairo verkrijgen, is het Franse geduld op. De kwestie is reeds de Veiligheisdraad voorgelegd. Men heeft het nieuws dezer dagen kunnen Het optreden tegen Egypte komt dc ransen dus wel zeer gelegen. Enige tijd geleden verklaarde premier Mollet in d< Franse nationale vergadering dat het Franse volk nog even geduld moest heb- wat de kwestie van de Egyptische hulpverlening aan de opstandelingen in Noord-Afrika betrof. Wellicht wist Mol- Den reeds wat er In het Midden-Oos- >p komst was inland te water. Gisteren is in Ham burg het voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd m aanbouw zijnde m.s. Zaanland water gelaten. Het schip, dat 10.000 ton >et, zal in januari ln de vaart komen. Dit is de eerste foto van de Israëlische tróepën in actie in de Sinai-woestijn. De foto is telegrafisch overgebracht door Associated Press. De strijd tussen Israël en Egypte oorzaakte gisteren op de Newyorkse ef fectenbeurs een nieuwe golf van v pen. doch later herstelde de markt zich en sloot verdeeld b(J rustige handel. De toonaangevende fondsen sloten met liezen en winsten van ongeveer 2 dollar. Verdedigingsindustrieën stegen wegens De grootste verkopen geschiedden ln het eerste kwartier, doch daarna verbe terden de koersen. De verbetering zette zich voort, toen het ultimatum van Enge land en Frankrijk aan Egypte en Israël hun troepen terug te trekken de span ning der beleggers verlichtte. Het gemid delde van A P. voor 60 fondsen daalde cents tot 179 dollar. Te Londen ontketende het oorlogsnieuws en val van de oliewaarden met meei en half miljard gulden. Goudgerande 'aarden daalden eveneens onder leiding an de Britse oorlogslening. Engeland krijgt drie vierde van zijn olie door het Suez-kanaal en de Israëlische opmars het Suez-kanaal bracht de oliewaarden verbijsterende slag toe. British Pe- um met haar grote belangen in het Midden-Oosten kreeg de hardste klap verloor 6 shilling 3 pence, waardoor het fonds daalde tot 136 shilling 10% pence. Shell viel 4 shilling 1% pence, hoewel de Arabische belangen niet uitgebreid zijn. Burmah, welke grote belangen heeft in British Petroleum en Shell verloor 10% pence. Staatsfondsen verloren 15 shilling. London and Overseas Freighters, die olie- inkers exploiteren, verloren 3 shilling lMt pence, Suez-kanaal 40 shilling. Goederen gingen snel omhoog, tin 45 pond tot 867 pond 10 shilling, koper 14 pond, terwijl lood, zink en rubber e snel stegen. Vele van deze goederen komen door het Suez-kanaal en gevech ten zullen de aanvoer afsnoeren. St. John del Ray Gold viel 11 shilling, doch dit had niets met deze crisis te maken, doch een gerucht over een Amerikaans bod op de rijke ijzerlagen ln Brazilië. Toen dit niet doorging, begrepen de ko pers. dat er geen grote uitkeringen op Een van de vele Britse oorlogs schepen, die deel uitmaken van de vloot, door de Engelsen en Fransen samengetrokken in het oostelijk deel van de Middel landse Zee. Het is de sterkste vloot, die men ooit in dit gebied heeft aanschouwd. den optreden tegen agressie in het Midden-Oosten. Nog onlangs hebben deze drie landen dit voornemen bevestigd. Dat was. toen Israël zich meer en meer be dreigd gevoelde door de enorme uit breiding van de bewapening van de Arabische landen. De westelijke lan den voelden er niets voor. een bewa peningswedloop in het Midden-Oosten te steunen en meenden, dat een ga rantieverklaring de Arabische landen er van zou weerhouden, een aanval op Israël te doen. Egypte heeft zich telkenmale officieel van deze westelijke garantieverkla ring gedistancieerd. zodat het de vraag is. of het er thans gebruik zal willen maken. Als ook Jordanië in de strijd wordt betrokken, zullen ook de bepalingen van het Brits-Jordaanse verdrag van 1936 in werking treden. Engeland heeft zich in dat verdrag verplicht de Jor- daniërs te hulp te komen, wanneer zij worden aangevallen. Eenzelfde toestand ontstaat, wanneer Irak eveneens aan de strijd gaat deel nemen. Engeland en Irak zijn beiden lid van het Pact van Bagdad, waarvan ook Turkije, Pakistan en Perzië deel uitmaken. ERANKRIJK De rol van Frankrijk in dit hele samen spel is duidelijk. Voor dit land staat in Noord-Afrika veel op het spel. Nadat vele jaren vele fouten waren gemaakt zagen de Fransen zich ten slotte toch gedwongen Tunis en Marokko onafhan kelijkheid te verlenen. Algerije dat tus- deze beide nieuwe staten is gelegen, is sedert 1947 een deel van het Franse moederland geworden. Eenzelfde regeling oor Tunis en Marokko, is voor dit deel van het Franse imperium dus niet mogelijk. Daar nemen de meer dan een miljoen Franse kolonisten die daar al vele vele jaren wonen geen genoegen mee, Te Parijs stegen de goudprijzen. De ef fectenbeurs bood meer weerstand dan men verwacht had. Olie liep wat terug. Tc Brussel ontwikkelden zich aanmerkelijke koersdalingen. Britse assuradeurs tegen oorlogsrisico hebben Israël geplaatst op de lijst van uitgesloten gebieden. Voor Egypte en Suez was dit reeds op 12 sep tember geschied. Andere uitgesloten lan den zijn Korea, Mantsjoerlje, Formosa en China. De bedreiging van Suez deed hedenmor gen te Singapore tin stijgen tot 408% Straits-dollar de pikol of 7% d. meer, rubber kwam op 102H de pound of 3% cent hoger, een record in 3% maand. Mr. Höppener wordt staatssecretaris van 0. K. en W. Mr. R. G. A. Höppener te Roermond bij K.B. benoemd tot staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Mr. Höppener werd op 9 Juli 1903 te Roermond geboren. Hij deed zijn doctoraal examen rechten aan de rljksuniversl-teW in Utrecht. Sedert 1926 is hij in Roermond gevestigd als advocaat-procureur. Sinds 1938 is mr, Höppener recfater- plaatsvervaoger, lid van het ambtenaren gerecht en plaatsvervangend voorzitter van de Raad van beroep sociale verze- In 1929 werd hij Kd van de gemeente raad van Roermond, nedden wethouder. Lid van de Provinciale staten van Lim burg werd mr. Höppener in 1939 en zeven Jaar later lid van Gedeputeerde staten. Opperbevelhebber Israël vocht al op zijn twaalfde jaar Mosje Dayan, 41 jaar, tg de opper bevelhebber van het leger van Israël, dat bestaat uit 100.000 man, de be schikking heeft over moderne tanks 125 vliegtuigen. Toen hij nog maar pas 12 jaar was, trad deze zoon uit een Palestijns pioniersgezin al toe tot dc Hagana, de Israëlische verdedi- gi ngsorga ni satie. Vlak voor de tweede wereldoorlog ver boden de Britten de Hagana en Mosji Dayan werd wegens ondergrondse activi teit in 1939 voor vijf jaar in de gevangenis gezet. Maar na twee jaar werd hij Openlijke breuk in het westen DE CRISIS in het Midden-Oosten komt op een voor de Verenigde Staten ln het bijzonder voor president Eisen hower wel zeer ongelegen ogenblik. Vol gende week dinsdag zullen de presidents verkiezingen worden gehouden en nie mand twijfelt er aan, dat de gebeurtenis sen in het Midden-Oosten een grote rol zullen spelen. De Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten (als er tenminste nog sprake is geweest van een vastomlijnde politiek) is volkomen mislukt En al Is deze mislukking dan ook voornamelijk het gevolg van het optreden van John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Eisenhower draagt er president de volle verantwoordelijk vo> pLDERS IN DIT nummer hebben wij reeds op gewezen, dat Engeland tweo r geleden onder druk van de Ver. Sta- heeft ingestemd in de ontruiming n de Suezkanaalzone. Het is moeilijk, thi ln dit korte bestek te beoordelen, wat gebeurd zou zijn, als de Britten geweigerd zouden hebben, hun troepen uit de kanaal- tone te trekken. Wel hebben we thans te maken met de zevolgen van wat wel is gebeurd. En die I Verklaarde ^vol8™ 'we hebben elders uiteengezet) zijn uitxicnt zeer onrustbarend. Ame rika heeft nog lang getracht te redden. te redden viel. Het heeft op allerlei wijzen getracht te bereiken, dat de weste lijke mogendheden Egypte zo nodig zoveel mogelijk zouden ontzien. En het heeft ge tracht Israel rustig te houden met vage beloften, dat de westelijke mogendheden het niet in de steek zouden laten, als het worden aangevallen. Deze „politiek" werd een grote mislukking. pNGELAND, DAT volkomen afhankelijk "J van de oliebronnen in het Midden- i en van een vrije doorvaart door het Suezkanaal, was het al geruime tijd vol slagen oneens met dc Amerikaanse poli tiek. Dit gold ook voor Frankrijk, dat rekening moest houden met zijn gebieden in Noord-Afrika. Opnieuw kwam de on enigheid tussen Amerika enerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds tot uiting, toen Egypte besloot he» Suezkanaa internationaliseren. Frankrijk en Enge land dreigden met een gewapend optre den; Amerika kwam tussenbeiden om te trachten, een compromis te vinden. Dulles vloog speciaal naar Londen, toen hij nog aar juist uit Zuld-Amerika in Washing- in was teruggekeerd. Nu is de breuk volkomen. Amerika heeft zich volkomen gedistantieerd van de Brits-Franse stappen. Het heeft een be roep op Engeland en Frankrijk gedaan, geen geweld te gebruiken. De Amerikaan- vrijgelaten en aan de zijde van de Engel sen vocht hij tegen de Nazi's. In de strijd om de Litanirivier in de Libanon was het, dat hij zijn linkeroog verloor. Met een kij ker speurde hij de omgeving af en een vijandelijke kogel trof de verrekijker. Ook splonneerde h(J gedurende de twee de wereldoorlog als Arabier vermomd In Syrië. Na de oorlog, In 1948 en 1949. werd GENERAAL MOSHE DAYAN h(J hevelhebber van de Israëlische een heden In de Arahisrh-Israrlisrlie rnnfltc- In 1953 werd hU benoemd tot opper bevelhebber. H(J woont In de buurt van Tel Avlv. heeft een vrouw en drie kinde van 17, 14 en 9 Jaar. Mr. v. d. Valk beëdigd als wnd. gouverneur In een buitengewone vergadering van de staten der Nederlandse Antillen, is ir F. E. J. van der Valk beëdigd tot aamemend gouverneur. De voorzitter der staten, de heer R. J Isa, betoogde, dat tevoren de gouverneur grote macht be zat ln Inwendige aangelegenheden, ter- '01 thans het voornaamste was samen werking met de autonome regering ln In wendige aangelegenheden. Had hU vroe ger bij machtsuitoefening de beslissing ln eigen handen, thans bij verlening van me dewerking veelal niet. Mr Van der Valk drong aan op samenwerking en werke lijkheidszin, daar voortbestaan van tegen stellingen dc kracht der kleine gemeen schap snel zal doen verminderen. Samen werking betekent niet ondergeschikt ma- ';cn van de ene groep aan de andere, doch inden van gemeenschappelijke uitgangs punten. Hij herinnerde aan dc zclfbehecr- ilng In dc strijd om de autonomie en hoopte op dezelfde zelfbeheersing in de onderlinge strijd. gedelegeerde, die gisteren een scherpe resolutie tegen Israël had Ingediend, waar- n Israël als agressor werd gebrandmerkt ■n geëist werd. dat Iaraèl onmiddellijk 4e nrljd zou staken en zijn troepen zou terug- rekken. De Engelse gedelegeerde verklaarde toen namens zijn regering er op te moeten aandringen die resolutie niet aan te n. Hij sprak als zijn mening uit, dat de Veiligheidsraad thans nog geen enkele actie moet ondernemen. Engeland en Frankrijk spraken zelfs hun veto over de Amerikaanse resolutie uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5