ritten en Fransen op weg naar Egypte Jlicuuie £eilisrlje üTourant 11 Internationale spanning bereikt het kookpunt Ver. Staten steunen maatregelen niet; openlijke breuk ommunistisch bewind in Hongarije ten einde Trekken Russen terug uit Oost-Europa? Frankrijk, Engeland: veto over resolutie der V.S. Beslissend punt WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en AdverteDtte-afdelln«: Tel 31441 keoiog *8936 ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per mllllmetet (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Zevenendertigste jaargang No 10794 lant»tt«tlch«ljtllura "myn hert ia Ugtjtnspoct Worms, waar Luther voor de keizer stond ZIE PAGINA 9 RUSSEN TREKKEN WEG UIT BOEDAPEST 1TONGARIJE IS WEER WERKELIJK VRIJ. Aan de Russische en com- -* munistische overheersing en onderdrukking is een einde gekomen. In ie hoofdstad van het land, dat zich heeft geschaard onder de vrije mogend- ïeden, heerste gisteravond een uitbundige vjeugde. Er wordeg vrije ver- :iezingen gehouden en er is een nieuw Kabihet gevormd, waarin niet al- een de communisten, maar ook vertegenwoordigers van andere inmiddels veer opgerichte partijen zitting zullen nemen. Buitenlandse diplomaten, die e lang het oude regiem getrouw zijn gebleven, worden ter verantwoording eruggeroepen en radio-Boedapest en het officiële Hongaarse persbureau lullen hun communistische berichtgeving staken. De Titoïstische premier. Imre Nagy, leeft officieel de vrije democratie in zijn and geproclameerd, een proclamatie, die Ie verrassende bekroning was van de leroïsche Hongaarse vrijheidsstrijd, de ïoogste beloning voor het Hongaarse olk, dat het leven van duizenden en dui zenden (naar schatting 13.000 doden en ge wonden) offerde voor de fel begeerde vrijheid. Felle gevechten ,Imre Nagy kondigde de vrijheid in zijn land af. kort nadat nog felle gevechten ladden gewoed en tijdens een bloedbad nog vele doden cn gewonden in Boedapest gevallen en de Hongaarse lucht- nacht dreigde de Russische troepen te bombarderen, indien deze niet voor van ochtend vier uur Boedapest zouden ont ruimen. De mensen omhelsden elkaar en barstten in tranen uit. toen de verklaring Nagy werd omgeroepen, terwijl* van de straat het lawaai van de Russische tanks in de huiskamers doordrong. De premier zeide. dat er een einde was gekomen aan het communistische bewind in Hongarije. Er was een coalitieregering gevormd en binnenkort zullen voor het eerst na negen jaar vrije verkiezingen worden gehouden. Op verzoek van de nieuwe Hongaarse regering zijn de Russische troepen be gonnen aan de ontruiming van Boeda- )est. Tevoren had radio-Moskou aange kondigd. dat de Russische troepen de Hongaarse hoofdstad zouden verlaten :r de regering dat wenselijk zou Nieuwe regering Nagy beloofde dat alle fouten die sinds 1915 zfjn gemaakt hersteld zouden worden, krachtige revolutionaire beweging en voortschrijdende democratie in Hon garije hebben de afschaffing van de hui dige een-partij regering afgedwongen, aldus Nagy. De premier maakte e.en kernkabinet be kend, waarin met Nagy en dr. Zoltan Tildy, die president was vóór de com- en aan de macht kwamen, zitting hebben Ferenc Erdi, een vice-premier, 3ela Kovacs. de vroegere secretaris van partij van grondbezitters. Janos Kar- r. secretaris van de communistische partij en Losonczy. De sociaal-democrati sche partij zal nog een vertegenwoordi- er van dit kernkabinet moeten aanwij- Deze nieuwe regering erkent alle plaat selijke autonome raden ten volle Nagy deelde mede dat niet hij. maar Geroe om de hulp van de Russische troe pen had gevraagd. Hij zal voor zijn daad verantwoording moeten afleggen. Dr. Zoltan Tildy, de tweede man in het nieuwe kabinet, verzocht gisteren in radiorede alle kleine boeren de cor vatieve partij en de partij van de kleine boeren te reorganiseren. De kleine boeren hebben in 1946 de verkiezingen gewonner en leidden toen de coalitiepartij. Tildy beloofde dat de verplichte leve- ng van landbouwprodukten zal verval len De rechtmatige eisen van de boeren zullen worden ingewilligd. Over de betrek kingen met Rusland zei Tildy: volk van de Sowjetunie zal moetei erkennen, dat geheel nieuwe betrekklngci tussen Rusland en Hongarije ontwikkeld kunnen worden, als de Sowjetunie bereid is met de vertegenwoordigers van een vrij Hongaars volk te onderhandelen. Nationale feestdag De dag, waarop de opstand begon nen is. zal elk jaar gevierd worden als nationale feestdag. De doden van de revolutie zullen met volledige militai re eer begraven worden. De regering zal zich het lot van de gewonden en de verwanten van de doden aantrek ken. De strijdende studenten zullen belast worden met het vormen van afdelingen politietroepen. Zevenentwintig Hongaren vielen nog in (Zie vervolg pag. 7) De mobilisatie van het Israëli sche leger is haast geruisloos, maar toch in een zeldzaam snel tempo verlopen. Voordat de we reld er op bedacht was, waren de troepen al meer dan 100 kilo meter op Egyptisch grondgebied gevorderd, terwijl bovendien ook de kwetsbare grens met Jor danië op krachtige wijze was afgeschermd. MEER KOLENGELD VOOR GESTEUNDEN De staatssecretaris van sociale zaken heeft besloten de brandstoffenbijslag 'iale voorziening en de regeling sociale opdrachten beeldende kunstenaars te verhogen van 4,15 tot 4.40 per kostwinners en van 2.05 tot 2,20 per week voor alleenwonenden. De rege ling heeft terugwerkende kracht tot 29 oktober. Deense communisten tegen het gebruik van Sovjettroepen De Deense communistische partij heeft het gebruik van Russische troepen in Hon garije veroordeeld. Alle mensen moeten het recht en de mogelijkheid hebben zelf en in vrede te beslissen onder welk sociaal stelsel zij wil len leven", zo wordt gezegd. De gebeurtenissen in Hongarije bewij- dat buitenlandse troepen een last zijn ïr de landen waar zij zijn gestationeerd. Alle troepen, zowel van oost als van west kunnen beter naar hun eigen land terug- aldus de verklaring, die de inscha keling van Russische troepen in Hongarije provocatie tegen de bevolking no TJET KOOKPUNT SCHIJNT BEREIKT te zijn: Britse en Franse troepen zijn in de afgelopen nacht (volgens nog onbe vestigde berichten) de Suezkanaalzone binnengetrokken 0111 daar enkele voor de doorvaart en het behoud van het kanaal belangrijke strategische punten te bezet ten. In de Veiligheidsraad is het gister avond tot een openlijke breuk gekomen tussen de Grote Drie. Van een gezamen lijke politiek in het Midden Oosten van d<° Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk is op dit ogenblik geen sprake meer. Het feit echter dat in de loop van de ochtend geen verdere berichten over dc inval in de Kanaalzone zijn binnenge komen, schijnt erop te wijzen dat achter de schermen toch nog getracht wordt tot overeenstemming met de Ver. Staten te komen. In de vooravond hadden premier Eden en premier Mollet bekendgemaakt dat zij Israël en Egypte een ultimatum hadden gesteld, waarin de bezetting van de pun ten Suez, Ismailia en Port Said werd aan gezegd als de beide strijdende partijen niet voor vanmorgen half zes hun troepen zouden hebben teruggetrokken. Premier Eden voegde daaraan nog toe dat in ieder geval „symbolisch^'" beveiligingstroepen aan het Suezkanaal zouden worden ge legerd. President Eisenhower heeft de regeringen van Engeland en Frankrijk doen weten, dat hij het in het geheel niet eens is met deze actie. Nasser wees het ultimatum onverbiddelijk van de hand en antwoordde met de uitvaardiging van een bevel tot mobilisatie van het gehele leger. Saoedie-Arabië volgde dit voorbeeld. Socialistische staten soeverein |~)E SOWJET-REGERING IS BEREID de positie van de Russische troepen in Oost-Europa te herzien. Na de opwindende gebeurtenissen :n Hongarije heeft radio-Moskou een speciale verklaring omgeroepen, waarin de ontwikkeling en de versterking van de vriendschap en samen werking tussen Rusland en de andere socialistische staten werd behandeld. Volgens de Russische verklaring bevin den zich krachtens het verdrag van War schau Russische troepen in Hongarij Roemenië en volgens de overeenkomst van Potsdam z(jn de troepen gelegerd In De Russische leiders geven in de verkla ring toe, dat er uitgesproken fouten waren gemaakt in de betrekkingen met de satel lietstaten. Toegegeven werd, dat er in breuk was gemaakt op de principe van gelijkheid in de relaties met de socialis tische staten. De besluiten van het twintigste congres van de communistische partij maken de handhaving van de volledige soevereini teit van elke socialistische staat mogelijk Indirect ingaande op de revolutie in Hongarije zegt de verklaring: ..Zoal» recente gebeurtenissen heb ben aangetoond is de noodzaak ont staan een passende verklaring af te leggen over de Russische positie, in de eerste plaats op economisch en mili tair terrein, ten opzichte van de andere socialistische staten". De Sowjetunie is bereid verdere maat regelen te bespreken en de verdere ont wikkeling van de economische betrekkin gen te verzekeren. En dan staat In de verklaring: Verdere aanwezigheid van eenheden ran het Russische leger kan een oor zaak zijn van de verslechtering van de toestand". Beloofd wordt dan dat de Sowjetunie met de Hongaarse regering en met andere landen van het Pact van Warschau wil onderhandelen over de aanwezigheid van de Russische troepen. In de verklaring wordt niets gezegd over Oost-Duitsland. In W o 1 v e g a werd gisteravond de 25- jarige dochter van de melkhandelaar Prins door een militaire vrachtwagen, afkom stig uit Steenwijk, aangereden. Zij was op slag dood. Nadat Israëlische troepen de woestijn -an Sinaï waren binnengetrokken er •echten waren ontstaan, besloten Britten n Fransen eensgezind de strijdenden ultimatum te stellen. Zij moesten strook van zestien kilometer ter wee zijden van het Suez-kanaal ontruimen voorts moest vanochtend om half uren zijn gestaakt. Zo niet, dan zi den Britse en Franse troepen de drie be langrijkste plaatsen b..)?s het kanaal be zetten om de vrije doorvaart te waar borgen. De Verenigde Staten en de Sow jetunie kwamen daartegen fel in het geweer. Het resultaat was een veto van Engeland en Frankrijk in de Vei ligheidsraad tegen de Amerikaanse resolutie, waarin was gevraagd om staken van het vuren, terugtrekking van de Israëlische troepen en aan andere mogendheden zich van in menging te onthouden. Dit laatste was voor Britse en Franse afgevaar digden onaanvaardbaar. ;r de zitting van de Veiligheidsraad 'er hetgeen Sir Anthony Eden onder stormachtige bijval aan het Britse Lager huis verklaarde, vindt men elders in dit blad uitvoerig bericht. Omstreeks middernacht liet premier Nasser van Egypte weten dat hij het Brits- Franse ultimatum in elk geval verwierp, ook als de Israëlische troepen zich voor half zes vanochtend zouden hebben te ruggetrokken. De Israëlische premier David ben Goe- rion vergaderde tot diep in de nacht met zijn ministers en naaste medewerkers. In Tel Aviv werd daarna in een officiële ka binetsverklaring gezegd, dat Israël het ultimatum wilde aanvaarden dat gebeur- "s om 1.25 uur plaatselijke tijd. Er werd echter aan toegevoegd: bij de- toezegging wordt door de regering van Israël verondersteld, dat er ook van Egyptische zijde een positief antwoord zal komen. Daar dit niet het geval was, had de Israëlische toezegging weinig zin Gisteren is het kabinet van Nasser in een speciale zitting bijeen geweest om te beraadsla gen over de maatregelen, die ge nomen dienden te worden om de Israëlische aanval het hoofd te bieden. Over de Brits-Franse stappen verkeerde men toen nog in het onzekere. De Britse vloot in het oostelijk bekken in de Middellandse Zee had een geheime aar zeer bepaalde koers opgekregen »n Cyprus stegen transportvliegtuigen (met vermoedelijk parachutisten aan boord) op. Dc Engelse bladen spraken van een BritsFranse armada van oorlogssche pen en landingsvaartuigen die in de rich ting van Port Said voer. Het Britse ministerie van luchtvaart gaf opdracht aan alle vliegtuigen va burgerluchtvaart (behalve die op Cyprus mogen vliegen) uit de buurt van groot deel van de Middellandse Zee blijven. Er werd geen toelichting gege ven. maar aangenomen wordt dat het mi nisterie de weg vrij wil hebben vliegtuigen met parachutisten en Infan teristen, die naar dc kanaalzone gaan. Gamal Abdel Nasser heeft gewaar schuwd dat Egypte niet zal aarzelen bij enigerlei aanval die op het land wordt gedaan. In Kairo was het vanochtend vroeg rustig. Over de gevechten op hel schiereiland van Sinaï bleven slechts sob- bere communlqué's verschijnen. Israël en Egypte spraken van .'.zware verliezen" bij de tegenstander, van veroveringen en ge slaagde verdedigingsacties, van neerge schoten (Israëlische) Mystères en (Egyp tische) Migs. Volgens Israël zouden de troepen thans op 32 kilometer van Suez zijn. Uit Londen werd echter bericht dal de Israëlische troepen nog geen 15 kilo meter van het Suezkanaal verwijderd zijn. In Tel Aviv werd aangenomen dat de troepen tot de door Frankrijk en Engeland geëiste afstand van 16 kilometer zullen doorstoten over de gehele linie. De Is raëliërs schijnen zich op vele plaatsen hebben ingegraven, hetgeen niet wijst op een voornemen om spoedig terug tc trek- De Ibrahim el Auwal, een Egyptisch oorlogsschip beschoot de haven van Haifa. De granaten kwamen in de baai terecht. Aanvankelijk werd gemeld dat het schip tot zinken was gebracht, maar later klaarden de Israëliërs dat de bemanning zich had overgegeven en dat het schip was buitgemaakt. Hoewel de Egyptische regering In communiqué verklaarde de toestand rond om het Suezkanaal volkomen in handen hebben schijnt het Egyptische opperbe vel totaal verbijsterd te zijn door do snelle opmars van de Israëliërs. Van ge organiseerde tegenstand is eigenlijk wei nig sprake. De andere Arabische staten name* teren nog 'n afwachtende houding aa raël had laten weten dat het ndet van plan is, Jordanië aan te vallenDit land Syrië, Irak en de Libanon maakten zich rd om Egypte op het eerste se hulp te snellen. (Zie eerste etukx. Voor de Arabische landen was he tegenvaller, dat met name Engeland zich plotseling tegen Egypte keerde. Dit temeer omdat kort geleden een Britse actie tegen Israël dreigde toen dc Israë liërs Jordanië wilden aanvallen. Radio Moekou heeft de Israëlische aan val op Egypte en de Brits-Franse actie >n uitvloeisel van een westens complot genoemd om het Suezkanaal te Internatio naliseren. Zelfs dc Verenigde Staten, dde met het oog op de komende presidents verkiezingen in een wel heel moeilijke situatie zagen geplaatst, werden door de Sowjets niet geheel vrijgepleit van pogin gen Israël op te stoken. Veiligheidsraad over Israël-Egypte De Verenigde Staten dienden gis teren in de Veiligheidsraad een reso lutie in. waarin van Egypte en Israël „staakt het vuren" werd geëist voorts het terugtrekken der Is raëlische troepen werd gevorderd. Tevens werd voor andere landen het verbod gevraagd zich in de kwestie te mengen. De Britse afgevaardigde rschuwde, dat zo'n resolutie wei zin had. De Britse en Franse be sluiten om troepen naar de strategl sche punten te zenden, waren reeds gevallen. Een openlijke breuk tussen de westerse Grote Drie was het gevolg. De Sowjet- delegatie diende een resolutie in waarin het laatste punt van de Amerikaanse le zing was geschrapt. Nadat de Amerikaan se resolutie zeven stemmen (o.m. die van Rusland) had gekregen en was verworpen, werd de Russische door een Brits-Frans veto getroffen, waarmee deze landen wel heel duidelijk stelden, dat zij de verant woordelijkheid voor het Israëlische op treden niet op de aanvallers zelf wilden afwentelen. België en Australië onthiel den zich van stemming. Canada verklaar de zich na de vergadering solidair me' het Amerikaanse standpunt. Egypte van zijn kant. verwittigde de Veiligheidsraad van ziln voornemen, zich te verdedigen tegen dc Brits-Franse ag- gressie. Over de Israëlische aanval werd niet meer gerept. De Rus Sobolef betoog de dat de Veiligheidsraad zich handelings onbekwaam had bevonden. Nu deze voor de aggressic van een lid der Verenigde Naties is komen te staan Hij achtte het Brits-Franse ultimatum aan Egypte zich op 16 km van het Suezkanaal terug te trekken bedoeld om de Franse en Brit se troepen gelegenheid te geven het ka naal te bezetten. Geen besluit Een definitief besluit heeft de Veilig heidsraad no* niet kunnen nemen. De sil ting werd opgeschort lol vanavond negen uur (Ned. HJd) nadat Zuldslavlë had voor gesteld de algemene vergadering bijeen te roepen om zich over de huidige toe stand te beraden. Premier eden heeft gisteren In de voor avond, toen hij het Brits-Franse besluit aan het Lagerhuis voorlegde, overweldi gende toejuichingen gekregen. Labour had weliswaar kritiek maar bij een on middellijk gehouden stemming behaalde het kabinet-Eden toch een overwinning Zowel In Frankrijk alt In Engeland Is nadrukkelijk verklaard, dat de eventuele bezetting der drie strategische punten tij delijk sal s(Jn, d.w.z. zolang Egypte en Is raël hun troepen niet hebben leruggetrok- kf ¥N HET CONFLICT, deze week eerst recht tot uitbarsting gekomen tussen Israël en Egypte. zUn de Engelsen en Frans nu in de meest letterlijke zin tussenbeide gekomen. ZU hebben besloten tot de bezetting van de strategische punten aan het Suezkanaal. Dc Russen beweren, dat dit van het begin af aan de opzet is geweest. De Is raëliërs zouden, directeiyk of Indlrecte- HJk, door de Engelsen en de Fransen sljn aangezet tot hun opmars naar Egypte om zodoende Engeland en Frankrijk een mo tief te geven tot herbezetting van de ka naalzone. wy weten uiteraard niet. wat heeft ge speeld In de achterhoofden van de En gelse en Franse politici. Het is mogrIUk, dat de Israëlische opmars niet onwelkom is geweest, al zal dit dc eerste tientallen jaren wel niet publickclUk worden toege geven. Zoiets reserveert men gcmeeniyk voor zyn memoires. Zeker ls. dal daarmee de problematiek, waarvoor Israël zelf was geplaatst, ook wel al Ie eenvoudig Is geformuleerd. Dit belangryke. maar kleine land. welkt snel le ontwikkeling overal ter wereld met zo grote aandacht werd gevolgd, vormde en vormt ten slotte weinig meer dan een be- (rekkeiyk smalle kuststrook langs de enorme Arabische wocstUnen. En vanuit ilezc woestijnen hing over deze smalle kuststrook de allerminst verholen be dreiging. yAND .NDAAR dat de Israëliërs hun optre den ook hebben aangeduid, en ook konden aanduiden, als een daad van zelf verdediging. En In de westeiyke wereld overweegt de sympathie voor dit optreden duideiyk. Intussen, uitgelokt of niet. In de sltuatia ligt voor de Engelsen en de Franse aan leiding genoeg om zich weer volop aan de kanaalzonet te vestigen. De ontruiming van deze zone Is een fout, In elk geval een vergissing geweest. Er werken in het ouda en tegeiyk nabUe oosten zovede onbestem de krachten, dat het onverantwoord ge acht moest worden, dese streek geheel los (e laten. Men heeft het toch gedaan, stellig In een te groot doch misplaatst Idealisme. De omstandigheden leiden er toe, dat dese feut kan worden gecorrigeerd. Daarmee zal de macht van kolonel Nas ser weteniyk worden Ingeperkt. Een Frans blad heeft onlangs in een geestige woord spelling gescgd. dat de keuze ging tussen of kanaliseren van de kolonel of koloni seren van het kanaal. Wy vermoeden, dal beide gedachten nu wel sullen nagestreefd. Het kon wel eens zyn, dat de kolonel deze gang van zaken niet als regerend hoofd overleeft. Men verliest ook In het nabya nu eenmaal niet straffeloos zyn ge zicht. De snelle opmars van Israëliërs door de woestyn van Sinaï betekende al een geduchte prik in dc Egyptische ballon. "Y^OOR DEZE ontwikkeling was het In derdaad wel het meest passende ogen blik. Rusland Is op dit ogenblik met han- voeten gebonden In de satelliet staten. Het heeft nog onlangs vurige woor den gesproken ten gunste van de Egyp tische soevereiniteit, zoals Rusland het trouwens altijd heeft opgenomen. In woor den althans, voor de soevereiniteit van de \'olken, die op wat grote afstand van Rus land liggen. Liggen ze naast Rusland, dan annexeert et ze liever. De satellietstaten zyn thana in hun heldhaftige worsteling om de vrU- held bezig, dit snode spel te ontmaskeren. De Egyptenaar Nasser Is steeds groot ge weest In grote woorden. Van zyn vrienden, hem nog gelaten, heeft hy wei nig anders dan woorden te wachten. Even als de worsteling in de stalen van Oost- Europa. zo kan ook de actie van Israël tegen Egypte, elk afsonderiyk en belde imen, voorlopig wel eens worden tot beslissend punt In de wereldgeschle- HET WEER IN EURGPA lil WEERBERICHT ZEER KOUD ToTt morgenavond verwacht Dc Bilt: Droog weer met weinig bewolking. Tot matig mmsf zwakke afnemende wind uit oostelijke richting. Van- nacht en morgenochtend op meeste plaatsen lichte r ~"v" vorst. -Morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uurJ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1