Amateurs hangen de gevreesde geheime agent uit Spionage in de middaguren voor een paar tientjes per maand Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Nederland moet bijdragen aan defensie-inspanning Minister Zijlstra roept op tot redelijkheid KOMEN ONZE MARINE-UITGAVEN IN DE VERDRUKKING? DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 Uit het land van Nasser (II) MESSIA, oktober. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) TK HEB EEN GEHEIME AGENT achter me aan gehad, een Egyptenaar, V die twee weken lang de opdracht had mijn gangen nauwkeurig na te gaan. Het was een jongeman van een jaar of twintig, die, zolang hij niet probeerde belangrijk te kijken, wel met een aardig gezicht was uitgerust. Zodra hij echter het hoofd wat naar voren liet hangen en de ogen glurend heen en weer bewoog, begon hij op een misdadiger te lijken. Hij deed dit nogwel eens, vooral als ik hem plotseling scherp opnam, of hem, bij het ver laten van mijn hotel, vriendelijk groette. Veel hersens had de jongeling niet en ik betwijfel, of hij ooit eerder mensen had geschaduwd. Ik kon hem, door een warenhuis binnen te stap pen en me daar achter een of ander obstakel te verbergen, al op een dwaalspoor brengen, terwijl me ook spoedig bleek, dat zijstraatjes en nis sen hem diep ongelukkig konden maken. Altijd zag ik hem echter weer terug. Hij was in ieder geval zo slim te weten, dat ik op een goed uur van de dag naar mijn hotel moest terugkeren en hij sto^ me daar dan steeds even geduldig op te wachten. De geheime agent wat een woord voor het amateurtje maakte fout op fout. Het eerste uur, dat hjj mij volgde, had ik hem al in de gaten, omdat hü veel te dicht op mijn hielen zat en er In feite een keer op trapteHij ging ook altijd precies hetzelfde ge kleed misschien bezat hij niets an ders dan die lichtblauwe pantalon en dat witte overhemd en had voorts de gewoonte zich precies naast de In gang van het hotel op te stellen. v Incident TJOEWEL IK ME OVER T ALGEMEEN best met „mijn schaduw" kon ve: ken, kon hij me ook wel eens reusachtig irriteren. Ik ben dan ook blij het jong mens een kool te hebben kunnen stoven, die hem zonder twijfel een blijvende her innering aan mij heeft bezorgd. Toen hij me op een morgen weer eens dicht op de hielen zat, sprak ik onverwacht een agent van politie aan en verzocht hem mijn achtervolger aan de tand te voelen. „Die knaap loopt nu al dagen achter me a: zei ik tegen de verbaasde agen* „en ben bang met deze of gene misdcdigei doen te hebben...." De politieman stapte op de gehe agent af, die een meter of vijf achter aan de rand van de stoep was gaan st en voordeed alsof hij naar het verkeer 6tond te kijken. Hij ontkende natuurlijk dat hij me geschaduwd had, doch om een of andere rede vertrouwde de agent hem niet helemaal. Hij eiste de papieren van de ondervraagde op en toen deze zó dom was hem in mijn bijzijn het legitimatiebe wijs van de Egyptische contro-spionage- dienst onder de neus te duwen, ontstond er een nogal pijnlijke situatie. „Het is OK", zei de agent tegen me. ..Wat is OK?" vroeg -ik verontwaardigd. „Wie is die man?Als ik geen genoeg doening krijg, laat ik het er niet bij zit tenIk neem niet langer, dat die knaap De politieman keek wat wanhopig naar de geheime «gent en pakte me toen bij de arm en fluisterde me toe, dat ik met een lid van de contra-spionagedienst had te doen. „Ik kan het ook niet helpen", ge sticuleerde hij. En opgewekt liet hij er op volgen, dat ik in ieder geval niet bang hoefde te zijn met een misdadiger te ma ken te hebben „Dank u voor uw hulp", zei ik tegen mijn informant. Ik glimlachte vriendelijk tegen de woedende geheime agent en vervolgde mijn weg. Toen ik even later omkeek, zag ik beide Egyptenaren in een heftig debat gewikkeld, maar ik weet niet hoe de ruzie, die ongetwijfeld was ontstaan, afgelopen is. Kamer doorzocht En ook. dat ik 's avonds bij terugkeer in m'n hotel, merkte, dat mrl kamer gron dig was doorzocht. Mijn papieren lagen helemaal door elkaar, mijn ontwikkel de films stonden twee meter van de plaats af, waar ik ze had neergezet, ter wijl zich op het celluloid tientallen vingerafdrukken bevonden. Ik miste echter niets en achtte me daarom geluk kiger dan een in Kairo verblijvende Franse collega, die na een soortgelijke huiszoeking tot de conclusie moest ko men, dat hij geen foto meer over had. Amateurisme amateur, die ik ooit heb man, die op de afdeling Gesproken Woord van het Censuurbureau in Kairo werkte. Hij, een censor, die dagelijks met com mentaren van buitenlanders omsprong, bleek niet te weten, dat het Engels alleen de voertaal van de Angelsaksische landen was. Hij daCht, dat men in het grootste deel van Europa Engels sprak, en verbaas de zich er dagelijks over, dat er nog zo veel andere taalgebieden bestonden. Hoewel de man was aangesteld om grammofoonplaten en magnetofoonbandjes af te luisteren, teneinde te constateren of er zinsneden op voorkwamen, die kren kend voor Egypte konden zijn, bleek hij niet het flauwste benul van dit materiaal te hebben. Toen ik mijn eigen radioband jes bij hem kwam halen, lege bandjes nota bene, die me voor gebruik in Egypte waren toegestuurd en die automatisch op zijn bureau waren terecht gekomen, ont spon zich het volgende gesprek. „U kunt de bandjes pa6 krijgen," verklaarde de censor gewichtig, „als ik zekerheid heb. dat er niets op staatIk draag er de verantwoordelijkheid voor en ik ben niet van plan me in de vingers te snijden." Ik had weinig zin mijn opname-appa raat naar het censuurbureau te brengen en de hele morgen met het afluisteren van lege bandjes te verknoeien. „Maar meneer," zei ik dan ook, „die ze kerheid hebt u alU gelooft toch niet, dat men mij volle bandjes toestuurt, met andere woorden: materiaal, dat ik niet kon gebruiken De man leek even diep na te denken. „Ik heb een diee", klonk het toen uit zijn mond. „U tekent een verklaring, dat er niets ten nadele van Egypte op de bandjes staat en ik geef ze u zo mee Ik was allang blij er zo vlot af te komen, stelde een verklaring op en tekende haar. Op dat moment kwam echter een col lega van de censor binnenlopen. Hij be gon een gesprek in het Arabisch en al spoedig merkte ik, dat hij het over mijn bandjes had. En even later kreeg ik te horen, dat een dergelijke verklaring toch ook niet alles was, omdat niemand van de censuur er verantwoordelijk voor kon worden gesteld. „Het spijt me wel, meneer", zei de censor en er leek droefheid in zijn stem te klinken. „Ik moet ze toch afluisteren Instructies zijn instructies, nietwaar Ik zag me al de hele morgen in het bedompte hokje zitten en in wanhoop probeerde ik mijn laatste troef. Ik rolde een van de bandjes een halve meter af. hield het stuk tegen het licht en riep uit: „Luister nou eens, meneer!Waar om uw tijd en de mijne verknoeien? Kijk xmr De har van de luisterende vis J?EN VAN DE PLAATSEN in Kairo, traar tijdens de Suez- kanaalerisis de activiteiten der ge heime agenten zich bijna dag en nacht op concentreerden, was het grote Metropolitan Hotel. Ze deden dat niet voor niets, want de meeste westerse journalisten hadden er een onderdak gevondenterwijl de bar een gerenomeerd render-uou* voor alle persmensen was geworden. Je kon daar niet op een kruk gaan ziften, of je kreeg een Egyp tenaar naast je, die dan probeerde een gesprek over de politiek aan te knopen. Natuurlijk was de man altijd pro-Engels, anti-Nasser en wat al niet meer. Hij hield er soms meer geprononceerde denk beelden inzake het Suezkanaal op na dan menipe Brit en deed zich 't liefst als een verdrukte uan het Je kon met deze lieden echter niet voorzichtig genoeg zijn en het was vaak beter je plaats te ver laten dan op hun gesprekken in te paan. De borrels, die ze weggaven, betaalde de Egyptische staat, het verhaal, dat ze je wilden laten ge- loven, was hen door de contra spionagedienst ingegeven en de rap porten, die ze over je schreven, kwamen op het ministerie van Voorlichting terecht. Drie westerse journalisten zpn als gevolg van ongelukkige opmer kingen in deze bar binnen vieren twintig uur het land uit gezet. De ene zou Nasser beledigd heb ben, de tweede zou boze dingen over Egypte hebben gezegd en de derde zou hebben laten bltjkea, dat hg achter een militair geheim gekomen was. De bar van het Metropolitan Ho tel werd door de westerse pers dan ook spottend „de bar van de luis terende wis" penoemd. Deze naam was ontleend aan de geprepareerde kop van een vis, die boren het flessenrek hing en rooral aan de op een microfoon lijkde verhoging in de onderkaakdie in de peopen- de bek zichtbaar was. zelf eens! Een klein kind kan wen, dat mets op staat De man bestudeerde de „tape", die een doffe en een glimmende kant .heeft en waaraan, vol of leeg, nooit iets pnders te zien isEn nadat hij en zijn collega de elf overige bandjes op dezelfde man bekeken hadden, kwamen ze tot de c< clusie, dat er inderdaad niets op stond geheel voldaan gaven ze me de bandjes. Toen de collega van de censor de deur was uitgegaan en ik zelf ook op het punt stond te vertrekken, wilde ik nog wat aardigs tegen de man zeggen. „Hoe lang werkt u hier eigenlijk?" „Van negen tot een", zei de censor. „Dat is ook niet lang....? Het moet heerlijk zijn de hele middag en a vrij te hebben. „Ja, maar ik werk 's middags wel", glimlachte te Egyptenaar, maar nie dit kantoor „Wat doet u dan?"» „Ik ben een geheime agent," fluisterde de man achter zijn hand, terwijl hij vluchtige blik op de geopende deur wierp. Het scheelde weinig of ik was in luid gelach uitgebarsten, maar ik kon gelukkig nog net beheersen. „Hoe interessant", zei ik toen. „Wat doet u dan zo?" Censor-spion halve Arabisch, ook Frans, Engels Turks sprak, had de contra-spionagedienst hem aangezocht 's middags de café-ter rassen van Kairo te bezoeken en daar dicht mogelijk bij buitenlanders te gaan zitten. Hij verborg zijn hoofd dan achter een krant en probeerde de gesprekken a te luisteren Als hij dan een schadelijk* opmerking over Egypte hoorde, knipte hij t de vingei - de r Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderer Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate Colgate de meest verkochte tandpasta Leden Tweede Kamer erkennen NEDERLAND zal in gemeen overleg in de NAVO zo goed mogelijk aan de westerse defensie-inspanning moeten blijven bijdragen, aldus er kennen leden van de Tweede Kamer volgens het voorlopig verslag over de begroting voor 1957 van het departement van oorlog. Wel vroegen vele leden zich af of wel voldoende gedaan wordt om de dienstplichtigen dui delijk te maken waarom de huidige inspanning nodig is. Vrij algemeen gaf men uitdrukking in zijn bezorgdheid oyer het gebrek aan parate militaire kracht van de N.A.V.O. over de plannen om de Amerikaanse Engelse troepen van het continent te rug te trekken. Tevens werd geïnformeerd naar de rol ie het defensiebeleid in de kabinets formatie heeft gespeeld. Zal nu minder defensie worden uitgegeven dan de minister aanvankelijk wenste? Ook werd ernaar gevraagd of er we) voldoende geld voor de defensie wordt uitgetrokken. Tevens drong men erop dat, duidelijk wordt vastgesteld wel ke krijgsmachtonderdelcn voorrang heb- waarbij niet de traditie (men dacht aan de marine) maar de doelmatig heid doorslaggevend zij. Bedenkelijk wordt ook genoemd, dat voor de burger lijke verdediging (waarvoor overigens de minister van defensie niet verantwoorde lijk is) slechts f 50 miljoen is geraamd. t een zekere voldoening stelden vele leden vast, dat de werkzaamheden van de Nederlandse studiegroep tot de con clusie hebben geleid, dat een vrij aan zienlijke inkrimping van de organisatie noodzakelijk Is, om de divisies aan de atoomoorlogvoering aan te passen. Deze reorganisatie en het beperken in het aantal parate legerkorpsgroepen. geven de mogelijkheid een tweede parate divisie op te richten. We! vraagt men zich af waarom de minister niet eerder hieraan heeft gedacht, temeer daar de huidige strategen grote betekenis hech ten aan parate strijdkrachten, afgezien van de atoomoorlogvoering. Luchtmacht Algemeen sprak men er zijn verheuge nis over uit. dat Thans een plan is op gesteld om tot een doelmatige versprei ding van de beschikbare squadrons de luchtmacht te komen. Ntet genoeg aandacht kan echtei* worden Jteeteed aar hle veiligheidsmaatregelen. Van de straal jagerpiloot wordt uiterste concentratie gevraagd. De ondervinding schijnt te leren, dat vooral bij operationele heden op den duur verslapping vt Innerlijke tucht optreedt. Dit zoi laatste tijd enige ongelukken ten gevolge hebben gehad. Zeer vele leden meenden, dat het per soneelsvraagstuk bij de luchtmacht nog grotere zorgen baart dan bij de beide andere onderdelen van de strijdmacht. Het had teleurgesteld, dat de minister nog geen reden heeft gezien de soldijen der dienstplichtigen te verhogen. Enkele leden verklaarden zich met be slistheid tegen het houden van oefeningen op zondag. Tevens drongen zij aan op strengere maatregelen tegen het mis bruiken van Gods naam. t wilde zeer vele leden voorkomen, dat het beschikbare materiaal vaak on deskundig en nonchalant wordt behan deld. Ook vroegen z(J wanneer voort gang wordt gemaakt met een nieuwe aan moderne verhoudingen aangepaste wet op de krijgstucht. Sowjetdelegatie in Praag Een Sowjetdelegatie van dertien leden is gisteren te Praag gearriveerd en door de secretaris-generaal van de Tsjecho- slowaakse partij ontvangen. De delegatie en reis door het land maken om zich op de hoogte te stellen van de organisatie an de partij. Het partijblad Rudo Pravo heeft gis teren voor de eerste keer melding ge maakt van de beweging in Polen en Hon garije. Tevens schrijft het blad. dat Tsje- choslowakije zijn trouw zweert aan de Sowjetunie, ongeacht wat elders gebeurt naast hem zaten, de mensen moesten vol gen. Men ging dan zoveel mogelijk gege vens over hen verzamelen, want het kon best gebeuren, dat ze in een spionagecom- plot zaten". „Wat verdiend u daar zo mee?" vroeg ik, stomverbaasd over al die vrijwillig gegeven mededelingen. „Zes pond per maand" zei de luis tervink trots (zesendertig gulden) „en al mijn verteringen vrij en góede slag sla, krijg ik ook een bonus, maar dat gebeurt je natuurlijk rïlet elke dag En heeft u al veel»ehstaats vijanden kunnen arresteren?" Niet zo veel nog" antwoordde de man, zonder zich ook maar een mo ment te schamen, „maar er zitten er toch wel een paar in de gevangenis...' HET PRIJSBELEID is economisch en sociaal noodzakelijk en rechtvaar dig. Ik ben bereid te gaan tot het bijna onmogelijke, maar niet verder. Prijs- en loonbeleid moeten waken, dat onze economie stevig blijft, aldus minister prof. dr. J. Zylstra vanmiddag in zijn rede voor he*t verbond van Nederlandse werkgevers te Arnhem. Niet door bestedingsbeperking, maar door vermeerdering van middelen moet een gunstige verhouding worden gescha pen tussen middelen en heateding. Gro ter werkelijke welvaart voor brede lagen der bevolking is het allereerate doel. Uit breiding van investeringen als rugge- graat voor de ontwikkeling der produktl- vlteit. Ontplooiing van arbeidsvoorsle ningen overal, waar de gemeenschap een taak heeft. Om dit te verwezenlijken moet men het algemeen bolang als richtsnoer aanvaar den en elkaar redelijk en nuchter kunnen overtuigen Op deze redelijkheid en nuchterheid moet een zwaar beroep worden gedaan voor een gezamenlijk beleid van regering, ondernemingen en arbeiders, met het al gemeen belang voor ogen. Schrikbeeld Denkbaar is een algemene wettelijke prijsbeheerslng ondersteund door krasse beperking der bestedingen met monetaire fiscale middelen. Afschrikwekkende gedachte. Maar de regering wil doorgaan met een prijsstabilisatiebeleid dat een bewust be roep doet op de verantwoordelijkheid van ondernemers in het algemeen belang. Dan is dwang overbodig en krijgt men beter resultaat dan met straffe prijsbe- heersing. Ditzelfde beroep wordt gedaan op de werknemers en hun organisaties. Ook hier verdient samenwerking in ver antwoordelijkheid verre de voorkeur. Dan men een verantwoord loon- en prijs beleid voeren, zij het nu geruggesteund door een bestedingscorrectie, die in t menhang daarmede geen ramp behoeft ztjn. De groepsvorming neemt toe in onze maatschappij. ZIJ kan een zegen zijn door opvulling van het niemandsland tussen overheid en individu, mits de verantwoor delijkheid even hard groeit als de macht Want als die groepen elkaar tot de tanden gewapend te lijf gaan, dan is dit de zekere naar inflatie. Daarom moeten rege ring en bedrijfsleven samen op vei woorde wijze en doeltreffend de moeilijk heden overwinnen. De beperking van het verbruik moet worden verdeeld over verbruik, investe ringen en overheidsuitgaven. Wat de bestedingen betreft die beperke Imp. N.V. Thtbur Den Httg r-u-i-m-t-e-l-ij-k horen Kamerleden zijn ongerust Het voorlopig verslag van de marine begroting heglnt met de vraag of ge zien de nieuwe loonronden, die de fli cille ruimte voor materiële voorzienin gen verder sullen inperken en het uit sluiten dat meer personeel beschikbaar komt alle nationale taken der marine kunnen worden vervuld. Vele leden informeerden, naar aanlei ding van de krapheid der begroting, naar een verdrukking van de marine-uitgaven, in welk verband de voorzieningen aan de haven van Den Helder werden genoemd. Sommige leden vroegen of het Juist is, dat de vuurleiding der nieuwe kruisers reeds thans tot de zeer orthodoxe syste men behoort Voorts bleek, dat vele leden zich ver heugden over de samenwerking tusser de Marineluchtvaartdienst en het com mando luchtvaartopleidingen, hoewel zij bezwaar bleven koesteren tegen het in stand houden van do M.L.D., terwijl dit onderdeel met de luchtmacht zou kunnen worden samengevoegd. VrU algemeen vroeg men de minister of een krachtige verdediging van Nieuw- Guinea verzekerd Is. Z(J drongen aan oj verschillende voorzieningen. Vele leden vestigden de aandacht op het feit, dat naar hun mening de mene toestand van de vlieghaals Halo op Curacao niet aan de te stellen eisen doet. Aangedrongen werd ook op verbetering Torh is hel zo UIEN VOORTREFFELIJK GENEESMIDDEL 766) Toen ia da oorlog verschillend# klachten geneesmiddelen uiterst srhsars, of hele- uien te meel niet te krijgen weren, kon een n- oieu la eten als verweermiddel teg« ksnsal genesteld hadden, maar Hadden ons nooit kunnen voorstelle dat nien in vroeger tjjden als een h kani^ueHveeseel geneesmiddel hebh. Het advies vee hevesibed is ee. eed se erkend velks del d.d. dit kaa lans ai gseifd vee alle aanwending dee we a diani sollen opno spa ai. aiet alle erkend door degenen die ep wetenschappelijke wgse voor onea getandheid pil staan. Door de geneeskundigen in de oudheid werd b\jv. vaak het sap van uien tegen oor- ïiektsn aanbevolen, een middel, dat naar ons voorkomt, wel enige tegen stand bij de tegenwoordige arts zal ontmoeten. Soms ook werden uien een voudig op de buik gelegd, als middel tegen blaazklachten, een in oase ogen hoogst ronderlinge manier van doen, die aeker weinig e/feet aal hebben. We moeten hierbij echter bedenken, dat de ogen d> werd ook wel aeos geraden licht tullen herkennen: men holt oen ni uit. zet in de gemaakte holte suiker (trekken) en drinkt dal happen hebben aai daarom goed op' h*b h" B<M>Ü rolgt geprobeerd, i todanig wèl e auiker uitgetrokken inderdaad een stroop loor hinderlijke hoest minder bekend. Mer „Ajuyn heeft kra en merrkelyck t< Merkwaardig ia aodat niddel op •eht worden verwacht, dat een soortgelijke uitwerking ton hebber by patiënten, die moeilijkheden onder vonden hg de nrinelozing. Tegen dea* lien die tegen pleuris worden ongewend, aal velen wat vreemd in de ■ren klinken. Wellicht ia het beter in lit geval aan borat- en keelaandoenin- :en in het algemeen te denken en aan loeaten in hel hgsonder. Dan hebben a met een huismiddeltje te maken. behandeld worden waarin behalve k< iog meer aanwendio- ie in het kippenhok kippeluisen te vor mden thans stoppen de poaitie der personeelsleden het loodswezen. Verscheidene leden noemden het zorg wekkend, dat de bouw van ondiepwater- mijnenvegers. van vitaal belang voor hei openhouden der Nederlandse wateren worden u^gesteld en aan Amerika moet worden overgelaten. MILITAIRE MUTATIES Bij K.B. is benoemd en aangesteld: bij het wapen der infanterie, tot generaal- majoor, commandant van de 5e divisie kolonel B. Koning, van de generale staf; bij het wapen der Koninklijke marechaus see, tót kolonel, luitenant-kolonel (tijde lijk kolonel) J. S. Rope en luitenant-kolo nel O. A. Kaub. Bij beschikking van de minister oorlog is bepaald, dat kolonel van de ge nerale staf M. P. Feith bestemd wordt voor de functie van inspecteur van he vervoerswezen, tevens commandant vat de 101 vervoersbasisgroep onder gelijktij dige eervolle ontheffing van zijn huidige functie van chef van de staf van deze inspectie; kolonel der Koninklijke mare chaussee L. de Zeeuw bestemd wordt vooi de functie van commandant der Konink lijke marechaussee onder gelijktijdige eer volle ontheffing van zijn huidige funptit van chef van de staf van de commandant der Koninklijke marechaussee. Onderzeebootjagrr Limburg woensdag in de vaart Woensdag wordt na oplevering cn o* dracht door de Kon. Maatschappij Schelde" aan de Houtkade te Vlissingen de ond^rzeebootjager Hr. Ms. Limburg in dienst gesteld. Commandant is kapitein- luitenant ter zee jhr. P. L. M. van Geen. zelf een geboren Limburger. Dit 116 meter lange schip werd vorig jaar door prinses Beatrix te water gelaten. Belastbaar inkomen en ouderdomspensioen Het Eerste Kamer-lid de heer Molenaar ■eft aan de minister van financiën d volgende vragen gesteld: Is de minister bereid goed 4e vinden, dat het ouderdomspensioen ingevolge da algemene ouderdomswet niet tot het ba- lastbare inkomen wordt gerekend van belastingplichtigen, die dit penstoen me» op te nemen, ook al zou strikte toepassing van het Besluit op de inkom tenbelasting 1941 wellicht medebrengen 'dat het niet opgenomen pensioen in som mige gevallen wèl tot het belastbare in komen wordt gerekend? Erkent de minister de moelAjke posltlr waarin jongere zelfstandigen zich veelt- bevinden ten gevolge van de omstand! held. dat zij geen compensatie krljge de ingevolge de algemene oude* domswet op te brengen premie? Is a- mlnister bereid toe te staan, dat aap ouders, die een ouderdomspensioen krij gen, doch van oordeel zijn. dat zij daar- hun levensonderhoud geen be hoefte hebben en daarom hun kinderen in de premiebetaling tegemoet komen, aftrek voor de inkomstenbelas ting wordt gegeven? men niet te lichtvaardig onder het motto: Men koopt toch maar bromfietsen en te levisietoestellen, want het is vaak de stij ging van het werkelijke inkomen, welke een arbeidersgezin enige ruimte biedt om zich ook eens iets gemakkelijker te be wegen. Wat de investeringen betreft, maakt de grote schaarste aan arbeidskrachten arbeidsbesparende diepte-investeringen noodzakelijk. Van de overheidsbestedingen staat het niet van tevoren reeds vaat, dat zij een slechter rendement geven voor de natio nale economie dan een particuliere in vestering. Twee dingen heeft ense erenomle nodig: Meer Investeren en lonend uitvoeren. Daarom moeten de lonen sich blijven be wegen binnen het kader van de arbeldi- produktlviteit en het prijspeil moet In juiste verhouding staan tot het peil van lonen en kosten. Prijsstabilisatle Is de synthese tussen structuur- en conjunctuuppolitlek. Dit beleid moet worden voortgezet. Rede van Twijmlra Wij leven in een expanderende econo mie met florerende bedrijven en toene mende welstand. Het enige gevaar is, dat wij onze vooruitgang te ruim dreigen te meten. Do nodige maatregelen zijn betere beheersing der expansie zonder deze in gevaar te brengen aldus de heer T. J. Twijnstra aan het «lot van zijn openings rede. Spreker meende, dat de prijsstabilisatle over het algemeen aan haar doel heeft beantwoord, en verklaarde, dat de op brengst van de produktiviteitsstijging ge heel aan de loonsom is ten goede geko men. zodat men thans niet een nog groter aandeel voor de werknemer kan vragen, omdat de koek reeds op is. Hij waar schuwde bij de snel wijzigende economi sche omstandigheden tegen een regerings program dat voor lange tijd in uitvoerige details afdaalt, en vroeg vertrouwen voor de regerende krachten van de maat schappij. Conjuncturele maatregelen moe ten behoedzaam en na zorgvuldige analyse genomen worden. Paar de toestand ge vaarlijker is omdat de inflatie in Neder land sterker Is dan daarbuiten wilde hij spoedige beslissingen, doch verlangde dat de overheid daarbij ook de hand in eigen boezem zou steken. In verband met de schaarste aan arbeiders achtte hij inves teringen nodig en hij meende dat de con sumptie een bijdrage zal moeten leveren. Hij bepleitte stabilisatie van lonen, sa larissen en prijspeil. WIE IS IMRE NAGY garije naar voren werd geschoven, werd in 1895 geboren als zoon van een arme boer. Hij werd aanvankelijk opgeleid tot slotenmaker, interesseerde zich al vroeg voor de politiek en sloot sich aan bij de socialistische arbeidersbeweging. Gedurende de eerste wereldoorlog ge raakte hij ala Hongaars soldaat in Rus sische krijgsgevangenschap. In de okto berrevolutie streed hij mee tegen de Wit ten. Tijdens het eerste korte communis tische bewind in Hongarije keerde hij in 1919 naar zijn land terug, waar hij enkele onbelangrijke functies vervulde. No de val van Bela Kuhn ging Nagy op nieuw naar de Sowjetunie om in 1921 naar Hongarije terug te keren waar hij de boe ren ging organiseren. Vanwege zijn radi cale opvattingen werd hij evenwel uit de sociaal democratische partij gestoten. Het gevolg was, dat Nagy lid werd van de verboden communistische partij. Tijdens de tweede wereldoorlog was bij Hongaars omroeper in Moskou. AT ET HET RUSSISCHE leger keerde htj in 1944 naar Hongarije terug. In het coalitiekabinet van Debreczen werd hij minister van landbouw en als zodanig had hij een belangrijk aandeel in de doorvoe ring van enorme landbouwhervormingen. In 1945 was Nagy korte tijd minister van binnenlandse zaken en in 1947 werd hij tpt voorzitter van het parlement gekozen. Drie jaar later na de junl-opstand in Oöst- Duitsland werd hij in de plaats van Rakosl tot premier gekozen. Na de val van Malen kof in de Sowjetunie in april vorig Jaar werd Nagy aan de kant gezet en uit de communistische partij gestoten. Sindsdien werd in Hongarije weer de nadruk gelegd op de zware industrie, terwijl Nagy in de eerste plaats verbetering van de levens standaard beoogde. Enkele maanden geleden werd Rakosl afgezet als partijsecretaris en vervangen door Ernoe Geroe, een gematigd pro-Sow- jet-man. Eerst kort geleden werd Nagy volledig gerehabiliteerd. (Advertentie) Wolven vinden vermist kind Gedurende de sledetocht, welke de be kende circusartist Olschanskl maakte door Rusland, sloeg de slede om op de ongelijke bodem, waarbij zijn dochtertje in het nachtelijk duister verdween in de metershoge sneeuw en niet meer terug te vinden was. Het Was een hachelijke situatie, want men hoorde wolven in de buurt. En ter- wtji men nog koortsachtig zocht, kwam de eerste wolf reeds aangelopen. Met het pistool in de hand hield bet echtpaar zich tot afweer gereed, masr zag hoe het dier op een bepaalde plaats begon te snuiven en te krabben. Déar moest haar kind zich bevinden, rgreep onmiddellijk de moeder begint éèn van de tientallen verhalen, welke u kunt lezen in het nieuwe room- boteralbum: „De bonte droom van het Circus". Een boeiende en afwisselende geschiedenis, met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurplaten en plaatjes. Een boek dat een bezit Is voor het leven; ireven door de bekende auteur» en circuskenners J van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk krijgen bij uw roomboterleve- rancier of direct bestellen per brief of briefkaart bil Kantoor ..Roomboter- album". Postbus 47. 's-Gravenhagë U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld wel duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes krijgt u gratis voor de Rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter vindt u zo'n merk Neem een pakje extra voor de zondag

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5