GRANT UNO-ideaal is niet mislukt, doch behoeft tijd tot rijping (VAGRANT Op Rijnsburgerweg schendt men dagelijks verkeersregels NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 „Dag derVerenigde Naties" op Gravensteen Viro verdiepte zich in vele mogelijkheden en problemen slaagd akkoord hebben gesloten met het moderne interieur van de rechtsfaculteit, hield de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, afde ling Leiden-Oegstgeest, gisteravond een bijeenkomst, die was gewijd aan „De Dag der Verenigde Naties", die gisteren voor de elfde maal over de gehele wereld is gevierd. Twee sprekers, die nauw betrokken zijn bij het werk van de Verenigde Naties en sub-organisaties, waren voor deze avond uitgenodigd en gezien deze sprekers en het onderwerp, had de belangstel ling wel iets groter kunnen zijn. De grote collegezaal bleek nu te ruim en daarom schaardeti de aanwezigen zich op uitnodiging van de secretaresse ider VIRO, mevrouw P. H. Smits-Witvliet, I rond de grote tafels in „Het Spinhuis", waardoor de bijeenkomst aanmerkelijk aan gezelligheid won. 6a™i De burgemeester van Boskoop, mr. dr. E. P. Verkerk, zag zioh voor een ietwat rkini negatief-klinkende vraag gesteld: „Heb- de» ben de Verenigde Naties nog betekenis?" ic Hij toonde zich tijdens zijn betoog even- voor^ wel minder pessimistisch, dan de vraag tuteq doen vermoeden. Alléén via UNO in] Burgemeester Verkerk was ervan over- rvenj tuigd, dat alleen via de Verenigde Naties inenj positieve resultaten kunnen worden be- On1 re^'ct' momenteel nog te dikwijls door ^^erlinge politieke geschillen worden be- ppen lommerd. „Te veel", aldus de heer Ver- koJ kerk. „keek men naar de mislukkingen of ge- de niet volledig geslaagde ondernemingen van de UNO, maar de grote resultaten, die in de afgelopen elf jaren zijn bereikt, ontgaan de mensheid, terwijl zij vóór de nam o°ri°g bijvoorbeeld in Volkenbond- zoal! verband nooit hadden kunnen worden edec gerealiseerd. De burgemeester van Boskoop zag ,jtter de taak van de UNO tweeledig. Het van voorkomen van conflicten spreekt het endt' meest tot de wereld en hierin voelt de mensheid zich het meest bedrogen, omdat de UNO niet in staat bleek de strijd in Korea te voorkomen. Maar daarnaast werpt het onderzoekings- P werk van de UNO naar de diepere gronden van de onderlinge geschillen zeer vrnchtbare, zU het minder zicht bare resultaten af. Tweede taak j De tweede taak van de UNO j scheppen van een klimaat, wa; vrede levensvatbaarheid krijgt en ddt doet j zij al elf jaar lang via de sub-organisaties. Deze onder-afdelingen hebben gezocht en g! zoeken nog degelijks naar mogelijkheden om geschillen te voorkomen en onderlinge I contacten tussen de volkeren tot stand te brengen. De vrucht van dit werk kan men n'®" slechts 6Chatten- e' X»e heer Verkerk ontveinsde zich niet, 'e®' tot nog grote belemmeringen voor het werk van de UNO bestaan en met name noemde hij de wijze, waarop het „veto recht" 6om6 wordt gehanteerd. De Leidse hoogleraar, prof. dr. C. C. Berg, gaf na de pauze een uiteenzetting het werk van de UNESCO, zoals ddt de komende tien jaren op stapel Volgende maand zullen afgevaar digden van zeventig landen te New Delhi bijeenkomen om dit „Tien-jaren-plan" te bespreken en vast te stellen. Prof. Berg achtte alleen deze samenkomst al een in- I drukwekkende manifestatie van de wil tot samenwerking, die onder de volkeren 1 levend wordt. Het doel van de UNESCO wordt nogal j eens verkeerd gezien. Deze organisatie, I die over betrekkelijk bescheiden middelen beschikt, dient slechts om activiteiten aan te moedigen, die kunnen leiden tot een onderlinge verstandhouding van de volkeren. Twee van de vier plannen zullen uitwerking worden aangenomen en behal- de ontginning van woestijngronden. is nog niets met zekerheid vastgesteld. De esse schommelt tussen het Azië- Westen-plan en de onderwijsvernieuwing Zuid-Amerika, waarbij het eerste var deze twee enigszins in de belangstelling staat vanwege het internationaal karak- Geen pessimisme Vier plannen Voor de komende tien jaren zijn bij het bestuur vier plannen ingediend, die kunnen vormen van grote ve deringen. Het stichten van centra in Zuid- Amerika voor verbetering van het lager middelbaar, onderwijs aldaar. Deze centra zullen dienen voor de opleiding van leerkrachten en het systeem van deze opleiding zal van te voren aan twee vereiteiten worden bestudeerd en vastge steld; b. Een wereld-omvattend wetenschappe lijk onderzoek naar de mogelijkheid orr woestijngronden in cultuur te brengen- „La Donna Diana" van Emil von Reznieek (N.C.R.V. 18.25 uur) Wellicht een van de meest populairt am-.! 0Tkeststukken van wellicht een van di 1eest onbekende componisten. Émil Niko ius von Reznieek werd op 4 mei 1861 i Wenen geboren en studeerde in Graz n in Leipzig. In tal van plaatsen wa 'chouwburgdirigent. in Praag fungeerde Mi 2% jaar ills militair kapelmeester, an 18961899 hofkapelmeester in Wei- Wr en Mannheim, organiseerde in 190'. Berlijn de befaamde „Orchester-Kam- tnerkomerte". werd in 1906 leraar aan hel 1 Scharwenka- :onservatorium te Berlijn er vos tot 1911 dirigent der Komisch Opei aldaar In 1920 volgde, na een Engel*' zijn benoeming als leraar com po- aan de Berlijnse Hochschule fiir Musik. Op S augustus 1945 is hij in Berlijn 1 overleden, tal van opera's nalatend, als- mede symfonieën, symfonische gedichten 'oio-concerten, een Requiem, missen. 1 koorwerken (voóY gemengd- en voor man nenkoor), kamermuziek, etc. Maar wie kent al die werken? Ze zijn voor Qrootste gedeelte vergeten, behalve die sprankelende, levendige Ouverture to opera „La Donna Diana", een uitzonderlijk J knap stuk muziek, bekoorlijk door riti orspronkelijke vondsten. Wie zi i *»en door de vaart van dit korte stuk 1 *nu2iek laat meevoeren, zal er niet me i willen loskomen. Vanavond hoort ouverture door het Filharmonia Or- t o.l.v. Anatole Fistoulari. De idee van de Verenigde Naties is zö ingrijpend, dat ze tijd nodig heeft om te rijpen. Wanneer ideolo gieën eeuwen nodig hebben om be paalde, direct geïnteresseerde groe pen te beïnvloeden, leek het prof. Berg irreëel te eisen, dat de gedachte van de Verenigde Naties in tien jaar tijds de wereld zou moeten hebben veroverd. Zelfs in landen, die door de eeuwen heen een zeer nauw con tact met het buitenland hebben ge had bijvoorbeeld Nederland ziet men de moeilijkheden, verbonden aan het samengaan der volkeren, nog niet als een probleem, dat een leer stoel aan een universiteit waardig is. de enige, die een \eerstoel aan deze problematiek gewijd heeft, is tot nog toe de universiteit van Oxford. Aan het slot van de avond dankte vrouw Smits-Witvliet de beide sprekers hartelijk voor hun boeiende lezingen zij deelde de aanwezigen mee. dat dr H. M. J. Hart. die lange tijd wegens ziekte verhinderd i6 geweest de vergaderingen te leiden, thans „de geestelijke leiding' weer op zrich heeft genomen door te wer ken aan het programma voor het komende Onduidelijke situatie Maar weinig weggebruikers verlenen hier verkeer van rechts voorrang SOMMIGE LEIDSE verkeersknooppunten werpt de weggebruiker zijn leven en materieel bezit in de „waag"-schaal als hij gebruik maakt van de voorrangsrechten, hem bij het wegenverkeersreglement ver leend. Dat reglement zegt: „Indien wegen van gelijke rangorde elkaar kruisen, heeft het verkeer van réchts voorrang". Behalve het langzame verkeer heeft alle van de Warmonde komend verkeer voorrang boven het verkeer, dat over de Rijnsburger- weg uit de richting station komt. Maar deze „wegvlo" laat zelfs een zware vrachtauto niet'voorgaan. (Eigen foto) de Rijnsburgerweg komen, evenals vooi noemde automobilist ook op hun vooi rangsrechten zouden staan, zou de Leidse Nu zijn wegen van gelijke rangorde bü- 'oorbeeld de Morssingel en de Stations weg. Maar er zijn slechts weinig automo bilisten of motorrijders, die het. komend de Morssingel, durven wagen linksaf de Stationsweg op te rijden, als er uit de richting station ander verkeer nadert. t is nog maar kort geleden gebeurd, ;en automobilist dit wel probeerde te doen. Hij had een van het station komen- :ooter wel waargenomen, maar druk- >en er van rechts, dus uit de richting Steenstraat, geen verkeer kwam, op het gaspedaal om linksaf de Stationsweg op te rijden. Op datzelfde ogenblik raakte de scooter zijn linker voorspatbord met volle kracht Omgeven door een drom belang stellenden debatteerden automobilist en scooterberijder over de vraag wie de schuldige was. „Hoofdweg?" „Ik reed op een hoofdweg", zei de scooterist, „u had op m(j moeten wach ten". Waarna de automobilist uit zijn hoofd want h(| wist er als nutorij- schoolhouder wel iets vanaf boven genoemde bepaling uit het wegenver keersreglement opdreunde. „Nee meneer", bemoeiden de omstan ders zich ermee, „de Stationsweg is een hoofdweg. U bent de klost. De politie agent. die even later door de omstanders heen moest dringen, was het daarmee niet eens. En de verzekeraar van de scooter kreeg de volle „mep" aan auto- en scoo- terschade te betalen. 1 Won fier Generaal Baretta zal zonnewijzer krijgen Een deputatie van de koninklijke lucht macht zal morgenochtend om kwart voor elf een zonnewijzer aanbieden aan zijne excellentie luitenant-generaal A. Baretta, chef van de luchtmachtstaf, cn zijn echt genote, ten huize van de generaal De Har tenkamp in Wassenaar. De ontwerper van de zonnewijzer Eppo Doeve zal mede aanwezig zijn. Generaal Baretta had er de voorkeur aangegever als herinnering aan zijn militaire loop baan een werkstuk te ontvangen, dat door zijn eigen soldaten is vervaardigd. De keus is toen gevallen op een zonnewijzer, waarvan de sierkunstenaar Eppo Doeve het ontwerp heeft verzorgd. verkeerspolitie (hetgeen ze waarschijnlijk al doet). Wat daar rijdt, dat rijdt en van de honderd weggebruikers geeft er vrijwel niet één voorrang aan de wagen, die van Boer- haavelaan, Johan de Wittstraat of War- monderweg komt, als hij zelf met 80, 9( kilometervaart naar Oegstgeest rijdt. Het is een wonder, dat er op de Rijnsburger weg niet meer ongelukken gebeuren. Oplossing In Oegstgeest heeft men situatie opgelost, niet door lengde van de Rijnsburge voorrangsweg te verklaren, op de zijwegen stopborden te plaat Het begrip „hoofdweg" is in het wegen verkeersreglement niet bekend, maar ah iemand bij een botsing met een „verkeers- partner" zegt: „ik zat op een hoofdweg", dan valt dat te begrijpen. Het is gemak kelijker het verkeer van de zijwegen var de Rijnsburgerweg aan banden te leggen dan het verkeer op de Rijnsburgerweg zelf. Heizelfde geldt voor het verkeer de Stationsweg ten opzichte van het keer van Morssingel. Morgen nog iets over een ander „knel punt" voor de Leidse weggebruikers. AGENDA VOOR LEIDEN Chr. Geref. kerk, Steenschuur 9, 8 uur evangelist Cignoni (uit Barcelona). Stadsgehoorzaal, 8 uur: eerste concert in .meesterserie" door het Rott. Philh. Or kest, solist: Rlcardo Odnoposoff, viool iderdorp, Irene, 8 uur: kringver gadering van Geref. mannenverenigingen Vrijdag Hervormd wijkgebouw „Bethel", Stille Rijn 13, 7.45 uur: jaarvergadering Ned Herv. mannenvereniging „De Here is onze Banier", de heer J. Kooy over „Vijf min Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: centrale A R. kiesvereniging, C. van den Heuvel over de teleurstellende uitslag vai Kamer-verkiezing. Rijksmuseum voor volkenkunde. 8 prof. dr. António de Almeida, directeur het Centro de Estudos de Etnologia do Ultramar te Lissabon, over „Les Bochi- ian de l'Angola". Het Gulden Vlies. 11 uur: algemene ver gadering Leidse textielfabrieken gebrs Van Wijk en Co. N.V. Sterrewacht, 8 uur: „De sterrenwereld" door prof. dr. H. C. van der Hulst, voor K. en O. Schouwburg, 8 uur: Wim Ibo's Triangel- cabaret, voor K. en O. Pieterskerk, 7.15 tot 7.45 uur: avondge bed. Zaterdag Zuiderkerk, 8 uur: jeugdmeeting van „Jong Nederland voor Christus" afdeling Leiden, spr.: ds. P. W. Spruijt, Herv. predikant te Amsterdam, over „Een vuur- loren in de nacht", medewerking van de I J. E.-groep Rotterdam met groot jon gerenkoor en solozang. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: jaarfeest 1956 van Vereniging van Mathesianen, gezel schap „Schots en scheef". Halte gele tram Rijnsburgerweg, 1.55 uur: vertrek voor paddestoelenexcursic nsar Rust en vreugd te Wassenaar var afdeling Leiden van Kon. Ned. Natuur- nistorische Vereniging. Oegstgeest, Stichting Oud Poel geest: conferentie „Euratom kernpunt van Europa", onderwerpen: „De kern vi de kernenergie", „Atoom en kernenergie in beeld", „De kernenergie en haar toe passing" en „Euratom een nieuwe start- a«.n voor de Europese integratie". Zondag Aula Hervormde u.l.o.-school Asser- raat, 4.30 uur. gezinsbijeenkomst voor ouders en kinderen van afdelingen klein tjes A. kleintjes B en juniores A van Herv. zondagsschool „Daniël Chantepie de la Saussaye". Pieterskerk, 7 uur: bijzonder Kerke- erk Herv. Gemeente, ds. H. J.'Diekerhof Eindhoven over „Gij zijt mensen". Zülderkerk, 7.30 uur: „De Kerk spreekt aar buiten", ds. R. C. Harder van Am sterdam over „Grenzen mogelijkheden". gstgeest. Stichting Oud Poel geest: 's morgens oecumenische huisdienst kader van conferentie „Euratom kernpunt van Europa in het brandpunt van het Evangelie". Tentoonstelling Oegstgeest. Boonstraat 13 (Studio 13) entoonstelling van werk van Daan en Lenie de Vries te Schoonrewoerd (tot 7 november). Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en door apo theek „Tot hulp der Menschheid", Hooi gracht 48. tel. 21060, Huis verbrand. In Beltrum, (gemeente Eibergen) is bij een brand in het achter huis van- de boerderij Klein Falckcnborg dertigduizend kilo hooi verbrand. De brand kon tot het achterhuis beperkt wor den. De vermoedelijke oorzaak is. dat een door het dak geleide kachelpijp van asbest -erverhit is geraakt. begint zijn zegetocht! Dc trossen los GRANT I r een ongekend virginia-genot. CAPTAIN nieuwe Virginia, die dc blauwe wimpel )vert voor zuiverheid en smaak. Bovendien:op elk pakje mooi scheepsplaatje in prachtige kleuren. Maak morgen proefvaart en ga scheep met CAPTAIN GRANT. Kies goed gezelschap! Vertrouw op Dit is de oplossing, die men in Oegstgeest voor het hiernaast beschre ven probleem vond. Een stopbord bij het krui$)unt Endegeesterlaan Leidsestraatweg. Het verkeer over Geversstraat en Leidsestraatweg in de richting Leiden kan ongehinderd verder ijlen. (Eigen foto). Avondvoorstelling Leidse huisvrouwen Don Vermeira boeide met zijn kunstzinnig poppenspel TTET IS DE LAATSTE JAREN de gewoonte geworden, dat de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen behalve de middagen die maandelijks worden georganiseerd, ook een avondvoorstelling geeft voor de leden en hun introducé's", aldus sprak mevrouw C. Hageman-Verhagen, presidente van de afdeling, gisteravond in het Antoniusclubhuis. Voor deze bijzondere bijeenkomst was de keus voor de verzorging van het pro gramma gevallen op de poppenspeler Don Vermeire uit Den Haag. Helaas was de zaal niet zo bezet als men had verwacht. De reclen hiervan meende de presidente te moeten zoeken in het feit, dat veel mensen het marionet tentheater beschouwen als een soort gemoderniseerde poppenkast. mens, in het stuk de dichter Pierrot, zoekt. Eens heeft hij de vlinder aan de rand van de horizon gezien en diens verschijning laat hem niet los. Hij gaat op zoek en meent hem te vinden in het meisje Violet, dat, na dat de eerste betovering is verbro ken, een heel gewoon meisje blijkt te zijn. En Pierrot, teleurgesteld, trekt verder en meent aan de hori zon het schijnsel van de vlinder Violet te zien, waarmee de geschie denis u-eer van voren af aan begint. De tekst, door Rico Bulthuis geschre ven. is teer en doorzichtig. De muziek van Dick Broekarts weefde de onwezen lijke sfeer van de droom om het verhaal, Dat een dergelijke tekst In het marionet tentheater kan worden opgevoerd bewijst hoever het poppenspel als kunstuiting kan afstaan van het Jan Klaassengedoe op de kermis. Ander genre Van een geheel ander genre, maar niet minder kunstzinnig, was „Capriccio", vaarin de koning der poppen opeens het -erlangen krijgt een kermis bij te wonen, n, aangezien deze reeds Is afgebroken, de kermisklanten bij zich in het paleis ontvangt. Hier waren het vooral dc détails waarvan men kon genieten, zoals bijvoorbeeld de beringde hand van de koning, die hij op zijn buik liet rusten. In dit laatste stuk waren ook de ge zichten van de poppen zeer karakteris tiek. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Francisca Catharina dr v M Bakker en F C Lezwijn; Petra Marga- retha dr v J M A ten Broek en M P Dahlkamp OVERLEDEN: R Poot zoon 5 mnd; M Verlaan hulsvr v Van Egmond 52 Jr; D Luyk man 83 jr; W. den Boer man 71 Jr. De heer Don Vermeire. die een kleine inleiding op zijn spel gaf. waarschuwde tegefl deze opvatting. Het marionetten theater is geen vervangingsmiddel van d« schouwburg, maar staat geheel op zich zelf. „Ik ril altijd van het gezegde: Leuk hè. net echt", aldus de heer Don Ver- In zijn toelichting op het programma vóór de pauze beklemtoonde hij, dat de optredende figuren: de herfst, de regen en de nacht, niet moet zien als poppen di als vrouwen zijn verkleed, maar ook wei kelijk als bovengenoemde begrippen. Personificatie De „Vlinder Violet" is de personi ficatie van het schone en van de liefde, waarnaar de dichterlijke Schelp in Noordwijk uit Rode Zee De afdeling Leiden van de Kon. Neder landse Natuurhistorische vereniging had gisteravond een bijeenkomst in het rijks- >r geologie en mineralogie, de heer G. Spaink van de geolo gische stichting te Haarlem een lezing hield over Eemfossielen uit de Amster damse bodem. De heer Spaink besprak eerst de voor geschiedenis van de Eemlagen. Een glet- scher in een van de ijstijden heeft de bodem voor zich uitgestuwd Er ontstond stijging van de zee na de smelting de gletscher. We treffen deze aan bij Amsterdam en Amersfoort. Door het op. graven van zand ontstond het Slotermcer n die interesse hadden voor fossielen, vonden hier dus een rijke om geving om te zoeken. Opk Leiden is naar het Slotermeer geweest cn heeft daar vele vondsten gedaan. De voorzitter, de heer Lucas, deelde )g mee. dat de schelp, die gevonden is tijdens de laatstgehouden excursie naar Noordwijk. afkomstig bleek te zijn van de Rode Zee. A. Simons erelid „Westerkwartier Gisteravond werd de jaarlijkse leden vergadering gehouden van de speeltuin vereniging „Westerkwartier". Bij de be stuursverkiezing werden de dame6 Den Ouden en Den Os en de heren Ober en Schroder gekozen. De heer Simons. <He 25 jaar penningmeester is geweest, zag zich genoodzaakt zijn functie neer te leg gen. Als blijk van waardering werd hij tot ere-Lid van de vereniging benoemd. Hij kreeg daarvoor een oorkonde en tevens werd hem een geschenk aange boden, terwijl zijn echtgenote bloemen De secretaris, de heer Zonneveld, Het in zijn Jaarverslag een optimistisch ge luid horen. Een verheugend feit is, dat de vereniging in het bezit kwam van een ac tief damescomité. SCHOOLARTI KELEN Demmenie Haarlem mer straat 169 Bijeenkomst in Mnrekerk Ook nu wordt mens gevraagd waar hij is De Hervormde wijkgemeente „Molenwijk" hield gisteren een bijzondere samenkomst in de Marekerk. De predikant van de wijkgemeente. ds. J. van der Wiel, ging daarin voor. Medewerking verleenden het dubbelkwar- tet „Musica" onder leiding van de heer J. Arnoldus, de organist van de Kooikapel, de heer J. Brons, en enkele bazuinblazers. Er waren voor deze avond 1600 uitnodigingen verzonden. Het is de bedoeling om naast de wekelijkse bijbellezingen in het wijkgebouw eens in de maand een bijzon dere bijeenkomst in de Marekerk te houden. Ook ligt het in het voor nemen, in december een kerstwijding te beleggen. Nadat „Musica" drie liederen ten gehoroi niet uit hun schuilhoek te voorschijn had gebracht, sprak ds. Van der Wiel over komen? Waarom kwampn Adam en Eva het onderwerp „Waar zijt gij?", aan do niet uit hun verborgenheid? Omdat zij zich schuldbewust voelden. Ze gaven el kaar de schuld. Waarom blijven zoveel mensen van God vandaan? Men probeert de vragen van eeuwigheidswaarde te om zeilen. God wacht echter op het antwoord op zijn vraag „Waar zijt gij?" Laten wij het niet uitstellen, opdat het tweegesprek weer kan beginnen In Jezus Christus hebben hemel en aarde elkrfar ontmoet Hij alleen heeft het laatste woord, niet de dood. En zovelen Hem aangenomen heb ben, die heeft Hij macht gegeven kinde ren Gods te worden. De dienst werd gesloten met het zingen van drie strofen van het bekende lied „Waarheen, pelgrims, waarheen gaat gij?" hand van Genesis 3. De tijd, ouderen en jongeren, zitten stikvol met vragen en ook met problemen, die zij zelf hebben gemaakt. Ook zijn er vragen ten aanzien van de Bijbel. De vraag „Waar zijt gij?" is van Godswege niet alleen tot Adam gericht, maar tot de mens in het algemeen, ook tot ons God heeft deze g niet voor Zichzelf gesteld. Als God doet. doet Hij het voor de mensen, mens is zoek; hij is voor God en zijn te weggekropen. Maar toen de mens zich verborgen hield, heeft God hem niet in zijn lot overgelaten. En daarom vraagt od aan Jong en oud, waar zij zijn. Hoe komt het toch, dat vele mensen

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3