fiè-kè Automatic - een woord dat angst aanjaagt Bij tijdige maatregelen geen reden tot onrust ■3 I Omwenteling m Polen In Dieppes centrum verrees een nieuwe kerk Ook voor de Nederlandse vissers Egypte stelt een nieuwe eonferentie voor Rock li roll-jelled kwam „in opstand" MAANDAG 22 OKTOBER 19S6 Minister Suurhoff leidt gesprek over: (Van een onzer verslaggevers) A UTOMATIE is een woord, dat de laatste maanden ook in ons land bij de werknemende stand een gevoel van onzekerheid, van een zekere angst voor de toekomst heeft doen ontwaken. Van alle zijden wordt het probleem van de automatie besproken en met een onrustig gemoed volgen de werknemers het gesprek. Onrustig, omdat men tengevolge van de auto matie de werkloosheid vreest. In de Engelse auto-industrie kwam het reeds tot stakingen, omdat men gevolgen van de conjunctuur-ontwikke ling aanzag voor het resultaat van een beperkte automatie. De arbeider vreest, dat zijn aange leerde handelingsvaardigheid over bodig zal worden en het terrein van de beperkte beslissingen een illusie. Ongeveer 45 pet van de Nederlandse werknemers heeft immers zijn dag- taak in deze arbeidssfeer. Het was daarom een bijzonder gelukkige j greep van de redactie van Keesings Historisch Archief, dat zaterdag 25 I jaar bestond, op deze dag een sym- j posion te organiseren, speciaal ,ge- i wijd aan de automatie. De vier referenten waren drs. J. G. Ba- vinck, directeur sociale zaken van Phi- lips. prof. dr. ir. R. M. M. Oberman, hoofdingenieur PTT. ir. K. H. van Gin- neken. docent aan de r.k. economische hogeschool te Tilburg en prof. dr B. C ai" J. Lievegoed, directeur van het Neder- lands Pedagogisch Instiituut voor het Be- drijfsleven. (De referaten van drs. Bavinck en prof. Oberman laten we hier onvermeld, daar wij in ons nummer van 17 oktober jl. I deze reeds publiceerden in het verslag I van de ledenvergadering der Prot. Chr Werkgevers). Minister Suurhoff leidde de Tivee lijnen J-JET technisch produceren, het essen. is in steeds toenemende mate een pro bleem van vóór-:ien en vóór-bereiden. Thans verwerkelijkt ieder, die aan de productie medewerkt een volkomen vóór-gedacht planwaaraan zijn schep pende fantasie niet meer te pas komt, .aldus ir. Van Ginneken. Wanneer een bepaald produkt en een be paald produktie-apparaat met enorm veel studie en denkwerk tot stand zijn gekomenmoet men dit apparaat verder slechts ongehinderd laten produceren. Geestelijke krachten komen er niet meer aan te pas. En naarmate de automati sering van de produktie voortschrijdt, des te meer betrekt men zelfs ook de voorbereidende werkzaamheden van de produktie in de technische procesgang met uitschakeling van de mentale men selijke eigenschappen. De mens dreigt zo achtervolgd te worden door steeds nieuwe automatiseringen, tot in de zui ver geestelijke processen. De automatisering van alle mentale pro cessen, van welke aard deze dan ook mogen zijn, ligt in de lijn van de ont wikkeling. te. En juist hier ligt naar de mening van ir ien. Van Ginneken de basis van de cmotlo- 'UH nele weerstand tegen de automatie, die 'cht men allerwegen by de werknemers kan aantreffen. Het zal steeds moeilijker worden beslis singen te nemen, omdat de consequentie van een beslissing ook steeds omvang rijker wordt. Ir Van Ginneken riep hier j het voorbeeld van het schaakspel te hulp. waarbij hij zich een steeds groter wor- dend schaakbord voorstelde met als ge volg steeds meer stukken en ook een steeds toenemend aantal combinaties. Het spel duurt langer, men wordt lan ger geconfronteerd met de gevolgen van een bepaalde zet. i De besluitvorming krijgt meer aandacht m_ en het overleg wordt geïntensiveerd. Zo moet men zich in de Amerikaanse i er industrie voor bepaalde technische lies beteringen van automodellen drie jaar taak moeten verrichten in grote hallen ne machines. Hier dreigt de ing. Zal men zich in de toe komst bij de fabrieksbouw niet meer moeten richten op de menselijke factor, in plaats van op de technische gezichts punten? Toewijding voor het werk ont staat eerst, wanneer de persoonlijke taak opvatting de bedrijfsopdracht dekt. Als vierde stelling noemde prof. Lievegoed het feit, dat de automati sering slechts voor een klein aantal werk- belangrijke positie-verbete ring kan betekenen (niet meer dan 25 pro- reeds vastleggen. Con troleprobleem 1WADAT ir Van Ginneken op deze 1' (je piaats van de arbeidende me de onderneming met betrekking tot de automatie had bepaald, sprak prof. Lieve- 1_0 goed aan de hand van een viertal stel- rerd lingen over de sociaal-psychologische eloj aspecten. ,un! I Het probleem van de automatisering er* is een controle-probleem, aldus prof. Lievegoed. Het beschikbaar stellen in de i bedrijven van meer P.K. per I het uitoefenen van meer controle per r in man betekenen. Er wordt steeds meer hel energie per produktleve man verbruikt, Maar doordat de controle voor een deel door de machines zelf verricht wordt, zal de controle-arbeid van de mens slechts kunnen bestaan uit het aflezen van bij strumenten en het wachten op een lelfi of een ongeluk, welke snel handelen - /er- dert, maar zich misschien eenmaal in lan- reeks van jaren voordoet. Wgj De referent vroeg zich hierbij af, idit werk zullen willen doen, de ouderen of Ter de jongeren? Welke opleiding is hiervoor „er- gewenst? Moet de arbeider alleen be- een dieningsman zijn of afwisselend bedie- De ningsman en onderhoudsman? Welke t 0f status moet voor dit beroep gelden? Heeft rt In zijn tweede stelling noemde prof. Lievegoed in een vol-technische maatschappij de opleiding tot techniek het grootste en gevaarlijkste probleem. In jong-technische landen (Azië en Rus- land) is er veel aanbod onder de jongelui voor techniek, maar in het „oudere" westen is er eerder een afkeer. De tech niek ziet men hier niet meer als een wonder. In Amerika is er een stroom de alpha-vakken. In twee jaar tijds liep het aantal studenten voor natuur- hJy kunde in Amerika tot 40 procent terug. De vraag is hier, hoe kan men een voldoend aantal toekomstige werkers interesse bij brengen voor een lange en moeizame opleiding? O De automatisering schept ook nteu- we arbeidspatronen. Eén of slechts enkele arbeider(s) zullen het controle- vindt men alleen bij de atuurwetenschap- pen. Deze kloof moet overbrugd worden, dan zal er ook een mildere sfeer In de industrie ter oplossing van de geestelijke problemen komen. Prof. Lievegoed noemde de automatie een uitdaging. Een uitdaging ten aanzien van de menselijke vraagstukken, dde niet or ganisatorisch opgelost kunnen worden. Er is een objectwereld, die men met de techniek kan beheersen, maar er is ook een wereld, waar het gaat om de bete kenis van de dingen en niet alleen om het blote, objectieve feit. Het geheim var de technische problemen in onze tijd. al dus prof. Lievegoed, is dit onderscheid te leren verstaan en er in de praktijk rekening mee te houden. SAMENVATTEND kan geconcludeerd worden, dat er geen reden behoeft te bestaan tot ongerustheid onder de werk nemers. op voorwaarde dat bij invoering van automatie Itfdig maatregelen worden genomen. Deze maatregelen zullen moe ten bestrijken het onderwijs, de geeste lijke voorbereiding en de sociaal-econo- misohe consequenties. Vele arbeiders zullen herschoold moe ten worden, het technisch onderwijs zal zich anders moeten richten en afzonder lijk bedrijfsonderwijs zal in vele geval len geboden zijn. Daarbij moet de arbeider uoorbereid worden op de geheel andersoortige taak, die hem wacht. Hij moet een geheel ge- Voordat prinses Margaret tijdens de tocht door Tanganijika het raad huis van Moesi betrad, sprak zij enkele ogenblikken met het opper hoofd Ton Marealle en inwoners van het plaatsje. de produktieve werknemers). Grote groepen van arbeiders zullen in een sociaal isolement geraken. In dit verband dacht spreker aan de haven- en mijn arbeiders. die als groep zullen vereen- een bron van sociale spannin gen gullen vormen. Drie discussiepunten T~JE hoofdpunten bij de discussie over de referaten tijdens de middagvergade- waren de volgende: de beïnvloeding de werkgelegenheid door de auto matie, de technische opleiding in het algemeen en de positie van de werknemer in het bedrijf. Minister Suurhoff was het niet eens et drs Bavinck, die had betoogd, dat en zich weinig zorg behoefde te maken zer de automatisering: deze zou zich slechts geleidelijk voltrekken en dan nog alleen in bepaalde bedrijfstakken, waar bij bovendien compenserende factoren ontwrichtingen zoud-*n t-rengaan. Minis ter Suurhoff geloofde niet in een gelei delijke ontwikkeling; alleen al ten gevolge de internationale concurrentie ver wachtte hij een snellere evolutie. De verhouding oost-west in economische memoreerde Zijne Excellentie de uitla ting van prof. Oberman, dat het tech nisch mogelijk zal zijn ook de kleinere ondernemingen bij de automatie te be trekken. Dat eventuele werkloosheid op gevangen zou kunnen worden door de noodzakelijke uitbreiding van de werk zaamheden In de dienstensector, leek de heer Suurhoff ook een te gewaagde onderstelling. Ook hier zal immers de automatie binnen dringen? Hij vroeg zich af of de automatie getemporiseerd kan worden en met welke middelen. De heer Bavinck stelde hier tegenover, dat de automatie in eerste instantie een oplossing zal kunnen betekenen voor het tegenwoordige personeelstekort. De ge leidelijkheid van de automatie wordt bo vendien. naar de mening van de heer Ba vinck. in de hand gewerkt door het ge brek In Europa en Amerika aan teke naars. ingenieurs en vaklieden, die de nieuwe machines moeten ontwerpen en bouwen. Mei betrekking tot de positie van de werknemer in het bedrijf, bleek men al gemeen van opvatting, dat bij werktijd verkorting, zij, die in ploegendienst wer ken, voorrang moeten hebben, b.v. de vrije zaterdag. Tijdens de discussie over de wijzigin gen. die nodig zijn voor het technisch onderwijs, zette prof. Oberman dat het in het verleden bij het technisch onderwijs altijd ging om vakken, die de praktijk reeds toegepast werden. Thans zal men echter moeten schatten wat de praktijk in de toekomst gaat vragen. De bakens moeten zo spoedig mogelijk zet worden. Bij het technisch onderwijs, inclusief het hoger technisch onderwijs, is dit nog niet het geval. Ir. Van Ginneken constateerde ke scheiding tussen geestes- en natuur wetenschappen. Het technisch denken wijzigde, dikwijls aanzienlijk grotere ver oordelijkheid, leren aanvaarden, ge paard gaand met een sterk verminderd fysiek bezig zijn. In de maatschappelijke structuur moet plaats gemaakt worden de grote groep van mensen, die uit sluitend machines bedient en onderhoudt. Alvorens in een bepaalde onderneming daadwerkelijk tot automatie wordt i gegaan, zal reeds voor de overcompleet dende arbeidskrachten een plaat' zocht moeten worden in de voor automa- minder geschikte bedrijfstakken Voorts zal men bedrijven met overcom plete arbeiders, die niet onmiddellijk el ders opgenomen kunnen worden, moeten verplichten deze arbeiders gedurende eet bepaalde overbruggingspertode in diens te houden. De extra loonkosten zullen da bij de aanschaffing van de nieuwe ma hi nes ingecalculeerd moeten worden. Gevecht met rebellen Het Indonesische leger heeft een aanval gedaan op het rebellendorp Balandongart bij Bandoeng, waarbij zeven opstande lingen sneuvelden en één werd gewond, terwijl bij het leger één dode en één ge wonde viel. Bij een aanval van opstande lingen op het dorp Tjimoen-tjang werden vijf dorpelingen vermoord, 174 huizen moskee verbrand. (Vervolg van pagina 1.) centrale comité zouden worden opgeschort Later echter, in de nacht van zaterdag op zondag (de gezaghebbende New York Times berichtte dit), trachtte een Rus sisch regiment via de Oder van Oost- Duitsland Polen binnen te trekken. Pool- troepen zouden dit met kanonvuur heb ben verhinderd. Verder zouden er nog ge vechten hebben plaats gehad 9fi km ten en van Warschau en in West-Polen Russische troepen van Poznan naar Warschau vertrokken. Deze berichten zijn niet bevestigd evenals die van troepenconcentraties rond Warschau. Een correspondent van Reuter is gisteren van Poznan naar Warschau ge reden. Hij heeft weinig tekenen gezien, die op troepenbewegingen wezen. Zaterdag nog hield de nieuwe leider van de Poolse communistische partij in het centraal comité een rede. waarin hij zei dat Polen niet van de weg van de demo cratisering kan worden weggedrongen. Hij deed een vernietigende aanval op het Poolse industriële en landbouwkundige beleid. Na nieuwe hervormingen beloofd hebben huldigde hij de arbeider, die juni in Poznan in opstand waren ge komen. De betogingen in Poznan waren :eker niet veroorzaakt door buitenlandse agenten. Gomulka beloofde constitutionele verbeteringen. Na de verkiezingen In december zou de Sejm (dc Poolse Tweede Kamer) de opperste wetgeven de en uitvoerende macht worden. Na veel kritiek op het oude bewind gele verd te hebben merkte de nieuwe lei der op dat de individueel gelelde boer derijen incer hebben opgeleverd dan dc collectieve boerderijen, dat de toestand op bet gebied van de huisvesting ont stellend was en dat de politiek van de regering geleld had tot teruggang van de steenkoolproduktie. Zondagmorgen stonden de bewoners van Warschau in langee rijen de extra edities af te wachten, waarin de rede van Go mulka stond. Deze zondag verliep in grote spanning Het centraal comité was weer bijeen. Daar de laatste slag geleverd worden. Ein delijk kwam 's avonds het officiële be richt af dat Wladyslaw Gomulka benoemd tot eerste secretaris van de commu nistische partij. Verder werd hij gekozen tot lid van het nieuwe politieke bureau. Minister Rokkoswski werd niet herkozen in het politieke bureau. Premier Jozef Cyrankiewicz en Edcard Ochab, tot nu toe eerste secretaris, zagen zich wel herkozen. De andere leden van het politieke bureau zijn: de minister van buitenlandse zaken Adam Rapacki, de mi nister voor economische planning, Stefan Jedrychowski en Egnacy Logasowinski, Jerzy Morawskl, Roman Zambroski en Alexander Zawadski. R. Nowak en W. Dworakowskl werden Tiet herkozen. Het secretariaat van het politieke bu reau bestaat uit: Gomulka. Edward Ochab, Jerzy Albrecht, Edward Gierek, Witold Jaro- slnski, Wladyslaw Matwin en Roman Zambrowskl. dank zij Dank zij ASPRO kon ik weer gauw met de was verder gaan. Ik had ineens zo'n hoofdpijn, dat ik even moest gaan zitten. Vlug nam ik 2 'ASPRO' tabletten in. Na een paar minuten was de hoofd pijn weg, Vrucht van internationale samenwerking (Van een onzer verslaggevers) TN HET CENTRUM van Dieppe het A schilderachtige havenplaatsje aan de Normandische kust staat aan de Rue de la Barre, een van de drukste winkelstraten van het dorp, een klein modern gebouw. De strakke lijnen ervan steken enigszins vreemd af tegen de vele oude geveltjes van de typisch Franse huizen. Jaren ge leden, voor de oorlog stond hier een Anglicaans kerkje voor Engelse toe risten. Bij de Invasde werd ddc gebombardeerd en thans is er het oecumenisch centrum van „l'Egllse Feformé de Dieppe" verre zen, bestemd voor Engelsen, Fransen en Hollanders. Ja, ook voor Hollanders. In de komende maanden zal dit moderne cen trum het tehuis zijn voor vele Nederlandse Kanaalvissers, voor wie Dieppe de laatste maanden van het Jaar, wanneer de visserij onder de Engelse wal wordt beoefend, de tijdelijke thuishaven ls. MOOI ONDERKOMEN Met de opening van dit gebouw is een einde gekomen aan de lange periode, waarin de vissers het zonder eigen tehuis en dus ook praktisch zonder recreatie stellen. Men heeft in een barak Ontkend in Londen en Parijs Nieuw voorstel van Menon (India) EGYPTISCHE WOORDVOERDERS heb ben verklaard, dat op 29 oktober in Genève „Inleidende besprekingen" zullen worden geopend ter oplossing van dc Suez-kwestie. Het zou een vertrouwelijk gesprek worden tussen vertegenwoordi gers van Egypte, Engeland en Frankrijk met als basis de zes beginselen, die door dc Veiligheidsraad voor een regellr... z|)n aanvaard. Zowel Engeland als Frankrijk hebben echter ontkend dat er sprake Is van een dergelijke ontmoeting zolang Egypte het stilzwijgen bewaard na het verzoek van de Veiligheidsraad, met voorstellen voor den dag te komen. De Indische staatsman Krisjna Menon is zaterdag naar zijn land teruggekeerd, nadat hij in Egypte weer urenlang met premier Nasser had geconfereerd Hij was erg geheimzinnig met de inhoud van de door hem voorgestelde plannen, maar zondag maakte een semi-officieel Egyp tisch blad de voorstellen bekend, vervat in zeven „suggesties" 2. Bepalingen over schadeloosstelling van de aandeelhouders en in het al gemeen over klachtén, betrekking heb bend op de nationalisatie. 3. Bij samenwerking tussen het Egypti sche beheersorgaan en de vereniging van kanaalgebruikers zou deze laatste slechfs een adviserende stem hebben én zich op geen enkele wijze mogen mengen in kwesties betreffende het be stuur over het kanaal. 4. Inzake een eventuele verhoging var de doorvaartgelden is een akkoord tus sen de kanaalgebruikers en het be heersorgaan noodzakelijk. 5. Volgens deze suggestie zouden de ge bruikers in de gelegenheid moeten zijn. in beroep te gaan tegen alle gevallen van discriminatie. Egypte moet worden belast met de benoeming van de bekwaamste kundigen voor de drie belangrijkste posten in het beheersorgaan. Deze be noeming zou moeten geschieden op aanbeveling van de V.N. Toch is het zo EK ZIJN 300 HONDENRASSEN >nwoordig 38 rasten "I onr.pronMykr ïlcrrier beschouwd, uw werd be- r kortbenige terrier. ■I in Schotland onl- iwnordig 10 geliefde iet einde Tin oorspronkelijk uil touden ign, genoten liddeleeuwen in heel en tpcriitl in Engel.nd dheid als jachthond. Uit men in Engeland de wal aten staande «etter gefokt, dog", die tg'dens de jndil itten en niet dan op com- Nederlandse 18de eeuw treffen we de korthchaarde, oranjerood, -rel of zwart gevlekte brakken aan. lie in oude Franse geschriften in de "de eeuw reeds worden genoemd als uitstekende jachthonden en ook door de Kelten als jachthond werden ge bruikt. Zg zijn de stamvaders van een for.er rss. t.w. de bloedhonden. Laten we deze onvolledige opsom ming thans met een cnlinair genoegen mogen besluiten, nl. met de chow ehow. Daarover een volgende keer. (NADRUK VERBODEN) die zo bouwvallig was, dat het gemeente bestuur van Dieppe het gebruik ervan j't verbieden) en In hotels gezeten. thans hebben zlj_ een van alle ge makken voorzien onderkomen: een grote 'ichte en gezellige zaal met rullri zes honderd plaatsen, een balkon, een keuken bovendien zijn er op dc eerete verdie- oing nog drie kamers voor de predikan ten, die in november en december naar Dieppe overkomen voor de geestelijke verzorging van de vissers. Men heeft hier over de beschikking tijdens de zgn. Engel se walvlsserij, aan het einde van het Jaar De rest van het jaar wordt de gemeente- '-3a 1 gebruikt door de Franse Protestantse gemeente, die weliswaar een eigen kerk gebouw heeft eveneens in de Ru de la Barre maar deze zaal speciaal gebruikt voor het jeugdwerk en vergaderingen Met de ruimte voor de Engelsen ls het nel zo gesteld: zij krijgen op de eerste ver dieping een kapel, die in de zomermaanden kan worden gebruikt, wanneer vele Engel se badgasten Dieppe bezoeken. SAM EIS WERKING De bouw van het centrum ls, zoals de naam het eigenlijk al zegt. tot stand ge komen door internationale samenwerking Franse, Nederlandse en Engelse protes- 'antse kerken hebben de hand- ineen ge slagen en zo kon binnen vrij korte tijd een nieuw kerkgebouw verrljaen. Een sa menwerking waarvan het financiële ge deelte door de Franse en de Nederlandse kerken werd verzorgd; het Engelse Ang licaan e kerk et-'de de grond (waarop eens de oude Anglicaanse kerk stond) beschik baar. Door de plannen voor dit nieuwe een trum zo spoedig mogelijk te verwezen lijken werd in Nederland het „Dleppe- comité" opgericht, waarin zitting namen afgevaardigden van de kerkeraden van de Hervormde zeegemeenten: Schevenin- i;en. Vlaardingen. IJmulden, Katwijk en Noordwijk en vertegenwoordigers van dc Gereformeerde vereniging Bethsaïda. Zij brachten mét de Redersverenlging, en me* de hulp van het Rijk en verschillende gemeentebesturen een deel van de beno digde gelden bijeen en werden hierdooc onmisbare steunpilaren voor de Frsnse kerk. Het Is voor een belangrijk deel san dit comité te danken, dat het centrum, een van modernste gebouwen van Dieppe, kon verrijzen. TIER VERDIEPINGEN Het ..Centre Oecumennque", dat zojuist 's gereedgekomen de laatrte dagen is er dag en nacht doorgewerkt telt vier verdiepingen. Op de parterre een grote hal. die men binnengaat door een glazen deur. welke vrijwel het gehele front be slaat. daarachter ls de gemeentezaak Op de eerste verdieping komt dan de kapel van de Anglicaanse Kerk en de verblijven voor de Nederlandse predikanten en op de derde en vierde verdieping heeft men het bureau en de woning van de Franse dominee, pasteur Bellant, ingericht van waar men een prachtig uitzicht heeft op het hooggelegen en eeuwenoude Vieux Chateau de Dieppe. De Franse Protestantse gemeente in Dieppe heeft slechts één kerkgebouw. „En dat is helaas voldoende", zept pasteur Bel lant. een grijzende vijftiger. „Dieppe is voor het overgrote deel Rooms katholiek en wij zijn slechts klein in getal. Op een aantal inwoners van 25000 telt de protes tantse kerk slechts 350 gemeenteleden uit Dieppe, terwijl er dan nog ongeveer 300 bijkomen uit de omgeving. Er zijn er zelfs bij, die iedere zondag vijftig kilometer rei zen om de kerkdienst bij te wonen Deze Protestantse minderheid geldt niet illeen voor Dieppe. Het is een verschijnsel, dat men In geheel Normandlë vindt. Le Treport en Varengeville bijvoorbeeld s|)n plaatsen, waar slechts eenmaal per maand een kerkdienst kan worden gehouden en die wordt dan nog geleld door pasteur Bellant omdat daar ter plaatse geen domi nees iUn Deze moderne lichte zaal is het nieuwe zeemanstehuis in Dieppe (Fr.) voor de Nederl. Kanaal- In Apeldoorn en Leeuwarden: TN LEEUWARDEN en Apeldoorn is het de laatste avonden tot ernstige A ongeregeldheden gekomen, doordal een aantal jongelui, bezeten door de „rock and roll'-manie de orde verstoorden. In beide steden heeft de burgemeester de vertoning van de film „Rock around the clock" verboden. In Leeuwarden was het kwaad toen al geschied, maar in Apeldoorn ver oorzaakte juist dit verbod de relletjes. Hier sneuvelden zelfs ruiten van de burgemeesterswoning en het politiebureau. Toen het geschreeuw voor het bureau in een grote rel dreigde te ontaarden, ge bruikte de politie de wapenstok om de oproerige menigte uit elkaar te slaan. de laatst wardense hl tellingen Ir as het daar vrUdag- als zaterdagavond rumoerig. Vijf tig knapen bleven rondhangen, vleten de politie lastig, sleepten r|jwielrekken weg op. vernielden ruiten cn beschadigd) auto's. Ten slotte voerde de politie o> charge uit met gummistokken om de on te herstellen. Burgemeester mr. A. A. M. van der Meuten verbood toen dc verto ning van de film. Zoals eerder gemeld, wilde burgemees ter mr. A. L. des Tombe van Apeldoorn deze film in zijn gemeente niet vertoond zien omdat hij moeilijkheden vreesde. Dit werd zaterdagavond aanleiding protestbetoging, die uiteindelijk ontaardde in een tarten en uitdagen van de politie. Gewapend met het bord „Wij willen rock and roll", trokken de Jongelui door het centrum. Een demonstratie voor het nogal veraf gelegen huis van de burge meester ging niet door. In de stad wer den later twee Jongens in de kraag ge grepen. Een steeds aangroeiende groep opgeschoten jongens trok toen achter agenten en arrestanten aan naar het politicbureau, dat met stenen en bier flesjes bekogeld werd. Vele verkeersbor den moesten het ontgelden. Daarbij werden twee jongens en een meis je gegrepen en opgebracht. Tot laat In de avond bleef het rumoerig. Men schreeuwde beledigende opmerkingen aan het adres van burgemeester en politie. Zondagavond was het In Apeldoorn nog erger. Ken optocht van met grote horden uitgeruste demonstranten word met be hulp van politiehonden en gummistokken uit elkaar geslagen. B|| de burgemeester sneuvelde een ruit en later In de avond gingen ook enkele ruiten van het politie bureau In diggelen. Verscheidene politie agenten liepen verwondingen op, een groot aantal raddraaiers werd opgepikt. Het bleef a •■Hg. Bijzonder laf was het optreden van som mige jongelui tegen de politiehonden: zij trachten met gloeiende sigarettenpeukjes de vachten van deze dieren In brand te steken. Passerende automobilisten werden met stenen en klinkers bekogeld. De poli tie moest extra veraterklngen laten sur veilleren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5