Ds. Mario Cignoni uit Barcelona komt in Leiden spreken LUISTERT A.N.P. meldde: Loes Zandvliet naar Melbourne Adrienne de Smet, de tweede concertmeester, speelde Lalo Groter terrein voor nieuwe diaconessenhuis Leidse veiling opende heden nieuwe kantine NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 Op donderdag 25 oktober Geestelijke groei en uitbreiding van de Kerk in Spanje iT_ T^OLGENDE WEEK DONDERDAG, 25 oktober, spreekt in Leiden een dominee uit Spanje, Barcelona. Het is ds. Mario Cignoni ^enella, die een boodschap komt brengen „van een Kerk onder het kruis aan de vrije te Nederlandse Christenen". De bijeenkomst, die wordt gehouden in de Chr. delGeref. kerk aan de Steenschuur, gaat uit van de Stichting „De Spaanse ist ÏEvangelische Zending" te Den Haag, wier bestuursleden en medewerkers tot verschillende Kerken in Nederland behoren. De rede van de Spaanse predikant zal worden vertaald door de heer C. Neeser, evangelist bij de Evangelische Zending. predikant met zijn ouders In Barcelona wonen en hij is in Spanje gebleven. Hij is derhalve meer Spanjaard dan Italiaan, ook al heeft hij uit veiligheidsoverwegin gen de Italiaanse nationaliteit behouden. Dat heeft hem in 1939 gered, toen hij werd gearresteerd door de Spaanse clericale politie, die hem misschien wel ter dood zou hebben gebracht, als de toenmalige liberale Italiaanse consul hem niet in be scherming had genomen. Van het bestuur van deze Stichting iet vernamen wij, dat ds. Cignoni een af- eft jtammeling is van een oud Waldenzen- feeslacht, van dat dappere evangelische ns bergvolk in Piëmont in noord-west-Italië. dat lange tijd te vuur en te zwaard is ve/- O0lvolgd door de Rooms-Katholieke geeste- ag-lijkheid. Zijn vader was Italiaan, maar detijn moeder was Spaanse van origine. ,je Als jongen van zes jaar ging de Spaanse r Hervormde jeugdkerk d° in Leiden en, Het bestuur van de Hervormde jeugd- iarterk te Leiden, waarvan het secretariaat l°S lan de Stuwstraat 18 is gevestigd, ver ren ocht ons opneming van het volgende: „Aan alle jongeren van 13 tot 19 jaar. )e laatste tijd horen wij zo vaak de klacht, lat er zo weinig jongeren in de kerk ko- as"nen, zelfs als er een jeugddienst wordt isftjehouden. Waarom komen er zo weinig Vinden zij het misschien te t f onbegrijpelijk? Als dat het geval puden wij jullie willen aanraden, e ^jiaar de jeugdkerk te komen. De jeugdkerk 1 geen kinderkerk en ook geen „grote 'an»rk", maar staat er net tussen in. Deze wordt geheel door jongeren geleid, opïrwijl de spreker in de meeste gevallen eenen onderwijzer of jeugdleider is. - ^Korn eens, je zult je bij ons dadelijk khuis" voelen, want zowel de bezoekers deis de commissies en het bestuur zijn difjillip leeftijd. Voor de te houden diensten hijprwijzen wij naar de publikaties in het Hervormd Kerkblad en de plaatse- Jjke pers. Wij kunnen jullie meedelen, ïeI at er zondag, 21 oktober, een jeugdkerk- en-jenst wordt gehouden in het gebouw ud-Btaalwijk" aan de Herenstraat. De v mr Snger is de heer H. van den Broek, jullie !jjg]ellicht bekend van de toneelgroep 'Sempre Avanti". Det|Als je nog meer inlichtingen wilt heb- igS-en, kom dan gerust eens naar een adressen: Buys Ballotstraat RÜn_ en Schiekade 116d, Fagelstraat 31, ^laven 58 of Stuwstraat 18 (Lage Morsweg). .Tot ziens in de jeugdkerk". len, 1 hereniging voor bouw van werkmans- dijk woningen em-,In het jaarverslag over ereniging tot bevordering van de bouw >n werkmanswoningen te Leiden merkt iteife secretaris, mr. J. C. de Vroom, op, geit het aantal samenwoningen in de bigen der vereniging- vrijwel onve frd bleef en per 15 september 1955 153 Er kwamen 9 woningen leeg, die irhuurd werden in overleg met het ge meentelijke bureau voor huisvesting, laacorts hadden er 18 woningruilen plaats, achten het noodzakelijke onderhoud aan woningen kon worden uitgevoerd. Aan jdragen voor kleine reparaties werd var huurders een bedrag van f2.956 ge- raafcasseerd. In september werd het buiten- kafrfwerk voor de 164 woningen van plan J aanbesteed voor f34.000. Dit werk uitvoering. j J Maestro di Capella" van Cima- dez| rosa. (K.R.O. 22.15 uur) w<Domenico Cimarosa Is voor velen wel- ït ilht een volkomen onbekende compo Vaf'. tnaar in zijn tijd was hij een groot y^n, die niet minder dan 75 opera's Tfiree/, benevens tal van missen, ora- Tic, cantates en clavecymbel-sonates. - Wuendicn was hij enkele jaren hofcoth- zijjnist van Catharina II van Rusland in jjl'mburp, werd hij in Napels wegens jjitieke verwikkelingen ter dood ver- ^Jdeeld, kreeg gratie en ging terug naar Onderweg stierf hij in 1801 te tonienen. Zijn bekendste werk is de opera Matrimonio segreto" (Het geheime Naast zijn opera's schreef hij meerdere zgn. Intermezzi. Een In- bedoeld als een soprt tus- oieftispel in een opera-voorstelling. Een van Vilrnarosa's bekendste en meest geniale zjjtermezzi is „II Maestro di Capella" (De Jielmeester) voor bas en orkest. Het is beslist geniale muzikale mop, eei e'e%itie voorstellend, waarbij de kapel- dakester telkens weer moet onderbreken eefdat de instrumenten niet goed bespeeld )rden. Het lijkt wel of de orkestleden jten te slapen De kapelmeester m jh kwaad en als de repetitie-tijd is ver teken dankt hij de spelers en hoopt yrgen op een betere repetitie. Het is n zeer koddig geval, maar uiterst knap Ichreven. Vanavond hoort u een v Pcinp door de bas Carmelo Maugeri t Milanees Kamerorkest o.l.v. Ennio belli. Leliftl. k. meerd mtLezzo u Puzzel-Prominenten 1. E. Dikkes-Nieuwenhuis, Mid delstegracht 3, Leiden; 2. J. Kijk in de Vegte, Oranjegracht 115A, Lei den; 3. K. Hooijmeijer, Emmastraat 19, Lisse. Roeping Ds. Cignoni was eerst bankbediende in Barcelona, heeft later aan de roepstem van God gevolg gegeven en is toen gaan evangeliseren. Met een evangelisatie-auto trok hij heel Spanje door en bezocht op; die reis bijna alle dorpen en steden om het Evangelie te verkondigen en de Bijbel te verspreiden Vóór de burger oorlog in Spanje was dat mogelijk, aange zien de toenmalige Spaanse republiek volledige godsdienstvrijheid had gegaran deerd. Zijn theologische opleiding kreeg hij in Genève aan een zendingsinstituut. Later, na de burgeroorlog, toen hij het evangelisatie- en bijbel-colportagewerk op last van een nieuw regeringsdecreet moest staken, begon hij huisbijeen komsten, waaruit in de loop der jaren een Gemeente van tweehonderd belijden de leden is gegroeid. Ds. Cignoni heeft dus al een lange staat van dienst. Negen tien jaren werkzaam als evangelist en sinds het einde van de burgeroorlog her der en leraar van een Spaanse Gemeente. Drie regiemen heeft hij als zodanig mee gemaakt, de monarchie onder koning Alphons XIII, de eerste (liberale) repu bliek en de tweede republiek. Strijdende Kerk De predikant zal in Leiden spreken over de „geestelijke groei en voortduren de uitbreiding van de Gemeente des Heren in Spanje, ondanks de hardvochtige moderne inquisitie, als gevolg van bis schoppelijke mandementen". Over de strijdende Kerk, die een geestelijke strijd voert; zonder wapengekletter breekt het Koninkrijk van God zich daar baan. Ds. Cignoni spreekt de Spaanse taal. Zijn rede zal worden vertaald door de heer Neeser, die ook in Spanje werkzaam is geweest en er weer naar toé wenst te gaan. In verband met de ondervonden moeilijkheden, daar zijn zendingsactivi- teitcn niet langer werden geduld, verliet hij dat land om zich door zijn propagan distische werkzaamheden in Nederland, Scandinavië, Engeland en Duitsland ver der met de opbouw van het zendingswerk in Spanje bezig te houden. De heer Neeser is Nederlands Hervormd. Ds. C. van der Weele, Chr. Geref. predikant te Leiden, zal de avond leiden. De lieer Wiekhart 25 jaar postagent Op 23 oktober hoopt de heer H. A. Wiekhart van de Morsweg te herdenken dat hij in 1931 tot beheerder van het daar op nummer 108 gevestigde postagentschap werd benoemd. In genoemd jaar werden in Leiden zeven agentschappen geopend. De heer Wiekhart is de enige nog in functie zijnde agent van de zeven, die toen werden aangesteld. Hij heeft dus nu 25 jaar in postzegels, postwissefls, spaarbankboekjes en nog heel wat dingen meer gedaan, plus in sigaren. Want de heeft Wiekhart heeft er een sigarenzaak bij. Als hij het aan het loket te druk heeft, springt zijn oifdere broer, de heer J. Wiekhart, wel bij en de winkelzaken worden dan behartigd door zijn zuster, mej. G. Wiekhart. De heer Wiekhart heeft het vaak druk, want uit wijde om trek komen de mensen naar zijn loket. Als op 23 oktober de zaak gesloten is en de heer Wiekhart gehuldigd wordt, dan zullen er nog wel oude herinneringen worden opgehaald. Bijvoorbeeld de her innering aan dat oude heertje, dat in 1945 bij de geldzuivering 900 biljetten van een gulden kwam aanbieden, stuk voor stuk tot een klein vierkantje gevouwen.Dat is toen geduldwerk geweest om al die biljetten één voor een te ontvouwen en te bundelen tot pakjes van honderd. Er wa ren biljetten bij. die er niet al te smake lijk meer uitzagen en een „zuivering" best konden hebben. Kroon op harde training Eerst watervrees, nu met zwemploeg naar Olympische Spelen De heer H. Rol, badmeester van de Overdekte, stelt elk jaar een beker beschikbaar voor de beste zwemprestatie. Gisteren overhandigde hij de beker aan Loesje Zandvliet, die door zeer hard trainen zich een plaats verwierf in de Olympische zwemploeg voor Melbourne. De bloe men zijn van de Leidse Golfbrekers. (Van onze sportredacteur) GEZAKT VOOR DIPLOMAZWEMMEN, omdat ze van de rugslag een onaanvaardbare hokus-pokus maakte, later door haar zwager aanvan kelijk geweigerd voor de training en tóch op 18 oktober 1956 aangewezen als lid van de zwemploeg, die in november en december de Nederlandse kleuren op de Olympische Spelen 1956 te Melbourne gaat hooghouden- Dat overkwam het 19-jarige Leidse meisje Loesje Zandvliet, in het dage lijks leven apothekersassistente en daarnaast lid van de Leidse Golfbrekers. Vernieuwing bij de Hema De Haarlemmerstraat is als winkel straat verfraaid door de nieuwe ingang die het filiaal van de Hema heeft gekre gen. Een deel van de etalage moest hier aan worden opgeofferd, maar men heeft nu het voordeel dat de bezoekers elkaar niet meer voor de deur behoeven te v dringen; de ingang is ruim tweemaal groot geworden. Zo gauw men binnen is, geeft het interieur eveneens de druk ruimer te zijn. Bovendien kan het daglicht door de glazen deuren beter binnen vallen dan voorheen het geval Met deze verbetering ging een nieuwing in het gebouw gepaard. Het vernieuwde en het nieuwe gedeelte worden morgen voor het publiek open gesteld. Residentie-Orkest Het tweede abonnementsconcert door het Residentie-Orkestdat weer onder leiding stond van Willem van Otterloo, bracht achtereenvolgens twee stukken voor orkest van Dallapiccola, de „Symfonie espagnole" van Edouard Lalo en de derde symfonie van Schumann. We zullen niet trachten enig verband tussen deze drie werken op te sporen, het zou vergeefse moeite zijn. Het eerste werk, de „Due pezzi per orchestra" van de in ons land nog vrij dnbekende Italiaan Dallapiccola, was in elk geval verrassend. De componist, die reeds veel over zich deed spreken en schrijven, is een z.g. dodecafonist, d.w.z. hij past het 12-toon- systeem of reeksensysteem toe dat voor al door Schoenberg werd geïntroduceerd. Nu schijnt hij in deze nog altijd warm verdedigde theorie niet geheel orthodox te werk te gaan, althans volgens de pro grammatoelichting, maar zulke finesses konden zo ineens niet worden gecontro leerd. Het iS een feit, dat we in Neder land niet vaak de kans krijgen met dode- cafonische muziek kennis te maken, er het was dus op zichzelf een gunstig idee, dit werk uit te voeren. Men had blijkbaar grondig gestudeerd, zodat de uitvoering een voorbeeldige in druk maakte. Het eerste stuk klonk bo vendien zeker niet onprettig, de meer stemmige schrijfwijze was doorzichtig ge bleven dank zij een fraaie instrumentatie, en de componist toonde zich bescheiden in het gebruik van dynamische middelen. Bij het tweede stuk bleek echter, dat deze bescheidenheid niet altijd door Dallapic- Ds. Cignoni uit Barcelona heeft al op vele Nederlandse kansels door zijn suggestieve woord iets laten zien van de strijdende Kerk in Spanje. Volgende week hoopt hij dat in Leiden te doen. Op deze foto spreekt hij in de Evang. Lutherse kerk in Den Haag. Naast hem zijn tolk. De bouw van het nieuwe diaconessen- huis in Leiden zal dit jaar nog niet kun nen beginnen. Nadat de betrokken auto riteiten in Den Haag het plan als geheel hadden goedgekeurd, is de architect. Ir Cramer te Rotterdam, begonnen met de nadere uitwerking van de plannen, waar mee hij nog bezig is. In ieder geval wordt verwacht, dat volgend jaar de aanbeste ding zal kunnen plaats hebben Om te bouwen is dan ook nog de uiteindelijke bouwvergunning van het ministerie nodig. Daaraan wordt echter ook met voort varendheid gewerkt. Wü vernamen, dat het terrein dat in het desbetreffende uitbreidingsplan van de ge meente Leiden voor het diaconcssenhnis is gereserveerd, tegenover de hertenkamp van de Leidse Hout, is vergroot. Voor de uitbreidingsmogelijkheden van het nieuwe ziekenhuis, die eigenlijk te beperkt wa ren, is dat van groot belang. cola wordt nagestreefd en dat hij zijn handboek der orkestratie goed heeft be studeerd. Hij vergeet dan ook geen en kele instrumentengroep en daar hij kort wilde zijn, hetgeen een deugd moet heten in dit geval, kwam het aan op concentra tie van middelen. Een en ander had dan wel een ietwat luidruchtig effect, terwijl de structurele opbouw van dit deel ons bovendien is ontgaan. We zijn in elk ge val dankbaar met deze componist te heb ben kennisgemaakt, hoewel we een oor deel over dit opus moeten opschorten. Nogmaals veel lof voor de uitvoering. De „Symfonie espagnole" van Lalo be hoort nog altijd tot de geliefde virtuoze vioolconcerten, hoewel het stuk qua in houd en stijl sterk is verbleekt. Violis- tisch biedt het vele mogelijkheden en de ze mogelijkheden werden door Adrienne de Smet, de talentvolle tweede concert meester van het orkest, uitstekend uitge buit. Zij gaf een gave vertolking waarbij haar briljante viooltoon in cantabile passages viel te bewonderen. In de snelle en virtuoze fragmenten misten we eens de vastheid van streek die we van deze soliste herinneren. Zij oogstte grote bijval en mocht twee bloemstukken in ontvangst nemen. Het orkest had haar overigens redelijk ondersteund. Schumann Nadat we in de afgelopen jaren Schu- manns eerste en vierde symfonie door het Residentie-Orkest hebben horen uitvoe ren, konden we gisteravond genieten van de derde, de z.g. „Rheinische" in Es. Dit werk weerspiegelt, nog meer dan de bei de eerstgenoemde symfonieën, Schumanns late scheppingsperiode: een impressie machteloosheid ten opzichte van ee hoog gesteld doel dringt zich onweerstaan baar aan ons op bij deze groots opgezette symfonie. Er zijn prachtige fragmenten, zoals de inzet van het eerste deel; dan heeft Schumann een waarlijk symfoni sche allure, maar deze allure wordt spoe dig tot een „manier" en dan wordt het vermoeiend. De weinig geschakeerde in strumentatie werd reeds vaak gecriti- seerd. Het tweede deel is wat vlakjes en con ventioneel; daarentegen bevat het derde deel schitterende thema's, evenals het daaropvolgende deel in es kl. t.; jammer dat het koper hier en elders nogal traag reageerde, anders zou deze uitvoering uitnemend zijn geweest. Dat de finale zo bijzonder middelmatig is, bederft veel van de indruk door de voorafgaande de len gemaakt. We moeten ons dan maar de vele prachtige pianowerken en de eveneens talrijke onvergetelijke liederen herinneren, die Schumann waarlijk tot een groot componist stempelen. Zou het volgende seizoen ons nu nog Schumanns tweede symfonie brengen, een werk dat men om ons onbekende redenën nooit te horen krijgt? Het applaus der toehoorders aan het slot van de avond getuigde van grote geestdrift. Dr J. VAN DER VEEN Avondgebed Pieterskerk De Hervormde studentenpredikant, dr K. E. H. Oppenheimer, schreef ons: Met ingang van 19 oktober wordt weer elke vrijdagavond van kwart over 7 tot kwart voor 8 in het koor van de Pieters kerk het avondgebed gehouden, waarin een hoogleraar of de Hervormde studen tenpredikant voorgaat. De heer J. Stotijn zal ook dit jaar medewerking verlenen Het avondgebed is toegankelijk voor ieder, die zich hiertoe aangetrokken voelt. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Martinus Alexander, z v M van Rumt en M J W van Brakel. GEHUWD: J M Brands en J P van In- gen; F M Grimbergen en C Lenartz; J Beekman en W de Mooij; H Verkerk en J M Roozendaal; A van der Hoorn en C Kluivers; B H Verhoek en J Schildmeijer; M A Albers en J C H Boogmans. OVERLEDEN: D N van Malssen, man. 83 jaar. AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Kleine zaal stadsgehoorzaal, 8 uur Vola, filmavond, te verzorgen door di Stichting Steengaasvoorlichting. De Lakenhal, 8 uur: vereniging Oud- Leiden, dr. J. G. W. F. Bik te Gouda over „De geneeskundige verzorging in vroeger dagen". Rehoboth, 8 uur: afd. Leiden Christen vrouwenbond, ds. H. J. Groenewegen O' „Wie is de anti-Christ?" Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad-Operette met „Die lustige Witwe" van Fr. Lehar Sterrewacht, 8 uur: „De Sterrenwereld" door prof. dr. H. C. van der Hulst, voor K. en O. Over 't Hoff (Gerecht), 8 uur: begin cur sus „Fotografie" door H. Renia. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: huldiging»- avond jubileumfonds N.Z.H.V.M. Leiderdorp, dorpshuis: feestavond ouderzorg-De Ridder met huldiging van jubilarissen. Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek en Pro Juventute, prof. dr. D. Wiersma over ..Het verschil tus- :n zwakzinnigheid en woordblindheid". Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed (tot 45 uur) met medewerking van Jaap Stotijn. Stadhuis. 7.45 uur: Politieke Jongeren- Contact-Raad, prof. mr. J. W. Rypperda Wierdsma over „De staatsrechtelijke bete kenis van de kabinetsformatie Halte tram Noordwijk, 2 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging, vertrek oor herfstwandelimg. Park Duimrell, Katwijkseweg Wassenaar. 30 uur. afdelingen Den Haag en Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, paddestoelenexcursde (vertrek gele tram uit Leiden: halte Rijnsburgerweg om 1.25 Casino, 2.30 en 4.30 uur: „Vijfduizend vingers", voor K. en O. Gebouw voor Chr.-sociale belangen, 7.45 uur najaarsvergadering Chr. korf balvereniging Pernix. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond van „Onze Tuin". Leiderdorp: „Irene" Hoofdstraat 82, 4 tot 6 uur: receptie bestuur van Chr. gemengde zangvereniging Excel--' - ter gelegenheid van 60-jarig bestaan. Maandag Schouwburg, 8 uur. Leidse schouw burgvereniging, abonnement? voorstelling door Rotterdamsch Toneel, opvoering van „De Kalktuin" van Enid Bagnold. De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur-Fo tografen-Vereniging; bespreking foto collectie C van de bondswedstrijden 1956. Rehoboth. 8 uur: afd. Leiden Chr. Hist. Unie, spreker: H. W. Tilanus (Den Haag). Tentoonstelling Oegstgeest, Boonstraat 13 (Studio 13): 'entoonstelling van werk van Daan en Lenie de Vries te Schoonrewoerd «(tot 7 november). Apotheken De avond- en nachtdienst van de apothe ken te Leiden en Oegstgeest wordt waar- enomen door de Doeza-apotheek, Doeza- •traat 31. tel. 21313, de apotheek Nieuwe 5ijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20323, en de apo- heek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8. el. 262(4. Op een weinig elegante wijze kwam Loesje, die na de laatste selectiewedstrijd •in Vlaardingen uiteraard zeer nieuwsgie rig was naar de beslissing, het grote nieuws aan de weet. Evenals vele Leide- naars luisterde ze naar de nieuwsberich ten van 1 uur en toen hoorde ze het. De spanning ontlaadde zich in een vreugde dans. De vloer in het pand Hogewoerd 100 hield het.... Het N.O.C. liet van zich horen. Bang voor water Loesje was als klein kind bang water, erg bang. Maar toen ze de vierde klas van de lagere school had bereikt, verdween de watervrees bijna spoorslags. Ze kreeg plezier in zwemmen en trok zich van het nare resultaat van het diploma- zwemmen weinig aan. Haar vader volgde toch ook eigen wegen ei beleefde die niet van zijn bijna dagelijkse zwemuurtjes. Eerzuchtig Maar ja, hoe gaat het als je ger krijgt, die trainer is van zwemclub. Dan hoor je, dat de e op dit nummer en de ander iet reiken op een ander nummer. Als je dan eerzuchtig bent. dan zeg je: „Coen, ik wil ook gaan trainen". En dan moet ji een tikkeltje koppig zijn als Coen zegt: „Maar Loesje. ik zie niets in je. Spartel jij maar een beetje rond Zo maar eens fin, Loesje werd toch in de trainings- ploeg van de Leidse Golfbrekers opgeno- Coens eis was echter: alleen op de rugcrawl. „Borstcrawl en schoolslag zijn niets voor je." Erg bemoedigend w de resultaten van een jaar hard trainen niet Toen deed Loesje zomaar eens aan een 100 m borstcrawl. En laai haar tijd nu zó goed zijn, dat ze direct werd afgevaardigd naar de Leidse kampioc schappen 1952! Ze werd vierde in 1.20. Snelste Een jaar later was Loesje Zandvliet Leidens snelste zwemster zowel op de 100 m borstcrawl als op de 100 m. rug- crawl. En dat bleef ze ook in 1954 en 195 Loesjes eerzucht bleef. Ze wilde verder. En de kans kwam. In de Leid se sportweek 1954 kwam de nationale zwemploeg naar Leiden. Een paar Leidse cracks mochten meedoen, ook Loesje. Ze deed het prima. Op de 100 borstcrawl ontmoette ze o.a. Geertje Wielema, Joke de Korte en Ria Vonk, meisjes, die een reputatie hadden hoog te houden. Ria won in 1.8.9 en tweede werdLoesje in 1.9! Dc be loning bleef niet uit. Loesje werd di rect uitgenodigd voor de selectiewed strijden in het kader van de ontmoe ting Nederland—Hongarije te Arnhem. Ze werd reserve. In hetzelfde jaar moest Loesje hard blokken voor het mulo-diploma. Ze slaag de en reisde toen haastig naar Kaatsheu vel om onder leiding van haar zwager Coen te trainen voor de Ned. kampioen schappen. Resultaat: derde, achter Geer tje Wielema en Hetty Balkenende. T urijn En toen kwam Turijn, waar de Euro pese kampioenschappen werden gehouden. De van zenuwen bibberende Loesje bracht er op het persoonlijke nummer niet veel van terecht. Ze revancheerde zich e wel op het estafettenummer door de beste te zijn van de Ned. meisjes. Nederland werd tweede achter Hongarije. Van Tu- Na de bouw van een grote neerzet- hal. de verbouwing en modernisering van de verkoopruimten voor de fruit- grossiers, de aanleg van verwarming in de veilingzaal en de stichting van het uicncentrum heeft de Leidse vei ling vandaag de volgende stap gezet naar de algehele vernieuwing van het bedrijf aan de Zoeterwoudseweg. de opening van de geheel herbouwde kantine. Na dertig jaar was het wèl tijd geworden, tot vernieuwing van de kantine, een onmisbaar deel van het veilingbedrijf, over te gaan. Men is in deze restauratie heel goed ge slaagd. Het plan werd ontworpen op het architectenbureau Ohr. de Heer te Rot terdam en is door Leidenaars uitgevoerd. Met trots kan de kantine nu aan een ieder worden getoond. De grote, mooi geschil derde en goed verlichte ruimte biedt Postduivenvereniging „De blauwkras" De postduivenvereniging De blauwkras behaalde over 1956 de volgende kam pioenschappen: Vitesse: 1. H. Moenen: 2. A. Kop; 3. A. van Royen. Fond: 1. A. van Royen; 2. G. Grebel; 3. H. Moenen, Jon ge duiven: 1 J. Rozier; 2 A. van Royen; 3. Ch. van Weeren. Navluchten: 1. H. Moenen; 2. D Barendse; 3. A. plaats aan ruim zeventig mensen, welk aantal bij gebruik als vergadergelegen heid wel het dubbele kan halen, zodat de kantine ook een welkome uitbreiding van de schaarse vergaderruimte is. Ook bestaat nu de gelegenheid de verschillen de studieclubs, die onder deskundige lei ding regelmatig de problemen van de des betreffende teelten bespreken, in een pas sende omgeving te ontvangen. Het be stuur van de veiling heeft overigens nog meer op zijn programma staan. Men zal de weg naar algehele modernisering zéker uitlopen 1 Inbraak aan Lage Morsweg In de nacht van 17 op 18 oktober is Ingebroken in een wonine aan de Lage Morsweg, die wordt bewoond door de fa milie B. De inbreker verschafte zich toegang tot de woning door het opschui ven van een raam aan de straatkant. In het dressoir vond hij een geldkistje, waar in een bankbiljet van honderd gulden en enige zilveren guldens bleken te zitten. De man had echter nog niet genoeg. In een la van het dressoir lag de porte- f 20. die hij ook Kampioen generaal: 1. A. van Royen; 2.ip speurt ijverig. H. Moenen; 3. Ch. van Weeren; 4. D. Ba-I rendse; 5. G. Grebel. Ledenraad „Vooruit" De ledenraad van de Leidse coöperatie .Vooruit" kwam bijeen in het gebouw lan de Korevaarstraat. De heer J. Rie- zenkamp gaf een verslag van de activi teiten in de verschillende afdelingen over de afgelopen maanden in 1956. Hij deelde dat het plan bestaat het aantal kruideniersfilialen uit te breiden, onder met een zelfbedieningswinkel. In vacature werd de heer H. J. M. Harms te Voorschoten benoemd tot lid LEIDERDORP Voor de aanleg van verwarming in de Hervormde kerk wordt begin november een bazaar gehouden. E.H.B.O.-cursus In samenwerking met de B.B. is onder leiding van dokter C. J. Hoefman een E.H.B.C .-cursus georganiseerd. De eerste les wordt op de avond van 24 oktober ge geven. Men kan zich aanmelden bij het secretariaat Hoofdstraat 155. Daarna ging Loesje nog met de Ned. zwemploeg naar Schotland, waar tegen Engeland werd aangetreden. Hier werd de Leidse kampioene derde op de 100 m vrije slag. Naar Melbourne En nu dan naar Melbourne. Een kroon op het werk van de apothekersassistente, die om 9 uur 's avonds onder de wol halve dagen werken. Hij kan ook tevre den over haar zijn, want ze slaagde dit jaar voor het examen Op het menu van Loesje komen erg veel bruine bonen en paardebief voor. Ze moet sterk zijn. deze kleine eetster. Want met de vaderlandse eer houdt ze over een goede maand toch ook de Leidse kleuren hoog Op de esta fettenummers. Veel succes, Loes! Ds. Koolhaas niet naar Leiden Ds. A. A. Koolhaas. Hervormd predi kant te Amersfoort, die in de vacature van ds. N. Kleermaker van de Leidse Hervormde Gemeente een beroep had gekregen, heeft voor dit beroep vanmor gen bedankt. Afscheid en intree da. Van Everdingen Naar wij vernemen, hoopt mej. da. M. H. van Everdingen. hulppredikante van de Leidse Hervormde Gemeente, op zon dag 28 oktober om 7 uur'in de Marekerk afscheid van Leiden te nemen. Op zon dag 18 november, 's morgens 10 uur, zal zij haar intrede doen in de Hervormde Gemeente te Hillegersberg, in een dienst die in de Oranjekerk wordt gehouden. Ds. Meeter (66 jr.) overleden Gaf in Leiden stoot tot restauratie Marekerk Woensdagavond is in een ziekenhuis in Hilversum overleden ds. A. D. Meeter. emeritus-predikant van de Hervormde Gemeente te Sint Johannesga (Friesland) en hulpprediker te Ankeveen. Ds. Meeter is ook in Leiden niet onbekend, want hij diende de Hervormde Gemeente hier van 1927 tot 1932. Ds. Meeter aanvaardde het pastorale ambt op 23 september 1917 te Cillaarts- hoek, diende vervolgens de Gemeenten van Vriezenveen, Loosduinen en Leiden, waar hij op 22 mei 1927 zijn intrede deed met een prediking over Efeze 3 vers 8. Ds. Meeter had in Leiden een belangrijk aandeel in de totstandkoming van de Chr. wijkvereniging Rehoboth en het wijkge- bouw aan het Rapenburg. Ook gaf hij de stoot tot algehele restauratie van de Mare kerk. Op zondag 10 juli 1932 nam hij wegens vertrek naar Wageningen afscheid. In 1934 verbond hij zich aan de Gemeente Amsterdam-Watergraafsmeer en in 1950 kreeg hij zijn laatste Gemeente: Sint Johannesga, waar hij vorig jaar met eme- itaat ging wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ds. Meeter, in Leiden werd opgevolgd door ds. J. de Wit, is 66 jaar geworden. Nog een beroep voor ds. Ottevanger Ds. M. Ottevanger, Hervormd predi kant te Leiden, heeft nu een beroep ont- i-angen van de Herv. Gemeente te Andel (land van Heusden en Altena). Enkele dagen geleden kreeg hij er een uit Ot terloo. Felle brand bij Huizen Twaalf Ambonese gezinnen dakloos Twaalf jonge doch vrij grote gezinnen an Ambonezen zijn gisteren, als ge volg van een felle brand In het kamp Al- dat ligt tussen Bussum en Huizen, dakloos geworden. Voor duizenden gul inboedel en kleding ging ver loren. Hoewel de vrijwillige brandweerkorp— :n van Huizen, Naarden en Bussum zeer snel op de plaats van de brand aanwezig konden zij toch niet verhinderen, der acht barakken, die het kamp uitmaken, geheel in vlammen opging. Wel presteerden zij, dat twee aangrenzende barakken, die eveneens groot gevaar lie- waaruit men alle inboedel had verwijderd, behouden werden. De brand brak omstreeks kwart over negen uit en al spoedig stond de gehele barak, opgetrokken uit geteerd hout, in uur. De kampbewoners trachtten nog at te redden, doch moesten al spoedig un pogingen staken. De verwarring in het kamp was groot; ;n der vrouwen kreeg een shock, doch niemand werd gewond. De gezinnen van het Ambonezenkamp Almere, die gisterochtend door de brand dakloos zijn geworden, zijn thans tijde lijk ondergebracht in de schoollokalen, kantine en ziekenzaal van het kamp. De Nederlander A. H. Zandvliet, wiens jf minderjarige kinderen onlangs als 'rstekelingen van Australië naar Europa 'eren, is nu zelf ook op weg naar Neder land. Donderdag arriveerde het schip waarop hij gemonsterd heeft, de Neder landse „Amstelveen", in Durban (Natal).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3