(m ?Verkiezingsbijeenkomst stelt 3 voor verrassingen Mijngas: onzichtbare vijand bedwongen IN AMERIKA GAAT HET SOMS VREEMD TOE Veel (en lekker) eten en veler beloften aanhoren Amerika steunt elk slachtoffer van agressie in Midden Oosten Arbeidsdiscipline een eerste vereiste Chefarine4 7 WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 (Van onze speciale verslaggever Albert van Duijn) NEW YORK, 11 oktober >lden heb ik zoveel en zo lekker gegeten als gisteravond op de verkie- Ingsbijeenkomst van de Democratische partij in de grote ballroom van het lommodorehotel. Met een goede vijftienhonderd partijleiders zat ik daar lan keurig gedekte tafels, terwijl tientallen kelners bedrijvig rondgingen jm ons gebraden kippetjes, aardbeien, pudding en allerlei andere lekker nijen te brengen. Ook het Hollandse bier smaakte best en pas nadat allen karen verzadigd gaf de voorzitter een paar stevige tikken op zijn lessenaar >m de sprekers aan te kondigen. NOG VIER JAAR „Four years more. Nog vier jaar erbij", zong de muzikant 2»ch be- geleidend op zijl accordeon. Hij stond in de deuropening van het „Ike-centre" aan de 42nd Avenue en nodigde de voorbijgangers bin nen te komen. Ik heb nu twee van zulke verkiezingscentra bezocht en daar mijn ogen uitgekeken. De in richting is als een bazaar. Er zijn tal van attrakttes om de mensen te lokken,die dan een keuze kunnen doen uit allerlei artikelen, waarvan de opbrengst voor de verkiezings actie is bestemd. Het lipt Immers voor de hand, dat daarmee ontzet tend veel dollars z(jn gemoeid. Ik heb me zelfs laten vertellen, dat al leen al in de maand september door 29 nationale verkiezingsorganisaties 1.692.500 is uitgegeven, waarna op I oktober nog 1.SS1.73S in kas was! Alles wat in de verkiezingscentra wordt verkocht heeft een reclame element. Zo zijn er nylons, waarop bovenaan heel netjes de woorden „I like Ike" zijn ingeweven en ook kettinkjes, japonnen, kurketrekkers, sleutelringen, dasspelden, overhem den, kortom alle soorten gebruiks voorwerpen getuigen van een be paalde politieke keuze.... i De eersten die het woord voerden, wa ren leden van de „New York State Labor Committee for Political Education". Nu moet men zich van deze politieke opvoe- iing vooral niet te veel voorstellen. Zo- |!s ik uit de herhaalde malen door ap plaus en gejuich onderbroken toespraken neb kunnen vaststellen, is haar enige Boetetel'ling namelijk, dat elke Ameri kaanse staatsburger op ze6 november aan staande Adlai E. Stevenson als president, Estes Kef au ver als vice-president en Ro bert F. Wagner als U.S.-senator kiest, pen geruststellende gedachte hierbij is Herman Teirlinck: Ned. letterenprijs De prij6 der Nederlandse letteren voor 1956 is toegekend aan de Vlaamse auteur Herman Teirlinck te Brussel. De uitrei king van deze prij6 zal op 27 oktober in Se Ridderzaal te Den Haag geschieden door Koningin Juliana in tegenwoordig heid van autoriteiten en genodigden. Herman Teirlinck werd op 24 februari 1879 te St. Jans Molenbeek geboren. Hij (naakt deel uit van de Koninklijke Vlaam- se Academie en is één van de laatste 1 overlevenden van de „Nu en straks"-be- I weging, waaraan ook A. Vermeylen, Cy- Jriel Buysse, Prosper van Langendonck. Karei van de Woestijne, Stijn Streuvel6 en anderen medewerkten. Hij was particulier adviseur van koning Albert en thans leidt hij het letterkundig iijdschrift „Nieuw Vlaams Tijdschrift" is precteuT van het Hoger Instituut voor Bierkunsten, leraar aan het hof en advi seur van de regering bij het „Nationaal O. K. en W.-opdrachten voor Ned. componisten Minister Cals heeft opdrachten ver leend tot het componeren van een werk voor klarinet of hobo en orkest aan M jTlothuis te Amsterdam, een werk voor jgemengd koor, eventueel met enkele lollsten en orkest aan J. Geraedts te Sche- veningen, één of meer werken voor koor 4 capella aan W. Paap te Utrecht. Voorts gaf de minister opdracht aan J. Andries- len te Den Haag een ballet te componeren en aan J. van Dijk te Lckkerkerk een kort stuk voor een beiaard. „Triomf van Maniërisme" financieel debacle (Van onze parlementsredactie) De tentoonstelling „De triomf van het I Maniërisme", die vorig jaar onder auspi ciën van de Raad van Europa in het Rijks museum werd gehouden, ls cultureel wel, financieel bepaald géén succes ge bleken. Hoewel zelden een expositie zoveel buitenlanders naar het Rijksmuseum heeft gelokt, is het aantal bezoekers (en daar mee de opbrengst van de entreegelden) beneden de verwachting gebleven. Minister Cals heeft, nu met het oog op het ontstane tekort, aan de Tweede Kamer voorgesteld het op de o., k. en w.-begro- ting 1955 voor het Rijksmuseum uitgetrok ken bedrag met 66.000 te verhogen. Aantal vacatures bij 1. o. stijgt (Van onze parlementsredactie) Het aantal vacatures bij het lager on- I derwijs stijgt. Dit blijkt uit een statistisch joverzicht, dat de minister van onderwijs, 'kunsten en wetenschappen, mr. Cals, aan jde Tweede Kamer heeft voorgelegd. Op _16 januari van dit jaar waren er bij het 5.0. 381 onvervulde plaatsen. Op 16 mei j.l. m. was dit aantal gestegen tot 396 en op 16 september J.l. tot 401. Bij het g.l.o., het( v.g.l.o. en het b.l.o. bedroeg het aantal ivacatures op 16 september 271, bij het kl.o. 139. Vorig jaar september waren er bij het l.o. 286 open plaatsen. Enkele tientallen Amsterdammers juit kringen van wetenschap en kunst hebben zich In een adres tot de raad ge richt, waarin wordt gevraagd de vijf wegens staking ontslagen gemeente-ar beiders weer In dienst te neme: Later op de avond konden de televisie kijkers van New York tot Buffalo toe meegenieten vaïi het verkle®ings6pel. Toen kwam mr. Wagner zelf, burgemeester van de stad New York aan het woord. Hij noemde zijn toehoorders broeders en zus- en nadat de verklaring was afgelegd, dat niemand zich zorgen behoeft te ma- >ver de verkiezingen als, een elk maar vergeet op Stevenson te stemmen, •kwam de stemming er pas goed in. Het gefluit en het geroep waren niet van de luoht en om de paar minuten verhieven ons allemaal spontaan van onze zetels heel lang en heel luidruchtig te ap- plaudiseren. Tegen die tijd was het namelijk reeds volkomen duidelijk geworden, dat Eisen- iwer alleen voor de grote zakenmensen igeert, dooh dat Stevenson er voor zal zorgen, dat alle Amerikanen tenminste 1,25 per uur gaan verdieneen. En wat te denken van Robert Wagner als senator? Deze jonge burgemeester leerde aan Robert F.tWagner, de 46-jarige burgemeester van de grootste wereldstad, achter zijn bureau. Niet altijd zit hij echter zo rus tig. Lees maar eens hoe hij zich dezer dagen op een verkiezings bijeenkomst weerde. Geert zorgen Dertien doden bij aanval in West-Ja va Op een legerpost bij Bandoeng hebben 300 rebellen een aanval van twee uui ondernomen Hierbij werden zes militai ren gedood en zes gewond. De verliezen van de rebellen zijn niet bekend. In dezelfde omgeving hebben rebellen een particuliere vrachtwagen aangeval len. Zeven mensen werden gedood er gewond. Het aantal televisie-apparaten i<n derland is in de periode van 1 september tot 1 oktober gestegen van 71.153 77.587. Het aantal radio-ontvangtoestel- len steeg van 2.197.479 tot 2 205.552. J ders knie al aan de arbeiders denken, hij geeft notabene 1 min. dollar per jaar scholenbouw en is bovendien voortgekomen uit het gewone volk. Zo" moet je hebben voor een nien' Amerika Andersdenkenden Niemand bleek op zoveel goede dingen x>k maar het minste tegen te hebben. Zolang we binnen waren dan altijd, buiten vooj het hotel defileerde een afzienbare rij anderedenkenden gewapend met borden en pamfletten, waarop juist weer heel iets anders stond te lezen. De ontmoeting van de twee partijen stormachtig. De demonstranten begonnen klagelijk te loeien, waartegenover de la- bourkiezers (ook niet mis) een door merg en been dringend geblaat stelden. Tot handgemeen kwam het echter niet, want tussen de wriemelende menigte, patrouil leerden met gummistokken gewapende po litiemannen, die niet moe werden verma ningen uit te delen en een ieder aanspoor den zo vlug mogelijk door te lopen. Zo werd ik. haast zonder dat ik er ei had, op een gegeven ogenblik tegen New Yorks burgemeester aangedrukt, die zich verschrikkelijk inspande om zijn tegen standers te overtuigen. Met beide handen als een scheepsroeper voor de mond trachtte hij bo-ven het lawaai uit te komen, doch zijn argumenten hadden een schorre keel als enig en armzalig resultaat. Hij grinnikte ten 6lotte maar wat, de de monstranten plooiden hun vermoeide trekken eveneens tot een glimlach en langzamerhand verspreidden allen zich over de 42nd Avenue tot de agenten al leen overbleven. Met verwarde haren en zwarte vegen over mjjn gezicht kwam ik thuia. Het Is misschien toch nog maar het beste blanco te stemmen Persmensen onvervaard naar Djakarta Twee hoofdredacteuren van voorai staande Indonesische bladen keren n; hun land terug om de strijd op te némen tegen de verordening van het leger, waarbij kritiek op de regering verboden werd. Het zijn Mochtar Lubis van de In donesia R^ya en Anwar van Pedoman. die zich niets aantrokken van een bevel het leger om terug te keren en hun programma hebben voltooid. Zij woonden onder andere de conferentie van Indone sische en Nederlandse redacteuren t« Zürich bij, en bezochten Israël. Zij noe men de verordening ongrondwettig er ondemocratisch en zullen de zaak tot het bittere einde voor de rechter uitvechten. Beiden verwachten, dat het leger hen zal ondervragen en hebben zelfs vernomen, dat zij gearresteerd zullen worden. Stelling viel op arbeider De 55-jarige W. Doustra uit Beverwijk is gistermiddag in de tunnelbouwput te Velsen door het omvallen van een stel ling om het leven gekomen. Arbeiders waren bezig een pijpleiding af te branden, waartoe men een stelling had gebouwd, die toen het werk bijna klaar was, omviel. shag die vóór ligt F De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk. V U zult genieten van deze Mhk, nieuwe VAN NELLE shag Steun voor Jordanië TERWIJL de Arabische wereld zich achter Jordanië schaart om hulp te verlenen, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles gisteren verklaard, dat Amerika elk slachtoffer van een agressie in het Midden-Oosten zal ondersteunen. Ook Engeland heeft beloofd wapens te sturen, als Jorda nië door Israël wordt aangevallen. Syrische troepen staan aan de Jordaanse grens gereed om in geval van nood met Jordanië tegen Israël te vechten. Saoedi- Arabië en Egypte hebben Jordanië even eens wapens geleverd. De Engelse straalvliegtuigen die in de Jordaanse hoofdstad Amman ziin g tioneerd, zullen zo nodig ook bij eei raelische aanval inge/.et worden, heeft de commandant van het Jordaanse leger, generaal Ali Abunuwar meegedeeld Inmiddels is besloten, dat de Veilig heidsraad vrijdag bijeen zal komen de gespannen toestand aan de Israëllsche- Jordaanse grens te bespreken. Toestand verward Zoals de Amerikaanse minister buitenlandse zaken Foster Dulles gisteren tijdens zijn persconferentie verklaarde is de toestand in het Midden Oosten zeer verward. De Iraakse troepen staan niet alleen aan de Jordaanse grens vooi Ruim honderd Virgini ans bezoeken Nederland Meer dan hood-erd vooraanstaande in woners van de Amerikaanse staat Virginia zullen van morgen tot zondag eer zoek aan Nederland brengen. Dit bezoek i6 een onderdeel van de „Virginia 350th Anniversary Tour", waarmede de inwo ners van deze staat belangstelling willen wekken voor het festival, dat volgend jaar naar aanleiding van het 350-jarig be staan van Jamestown zal worden gehou den. De leider VAN DE REDDINGSBRIGADE, de heer Huitema, houdt in de reddingskamer van de mijnzetel Emma kanaries. Deze vogeltjes zijn nu met groot verlof gestuurd. Onder dankzegging voor de bewezen diensten uiteraard, want mèt de witte muizen speelde dit kleinvee eertijds de hoofdrol bij het opsporen van het gevaarlijke koolmonoxyde, dat o.a. vrijkomt bij mijnbrand. De heer Huitema houdt de afgedankte kanaries nu voor zijn plezier. Deze vogeltjes-in-ruste, die opdracht hadden bijtijds van hun stokje te vallen als er zich in de lucht onder gronds een bepaalde hoeveelheid koolmonoxyde be vond, zijn geen betrouwbare bondgenoten gebleken. Yoor het vaststellen van het gehalte koolmonoxyde (een zeer vergiftige gas, dat de rode bloedlichaam pjes aantast en daardoor het bloed onmogelijk maakt zuurstof op te nemen) is er thans een veel heter en technisch.bulpmiddel. Langs chemische weg geeft dit concentraties van 5/1000 tot 1/10 procent zeer nauwkeurig aan. T7"OOLMONOXYDE komt echter alleen bij speciale omstandigheden voor. An ders is het in dit opzicht gesteld met het voorkomen van mijngas in verschillende Limburgse mijnen. Van oudsher is het mijngas een van de grootste vijanden van de mijnwerker geweest. Een onzicht bare vijand bovendien, want zijn aanwezigheid kan ondergronds niet zonder meer met het oog of de neus worden waargenomen. Het gevaar van mijngas schuilt hierin, dat het samen met lucht een explosief meng sel kan vormen. Bevat lucht 5 tot 14 pet mijngas, dan kan dit mengsel door bijv. een open vlam of elek trische vonk tot ontploffing worden gebracht. Mijngas kan men altijd verwachten in of Zó is de mijn ook. Zelfs een fotograaf kan er geen plezier aan beleven, zoals men ziet. Maar daarvoor moet hij dan ook eerst tot 700 meter in de mijn te Treebeek afdalen. bij de steenkoollagen en bij de ontginning hiervan komt dan ook dikwijls mijngas vrij. In vroegere tijden, toen nog met een open vlam ondergronds werd gewerkt, kwamen mijngasexplosles veelvuldig voor. De veiligheidslamp van de Engelsman Davy betekende een enorme verbetering van de veiligheid ondergronds, omdat deze lamp het eerste en tientallen jaren lang het enige verllchtingsmlddel wa», dat bij verstandig gebruik niet in staat was een mengsel van mijngas en lucht te ont steken. Thans is de Davy-lamp als ver lichtingsbron van geen belang meer; als hulpmiddel voor het signaleren van mijn gas, als opvolger van de kanarie dua, be wijst zij echter nog steeds belangrijke diensten. Dr. Ir. G. Roos van de Veiligheidsdienst verzekerde ons, dat de huidige veilig heidsmaatregelen ln de Limburgse m(Jnen een zodanige trap van volmaaktheid heb ben bereikt, dat het gevaar van mangas- explosies vrijwel bezworen is. Het ge bruik van elke open vlam is ten strengste verboden. Elektrotechnisch materiaal, dat vonken zou kunnen veroorzaken, mag on dergronds niet worden gebruikt, tenzij dit explosieveilig is uitgevoerd. Het Mijnreglement schrijft voor, dat de lucht ln de mijn niet meer dan 1,5 procent mijngas mag bevatten. De gebruikelijk* manier om het explosiegevaar van het mijngas te bestrijden is het toevoegen van grote hoeveelheden lucht, waardoor het gas dusdanig wordt verdund, dat het mengsel niet meer explosief ls. Luchtcirculatie TNE EMMA EN DE HENDRIK zijn hier -L' wel de gasrijkste mijnen. Om beneden de voorgeschreven grens te blijven, wor den bijvoorbeeld op Staatsmijn Emma per minuut ongeveer 21.000 en op Staatsmijn Hendrik ongeveer 22.000 m3 lucht met be hulp van grote ventilatoren in de mijn gebracht. Met behulp van een systeem van deuren en sluizen wordt die lucht langs alle plaatsen van het uitgebreide onder grondse bedrijf gevoerd. Behalve voor verdunning en afvoer van mijngas dient cfe lucht voor het scheppen van een goede atmosfeer ondergronds. Die goede atmos feer zou ln deze mijnen reeds met minder lucht te bereiken zijn. Het mijngas vergt echter deze geweldige hoeveelheden. Naarmate men de koollagen op dieper niveau gaat ontginnen voor welke noodzaak men zich bij de Staatsmijnen ziet gesteld stijgt het aantal m3 gas, dat per ton geproduceerde kolen vrij komt. Een zelfde koollaag, die bijv. op de 325 meter-verdieping van de Emma slechts enkele m3 mijngas per ton kolen afgeeft, levert op de 54fi meter-verdieping reeds 15 en op de 700 meter-verdieping meer dan 30 m3 mijngas per ton op. De behoefte aan ventilatielucht zal daarom ln de ver schillende Staatsmijnen nog toenemen. Gosafzuiger MET HET TOEVOEGEN van meer ven- tilatielucht kan men uiteraard alleen blijven doorgaan door grotere ventilatoren te bouwen, wat steeds hogere kosten met zich mee zal brengen. De luchtsnelheid ln de mijn kan men niet onbeperkt opvoe- Hierdoor zou in de gangen een storm ontstaan, waarbij onder meer het opgejaagde stof zeer hinderlijk zou kunnen worden. Bovendien stelt het Mijnreglement grenzen aan de luchtsnelheid. Alleen door meer of grotere gangen, dus wederom met extra kosten, zou dit euvel te ver helpen zijn. Men heeft daarom in ons mijngebied als elders de moge lijkheid bestudeerd om tot een werk wijze te komen, waarbij het mijngas kan worden verwijderd op een ge heel andere manier, die van de af zuiging. De techniek van het afzui gen van mijngas is een zeer speciale. In maart 1952 Is men met een proefne ming op semi-technische schaal begonnen, waartoe op de Emma te Treebeek de eer ste installatie in gebruik werd genomen. Het afgezogen mijngasmengsel werd na intensieve vermenging met lucht dit mengen deed men uit veiligheidsoverwe gingen in de buitenlucht afgeblazen. Aangezien dit gas een stookwaarde heeft, die gelijk of hoger is dan die van 6tads- gas, probeerde men al spoedig een nuttig gebruik van het opgevangen gas te maken. De genomen moeite werd rijkelijk beloond. In 1955 werd door de afzuiginstallaties van de Emma en Hendrik samen een hoe veelheid mijngas geproduceerd van onge veer 15 miljoen m3 met een stookwaarde van 4000 kcal/m3. waarvan ruim de helft voor allerlei stookdoeleinden werd ge bruikt Zo is men erin geslaagd een al oude vijand van de mijnwerker te onder drukken en zelfs tot een gewaardeerde energiebron te herscheppen. Niettemin geldt voor de man in de mijn nog altijd het parool: houdt deze vijand in de gaten! Samenwerking De MIJN KAN EEN veilige werkplaats zijn, zolang een strenge arbeidsdisci pline over alle linies gehandhaafd blijft De wettelijke bepalingen omtrent de vei ligheid ln het mijnbedrijf zijn, zoals reeds gemeld ls, neergelegd in het „Mijnregle ment", een Koninklijk Besluit van 1939, en ln de op grond van dit reglement door de inspecteur-generaal der mijnen uitge vaardigde voorschriften. Men is echter tot de slotsom gekomen, dat een afzonderlijke veiligheidsdienst niet zou kunnen worden gemist Met de aanstelling van een vei ligheidsingenieur op 1 juni 1921 werd bij de Staatsmijnen de grondslag gelegd voor de huidige Veiligheidsdienst, die thans een kleine veertig man omvat Ook de andere mijnondernemingen hebben eigen veilig heidsdiensten. Tussen de Staatsmijnen de particuliere mijnen bestaat ten a; zien van de veiligheid in het mijnbedrijf een goede samenwerking. Maandelijks komen de chefs der veiligheidsdiensten bijeen om opgedane ervaringen uit selen. Ook is er voortdurend contact met het Staatstoezicht in binnen- en buiten land en met proefstations, die op het ge bied der veiligheid werkzaam zijn Elke mijn heeft een reddingsbrigade van 60 tot 100 man: op de chemische bedrijven zijn deze kleiner (ongeveer 20 man). Deze brigades, die o.a. zijn uitgerust met zuur- stoftoestellen staan onder supervisie van de Veiligheidsdienst. Alle bovengrondse bedrijven beschikken bovendien over een eigen bedrijfsbrandweer, die eveneens onder toezicht staat van deze dienst. Veilig werken betekent ook doelmatig werken. Dit besef heeft ertoe geleid, dat bijv. bij het maken van de projecten, waarbij machines of installaties te pas komen voor de chemische industrie van de Staatsmijnen (hier heeft men nogal I In de West Kritiek op vertrek van mr. Struycken Hot Antilliaanse Statenlid de heer JSYA. O. Bikker heeft de premder gevraagd,,.of het bekend te. dat gouverneur mr. A. A. M. Struycken vóór de afloop van zijn ambts tijd heengaat, daar hij de nieuwe rechts orde niet naleeft, en dat hij wordt benoemd tot Nederlandse minister van bult nlanctee raken en vice-premler. yoorts vraagt hij of de Antilliaanse regering niet vreest. d_t Ie verwezenlijking van het statuut gevSar laardoor loopt, terwijl eveneens de moge lijkheid zou bestaan, dat mr. Struycken 'de verantwoordelijkheid voor het ministerie >vereeese rijksdelen zal ontvangen. HIJ geeft voorts stappen in overweging om de nieuwe rech ts o -1* te verwezenlijken en te beveiligen e- vil weten of de gevol machtigd minister van de Antillen hierin ls gekende Prof. Gerbrandy aan vaardt Kamerlidmaatschap (Van onze parlementaire redacteur). Naar wij vernemen heeft prof. P. S. Gerbrandy (a.r.) aan de voorzitter van het Centraal Stembureau laten weten zijn be noeming tot lid der Tweede Kamer te aan aarden. Prof. Gerbrandy, die bij de Jongste verkiezingen een hoge plaats jn- op de a.r.-kandidatenlijst, moest en kele maanden geleden bedanken als Ka merlid wegens zijn benoeming tot lid van het driemanschap, dat indertijd werd In gesteld met het oog bp de moeilijkheden an het hof. In internationaal verband Serviceverlening aan automobilisten Om de serviceverlening in Internatio naal verband te vergroten, is de Alllahce internationale de tourisme er toe overge gaan kredietbrieven in het leven te roe pen. In Nederland geeft de A.N.W.B: ze uit. De uit vijf coupures bestaande brife- (die een tegenwaarde van 500 Zwitser francs hebben) geven de reiziger ln het buitenland op gemakkelijke wijze gelegenheid de betaling te regelen yan noodzakelijke reparatiekosten, vervoer een ziekenhuis, van doktersrekenin- ;n van rechtskundige hulp. De desbe treffende zusterorganisatie van de ANWB schiet het benodigde bedrag voor en later wordt dit via de Nederlandse bond verre kend. Dronken op de bromfiets: twee jaar niet rijden '1 Een maand gevangenisstraf en twee lar ontzegging van de bevoegdheid een bromfiets te berijden is gistermiddag door de procureur-generaal bij 't gerechts- te Amsterdam geëist tegen de r fn hoger beroep terechtstaande 41-jarige ;selaar P. v. R. uit Baarn. R. was reeds driemaal veroordeeld wegens het berijden sen bromfiets in kennelijke staat van dronkenschap en moest zich nu weer vóór dit feit verantwoorden. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge.- leerden hebben vastgesteld waar eo hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. te maken met giftige gassen of dam pen), de Veiligheidsdienst over de pla'h- uitvoerlng eveneens adviseert om veilig mogelijke situatie te be werkstelligen. Stof bestrijding fPEN GROTE VIJAND van de mijnwer- ker is silicose. de veroorzaker van de stoflongziekte. Het spreekt dat met ttet oog op deze grote gevaren in onze mijnen speciale aandacht aan de ondergrondse stofbestrijding wordt besteed. Bij het drij- steengangen de aanleg van gangen in de gesteenterots, die de ont sluiting van de koollagen mogelijk maken behoort de steenstofontwikkeling vrij wel tot het verleden. Door het brengen van water in de boorgaten, bestemd voor de dynamietpatronen, door tijdschieten (het teweegbrengen van een serie ontplof fingen met minimale intervallen, zodat ilechts één keer een stofwolk kan ont staan). door het aanleggen van een water- of mistgordijn en het continu nathouden losgeslagen gesteente bi] het laden, heeft men het stofprobleem ln "het steenwerk hier onder de knie gekregen. Stofbestrtydlng b(J de koolwinning ge schiedt door'het Injecteren van het kool front met water onder hoge druk. het ge regeld natsproeien van het werkpunt en door de gewonnen kool b(j het transport een serie sproeiers te laten passeren. Al deze maatregelen worden in de bedrijven genomen In nauwe samenwerking met de Veiligheidsdienst. De Hoge Autoriteit 4pr Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft het laatste woord over dc be striding van de silicose overigens nog niet gesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7