€sso ASPRO' Reken niet te veel op de sociale wetten met melk meer mans obbZTb STRAATBURGSE „KLAAGMUUR' ZONDER ZELFS EEN ECHO BIJ HET HEENGAAN DIRK COSTER VAN Ook in tweede proces te Poznan zijn milde vonnissen geveld Begrafenis van Dirk Coster Spaarbanken krijgen concurrentie DE \W/// /.1*S ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 Wat wacht emigrant in Zuid-Afrïka /"NOK ZUID-AFRIKA kent sociale voorzieningen. Voor emigranten vi men zij natuurlijk een zeer belangrijk aspect van het leven hier dit vreemde land. Er is een werklozenwet, een ongevallenwet en een ziekte wet. Hoe zij precies zijn ingericht en hoe zij werken, is mij nog niet hele maal bekend, maar zij zijn er. Vakbonden in de Unie niets waard Ik onderstreep: ze zijn er. Door voor beelden uit de praktijk zijn ze mij bekend geworden en daarom wil ik u enige van deze voorbeelden noemen. Als b.v. een werknemer een ongeval overkomt tijdens zijn werkzaamheden krijgt hij gratis medische verzorging in ziekenhuis of anderszins, maar van een uitkering om tijdens zijn ziekte te leven is geen sprake. Blijft de werknemer levenslang ongeschikt of heeft het onge- crant woordelijkheid! het doen dan is het voor al deze dingen Brief van een emigrant 3 irzekcrcn en ik zou iedereen aanr iiierheen komt dit zo gauw mogelijk te doen. Vakorganisaties, zoals elders ter 'ereld, bestaan hier niet. De vakbondci die nog bestaan hebben niets te betekenen val de dood ten gevolge' dan bestaat e een uitkering, maar deze is nooit hoger dan 3, tot 5 p. week. Deze uitkering be- jjjjj staat ook voor ziekten en werkloosheid. :en Deze uitkering is natuurlijk veel te laag om in 5e meest noodzakelijke levenshe il hoeften te voorzien. In deze gevallen mo ge. de vrouw dan wel gaan werken en i D, kinderen worden aan hun lot of een ka aui fermeid overgelaten. In deze situatie wordt veel armoede g da: leden en is het leed schrijnend. Als m hier om zich heen ziet en je bent zelf staat je werk te blijven doen dank je God voor je gezondheid en het werk dat je nog g doen. Als de mensen hier beschikken dat 1 Er is weer goud gevonden en naturel en ossewa staan al klaar om een nieuwe plaats uit de grond te helpen stampen. Op de Odendaalsrus. Wat de economische toestanden aangaat wil ik zij het oppervlakkig, ook iets zeg gen. Deze lijken mij, vergeleken met Europa, beter en gezonder. Het komt mij voor dat de basis van de economie beter gefundeerd is. dan in Europa en niet zo kwetsbaar. De industrialisatie breidt' zich ook hier uit en neemt grote proporties aap. De bodemontginning die door de regering zelf ter hand wordt genomen dwingt respect af. De rijkdommen die de bodem biedt worden met alle kracht ter hand genomen. De levensstandaard in Afrika is niet veel hoger dan in Nederland. De prijzen van voedings- en genotmid delen zijn lager, kleding en meubelen wat hoger, maar de huren zijn drie maal hoger. In 't kor.t samengevat, komt het hier op neer dat sociaal-economisch gezien er veel aantrekkelijks te vinden is in Z.W.-Afrika en wat dit betreft behoeft het voor de toekomstige emigrant geen waagstuk te zijn om hier naar toe te komen. Volgende maal: De apartheid i Godgeleerdheid NIJMEGEN. 13 Nijr President Sukarno van Indonesië heeft zijn plan om over Honkong naar Indo nesië terug te keren laten varen in ver band met de daar heersende onlusten. Hij zal nu over Rangoon reizen Nina schuldig, maar kreeg volle vrijheid (Vervolg van pagina 1) 'aar mantel had gestopt en toen twee lassen opnam, waartussen de vier andere loedjes geklemd zaten. De Russin had de tassen tegen zich aan gedrukt toen zq van |e toonbank wegliep. Grote verleiding99 Rechter Wilson achtte de schuld van ïina bewezen. „Ik ben mij de feilbaarheid 'an de menselijke natuur bewust", zei hij ien ik geef mij er ook rekenschap van. tat de uitgestalde hoeden een grote ver- tiding betekenen voor heel veel leden "an het zwakke geslacht". Nana moest de losten van het geding betalen: een em- 'loyé van de Russische ambassade voldeed |et bedrag: drie guineas (ongeveer 33). Een zwarte auto van de Sowjet- Imbassade stond bij de ingang ge parkeerd, maar de menigte wachtte Vergeefs want Nina ging de achter- leur uit en werd rechtstreeks naar let Russische schip Molotov gereden, lat anderhalf uur later naar zee ver trok. De zaak Nina, die zoveel stof lad doen opwaaien, is daarmee ge- Boten burg met bijna algemene voorgestelde richtlijnen van de defensie- nissie, zoals deze door de Nederlan der Fens naar voren waren gebracht, ir aanbeveling aan de raad van rrunis- aanvaard. Dit houdt dus in: de spoe dige beslissing over de reorganisatie der westelijke defensie, geen afzonderlijke be slissingen zonder internationaal overleg n duidelijke leiding van de regeringen an de publieke opinie inzake de defensie. Een tweede aanbeveling vroeg aan de linisters het parlement van de W.E.U. leer gedocumenteerde gegevens te ver strekken over de plannen van de minis terraad. Bij de behandeling van dit punt zijn gis teren scherpe woorden gevallen. De Ne derlander Goedhart klaagde over de nut teloosheid van de parlementsvergaderin- nu de leden zelfs niet op bescheiden wijze worden voorgelicht door de minis- ers. Hij zeide: „De Straatburgse klaag- nuur levert niet eens een echo op". De echo, die gisteren gehoord werd, kwam van minister Beyen, die namens de ministerraad sprak en niet veel meer zei- de, dan dat de besprekingen van de mi nisters der landen, van de W.E.U. ver trouwelijk waren en dus niet voor publi- katie vatbaar. Hij wees de opdracht tot In Singapore Drie scholen dicht na opstand der leerlingen De regering van Singapore heeft drie middelbare scholen laten sluiten, omdat 5000 Chinese leerlingen een opstand heb ben ontketend tegen het feit, dat hun ver eniging werd ontbonden. De leerlingen en zich nu opnieuw laten inschrijven, leer zij hun studies wensen voort te De minister van onderwijs, Chew Swee Kee, heeft voor de radio een beroep ge daan op de ouders van de leerlingen om hun gezag uit te oefenen en hun kinderen te krijgen, dat zij de regering zullen gehoorzamen. Japanse premier in Moskou aangekomen Istjiro Hatoyama, de premier van Japan, is gistermiddag op het zwaarbewaakte vliegveld van Moskou geland. Hij werd verwelkomd door Boelganin, die zijn vakantie aan de Zwarte Zee heeft onder broken. In een korte toespraak vroeg Hatoyama om veel begrip en medewer king van de Sowjet-regering Het doel het bezoek is een einde te maken 3e technische staat van oorlog tussen belde landen, die nu al elf jaar heeft bestaan. verantwoording aan het parlement van de W.E.U. af en zeide, dat de ministers slechts verantwoording hebben af te leg gen in hun nationaal parlement. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neusT keel of borst Zware gevechten in Alger ije In Algerije zijn bij operaties in het heuvelgebied aan de kust 120 kilo meter ten oosten van Algiers 120 op standelingen gedood. Tevens is eer hoeveelheid wapens in beslag geno men en er zijn drie personen gevan gen genomen. De Franse troepen werden gesteund door tanks, artille rie, vliegtuigen en geschut van oor logsschepen. De KLM heeft de luchtlijn naar Nieuw- Guinea volledig opgenomen in het ver keer met Super-Constellations. Tot nu toe werd de route AmsterdamBiak met gewone Constellations onderhouden en de lijn Amsterdam—Sydney, die ook via Biak gaat, met Super-Constellations. D'RK COSTER is heengegaan. Voor vele jongeren zal dit weinig zeggen. Hij is al heel lang geen actuele figuur in de letterkundige wereld. Zijn erebur gerschap van Delft, en het doctoraat honoris causa, hem in 1954 door de Ste delijke Universiteit te Amsterdam ver leend, waren eerbewijzen min of meet achteraf. Ze waren er niet minder ver- Coster (geb. 1887) was een vroegrijpe jongen. Op zijn zestiende jaar schreef hij, onder leiding van De Koo, al in „de Groe- Toen hij zeventien was, wilde hij, Brussel en Parij6, naar Italië. Maar Parijs kocht hij te veel boeken. Bij ge brek aan geld moest hij naar huis terug. De beschouwende inslag v van zijn ondernemingslust. Toen volgden jaren van lectuur en 6tudie, be geleid door vertaalwerk en eigen schrijf- poglngen. Ook heeft Coster enkele jaren Leiden Nederlandse letteren gestu deerd. De lectuur van Auguetinu6' Confes- (zelfbelijdenissen) wekte Costers be langstelling voor de evangeliën. Ook ont dekte hij voor zichzelf Dostojefsky. Jo- han de Meester ontraadde hem journalist te worden. Toen kwam al spoedig Costers glorietijd: de jaren 19131919. buitengewone activiteit ontwikkelde als spreker over literaire onderwerpen. Door het gehele land behaalde hij grote i met deze lezingen. In 1919 ver scheen net eerste deel van zijn spreuken bundel „Marginalia". Dit werk behaalde 1926 zijn zesde druk en werd in door een tweede deel gevolgd. Grote vloed heeft Coeter vooral uitgeoefend door de bundel „Nieuwe Geluiden" (1924), verzameling in poëzie van na de ete wereldoorlog, voorafgegaan door uitvoerige inleiding. Van deze bundel scheen nog in 1945 een vijfde druk. Ook zijn bloemlezing „De Nederlandsche Poë- in Honderd Verzen" (1927, 3e dr. 1953) at een zeer overwogen inleiding. Reactie QMSTREEKS 1920 was men rijp vooi een reactie op de eenzijdige schoon heidsverheerlijking van de Tachtigers er hun navolgers. Die reaotie was al inge- >t toen Coster op het toneel verscheen. Socialistische auteurs zoals Gorter, Hen- riëtte Roland Hotet en Adama van Schel- tema bestreden de éénzijdige verheffing het schone met argumenten, ontleend de leer van Marx. Die schoonheids idealen achtten zij burgerlijk. Anema er handjevol andere orthodoxe protes tanten ontwikteelden principiële gods dienstige bezwaren tegen de tachtiger schoonheidscultus. Albert Verweij met zijn tijdschrift „De Beweging" en zijn geestverwante jongeren vormden in de correctie op Tachtig een soort centrum, Dirk Coster wel niet rechtstreeks, ar zijn ligging" toch wèl behoor de. Alleen sprak bij hem de behoefte aan goedheid, religieus gevoel menselijkheid heel sterk mee. „Van de schoonheid door de goedheid weder tot df schoonheid" schreef hij in zijn Marginalia In 1912 had hij Kloos reeds de hand schoen toegeworpen. Met de oprichting van het tijdschrift „De Stem" in 1921 verkreeg hij, gesteund door Just Havelaar. .een leidende positie in het letterkundig j leven. „De Stem" streefdé naar een verbinding jvan het chone met het (ondogmatisch) goede, onder afwijzing van de kunst-om- de-kunst. Ook tegen de overheersing van het dorreverstand ging de strijd. De grote „heilige" was de Russische auteur Dostojefsky. Cosbers studie over deze fi guur (1920) he<m veel tot de verering in ons land van de Russische meester bijge dragen. Costers geschriften worden gekenmerkt door geestdrift en vaagheid. Wie de „Mar ginalia" herleest, zal er nauwelijks één volzin in tegenkomen, die de men6 van 1956 iets zegt. Zijn religieus humanisme is zó zwevend en opzettelijk onhelijnd ge houden. dat het reeds in de dertiger jaren de ergernis van jongeren als Ter Braak, Greshoff en anderen gaande maakte. Niet omdat dezen een belijnde religie omdait ze een hekel hadden s. laat staan aan de blikken plaren van het genu6. Evenals vandaag Sartre wensten ze in hun afwijzing van de religie consequent te zijn. Het is dan ook de Forumgroep geweest, die aan Cos- tere leiderschap een einde heeft gemaakt. Ter Braak en Marsman c-s. wensten zich bovendien niet door de Nederlandse ver tegenwoordiger van Dostojefsky te laten „bevaderen", zoals zij het uitdrukten. Zakelijk en nuchter elke jongere ge- i veranderd. Voor geen plaats volutionaire drang i neratie. De tijdgeest romantisch gedweep Tot in de vrouwenmode toe was men zakelijk en nuchter geworden. De mo derne bouwkust zette onweerstaanbaar door. Ook de reactie: fascisme en natio- naal-sooialisme, brute utilitaire machten, stonden gereed de leiding in Europa aan zich te trekken. Het ntme en de klank van fraai gestyleerde volzinnen, zonder een duidelijk omlijnde boodschap, sloeg Van die tqd af Sateert Costers vereen zaming. Toch is het al veel gedurende een zeker aantal jaren een leidende po sitie te hebben ingenomen. Costers naam zal niet spoedig vergeten worden. Hq was eigenlijk een groot lezer en keurder van literatuur, die zqn tekort aan eigen scheppend vermogen onbewust trachtte te vergoeden door de kritische beschouwing tot een soort kunstvorm te verheffen. Ja, meer nog: omdat de letterkundige kunst voor hem de religie moest vervangen, zweepte hq zijn gevoelens op tot een soort adoratie. Het volk zegt hier zo treffend: opheme len. Dit was echter niet zozeer persoons verheerlijking, ais wel de verheffing van de artistiek, nader literair begaafde, goed willende en hoogstrevende mens in het algemeen. Ten diepste werd Coster ge dreven door een religieus verlangen, dat hij heeft zoeken te bevredigen langs de wegen die hem niet aan het doel brach- Costers werk behoort tot de historie, maar dat zegt niet zoveel. Wij leven steeds sneller. Letterkundige reputaties komen en gaan. Wat alleen blijft zijn de woorden van de Heer, ook als aarde en hemel voorbijgaan. Een literatuur die daarmede niet rekent i6 in de diepste grond on zakelijk, niet ter zake dienende, al heeft zij ongetwijfeld in verscheidene opzich ten haar betekenis, o.a. in formeel op zicht en als kristallisatie van een aspect van de tijdgeest dn een zefeere periode. C. RIJNSDORP. /"VOK IN HET tweede proces te Pozn; zijn de vonnissen aanzienlijk milder uitgevallen, dan op grond van de hoge eisen werd gevreesd. Van de negen jonge lieden. die volgens de aanklager veroor deeld hadden moeten worden tot straffen, variërend van tien jaar tot de dood. wer den er twee voorwaardelijk veroordeeld, hoorde er één tot zijn giote opluchting, dat hij was vrijgesproken en wat de ove rigen zes betreft, dezen kregen straffen, variërend van anderhalf tot zes jaar. Op de begraafplaats Jaffa te Delft is gistermiddag het stoffelijk overschot ter de besteld van de letterkundige dr. Dirk Coster. Voordat de kist en vele bloemstukken in de aula waren binnen gedragen, speelde de organiste, mej. Bep Geevers, het Largo van Handel. Prof. dr. N. A. Donkersloot sprak als voorzitter de vereniging van Letterkundigen en van het Ned. P.E.N.-centrum. Na- het bestuur van het Ned. P.E.N.- voerde Kitty de Josselin de Jong het woord en de 6Chiider Otto B. de Kat Overveen sprak namens de Haarlemse sooiëteit „Teisterbant". Ten slotte werd nog 4>et woord gevoerd door mr. W. v. d. Ohij6 uit Delft. De plechtigheid in de aula werd besloten met „Ases To-t" van Grieg, op het orgel gespeeld. Alle sprekers schetsten de vele verdiensten die Dirk Coster voor het culturele en in het bij zonder voor het literaire leven van ons land heeft gehad. Onder de aanwezigen merkten we op de loco-burgemeester van Delft, de burgemeester van Rotterdam, de rector-magnificus van de TJL in Delft prof. dr. O. Bottema, de gemeente-archi varis van Delft D. P. Oosterbaan, de se cretaris van de K. v. K. voor Delft dr C. Visser, de letterkundige Jeanne van Schaak-Willink uit Amsterdam, de schrij- kunstkenners Corn. Veth, Jan Men6, mej. dr C. Serrurier en P. A. Scheen, de portrettekenares mevr. Roland Holet-de Meester uit Amsterdam en de litograaf Aart van Dobbenburgh. Het stoffelijk overschot is bijgezet in het familiegraf. Koningin reikt prijs Ned. letteren uit Koningin Juliana zal op 27 oktober in de Ridderzaal in Den Haag de prijs van de Nederlandse letteren uitreiken. Deze onlangs ingesteld bij gemeenschappe lijke beschikking van de Nederlandse en Belgische ministers van onderwijs, kun sten en wetenschappen. De Belgische jurist en voorzitter van de juridische afdeling van de Belgische Liga voor de rechten van de mens, Jules Wolf. heeft na terugkeer uit Pcznan ge zegd. dat alle beschuldigden, getuigen en verdedigers tijdens de processen leefden onder de heerschappij van de angst. Deze heerschappij was echter gedeeltelijk op geheven door de volkomen eerlijkheid van de presidenten. Ernstig bezwaar moet volgens de Belgi sche jurist gemaakt worden tegen de wijze waarop de beschuldigingen zijn op gesteld en tegen de willekeurige keuze van beklaagden. Men heeft volgens hem niet kunnen waarnemen, dat hei beginsel, de onschuld van de beklaagden bij het begin van het proces aan te nemen, werd toegepast. niet de nieuwe ESSO EXTRA MOTOR OIL verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Esso bent U beter uit Lorenzo Perosi (84) overleden Op 84-jarige leeftijd is gisteravond in Vaticaanstad overleden de beroemde com ponist en grootste rooms-katholieke auto riteit op het gebied van gewijde muziek, mgr. Lorenzo Perosi. Hij leed sedert drie maanden aan een hartaandoening. Mgr. Perosi was directeur van het koor van de Sixtijnse Kapel van het Vaticaan. Tevens hij ere-president van de commissie het Vaticaan voor gewijde muziek en •president van het pontificale instituut r gewijde muziek. Lorenzo Perosi heeft van kerkelijke werken gecomponeerd. Franse élêgance. Amerikaans comfort Duitse degelijkheid Alle lijnen van deze elegante wagen spreken van sierlijkheid, snelheid, soliditeit Neem eens het stuur in handen en voel, hoe rustig de Borgward Isabella U voortdraagt in soepele vaart 3BBST IMP. F.a^ ROSIER-ALEX AN DERI AAN 23-RIJSWIJK (Z. H.) TEL. Z-7 49 9 0 - 1 1 5 i 5 5 Steeds sterker beroep op goklust van publiek (Door onze économische medewerker) STROOM van besparingèn naar de spaarbanken, welk'e in de eerste 8 maanden van dit jaar met in totaal 327 miljoen ruwweg 75 miljoen hoger was dan in de over eenkomstige periode van 1955, is in september plotseling kleiner gewor- Hierdoor was bij een aantal banken zelfs van een ontsparing sprake. Er is echter wel degelijk ook in die maand gespaard doch een deel van de besparin gen is eenvoudig een andere richting uit gegaan. Er werken hier verschillende krachten: de berichten over ongunstige oogsten hebben menige huisvrouw geprik keld o.a. blikgroenten te hamsteren. Doch op z'n minst even belangrijk is 't feit dat de obligatierente thans op een peil beland, waartegenover een spaar bankrente van in de meeste gevallen 2,4"/# wel schriel afstèekt. Daarnaast is er nog een andere kracht aan het werk, die bij veel Nederlanden heel diep in hun borst aanwezig is: de belangstelling voor het kansspel of, om maar man en paard te noemen, de lust om een klein gokje te wagen. Wie de rijen ziet staan voor de huizen van de ver kopers van de staatsloterijbriefjes, weet dat vele Nederlanders heel graag vrouwe ia achterna lopen. Hierop is trou- ook de reclame-activiteit van nige ondernemer en charitatieve stelling afgestemd. Er zijn echter nog anderen die deze viool hebben leren bespelen:' div< meentebesturen hebben een fijne r had i goklust. Reeds vóór de laatste oorlog kwam de gemeente Amsterdam premielening voor de dag doch de grote bloei hiervan dateert toch van de laatste jaren. De eerste golf spoelde de spaarders, in 1954 was er golf, terwijl wij dit jaar verrast werden derde hausse in de uitgifte premieleningen. Vodfal de laatste Amsterdam in september jl. heeft de druk op de spaarbanken vergroot. Deze gemeente spant met 4 naoorlogse leningen de kroon (waarvan 3 in dit jaar). Dan komt Rotterdam met 2 leningen, Den Haag met 2 stuks en vervolgens Alkmaar, Breda, Dordrecht, Eindhoven, Enschede 1 Utrecht elk met 1 lening. Tonnen op tafel De rente is betrekkelijk bescheiden: De clou zit dan ook in de prijzen, hoogte berei ken. Amsterdam b.v. gooit de eerste 5 jaar naast prijzen van 100.000 en lager, een hoofdprijs van 250.000 op tafel en daar- elk jaar tot 1996 een premie van een ton. De winnaar kan overigens de bnit niet helemaal in z(jn zak steken, aange zien de fiscus niet alleen meeluistert maar Van alle premieleningen zijn er coupu- :s van 100, zodat menige kleine spaar der zijn hart kan ophalen. Dit doet hij dan ook bij de inschrijving, terwijl uit de da gelijkse omzetten op de beurs blijkt, dat de belangstelling nog steeds niet verslapt zelfde aantrekkelijke prijzen en voor waarden. Ten dele komt dit in de koersen tot uiting. In het begin van deze week no teerden Alkmaar, Breda, Dordrecht, Eind hoven en Enschede beneden de 100; daar entegen lagen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht er boven (er zijn dit jaar zelfs ogenblikken geweest dat er een notering van 140 en hoger uit de bus De koersvorming ondergaat echter ook de invloed van de trekkingsdatum. Naar mate die nadert, willen de koersen nog wel eens aantrekken. De spreiding van de trekkingsdata voor de 14 leningen is in dit verband wel erg gunstig: op de maand mei na vindt er elke maand van het jaar een loting plaats. Ongetwijfeld zijn de premieleningen aantrekkelijker dan de loten van de staatsloterij. In de eerste plaats zijn de prijzen hoger maar belangrijker nog is geen nieten zijn, waarmee men zijn geld kwijt zou zijn. Te allen tijde heeft een „eigen geldje", blijft het stuk waarde behouden en ontvangt de spaarder een rente van 2Wo. Die waarde kan inderdaad enigszins schommelen, waardoor bij gedwongen verkoop een verlies van 5 tot 10 kan worden geleden (volgens de huidige koer sen). Een nadeel is ook, dat men minstens 100 moet uitleggen, terwijl men voor een „twintigje" in de staatsloterij voor 4 klaar is. In de klem Wij hebben met dit overzicht zeker geen pleidooi willen leveren voor de premie obligaties. Hoogstens er op willen wijzen, dat de belangstelling hiervoor groot is en dat de gemeentebesturen de aantrekkings kracht hebben uitgebuit om geld aan te trekken in tijden, dat een gewone obliga tielening minder kans van slagen maakte. Dat de belangstelling nn zó groot is ge worden, dat zelfs de spaarbanken er de concurrentie van ondervinden, zal menig- ;n bedenkelijk vinden. Sociaal-economisch gezien Is het echter niet zó belangrijk tn welke kanalen de spaarpenningen terecht komen, mits het geld maar voor produktieve doeleinden dient en de spaarders de zekerheid heb ben, dat zij altijd hun geld terug kunnen krijgen. Bij de premielening is dit be houdens een eventueel koersverlies, zoals wij hebben laten zien inderdaad het ge val. De spaarbanken zitten met dit al les in de klem. De marge tussen de zelf gekweekte rente op de ontvan gen spaargelden en de 2,4°/o, die zij moeten betalen, is niet bijster hoog, vooral gezien de stijgende kosten ook voor deze banken. Toch zullen zij als de huidige zuigkracht van de premieleningen en de 4 1/4% obliga tierente blijft bestaan, iets moeten Niet alle leningen hebben echter die doen. Wat, dat zal de toekomst leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5