Jlieuuie £dïtsrt|e (fouranl OVEREENSTEMMING MET EGYPTE L Tekort op betalingsbalans eerste helft van dit jaar NAAR EEN OPLOSSING VAN SUEZKAN AAL-KWESTIE Basis voor verdere onderhandelingen Overlevenden vliegramp op vlotten Britse rechtbank verhinderde N' NINA SCHULDIG MAAR KREEG DE VOLLE VRIJHEID Jordanië vraagt hulp aan Syrië, Egypte en Irak vertrek van kleine Tanja Consumptie en investeringen overtroffen de produktie lil „Oorlog" wordt -weer defensie Geen verande ring in politiek V< ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 BUREAUS: Stei ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 81441 Zevenendertigste jaargang No 10779 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stcntgttstfcti l« gljfbleutn "wga hert ia tegljenspctl Voze vruchten, die hij wil verkopen ZIE PAGINA 9 r\E MINISTERS van buitenlandse zaken van Engeland en Frankrijk, Selwyn Lloyd én Pineau, zijn het gister avond tijdens de laatste geheime bespreking met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fawzi, eens geworden over zes beginselen, op basis waarvan verder onderhandeld kan worden, over de oplossing van de Suezkanaal-kwestie. Vandaag komen de drie ministers nog inet de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld bijeen om een document op te stellen, dat aan de Veiligheidsraad, die vanavond in openbare zitting bijeenkomt, zal worden voorgelegd. De Franse minister van buiten landse zaken, Pineau, die het meest gereserveerd tegenover Egypte heeft gestaan, maakte het verrassende nieuws bekend. „Grote vorderingen zijn gemaakt", zo zei hij. „Wij heb ben overeenstemming bereikt ovei4 zes beginselen, die de grondslag be horen te vormen voor de regeling van het probleem". Later verklaarde minister Pineau, dat men over toepassing van de beginselen niet ver is gekomen. Hierover zal nog verder gesproken moeten worden. Toen pre sident Eisenhower van het akkoord hoorde zei hij hoogst voldaan te zijn. „Een zeer gróte crisis ligt achter ons", zei hij gisteravond voor de Amerikaanse televisie. De zes punten Er zal een vrjjé doorvaart door het kanaal zgn voor alle landen zonder enige discriminatie. De soevereiniteit van Egypte zal wor den geëerbiedigd. Voor de noordwestkust van Spanje heb ben vliegtuigen, die zoeken naar overle venden van de ramp met het Amerikaanse vliegtuig, vanochtend twee vlotten waar genomen. Het is nog niet bekend, hoe veel personen zich op deze vlotten bevin den. De vliegtuigen waren opgestegen, na wee vrachtschepen melding maakten zwakke s.o.s.-seinen, die gegeven zouden zijn door een type zender, dat het Amerikaanse toestel aan boord had. Zij waren afkomstig van een plaats ter hoog te van de noordwestpunt van Spanje. Het toestel, een legervliegtuig met 59 Inzittenden, is woensdag op weg van En geland naar de Azoren, neergestort. I.A.T.A. verlaagt de luchtvaarttarieven De Raad voor de burgerluchtvaart in Washington heeft een verlaging van 40 procent goedgekeurd van de passagetarie- oor immigranten uit de meeste Euro pese landen. De I.A.T.A. (International Air Transport Association) wil de trans atlantische luchtlijnen meer inschakelen bij het vervoer van immigranten. Tot nu toe werd het grootste deel verricht door passagiersschepen. De I.A.T.A. zei, dat in 1955 ongeveer 200.000 personen naar Amerika en Canada zijn geëmigreerd en dat daarvan slechts enkelen per vliegtuig hebben gereisd. De luchtvaartmaatschappijen wezen erop, dat er in de stille tijd veel ruimte over was in de toestellen, welke zonder extra kos ten zou kunnen worden benut door immi granten. De Italiaanse en Spaanse maatschap pijen zijn tegen deze maatregel, omdat zij geen toestellen hebben voor immigranten- De functionering van het kanaal zal onafhankelijk zjjn van de politiek van welk land ook. I Over de wijze waarop de tolgelden worden vastgesteld en geïnd, zal door Egypte en de gebruikers van het ka naal gezamenlijk worden beslist. f Een billijk deel van de tolgelden zal worden besteed voor de ontwikkeling van het kanaal, f Ingeval van geschillen zullen hangen- de kwesties tussen de Suezkanaal- maatschappjj en de Egyptische rege ring bij arbitrage worden geregeld. Er zullen passende beschikkingen worden getroffen voor de betaling van nog verschuldigde sommen. Overeenkomst Londen Deze beginselen, waarover de ministers het eens zijn geworden, stemmen voor een groot deel overeen met de voorstellêh van de achttien landen van de Londense con ferentie. Wel is opvallend dat niet wordt gesproken over een internationaal beheer van het kanaal, waarop de westelijke lan den steeds hebben aangedrongen. Pineau zei in dit verband: „Wij geloven niet, dat de Egyptische regering maatregelen heeft voorgesteld, die ons dezelfde waarborgen bieden als de voorstellen van de achttien landen. Aan de andere kant, en dit is weer een sterke aanwijzing dat de ministers na we derzijdse concessies tot een compromis zijn gekomen, wordt gezegd, dat de func- ionering van het kanaal onafhankelijk moet zijn van de politiek van welk land ook. Over dit punt van overeenstemming president Eisenhower vooral voldaan. Dulles heeft hier immers sterk op aange drongen. Ook heeft het er veel van. dat Egypte de organisatie van kanaalgebrui kers „de facto" heeft erkend. De Egyp- ische regering zou de vereniging willen accepteren als een soort organisatie voor innen van de tolgelden. Deze gelden moeten dan in hun geheel aan Egypte worden overgedragen. Niet naar Rusland Fan Londen (eindelijk) naar huis sche atlete, die verdacht werd van winkeldiefstal in Londen, is gis teren schuldig bevonden, maar ont slagen van verdere vervolging omdat de politierechter meende, dat hét recht nu zijn loop heeft gehad. Zoals gemeld in een deel van onze oplage, had de discuswerpster zich 's mor gens gemeld bij de politie, waarna haar zaak vrijwel onmiddellijk voor kwam. „Ik ben onschuldig", zei Nina Bleek en schuchter zat de 27-jarige Russin in de beklaagdenbank. Op de groene tafel lagen de v\jf hoedjes uit het modehuis van C. en A.: vier met een veer i een rood wollen hoofddeksel. „Ik heb ze gekocht", zei Nina via haar tolk. „Ik stond vlak bij de verkoopster en hield een paar bankbiljetten omhoog om te laten zien, dat ik wilde betalen. Vier hoeden werden in een papieren zak gedaan daarna ging ik naar een andere toon bank, waar ik een rode hoed uitkoos. Daar betaalde ik met een bankbiljet van een pond. Men gaf mij wisselgeld terug." De aanklager merkte evenwel op, dat de hoedjes precies een pond gekocht heb- 1 en dat al6 Nina ze betaald had geen wisselgeld zou zijn geweest. Israël voelt zich bedreigd Engeland komt verdrag na JJET JORDAANSE KABINET heeft in een spoedzitting besloten militaire hulp te vragen van Syrië. Egypte en Irak. Als reactie op dit besluit heeft het Israë- I Hsche ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat het binnenrukken van Iraakse troepen in Jordanië een recht streekse bedreiging Is van Israëls veilig heid. Bovendien is het in strjjd met de tussen Israël en Jordanië gesloten be- standsoverccnkomst. waarin is bepaald, dat de Iraakse troepen zich uit Jordanië moeten terugtrekken. Ook Engeland heeft zich met de onge regeldheden tussen Israël en Jordanië bemoeid, door officieel bekend te maken, dat het Brits-Jordaanse verdrag zal wor den nagekomen. Dat wil zeggen, dat in geval van een Israëlische aanval op Jor danië de Engelsen Jordanië te hulp zullen komen. Syrië en Libanon hebben inmiddels be sloten de Veiligheidsraad te verzoeken een speciale zitting te houden om de aan val van Israël in het Jordaanse gebied Kalkilya te bespreken. 'OG GEEN HALF UUR voor huisvertrek uit Londen'Met een Russisch schip zijn een 58-jarige Rus en zijn twee en een half jarige dochtertje door de Britse immigratiedienst van boord gehaald. De moeder van dit meisje, door haar tweede huwelijk Amerikaanse gewordenhad alles in het werk gesteld om te verhinderen, dat haar gewezen echtgenoot, Alexis Chwastof, met de kleine Tanja zou repatriëren naar de Sowjetunie, waar zij eens allebei vandaan waren gevlucht. Op verzoek van de moeder probeerden de Amerikaanse autoriteiten Chwastof en zijn dochtertje van het schip te halen, maar de Rus verschool zich in de hut van een Russische legerofficier. Bij aankomst in Londen wachtten leden van de Sowjet- ambassade hem op. Gisteren zou hjj doorreizen met dc Wjasjcslaf Molotof, het Russische schip, waarmee Nina Ponomareva op weg is naar Rusland. Maar een Londense advocaat vroeg in opdracht van de moeder te be letten, dat Tanja onder de hoede van haar vader Engeland zou verlaten. In een der gelijk geval is een rechtbank krachtens de wet verplicht, maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de betrokken minderjarige het land verlaat. Vandaar, dat twee amb tenaren Chwastof aan boord opzochten om hem te vertellen, dat Tanja niet mocht vertrekken. 1 Gespannen en somber kijkend, bracht Chwastof zijn dochtertje aan wal. Het kind is onder voogdijschap geplaatst van het Britse Hoge Hof. ongelukkige geschiedenis, Tanja het slachtoffer dreigde te worden, kreeg pas ruchtbaarheid, toen dé Rus tegen zijn belofte in, het meisje bij zich hield toen hij aan boord van de Queen Mary van New York naar Engeland ver trok. o vrouwelijke winkeldetective en èen verkoopster gaven een andere lezing van het gebeurde. De detective hield vol. dat Nina niet betaald had. De verkoopster had gezien, dat Nina een rood wollen hoedje in de linkermouw van Zie vervolg pagina 5 Drie doden in verkeer Op de Amersfoortsew. te Apeldoorn reed gisteren de 26-jarige motorrijder T. Mijnen uit Assendelft met volle snelheid tegen een langs de weg geparkeerde vrachtauto. Hij was op slag dood. In het Academisch ziekenhuis in Lei en overleed het driejarige jongetje F. an der Steen, die donderdagmiddag bij het oversteken van de Haarlemmerstraat door een vrachtauto werd aangereden. Bij het oversteken van de Schiffers- heidestraat in Kaalheide werd gis termiddag de 49-jarige mevrouw Jansen uit Spekholzerheide. moeder van z kinderen, door een personenauto aange reden. Zij overleed ter plaatse- Waarschuwende nota van de minister HET LOPENDE BETALINGSVERKEER van Nederland met het buiten land heeft voor de eerste helft van 1956 voor ons land op kasbasis reeds een tekort opgeleverd van 168 miljoen. De tendentie tot dalen, die het overschot op de lopende rekening sedert 1952 vertoonde, heeft zich dus ook dit jaar voortgezet en geleid tot een kastekort. Dit schrijft de minister van financiën ad interim in een nota aan de Tweede Kamer. actiebasis. Beziet men de rekening op transactiebasis dan is het tekort op de be talingsbalans nog 50 miljoen groter. De oorzaak van dit tekort schrijft de minister toe aan binnenlandse factoren. Met name hebben de stij gingen van de particuliere consump- tiè en van de investeringen in vaste activa hierbij een belangrijke rol ge speeld. De achteruitgang van de betalingsbalans is voor 189 miljoen toe te schrijven aan een toeneming van het tekort uit hoofde van het goederenverkeer. De uitvoeroqt- 'angsten gaven nl. een stijging te zien van 575 miljoen, terwijl dc invocrultgaven met 764 miljoen toenemen. Het totale dienstcnsaldo vertoonde eveneens een achteruitgang nl. van 63 miljoen. In de nota wordt een onderscheid ge maakt tussen de lopende rekening op kas basis en de lopende rekening op trans- De oorzaak Ingaande op de interne economische achtergrond van de ontwikkelt lopende rekening, wijst de dat de binnenlandse bestedingen in de eerste helft van 1956 sterker zijn gestegen dan de binnenlandse produktie. De stij ging van de particuliere consumptie en die van de investeringen in vaste activa overtroffen de stijging van dc binnen landse produktie. Dé kapitaalrekening heeft in de eerste helft van 1956 een tekort opgeleverd van 257 miljoén. Van dit tekort komt 175 miljoen voor rekening van de particuliere sfeer en 82 miljoen voor rekening van de overheidssfeer. Het totaal van het kapitaalverkeer op lange termijn léverde daarentegen een overschot op. Het totaal van het resultaat op de lopen de rekening en dat van de kapitaalreke ning heeft geleid tot een afneming van de deviezenreserves in de eerste helft van 1956 van ƒ425 miljoen. Hiervan komt 357 miljoen ten laste van de reserves van de Nederlandsche Bank. Verder liepen de deviezenvoorraden van de deviezenbanken terug met 68 miljoen. Overschot is noodzakelijk Na de invloed van de verlening van kre dieten op korte termijn aan het buitenland besproken te hebben, zegt de minister dat een stijging van de deviezenreserve wen selijk zou zijn geweest. Bovendien is het aan te bevelen dat in deze tijd van hoog conjunctuur een extra reservevorming plaats heeft met het oog op een mogelijke teruggang van de conjunctuur. Het is daarom noodzakelijk, aldus de minister, dat het tekort op de lopende rekening spoedig een einde neemt en zelfs omslaat in een zeker overschot. Dit laatste is wenselijk met het oog op een versterking van de goud- en devie zenreserves en voor de financiering van de voor ons land essentiële kapi taalexport. Voorlopig moet dan het accres van de binnenlandse bestedin gen achterblijven bij dat der nationale produktie. In de Trèveszaal in Den Haag is gistermiddag voor de eerste maal het nieuwe kabinet bij eengeweest. Zittend v.l.n.r. prof. dr. J. Zijlstra (economi sche zaken), mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé (maatschap pelijk werk), mr. J. M. A. H. Luns (buitenlandse zaken), mr. A. A. M. Struycken (bin nenlandse zaken etc.), dr. W. Drees (algemene zaken), prof. dr. I. Samkalden (justitie), mr. J. M. L. Th. Cals k. en w.). Staande v.l.n.r. H. J. Hof- stra financiënir. H. B. J. Witte (wederopbouw), ir. C. Staf (oorlog en marine), dr. S. L. Mansholt (landbouw), mr. J. Algera (verkeer) 3 J. G. Suurhoff sociale zakenen de secretaris van de ministerraad drs. J. Middelburg. Links: Een hartelijke attentie: Neérlands eerste vrouwelijke minister, mejuffrouw Klompé, werd door premier Drees ver welkomd met een boeket na- jaarsbloemen. Twee ministeries zullen een nieuwe naam krijgen. Het departement van wederopbouw en volkshuisvesting zal voortaan heten ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid. Oorlog en marine herkrijgt zijn oude naam van mi nisterie van defensie. Tevens is bepaald, dat minister J. G. Suurhoff, in afwachting van de komst van minister mr. A. A. M. Struycken, het departement van binnenlandse zaken zal beheren, uitgezonderd de aangelegenheden inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. die tijdelijk onder minister prof. dr. J. Zijlstra zullen ressorteren. Minister ir. C. Staf ten slotte zal Overzeese rijks- Koningssloep weer in gebruik Ter gelegenheid van het aanstaande staatsiebezoek van de president van Li beria zal de Koningssloep dinsdag weer gebruikt worden. Koningin Juliana en haar hoge gasten zullen deze dag met het bekende vaartuig, geroeid door adelbor sten, naar de kruiser De Ruyter worden gebracht, die ligplaats heeft gekozen aan de Shell-steiger aan de noordzijde van het IJ. Na de lunch op de kruiser, die wordt aangeboden door de ministerraad, zal de Koningssloep het hoge gezelschap weer naar de steiger brengen. In Joegoslavië TNE RECENTE besprekingen tussen Tito en Kroesjtsjef zullen geen enkele wijziging in Jöegoslavië's buitenlandse politiek van actieve coëxistentie ten gevolge hebben, al dus heeft een Joegoslavische rege ringswoordvoerder verklaard. Ge zien het privékarakter van de ge- ;prekken zijn absoluut geen besluiten genomen, aldus deze .woordvoerder. Vandaag maakten de Hongaarse kran ten uitvoerig melding van het eerherstel en wedcrtoclating tot de communistische part(j van oud-premier Imre Nagy, die op nstichten van Matyas Rakosi vorig jaar maart uit de regering verdween en in december werd geroyeerd als partijlid. Alle anti-stalinistische stromingen in Hon garije hebben eerherstel voor Nagy geëist. In Boedapest is gearresteerd de voor malige minister van defensie Mihaly Far- kas, die in juli, dezelfde maand waarin Rakosi ontslag nam als partijleider, van zijn functie werd ontheven. Hij is be schuldigd van schending van het socialistisch recht. Nieuwe gevechten op Java Honderd opstandelingen hebben van daag bij Bandoeng 34 huizen geplunderd. In Tegal op Midden-Java hebben pa trouilles van het leger, na een gevecht van twee uur opstandelingen verdreven. Het aantal slachtoffers bij beide gebeurtenis sen is niet opgegeven. Opstandelingen treffen thans voorbereidingen om naar de haven Tjilitjap te trekken, waar van daag twintig hunner een dorpsbewoner hebben vermoord en zijn huis geplunderd. Na afloop van de eerste vergade ring van het nieuwe kabinet on derhield dr. Drees zich geruime tijd met dr. Marga Klompé. Op een na oudste inwoner van Nederland overleden De op één na oudste inwoner van Ne derland, de 104-jarige heer P. van Stuy- venberg, is gisteren, na enige weken bed legerig te zijn geweest, in Bussum over leden. Wolkenkrabber. Rotterdam krijgt er een wolkenkrabber bij. namelijk een twaalf verdiepingen tellend kantoorgebouw voor de Unilever, dat bij het Museumpark zal verrijzen. De hoogte wordt vijftig meter, de bouwsom zestig miljoen. Droog weer m ./'""N. Tot morgenavond ver- wacht De Bilt: Droog en over het algemeen tamelijk ^et lanc* plaatselijk mist. A-dk Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Wei verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon en n Zondag zon van 7.05 ■an 15.30—01.15 uur. Maandag zon van 7.0i an 15.50—02.21 uur. Op 19 oktober V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1