[Nasser schendt de godsdienstvrijheid DE ANDERE PAPOEA Engelse zendingsschool in Egypte onder nieuwe leiding Kleren maken de man q„Weg uit India, zendeling!' Mu.iuji.iinio ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 J^E Egyptische Ondeiwijswet van 1948 heeft een heel lang en gevaarlijk staartje gekregen. Het vorig jaar heeft de Egyptische regering haar uitleg van de wet gegeven en zij eiste dat Mohammedaanse kinderen Isla- mietisch godsdienstonderwijs krijgen, ook als zij een christelijke school bezoeken. De Mohammedaanse godsdienstonderwijzers worden door de regering aangesteld en ook christelijke scholen worden gedwongen onder wijzers te aanvaarden, die zij zelf niet verkiezen. 1 Enkele zendingsorganisaties hebben zich reeds akkoord verklaard met de j eis. zoals de Anglicaanse en Presbyte- riaanse zending, maar andere zendings- genootschappen wilden hieraan geen ge- hoor geven. Nadat de verklaring van de wet uit kwam. besloten verschillen- 'i de genootschappen tot hun scholen al- leen kinderen van christenen toe te la- i ten. Bij het begin van de nieuwe cur- M sus heeft de regering nu gezegd dat dit als discriminatie beschouwd zal i worden en alle scholen moeten kinderen van alle godsdiensten aanvaarden. MOEILIJKHEDEN het ren te aanvaarden vrijwel geheel vol was. kon slechts een klein getal niet christelijke kinderen aanvaard worden voor de nieuwe cursus. De moeilijkheid voor het onderwijzend personeel bleef evenwel aanwezig. Volgens het blad van de Engelse Kerk, The Church of Eng land Newspaper, meenden sommigen dat, hoewel men van hen niet verwachtte dat zij zelf les gaven in de heidense leer, zij in het geheel niet konden toe staan dat dergelijke lessen gegeven werden zolang zij aan de school waren verbonden. Anderen konden het niet over het hart verkrijgen de school te sluiten en zo de meer dan achthonderd In Kairo 4 English Mission College in moeilijkheden geko- men. Vorig jaar waren op deze school meer dan 1 duizend leerlingen waar- 5 van de helft tot de Mo- 1 hammed8anse of Joodse a godsdienst behoorden. De 1 leiding van deze school die uitgaat van de Kerke- il lijke Zending onder de A-J Joden, besloot voortaan a slechts kinderen van I Christen-ouders te aanvaarden Het Egyp- .1 tische ministerie van onderwijs heeft dit 3 nu onmogelijk gemaakt. In een brief jgéj schreef het o a Het lesgeven in de Islam aan Mohammedaanse leerlingen geduren de twee uren in de week wuiuci» mau aaw uc Wet. In deze lessen moet aandacht nistisc-he lëideVs'oo^de'kalInder schonken worden aan de dogmatiek, de|anderen De Hongaarse ministerraad StAtK. moraal en de ethiek van de Islam, besloot namelijk, dat die zondagen Hieronder wordt niet verstaan het daad- welke slechts door één werkdag van en 1 werkelijk in de praktijk brengen van de een officiële (nationale partij) feest- godsdienstige gebruiken. De regering, dag gescheiden zijn naar deze feest- ■—wzal niet eisen dat de zendingsscholen dag verschoven worden. Dit besluit 11 een speciale plaats voor Mohamme-1 f?» voorlopig eerst nog m 1 daans gebed zullen bouwen." IN HONGARIJE WORDEN DE ZONDAGEN VERSCHOVEN icu_ Reeds met Pasen moest in verschei- lde dene Hongaarse bedrijven gewerkt worden. Maar nu gaan de commu- I jaar. (De Chrisiten). COMPROMIS Er is een compromis gevonden. De Kerkelijke Zending onder de Joden zal de school geheel overdragen aan de Anglicaanse Bisschop van Egypte, die een eigen bestuur zal aanstellen' en zo zal de school in het Vervolg dus tot de Anglicaanse kerk in Egypte gaan beho ren, die ook scholen heeft, die wel ge- 'hoir geven aan de eis van Nasser. Het hoofd van de school Douglas But cher zal niet op zijn post terugkeren, maar wel de geestelijke verzorging van de kinderen blijven behouden. Als hoofd is aangesteld een Egyptisch christen, de heer Girgis. Acht onderwijzers na men hun ontslag; zij konden zich niet met de nieuwe omstandigheden vereni gen. „Egypte is het enige land ter wereld, dat een godsdienstig lichaam het recht ontzegt om een eigen niet door de staat gesubsidieerde school te organiseren om haar eigen godsdienstonderwijs aan alle leerlingen zonder uitzondering te geven", zei ds. W. A. Curtis de algemene se cretaris van de Kerkelijke Zending on der de Joden. Nasser's Suezgreep mo ge de wereld in gevaar brengen. Nasser's els voor Mohammedaans gods dienstonderwijs op chris telijke scholen brengt het zendingswerk In zeer groot gevaar. De Nederlandse pers heeft druk geschr over de journalisten die uit het land werden ge zet. Vrijwel geen woord is er in de pers versche nen over de twee zende lingen die uit het land werden gezet omdat zij Mohammedaanse kinderen christelijk godsdienstonderwijs gaven. Wie neemt het voor hen op? De zending in Egypte is ernstig bena deeld. Haar werk wordt onmogelijk ge maakt op deze manier. Egypte wil de deur sluiten voor het Evangelie. Het is de taak van de kerk om te hidden dat God nieuwe wegen zal wijzen, of oude deuren zal openen. Er ligt een verband tussen kle ding en geloof. Daarmede wil ik niet beweren dat zwart „gelovi- ger" is dan groen of grijs, ;maar een verband bestaat er. Toen God Ja cob herinnerde aan zijn belofte te Bethel sprak de patriarch tot zijn gezin en knechten: Doet weg de vreemde goden, die in het midden van u zijn, en reinigt u en veran dert uw klederen." Een merkwaardig voorbeeld van de verhouding van kleren tot geloof las ik in een brief van de Presbyteriaanse zendeling te Korea. Dwight Malsbary: „Een paar maanden geleden kwam één van onze Koreaanse evangelisten met een boeddhistische monnik bij me. Hij had hem op de straat ontmoet en met hem over Christus gesproken. Om dat hij meende dat ik het alles veel beter kon uitleggen dan hij, bracht hij hem bij mij. Ik liet ze zitten en liet deze oude man uit het boek van Jesa- ja zien dat alles eeuwig is. Wij hebben een eeuwige God die door zijn profeten een eeuwig Koninkrijk, een eeuwig Ver bond, en een eeuwige naam heeft laten verkondigen. De eeuwige woorden van een eeuwig God beloven ons een eeuwi ge zaligheid. Ik vertelde de man hoe God uiteinde lijk sprak door zijn eigen Zoon die voor ons verzoening heeft gebracht. De mon nik luisterde aandachtig. Plotseling zei hij: „Ik geloof en ik heb nu eeuwig leven. Iets is er in mijn hart gebeurd". Toen keek hij naar zijn gebedsketen: „Die heb ik niet meer nodig en ik wil hem ook niet langer hebben! Hij legde hem op de tafel neer. „Ook heb ik de bel niet meer nodig." Toen haalde hij zijn geloofsbrieven als monnik uit zijn pij tevoorschijn. „Die diénen me ook niet meer. Wol en deze kleren tonen dat ik nog steeds tot het oude geloof behoor. Ik moet iets anders dragen" Ik had geen woord gesproken maar nu hij ken nelijk uitzag naar een andere vorm van kleding herinnerde ik mij de kist kle ren die ik had ontvangen Mijn vrouw zocht er een pak uit dat hem paste en onmiddellijk verkleedde hij zich. Een paar weken later vertelde de Ko reaanse evangelist me dat de oude mon nik dagelijks uit de Bijbel las. Hij was naar zijn medemonniken gegaan en had een schitterend getuigenis afgelegd. Later konden we hem een plaats geven in een christelijk tehuis voor ouden van dagen. Hij beleeft zijn geloof echt. Het is jam mer dat de boodschap hem zo laat in zijn leven bereikte, zodat hij niet nog meer vrucht kon dragen in zijn leven". In Arnhem de Grote Kerk in volle gang. Op de voorgrond de thans gereedge komen onderhouw van 26 meter hoogte, waarop straks de toren zal verrijzen. Het geheel sal een hoogte van 96 meter krijgen. Architect Verlaan is de ontwer- Jeugd en kerk Merkwaardige combinatie Het kerkelijk bestel kent o.a de (volgende combinatie: Graft De Rijp Oost- en West-Graftdijk, Drie huizen Groot-Schermer en Scher- merhorn, een totaal aantal zielen van I 1365 en daarvoor zeven kerkeraden, g zeven kerkvoogdijen, en zeven kerk gebouwen, met een tweetal predi- gen «kantsplaatsen. Dus een combinatie van 1365 le- llfden. waarover 7 kerkeraden het op- p^zicht hebben. De dominé's zuilen het ft-: al druk hebben met de kerkeraads- pivergaderingen alleen. Het is een in- ^gewikkeld samenstel! (Onze Kerkbode). sjB Het geloof is uit 1 de werken! Er zijn i I regent. Pezt treken i er heer i Lot •ofale droogte. De 27, 3 geestelijke riep zijn gemeente op I 41,1 gemeenschappelijk gebed om regt begi kerk stroomde volZodró échter dikant de kansel beklommt gemeente overzag, viel de had await ingchoude schaapjes: m-3i>'lori'" 1 'int. zijn hier •Hing icht te lezen. Met nauwelijks ttioede 'toornde hij tegen zijn Zelden heh ik. zoveel on tken bij elkaar gezien. Wij •komen om God te bidden. 1! 6/' dat Hij Maai ik, bezit daarin werkelijk i de \ed. Prol. Bond) (Door ds. H. J. Teutscher, Her vormd predikant te Rotterdam) Vragen in het hart van de bewoners r£\ w In maart 1942 naderden enige kleine Japanse vloten de noord kust van Nieuw-Guinea. Op ver schillende plaatsen werden troe pen aan iand gezet.. Nergens verdediging! Nergens weerstand. De verovering van dit grote gebied was een sim pele zaak. Op tientallen plaat sen nestelden de Japanners zich. Ze bouwden versterkingen, brachten grote legervoorraden aan land, wisten zich te bedie nen van radio, telefoon, elek trische installaties, auto's en vliegtuigen. de die het eerst een auto i'n zijn larrd deed rijden. Zelfs werden er hier en daar stukken autoweg aangelegd. Maar deze Japanner vermocht nog veel meer! Bij zijn intrede in Nieuw- Guinea kamde hij onmiddellijk het hele gebied uit en nam overal de Hollanders gevangen. De oogst viel hem kennelijk tegen. Nog geen drie honderd zielen: mannen, vrouwen en kinderen en dat in een gebied, twaalf keer zo groot als Nederland Onweersprekelijk bewijs van een in teresseloosheid van Nederlandse zijde voor dit land zoals de Japanner zich die niet had durVen dromen. Overal werden ze meegevoerd, deze blan ke geïnterneerden. Vaak geslagen, onbeschoft bejegend, uitgelachen en bespot door de nieuwe heersers uit het land van de Rijzende Zon. Een schok voer door al wat Papoea was! De Hollander! Eeuwen lang had hij in het denken var> de Papoea op eèn machtig voetstuk gestaan. Want het feit, dat het specimen Hollander in dit land zo'n zeldzaamheid was. maakte hem automatisch tot een machtig mens in het oog van de Pa poea. Altijd had de Belanda in een groot huis gewoond, teken van zijn glorie: altijd had hij te commanderen gehad: altijd waren per K.P M.-boot alend Volgens het te New Delhi nooi ^verschijnende blad Times ier veis de ..All India Maha- en. fcabha" een actie begonnen kleurimet de roep „Zendeling, gemeenschap terug „Grote historische «a bekeringsplechtigl" kondigden aanplakbil- kruiden. Irnutdweg uit India". De acüe jetten in een stad aan oe Pbegon op 21 augustus jl. en Ganges; Luidsprekers brul openbare samenkom- Veda's, wasten zich met water uit de heilige Ganges. en wierpen wierook op ei vuur van kamferhout .Ge zijt we den: „Vele christenen zul- demonstraties wil len vanavond een massa- het terugkeer volbrengen godsdienst r opnieuw Hin- de aandach; ^publiek bepalen bij „de de .gevaarlijke activiteiten van pjibuitenlandse zendelingen land". Tijdens de 'ven 'Shudhi Mas (van 21 augus- ran ni»U8 tot 2o september) pro- :1e jalbeerde men zoveel moge lijk christenen en andere inlet-Hindoes in de Hindoe- Er verschenen slechts paar herbekeerden. Zij Ook het Hindoeisme her- leeft, maar als godsdienst I neeft het de wereld slechts j 300 miljoen afgoden te den. die zeggen: „Doe r uw best". Geen verzoening j voor zonde. Geen kracht voor het dagelijks lev Geen zekerheid van t vanuit onbekende, verre oorden hem kisten met begerenswaardige goede ren toegezonden, altijd had de Hol lander zich blijkbaar kunnen veroor loven, al wat hij begeerde, als ver borg hij ergens een kist met geld, waar hij te allen tijde uit kon putten. De Hollander was de machtige mens, die het geheim bezat, het ma gische geheim, waardoor geluk, voor spoed, overvloed en macht binnen zijn bereikt lagen Nimmer faalde de kracht van dit geheim! Tot tot de Japanner kwam. Aarzelend rezen de vragen omhoog in het hart van de Papoea. Zou die Hollander dan toch niet zo machtig zijn. als hij altijd geleken had? Een schip voerde alle blanken weg ver van Nieuw-Guinea. Een schuit vol gevangenen! Een stuk schier on wrikbare glorie verdween! Losgeslagen predikers In honderden dorpen bleven de Pa poea's als verweesd achter. Heel de achtergrond van huri bestaan was weggevallen. Onder de hoede van de zendelingen waren ze moeizaam opgeleid tot hun ambt: vaak noemden ze de zendeling hun „Bapa". hun vader. Jarenlang hadden ze gestudeerd uit vele boe ken. Ze deden het examen voor volks onderwijzer: later deden ze hun exa men voor godsdienstonderwijzer: en zo kwamen ze tot die wondere sta tus van goeroe, die twee beroepen om sluit: dorpsonderwijzer en dorpsdomi- Ze hadden een druk leven; dage lijks stonden ze voor de klas. En 's ;ondags stonden ze op de preekstoel Ze hielden de doopboeken bij. gaven catechisatie, leidden de kerkeraads- vergaderingen, de begrafenissen en de bijeenkomsten van de zangvereniging- gen In alles waren ze de raadsman, ze bemiddelden in familievete's en ga ven advies in opvoedingsproblemen Heel de last van het geestelijke lei derschap in het dorpsleven van de Papoea drukte op hun schouders. Maar altijd was er de veilige ach tergrond van het Zendingshuis. Als je geen raad meer wist omdat er een eindeloos geïntrigeer was van de kapt van het dorpshoofd, ging je naar de'zendeling; als je leermiddelen no dig had voor je school, ging je naar de zendeling: als je bouwplannen had voor een nieuwe kerk. ging je naar de zendeling: als je zat met een nete lige tuchtkwestie. waarin het verlos sende woord van je verwacht werd. ging je naar de zpnrieling En dan was er de regelmaat van de maande lijkse gang naai het zendingshuis om het salaris in ontvangst te nemen, waarmee je regelrecht naar de toko's kon gaan om ie petroleum, suiker, zeep. rijst en de lapjes stof voor de kleren van je vrouw en kinderen te Maar nu stond het zendingshuis leeg. De boeken en meubelen waren door de Japanners door de ramen en deuren naar buiten geworpen en la ter verbrand Weg was de veilige achtergrond van het goeroe-bestaan. Weg was de vraagbaak en raadsman Daar stond hij, de kleine man, die men „goeroe" noemde; de bedienaar van het Evangelie, de leider met zijn minimale opleiding. Hij werd gecon fronteerd met een situatie, waarin el ke zekerheid, elk houvast weggevaagd scheen. En rondom hem stonden de gemeen teleden, de „schapen", die van de „herder" het wijze woord verwacht ten op het juiste ogenblik. Zwaarder dan ooit te voren drukte de last der verantwoordelijkheid op zijn schou ders. Meer dan ooit tevoren knikten zijn knieën, als hij op zondagmorgen de kansel beklom. Goeroe wordt mandoer En toen de tijd der bezettingsjaren voortschreed, werd het al maar moei lijker. Want de Japanner drong bin nen in het leven van het dorp en in- het leven van de christelijke gemeen te. De oorlog verliep al te ongunstig voor hem. De verbindingen met de bases waren verbroken Er kwam voedselnood. Aan alle kanten werd nu de Papoea ingeschakeld. Hele gebieden werden omgeorganiseerd tot één groot werk kamp. waar voor allen de dwangar beid gold. Loodsen moesten worden gebouwd, een enorrqe sago-voorraad moest toebereid worden, bouwmate rialen moesten aangesleept worden vliegvelden moesten aangelegd wor den. En de goeroe werd aangewezen als mandoer over de dwangarbeider* die garant diende te staan voor een toereikende preduktie. Schoolhouden was niet meer nodig de schooljeugd kon ook werken. Kerkdiensten houden was dwaas heid; de zondagen moesten benu' worden voor de produktie. Was hij nog langer de goeroe: d« Evangeliedienaar, de opvoeder van dr jeugd? Of was hij dc koeliedrijver, ie collaborateur, die zijn gemeentele den voortjoeg, desnoods met de knoet, om aan het eind van de week de opgelegde produktie te halen? Hij wist het zelf niet meer. De angst vermoordde hem. Hoe snel viel niet het woord „sabotage" bij een te ge ringe weekopbrengst! En in die dagen rolde een Papoea-hoofd maar al te gemakkelijk in het zand. afgehouwen door een Japans samurai-zwaard. In sommige gemeenten braken con flicten' uit: op vele plaatsen begon men de Evangelie-prediker te vrezen. Maar op nog meer plaatsen groeide de goeroe dwars door deze strijd en druk heen naar een nieuw besef van verantwoordelijkheid en leiderschap. Hij stond voor zijn mensert. hij leef de bij zijnrbijbel ,n vocht biddende voor net behoud der gemeente. Toen de zwaarste tijden aanbraken en velen, uit angst voor de steeds he- .viger wordende Amerikaanse bom bardement, de bossen invluchtten ging de goeroe mee. In een nieuwe solidariteit leed hij honger en ge brek met hen, hielp hij de zieken en troostte de stervenden. In de maan den van het allerdiepste lijden stond de goeroe predikend aan de vele groeven en verzamelde hij de ver strooiden rondom het Woord in grot ten en spelonken; Leidersgaven aak igen verbazing tot het organiseren van hulpcampag nes en het aanmoedigen van de col lega's. Rondom de goeroe's groepeer den zich overal de mannen en vrou wen. die in deze diepste nood iets gin gen verstaan van de zin van het „kerk-zijn" en van de zin van het „volk-zijn." Soms droomden ze mét elkaar over de nabije toekomst, ate deze oorlog Op de „Kirchentag" in Frankfurt is ook de jeugd aan het woord geweest. In vele groepen werd het onderwerp be sproken en de 24-jarige jonge man die verslag uitbracht zei onder meer: En nu tenslotte nog een laatste woord tot u die in de kerk verantwoordelijk heid draagt voor de jeugd. We hebben 't hier moeilijk mee. We vinden 't ellendig dat veel jongens n meisjes zich in de kerk niet thuis •oelen. Waar ligt dat aan? We noemen enige oorzaken: Veel preken en liturgische vormen zijn abracadabra voor ons. Misschien ont breekt de innerlijke bereidheid bij ons om goed te luisteren en echt alles mee te maken. Maar juist daarom vragen wij u dringend: denkt u zich toch onze situatie in. Leeft u toch wat meer met ons mee. Misschien dat we dan ook met groter openheid naar u luisteren. Maar heel weinigen zoeken hun domi- als zielzorger op Waarom vinden we in onze gemeente zo weinig mensen met wie we open hartig kunnen praten? Komt dit omdat er zo'n grote afstand tussen leer en leven bij hen is? Laat ons toch ontdekken, dat u ook verge ving nodig hebt. Wanneer u eerlijk is, komen wij er ge makkelijker toe u te vertrouwen en naar u toe te komen. En dan., beschouwt u ons to.cft niet als een oppositionele groep, zegt u toch niet dadelijk „nee" tegen onze initia tieven en hebt geduld met ons! We willen het leren in de gemeente in ■oordelijkheid mee te werken." Hoorders waren verkeerd Een dezer zondagen had de gerefor meerde kerk van Vleuten-De Meern haar zendingszondag: zij nodigde daarvoor een zendingsdominee uit. Deze dominee hoopt over twee maan den weer naar zijn terrein in In donesië te vertrekken. 'Alles heel gewoon. Alleen was het een vreemde gewaar wording dat deze zendeling „hoar ders" had van de kerk die hem voor de missionaire dienst uitzendt! (Centraal Weekblad). W Kerkgang in Denemarken Het kerkelijk besef in Denemarken is over het algemeen niet zo geweldig Si-ont Volgens een onlangs gehouden eens opinie-onderzoek gaat slechts 15 pet. van de bevolking zo nu en eens naar de kerk en slechts 3 pet. regelmatig iedere zondag. Wel prefereert 21 pet. van de bevol king de Kerk in dc kamer. Zii ver wisselden de kerkbank voor een fau teuil en luisteren naar een radiodienst. Dageraad van de duisternis In het afgelopen weekeinde heeft de Vrijdenkersvereniging „De Dage raad" haar honderdjarig bestaan her dacht. Honderd jaar lang heeft ze haar ideaal gepredikt Wat dat ideaal „Bij haar oprichting bracht zij iets to taal nieuws. Zij brak met de eeuwen lange christelijke traditie, dus met het gezag van de kerk en wilde, in plaats van de openbaring, welke op het gezag van de Bijbel berustte, deze in de natuur en de rede belij den. Men verwachtte van de natuur wetenschap grote zekerheden, een in zicht, dat in de loop der jaren ver andering onderging. Zekerheden ver wacht men thans niet meer. In ieder geval heeft men getracht de m*nsen los te maken van overgeleverde denk- Hiervoor moeten we „De Dageraad" wel dankbaar zijn. Zij heeft afgerekend met het ouderwetse idee van God en nu is de hemel leeg. Zij heeft afge rekend met het idee van de hel, en nu zal de eeuwigheid een nimmer ein digende aarde zijn, want alle moorde naars, alle Nero's, alle concentratie kampsadisten zullen daarin voortbe staan. Of is de mens als een dier en is het bij het graf allemaal afgelopen? Laten we dan eten en drinken en vrolijk zijn, want morgen sterven wij en we behoeven onze daden te verantwoorden. de wereld ineens c. radijs geworden. (Twee wereldoorlo gen, een wereldcrisis en de atoombom niet meegerekend!) De meeste denkende mensen (behalve de vrijdenkers) zullen terugschrikken voor een lege hemel, want de gevol gen van die idee-fixe zijn catastro faal. Illllllllllllllllllllllllllllll Modem maar ouderwets „De Dageraad" doet me denken aan de man die de doodskop van het flesje vergif heeft afgescheurd en meent het gevaar bezworen te hebben. Ongetwijfeld komt de vraag op: Bevre digt deze vrijdenkerij de mens? Ken nelijk niet want de krant schrijft: De Dageraad heeft in de honderd ja ren van haar bestaan altijd maar een kleine kern van vaste leden gekend thans is dit aantal ongeveer zesen twintig honderd maar voor velen is zij een doorgangshuis geworden, waarin zij de waarde van het vrije denken hebben leren inzien om het el ders in praktijk te brengen, aldus de voorzitter van de vereniging dr. O. Noordenbos, in een bijeenkomst voor de pers, in de hoofdstad gehouden. De beweging is een buitendeur waardoor mensen hun oude geloofsovertuigingen verlaten. De beweging schijnt hun zelf niets te kunnen bieden, anders bleven ze er wel in. Zij is negatief en nega tivisme heeft nog nimmer een mens bevredigd. Er zijn echter altijd nog zesentwintig honderd „dwazen" (aldus de Bijbel) in Nederland. Gods woord zegt immers „De dwaas'zegt in zijn hart: „Er is geen Gód!" Volgens de Psalmist voert de vrijden ker altijd een tweegesprek met de zijn hart. Diep in ieder mens Menschap geschapen dat er - Volgens een Rooms Ka- onlangs een doorge- ligt de een God ft tholieke krant z_. WWI draaide Belgische socialist: „I k d a God dat we afgedaan hebben met godsdienst." De Dageraad heeft zichzelf echter over leefd. Zij heeft de tijd niet mee. On langs zei een meisje tegen haar pre dikant. nadat zij tot geloof was geko men en daarom de toegang tot haar ouderlijk huis was ontzegd: Mijn ou ders zijn ouderwets, die geloven niet in God! Wie werkelijk vrij denkt, niet oeinvioed door de angst voor God die men weg wil denken, komt tot de conclusie dat er een God moet zijn, die zich heeft geopenbaard! Hlllllllllinillllllllimil Cliaritas en het lotje „De Protestant het officieel orgaan van de Evangelische Maatschappij en Nederlandse Gustaaf Adolf Vereni ging, schrijft over de veelvuldige loterijen voor Rooms Katholiek Ker- kewerk. Dat niet alle Rooms Katho lieken bijster verheugd zijn met de gang van zaken, bewijst wel het ge dicht, dat zij knipten uit „De Nieuwe Eeuw". AUTO DA FÉ Twee bouwpastoors in Bakkum en in Sloten, Takotaré, zijn. Hardop denkend, hun iedeeën te vormen', helder een uitweg. lang uit eeuwig leven. voorbij zi trachtten Niemand Maar allen wisten: en mag het nooit meer worden. We willen zelf de handen uit de mouwen steken, we willen zelf aan de slag gaan; we kunnen veel meer. dan we zelf ooit gedacht hebben' Zo vonden na de oorlog de zen dingsarbeiders overal kernen van mensen, die anders waren dan de vooroorlogse Papoea. Men werd ge troffen door allerlei wilde initiatieven: maar het feit, dat er initiatieven wa ren. was een gebeurtenis op zichzelf. Het bleek onmiddellijk, dat ondanks de enorme schade en verwoesting, die er aan alle kant was, de nood en het lijden belangrijke vruchten hadden voortgebracht. Ook de zending wist het heel zeker: het mag niet meer gaan op de vooroorlogse wijze! Er is teveel gebeurd' Er is zó veel ge leerd, dat voortaan, meer dan ooit tevoren, een beroep moet worden ge daan op de eigen verantwoordelijk heid van vplk en kerk in Papoea- land. Een missiebisschop De Bond voor Trouw, het Torenfonds in Vloten, En dan het Jeugdwerk van de O.K.D. De Tochtgenoten van de Heil'ge Stee, De Broeders van Verdriet in Bergen-Binnen: Hun folder biedt U zaligheid in spé - En bovendien kunt U een auto winnen. Charitas botte uit in duizend loten, Een gokje lonkt in iedere offerbèe En Fides wordt Fortune's speelgenote. De goede werken, thuis en overzee. Zijn nu met enkel goedheid niet tevrêe, Al blijft de hoogste waarde dan van binnen: U dient de Heer, U bouwt het Godsrijk méé - En bovendien kunt U een auto winnen. Envoi Prins, al uw zonden laat ik in privé, Maar 't is haast tijd Uw saldo te bezinnen Straks telt Uw Rechter deze gift nog mee - En bovendien kunt U een auto winnen. De Bijbel in tongen en talen Het Amerikaans Bijbelgenootschap deelde mede, dat begin van dit jaar stukken uit de Bijbel in 1.092 talen werden uitgegeven. De gehele Bijbel is nu in 207, het Nieuwe Testament bovendien in 265 talen vertaald. In 1955 werd het Nieuwe Testament in zes nieuwe talen vertaald en uitgegeven, nl. in het Bari, een taal van de Soedan, in een Burmees en een Nigeriaans dialect; in het Conob van Guatamala; het Hoela van Papoea en het Kins van Frans Equatoriaal Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 19