DE RIJWIELRALLY onzej€uqó-p&qin&= Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde KRUISWOORD- RAADSEL Horizontaal: 1 Schade, 4 zacht en vettig, 9 graafge- reedschap, 10 baan voor balspel, 11 dier, 14 insekt, 15 lyrisch gedicht, 17 een voudig binnenvaartuig, 19 steen, 20 tijdelijke ge moedsgesteldheid, 21 spil, 24 zitplaats, 25 specerij, 27 steen, 29 met toeslag, 30 eenvoudig, 32 safe, 35 de kreet, 37 deel van het huis, 40 militaire politie, 42 vreemde munt, 43 vrucht, 45 zwaardvis, 48 niet deel baar door twee, 49 klinkna geltje, 50 verpakking, 52 vogel, 53 familielid, 54 ke ten zonder einde, 56 plaats in Zeeland, 59 drank, 61 duinvallei, 62 roofdier, 63 treurig. Vertikaal: 1 Inhouds maat, 2 jongensnaam, 3 paar, 4 dekdeken, 5 zee post, 6 grondtoon, 7 chem. element, 8 bevel, 9 wapen, 12 rond gebouw, 13 gezet, 15 bejaard, 16 gemoedsaan doening, 18 handtak, 22 zangnoot, 23 hoofddeksel, 26 boom, 27 afstandsmaat, 28 land, 31 zangnoot," 32 gewaad,. 33 klein persoon, 34 teug, 36 fig. vergissing, 38 inhoudsmaat, 39 rond hout, 41 bloem, 44 noord oost, 46 vogel, 47 sieraad, 150 jaargetijde, 51 huiverig, 54 gemeente in Gelderland, '55 bloedvat, 57 ontkenning, 158 boomloot, 59 Amsterdams peil, 60 voegwoord. Oplossing kruiswoordraadsel van 6 oktober Horizontaal: 1 Perzik, 5 topper, 10 een, 12 ooi, 13 krom, 16 slag, 17 satinet, 19 as, 21 bijt, 22 vore, 23 prijs, 24 met, 25 pu, 27 sen, 29. arm, 31 maat, 32 deuk, 35 areaal, 37 reünie, 39 lmk, 40 ozon, 41 tel, 42 kin, 45 R.K., 47 bes, 49 have, 50 Moor, 51 bak, 53 na, 55 notitie, 58 lade, 60 tele, 61 eng, 63 ree, 65 nestor, 66 omelet. ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 DOOR CO VAN DER STEEN-PIJPERS Ze moeten nu om een speeltuin heen en bij een hooiberg rechtsaf. Dan oversteken en kijken welk be roep er uitgeoefend wordt op num mer twee-en-dertig. Dat laatste Valt nog niet mee. Nummer twee-en-der tig is een tehuis voor oude mensen. Ja, en hébben die nog wel een be roep? Hoe moet dat nu? Erg veel tijd te verliezen hebben ze niet. Maar als je een vraag mist krijg je tien str afpunten. Dus wagen ze het erop en bellen aan. Een vriendelijk opaatje helpt hen uit de droom. Dit is nummer twee-en-dertig a! Er naast is twee- en-dertig. en daar woont een kapper. Voort gaat het weer. Eindeloos vaak moeten ze rechts of links. Ze moeten weten welke vogelnaam er op een huis staat, en hoe een fa briek heet. Eén controlepost kunnen ze niet vinden, en één keer zijn ze verkeerd gereden. Samen twintig strafpunten. Niks veel. Joost gelooft nog steeds dat hij de zaklamp winnen zal. Bij post 10 rijdt hij alleen verder. na nog eens goed z'n blaadje te hebben bestudeerd. Bij vijfsprong klinker weg nemen. Halverwege deze weg komt hij Dolf tegen. Vreemd, die rijdt de verkeerde kant op. „Hallo!" roept Dolf jolig, „bij de volgende post rechts af hoor!" „Mooi, dank je!" Bij post 11 zit oom Jan. „Joost", zegt hij. „ik mag niemand helpen natuurlijk. Maar ik raad je aan op dit punt heel goed uit te kijken." „Ja oom!" zegt Joost gehoorzaam. En tóch slaat hij rechtsaf zonder op zijn papier te kijken. Dolf heeft het immers gezegd! Ja, maar Joost is helemaal vergeten de waarschuwing van meneer Blok: „Laat je niet in de war brengen!" De jongen op dit plaatje maakt met de rook die uit de pijp komt allerlei figuren. «Vu moeten jullie de lijn die uit de pijp komt eens na gaan met kleurpot lood en kijken welke figuur dan tevoor- Oplossingen kun- voor dinsdag 16 ok- Onze brievenbus Beste jongens en meisjes. HDe twee auto- tjes van de vorige week waren niet helemaal precies eender zoals jul lie wel gemerkt hebt; ik zal hier enkele verschil punten opnoemen. De ene wagen had een treeplank, de andere niet, op de reserveband van de bovenste auto zat een an dere knop als op die van de onder ste auto, het num merbord was ver schillend en ook liep het spatbord verder door bij de bovenste auto. In 't geheel waren er ongeveer tien verschillen. De prijzen gaan deze week naar DICK JONGEJAN, die de hoofdprijs heeft gewonnen en de troostprijzen zijn voor RIEN Met een kalm gangetje rijdt hij de zijweg in. 't Is een landweg met die pe karresporen. Links is een weiland waar koeien stil staan te staren en trage kauwbewegingen maken. Wat is het stil hier! En wat duurt het lang voor hij weer links of rechts moet! Even op het briefje kijken. „Deze weg is een voorrangsweg, waaraan kun je dat zien?" Even schiet Joost in de lach. Een pad met een sloot er langs een voor rangsweg! Toch is hij ook een beetje ongerust. Als 't maar goed is! Hij fietst wat harder. En dan komt hij bij een hek. En achter dat hek gaat de weg niet verder. Nu moet hij he lemaal terug! Dat is Dolf z'n schuld Wat vals, wat gemeen om het expres verkeerd te zeggen! Met een gezicht dat op storm staat raced hij terug. Oom Jan wijst lachend op een groot bord. DOODLOPENDE WEG. Hij trekt Joost aan z'n oor. „Spor tief zijn, manneke, een goeie speler moet tegen z'n verlies kunnen. Je was gewaarschuwd, en je had dat bord kunnen zien. En troost je maar: zeker de helft van de jongens doet het verkeerd!" Maar Joost laat zich niet troosten. Vijftig strafpunten heeft hij er bij ge kregen. Weg prijs! Weg zaklamp Hij kan wel huilen. Blindelings rijdt hij verder. Hij kan de voorrangsweg niet vinden, en hij wil niet wéér langs Oom Jan. En als hij eindelijk bij de volgende controlepost is. weet hij geen antwoord op de vraag Hoe de vier prinsessen heten. Beatrix.... Irenemaar verder? Het regent strafpunten. Joost is moe en warm en dorstig. En hij vindt er niks meer aan, niks! En dan is daar opeens vader. Rus tig zit hij aan de kant van de weg een pijp te roken. Joost springt van de fiets en haast zich naar hem toe. „Vader...." En dan komen de tra nen echt. Snikkend vertelt Joost van het onrecht dat hem aangedaan is, en dat hij nu geen zaklamp kan Rustig luistert vader. Dan zegt hij ernstig: „Je valt me tegen, Joost! Je hebt er helemaal niet aan gedacht hoeveel werk de leiders verzet heb ben om jullie een fijne middag te be zorgen. Het is niet in je opgekomen dat er ook wel antjere jongens zijn die graag een prijs winnen. Je hebt er niet op gelet hoe heerlijk het weer is. en hoe mooi de natuur. Je hebt alleen als een klein kind gedreind: Ik wil die zaklamp. Weet je wat?" Vader pakt z'n portemonnaie. „Hier heb je geld. Jij gaat een zaklamp kopen. Maar dan verder niet mee doen. Ik zal wel tegen meneer Blok zeggen hoe de vork in de steel zit!" Heel stil blijft Joost staan. In ge dachten ziet hij het gezellige zaaltje waar ze gaan eten. Ze zullen samen zingen en misschien spelletjes doen. En opeens weet hij: een prijs is niet het fijnste. Een lamp kan je ook op sparen van je zakgeld. Maar een ge zellige middag niet. Snel duwt hij vaders hand weg. „Ik doe toch lie- „Ook zonder prijs?" „Ja vader!" zegt Joost beslist. Hij boent z'n tranen weg en stapt weer op de fiets. De zon breekt al weer door op z'n gezicht. Bij 't eind punt staat meneer Blok. „En Joost, was 't leuk?" „Ja meneer", lacht Joost, „ik krijg vast wel een prijs, ik heb tweehon derdvijftig strafpunten!" Meneer kijkt hem eens onderzoe kend aan. Dan steekt hij z'n hand uit. „Geef me de vijf. Joost. Jij kunt tegen je verlies. Met zulke jongens kan ik samenwerken!" Joost schaamt zich een beetje. Me neer moest het eens weten! Maar te gelijk is hij blij en gelukkig. En als ze de winnaars toezingen: LANG ZULLEN ZE LEVEN! dan zingt Joost uit volle borst mee. DEN HARDER. HUIB KRAAIJE- VELD en MARIJKE LEENMANS. Hartelijk gefeliciteerd alle vier. Schrijft Dick Jongejan nog even zijn nieuwe adres? En dan hier de briefjes van H— N. Heb jij ook mee gedaan met dat bloemencorso Tineke Luijk of was dat meer voor oudere kinderen? Ge lukkig maar, dat je het werk op school goed kunt bijhouden Dat was zeker een leuk spel Ada van Iperen, doet die club dat wel meer? Je was 's avonds wel moe, denk ik, toen je zo lang gelopen had. Ik heb er ook wel naar gekeken, Johnny van de Heiden, maar dat programma wat jij bedoelt, heb ik nog nooit gezien, dat is zeker 's mid dags? Jouw raadsels bewaar ik goed Marrle Hakkesteegt, zo gauw er plaats is komen ze in de krant, bedankt hoor. Wanneer krijg ik van jullie weer eens een lange brief drietal Koomans van de Dries? Hennie v. d. Kruk heeft haar briefje op bed geschreven, ik vond het nog mooi hoor. Cobie jij ook bedankt voor je briefje. Jij kunt dat spel zeker al goed Arend Maas, hebbfen jullie het thuis ook? Ik heb je niet gezien, Ria den Hollander, maar ik ken je ook niet, ik heb ook op die singel gestaan, jammer he? Jij houdt veel van puzzelen, denk ik Dik Kroon, staat er in dat andere blad ook iedere week een prijsvraag? Als jij mamma blijft helpen denk ik vast wel. dat je schaatsen krijgt van Sinterklaas, Jan Keesje van Kleef. Dat vind ik erg knap, Anie van Kleef, dat jij nu al een bal aan het breien bent. Wat een leuke tekening stuurde jij me Ineke van Herp, die mooie thteepot met alle maal bloemen er op. vond ik prach tig. Peter Herweijer stuurde mij een tekening van een vlieger, wat zul jij een heer zijn in je nieuwe pak zeg. Peter. Greetje en Bram Maan, is de verwarming al aan? Ja, het heeft hier toen ook zo erg ge onweerd die nacht! Dat zal me een mooie verzameling van meubel tjes voor je poppenhuis worden Ria van de Haven, is dat niet erg moei lijk dat zelf maken? Wat zal dat nachtkastje leuk zijn. Zit jij alleen op de foto Elsje Loeve, of zitten alle kinderen van de klas er op? De opa's zullen jouw naam nu ook weer lezen Petro Netten, nu je schreef, hoe dat spel is weet ik het wel weer. Dat is makkelijk, dat je vriendin netje je een eindje voor is Nellie Lagendijk, dan kan ze je mooi hel pen, niet? Zijn pappa en mamma op dezelfde dag jarig Pietje Kleppe? Het zal wel een feest worden. Zijn die zes konijntjes allemaal van jou alleen Cor Korevaar? Jammer van die ene zeg. Jullie broertje heeft heel wat voor zijn .verjaardag gekregen Jopie en Willie Nell, wat hebben jullie hem gegeven? Je hebt het goed, Marletje v. d. Merwe, het is hier ook koud geweest. Nu komt hier een hele stapel brieven van jongens en meisjes die mij alle maal een oplossing stuurden, zonder een briefje. Schrijven jullie volgende keer eens iets van wat jullie mee maken op school, met je vrienden en vriendinnen en ook andere din gen die je beleefd hebt. Jullie krij gen dan altijd antwoord. Hier komen de namen: Herman de Roos, Willie Hoogendoom, Aart v. d. Jagt, Heek Hoekstra, Geerta de Jong, Hansje Nonkes, Ineke Keijzer, G. Klereweer, Ati Noordhoek, Loesje Jansen en Trudie Har- komen, Rita Huist. Ineke van Ginhoven, de tweeling Birgitta en Ulla van de Marei en de neef Jan Holleman. Hartelijk welkom alle vijf. Jongens en meisjes, de brieven bus is leeg en gaat slui ten, de volgende week beantwoord ik de briefjes van OZ! Schrijven jul lie allemaal je naam, adres en leeftijd in je brieven? Tot de volgende week. TANTE JOS. No. 383 J. Dubbeldam, Leiden H. H. Scheijen. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. PROBLEEMFIRMA'S De lezers hebben reeds len kennis kunnen maken met de taten van de samenwerking tussen diverse problemisten. Enkele „probleemfirma's" vooral die, onze Limburgse vriend Scheijen mede firmant is zijn bijzonder produktief. Vandaar dan ook, dat we voor deze rubriek de stof weer eens putten uit de rijke oogst van deze „bedrijven". De eerste twee problemen geven wel niet zulke verrassende effecten* maar niettemin het oplossen ruimschoots waard. Probleem No. 384 bevat een in teressante ontleding, waarvan de kei ligt in het o.i. nieuwe slotmotief. 67. Jimmy doet zijn best om nie<t moedeloos te worden. Want daar schiet je niets mee op, alleen maak je er de toestand nog erger mee. Met aandacht bekijkt hij zijn bezeerde poot. De wond wordt niet erger. Maar hij zal een poosje moeten rust hou den. D-arvoor is hier een prachtige gelegenheid. De zon schijnt heerlijk, een flinke dut zal Jimmy opknappen. Hij legt '>t vermoeide hoofd op een zacht plekje en 't duurt niet lang of hij is ingeslapen. Hij droomt van Magnus en de pinguinkoning en als hij na een hele poos wakker wordt, is hij alle narigheid vergeten. Nog een poosje blijft hij liggen om eens goed na te denken. Hij kan hier niet blijven, maar wat moet hij doen? Opeens schrikt hij klaar wakker, 't Is net of er iemand om hem heen springt. Wie zal dat zijn? Ah, dat is een kangoeroe. Dit soont dieren heeft hij meer gezien. Maar deze ziet er toch wel een beetje anders uit. Is Jim my nu echt wakker of droomt hij 69. 't Wordt een prettig gesprek. Jimmy moet zijn naam noemen en de Jcangoeroe zegt: „Ik heet Dolly en mijn dochter Hip. Aangename kennis making." Ze geven elkaar een poot, maar gelijk ziet Dolly, dat Jimmy een pijnlijk gezicht trekt. „Wat heb je?" vraagt ze medelijdend. „Och, heb je een zere poot? Laat me eens even kijken!" Dolly buigt zich over 't gewonde lichaamsdeel heen. Ze schijnt van ziekenverpleging verstand te hebben, dat merkt Jimmy wel. Na alles zorgvuldig onderzocht te heb ben, zegt Dolly: „Ja, 't is een tame lijk diepe wond en we moeten oppas sen voor infeotie." (Ze spreekt dit vreemde woord heel gewichtig uit.) „Ik woon hier vlak bij, ga maar met me mee, dan zullen we dit zaakje eens keurig in orde ïaken." Ze helpt Jimmy overeind en poot-voor-poot be geven ze zich op weg. Gezellig bab belen ze met elkaar. En de wande ling duurt helemaal niet lang. sluiting gesloten. Dat is vreemd. In elk geval heeft Jimmy dat nog nooit eerder gezien. De kangoeroe begrijpt wel waarom dat grote, vreemde beest hem zo verbaasd aanstaart. „Je kijkt zeker naar mijn ritssluiting?" vraagt ze lachend. „Die dragen we in de ber gen allemaal. Ze is erg makkelijk en heel secuur. Als we vroeger rond sprongen, vielen onze kinderen nog wel eens uit de buikzak. Maar daar hebben we «tegenwoordig geen last meer van. Zo zie je dat de moderne tijd ook z'n goeie dingen heeft En daar maken wij dankbaar gebruik van." Ze trekt de ritssluiting open en een jonge kangeroe steekt gelijk haar kop naar buiten. 68. Jimmy knijpt zich eens flink in z'n voorpoot. Is hij echt wakker of slaapt hij nog? Nee hoor, alles -is echt waar. Hij is helemaal wakker en daar staat een kangoeroe hem nieuwsgierig aan te kijken. Wat ziet Jimmy toch voor vreemds aan dit dier? Ah, nu ziet hij '<t! De buikzak van deze kangoeroe is met een rits- Zwart: 7 t/m 9,14.20.22.24 t/m 27, 3, Wit: 15.18,23.33 t/m 35. 37,39 t/m 41.f, Voor alle problemen geldtt wit begi I en wint. OPLOSSINGEN 9,w0i«,ïuM3,tt Sch,i)«">' Wit: 22,26/28,32,38,37.50. 27-21! 37-31. 50-45. 45x3(32-31 3-21(38-42). 21-17, 31-27, 26x48 wint. J v' Linde): zwarts 6/ 10,11.14,18/20,23,24,28,29. h Wit: 17,25,32,37,38,40/46.50. i i ,36"30' 37"31. 44x11, 31-7' f 45x19' 25x5 <23-29), 3-1 (22-28), 40-40 (28-33), 4 43 (17-22), 43-16 enz. wint. 7 pos, 8 piloot, 9 regiem, 11 tonijn, 14 rib, 15 met, 18 azijn, 20 spurrie, 22 vendu, 24 me, 25 paal, 26 jalon, 27 strop, 28 luieren, 30 men, 31 ma, 33 ent. 34 kelk, 36 akker, 38 en 43 is, 44 haai, 46 smalen, 47 bordes, 48 water, 51 bot," 52 kil, 54 angst, 56 term, 57 ezel, 59 ent, 62 go, 64 Ee. Inzendingen Inzending per briefkaart voor a.s. donderdag aan bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzleoplossing". Prijzen: 1. 5, 2. 2,50, 3. 2,50. JEUGDKALENDER Bij de uitgever J. J. Kuursfo' Amstelkade 113 te Amsterdam, is i reeds verschenen een Jeugdkalend 1957. De uitvoering is heel mooi 'v iedere jongen en meisje zal hier vtis van zijn (haar) smaak vinden. Is; knipplaten. waarvan vele in kleuri* zijn gedrukt, geven leuke knutsfj werkjes, waarmee men uren lal, prettig kan bezig zijn. Verder bevi', de kalender (prijs ƒ3.45) een vin- volgverhaal. spelletjes, trucjes, raöp seis enz. De tekst is van A. D. H?i debrand, de illustraties van Re^ Stuurman. Voor kinderen boven iJJ 10 is dit een wandversiering van hf«, kamertje, waarvan ze het hele jai{, plezier zullen beleven. li

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 18