Blad NEDERLANDSE STOFFEN d- minstens even goe als de buitenlandse A.B.C. Chinii wijzigt de modekoers DE KARWEITJES Oudersgeeft acht! We blozen weer ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 Op het gebied van de modevoorlichting is er heel wat veranderd, zelfs in de laatste vijf jaar! Men kan wel spreken van een verschuiving in de bronnen van het modenieuws. Vroeger waren het naast de Parijse modehuizen voornamelijk de plaatselijke detailzaken die de shows organiseerden en via de pers voor de voorlichting van het publiek zorgden. Tegenwoordig zien wij naast Parijs in de eerste plaats Italië en Amerika en in mindere ma*e ook Oostenrijk en Spanje naar voren treden. De confectie-fabrikanten komen in steeds nauwer relatie tot de pers te staan en over de hoofden van detailhandel en confectie richten zich de laat ste jaren ook de stoffen-fabrikanten tot pers en publiek. de verschillende textielvezels reeds tot grote ontwikkeling gekomen. Bij ons worden er plannen beraamd om naast de reeds vele jaren bestaan de voorlichting van het internationaal wolsecretariaat, ook voorlichting te ge ven over katoen, rayon en synthetische van het aantal beschikbare textielvezels en de sterk verbeterde finish-techniek. Hoe vreemd het ook moge klinken: de mogelijkheid is er nu tot het maken van stoffen en kleding van kwaliteiten, die vroeger voor onmogelijk werden ge houden, maar tevens is er een kans van grondig kwaliteitsbederf. VRAAG SCHEPPEN Niemand kan meer zo op de hand de kwaliteit van een stof beoordelen. En zeker voor de leek is dit een on- mogelijkheid geworden! De produ centen van nieuwe vezels hebben enorme kapitalen belegd in onder zoek en produktie; zij kunnen niet rustig gaan afwachten hoe de wevers en confectionairs in de loop van vele tientallen jaren hun produkt zullen gaan gebruiken. Zij moeten vraag scheppen, dus geven zij nogmaals ka pitalen uit aan publiciteit! i t- De Nederlandse ka toendrukkers zijn be gonnen aandacht te vra gen voor hun produkten via een paar shows, met een heel redelijk succes. Toen is echter de Franse textielkoning Boussac in ons land verschenen met shows, die door hun prachtige modellen (ten koste van enorme be dragen gemaakt door een groot aantal Parijse haxte couture huizen) en hun inderdaad zeer fraaie stoffen pers en pubiek hebben overweldigd. Ondanks het feit. dat de Nederlandse wevers in hun collecties even pnooie en vaak nog wel interessanter stoffen had den, konden zij het juiste antwoord hier op niet vinden. De weverij Rigtersbleek verricht in ons land baanbrekend werk. Deze we verij probeert door gebruik van allerlei grondstoffen, gezamenlijk of alleen, ver werkt in allerlei verschillende garen- soorten, nieuwe en modieuze stoffen te creëren. Dit is een lange en uiterst moeilijk begaanbare weg, die echter, willen wij niet hopeloos bij het buiten land ten achter blijven, gegaan moet Rigtersbleek mag zeker trots zijn op de bereikte resultaten. Dat de show, die men voor de pers organiseerde fan-mo dellen, gemaakt door Charles Montaigne, de Nederlandse couturier uit Parijs, des ondanks geen succes was. mag zeker niet aan de stoffen geweten worden. Bij de buitenlandse heel anders. Voyante modellen, maakt door couture en haute couture huizen, met de meest ingewikkelde ver werkingen, in uitgezochte stoffen (het beste uit de veel groteré collecties) worden getoond in vlot tempo door, Nü x\jn de stoffen voor de xomer van 1957 al klaar en mi wil de fabrikant se verkopen. En hij doet dal door bijvoor beeld dexe jacqard geweven katoenen stof xo goed mogelijk te presenteren: in een uitstekend model. (Fischbacher, St. Gallen, Zwitserland.) vooral wat Italië en Frankrijk betreft, eminente mannequins, alles omvlochten door een vlotte conférence, waardoor een sfeer wordt geschapen, die iedereen doet geloven, dat in die andere landen uit sluitend kunstwerken worden geschapen, mijlenver verheven boven het Neder landse gepruts. Het is deze indruk, die ons steekt. Wij hebben vooral uit Zwitserland, Italië en Frankrijk stoffen gezien, met de fraaiste ingeweven of gedrukte des sins, in prachtige kleuren en kleuren combinaties, verwerkt tot zeer mooie japonnen, pakjes, mantels en com plets maar de aandachtige be schouwer zal dezelfde kwaliteiten bij de Rigtersbleek hebben kunnen bewon- van de thee Indien ge koud zijt, zal thee u ver warmen; indien ge verhit zijt, zal thee u verkoelen; indien ge terneergeslagen zijt, zal thee u opbeuren; indien ge op gewonden zijt, zal thee u kalmeren". Dat is een uitspraak van de Engelse staatsman Gladstone en als zo'n hoog geplaatst iemand zich verwaardigt, over een „koppie thee" zo'n hoogge stemde lofrede uit te spreken, is het wél duidelijk dat thee maar niet als maar-iets te beschouwen is. Vaak wordt er geklaagd door plantenliefhebsters, dat zij bloembollen voor bloei in de kamer opgezet hebben en dat deze het zo slecht doen, terwijl ze bij anderen wel heel mooie bolbloemen voor de ramen zien staan. En stee vast volgt dan de uitdrukking: „Ik kan het niet uitstaan!" Dat is ook niet nodig, als men voortaan bij het voor- behandelen van bolbloemen maar wat meer geduld oefent. Tulpen, narcissen, hyacinthen enz. laten zich nu eenmaal niet dwingen. En bovendien, de natuur moet zijn loop hebben. in de kamer Ongeduld wordt gestraft Stichting ,,Het Theebureau derland", doorgelezen hebt. kunt u zich enigszins indenken, dat Gladsto ne tot zijn uitspraak kwam. Aange nomen althans, dat ook hij van de ge schiedenis van de thee alles wist, wa' in dit aardige boekje staat. We leren er uit, dat in 1010 de eerste theezending in ons land aankwam en dat doctor Cornells Decker van Alk maar, de 17e eeuwse lijfarts van de keurvorst van Brandenburg, beter be kend onder de naam Bontekoe- soms een minimumgebruik van acht of tien kopjes thee per dag voorschreef, soms wel 50 of 100 of 200. zoals hij zelfs op één voor- en namiddag dronk. Er zijn 1500 theesoorten bekend, er z onnoemelijk veel uitvindingen gedaan op het gebied van theepotten (potten met twee tuiten en twee bodems, vooi sterke en minder sterke thee bijvoor beeld). En wist u, dat twee tot drie kopjes thee net zoveel coffeïn-e bevat ten als één kopje koffie? En hier is een recept voor ijs-thee. Daarvoor heeft u nodig: Vx 1. kokend water, 20 gr. droge thee, 200 gr. don kere basterdsuiker, het sap van twee citroenen- de schil van twee citroenen heel dun geschild, er mag geen wit meer aan zitten, l'A 1 kokend water. Voeg bij de halve liter kokend water de 20 gr. droge thee en de citroen schillen. Laat dit geheel acht minu ten in een theepot trekken. Zeef dit mengsel vervolgens en voeg er de 200 gr donkere basterdsuiker aan toe. Giet hier anderhalve liter koud water bij. In glazen serveren, waarin e tueel stukjes ijs. Indien verlangd nille-ijs toevoegen. Hierdoor wordt de drank nóg koeler en milder smaak. 'OïrülTïrü-itirtriiirirtfiriiirüirtrü'ir'tfüïriiïvütrïrirtrCiiitriTÜifir'irirtrir-irtr-irtrirb-trir-üirü-ü'ü'ii Voor bloembo'len is nodig een koele, vochtige en absoluut donkere plaats tot kort vóór het uitbreken van de bloem uit haar beschermend omhulsel. Voor dit laatste is echter wel wat warmte en licht nodig. Let maar op de gang van zaken in het bollenland. De gehele winter lig gen de bollen in de aarde, waar het koel, vochtig en volslagen donker is. Daar ontwikkelt zich de bloemknop, die in de kiem in de bol verborgen lag. Ze trekt hoe langer hoe verder uit de bol omhoog, waarna ze aan het licht treedt, zich door het voorjaarszonnetje laat koesteren en daarna haar kleurenpracht ten toon spreidt, maar niet als het koud blijft. Aan de hand van dit natuurgebeuren moeten wij met onze bollen doen. Men moet echter ook voor goede waar zor gen. En wij waarschuwen daarom te gen het maar klakkeloos ingaan op al lerlei aanbiedingen, die vergezeld van mooie praatjes en allerprachtigste plaat jes. onze brievenbussen komen binnen- BIJ GOEDE ADRESSEN Koop alleen bij die adressen, van wie u uit ervaring weet, dat ze goe de waar leveren, of Informeer bij uw kennissen, als die goede ervarin gen hebben. Ook China doet met de mode mee maar het gaat er wel een beetje anders dan bij ons. In het land van Mao Tsé is alles, net als in de andere communistische landen, onderworpen aan een strenge censuur. Dat geldt niet alleen de lectuur, de kunst of wat dan ook, maar evenzeer de kleren. Alles wat maar enigszins naar een Westerse tendenz zweemt, wordt ge meden of verboden. Toch begint er de laatste tijd wel een beetje veran dering in te komen. De vrouwen uit de communistische landen en dat geldt speciaal die in Europa hebben al herhaaldelijk te kennen gegeven dat ze het niet langer „nemen". Het is namelijk niet zo heel veel fraais, wat de dames, die in de in vloedrijke comité's zitten en het dus wat de mode betreft voor het zeggen hebben, tolereren. De modellen zijn over het algemeen fantasieloos en van slechte kwaliteit. Men kan zeggen dat men iets aan heeft, meer ook niet. Een draperie, plooien enz. worden al gauw als taboe beschouwd. Maar langzamerhand gaat men in zien, dat het ook anders kan en moet. Daarom worden nu ook de Chinese meisjes in de gelegenheid gesteld meer bakjes, het doet er niet toe waarin. De grond behoeft helemaal niet best te zijn, de bloem groeit van het voedsel, dat in de bol opgehoopt tijdens de groei van het vorig jaar. Ze trekt alleen maar het benodigde water uit de aarde, waarin ze is opge pot. Die aarde mag dus niet uitdrogen, daar moet De bollen zette men zó de aarde, dat de punt in de bol nog net boven de aarde uitsteekt. Men kan de potten, schalen enz. en ongeveer 30 cm diep gat in de tuin zetten, aarde over doen, zo dat boven de pot nog ca. 20 v aarde komt. Bij vries kou dient men voor een goede bedekking te zorgen. Particulieren kunnen echter wel zo goed de opgepotte bollen in de kelder of een kast zetten. Als men maar zorgt, dat het er koel, maar vorstvrij is. In kelder noch kast is het echter volsla gen donker. Daarom moet er een doos of kistje overheen, desnoods grote mut sen van een paar lagen kranten of pak papier. Als het maar donker is! AARDE VOCHTIG Zo nu en dan niet al te vaak controleert men of de aarde nog wel vochtig is. En dan maar afwachten tot bij de hyacinthen de spruit zover ont wikkeld is, dat de eerste bloempjes van de tros te zien zijn. Bij de tulpen en narcissen moet de spruit 9 10 cm lang zijn. Dan en niet eerder halen we de bollen in het licht en in de warme kamer. Als de bloemen eenmaal goed tot ontwikkeling gekomen zijn, kan men ze, om er wat langer plezier van te hebben, wat koeler zetten. Op deze ma nier handelend zal men zeker plezier van z'n bolbloemen hebben. Hyacinthen (en ook crocusjes) kan men ook op de daarvoor speciaal vaardigde glazen met water zetten. De onderkant van de bol mag het water niet raken, maar er ongeveer een kwart of halve centimeter boven blijven. Ver der handelt men zoals hiervoor aange- 'Er komt weer een wedstrijd De lezeressen van Blad Zij, die van goed en lekker ko ken houden, maar ook zij, die er in slagen met eenvou dige hulpmiddelen iets sma kelijks te bereiden, moeten de volgende week maar eens aandachtig de voorwaarden lezen voor de wedstrijd, die Blad Zij uitschrijft en waar voor aantrekkelijke geldprij zen beschikbaar worden ge steld! haar eigen smaak te volgen, zonder de vrees te koesteren, voor staatsgevaar UijJc" uitgekreten te worden. Dit 1 zo'n voorbeeld: een soort zomerpyjama, om mee op straat te wandelen. Het meisje is er kennelijk mee in haar schik Voor de laatste maal zullen "we nog eens terugkomen op het arti kel van Blad Zij van 22 september: Knap eens karweitjes voor jonge ren op. Wij ontvingen naar aan- Nu zijn er lieden, die van deze recla me gebruik maken, door artikelen in de handel te brengen, die op deze publici teit voortborduren. Maar die beantwoor den zeker niet aan de nogal grootse ver wachtingen bij het publiek gewekt en die voldoen zelfs niet aan zeer laag gestel de normen. Bij finishes als kreukherstel- lend, vrij van strijken, vuilwerend enz. geldt hetzelfde. De fabrikant die zulke methoden schuwt en dientengevolge een hogere prijs voor zijn goede product moet vragen, kan zich slechts staande houden door zijn stolfen of kleding te garanderen, en dat is weer alleen moge lijk. wanneer één en ander duidelijk ken baar is als van hem afkomstig, d.w.z. dat het een merkartikel is. Het opkomen van een merkartikel in stoffen en kleding zien wij de laatste iaren in steeds sterkere mate gebeuren. Cen merkartikel echter is onbestaanbaar I wanneer er geen bekendheid aan wordt gegeven en zo zien wij de vroegere ano- I nieme fabrikanten in het licht der open baarheid treden via etiketten: dit is een I XYZ-mantel, gemaakt, van en 100 pet. wollen stof, speciaal door ABC voor XYZ geweven. voor het laatst VÓÓR HET SEIZOEN XYZ gaat shows houden om zijn goe de mantels te propageren. Wil ABC ech ter interessant blijven, dan zal ook deze wever het publiek moeten overtuigen, dat zijn stoffen niet alleen kwalitatief goed zijn. maar ook modieus verant- I woord. Hij gaat nog voor het seizoen I voor de confectie aanbreekt een markt j scheppen voor zijn stoffen door een show i te houden voor de pers en voor de han- 1 delaars en de confectiefabrikanten. Hij j laaf daarvoor modellen maken, die na- j tuurlijk niet in de handel komen, want dat is zijn werk niet, maar die als taak j hebben, de stof zo gunstig mogelijk uit te laten komen. Gehoord dat u bij het kopen van breiwol er op moet letten, dat niet alleen de kleurnummers met elkaar over eenstemmen, maar ook de verfbad- Gezien een zakkam-étuitje, dat aan één zijde voorzien was van een dun laagje schuimplastic, dat de func tie vervulde van kleerborstel. Gelezen erhouding soms zeer duur is, en dat het beter is om zo mo gelijk grotere hoeveelheden in één verpakking of nog beter los te ko pen. Verschillende tabletten, o.a. vi tamine-tabletten kan men heel goed per hoeveelheid los kopen en deze goed afgesloten bewaren in een flesje of doos; men is dan veel goed- koper uit. Nu in deze dagen spe ciaal het gezin in het middelpunt der belangstel- ling sta»', moet mii iets den'ïïlèen van het hart, dat daarop al geruime tijd als lood ge- ken, heb je binnen een mum van tijd tóch hooggaande ru zie", schreef een moeder mij. ouders wel hoe ontzaglijk deren in gaan staan, zoals Denkt niet, dat de toestan- n buitenkerkelijke gezinnen zo zijn. De brieven, waaruit ik in dit stukje ci teer zijn allen afkomstig van wogen heeft. Er worden leden der Ned. Hervormde of nogal eens klachten verno men over de tegenwoordi ge jeugd. Deels terecht, deels ten onrechte. Maar dingen'gepraat, als ik mijn correspondentie van de laatste jaren met Gereformeerde kerken. Hier een brief van een meisje uit een gereformeerd gezin: „Mijn ouders hebben nooit met ons over de geestelijke andere dingen, als bv. het huwelijkAls ik trouw moet dat uit liefde ernstige bezorgdheid over vele hedendaagse ouders. Dikwijls krijgt de jeugd de schuld, waar de grondfout duidelijk aanwijsbaar by khid de ouders ligt. Hoeveel ^at brieven heb ik al niet ont- ma; iedere jongen laat zoenen wantdie jongen betaal' toch voor je, als je eer avondje met hem uitgaat?.. grote kinderen, die hun werk buitenshuis heb ben, het dikwijls te ver antwoorden krijgen in de ont kerstende wereld van van daag? Wij leefden en werk ten vroeger in heel wat be- schermder milieus. Nu staan onze jongeren hele dagen in fabrieken, bedrijven, win kels, waar het atheïsme hoogtij viert. Ze maken van dichtbij wanverhoudingen mee, worden als 't ware met hun neus gedrukt op ontrouw in het huwelijk, gro ve zonden op sexueel gebied, homo-sexualiteit, enz. enz. Zonden, die vroeger verbor gen bleven, waarvan velen onzer zelfs het bestaan niet wisten, treden nu onbe schaamd aan de dag. Leu- woekerwinsten. bovenvermelde ouders zeker doen. Deze ouders vor men een grote verhindering voor hun kinderen op die éne weg, die ten Leven voert. Beseft het toch, hoezeer on ze grote kinderen, die hun plaats in de maatschappij be zig zijn te veroveren, de morele en geestelijke steun de doopsgezinden, de om ik me er ook niét per soonlijk in gemengd heb, wat gevraagd was. Mhr. J. H. D. Ik bedoelde kinderen van gelovige ouders. Ik zou niet graag durven beweren, dat kinderen ver loren gaan. omdat ze niet gedoopt zijn. Dat zou ik, die gen, bedrog, hun ouders behoeven. Die zullen we hen alleen kunnen geven, als heid, die we zo behoeven, putten uit Zijn Woord en ook als we kunnen luisteren naar de jeugd. Als zij dat gene wat hen beangstigt en benauwt in deze chaotische wereld niet aan hun ouders kwijt kunnen, aan wie dan wel hier op aarde? Mijn Weer n ander heeft als haar moeder tegen vriendin horen zeggen, ze het huwelijksleven maar vies vindt. En ga zo maar door. De haren rijzen er je van ten berge. Nog één voorbeeld, dat mij niet per- Overpeinzingen van Margaritha een schier onuitputtelijke reeks van vrome woorden aanpreekten, maar wier le ven van iedere dag in fla grante strijd met die deugd- baar vertelde^ dat door een oudere doorgegevi werd: Een gereformeei meisje (belijdend lid kinderen geen geloof, weerzinwekkende onwa; tigheid voor. Andere ouders gaan avond aan avond uit, \vat°w missen zodoende ieder toe zicht op hun kinderen, maar staan op hun achterste benen van verontwaardiging als Jantje of Marietje blijft zit ten op school. De schuld wordt geschoven op de klei ne behuizing als vader en moeder vóór zij naar één of ander cabaret gaan, hun kin deren een bioscoop-centje in de hand stoppen. Zo zijn ze met z'n allen 's avonds on derdak. „Als je in zo'n klei ne kamer blijft zitten hok- kerk) kreeg kennis rooms-katholieke jongen, vertelde dat er absoluut niets te gelo\ hield van hem en ook haar ouders mochten hem graag. Maar.... de grote kloof op het geloofsgebied bleef Na veel strijd en gebed gaf het meisje deze liefde op. En wat was de reactie van de ouders?" We begrijpen niet, waarom jij belijdenis hebt gedaan, als je zo zwak in je schoenen staat. Er staat toch ook in de bijbel, dat de man geheiligd kan worden door de vrouw?"! Hoe is het ter wereld mo gelijk, dat gelovige ouders zó reageren? Inplaats van op hun blote knieën God te danken, die zó hun kind sterkte om Hèm dit offer te brengen? Beseffen onze kettingvloekers, jen, verslaafden verdovende middelen Dit is de wereld, waarin de kinderen des Koninkrijks staan moeten. Hebben wij ze daarvoor niet Gods hulp klaargemaakt? O, ik wéét uit ervaring hoe véél wij allen daarin te kortschieten, maarbid den kunnen wij toch wel? Doen we dit óók wel met on ze volwassen of bijna vol wassen kinderen? Alles met hen samen eenvoudig aan de Here voorleggen? Als wij. be wust van ónze onmacht om hen te bewaren van de Boze, maar beseffen dat zij van God zijn, dat Hij hen zómaar niet uit Zijn hand zal laten rukken. Ouders, laten wij toch iedere dag ieder kind dat ons is toevertrouwd op dragen aan Hem. Dat in de eerste plaats. Maar zélfs dit zal vruchteloos zijn als wij- diepste respect gaat uit naar die jongeren, die temidden van een atheïstische omge ving, staande blijvi het evangelie var niet schamen. Maar als zul-_ ken de ruggesteun van de* ouders ontvalt, moeten zij wel tot vertwijfeling komen En daa: u bewust waartoe God heeft. Uw kleintjes hebben u nodig, maar uw grote kinde ren nog veel meer! gadering der gelovigen tot mijn broeders en zusters in Christus reken, zeker nooit !gen. Wat bedoelt u drie kinderen, die gedoopt zijn? Wat is zoge naamd gedoopt zijn? Mej. J. H. Dank voor uw schrijven. Ik ben het niet eens met ds. M. dat het kruis synoniem is aan het verzet van de ongelovige we reld. M.i. vat u dit alles te veel naar de letter op. Ziek te, invaliditeit kan m.i. een ons door God opgelegd kruis zijn, maar we kunnen het óók beproeving noemen. Zo als de volksmond zegt: „ieder huis heeft zijn kruis" zó bedoelde ik het. Voor de een is het een ongelukkig hu welijk, voor de ander vervol ging en verdrukking (inder daad), voor een derde: barre zich eenzaamheid en onbegrepen- Christus zijn enz. Voor mij komt het er eigenlijk niet op aan, of we dit nu een kruis of een beproeving of lijden noe men. 't Is geen dogmatische kwestie, maar eenvoudig een zienswijze. We hebben geluk kig nog vrijheid van exegese! ouders: weest de hoge taak geroepen Toch "denk*ik," dat" hartelijk samen eens zou den zijn, als we eens vijf minuten -londeling contact zouden hebben! zélf tussen God i MARGARITHA Mej. D. H. J. K. Hartelijk dank voor uw waarschuwing die ik ter harte zal nemen. Met die „Dichtung unrt Wahr- heit" is het inderdaao erg moeilijk. Velen schijnen niet te kunnen begrijpen, hoe iemand, die geen persoonlijk contact heeft en deswege niet alle aspecten kan overzien, geen zuivei oordeel vormen kan. In bedoeld geval ver- Mhr. A. S. Hartelijk dank voor uw waardevolle tip wat de jonge vogels betreft. Mevr. C. P. Heerüjk, dat u nu zo fijn wooot en zulke aar dige buren hebt. Uw schrij ven gaf ik door aan de re dactrice van Blad Zij. Sterkte en veel blijdschap, kin- moedde ik zoiets wel, leiding hiervan nog enkele brie ven, geschreven door oudere da mes. De eerste brief is van een öud-ver- pleegster uit Schiedam, die schrijft: ,,Nou, dat is wel leuk, dat we ook nog eenss als ouderen, de jongeren een handje mogen helpen en zo het contact met de jongere genera tie in stand kunnen houden. Maar dan kan ik de jongelui vertellen, dat er een heel andere groep is, die zulke handreikingen hard nodig heeft en dat zijn nu juist de oude ren, die nog niet eens zo heel veel ouder behoeven te zijn dan de pas gepensionneerden. Velen uan ons hadden in de jonge jaren heel weinig tijd voor eigen genoegens. Geen tijd en geen geld. Over werkster en andere beroepen kan ik niet spreken, maar ook daar was het niet altijd zo rooskleurig in dat opzicht Om nu bij de verpleeg sters te blijven, ik gun hun graag dat van beide genoemde zaken nu meer hebben dan wij, ouderen, maar laten ze nu niet het bnderste uit de kan willen hebben. red. B.Z.)" En bitter vervolgt de briefschrijfster: ,,'k Wil maar zeggen, we zijn nu eenmaal van die museumstukken in de ogen van de jongeren, laat dat nu maar zo blijven, als het contact alleen maar tot stand kan komen door bemiddeling van hulpverle- Niet om mee te wandelen, meer om mee te zitten is dit Italiaanse schoentje, dat enkel lijkt te be staan uit dunne, leren bandjes en dat een strikje van tulle op de punt heeft. Maar het opvallendst is wel de hak, die bezet is met kleine mozaiksteentjes. nmg, is er weinig aan. Dan een briefschrijfster uit Rotter dam: 'k Ben ook alleenstaand, weduwe, 64 jaar. Tot voor twee jaar was ik gezinshulp van de Geref. Kerk en heb toen kort op elkaar mijn polsen gebroken door een val en moest dit mooie werk toen sta ken. 't Is te zwaar om het weer op te nemen, maar voor de door u bedoelde werkzaamheden zou ik mij graag nuttig maken, zoals op de kinderen passen, boodschappen doen, licht huiswerk, lichte verple ging. Mocht u in de vele brieven die u over dit onderwerp ontvang verzoeken om hulp te krjjgen, dan bied ik mij hiervoor gaarne aan, in de hoop mij hierdoor nuttig te ma ken." Ten slotte een lezeres uit Scheve- ningen: wil ik u zeggen, dat ik heel graag telefoonboodschappen of pakjes aan wil nemen. Verder kan ik helaas niets doen, daar ik met mijn beverige hand zelf moei te heb om te naaien en te stoppen. Als u dus adressen weet, kunt u mij gerust noemen. Ik vind het een verbazend aardige gedachte en hoop dat vele uitgeschakelde zich voor aanmelden." (gelijk een roosje) De vorige maal heb ben we het over ge bruik van droge rouge gehad. We vertelden u, dat deze het gemakke lijkst te verwerken is. tipt Langer houdbaar is ech- hoeft niet veel te zijn, een aan de buitenkant van de lik ter grootte van een wang aangebracht en iets gekookte doperwt is vol- lager dan bij een ovaal doende! gezichtmaar nooit la- Direkt daarna gebruiken ger dan het puntje van dan de rouge. Eerst de neus! En als het gelaat u uw vingertoppen tamelijk lang is, moet de met de dag- rouge naar beneden i ter de vette rouge, ook crème wel rouge-pasta ge- rouge. noemd. Als u wat vaar- met uw rode vingertoppen korter. I*'1* 'Snin°Pdn"hS: Het zijn allemaal kleine in het gebruik van droge ;orm> <drichoek met de trucjes, die u mooier moe- rouge, kunt u op den punt naar beneden!) en ten maken en dat lijkt duur overgaan tot de vervolgens wrijft u ze gemakkelijker dan het is. pasta. Maar het is een vlug, naar buiten toe uit, Oefenen maar en heel „lastige" techniek! d.w.z. naar de slapen. Het spaarzaam de pasta ge- moet allemaal heel snel bruiken; de meeste vrou- vele malen heb- gebeuren, anders koekt de wen zijn er te kwistig rouge vast en dat staat mee. Rest ons nog te zeg- natuurlijk erg lelijk. gen dat men, na het rou- ovaal gezicht ge opbrengen, het gezicht poedert Zo verkrijgt r ben we met elkaar afge sproken dat we, wat wc ook aan ons gezicht doen, 0_ beginnen met de dag- hebt, moet u de rouge crème vlug en vaardig brengen in het midden var over ons (schone) gezicht de wang. Bij een rond ge uit te spreiden. Het be- zicht wordt de rouge meet dan de „perzikhuid" een fijn waas op een mooie

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17