I BI Vliegtuig met 59 man wordt nog steeds vermist I GO Oceaan wordt mijl na mijl met zorg afgezocht Benoeming staatssecretarissen zaak van nieuwe kabinet Chaotische toestanden in koninkrijk Jordanië Europese defensie moet opnieuw gewaardeerd 99. BULTHUIS Zivakke S.OS.-seinen NOG IS NIETS BEKEND over het lot van het vliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht, dat met 59 man aan boord boven de oceaan op weg van Engeland naar de Azoren verdwenen is. Vliegtuigen uit Frankrijk, Engeland, Duitsland, Portugal, IJsland en Noord-Afrika zoeken het oostelijk deel van de oceaan af. Nog is alle hoop niet op- J gegeven, daar door verschillende vliegtuigen noodseinen zijn opge- vangen, die uit een richting kwamen, welke op de route van het ver miste toestel ligt. Het toestel had vier reddingvlotten aan boord, uit gerust met zendertjes, welke noodsignalen kunnen produceren. j Woensdagavond om zes uur zesentwintig startte tjfcen vliegtuig met een negenkoppige bemanning en vijftig manschappen e boord, van het vliegveld Lakenheath Engeland. Om acht uur vijfenvijftig werd die avond het laatste radiocontact met het vliegtuig genoteerd. Nadien hoorde Brand aan boord van de Ridderkerk Gistermiddag werd de Antwerpse brand weer gealarmeerd voor een brand aan boord van het Nederlandse schip Ridder kerk (8510 ton). Het schip had reeds een deel van zijn lading wol, olienoten en sesamzaad gelost. Het vuur werd in de loop van de avond, toen twee ruimen waren volgespoten ge blust. Omdat de Ridderkerk door de grote ■hoeveelheid water slagzij maakte, werd ■toen direct begonnen met het leegpom- Om half twaalf laaide het vuur echter weer op en moest de brandweer opnieuw In actie komen. De oorzaak is waarschijnlijk zelfont branding. „Straf te licht" Aanklager Poznan in beroep De openbare aanklager in bet eerste )ces tegen de opstandelingen van Poz- n heeft hoger beroep aangetekend tegen milde vonnissen voor de drie be klaagden, beschuldigd van moord op een politieman. Zü kregen straffen, variërend tot vier en een half jaar. De rechtbank heeft volgens de aankla- {er de fout gemaakt, een verkeerde wet toe te passen. Hij had straffen geëi6t krachtens een wet, gebaseerd op de bij toestand tijdens het na-oorlogse jerstel. De verdediging had betoogd, dat bijzondere toestand niet meer be- ^jjtaat. i communistisch Pools blad 6ton- 1 gisteren interviews van arbeiders, die Ijle straffen ook te licht vonden. Het be- i de openbare aanklager wordt l Doorgezonden naar het opperste gerechts- jiof in Warschau, dat vonnis zal wijzen. niets meer. De positie was toen 180 mijl ten zuidwesten van Engeland, duizend mijl ten noorden van de Azoren. Het vliegtuig had naar bereking brandstof aan boord tot de volgende morgen vijf uur. Donderdagmorgen om acht uur vijftien werd gemeld, dat zwakke noodseinen wa ren opgevangen, die afkomstig zouden kunnen zijn van een der reddingsvlotten. Om twee uur vijftien vannacht (Green wich meantime) werden zowel door een toestel van de P.A.A. als op de luchtbasis Lages op de Azoren S.O.S.-seinen opge vangen. Men schatte dat deze op ongeveer 150 mijl ten noorden van de Azoren afge- mden z\jn. In dat gebied heerste op dat ogenblik een gebroken bewolking op ongeveer 700 meter hoogte met een zicht van tien mijl. Later maakte de Pan American Airways te New York bekend, dat drie van haar vliegtuigen bij de tocht over de Atlan tische Oceaan noodseinen van het ver miste toestel hadden opgevangen, waarbij de positie geschat werd op 160 mijl ten noorden van de Azoren. Vier uur doorgevlogen? Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft gezegd: „Het zou ons verwonderen als we het toestel zo dicht bij de Azoren vinden, maar is mogelijk". Hij voegde er aan toe: „We zullen het ge deelte van de oceaan zo grondig afzoeken, dat geen vlieg verborgen kan blijven". Vanmorgen hebben vliegtuigen van het ■Morgen in het~ Bijna is het weer de t\jd, dat we kinderpostzegels gaan kopen, nn het Zondagsblad is daarom mor gen aandacht gewijd aan de dr. Bernardo Homas Stichting in En gelandwaar duizenden misdeel de kinderen een tehuis hebben gevonden. Een van onze redactri ces maakte hiervoor speciaal een reis naar Engeland. De ballon vaart dreigt onder te gaan en ook daarover op pagina 1 bijzon derheden. Jan van Straten schreef opnieuw een kort verhaal op pagina 2. Voorts wordt aandacht gewijd aan de dierentuin van Jeruzalem, waar vele dieren die in de Bij bel voorkomen zijn bijeenge bracht. Op blad Zij wordt betoogd, dat Nederlandse stoffen minstens evengoed, zo niet beter, zijn, dan die door het buitenland worden geproduceerd. Voor de planten liefhebbers worEt het verzorgen van bolgewassen behandeld. Margaritha en diverse andere ru brieken maken deze pagina voor de dames compleet Op de pagina Geestelijk Leven wordt de reeks „De andere Pa poea" voortgezet en hebben vele kortere bijdragen een plaats ge vonden. fn het Cultureel Venster wordt speciaal de schijnwerper gericht op de schrijver Jan Fabricius en op de musicus Jos Cleber. Amerikaanse vliegdekschip Antietam op dracht gekregen aan het opsporingswerk Indien het vliegtuig inderdaad veronge lukt is op de plaats vanwaar thans de noodseinen worden opgevangen, betekent dit, dat het nog vier uur verder is gevlo gen zonder radiocontact over een afstand van 850 mijl. Normaal zou elk uur contact met het vliegveld Shannon in Ierland of Lages op de Azoren onderhouden moeten Onderofficieren weer aan Kon. huis verbonden Door de benoeming van de tijdelijk adjudant-onderofficier-administrateur Schuurman tot onderofficier-ordonnans de Grote Staf is deze functie, die reeds vroeger bestond doch geruime tijd in on bruik geraakte, hersteld. Koningin Juliana had namelijk de wens te kennen gegeven dat deze functie, waar door het onderofficierskorps van de drie krijgsmachtdelen aan haar Huis wordt verbonden, zou worden hersteld. Het onderscheidingsteken bestaat uit ;n in goudkleurig metaal uitgevoerde J iet kroon op beide schouderbedekkingen. Voor halve ton aan muziek instrumenten verbrand tij een brand in de muziekinstrumen- tenhandel Limburgia te Maastricht zijn ongeveer vijftig muziekinstrumenten ter waarde van vijftigduizend gulden ver- Meer dan veertig doden Strenge waarschuwing aan Hongkong Reeds zijn in Hongkong vierenveertig doden geteld na de onlnsten. welke in Kowloon zjjn uitgebroken. De toestand de Zwitserse consul en zijn vrouw is ernstig. De Britse plaatsvervangend 'erneur heeft In een radiorede de bc- rs gewaarschuwd, dat er onmiddellijk geschoten zal worden bij relletjes, daar regering zonder uitstel een einde wil maken aan de onlusten. Het hoge dodencijfer werd pas gister avond bekend toen in een kléin dorp de stoffelijke resten werden gevonden van dertig communistische fabrieksarbeiders, ■schijnlijk door een menigte na tionalistische betogers zijn overrompeld. De regering van Honkong heeft van daag de grens tussen de Britse kroonko lonie en communistisch China gesloten. Nog overleg over de datum van de regeringsverklaring (Van onze parlementaire redacteur) DE KABINETSFORMATEUR dr. W. Drees is gistermiddag door H.M. de Koningin ontvangen. De heer Drees heeft medegedeeld de opdracht tot het vormen van een kabinet te aanvaarden. Vanmorgen is het demissionaire kabinet voor het laatst bijeen geweest. Hedenmiddag is in de Trevèszaal de constituerende vergadering van het nieuwe kabinet gehouden. De beëdi ging van de nieuwe ministers Hofstra (financiën), Samkalden (justitie) en mejuffrouw Klompé (maatschappelijk werk) zal morgenochtend ge schieden. Portretstudies van vier topfiguren in de Suez-kwestie. Boven links de Russische minister van buitenlandse zaken Sjepilof, die zijn bril wat beter opzet. Naast hem de Egyptische minister Fawzi, verdiept in de vertaling van een redevoering. Links onder minister Selwyn Lloyd van Engeland, terwijl hij aan een van zijn secretaressen een briefje overhandigt en ten slotte Foster Dulles, aantekeningen makend voor een antwoord. De heer Struycken (vice-premier en minister van binnenlandse zaken, p.b.o. en bèzitsvorming) vertrekt dinsdag a.s. naar de Antillen om afscheid te nemen als gouverneur. Na zijn terugkomst zal hij door H.M. de Koningin worden beëdigd. Dr. W. Drees heeft hedenochtend tegen over de pers verklaard dat het zeker is dat de staatssecretaris van financiën, dr. W. v. d. Berge, niet meer zal terugkeren. Hij was speciaal belast met belasting zaken, maar de nieuwe minister financiën, de heer Hofstra. is juist een cialist op dit gebied. De heer Drees vol lof over het werk van de aftredende staatssecretaris. Vast staat dat er nog nieuwe staats secretarissen komen. Gedacht schijnt t( worden aan een tweede staatssecretaris op het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen, die speciaal be last zal worden met kunstzaken. Op het departement van binnenlandse zaken, p.b.o. en bezitsvorming komen i schijnlijk twee staatssecretarissen. Een daarvan zal speciaal de ambtenarenzaken gaan behartigen. In dit verband kan men de namen horen noemen van de heren Beernink (c.h.) ei Hqzenbosch (a.r.). Drs. W. K. Schmelze (kath. v.) wordt staatssecretaris voor di b.o. en de bezitsvorming. Gisterochtend is er een bespreking ge- Mist belemmerde alle verkeer TJOORAL scheepvaart- en luchtvaart- verkeer hebben de afgelopen nacht en ochtend hinder ondervonden de dichte mist, die over een groot deel van Nederland hing. Zo besloten de gezagvoerders van hei Engelse schip Eastbury en het Neder landse Prinsengracht, die vanochtend uit Amsterdam hadden moeten ver trekken, beter weer af te wachten. Het verkeer bij de Oranjesluizen was vrijwel geheel gestrerhd, met uitzonde ring van enkele scheepjes, die reeds gisteravond bij de vuurtoren van Dur- gerdam een ankerplaats hadden gezocht. Op het land bedroeg het zich in de i ongunstige gevallen honderd me te i de toegangswegen naar de grote steden bewogen lange rijen auto's zich me bijzonder lage snelheid naar de C( Ongelukken kwamen echter niet vo Koningin te Delft Koningin Juliana verbleef gistermiddag korte tijd binnen Delft. Incognito bracht zij met een klein gevolg een bezoek aan het hoofdgebouw van de Technische Ho geschool, waar ook zijn ondergebracht het Kunststoffeninstituut T.N.O. en het proef- statio Liberia, het land met de lange kustlijn aan de oostkust van Afrika, heeft reeds oude panden met Nederiand. Ter gelegenheid van het staatsiebezoek van president V/illiam Tubman, die maandag, vergezeld van zijn vrouw en 10-jarig dochtertje, in Nederland aankomt, hebben wij vandaag een gehele pagina aan dit land gewijd. Men kan er lezen hoe, in het bijzonder onder beleid van de huidige president, de titwikkeling van Liberia gestadig omhoog gaat en hoe met inspanning van alle eschikbare krachten er naar gestreefd wordt land en volk de symbolen van vrede, arbeid en samenwerking, welke het wapen voert te doen vervuiler Zie pagina 7 Troepen uit Irak zouden crisis in regering moeten voorkomen TN ENGELAND EN DE VERENIGDE STATEN maakt men zich ernstig -*• ongerust over een mogelijke regeringscrisis en de algemene verwar ring in Jordanië. Er zou een chaotische toestand in het land heersen en men verwacht, dat,Irak spoedig drie brigades naar Jordanië zal zenden om het land voor een ineenstorting te behoeden. Engeland en Frankrijk stemmen in met deze militaire maatregelen, zo meldt de New York Times, maar stellen als voorwaarde dat de Iraakse strijdkrachten niet dicht bij de Israëlische grens komen. De westerse landen hebben Israël in middels verzekerd, dat een chaotische toe stand in Jordanië veel ernstnger is betrekkelijk klein contingent Iraak6e troepen op Jordaans grondgebied op eer biedige afstand van de Israëlische grens. Het aantal Iraakse troepen dat bij deze actie betrokken is zou niet meer dan 3000 bedragen. In Washington ziet men de nieuwe ont wikkeling met een zekere vrees tegemoet. Een overplaatsing van troepen kan in het explosieve Midden-Oosten gemakkelijk een ieuwe crisis veroorzaken. Volgens Ass. Press worden de moeilijk heden toegeschreven aan de Egyptische pressie om het land politiek gelijk te scha» kelen, voorts aan communistische agita- an de spanningen ten gevolge van de voortdurehde koude oorlog en de militaire conflicten aan de grens en aan de binnen landse economische en politieke proble- In Bagdad zijn de berichten niet beves tigd. dat Irak Jordanië militair zou biJ- Vergeldingsaanval Inmiddels is officieel in Amman bekend gemaakt dat de Jordaanse artillerie drie Israëlische nederzettingen bij Kalkiyeh gebombardeerd heeft en de Israëlische troepen zware verliezen heeft toegebracht bij de vergeldingsaanval van giftermorgen. Israël zou meer dan 60 man verloren hebben, terwijl de eigen verliezen 25 do- n 1? gewonden uden bedragen. Een Israëlische militaire autoriteit deelde daarentegen mee, dat zestien Israëliërs het leven hebben verloren. Het hoofd kwartier van de Ver. Naties in Jeruzalem heeft meegedeeld, dat de V.N.-waarne- de lijken hebben gevonden van 48 Jordaniërs en twee Israëliërs. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft een officiële verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd dat Israël was gedwongen tot de vergeldings- ianval Er zal pas vrede aan de grens leersen als de Jordaniërs een -inde nv>k®n aan de gewapende aanvallen op Israël. 1 Israël moest tot de vergeldingsaanval overgaan, omdat het beroep van Israël op de Verenigde Naties om Jordanië te dwin gen de wapenstilstandsovereenkomsten na te komen geen afdoende resultaten heeft Geen afzonderlijke beslissingen over dienstplicht of sterkte te worden gezet, aldus de mening vi rapporteur voor militaire zaken in de Wcsteuropese Unie, het Nederlandse Tweede-Kamerlid Fens, die gisteren in de vergadering van de W.E.U. te Straatsburg het woord voerde. De drang der publieke opinie oi defensie-uitgaven te verminderen behoeft niet noodzakelijkerwijs in conflict komen met de militaire noodzaken, aldus de rapporteur. Vermindering van het tal actief dienende militairen kan voort vloeien uit de nieuwe beschouwing vi militaire situatie. De „new look" van de Europese defensie heeft meer nodig dan het praten over pro blemen van standaardisatie en gezamen lijke produktie, aldus de heer Fens. Er moeten kleine, doch zeer beweeglijke divisies worden gevormd, die in zelfstan dige eenheden kunnen worden gesplitst die zowel met conventionele als met ti tische atoomwapens worden uitgerust. euwe beschouwing kan leiden tot awe waardering van de bijdragen, elk land worden verwacht. Hierbij legde de heer Fens de klemtoon op de her waardering van de te vormen Duitse strijdkrachten. V erplichtingen De verplichtingen welke de Verenigde Staten en Engeland op het vasteland Europa hebben aangegaan, werden in het bijzonder bezien. Het zou, aldus de rap porteur, op de publieke opinie in West- Europa een bijzonder slechte invloed heb ben indien door deze landen maatregelen genomen zouden worden, welke vooruit lopen op de beslissingen waartoe alle lan den tezamen zouden moeten komen. ventionele strijdkrachten en de lengte de dienstplicht achtte de heer Fens der grootste gevaren van de huidige situatie. De commissie voor dcfensiezaken heeft dan ook voorgesteld, dat aan de regerin gen der samenwerkende landen zal wor den gevraagd niet door zelfstandige be slissingen vooruit te lopen op in gezamen lijk overleg te nemen beslissingen. De regeringen en de Europese organen zullen vooral in deze kwestie duidelijker leiding dienen te geven aan de publieke opinie. De vergadering hield zich voorts bezig met de vraag of over de kwestie-Suez in de W.E.U. gesproken moest worden. Geen der leden echter deed het voorstel dit pro bleem op ae agenda te plaatsen. De Nederlander Van der Goes van Na- ters meende, dat het westerse standpunt in de Veiligheidsraad tijdens het debat het Suezkanaal krachtiger zou heb ben geklonken, indien de landen W.E.U. him visie hadden gegeven. Na korte discussie heeft de raad W.E.U. zich aangesloten bij de rapporten, inzake nauwere samenwerking der landen op cultureel en sociaal gebied. De vraag, welke rees, was of hierdoor niet dubbel werk wordt gedaan, dat eigenlijk thuis hoort bij de Raad van Europa. weest tussen de heren Drees, Suurhoff, Mansholt, Zijlstra en Schmelzer over de verhouding van het P.B.O.-apparaat op Binnenlandse Zaken en andere departe menten. Deze bespreking is zeer goed verlopen. Het ligt in de bedoeling om de afdeling p.b.o. en bezitsvorming zeer klein te houden. Er wordt gedacht aan een bureau van omstreeks 20 man. onder leiding van minister Struycken en staats secretaris Schmelzer. Waarschijnlijk zal een directeur voor de P.B.O. en een di recteur voor de bezitsvorming worden benoemd. De benoeming van de staats secretarissen wordt een zaak van het nieuwe kabinet. Zolang mr. Struycken nog niet als minister is opgetreden, zal minister Suurhoff het departement van binnenlandse zaken p.b.o. en bezitsvor ming ad interim beheren. Het departe ment van overzeese rijksdelen wordt ad interim beheerd door de heer Staf. Over de opheffing van het departement zal het kabinet een beslissing nemen. Het is nog niet bekend wanneer het nieuwe kabinet Drees voor de Kamer zal verschijnen. Daarover moet nog overleg gepleegd worden met de Tweede Kamervoorzitter. Het is twijfelachtig of dat volgende week het geval zal zijn. Tijdens de persconferentie van heden ochtend deelde de heer Drees mede dat de koningskwestie bij deze formatie geen rol heeft gespeeld. Wat betreft het aan zoeken van prof. Scholten als minister van overzeese rijksdelen verklaarde de minister-president dat de Leidse hoog leraar in beginsel niet afwijzend stond om deze portefeuille te beheren, èiseeatrcsridadb.presidentckenna Zes doden in het verkeer In Wormerveer werd gisteren de vijfjarige B. Schoemaker, die plotseling spelend de provinciale weg opliep, door ;n personenauto aangereden. Het kind as op slag dood. Het ongeluk gebeurde nor de ogen van de vader. In De Weere (gem. Hoogwoud) hol de het driejarig zoontje van de familie Langedijk onverwacht de rijweg op. Het werd door een motor overreden en dodelijk gewond. In het ziekenhuis te Maastricht over leed gisteren de 53-jarige vrachtrijder B. te Eijsden. die in O o s t-E ij s d e n door een paard en wagen werd over- Gisteren werd In Tilburg de fietser Vroklage op de* Ringbaan Oost door ;n hem achterop rijdende bestelauto aangereden. Nog dezelfde avond is hij overleden. Op de provinciale weg Hoorn-E n k- u i z e n werd gisteren een 83-jarige wielrijder, die onverwachts de weg over stak. door een personenauto aangereden, e man was op slag dood. Op de rijksweg Zwolle-Kampen, in de omgeving van Voorst werd gisteravond de 61-jarige Zwolse schippersknecht W. Damming, die per fiets vlak voor een be stelwagen de rijbaan overstak, overreden. ^|op slag dood. Verdronken. In de Rotterdamse Achter haven verdronk gistermiddag de achttien jarige leerling-bankwerker A. de Bruyn uit Rotterdam. Hij was met collega's aan het voetballen. De bal kwam in het water terecht en toen hij poogde, het leder eruit te halen, viel ook hij in het water. Karnemelk'-huid op brandwonden rïE TRANSPLANTATIE van levend weefsel houdt al jaren de medi sche wereld bezig. Een van de meest bekend ge worden resultaten van deze onderzoekingen is wel de hoorn vliestrans plantatie geworden. Hier bij wordt, uit het hoorn vlies vo.n een pasgestor vene een klein stukje weefsel genomen, dat het troebele hoornvlies van een ander mens door transplantatie kan ver vangen en daarmede het licht in de ogen kan doen terugkeren. De huidtransplar I dun vliesje ge- wijze nog gemakkelijk zonde huid et een zoutoplos- vervolgens tien minuten lang snel rond geslingerd in-een keuken mengmachine. De huid met splitst zich in klompjes dekt. van tien tot 100 cellen voldoende huid kunnen leveren voor zijn eigen entingen. Uitgebreide brandwonden zijn dik wijls dodelijk, tenzij ze worden over- Tot dusveri thode alleen toegepaso] is de r konijnen, binnenkort proeven op Huider.tingen „pakken" niet, tenzij de geënte huid afkomstig is van de patiënt zelf of van een eeneiige tweelingbroer of stuk, dal vele geleerden bestuderen. Twee Amerikaanse chi de doktoren John de vloeistof krijgt het van karnemelk. -zuste zngsel wordt dan thode op gaas gegoten om het [Uk water te verwijde- vaarna het gaas om- S. Najarian en Horace J. gekeerd op het van huid Mccorkle van de universi- beroofde gedeelte van het brande oppervlakte teit van Californië, heb- lichaam wordt gelegd. Als overdekken, ben voor het Amerikaans het gaas twee weken later college van chirurgen een wordt verwijderd, zijn er beschrijving gegeven van huideilandjes gaan groeien norma een enttechniek, waardoor en binnen een derde dat l één vierkante inch (6.45 week is de hele plek plaatst looft het moge maken, genoeg huid bij een verbrande patiënt zelf weg te nemen zelfs een grote Een nadeel is, dat dit Iemand, die brandwon- De door ien over de helft van niet :ijn lichaam zo t hebben gen jekregcii, zou op deze haat nentrekt, zo op sommige i het lichaam iieuwe aanvullende normale en tingen nodig kunnen zijn. liddel de Schilder doet dodelijke val in scheepsruim De 34-jarige schilder C. G. Nieuwen- huizen uit de Rembrandstraat in Den Haag viel gisteren omstreeks twee het tussendek de H.A.L., Fijenoord, in een c gend ruim. i, vader v van het m.s. Dlntel- i reparatie bij Wilton vier meter lager lig- één kind, is kort na I In pra blaui CRETONNE" GORDIJNSTOFFEN prachtige moderne kleurt blauw, rood, grijs en gec 120 cm breed 5.90 tot 10.50 p. OTERMARKT 23| Zaterdag werd in Finsterwolde een drieling geboren, Gritje (2300 gram), Ellie (1750) en Jan (2000). De doktoren achtten het beter, dat de 21 -jarige moeder, mevrouw Prins-Modderman, en de drie kinderen in het zieken huis van Winschoten werden op genomen. WEERBERICHT W olkenvelden Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Overwegend droog weer met overdrijvende wolken velden en plaatselijk mist. In het noorden van het land matige, elders zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon 7.03—17.53 uur; maan 15.08—00.10. Op 19 oktober volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1