Nederlandse textielindustrie vooraan in ontwikkeling Kwaliteitsprodukt verzekert plaats op wereldmarkt PHILIPS Met verpakte goedkoper bouwsteen bouwen Kleine der de eigenaar bedrijven man grote DeTandpasta van standing*^ BAKERMAT VAN DE RIJST, BENGALEN Billiton breidt bedrijf uit >56 5 DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 Ere-saluut voor de vakmensen TN VRIJWEL ALLE WESTERSE LANDEN is op het ogenblik een sterke ontwikkeling tot verdere mechanisatie van de industrie gaande, ontwikkeling, die zo ingrijpend lijkt te worden, dat het karakter van de industriële bedrijven er door zal worden gewijzigd en we terecht kunnen spreken van een tweede industriële revolutie. Een revolutie die waarschijn lijk nog van verderstrekkende gevolgen zal zijn dan de ontwikkeling var. de stoommachine. Met een vreemd woord wordt deze situatiewijziging in de industrie „automation" genoemd. Het karakter van de industriële bedrijven zal in de toekomst veel meer worden bepaald door technisch vrijwel volmaakte machines, die de mense lijke handeling tot een minimum beperken, het vernuft van de machine zal de vakbekwaamheid van de werknemer overbodig lijken te maken. Of anders gezegd, zal de automation de doodsteek betekenen voor het vakman schap van de arbeider? Een industrie in ons land, waar al iets van die auto mation valt te be speuren, is de tex tielindustrie. Hier heeft men bij nij pend gebrek aan personeel en ge dwongen door een icherpe concurren tie op de wereld markt (denk aan Japan) zich al vroeg moeten be ginnen op verdere mechanisering van (iet bedrijf. Dit on danks 't nog altijd jesbaande sprookje, Bat de Twentse textielindustrie door haar concer- iyabieve afschrij- vingspolitieik met 3e modernisering Iran het machine park is achter ge bleven bij anderë Westerse landen. Vij noemden hier de Twentse textiel-1 hdustrie, omdat de Vereniging Neder lands Fabrikaat ons dezer dagen in de gelegenheid stelde een excursie mee, :e maken naar de Twentse textielbe-1 drijven. De excursie was georganiseerd »nder het motto „Vakmanschap in de, textielindustrie". Want wil het Neder-' iandse produkt prevaleren boven Duitenlandse (eerst dan gaat de Neder lander immers over tot het kopen nheemse artikelen), dan moet het bij ie fabricage aangewende vakmanschap jok superieur zijn aan dat van het bui tenland. Maar waar is dat vakmanschap vinden en hoe moet het beoordei vorden in een tijd, die sbreeft naar Jte grens der mechanisering, Automation? Inderdaad, het ambachtelijk karakter |jan het werk der arbeiders is definitief oorbij. De vakman doet niet meer alles elf, hjj maakt als I (een produkt meer, hij ziet het produkt og nauwelijks bij het verlaten van de abriek. Het feodaal romantische is totaal verdwenen. Leiderschap VTA AR HET FEIT. dat men deze ont wikkeling juist in onze textielin* lustrie, de sector van onze industrie, die an staat in de strijd op de wereld- narkt, heeft begrepen, houdt grote belof- n voor de toekomst en geeft thans reeds een garantie voor de kwaliteit van iet produkt onzer textielindustrie. Onder invloed van de scherpe Azia tische concurrentie heeft men tijdig over- :eschakeld op moderner produktiemetho" len, heeft men zich op het juiste ogenblik toegelegd op kwalitel-tsgoederen. die de toets der kritiek op elke markt kunnen doorstaan. Zo zagen wij het bedrijf van J. F. Schollen en Zonen N.V. te Enschede. Een pirca tweeduizend werknemers omvattend bedrijf, dat uitsluitend kwaüteitsgoede-' „BINNENHUISJE Frits Flits:) Als oud-oom Wouter jubileert Of zwager Wiebe promoveert; Ms tante Wil een fuifje geeft Of Poesjenelle jongen heeft... Dan ben ik (Flits I) van de partij. Want flitsen, vind ik, hóórt erbij I Wet Photoflux, uit d'aard der zaak: -.Want dan is ieder kiekje raak! J Alle maal ^Wij nemen Philips „Photoflux'M Bij ieder filmpje 'n paar stuks! net feilloze af fUftlampje Aj CT Nadat het doek vakkundig op de rol is gebracht houdt het werk van de verver ogenschijniijk niet meer in dan gerégeld controle ren van het snellopend apparaat. Maar juist dank zij prima vak manschap kan de verver zich tot de controle beperken. Zowel het nauwkeurig klaarmaken van het verfbad als het vakkundig op brengen van het doek kan later veel moeilijkheden voorkomen. ren: zakdoeken (grootste producent van Nederland), baddoeken, poplins, vitrages, en flanels vervaardigt. En om nog een voorbeeld te noemen: de N.V. Twentse Textiel Maatschappij schakelde haar pro- duktie een jaar geleden voor een deel over op gemengde dekens (met celvezel). Een omschakeling, die achteraf bekeken voor het bedrijf van zeer grote betekenis is geweest. Wanneer we daarom spreken van vak manschap ter illustratie van de superieurs kwaliteit van onze eigen textielproduk- ten, dan moet behalve op de prestaties van de werknemers ook gelet'worden op de leiderscapaciteiten van de onds mers zelf. En dan komt men in Twente onder de indruk van het enbhousia waarin zij de werknemers weten ms Zo ziet de directie bij de N.V. Twentse Textiel Maatschappij een grote toekomst weggelegd voor de ontwikkeling van de kunstvezel. Met grote energie en on- dernemersdurf werpt men zich hier op de produktie dn deze richting. Deze inventieve instelling maakt het textielbe drijf tot een springlevende industrie en geeft het gevoel, dat deze „jongens" het wel zullen klaren. Vakmanschap Af AAR HOE ZIT HET NU met het vak manschap van de arbeiders? Als het dan niet meer zo zeer gaat om het zelf doen. om het zelf produceren van het gehele produkt, waar is dan dat vak manschap grijpbaar en waarin schuilt dan de voorsprong die Nederland heeft op de wereldmarkt? De eisen voor het moderne vakmanschap zouden we kunnen samenvatten in de geschiktheid tot het leiding geven aan machines. De man die zich hier laat devalueren tot een verlengstuk van de machine, is mislukt. Hij moet de ma chine, die zich met haar nukken min of meer als een mens gedraagt, beheersen. De vakman ia geworden tot een bijzon der soort controleur van wiens mentale vermogens bijzonder veel gevergd wordt. Van de moderne vakman wordt een bijzondere vorm van organisatie geëist, een grote zorgvuldigheid en aan dacht. Juist dan wanneer hij schijnbaar werkloos met de armen over elkaar in de weverij achter een grote batterij spoelen slaat. is hy de beste vakman. Dan beheerst hij de machine en is hij er in geslaagd door aan honderd en één ding te den ken elke fout van de machine te voor komen. Bü dit bjjzondcr soort controleurschap wordt meer een beroep gedaan op de menselijke (mentale) eigenschappen dan op de technische vaardigheid. Bij de vor ming van de vakman is daarom op het ogenblik en in de toekomst speciaal dc vorming van dc mens, van zijn karakter, minstens zo belangrijk. In plaats van vakmanschap zou men misschien lang zamerhand beter kunnen spreken van vakmensschap. En het is juist het textiel- onderwijs dat hier terdege rekening mee Het vakmanschap zoals men dat vroeger kende heeft zich voor een belangrijk deel verplaatst buiten de produktie-sector. Het technische vakmanschap moot men thans toeken in de afdelingen research en ont wikkeling, bij de metaalbewerking en constructie (machines), bij de chemie (nieuwe vezels) en bij de ontwerpers. e is nu de economische positie van de Nederlandse textielindustrie? Bij de beantwoording van deze vraag kan ook niet pessimistisch zijn. Want dez dustrie, die zulk een zware concurrentie ondervindt van verschillende Aziatische en omliggende Europese landen, levert al tijd nog een bijdrage van zes procent ir het nationaal inkomen, wat te danken is aan de moderne bedrijfsoutillage produktie van hoogwaardige artikelen. De afzet in het binnenland kan echter nog aanzienlijk opgevoerd worden, gelet op het feit, dat het verbruik in de Verenigde Staten per hoofd per jaar in kg. twee maal zo hoog is. In 1955 steeg de consump tie vergeleken bij 1952 met 30 pet. De port van textiel steeg echter in 1956 ook en wel van 64 miljoen gulden tot 99 mil joen gulden. De positie op de eigen bin nenlandse markt kan dus nog versterkt ei vergroot worden. Wat betreft het buitenland is Neder land er zeker ip geslaagd zijn goede posi tie te handhaven. Van de totaQe Neder landse textielproduktie wordt niet minder dan 45 pet geëxporteerd, waarvan twee derden naar buiten Europa. West-Duits- land exporteert uitsluitend binnen Europa. En de uitvoer van Japan omvat een lager percentage van de totale produktie dit land. Samenwerking TXIKWIJLS WORDT NOG de opvatting gehoord, dat de Twentse textielindu strieën door grotere samenwerking tot een beter resultaat zouden kunnen k> Genoemde industrieën bestaan namelijk voor het overgrote deel uit familie-N.V.' met eeuwenlange tradities. Op het punt van samenwerking zijn de laatste tijd ech ter ook grote vorderingen gemaakt. Er is een Stichting Te.rtielvak, waar in vrjjwel alle textielfabrikanten ir Twente samenwerken; in Almelo ii thans de zogenaamde Sulzer proef weve rij in bedrijf, waarvan de resultaten ter beschikking staan van elk bedrijf. Voorts is er voor gezamenlijke reke ning een researchman uitgezonden, die overal ter wereld speurt naar nieuwig heden .op tertielgebied om zo de Twent se textiel op de hoogte te houden van wat er elders gaande is. Ten slotte is er in Enschede nog een T.N O.-vezelin stituut gevestigddat ook met alle be drijven samenwerkt. Een samenwerking voor de volle hon derd procent wordt onjuist geacht, omdat dit eerst recht een vlucht van de binnen landse markt naar het buitenland zou be tekenen. Het Nederlandse vrouwelijke pu bliek wil immers niet aangewezen zijn op enkele dessins, waarin dan geheel Ne derland zou moeten verschijnen. Nee. ge brek aan samenwerking speelt niet spe ciaal in Nederland, waar het totaal aan tal textielbedrijven de 75 niet te boven gaat, maar in België, dat zich de weelde van meer dan 1000 textielbedrijven meent te kunnen veroorloven. "PEN GROTE MOEILIJKHEID voc Nederlandse textielindustrie is de dige loonontwikkeling. De jongste loons verhoging van zes procent is voor de textielbedrijven te zwaar geweest, naar de mening van drs. J. H. D. van der Kwast, directeur-generaal voor handel en nijver heid, maar dr. W. T. Kroese, directeur van de Kon. Stoomweverij te Nijverdal, be toogde, dat de gedifferentieerde loonvor ming bij het huidige arbeiderstekort niet door te voeren is, zodat men wel, ongewenst het bedrijfseconomisch was, het maximaal toegelaten percentage Dr. Kroese achtte het beleid van de Ne derlandse regering over de laatste vijf jaar ook bijzonder te laken met betrek king tot de Azië-Indonesië-politiek. Oj: commercieel vlak zijn er geen moeilijk heden met Indonesië, maar politiek wordl de zaak steeds vertroebeld. We moeten het klimaat verbeteren en niet blijven mok ken als een oud besje, aldus dr. Kroese, Dat de uitstekende positie, die de Ne derlandse textielindustrie heeft weten op te bouwen en te handhaven, niet tot stand is gekomen zonder vérgaande sociale maatregelen in de bedrijven is van; sprekend. Na de moeilijke crisisjaren het niet eenvoudig de Twentse jeugd in de textielfabrieken te krijgen. En het was nog moeilijker hen te animeren vooi het bedrijf, want juist bij de ver doorge voerde mechanisatie kan een bedrijf alleen met succes werken als de werk nemers zich er met hart en ziel bij be trokken gevoelen en het bedrijf als een deel van zichzelf gaan voelen. De Twentse textielfabrikanten sijn hier in grote lijnen in geslaagd dank zij een draai van 180 graden in hun houding ten aanzien van de sociale verzorging, of misschien nog beter gezegd ten aanzien van hun belang stelling voos de mens in de arbeider. Hierop hopen wij in een volgend ar tikel nader terug te komen. Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Sto Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Rembrandts tekeningen Koningin was in het Rijk smuseum Koningin Juliana heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de expositie van tekeningen van Rembrandt in het Rijksmuseum te Amsterdam. De vorstin, die zonder .gevolg was, heeft vrijwel onopgemerkt door de ande re bezoekers, van kwart voor elf tot half een op de tentoonstelling vertoefd. 's Middags was de Koningin aanwezig bij de jurering en het toekennen van een koninklijke subsidie voor vrije schilder kunst aan zes Nederlandse schilders in Krasnapolsky in Amsterdam. De Koningin, vergezeld van haar par ticulier secretaris W. J. baron van Heeckeren van Molecaten en mevrouw H. P. J. baronesse van Til, werd ontvan gen door de schilders Jo Mulder, Mark Kolthoff en Gerard van Vliet. Koningin Juliana toonde grote belang stelling voor de ingezonden stukken en onderhield zich geruime tijd met de jury leden. Het Veteranen Legioen Nederland heeft besloten op 26 december een afzonderlijke herdenking voor de gevallenen in Indo nesië en Korea te organiseren. Zij zegt hiertoe gekomen te zijn omdat deze mi litairen niet op 4 mei worden herdacht. Australië Defensiepolitiek wordt gewijzigd De nieuwe deensiepolitiek in Austra lië is ingeluid door de beëindiging van de produktie van Canberra-straalbommen- erpers en het ontslag van duizenden ar beiders in de verdedigingsindustrie. Dit zijn de eerste maatregelen van vele in grijpende wijzigingen. Men vermoedt' ■oorts. dat de dienstplicht voorlopig be kort zal worden en dat in het leger de nadruk gelegd zal worden op de vor ming van kernen geheel mobile stoot troepen. V olkskapitalisme Meer dan 1260 spillen doen hier het werk voor' de ringspinner. Inzicht in het gehele produktie- proces en goede indeling van eigen werk zijn echter onont beerlijk. Zonder dat zal het pro dukt niet kunnen beantwoorden aan de eisen, die de klant stelt. Anderhalf miljard bakste nen verlaten jaarlijks de 250 baksteenfabrieken, die ons land telt.'En al die anderhalf miljard ste nen werden stuk voor stuk met de hand op auto's geladen, bij de bouw werken weer afgeladen en bij de metselaar op de stelling gedragen. A3n deze wel bijzonder verouderde toestand komt binnenkort geleidelijk eind, nu een studiecommissie van de baksteenindustrie een nieuwe methode an vervoer heeft uitgedokterd en door emonstraties heeft bewezen, dat deze ieuwe inderdaad in alle opzichten het ei an Columbus is. Men stapelt de stenen .in de ovens op m bepaalde manier op, en op een spe ciale kruiwagen worden deze stapeltjes stenen na het bakken naar buiten ge bracht. Daar staat een man met ijzer- draad en een tang klaar om elk stapeltje en strakke staaldraad te „verpak- De aldus verkregen stapeltjes ver pakte bakstenen zitten door de ijzerdraad goed bij elkaar, dat een vorkheftruck zonder meer „op de tanden" kan nen. Op de auto worden de stapeltjes zonder meer naast eikaar gezet, en het bouwwerk pakt een kraan-haak ze van de auto en deponeert ze dan naast de metselaar op de stelling, die alleen maar het ijzerdraad behoeft stuk te knippen om de stenen stuk voor stuk te kunnen pakken. Het transport wordt door deze vinding veertig procent goedkoper en wat dat op anderhalf miljard stenen per jaar be tekent, is gemakkelijk voor te stellen. Volgens de oude methode brengen een chauffeur en twee helpers duizend ste nen in ongeveer zeven en een halve mi nuut op de auto en hebben drie man elf en een halve minuut nodig ze af te laden en op de steiger te brengen. Volgens het nieuwe systeem vraagt het laden van duizend stenen slechts één man (met een heftruck) en een tijd van nog geen vier minuten; het lossen bij het bouwwerk en het op de steiger brengen kost nu slechts zeven minuten. In geld uitgedrukt is het verladen van stenen volgens het nieuwe sy steem per duizend stenen vijf gulden goedkoper dan op de conventionele manier wat dit per jaar bij ander half miljard stenen als nationale pro duktie betekent, zal ieder duideltyk zijn. Een nieuwe machtsverschuiving voltrekt zich 'ET VOLKSKAPITALISME ontwikkelt zich in de Amerikaanse econo mie. Dit is een machtsverschuiving, waarbij de kleine spaarders in toe nemende mate de eigenaars worden van de grote ondernemingen. Enige miljoenen Amerikanen hebben him geld in aandelen belegd en zijn een factor van betekenis geworden in de Amerikaanse economie, aldus ver telde de president van de New Yorkse effectenbeurs, de heer G. Keith Funston in een rede voor de American Business Club te Amsterdam. H Hierdoor wordt het mogelijk de winsten onder brede lagen der bevolkii delen en een uiterst belangrijke mijlpaal in het economische leven te passerei Dit verschijnsel is ook voor Europa belang omdat daar het kapitalisme groeiperiode doormaakt, welke voor bevolking een verhoging van de levens standaard in het vooruitzicht stelt, in het bijzonder in Nederland. Tegen 1966 moet de Ne derlandse nijver heid haar vaste be leggingen met 46 procent verhogen, terwijl aan de an dere kant de Ne derlandse spaarder ervaren heeft dat de zogenaamde ri sicovrije spaargel den hun koop kracht niet altijd behouden. Dit zou er in toenemende mate toe kunnen leiden, dat kasmiddelen vloeien naar de risicodragende sector. Een over brede lagen verspreid aande lenbezit is een sterke plant, die in demo- ratische grond wortelt. Ramp van 1929 Wat het risico betreft, is spreker de ramp van 1029 niet vergeten, maar we tenschappelijk onderzoek, grotere pro- duktiviteit en meer stoffelijke welstand zen op een zonnige toekomst. Er zijn Amerika's economie schokbrckers ge bouwd en er zijn meer punten van ver schil dan van overeenkomst met 1929, de hü- Met het oog op de risicofactor es hij er op, dat de Amerikaanse be legger pas investeert na voorzieningen Turh is het zo TW) Voor oim gevoel moet rijst In Indonesië een inheems produkt zijn. De bevolking verbouwt het op grote schaal en voedt er zirh mes en, af gaande op de vele Indische eethuisjes in onze grote steden, hebben ook vele totoks de smaak van de rijsttafel leren waarderen en zijn zjj de kruidige rijst- voorkomt, vonder det deze streeks verband kan worde met de cultunrrijet. Of in Mesopotamia. De rijst een duizenden jaren ot "r 2000 jaar vo toch i cultuui gerechte, rüst mei n bovi rijstebrij die rrzake. Rijst kent i hoofdgroepen Ie bergrijst of in de lage gebieden groeit en een groo gedeelte van het jaar onder watei moet staan, ongeveer zoals hier te landt het riet Onder de wilde rijstvariëteiten kat men eveneens twee hoofdvormen on deraeheiden, waarvan de namen t waarschijnlijk weinig zullen Interesseren maar die desondanks als basisvormer kunnen worden beschouwd, waaruit di tegenwoordige rijstsoorten zich hebbei ontwikkeld. Men moet de plant in ha. huidige vorm dus ontstaan denken doo kruising in de loop Op Ja >mst der Hindoes ingevoerd erf is aarschjjnlijk door de voorouder* der genwoordige Indonesiërs in het Nieuw enen tijdperk uit Achter-Indië mee- -bracht. Dal was omstregks de 2de of Ie eeuw na Chr. We zijn hiervan zo ertuigd, omdat de oorspronke- Indonesië (verwant sterk de Am t kende, ralische 'olker rel aardig i do, Indoi de tocht van naar Indië (eind i dat de Romeinen Augustus, dus om ran de Chr. tijd let de rijst bekend et produkt droeg mdat tellen dit er bü. ika als m Afrika Ziezo, het nodige voorbehoud heb ben we reeds gemaakt. Wat nu de in Indonesië verbouwde rüst betreff, hier van heeft de bakermat vermoedelük in Bengalen gelegen, en van het Ganges- gebied uit heeft de odig heeft? Vanwei tof! Dat lükt tegen- l deel i ar Chin rcld Japar reid. Europees-Afrikaanse tolunie op komst Frankrijk en België zullen aan de con ferentie van de ministers van buitenland zaken van de zes landen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, binnenkort te Parijs zal worden ge houden voorstellen een economisch blok rormen, dat West-Europa en de Franse Belgische gebieden in Afrika, waar binnen de handel vrij zou zijn, moet om vatten. Het plan is dit economische blok Eurafrika" te noemen. Boekhouder verduistert twintig mille De boekhouder H., werkzaam bij één der plaatselijke bedrijven te Baarm i arresteerd wegens verduistering vat geveer twintigduizend gulden. In eet riode van anderhalf jaar boekte de steeds gefingeerde uitgaven en stak het geld in eigen zak. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Zuid-Slavië naar socialisten Een lid van de communistische partij i Zuid-Slavië zal aanwezig zijn op de conferentie van Aziatische socialisten, die volgende maand in Bombay wordt gehou- Volgens waarnemers doet dit opnieuw het standpunt van de Zuidslav ieche com munisten uitkomen, dat samenwerking met de socialisten noodzakelijk i6. s&r -maan. óvenAotM.. is Moeder ei altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! tegen onverwachte en vaste verplichtin gen. Hij waraschuwde tegen „tips" en wilde plannen om snel rijk te worden. Men moet geen groter risico'* nemen dan men dragen kan en betrouwbaar advies inwinnen. Vereisten zijn een regelmatig inkomen, spaargelden en bescherming tegen onvoorziene omstandigheden. Voorts vertelde de heer Funston. dat Amerika's beleggingen in West Europa sinds de oorlog verdubbeld zijn tot 4.C miljard dollar, waarvan 1.6 miljard ef fecten Een derde van deze laatste zijn Nederlandse waarden. Bovendien zijn de beleggingen van Nederland in Ameri kaanse effecten een half miljard. In Ko ninklijke is door Amerika een half mil jard belegd, een overweldigende motie van vertrouwen. Spreker hoopte/ dat an dere bedrijven het voorbeeld van Konink lijke zullen volgen om hun fondsen binnen het bereik van de Amerikaanse belegger te brengen. Exploratie in Frans Guyana In de komende jaren zal de maatschap- PÜ Billiton in Suriname een grote uit breiding ondergaan, aangezien de vraag iar bauxiet door de aluminiuraindustrle ;neemt, aldus het lid van de Haagse directie van de Billiton, ir. Ph. H. A. Zaalberg te Paramaribo. Men heeft niet genoeg bauxiet aan te bieden om alle klanten tevreden te stel len. Met de Olim Metals Corp. b.v. is een contract afgesloten, dat in januari ingaat. Maar deze wil meer erts hebben en zal dit jaar zelfs 80.000 ton afnemen. Deze bauxiet zal op Trinidad worden opgesla gen. Het ligt in de bedoeling, aan de Golfkust een aluminium fabriek te bou- De Billiton heeft inmiddels concessie aangevraagd voor exploratie in een uitge strekt gebied aan de Coppename. Als voldoende bauxiet wordt gevonden, en in deze omgeving een apart mijn bedrijf stichten. De chef-geoloog van de Billiton, dr. Krobt. is in opdracht van een syndicaat. gevormd door de Billiton en twee andere maatschappijennaar Frans-Guyana ge reisd om na te gaan of daar nog gele genheid is voor exploratie. Het syndi caat zou belangstelling hebben voor geheel Midden- en Zuid-Amerika. Het bauxietbedrijf van de Billiton in Suriname bevindt zich ca 30 kilometer stroomopwaarts van de Surinamerivier. De ontginning geschiedt op de vroegere plantages Onverdacht en Welgedacht. Men is in 1939 begonnen met de explo ratie. ABDIJSIBOOP/3 Meetkundige dienst bestaat 25 jaar De meetkundige dienst van Rijkswater- taat, welke de landmeetkundige werk zaamheden van Rijkswaterstaat bundelt, coördineert cn specialiseert, bestaat maan dag 15 oktober 25 jaar. Dit feit wordt gevierd met een receptie van het hoofd n de dienst, ir. A. J. van der Weele, het nieuwe gebouw aan de Kanaalweg Delft, 's middags van drie tot vijf uur. Op de jubileumdag kan men voorts het in bedrijf zijnde gebouw en een daar in gerichte tentoonstelling bezichtigen. Het jubileumgeschenk van het personeel een wandversiering voor de hal, ont worpen en uitgevoerd door de Vrije Aca demie voor beeldende kunsten te Den Haag. Duits-Brits overleg over vrijhandel De Westduitse minister van economi sche zaken, prof. Erhard en de Engelse minister van financiën, MacI.Iillan, zullea binnenkort een ber reking hebben over het plan van de Britse staatsman voor een Europees vrij handelsgebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5