Nederland wil voor zijn bejaarden zorgen vele Past op voor de blanken, zij zijn lichtzinnig! Pre-ailviezen over huisvesting, arbeid en levensverrijking AAMBEIEN Enorm grote vlucht van chemische industrie verstopping Vond Tito geen de Bulgaarse steun bij partij? Drie vergaderingen over Europese integratie 7 WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 Tweedaags congres in Scheveningen Het toenemend aantal bejaarden stelt ons land voor net nemen van maat regelen, teneinde deze volksgroep, welke enkele decennia geleden nog niet in zo'n grote mate bestond, een goede en haar toekomende levensavond te garanderen. Negen preadviezen zijn uitgebracht om besproken te wor den op een congres, dat gecyjganiseerd door het Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling in samenwerking met de Ned. federatie voor bejaardenzorg en de Ned. vereniging voor gerontologie, vandaag en morgen in Scheveningen wordt gehouden. mensen ingesteld, penslon-tehui- Huisvesting Prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraai Utrecht en Leiden, zegt in zijn pre-advies o.m., dat ons land met 8 pet van de be volking op een leeftijd boven 65 jaar nog niet eens aan de spits staat: in 1947 was dat cijfer in Engeland al 10.5, in Zweden 10, ln Frankrijk 11.7 en in België 11. Het percentage loopt bij ons echter vrij be langrijk op, zodat verwacht mag worden, dat wij tussen 1975 en 1980 de 10 pet. heb ben bereikt, en dat bij een bevolking 14 miljoen zielen. „Bejaarde mensen" noemt men dege nen, die de leeftijd van 65 jaar hebben be reikt; doordat wij thans echter „zuiniger' op de ouder wordenden zijn, waardoor hun lichamelijke conditie veel beter kun nen zijn dan vroeger het geval was, is het de vraag, wanneer men bejaarden „oud' moet gaan noemen. De versleten mens var 40 tot 50 jaar van vroeger was ènders ver sleten dan degenen, die nu de leeftijd var 70 of 80 jaar hebben bereikt. Daardoor is de gerontologie van karak ter veranderd. Op 65-jarige leeftijd komt er in ons land (behoudends andere bepalingen) ge woonlijk een eind aan de produktieve arbeid en wordt het pensioen verleend. Pensioen kan zijn iets dat wordt opge legd, of wel iets, dat eindelijk wordt worven. Telkens weer blijft het de v hoe de betrokkenen de pensionering zelf ondergaat. De gepensioneerde, die de arbeidsmarkt heeft verlaten, wordt van produktief sumptief en dus weer gelijkgesteld met het kind, dat nog niet economisch-produk- tief is, met dit verschil, dat hij voor de sociaal-economische samenleving „duur der" is dan het nog niet arbeidende kind. Het is echter in vele gevallen niet zo 'n geheel nieuw middel tegen Slik dit tabletje en stil de pijn Hemotabs-een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS t Hughes Ltd., Manch Over de huisvesting van bejaarden zijn pre-adviezen uitgebracht door prof. ir. J. H. Froger, hoogleraar te Delft en ir. H. J. Meijsing te Delft. Huisvesting van bejaarden moet worden gezien als een normaal bestanddeel van de volkshuisves ting, waarbij iedere vorm van apartheid zoveel mogelijk dient te worden vermeden, aldus de pre-adviezen. Een massale en ge normaliseerde woonvorm is voor oudere mensen ongeschikt in verband met hun verminderd aanpassingsvermogen. Aan woningen en tehuizen voor bejaar den dienen hogere eisen te worden gesteld aanzien v?n constructie en outillage daarom is voor deze bouw ruimere financiële rflkssteun nodig op grond van woningwet of de premie-regeling. De medische en sociale aspecten van het bejaardenvraagstuk werden belicht door dr. R. J. van Zonneveld te Den Haag. Deze zegt o.m. dat bejaarden evenveel recht hebben op goede huisvesting, welke hun gezondheid ten goede komt, als jeug diger personen. Er dient echter op gelet te worden, dat zij daarbij zoveel mogelijk zelfstandigheid en eigen verantwoorde lijkheid behouden, omdat hierdoor eigen activiteit en contact met de samenleving worden gestimuleerd. Ook hij dtlngt er op aan, dat onverwijld moet worden begonnen met de bouw van meer woningen voor bejaarden. Levensverrijking Met gezondheidszorg en huisvesting is echter het bejaardenvraagstuk niet opge lost. Van groot belang is het, dat bejaar den een hun voldoening gevend leven kunnen leiden. Daarbij gaat het volgens de pre-adviseur mr. J. A. J. Meijer uit Hilversum om de voorbereiding tot een „geslaagde" oude dag én om de levensver rijking tijdens de periode van de oude dag zelf. Opvoeding en zelf-opvoedlng zijn hiertoe nodig. Juist is het, zijn tijdig rekenschap te geven van de waarden van het oud-zijn, de bezonkenheid en de wijsheid welke daarin zijn te vinden. Na het 55ste lei jaar moet de bezinning op het oud- deri reeds beginnen, opdat het loslaten van bepaalde dingen in het leven vj werkende mens straks zonder al te veel pijn geschieden kan en nieuwe perspectie ven voor levensverrijking zich openen. Medemens en samenleven kunnen veel bijdragen tot deze levensverrijking der bejaarden, is de mening van dr. C. Gilhuis, gereformeerd predikant te Den Door het wegvallen van vrienden familieleden kan voor de hoogbejaarde gemakkelijk vereenzaming ontstaan. Daaraan moet men denken bU het bezoe ken van bejaarden. Het particulier initia tief in bezoek en hulp aan bejaarden moet gestimuleerd worden, ook b(j vitale ouden van dagen. Zulk particulier werk Is dik wjjls verrijkender d.an het georganiseerde liefdebetoon. Maar ook bij deze hulpverlening men moeten uitgaan van de gedachte, dat de zelfstandigheid der bejaarden niet dergraven dient te worden. De betekenis van de kerk voor de levensverrijking bejaarden moet in de bijdrage, welke de samenleving heeft te bieden, niet het hoofd worden gezien. Toch nog arbeid Een belangrijk aspect van het vraagstuk der bejaardenzorg is de arbeid. De heer J. de Groot te Velsen stelt, dat gezonde bejaarden matige tot lichte arbeid kunnen verrichten, mits aan bijzondere eisen, vooral wat vorm en tempo betreft, kan worden voldaan. Produktieve arbeid, zo als in de bedrijven voorkomt, is in het algemeen weinig of niet geschikt. Daar er geen reden bestaat, gezonde be jaarden de mogelijkheid tot'het vervul len van een rol ln het maatschappelijke leven te onthouden, dient hun de moge lijkheid te worden gegeven, een zinvolle plaats in de maatschappij in te nemen. Hoe, dat zal onverwijld moeten worden onderzocht. Vochema-expositie geopend T~AE DERDE VOCHEMA-EXPOSITIE gisteren te Utrecht in de Bernhard- hal geopend, zou reeds een bezichtiging waard zijn, wanneer de ex posanten slechts hadden beoogd alle belangstellenden een indruk te geven xan de enorme bedragen, die in de vorm van machines jaarlijks per ar beider in de bedrijven geïnvesteerd moeten worden. In het bijzonder geldt dit voor de chemische industrie. De Vochema is een gespecialiseerde beurs voor machines en apparaten in de chemische-, farmaceutisch-, zuivel-, voedings- en genotmiddelenindustrie. Wat wacht emigrant in Zuid-Afrika? „Ek es geen slaaf van mij woord nie wordt doodleuk gezegd 1953 werd per arbeider in do chemi sche industrie geïnvesteerd 2700, vooi 1955 bedraagt dit cUfer 5500 per arbei der. Voor de zuivel is dit bedrag f2300 oor de voedingssector 1800. Al deze iterlngen berusten voor 80 pet op zelffinanciering van de bedrijven. van de interessante aspecten van de Vochema 1956 is nu, dat men ditmaal bijzonder de aandacht heeft gevestigd op de rentabiliteit van deze per arbeider zo hoge investeringen. Een rentabiliteit, die verhoogd kan worden door het werk van de arbeider kwalitatief op te voeren, dus door zijn opleiding te verbeteren. Chemiciensopleiding Ter verbetering van de opleiding van de arbeider in de chemische industrie heeft het gezocht in de richting van een speciale chemicien-opieiding aan de technische scholen. En va drie jaar expe- iteren trad gisteren op de Vochema de Stichting Opleiding Chemicien voor het voetlicht met een gloednietiwe opleiding. Er is drieërlei opleiding mogelijk. In de eerste plaats de klassieke methode, waarbij de leerling na het verlaten van de lagere school drie jaar de technische school bezoekt, met daarop aansluitend gedurende twee jaren opneming in het leerlingenstelsel. In de tweede plaats kunnen oudere arbeiders via het leer lingenstelsel en een enkele dag theore tisch onderwijs per week de opleiding volbrengen en ten slotte is er nog een schriftelijke cursus mogelijk. Na met gunstig gevolg afgelegd examen geven deze nationaal ingerichte opleidingen recht op een algemeen erkend diploma. Volgens cijfers van het Centraal Plan bureau zal de omzet van de chemische industrie tot 1970 stijgen van 2 tot 4 mil jard gulden en de export van 0,9 miljard tot 2 miljard; het aantal werknemers van 60.000, waarvan 6000 een bedieningsfunc tie heeft, tot 80 000. waarvan 12.000 che- miciens. In Europa bezet do chemische industrie van de Benelux de tweede plaats, na West-Duitsland. De tentoonstelling die tot 17 oktober te bezichtigen zal zijn, werd gistermor- geopend door drs. J. H. D. van der Kwast, directeur-generaal voor handel en nijverheid van het ministerie van eco- sche zaken. Hij zeide onder meer: omzet van de chemische en far maceutische industrie steeg sinds 1948 belangrijk sterker dan die van de gehele Nederlandse industrie Het indexcijfer 1955 was 282 en het landelijk ge middelde slechts 231. Bijzonder spectacu lair is de ontwikkeling van kunststoffen, lakharsen, nylonvezels, streptomycine en vitamines. Het aandeel van beide industrieën in de totale omzet steeg van 8 pro cent in 1954 tot bijna 9 procent in 1956 en het aandeel in de totale buitenlandse omzet klom van 11 tot 12 procent. In deze industrieën is niet het concurrentie-probleem het grootst maar het bijhouden van de ontwikkeling in het buitenland. dat de gepensioneerde als gewaardeerde arbeidskracht voor de samenleving ver- valt. Nu de leeftijdsopbouw in West-Euro pa zodanig wordt, dat het aantal der niet- produktieven gaat toenemen,zal de ar beid der ouderen, op een ander plan, wel kom zijn. Een groot probleef is ook de huisvesting voor bejaarden. Hét is minder vanzelf sprekend dan vroeger, dat zij door fami lieleden zullen worden verzorgd. De pro blemen, die uit dit alles voortvloeien, zijn bekend; men studeert op het vinden van een passende huisvesting der bejaarden en op het behoud van hun relaties met de samenleving. De zelfstandigheid Dr. J. Groen, medicus, bespreekt o.m de lichamelijke betekenis van het ouder- worden en de verschillende ouderdoms ziekten. Ten slotte merkt hij op, dat rust in de zin van niets-doen voor bejaarden funest moet worden geacht. Hij noemt daarbij de mogelijkheid van omscholing van bejaarden voor lichte arbeid. In de praktijk brengt omscholing tot en het aanvaarden van een nieuwe taak echter vele bezwarn mee. De bejaarde mag niet teveel moeite hebben met het aanleren van nieuwe dingen, ook mag een nieuwe positie hem niet schaden in zijn prestige van bejaarde, anders zal hij zich ongeluk kig of ziek gaan voelen. Van groot belang is het, gezonde be jaarden hun zelfstandigheid te laten be houden. Dan moet er echter huishoude lijke hulp zijn. En dient er samenwerking te zijn met hulsarts en wijkverpleegster. Chronlsch-zieken of bedlcgerigen beho ren niet thuis In een op gezonde, zelf- Conferentie over Islam door „Kerk en Wereld De Islam als godsdienstige en politieke wereldmacht is het thema van een con ferentie, welke „Kerk en Wereld" op 17 18 november in het Eijkmanhuis Driebergen organiseert. Als sprekers tre den op dr. A. Th. van Leeuwen r „De Moslimse wereld in beweging" ds. W. A. Bijlefeld over „Is een werke lijke ontmoeting tussen Islam en Chris tendom mogelijk?" Naar Suriname Waarschijnlijk zal het eerste detache ment van de 3e Suriname compagnie 1956 vrijdag met de Cottica naar Suriname vertrekken. B. de Vries, havenmeester van Am sterdam, gaat 1 januari met pensioen wordt opgevolgd door de commandant] maritieme middelen Amsterdam, tein-ter-zee W. A. Montanus. Gen. II: mej. H. S. Utrecht, B Pollock, USA. H. van Rees J. Rinpelberg te Utrecht, G. G. Scher issen (Gld.), R. E. Spijker te Leiden. L .athof te Leiden en S. H. M. Vrind te emi-artsexamen: de heren F. M. Gcrrl istEecst, C. H. Gins te Harderwijk, W. sg. A. de Grave e Den Haag en i de Graaff te Den Ht AMSTERDAM (G.U.), 9 okt. Geslaagd voor erkelijk examen: S. de Boer. Beverwijk. AMSTERDAM (V.U.), 9 okt. Geslaagd voor and. ex. geneeskunde II: A. J. Otto. Dordrecht, C. E. Smit, A'dam. H. A. van Wijngaarden, lilversum. P. v. d. Zwaag, Sneek. AMSTERDAM (G.U.). 9 okt. - Geslaagd voor and geneeskunde (2e ged.l: R A. Bantle. Dja- arta. A. C. Brecbaart. Arnhem, mej. F. R. tract. A'dam. J. P. Kool, Klaten. J. F. W. A. ange. Surabaja. M. G. Leopold. Hengelo, mej. an len Nio, Djakarta. W. B Vernoul. Haarlem. (Advertentie) Gaef da strijd niet op tegen wond één - 8e week i pilletjes zorgen v voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen krarht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af. u la een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel ettn, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens paar Carters TNE BEVOLKING van de Unie van Zuid-Afrika is in het tijdsverloop van de laatste 50 jaren veel veranderd en helaas niet ten goede. Indach tig aan hetgeen Penning eens schreef over de boeren tijdens de boeren oorlog, over hun godsdienstzin en hun vertrouwen in de Allerhoogste kan men nu constateren dat veel is veranderd. Als men terugdenkt aan hun strijd die gevoerd werd met in de ene hand het geweer en in de andere de Bijbel en op hun lippen het gebed dan komt het verlangen in de mens op om naar zo'n land te emigreren. Al is het gevecht met het geweer niet meer nodig, toch zou je graag meedoen aan de strijd tegen het verval. Ook zou je mee willen doen om ook daar die sociale verbeteringen te brengen die kunnen leiden tot opbloei van het land en haar bevolking. Als emigrant zou je dit volk weer willen brengen waar het zijn moet, n.l. op de plek waarop God hen gezet heeft. ligt het heus niet in mijn bedoeling om alles zwart te maken en de Afrikaners zoveel mogelijk af te breken. Ook hier zijn hardwerkende mensen, die het lev< ernstig opnemen. Maar deze categorie niet zo groot en is in evenredigheid m Holland te klein om een gedegen indruk van de bevolking te geven. Ruwe sport Nu nog iets over de sport: Deze verschilt veel met die in Europa. Zo is bijv. rugby wel als de voornaamste sport te beschou wen. Daar kan je dagelijks van le zen in de dagbladen. Het „Spring- De ogen zou je voor hen willen ope nen om hun te laten zien wie en w. Afrikaners waren omstreeks 1900. Naar zo'n volk zou het een voorrecht geweest zijn om te emigreren. Hun taal en godsdienst doet Je vanzelf vertrouwen scheppen en gaf ons uit Holland vandaan e enzekeré voorstelling van zaken die je Brief van een emigrant (2) de overtuiging gaf dat Je door dit volk als gast ontvangen en behandeld worden. Bij mijn aankomst In Z.-A. ben lk naar dit Afrikaanse volk gaan zoeken en wat heb ik nu, na ongeveer een Jaar tijd gevonden? Luxe is troef Door de rijkdom aan delfstoffen (goud i diamanten) aangetrokken, zijn uit alle Indstreken der wereld de vreemdelingen binnengestroomd. Al deze mensen, gedre- door gewin en goudkoorts, waren niet de besten. Deze buitenlanders hebben vermengd met de Boerenbevolking. In de steden is dan ook nog maar weinig Zuid-Afrikaanse ras. Ook het platteland kan en wil niet langer die vermenging tegengaan en als gevolg daar- begint de moderne en mondaine In vloed zich steeds meer te openbaren. In Pretoria kan men de gegoede vrouwen, dik geverfd en zwaar gepoederd, rokend straat en in de bus aantreffen en de eeste van deze vrouwen gaan graag >or Engelsen door. De winkels die voor het uiterlijk „schoon" voor de dames zorgen, verdie- hopen geld. Maar ook ln de armen wijken, waar men zich nog niet geneert de Afrikaanse taal, vindt men de v rokend op straat of ln de bus. Door de armoede gedreven en de zucht luxe trekken zij er op uit om geld te verdienen. Menig Afrikaner leeft bo- zljn stand en om dit euvel te ver helpen moeten deze vrouwen wel bui tenshuls verkeren. De Kaffermeid doet het huishouden en zorgt voor de kinde- ïn daar vader en moeder geen tijd hebben mpet de Kaffermeid de kinderen ipvoeden.Wat het opgroeiende geslacht, op deze wijze grootgebracht, straks voor de maatshcappij zal gaan betekenen, laat h niet moeilijk voorstellen. Voorts heb ik geconstateerd dat de Afrikaner met z(jn beloften gemakkelijk omspringt. Ze zeggen b.v. doodleuk: „ek Is geen slaaf van ml) woord nie". Wjj Hollanders nemen een gegeven belofte zwaarder op en proberen deze zoveel mo gelijk na te komen, maar In Zuld-Afrlka maakt men daarvan geen gewetensbe- Met de opsomming van al deze feiten licht door officiële personen, die mei mooie kant laten zien. In 't jaar dat ik me nu'tussen de bevolking heb begeve heb ik veel kunnen zien en kunnen mee maken en ik moet zeggen dat deze tijd nog te kort is geweest om alles in finesses te beoordelen en te overzien. Uit de aard der zaak is er nog veel meei waarover geschreven kan worden, mqai deze feiten treden niet zo naar bulten er staan meer of minder buiten het ge meenschapsleven. Dit zijn de dingen die meer het privéleven van de Zuid-Afrika ner aangaan, zoals drankgebruik, huwe lijk, partijtjes, enz. enz. Volgend maal Sociale voorzieningen Tijdens een plechtige bijeenkomst in de Hervormde kerk van Wage- ningen is minister Mansholt het ere-doctoraat in de landbouwkunde verleend. Op de receptie dronken de kinderen van minister Mansholt v.l.n.r. The da (11), Jan, (12), Lideke (15) en Gajus (17) een glas met hun vader. Joegopress, het semi-officiële pers bureau van Zuid-Slavië, heeft commen taar geleverd op de officiële verklaring, welke zondag werd uitgegeven na de be sprekingen te Belgrado van Zuidslavische en Bulgaarse leiders der communistische partijen, waarbij gesproken werd van con tacten die tussen de partijen gelegd waren. Joegopress nu meent, dat de besprekin gen een volkomen mislukking zijn gewor den en formuleert dit aldus, „op de be sprekingen in Belgrado deden zich moei lijkheden. onenigheden en onduidelijke concepties voor over verschillende e tiële kwesties van socialistische praktljic Waarnemers in Belgrado zeggen, dat de Bulgaarse communistische partij schouwd wordt als een van de hardnek kigste supporters der Russische partij weinig wil weten van de destalinisatie. Men gelooft daarom, dat het mislukken van de onderhandelingen een weerspiege ling is van het resultaat van 16 dagen onderhandelen tussen president Tito de Russische partijleider Kroesjtsjef. Neen, zo idyllisch is Zuid-Afri- ka al lang niet meer. De toe vloed van vreemdelingen uit alle delen der wereld naar de rijk dommen die in de bodem ver borgen zitten, heeft het karak ter van het Zuidafrikaanse volk in de laatste halve eeuw radicaal veranderd. Zo'n oude boerderij (hier de Old Drosty in Swellendam) herinnert ons nog even aan het rustieke ver leden van Oom Paul; maar deze illussie is na een kort verblijf in dit land reeds spoedig ver stoord. bokkenspan" is de nationale ploeg en is sterk vertegenwoordigd door studenten. Ook is dit span lange tijd wereldkampioen geweest. Pas dit jaar zijn ze als zodanig onttroond. Wie zich een plaats kan veroveren in deze ploeg is, wat zijn maatschap pelijke positie betreft, geborgen. Voorts wordt er getennist en gewor steld. Dit worstelen wordt „stoeien" genoemd. Een variatie daarop is het robstoeien. Maar dit robstoeien heeft niets meer met beschaving te maken. Daarin is alles geoorloofd en hoe gemener het er aan toegaat hoe mooier het gevonden wordt Dit is in 't kort iets over de bevolking en haar eigenschappen. Het moet mij wel van 't hart, dat mensen die hier komen voor een maand of zo, om hier studie te maken van de bevolking en dan terug keren naar Holland om lezingen te hou den, bitter weinig van de toestanden kunnen weten. Veelal worden ze inge- Politieke wapenschouw in Straatsburg In het oude Straatsburg is vandaag weer een groot aantal Europese par lementsleden aangekomen, die in de volgende twee weken een politieke wapenschouw zullen houden. In drie opeenvolgende vergaderingen zullen de actuele problemen, die met de integratie van Europa samenhangenwor den besproken. Morgen komt de vergadering der West- europese unie bijeen, welke maandag zal worden afgelost door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, waarin de parlementen van vijftien lan den vertegenwoordigd zijn. Voorts staat de jaarlijkse gecombineerde vergadering van de parlementaire orga nen van de Raad van Europa en Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal op het programma De voornaamste punten, die besproken zullen worden, zijn de stand van de Europese bewapening, de vorde ringen die gemaakt zijn met het in Brus sel ln studie zijnde plan voor een Euro pese atoomgemeenschap en de mogelijk heid om nieuwe stappen te doen op de weg naar een Europese eenheidsmarkt. Bovendien zal In de raadgevende ver- Dijk dwars door Kaspische Zee Rusland Is van plan, de Kaspische zee door middel van een 450 kilometer lange dUk in tweeën te snUden om daardoor het niveau van het noordelijke deel weer tot het oorspronkelijke peil op te voeren. De bodem van deze zee zakt namelijk voortdurend, waardoor de visserijhavens en -gronden in het noorden droog komen te liggen. De Kaspische zee levert de Russeij een groot deel van de kaviaar, die zoals men weet geleverd wordt door de steur. De dijk zou in de richting oost-west over het eiland Koelaly gelegd worden. Men wil ln de dijk twee sluizen maken om schepen en de vis ln staat te stelien, te passeren. Het noordelijke zeebekken, dat door de Wolga wordt gevoed, zou door deze ingreep tot het normale niveau stijgen en daardoor zouden de verlaten gebieden aan de kust van Kazakhstan kunnen herleven. In het zuiden grenst Iran aan de Kaspische zee. Hevige gevechten op West-Ja va Aanhangers van de Daroe-l-Islam heb ben aanvallen gedaan op enkele dorpen in de omgeving van Java's grote garni- zoenstad Bandoeng en 115 huizen in brand gestoken, aldus delen plaatselijke autori teiten volgens Ass. Press mede. Twee per sonen kwamen om het leven en drie wer den gewond. De bende was 100 man sterk. Aan de andere kant meldt het A.I.D., dat volgens de Indonesische legervoorltch- tlngsdlenst vele zuiveringen In West-Java zijn verricht. Bij kampong Tjisaroea, on derdistrict Karangkami in Tjiamis wer den door de desawacht twee bandieten gevangen genomen. In Kampong Wates, Madjalenka, doodde het leger 6 bandieten onder wie een kolonel. In kampong Pntjet, Madjalaja. zijn in een gevecht met 60 op standelingen 2 gevangenen gemaakt. In Nagrak, Tjiamis. sneuvelden 2 bandieten. In Manondjaji. Tasik, 5 en ln Goenoeng Kembang werd één gevangen genomen en een stengun buitgemaakt. In Atjeh is in een gevecht met opstan delingen een officier van het leger ge sneuveld. Drie anderen werden gewond. gadering de bespreking pees Sociaal Handvest worden hervat. Deze kwestie is ln Straatsburg al eens eerder in behandeling geweest, maar werd toen vertraagd doqr meningsverschillen tussen de sociale en economische commis sies. Zoals zo vele malen ln het verleden wordt met de grootste belangstelling uit- de houding, welke de Britse Euro- afvaardiging zal

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7