ZWITSALINE gelee High-Fidelity is jongste mode in radiowereld CONCESSIES AAN SLECHTE SMAAK Nieuw kabinet op komst Haringvangsten waren tot nu toe slechter dan vorig jaar Mobiloil verkoopt nu ook benzine Egypte: onderhandelen maar geen dictaat ACADEMISCH E EXAMENS Welke weg wijzer? DINSDAG 9 OKTOBER 1956 Voorkeur voor buitenlandse produkten teruggedrongen NA EEN STRIJD van meer dan een kwart eeuw tegen de geluidsver vorming, hebben de Nederlandse radiofabrikanten vorig jaar concessies moeten doen aan de publieke smaak. Aan de donkere bas tonen het „bruine" geluid, zoals men zegt moest een ruimere plaats worden ingeruimd, dan welluidend was. Een gevolg van de ge bleken ongezonde voorkeur van zo'n aanzienlijk getal Nederlanders voor het buitenlandse produkt met hoempa-complexen. De geluidsverdieping van de Nederlandse toestellen heeft duidelijk merk baar resultaat opgeleverd. De buitenlandse concurrentie kon een aanzienlijk eind worden teruggedrongen, zij het dan missschien mede door het feit, dat er ook een andere regeling kwam inzake de winstmarges voor de handel, nadat het bestaande kartel was ontbonden. Ten kantore van Van der Heem N.V., te tafel gekomen. De Duitsers introduceerden Den Haag, hebben we over deze dingen het „mooie bruine geluid" en ze onder wat gepraat met de technici. streepten het nog eens extra met de Ir. W. van Waasdijk, de chef van het prachtige donker gepolitoerde kitsch- radiolaboratorium van dit bedrijf, die alkasten. Het sloeg nog in ook. Iedereen experimenteer gaat dus door. Schoorvoe tend zijn er toestellen op de markt ge bracht met luidsprekers, die niet meer in de kast zitten. Vorig jaar voor het eerst door Erres. De extra-luidspreker met hoge tonen-capaciteit werd niet parallel ge schakeld, maar met de luidsprekers in de kast in een soort gelijkzijdige driehoek op- iteld. Het gaf het effect, of de muziek- bron een breder oppervlak had gekregen. Het heeft de fijnproevers kennelijk ver ast, want dit jaar heeft het buitenland lit snufje overgenomen, om het als .wichtigste neuigkeit" te introduceren 27 jaar in dit vaktuintje aan het wieden i: schetste ons de voortdurende tie in de jonge radiohandel. Andere eisen die a „Aanvankelijk was de enige een radio werd gesteld, dat ze speelde. Daarna werden de toestellen alsmaar ge voeliger. Toen is het tijdperk van de F.M. (frequentie-modulatie) gekomen. Door de oorlog te verliezen kon Duitsland een voortreffelijk F.M.-net opbouwen. De F.M. technisch gezien vrij gammel gestart, werd steeds meer vervolmaakt, maar intussen werd ook de A.M. (amplitude-modulatie) niet verwaarloosd. „Steeds selectiever", was de leus, die hiervoor een tijd lang werd gebruikt. Maar met die leus was de realiteit niet weggevaagd, dat zich vier honderd zenders zaten te verdringen in maar achttien vrije kanalen en dat men onder de gunstigste omstandigheden hooguit zeven zenders storing-vrij kon ontvangen en 's avonds om het maar eer lijk te zeggen, nog een paar minder. Als reclame-element is de selectiviteit dus vrij snel uitgeput geweest. Toen is de geluidskwestie als verkoopargument ter (Vervolg van pag. 1) gesteund door de P.v.d.A., V.V.D. en C.H. De heer Staf heeft deze poging ogenblik kelijk de grond ingeboord door te verkla ren daar niets voor te voelen. De heer Burger zat toen pas goed in de nesten. De enige mogelijkheid om eruit te komen was de liberalen te laten vallen. En die weg heeft h(j ten slotte zonder aarzeling ingeslagen. De heer Korthals was ten slotte niet bereid het departement van verkeer en waterstaat te beheren. Ongewijfeld had de heer Burger reeds geruime ijd eerder klaar kunnen zijn met zijn informatiepoging. De keus waarvoor hij werd geplaatst: èf a r. óf v.v.d., had hij in een vroeger stadium moeten maken. Voor die keus was hij komen te staan, ondanks de steun van de k.v.p. aan de Heit niieuwe kabinet heeft het voor deel dat de socialisten hebben gehou den wat zij hadden. Ondanks de ver kiezingsuitslag is hun positie niet versterkt. De K.V.P. daarentegen heeft het departement van buiten landse zaken nu alleen in handen. Dat is wel een versterking van po sitie. In dit kabinet zal de eerste vrouwelijke minister haar intrede doen: mej. dr. M. Klompé. Vanmiddag was in Wageningen de ere- promotie van de heer S. L, Mansholt. Di moet dan meteen maar de grote verzoen dag zijn. Overzeese rijksdelen Dat het departement van Overzeese Rijksdelen nu plotseling wel kan verdwij nen, is enigszins raadselachtig. De P.v.d.A. zal nog wel enige moeite hebben om dit duidelijk te maken. Instemming De A.R. weigering om het departement van Overzeese Rijksdelen te beheren heeft het nodige stof doen opwaaien. Het is echter opvallend dat het a r.-stand punt gedeeld wordt door de gevolmachtig de ministers van Suriname en de Neder landse Antillen. Zij hebben n.a.v communiqué ook een verklaring afgege ven, waarin duidelijk wordt gezegd, dat het niet te aanvaarden is als de konink rijksaangelegenheden nog langer door het departement van Overzeese Rijksdelen worden behartigd. Die koninkrijksaange legenheden zijn juist het belangrijkste. Zij hebben betrekking op buitenlandse zaken, de defensie en de handhaving van de rechtsorde. Haalt men deze zaken uit het departement van Overzeese Rijksde len, dan wordt dit wel uitermate onbelang rijk. Wel hebben de gevolmachtigde mi nisters Pos en Lampe er geen bezwaa- tegen dat er een departement blijft be staan voor de zgn. inter-regionale aange legenheden. Daaronder behoort o.a. he' welvaartsplan voor Suriname. Het is dui delijk dat voor dergelijke zaken geen af zonderlijk departement in stand gehou den behoort te worden. Een onderafdeling van het departement van Economische Zaken zou deze inter-regionale aangele genheden best kunnen behartigen. Het a.r. standpunt wordt niet alleen door de K.V.P. maar ook door de C.H. ge deeld. De heer Staf beheert nu reeds drie maanden het departement van i Rijksdelen ad Interim en het is geen ge heim dat. hij ook van mening is dat dit departement schadelijk is voor de ver houdingen met de West. De C.H. staat op het standpunt dat dit departement voorlopig nog tijdelijk beheerd moet worden. Deskundigen zeggen dat het de partement van Overzeese Rijksdelen in drie maanden geliquideerd kan worden. vond het mooi en waar men dan ook toestel vond spelen, bleek de regelknop het geluid „lekker dof" gezet te zijn. is voor de geluidstechnici het sein geweest grootste aandacht te gaan schen- dat deel van de toestellen, dat de directe weergave behartigt, de laag-fre- quent schakeling dus, de luidsprekers, de baskasten, reflexkasten, enz. enz. Het be grip High Fidelity is vanaf dat ogenblik in de radiowereld gekomen. „Iedereen naar High Fidelity, een heerlijk ding, waarmee men zuiver wetenschappe lijk niet goed raad weet", aldus ir Van Waasdijk. „We zijn bezig een illusie te creëren. Alle leken denken bij High Fide- weergave, die gelijk is aan de natuurlijke produktie in de studio. Maar dat studioprodukt kan niet in de huiska- worden gebracht. De radiofabrikan ten moeten er dus een illusie van maken. Hoe dichter we de werkelijkheid nu kun- benaderen. bij het luisteren naar een ending, hoe meer H.F. we de ontvangst dus mogen noemen. Illusie benaderd Die illusie kan met verschillende mid- elen worden benaderd. Men kan ten eer- e het vlak vergroten, waaruit het geluid moet komen. Aanvankelijk was het een tbron: de conus van één luidspreker, i miezerig klein gaatje, waardoor heen alle geluid dus gewrongen moet worden. Men maakte dat vlak dus breder en plaat- er meer luidsprekers by. 3D, 4 R, enz waren geboren. Maar het effect is t geweest, wat de geluidstechnici i van hadden voorgesteld, ét is trouwens problematisch of het heeft, een weergave tot 16.000 pi of misschien nog hoger. De gemiddelde het niet. De gehoorgrens boven veertig jaar lig gewoon lijk niet boven 12.000 periodes. Het ge- Kwartellaan 20, Den Haag. T rahsistors Het einde van het H.F.-streven is nog niet in zicht. Het logische slot schijnt te zijn. dat ons van de levens- qrote meubelstukken van weleer een klein chassis zal overblijven, ergens een kamerkast, èn een serie losse luidsprekers, die vakkundig ver spreid worden in onze woonruimte. De ontwikkeling van de transistor, die de volumineuzer lampen bui- zegt de radioman moeten ver vangen wijst in die richting. Een transistor-set neemt niet veel meer plaats in dan een sigarenkistje van honderd. Aan algemene toepassing van dit systeem zijn de radiofabri kanten nog niet toe. Het zal nog wel enkele jaren duren. De ontwikkeling staat nog in de kinderschoe nen. Alleen voor laag-frequente doe len hebben de transistors nog maar effectieve waarde. Voor de kortegolf- ontvangst kunnen de vertrouwde lampen nog altijd niet worden ge mist. Belgen in Nederland verenigen zich In Den Haag >i« opgericht de Belgische Vriendenkring (Amicale Beige), welke vereniging zich ten doel stelt een nauwer coniact tot stand te brengen tussen de in ons land gevestigde Belgen. Men wil dit bereiken door het organiseren van lezin gen, film- en feestavonden, het aankondi gen van culturele manifestaties waarbij landgenoten betrokken zijn en levens zal de vereniging een blad uitgeven. Dat de oprichting van de kring eerst thans tot stand is gekomen, vindt zijn oorzaak In de samenstelling van de Bel gische kolonie. Vijfenzeventig procent van het aantal in Nederland wonende Belgen (het zijn er ruim 20.000.) i« lijk bij de grens gevestigd, zodat zij al zeer veel met hun landgenoten in contact komen. De vereniging start met vierhon derd leden. Het secretariaat is gevesti, Door koude weer Alles hangt af van Engelse walvisserij SINDS HET BEGIN van het haring- seizoen in mei zijn er tot 24 september 32768 kantjes gezouten haring minder aangevoerd, terwijl de aanvoer van verse haring daalde met twee miljoen kg. Ving men vorig jaar in deze periode 479901 kantjes, dit jaar liep dit aantal terug tot 447133 (deze achterstand geldt alleen voor maatjes- en volle haring) De verse haring gaf een daling te zien van 21 naar 19 miljoen kg, waarbij zij aangetekend, dat hierbij de Bres- kens-visserij, die vooral in januari en februari wordt uitgeoefend, is inbe grepen. De slechte verse haringvisserij was er de oorzaak van dat vele grote trawlers, die vooral in IJmulden liggen, overgingen op de verse zeevis. De mindere resultaten bij de haringvisserij worden toegeschre ven aan de koude zomer. Doordat het water kouder was dan normaal is de haring meer naar de oppervlakte gaan zwemmen, hetgeen voor de trawlers die hun netten over de bodem slepen uiter aard nadelig was. De haringaanvoer laat dan ook de sterkste teruggang zien bij de trawlvisserij. De vlectvissers vingen weliswaar even eens minder dan verleden jaar, maar daarbij moet men rekening houden met het feit dat er verleden Jaar tot oktober over het algemeen boven-normale vang- 'eest. Het totale jaarbeeld van 1935 was slecht, omdat de Engelse walvisserij, die ongeveer midden oktober begint, een gro te mislukking is geworden. Het seizoen 1956 kan dan ook zeer zeker nog gunstige resultaten opleveren wan neer de Engelscwal-vlsscry goed word Reeds een groot deel van de vloot vis Grensbesprekingen met Brits-Guyana De regeringsambtenaar van Suriname in Georgetown, dr. J. A. Qulntas T heeft verklaard, dat zijn land ev< Brits Guyana in een vriendschappelijke sfeer het grensgeschil wenst opgelost zien, doch dat er een nternatlonale oplos sing nodig is tussen Londen en Den Haag. Het geschil spruit voort uit een reeds lang bestaande regeling, waarbij de grens geplaatst werd op de westelijke oever de Goranttjn. Britse vissers worden vaak gearresteerd door Nederlandse autoritei ten. Brits-Guyana wenst, dat de grens be paald wordt op het midden van die rivier Kort geleden zijn hierover onderhandelin gen begonnen. op het ogenblik onder de Engelse wal er het wachten is daar op de volle en donke re maan. In die perioden staat er name lijk een sterke stroom, waardoor mer meer kans heeft op mooie vangsten. Volle en donkere maan is het In de komendi maanden op 19 oktober, 2 en 18 november en 2 en 17 december. Gevaarlijke oefen- mijnen op strand In de Noordzee en Het Kanaal wordt een internationale marine-oefening ge houden, waarbij Nederlandse mijnen vegers een rol spelen. Als gevolg van di jongste stormen spoelen op de Nederland se kust bij deze oefeningen gebruikte oefenmijnen aan. Hoewel deze mijnen bij ontploffing geen schade toebrengen aan overvarende sche pen en er met duidelijke letters het woord „dummy" op staat, zijn zij eventuele vinders wel gevaarlijk. De marinestaf adviseert dringend bij aantreffen onmiddellijk de naastbijzijnde politiepost of de commandant van de mij- nendienst der koninklijke marina in Den Helder te waarschuwen. Nieuwe concurrent (Van onze verkeersredacteur) De grote benzlnemaatschappUen ln Ne- srland hebben er sedert kort een ge duchte cnocurrent hUgekregen Mobiloil Nederland N V. te Rotterdam Is namelijk begonnen met het vestigen in ons land van benzinepompen, waar de vloeibare brandstof dan onder de naam van Mobil- gas wordt verkocht, evenals in vele an dere Europese landen. De Socony Mobil Oil Company Inc. is naar activa gerekend op twee na de grootste ter wereld. Êen en twee zijn Esso en Shell. De maatschappij heeft in Nederland tot dusverre alleen maar olie verkocht. Sinds 1 juli j.l. is daarin ver andering gekomen. In geheel West-Europa Finland, Span je en Duitsland om markttechnische re denen uitgezonderd verkoopt de So cony Mobilgroep ook benzine. Nederland, België en Zwitserland waren, na de twee de wereldoorlog, de laatste landen, waar men met de oprichting van eigen benzi nestations begon. Enkele jaren geleden Surinaamse Indonesiërs hebben spijt Verscheidenen willen naar liun land terug De Surinaamse autoriteiten zijn begon- »n bescheiden uit te reiken aan de In donesiërs, die twee jaar geleden het Ne derlanderschap hebben gekozen. Volgens het blad Suriname weigerden verschei dene Indonesiërs de papieren in ontvangst eraen. Op de vraag waarom zij dan de Nederlandse nationaliteit hadden aan gevraagd, antwoordden zij, dat Soemita, leider van de Indonesische organisatie Kaoem Tani Persatoean Indonesia, be weerd had, dat zij met de Indonesische nationaliteit slechts het recht zouden heb- te begraven en in de gevangenis ge zet te worden, terwijl de Nederlandse na- ionaliteit hun alle rechten zou verschaf fen, ook het recht naar Indonesië terug te keren. Nu zij zien, dat dit niet waar is, willen zij hun Indonesische nationaliteit terug, doch dit zal zo gemakkelijk niet gaan. Op de vraag of zij weer naar de stembus zouden gaan. antwoordden zij zonder aarzeling ontkennend. Zij zouden zich niet meer laten beetnemen. In het stemrecht hebben zij geen belangstelling. Zij willen naar Indonesië terug. Legerorder ingetrokken Verhouding militairen- pers verbeterd Minister Staf heeft de legerorder Inge trokken, volgens welke het verstrekker van inlichtingen door militairen aan di pers over aangelegenheden betreffendi de krijgsmacht zonder voorafgaande, er voor ieder geval afzonderlijke toestem ming van de regiments- of korpscomman dant verboden is. Dit geschiedt naar aanleiding van vra gen, die 'net Tweede-Kamerlid E. Vermeel (soc.) stelde naar aanleiding van berich ten, die in de pers verschenen over eer voedselvergiftiging in de Ripperdakazerne te Haarlem. De militair die deze mede delingen had verstrekt is krijgstuchtelijk gestraft. Deze mededelingen vielen niet onder de categorie dienstgeheim, maar onder d( betreffende legerorder. Nasser wil economisch Bandoengfront In een persgesprek op Ceylon heeft d( Egyptische president Nasser gezegd, da' de Wereldbank slechts een politiek instru ment is van Engeland, Amerika er Frankrijk. Hij stelde een economisch front der Bandoennglanden voor, dat zelfde karakter moest hebben als Europese Betalingsunie ter vernietiging van elke westelijke samenzwering te landen. Het speet hem, dat van d landen Perzië en Ethiopi? het impe: lisme steunen inzake Suez. Aziatische Afrikaanse landen kunnen volgens Nas niet rekenen op economische hulp het westen, want deze is Egypte in i jaar onderhandelen nooit aangeboden zonder voorwaarden, die een aanslag de soevereiniteit betekenen, heeft men deze uitbreiding kunnen zien in Noorwegen, Zweden, Denemarken en Engeland. In Nederland heeft de Mobilgroep, die tot voor kort de Nederlandse Vacuum Olie Mij N.V. heette, nog maar enkele stations. In het Westen is Dordrecht de enige stad, waar Mobilgas (gewone) Mobilgas Special (superbenzine) verkocht wordt. Maar voor de naaste toekomst staan grote uitbreidingen op het pro gramma Ontspoorde tram reed wachthuisje omver Niets dan puin bleef over van het tram huisje. dat in Rotterdam op de hoek de Groene Zoom met de Lange Geer stond. Toen RET-lijn 3 bij het omslaan van de hoek plotseling uit de rails liep en tegen het huisje reed. Een meisje, dat in het huisje stond, kon nog bijtijds weg springen. Vier personen werden evenwel gewond, hoewel niet ernstig. Dé Ambonse zaak Door de Eeuwen Trouw heeft een boekje het licht doen zien, waarin ver zameld zijn een uitspraak van H.M. Koningin Wilhelmina over het lot van Ambon op 21 november 1945, de onafhan kelijkheidsdeclaratie van de republiek Zuid-Molukken, beschouwingen J. Mai dr. J. J. P. Boncour, president van de internationale vereniging voor de rechten van de mens, de heren Piet Bakker, prof. mr. P. S. Gerbrandy, prof. mr. J. A. van Hamel, Ti. Krol, prof. dr. W. L. G. Lemaire, pater W. Loop, prof. dr. G. H. J. v. d. Molen, mr. K. T. M. van Rijckevorsel, G. Rit meester, J. H. Scheps, dr. J. J. R. Schmal, prof. dr. S. U. Zuidema en persstemmen over de Ambonse zaak. Tot 29 september 70 gevallen van polio In de week van 23 tot en met 29 sep tember zijn in geheel Nederland 52 ge vallen van kinderverlamming met ver lammingverschijnselen en 18 gevallen var kinderverlamming zonder verlammings verschijnselen aangegeven. Salarissen muziekleraren worden verbeterd In antwoord op vragep van het Tweede- Kamerlid J. M. Peters (kath. v.) heeft minister Cals medegedeeld dat de her ziening der salarissen van muziekleraren aan kweekscholen Is opgenomen in het ontwerp-besluit tot wijziging van hoofd stuk III der bijlage G van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren, waarover onlangs in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg In ambte narenzaken overeenstemming is béreikt. Euratom-eonferentie De stichting Oud-Poelgeest te Oegst- geest belegt op 27 en 28 oktober een ferentie: „Euratom kernpunt Europa". Inleidingen worden gehouden door juffrouw dr. ir. J. H. M. Manders, lid de Octrooiraad, mr. P. Schierbeek, chef directie kernenergie van het ministerie van economische zaken en dooi drs. J. Boekstal. van het directoraat-generaal van buitenlandse economische betrekkingen. (Vervolg van pag. 1) Egypte, India, Engeland, Frankrijk, Rus land en de Verenigde Staten deel zouden uitmaken. Deze commissie zou op een be paalde tijd rapport kunnen uitbrengen de Verenigde Naties, een nieuwe Con ventie bestuderen en een conferentie van alle kanaalgebruikers kunnen voorberei den. De volgende drie punten zouden volgens de Russische minister de grondslag kun nen vormen van een akkoord tussen Egypte en de kanaalgebruikers: 1. Vr(je doorvaart voor alle schepen van alle landen met gelijke behandeling wat tolgelden en andere voorwaarden be treft. t. Egypte, als eigenaar van het kanaal verzekert de vrijheid van doorvaart, houdt het kanaal In een behoorlijke staat, brengt de nodige verbeteringen aan en houdt de Ver. Naties geregeld op de hoogte va gang van zaken. 3. Het kanaal mag nooit het terrein worden van vijandelijkheden en mag worden geblokkeerd. Alle partijen belo ven zich te onthouden van daden, die installaties van het kanaal zouden kunm beschadigen en zouden indruisen tegen de onschendbaarheid van het kanaal. 4. Er zullen toepasselijke vormen van samenwerking tussen Egypte en de ge bruikers van het kanaal tot stand worden Sjepilof noemde de oude Suezkanaal- maatschappij nog een van de belangrijkste bolwerken van het kolonialisme. De we reld is thans getuige van de instelling van het volkomen corrupte imperialistische koloniale stelsel, dat zichzelf had over leefd, zei Sjepilof in zijn redevoering, waarin hij nog meer dergelijke onvrien delijkheden aan het adres van het Westen richtte. De Perzische afgevaardigde, dr. Djalai Abdoh, die opmerkte dat de rechten van de gebruikers van het kanaal moeten wor den gewaarborgd, constateerde dat door de rede van de Egyptische minister het verschil van inzicht is verkleind. De Cubaan Emillio Nunes Portuondo steunde de Brits-Franse resolutie en de Peruviaan Vicator Andres Belaunde sprak zijn oordeel over deze resolutie nog niet uit. Australië steunde de westelijke resolutie. Paul Henri Spaak van België legde er de nadruk op, dat het voorstel van de achttien landen niet in strijd is met de soevereiniteit van Egypte. Het voorstel is zelfs in het belang van het Egyptische volk. Want het beheersorgaan draagt niet alleen een groot deel van de winsten Egypte over, maar neemt ook de verant woordelijkheid op zich van de financie ring van de onderhoudswerken. Dulles akkoord Vandaag zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, die voortdurend poppetjes zat te teke nen toen minister Sjepilof het woord de, een rede houden. HIJ zal de eerste westerse reactie geven op het Egyptische- Russische voorstel. Dullet heeft reeds aangekondigd, dat h(j vrijdag, na de geheime besprekingen van de raad, die vandaag beginnen vóór de Brits-Franse resolutie zal stemmen. Maar vermoedelijk zal Dulles wel meer doen. Want het is bekend, dat hij meer belanp- sfellinp heeft voor de vraag of er grondslag is uoor een akkoord. Het is onmogelijk, aldus sommige diplomaten, dat Dulles zich met het voorstel van Egypte een onderhandelingscommissie in het le ven te roepen kan verenigen. Nog al sensatie verwekte gisteren de mededeling van een lid van de Israëlische vertegenwoordiging bij de V.N. dat Fawzl Egypte wel heeft voorgesteld als een schuldige voogd van het kanaal, maai het land discriminerend zal optreden tegen tenminste vijftien landen. Egypte zou volgens Israël 103 schepen op een zwarte lijst hebben staan, omdat deze immigranten naar Israël zouden heb ben gebracht. Meegedeeld werd nog dat op de zwarte lijst 46 Britse, negen Pana mese, acht Amerikaanse, acht Neder landse, twee Zweedse, een Zwitsers en een Russisch schip zouden staan. De vredesambassadeur Krisjna Menon van India is inmiddels uit Londen in New York aangekomen. Bij zijn vertrek was hij optimistischer dan vroeger over de moge lijkheid van een vreedzame oplossing van het geschil. In Londen heeft hij bespre kingen gevoerd met de voorzitter van de kroonraad, de markies van Salisbury, de minister van defensie, Sir Walter Monck- ton en minister van staat, Anthony Nutting. Vandaag zal ook het bestuur van de nieuwe organisatie van gebruikers van het Suezkanaal bijeenkomen. Het gaat de nieuwe organisatie niet voor de wind. Er zijn namelijk moeilijkheden gerezen over de leiding van de orga nisatie. Hoge maritieme deskundigen zouden er huiverig voor zijn om de functie van administrateur op zich te nemen. Voor deze post zijn Scandina vische en Nederlandse personen ge noemd. De verschillen van mening, die er tus sen Amerika en Frankrijk bestaan over het Suezkanaal worden echter ook als oor zaak van de moeilijkheden genoemd. i Haag. C. L. S. AMSTERDAM (G.U.). 8 okt, loet. geneeskunde mei. A. C Gcrri vet. A. de Haak. J. M. Janbroers, renhuis. H. J. Funkc, B. J. Hellet Smit, Oc Po Giok. mcvi lit, H. R. Kormos, T, E. L. Bienfait, M J, Moer», C. J. M. mej. N. Loeber, R- J. RTÓor~moold, zachte handen FffglgflfffiffiSIÉ'' VERSTOORD EVENWICHT 755) „Het schone is verdwenen en keert niet terug", klaagde W. H. Hudson. Hy h»d hierbij de vogels van de Argen tijnse pams's op het oog, welke prachtige dieren als verweer tegen de opdringende menselijke beschaving de wjjk hadden genomen en zich niet meer op de oor spronkelijke broedplaatsen vertoonden. klacht logelyk echter geldei tailor sprookjesachtige eilanden in de oceane die totaal van karakter veranderden nadat de tnens er de voet had gezet. We behoeven niet direct te denken aan de >rdpartijen onder de takke redoHevcnde'1 nheem vele voorbeelden. De hellingen v«n Trinidad »ijn momenteel bedekt door een spookbos, bestaande uit dode bomen, dank zij het feit, dat de sterrenkundige iland in het begin Halley omstreeks 1700 daar geiten aan volgens de bioloog land bracht. Lord Howe, een eiland ten Au ord. m de dood, door de 'hipbreuk naar land r alle vogels hadden achtige bosreservaat doorwoekerd met dui- ikani, een stekelige c, destyds door kapi- "ddelWe" 'meer heeft aangericht (hoewel die op zichzelf weerzinwekkend genoeg lijn), want ook de toevallige metgezellen van zeelui en ontdekkingsreizigers hebben een stevig handje meegeholpen. Toen St. Helena pas was ontdekt, groeiden op het eiland prachtige hossen van gombomen, eboniet en braiilhout. Maar d» Portugezen voerden er om streek* 1513 geiten in. Dat lijkt op zich zelf een onacbuldige daad, waarvan ruim 40 jaar later echter de rampzalige ge volgen aan het licht kwamen. Want toen hadden de geiten zich in zó sterke mate voortgeplant, dal ze in kudd. anderhalve kilometer lengte ot eiland zwierven, alle zaadplantjes en de jonge bomen vertrapten. door kelijke flora zich alleen nog op de mee ontoegankelijke bergtoppen en krater randen kon handhaven. Wellicht is het overbodig hierover een bioloog te raad- het plegen, want als we ons niet vergissen, :ten had ook Napoleon er een hoekje over kunnen opendoen, dig St. Helena is helaas slechts één van de De dwergkwartels land Laysan stierven in 1924 uit, nadat door de invoer van konijnen van het eiland een zandwoestijn was ge maakt. Enkele van deze kwartels die tevoren naar Midway waren overge- 1 bracht, werden in twee jaar tijd# uitge- oeid, toen in 1943 schepen en Undings- 'aartuigen ratten aan land brachten. F.n DELFT. 8 oktober Geslaa8d vooi bouwkundig ingenieur' F. J. Armbruit. Laren (N.H.), M. van den Bcr ----- L. J. M. Dondci ns. Den Haa i. M. r Tilburg B. J. Hen J. Houtckamcr, R'dam mej. J. F. Mcii. A'dan (O.), mej. F. L. Rein Rincker, R'dam, I. Sal. Deventer, J. Snoei], m. J. L. Den Haag, A. Hagoort, Klaaswaal, Hoofddorp, R. J. Hartman, Den Haag, Iks. R'dnm, P. E. Hocke. Maastricht, icr, R'dam. W A. Klijnstra, Raaltc. H. Meyling. Hengelo im. G. Smlenk, Waddlnxvecn. A. A. van Ste- The Ek Bouw, Delft, J. G. Prop. scheepsbouwkundig J. A. Fern- P H. Hoogenbcrk. Oegstgeest, Markaban Ocrip M: Aiplit. Sasn Jen Slamet Isono. stede, L. J. A. v ieur: L. F. Baars. ïoossen. Delft. G. C. J. H< Prop. geodeti: R'dam. J. A. M. Hen- drickx. Roermond, J. van Mlerlo, Pijnacker en M. C. van Wijk, De Bilt. NIJMEGEN. 9 okt. Geslaagd voor doet. psychologie: F. M. Tb. A. Molenaars. Eindhoven en mej. A. M. L. Rogier. Nijmegen. UTRECHT, 8 okt. Geslaagd voor kand. rech ten: G. J. M. Mannaerti. Tilburg, P. J. Bleek- man, Utrecht, A. J. Kelder, Utrecht. P. J. Ver schoof, Hilversum. Seml-arti: R. G. M. Biemans. Terneuzen. me), A. O. W. W, Kappelle. Gorssel, S. Leenstra, Achterveld. G. H. Wlenen, Utrecht, mej. H. E. Zoethout, Eindhoven. Arts: M. A. W, Curfs. Heer (L.). W. J. W. Fraza. Utrecht, Th. J Kindt. Hulst. mej. E. M. WI8KUNDF. M.O. K V DEN HAAG, 8 okt. Geslaagd voor wiskunde 4.O. K V: A. J. Oraels. Maastricht en C. G. dat rloi niet t in tegenstelling mei 5 opvatting, rijst in Indonesië is product is. BonKorets VERMAGERINGSDRAGEES (advertentie) Kilo's slanker elijke) dikte nog: langer met u meedragen? een loomheid snde charme opgewekt en TAE WIJZE WAAROP de Verenigde Sta- ten trachten twee kanten tegelijk in één blik te vangen, wordt in het buiten land zo langzamerhand niet meer gezien als een diplomatieke handigheid, maar als een dubbelspel, dat het vertrouwen in het beleid ondermijnt. Tegelijkertijd is van twee zijden hier tegen geprotesteerd. Het Britse conser vatieve dagblnd Daily Telegraph doet dit op eigen wijze door te spreken van onbe hagen ln de hoogste kringen van buiten landse zaken in Den Haag. Een opmer king, die ongetwijfeld een diepe grond van waarheid heeft. Den Haag kan zich onmo gelijk behaaglijk voelen bij wat er op het ogenblik gebeurt, daarvoor liggen de naasting van het Suezkanaal en de daden van de Indonesische regering ten opzichte van Nederland teveel in een vlak. Op de conferenties in Londen heeft Nederland van zijn inzichten dan ook duidelijk ge tuigd. Een andere vraag kan echter zijn of het onbehagen in Frankrijk en Engeland niet groter of althans van een ander ge halte is dan Nederland. t Verklaarde Daar immers ziet men het probleem van het uitzicht Suezkanaal als een aan tasting van belangen en prestige en vergelijkt men Nassers daad graag met Hitiers optreden. De Indone sische daden echter hebben er nimmer beroering kunnen wekken. Nu plotseling ontdekt men Nederlands misnoegen en is er best tevreden mee. TAAAROM ACHTEN WIJ de stem, die de New York Times doet horen van meer gewicht. Hier spreekt de Amerikaan zelf en hekelt met duidelijke woorden de Amerikaanse houding in de buitenlandse politiek. De kritiek is niet nieuw. De Ver enigde Staten zijn meesters in het manoeuvreren. De New York Times somt zo enkele gevallen op en schrijft: „Wij waren eerst tegen een pact voor Zuidoost- Azic, maar spanden ons daarna in om de Seato tot stand te brengen. Wij vonden het pact van Bagdad uit, maar weigerden toe te treden". Verder wijst het op het aanbod om *e helpen bij de bouw van de dam van As- soean, nadat Egypte wapens van de Rus sen had gekocht en op het intrekken van dit aanbod, waardoor de crisis rond het kanaal ontstond. Het blad vervolgt „Des tijds hebben we onze vrienden voorgehou den. dat wij bereid waren een krachtige houding aan te nemen als Nasser uit de band sprong. In vertrouwen spraken wij over de mogelijkheid van katoendumping, financiële druk uitoefenen, aansluiting bij het pact van Bagdad, Israël een waarborg gevenMaar toen de proef op de som kwam, had het er alle schijn van dat wij weifelend een ander weg insloegen IAIT ALLES IS juist en duidelijk. De Verenigde Staten hebben hun bondge noten duidelijk teleurgesteld, terwijl toch zorgvuldig de verbondenheid aan het wes terse standpuntrd gedemonstreerd. Ook in de Veiligheidsraad is deze politiek dui delijk. Het Brits-Franse plan moet Dulles wel steunen, maar even zeker is het dat het Russische veto zal klinken, waarbij dus voorlopig geen effect kan worden ge sorteerd. Dan is de weg open om over het Egyptische voorstel te gaan praten om een onderhandelingscommissie ln te stel len. Het is allemaal niet fraai en zeker niet rondborstig. Het ls bovendien een gevaar lijke weg, die de Verenigde Staten bewan delen zoals terecht in Den Haag wordt in gezien. Maar wel kan men zich afvragen of het militair geweld, waarmede Frank rijk en Groot-Britannlë zo haastelijk zijn gaan demonstreren, niet de wegwijzer is geweest, die de Verenigde Staten in de Suezkanaalkwestie deze weg verder opge zonden hebben. Dat is het pijnlijke ln de hele zaak, die ontketend door een reeks gebeurtenissen tot een Gordiaanse knoop geworden ls. Een knoop, die slechts langzaam ontward zal kunnen worden, omdat de slag, die de knoop vernietigen zou in éénmaal, onher stelbaar verlies van andera waarden met zich mee zou brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5