Ag en da is niet belangrijk erg Presentiegelden commissie tot wering schoolverzuim verhoogd Statenbijbel per K.L.M.-toestel naar New York gebracht Drs. De Koning vertelde over de Berbers in Marokko Leidse instrumeiitmakersscliool reikte diploma's uit SUCCES Op C. en A.-show moderne en toeh goedkope modellen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1956 Leidse raad komt bijeen MAANDAGMIDDAG OM TWEE UUR komt de Leidse gemeenteraad bijeen. Er staan op de agenda vijfentwintig punten ter behandeling aangegeven. Geen daarvan is van veel belang. De eerste drie' zijn al zeer traditioneel: notulen, mededelingen en ingekomen stukken. B. en W. stellen de raad voor maa I wijzend te beschikken op een verzoek van de directie van de R.K. middelbare school voor meisjes te Weert om eei I meentelijke bijdrage ten behoeve var Leids meisje, dat die school bezoekt. Het college zegt, dat er in Leiden toch genoeg gelegenheid bestaat voor het volgen var dit soort onderwijs. De leden van de commissies tot wering van schoolver- 1 zuim worden niet erg gul met presentie geld bedeeld. Zij krijgen samen f 700. La ten we hun f 700 meer geven, zeggen B en W. tot de raadsleden, j Voor de eerste klas van de school vooi i uitgebreid l.o. aan de Asserstraat zijr leermiddelen nodig. Het bestuur van de j Vereniging voor chr. onderwijs heeït de gemeente daar nu om gevraagd. B. er W. vinden, dat de gevraagde medewer- king wel kan worden verleend. B. en W i hebben er evenmin bezwaar tegen ze adviseren zelfs het te doen dat de raad aan dezelfde vereniging ook mede- werking verleent bij de vernieuwing vai de elektrische installatie van de school voor g.l.o. aan de Pasteurstraat. Handje helpen In de g.l.o.-school van de Inrichting Liefdadigheid voor Rooms-Katholieken aan het Rapenburg nummer 48, deugt de rookafvoer niet meer. En de ondersteu ning van een balklaag in een lokaal op de verdieping is ook niet in orde. Er moet wat gebeuren daar. B. en W. zijn mening, dat de gemeente daarbij wel i (financieel) handje kan helpen. Dezelfde inrichting van liefdadigheid heeft haar g.l.o.-school aan de Damlaan i bilair en leer- en hulpmiddelen nodig. Ook hier heeft de gemeente een taak, zeggen B. en W. Evenals bij de aanschaf- j fing van leermiddelen voor de vijfde klas van de g.l.o.-school aan de Caeciliastraat 11, ook al van de Inrichting van Liefda digheid. Geld uittrekken Voor het vervoer van drie Leidse kin deren naar de bijzondere school i b.l.o., uitgaande van het Chr. Instituut voor doofstomme kinderen „Effatha' I Voorburg stelt het college voor in totaal f 2231 uit te geven. De R.K. kleuterschool I aan de Lusthoflaan 2 A heeft geld i dig voor meubilair. B. en W. willen het geven. Om hun tegemoetkomende hou- ding tegenover Leidse leerlingen bij het avondonderwijs te tonen, stellen B. en W. de raad voor 740 voor het volgen van dit onderwijs uit te trek- ken. En 4800 heeft het college over voor de aanleg en uitrusting van een j openbare kleuterspeelplaats bij het j gymnastieklokaal aan de Beyerink- laan. Als de raad het goed vindt komt die speelplaats er. Snoeken De raad heeft natuurlijk het laatste woord, maar als hij geen bezwaren heeft, i dan krijgen de Leidse beroepsvissers C. D. Zandvliet en J. Zandvliet het visrecht in de Haarlemmertrekvaart, d.w.z. in een j begrensd gedeelte daarvan. En niet voor een poosje. Voor zes jaar ineens. Op j voorwaarde dat ze f 250 per jaar dok ken. En dan zijn er nog wel een paar voorwaarden, maar dat is allemaal te- veel om op te noemen. In de pachtovereenkomst komt niet te staan, dat voor het viswater van de Zandvlieten ongeveer 300 snoek-hengel- vergunningen mogen worden afgegeven. De Hengelaarsbond voor Leiden en om streken heeft dat wel gevraagd, maar als B. en W. hun zin krijgen, dan vangt deze bond nu eens keer bot, figuurlijk dan natuurlijk: in de Haarlemmertrekvaart zit geen bot, maar dat weten de henge laars ook wel. Daarom willen ze natuur lijk snoeken. Laat zitten De woningen Zijl- of Rozenhof 1 en 2, Halve Maanshof 2 en Willems hof 1 en 5 zijn al een hele tijd gele den onbewoonbaar verklaard en eigenlijk hadden de bewoners er al uit moeten zijn, maar omdat er nu eenmaal niet zo gemakkelijk wat an ders is te vinden voor deze mensen, vragen B. en W. de raadsleden: laat ze nog een poosje zitten. Tot 29 no vember volgend jaar. Tegen die tijd zien we wel weer. Deftig Er staan ook wel punten op de agenda, die de moeite niet waard zijn ze op te noemen. Die slaan we over. Stop. Daar staat in punt 21 heel deftig: „een veror dening, regelende dei heffing en invor dering van rechten" en nog veel r maar het komt kort en goed hierop dat in de verordening-slachthuisrechten een paar veranderingen komen als het de raad belieft waarvan de belang rijkste zijn, dat het keuren en slachten van schapen en geiten wat minder gaat kosten. Voor een schaap werd tot ni f 3 gevraagd. Dat zou een riks me gaan kosten en het tarief voor geiten gaat met een kwartje omlaag van f 1,50 naar f 1,25. Een heitje (minder) voor eitje. Mopperen De Koninklijke schippersvereniging Schuttevaêr had B. en W. een brief ge stuurd, omdat ze niet best te spreken was over het verander.van de veror dening havengeld en liggeld en afschaf fing bruggelden. B. en W. pre-adviseren de raad nadat ze het hele geval nog eens duidelijk hebben uiteengezet nu maar niet op het gemopper in te gaan. En wij mogen ook niet mopperen, want wij zijn aan op een na het laatste puntje toe. De psychiatrische inrichtingen „Endegeest" willen de spanning op het elektriciteitsnet graag verande ren. De huidige toestand veroorzaakt spanningen. B. en W. zeggen ook, dat dat niet kan. 6500 en de zaak is gezond. Als de raad het goed vindt wordt „Endegeest" van een onge makkelijke „spanning" (van 127/220 V.) verlost. Als de raad het goed vindt, worden ook de salarissen van het gemeentepersoneel verhoogd. Met hoeveel kunnen we nog niet zeg gen, want het „stuk" hierover is nog niet binnen. Het zal wel zes procent zijn. Maar nu zuigen wij er een punt B. en W. willen voor politie 10 adspiranten iverven Om in volgend jaar te verwachten vacatures te kunnen voorzien HET LEIDS POLITIEKORPS mag 165 man sterk zijn, zo heeft de minis ter van B.Z. verordineerd. Dat wil in de praktijk zeggen, dat voor de actieve dienst minder dan 165 marl beschikbaar zijn, want er ontstaan wel eens vacatures. En het valt niet mee om daarin maar weer onmiddellijk te voorzien. Liever gezegd, dat is vrijwel uitgesloten. Maar B. en W. weten een oplossing, die echter wat geld kost. Als de adspirant-agenten, plekken moeten bezetten maar zijn opge leid tegen de tijd, dat zo'n open plek ont staat, hoeft commissaris Dreeuws 's nachts niet wakker te liggen. Dit kan echter al leen, als de werkelijke sterkte van het korps wat groter wordt gemaakt dan de ister eigenlijk wel goed vindt. De minister wil zoiets nog wel door de vin gers zien, als de gemeente dan maar zelf nensen, die extra in dienst worden genomen, betaalt. Onder normale omstandigheden voelen 5k B. en W. daarvoor niet veel. Dat duidelijk. Maar nu zijn er volgend jaar nogal wat vacatures bij de politie te v wachten. Op 1 januari zeker 5. En la komen daar nog wel een stuk of 4 bij zeer waarschijnlijk nog wel meer. En de politie heeft het al druk genoeg. Als de mensen, die blijven, er al dat werk de vertrekkenden nog bij moeten ne: dan wordt er wel wat al te veel van de open gevergd. Daarom willen B. en W. nu reeds adspirant-agenten aantrekken, die dan op 1 januari op de „Politie-opleidingsschool Zuid-Holland" in Wassenaar kunnen wor den geplaatst. (Over die politieschool heeft vorige week nog een uitvoerig ver haal in ons blad gestaan). B. en W. willen op die datum 10 adspiranten op de school plaatsen, waarmee het korps 5 mail boven de toegestane sterkte komt. Dat zal op de begroting 1957 16.500 kosten. B. en W. stellen de raad voor dat bedrag beschik baar te stellen. En ook nog 2750 voor de werving der adspiranten. Liederen van Hugo Wolf. (K.R.O. 20.50 uur) De Duitse liederencomponist Hugo Wolf schreef zijn liederen niet voor zangstem met pianobegeleidingmaar zoals hij het zelf duidelijk uitdrukte, voor een zang stem èn piano. Wolf wilde alleen de in houd van het gedicht vertolken, en daar door had (zoals bij Schubert) de zangstem geen overheersende betekenis meer. De piana bij Wolf begeleidt niet, zij vult aan wat de zangstem niet kan uitdrukken, zij ontwikkelt het aangeduide en onthult het verzwegene. Zo kunt u dit vanavond ho ren in twee prachtige Wolf-liederen op teksten van Eduard Mörike. Allereerst „An eine Aeolusharfe"De dichter her kent in het snarenspel van de aeolusharp (een windharp, waarvan de snaren, aan de wind blootgesteld, een sprookjesach tige klank geven, daar naar gelang de kracht van de wind, de akkoorden van het zachtste pianissimo tot het stralendst forte aanzwellen en weer afnemen) eigen verlangen, eigen weemoed, tot plotseling een harde schreeuw van de harp de dich ter verschrikt en een roos de blaadjes doet afschuddenHet tweede lied is „El fenlied". Het is een heel aardige tekening van een elfje, dat meende geroepen worden toen de nachtwaker het dorp rondging om te roepen, dat het elf uur was. En dan gaat het elfje tlppetap rond, licht en dartelend. Bij een verlicht venster wordt het elfje nieuwsgierig, ziet er een feestmaal, maar stoot het hoofdje aan een harde steen. Foei, elfje, je hebt nu genoeg. De koekoek heeft het gezien en roept viermaal: koekoek. Niemand minder dan de befaamde Duitse sopraan Erna Berger zingt vanavond deze twee Wolf-liederen, begeleid door Ernst Günther. Over 1956 Kampioenschappen bij De Bonte Duif De uitslagen van de in 1956 bij De Bonte Duif gehouden kampioenswedstrijden lui- Oude duiven: A Vluchten tol Orleans: 1 G A van Albada 177, 2 Otten-Dekker 155, 3 N Oudshoorn 144, 4 Fasel-Romeyn 132, 5 H van Riet 125, 6 J Krekelaar 95, 7 F N Bink, 8 J Brouwer 86, 9 L S van Hees Jr, 59, 10 W Siera 58 punten; Oude duiven: B vluchten, fond: 1 G A van Albada 95, 2 Ot ten-Dekker 90, 3 Fasel-Romeyn 54, 4 A W Krol 39, 5 N Oudshoorn 36, 6 L S van Hees Jr 34, 7 T Pijnaken 31, 8 F N Bink 25, 9 W Siera 14 punten. Jonge duiven: 1 W Siera 105, 2 J Kr laar 99, 3 M Noordervliet 97, 4 N Ouds hoorn 95, 5 T Pijmaken 91, 6 P Schenke- veld 77, 7 G A van Albada 70, 8 H van Rie1 60, 9 C van Helden 58, 10 J Brouwer 48 pun ten; Navluchten: 1 L S van Hees Jr 89, J G A van Albada 84, 3 W C Nagtegaal 77, 1 M Noordervliet 63, 5 J Krekelaar 43, N Oudshoorn 39, 7 F N Bink 37, 8 H van Riet 25, 9 W Siera 17, 10 C van Helden 14 Eindstand: Kampioen Generaal: 1 G A van Albada 426, 2 U Oudshoorn 314, 3 Ot ten-Dekker 277, 4 J Krekelaar 237, 5 Fa sel-Romeyn 230, 6 H van Riet 210, 7 L S van Hees Jr 205, 8 M Noordervliet 199, 9 W Siera 194, 10 F N Bink 185 punten. Eindstand koppelwedstrijd: 1 Ouds- hoorn-Schenkeveld 175, 2 Krekelaar-Alba- da 169, 4 Otten-Dekker-Siera 132 punten. Eindstnd bekerwedstrijd: 1 W Siera 98. 2 N Oudshoorn 93, 3 G A van Albada 91 punten. Prijsuitreiking op de vergadering van 2 november a.s. Ontslag verleend Bij K.B. is aan E. N. Jonker, inspecteur van 's rijks belastingen, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Lelden, tweede afdeling, op zijn ver zoek met Ingang van 1 november 1956 eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. MB i Mevrouw de weduwe Wilhelmijntje de Jong- van der Mey biedt de gezagvoerder J. Roosenburg (uit Wassenaar) van de KLM-Constellation „Atoom" hier de oude bijbel aan als geschenk van de heer Van der Mey te Katwijk aan den Rijn voor het Amerikaanse volk. Foto N. van der Horst Geschenk voor Amerika Onze verslaggever Bert van Duijn vertrok met hetzelfde vliegtuig van Schiphol (Van - door de der M« n onzer verslaggt emven oude Statenbijbel, die -jarige Katwijker Nicol: y aan het Amerikaanse volk rdt geschonken, is gisteravond op Schiphol aan boord gebracht Constellation „Atoom". De Bijbel kreeg een plaatsje in de cockpit by gezag voerder j. Roosenburg uit Wassenaar die het grote Boek had aanvaard uit handen van de jongste dochter heer Van der Mey, mevrouw de weduwe Wilhelmijntje („Wityiehnyntjc lioor, nie' Willemijntje, anders is vader boos", ze ze lachend) De Jong-van der Mey. De Bijbel werd aan gezagvoerder Roo- enburg overhandigd in een hoek van de wachtkamer, waar de passagiers voor New York het vertrek van de „Atoom" af wachtten. Persfotografen lieten hun lam pen flitsen, toen mevrouw De Jong- der Mey even voor een plaatje samen de gezagvoerder in de Bijbel keek. Ge willig deden de heer Roosenburj wat de fotografen vroegen; ws buigen, wat vriendelijker kijken, i blad Gezagvoerder Roosenburg zat tl ievrouw De Jong en haar zuster in. Want Wilhelmijntje, als we haar zo even mogen en, had voor de gezelligheid Interessante VlRO-avond EN VERRASSEND GROOT AANTAL LEDEN van de VIRO, de Ver- eniging voor internationale rechtsorde, afdeling Leiden-Oegstgeest, was gisteravond naar het gebouw van de Nationale Levensverzekeringsmij. op het Rapenburg gekomen om te luisteren naar de redevoering, die de heer C. de Koning, drs geologie, zou houden over de Berbers in het hoge Atlasgebergte van Marokko. Mevrouw P. H. Smit-Witvliet heette de aan wezigen welkom en wenste de voorzitter der Leids-Oegstgeestse VIRO, dr. H. M. J. Hart, die tengevolge van ziekte verhinderd was de avond ij te wonen, van harte een spoedig herstel toe. Drs De Koning breidde aan het begin an zijn lezing het onderwerp van zijn in leiding enigszins uit door een overzicht te geven van de historie der bewoners van Marokko, die sinds mensenheugenis Berbers geweest zijn. Vele eeuwen onze jaartelling zijn de Berbers, v, schijnlijk uit Europa, naar Noord-Afrika getrokken. Verscheidene verschijnselen tonen dit thans nog aan. want niet alleen hebben vele Berbers een opvallend blan ke huidskleur, maar tevens hebben hun zeden een Europese inslag. Vijand Hun geschiedenis begint 12 eeuwen Christus, toen de Phoenlciërs uit het oostelijk Middellandse Zeegebied hun land bezetten en bloeiende handelssteden stichtten. De vijand van deze Phoeniciërs werd de Romein. De uit de tweede Phoe- nicische oorlog zo beroemde olifanten Hannibal waren uit Marokko afkomstig. Zoals bekend werden de Phoeniciërs de derde oorlog met de Romeinen defini tief verslagen en overblijfselen vai Romeinse cultuur, die toen Marokko ging beheersen, zijn in de laatste jaren nabij Fez opgegraven. De Romeinen werden weer verdreven door de Vandalen, streeks 400 na Christus; de Vandalen ken voor de macht van het Oost-Romeinse rijk en de overwinnaar voor eeuwen werd ten slotte Mohammed, wiens godsdienst een geheel eigen cultuur schiep, die rond het begin der 8ste eeuw ook Marokko beheerste. De hierop volgende eeuwen beleef de Marokko een tyd van neergang en eerst met de Franse bemoeiingen in door het opkomend nationalisme van de laatste jaren doorkruist en thans wacht Marokko op het pact, dat of ficieus al van kracht is en waardoor Frans en Spaans Marokko tot een sultanaat herenigd zullen worden. reizen, die hij door gemaakt heeft, waar de bevolking wist te n pige en interessante Bij de kleding der m /an de historii an zijn studie- Atlasgebergte zich eigen met a en vele grap- ringen opdeed ■en behoort bij voorbeeld een rode hoofdtooi. Deze ver siering stamt nog uit de tijd. toen elke stam een privé-oorlogje voerde met de buren. Een ongeschreven wet hield in, dat de vrouw aan haar hoofdtooi herkend moest kunnen worden, zodat de aanvaller wist of hij schieten dan wel roven moest! Prachtige opnamen van bergdorpjes, waar alle plantengroei in een grote cirkel weggevreten is door de vraatzuchtige geiten een der belangrijkste handels artikelen van de Berber werden af gewisseld met lichtbeelden van Berber typen. Na de pauze vertoonde de heer De Koning een film. waarin de bezoekers de Berbers ook in actie konden zien. Het was voor mevr. Smits-Witvliet een dankbare taak om aan het eind van de avond drs De Koning namens alle aan- hartelijk dank te zeggen voor de boeiende voordracht. Tevens knoopte zij hieraan vast een opwekking voor de Dag der Verenigde Naties", die de VIRO 24 oktober a.s. te Leiden organiseert; op die dag zal voor de Leidse scholieren een avond gegeven worden in de aula van het gymnasium. zuster meegebracht, mond-van der Meij, ook uit Katwijk. Aan verslaggevers vertelde mevrouw De Jong, dat haar vader nog twee Statenbijbels thuis heeft. Maar de Bijbel, die voor me op tafel ligt, is de mooiste, zei ze. Toen. de plaatjes waren gemaakt en de vragen gesteld en beantwoord werd het oude Boek in het speciaal ervoor gemaakte houten koffertje geborgen en naar de cockpit van de Constellation gebracht, waar de fotografen opnieuw.aan het werk togen. Onze verslaggever Bert van Duijn uit Noordwijk, die de Bijbel vergezelt, werd in de kabine „onder vuur" genomen met de Bijbel op zijn knieën. Bert was samen met de heer J. F. M. Vervoort, re dacteur van de K.L.M.-afdeling perszaken A.-R. kiesvereniging wijk I hield jaarvergadering De heer Chr. van den Heuvel sprak over „Het tegenwoordige socialisme" Gisteren hield de A.R. kiesvereniging Wijk I haar jaarvergadering in Het Gulden Vlies. De voorzitter, de heer J. Verduyn, deelde in zijn openings woord mee, dat in verband met de komende vergadering der centrale kiesvereniging, waar de verkiezingsuitslag besproken zal worden, de heer Chr. van den Heuvel zou spreken over het huidige socialisme. Bij het huishoudelijk gedeelte van de christenheid. Een der agenda kwam de verkiezing van enkele nieuwe bestuursleden aan de orde. In de vacatures Kromhout en Moerman werder gekozen de heren De Vries en Te Nijen- huis. De verdere zaken werden vlot afge handeld. De heer Chr. van den Heuvel behandel de sprekend over „Het huidige socialis me" eerst de ontwikkelingsgang van deze denkwijze. Hij constateerde daarbij, dat het socialisme in de loop der jaren vele veranderingen onderhevig is geweest. Was vroeger de leus, „de boel delen", is het socialisme meer wetenschappelijk georiënteerd. De grondstellingen socialisme, opgesteld door Marx, staan lijnrecht tegenover de opvatting, dat God soeverein is. Het socialisme openbaart zich in vele Westeuropese landen. Opmerkelijk is de vertroebeling van het socialisme de landen acher het IJzeren Gordijn. Hi gebleken dat het socialisme niet bestand tegen het communisme, dat in feite zelfde grondstellingen heeft. De grote tegenstelling tussen onze denk wijze en die der socialisten is, God of de volkswil. Voor de handhaving van he' gezag is deze vraag van fundamenteel be lang. Wie gaat tornen God )rdt gevaarlijk de in Den Haag en met de dochters Van der Mey naar Schiphol gekomen. Waar hij snel nog even een levensverzekering sloot, hoewel „snel"? Wat komt daar nog veel kijken, Tei hij. Zijn schrijfmachine n het bagageruim van de Constel lation. Om half tien stapte hij de wacht kamer uit. Bij de uitgang naar het plat form wuifden de dames Van der Mey hem Zijn reis en die van de Bijbel, uitge geven op last van de hoogmogende heren .Staten Generael der Vereenighde Neder landen", was begonnen. Onze lezers zul len wel meer van hem horen. Inmiddels :al hij wel op het vliegveld Idlewild bij New York zijn geland. Modeshow voor afd. Leiden C.B.P.B. De afdeling Leiden van d- Chr. Boerii en- en Plattelandsvrouwenbond brak gisteravond in het wijkgebouw Rehoboth eens met de gewoonte naar lezingen te luisteren, door zich te vermeien in een voor de leden van deze bond georgani seerde modeshow van de firma Warnecke. De dames kregen vele soorten corsetten, onderjurken en nog andere kledingstuk ken te zien. Er was grote belangstelling de gehele avond een niet aflatende dacht. VOOR UW DRUKWERK t>emmenie. Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 A-METAAL: aan: W. Ekelmans, Delft; B. J. Niessen, Amsterdam; H. Noordijk, Den Haag; L. J. J. Olivier, Oegstgeest; H.. J. Redel, Leiden; J. H. Bekkering, Leiden; L. C. Haavekost, Amsterdam; B. Stuart, Wageningen; E. C. Schouwenburg, Utrecht; P. Hoogland, Den Haag; A. Na ves. Leiden; B. C. Schrednders, Amster dam; P. Snel, Delft; C. L. Tersmette, Delft; Joh. Turenhout, Leiden; P. C. Bloot, Katwijk; J. A. M. Hakkaart, Leiden; C. J. Delsman, Delft; H. Hoffmann, Oegst geest; N. Moerman, Wassenaar; A. J. var Oei, Delft; J. F. van Oei, Delft; J. Zijlstra, Amsterdam; J. J. de Gooyer, Veenendaal; W. v. d. Krof-t, Amsterdam; L. Schmidt, Groningen; C. L. Bras, Mijdrecht C. Kegel, Wageningen G. Kool, Arnhem; D. J. Netto, Oegstgeest; H. Fledderus, Coe- vorden; H. Janszen, Halfweg; J. A. Hul- zinga, Den Haag; K. P. Lettinga, Amster dam; W. Roos, Scheveningen; H. R. Ver- brugge, Amsterdam; G. H. J. de Bresser. Den Bosch; P. Lambers, Wassenaar; J. S. SQof, Den Haag; P. Hengst, Weesp; ,D. A. Klarenberg, Schipluiden; G. J. Krap, Lei den; J. E. Nelemans, Den Haag; B. P. Oud haarlem, Amsterdam; G. H. v. d. Pol, Amsterdam; W. F. L. Rooda, Amsterdam; N. Koning. Heerenveen; R. Nie< Deventer; W. C. Ridderhof, Amsterdam; A. v. d. Vlies, Den Haag; W. Peters, Am sterdam; Th. K. van Rijnsoever, Voor burg; C. van Tilburg, Katwijk; C. G. Kortekaas, Den Haag; H. F. van Rijt, Delft; M. E. Schendelaar, Den Helder: G. J. Takken, Den Helder; J. W. Vermin, Den Haag; A. H. Zandman, Zuidwolde, Afgewezen: 49 kandidaten. B-METAAL aan: K. I. Mechelse, Lel den; G. Hovenier, Amsterdam; A. Lan- gendoen. Oostvoorne; M. Moers, Amster dam; J. Slootman, Amsterdam; W. G. v. d. Berg, Leiden; H. Wiegers, Amsterdam; W. Th. Tas, Den Haag; H. Rosier, Oude Wetering;" S. P. L. Verdegaaï, Noordwij- kerhout; W. A. Schreurs, Zandvoort; P. S. Vos, Amsterdam; K. F. Betcke, Leiden. Afgewezen: 20 kandidaten. De 5 kandidaten voor het examen C- METAAL werden afgewezen. Voor het examen A-GLAS slaagden: F. Akerboom, Heemstede; H. G. Claessen, Maastricht; M. Huising, Amsterdam; J. H. Landwehr. Amstelveen; H. W. v. d. Lee. Oss; H. van Nuland, Heesch; H. W. Ramakers, Swalmen; J. M. Sour, Geleen; M. Verstraaten, Delft; C. Wolthuis, IJmui- den; G. J. Zwart, Alphen-Rijn; J. Pas. Amsterdam. Afgewezen: 3 kandidaten. Het diploma B-GLAS werd uitgereikt KANTOOR BENODIGDHEDEN T>emmenie Haarlemmerstraat 169 aan de heer J. A. van Wel te Amsterdam. 7 Kandidaten werden afgewezen. Het diploma C-GLAS werd behaald door de heren A. G. v. d. Heuvell te Delft en A. W. Spaan te Deventer; 1 kandidaat werd afgewezen. Voor het examen A-OPTIEK slaagden J. H. J. Schroder te Amsterdam en J. M. de Vreede te Den Haag; 3 kandidaten wer den afgewezen. De kandidaat voor het examen B-OP- TIEK werd, evenais die voor het examen C-OPTIEK, afgewezen. :aken van de doorbraak is de leer van Barth. Niet ge organiseerde anti-revolutionairen zijn hierdoor ook over de rode streep gegaan. De discussie, die volgde, was zeer leven dig. Aan het eind der vergadering werd aan het centraal comité een schrijven ge richt, waarin enkele fouten van de A.R.- partij werden aangegeven. Ds. Ottevanger heeft bedankt voor beroep Ds. M. Ottevanger, Hervormd predikant te Leiden, heeft bedankt voor het beroep dat de Herv. Gemeente van Bruohem en Kerkwijk (Gelderland1) op hem had uit gebracht. (Advertentie) AGENDA'S 1957 verkoop heden begonnen! iVacht niet te lang, nu volop keus. Ook KALENDERS Wij zorgen voor de verzending. VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG BREESTR. 145 Clubavond van Leidse amateurfotografen De bijeenkomst van de"Leidse amateur- fotografenvereniging, die gisteravond in De Doelen werd gehouden, was aangekon digd als een clubavond. Er waren ruim twintig inzendingen en men kon over deze eerste competitie-avond dus tevreden zijn. Voor de pauze hield de heer N. van der Horst een praatje over zijn bezoek aan de Fotokina, de grootste tentoonstelling op fotogebied, die in Europa wordt gehouden. Een uitgebreide collectie folders en tijd schriften lag in de pauze voor de leden ter inzage ter illustratie van het vele nieuws op fotografisch terrein. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robertus Adrianus Gerar- lus, zn v N M van der Poel en G M van Goozen; Albertus Martinus, zn v J J Wes- selman en S M van den Berg; Susanna Elisabeth, dr v C van der Holst en S Masurel; Nicolaas, zn v K Roest en M Abrahams; Hendrica Johanna, dr v P J Riemen3 en H J Prins; Simone Nicolette, S L Verheus en A M Holtzappel; Hendrik Jacobus, zn v P A Douwes en M Querreveld; Onno Alijd, zn v A H Im- mink en J J Boeff; Dirk, zn v D Broek huizen en R J Welling; José Maria, dr v C van Berkel en M W Müller. GEHUWD: A J M van der Zwet en J M van Tongeren; O L Magielsen en G Viele, J J Rigter en D de Graaf, P van der Keur en F T Gras, H G R Klinkhamer C van Oosten, J C B van Hattum en C Schmidt, P F Ruben en G Tegelaar, G Leget en G Zitman. OVERLEDEN: J Brouwer, man, 69 j; J de Jong, man, 69 j; P M Opdam, huisvr. Ouwerkerk, 73 jG C van den Ing, man, j.; P Rotteveel, man, 83 j. SCHOOLARTIKELEN DemmeniE Haarlemmer straat 169 Foyer goed gevuld 'C'FN SHOW? Dat is toch alleen om te kijken, om een middag of avond "-"-J ie zijn? hoort men spms vrouwen zeggendie het nut van een modeshow niet kunnen inzien en daarom voor zichzelf besloten hebben er niet heen te gaan. En inderdaad, er zijn shows waar men alleen maar zijn ogen uitkijkt ruiar al het moois, dat toch voor vele vrouwen te duur is om het aan te schaffen. Van de shows, die de firma C. e van 8 tot en mét 11 oktober viermaal daags houdt kan men dit zeker niet zeg gen. De prijzen van de getoonde kleding stukken liggen ongelooflijk laag en d( modellen zijn vlot en draagbaar. Niet da de firma schroomt het laatste op mode gebied te tonen; er waren de Dior-rok- ken la Hollandaise en we zagen de cape-modellen van Généviève Fath, de .antels, gegarneerd met bont, waai dikwijls imitatie was gebruikt, zodat wie minder gevulde beurs beschikt toch modieus gekleed kan gaan. Voor hen die weigeren een imitatie-bontsoort te dragen waren er mantels afgezet -sianer, bever, lam, zeehond. Ove ntel zowel als over de japon kan cape dragen. We zagen een mooi exemplaar over een zwarte getailleerde lantel. De japonnen vertoonden veelal de princesse-lijn, zonder ceintuur dus. Daar- ;en we nog wel modellen met dikwijls in een afstekende kleur, nateriaal suêdine, een imitatie suède. Pied-de-poule- en Prince de Gal les-ruitjes zijn weer in het modebeeld /an vandaag teruggekeerd. Vooral de .teen-ager" gaat aardig gekleed in deze stof. Trouwens voor de hele garderobe lisje uit de hoogste klas de middelbare school kan men bij C. A. terecht. Al bezit zij geen auto, ze zal toch graag een auto-coat naar school gaan. Deze 7/Sste jassen, die de vroegere „Monty"- vervangen, zijn heerlijk warm er bovendien sportief. Ook de suède er imitatie-suède-Jasjes ken en blouses, onmi in de garderobe vt an haar vlot, Rck- re kledingstukken het schoolgaande meisje, waren eveneens aanwezig. En bo vendien het geklede jurkje voor als ze nu eens heel mooi wil zijn. En wat kleedt een „little lady" beter dan de deux-piè- ces? De man-mannequin voerde een een akter op. Nu eens verscheen hij als heer op rijpere leeftijd in kamgaren kostuum, om vijf minuten later als de zoon in een „Monty"-coat van zeeduffel het plankier te betreden. Ook de heren gaan in auto- coats gekleed van de winter. Men maakte het publiek attent op het vormvaste bin nenwerk van winterjassen en kostuums. De show werd besloten met avondjapon nen, waarin de vijf mannequins (drie in maat veertig, een grote maat en een „little lady") in de gisteravond goed gevulde foyer van de Stadsgehoorzaal nog een extra rondje maakten. De show stond onder leiding van mevrouw Huf. De kapsels en de bijoux waren van de firma Van der Vlist, voor de hoedjes zorgde „De stad Parijs", terwijl de paraplu's, de mannequins manoeuvreer den, afkomstig waren van de firma Hols- wilder. Jack London Verbond De stand van he<t Jack London Verbond op het 3 oktoberfeest heeft netto f 148.64 opgebracht. Bovendien konden zeven nieu- Jeden worden ingeschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3