Staatsrechtelijke vorming van onderwijzer ter sprake Lid zijn van chr. vakbeweging oeen kwestie van fatsoen BELIRSBAROMElERi Stilte voor de storm of voor een nieuwe hausse? Verontrusting in gemeentelijke Sassenheim over huishouding NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 Inspectie l.o. Alphen aan den Rijn Mr. dr. De Vries uit Leiden over kweekschool-nieuw e-stijl TN DE GROTE ZAAL van Avifauna vergaderden gistermorgen de leer- A krachten van de bijzondere- en de O.L.-scholen, onder leiding van inspecteur L. Schipper. De zaal was keurig versierd met fleurige wand kaarten, platen en uitstallingen van firma's op het gebied van onderwijs- benodigdheden. Deze exposities trokken voor de vergadering en in d< pauzes aller aandacht. Behalve dat het onderwijs op de voorgrond staat, is zo'n toogdag toch ook een ontmoetingsgelegenheid bij uitnemendheid van allerlei oude bekenden. Dat zo velen elk jaar weer komen is zeker mede te danken aan het feit, dat de heer Schipper de kunst verstaat, steeds met een fris programma te voorschijn te komen. De zaal was goed gevuld toen de in specteur zijn openingswoord sprak. On der de aanwezigen bevond zich ook de hoofdinspecteur, de heer Bos, die de laatste keer in deze functie aanwezig was. Tevens zagen we de heer Bannlnk, inspecteur te Gouda, de heer Akkermans. consulent lichamelijke oefening, en enige colleges van B. en W De heer Schipper drukte er zijn spijt over uit, dat de r.k. collega's niet wezig konden zijn, ondanks alle pogin gen, die daartoe in het werk waren steld. Het is zeer zeker niet de bedoeli van de inspectiedag, invloed uit te oefe nen op de levensbeschouwelijke houding van de onderwijzers, aldus spr. Verschei dene brieven van r.k. onderwijzers wer den voorgelezen, waarin spijt werd uit gedrukt over de onmogelijkheid, deze vergadering bij te wonen. Vervolgens sprak de voorzitter woorden van afscheid tot de heer Bos. De heer Schipper stond stil bij moeilijkheden die zich voordoen op het gebied van scholenbouw en de perso neelsvoorziening. Vooral is het moeilijk om hoofden te krijgen. Spr. hoopte, dat gezagsmaatregelen hierin verandering zouden kunnen bréngen. Op de nieuwe opleiding werd gewezen in verband met de onderwijsverfrissing. Mede, om de culturele opleiding van de onderwijzer, werd mr. dr. K. de Vries, directeur van de Chr. Kweekschool te Lelden gevraagd te spreken over het on derwerp „De Staatsrechtelijke vorming van de onderwijzer(es)". Deze begon met de opmerking, dat hij als schoolmeester onder de schoolmeester wil zijn. Het gaat bij de staatsrechtelijke vorming van de onderwijzer eigenlijk om de vorming van het kind. De kweekschool nieuwe-stijl geeft aan de praktische vorming van de a.s. onderwijzer een brede plaats. De in leider sprak er zijn blijdschap over uit, dat de kweekschool nog altijd lager on derwijs geeft, ondanks allerlei middelbare bevoegden, die daar les geven. Als definitie van de staat gaf spr. een persoonlijke visie: Een zeker grondge bied, bewoond door een zeker volk, ge zegend door een zekere overheid. De onderwijzer benadert het grondgebied vanuit het heem. Hij zal echter de leer ling, vooral bij het vak aardrijkskunde en geschiedenis, met de ontwikkeling van de cultuur in aanraking moeten brengen. Wijzende op leermiddelen daarbij ge bruikt, zei spr. dat de onderwijzer per soonlijk met zijn leerlingen opnieuw zal moeten beleven, wat hij als kennis zal willen aanbrengen. De heer De Vries stelde in dit verband de vraag, of in de nieuwe kweekschool het vak aardrijkskunde, in verband met de eis, dat de onderwijzer de aardrijks kunde kent, wel tot zijn recht komt. Ge zien een vergelijking met de oude kweek school, waagde hij het, dit te betwijfelen Volk Vervolgens stelde spr. de vraag, wat een groep mensen tot volk maakt. Is het het ras, de taal of de historie? De inlei der toonde aan. dat de laatste factor: „Samen grote dingen gedaan hebben en samen grote dingen willen doen" een groep mensen tot natie maakt. d.i. een volk, dat zich bewust is natie te zijn. De voortekenen hiervan vinden we reeds in de 80-jarige oorlog, de Franse revolutie gaf de grote stoot. Behalve onze geschiedenisles, moet ook medewerken de zangles, waar zoveel ge schiedenis bezongen wordt, medewerken aan de staatsburgerlijke vorming van de jeugd. In de geschiedenis komt het aan op de beleving. Primair komt de vertel ling. die de historie beleven doet Ge schiedenis is geen zaakvak, maar moet beleefd worden. Aanwezig moet zijn: Historisch besef, maar ook studie van de geschiedenis. Laat u nooit meeslepen door de oplei- dingsdrang, uw geschiedenisles te ratio naliseren. Ook hier liet spr. kritiek horen op het program van de geschiedenis, waar z.i. te weinig aan geschiedenis gedaan wordt. Sprekende over de overheid, wees hij er op, dat Oranje de uitdrukking is. in hoogste wezen, van wat wij onder over heid verstaan. Komt al. wat met de over heid in verband staat, wel voldoende tot zijn recht bij het onderwijs? De oude op leiding gaf veel te weinig, betekende eigenlijk niets. Daarom kan niets worden doorgegeven. Het ideaal van Thorbecke: De grond wet moet in hoofd en hart geschreven zijn. is nog verre van verwezenlijkt Politiek Er Is bij de jeugd weinig belangstel ling voor politiek. Men ziet daarin een gevaar voor de toekomst. Terecht. Wil men buiten de school om daaraan iets doen. dan zoekt men dat niet op het gebied van allerlei militaire dwang. De politieke partijen moeten op de grond, door de school gelegd, met hun kader- i voortbouwen. De Nederlandse vrouwenorganisaties wil de staatsburgerlijke vorming vanuit het onderwijs geleid zien. Dat Is juist. En men ga. zoals velen reeds deden, met zijn leerlingen naar allerlei levende ma nifestaties: Gemeenteraad. kantonge recht, men leze' ook de courant. Is de nieuwe kweekschool nu in staat de leer kracht te vormen, zo. dat hij zijn leer lingen tot staatsburgers kan vormen? Naast kritiek is er ook waardering, om dat uren zijn uitgetrokken voor de ken nis van het Nederlandse culturele Ie' Jammer, dat in de eerste leerkring alle gelegenheid ontbreekt. om voldoende kennis op dit gebied aan te brengen. Tal van vragen, die niet tot hun rechl kunnen komen op de kweekschool, drin gen tot bezinning. Maar gelukkig is ei veel te prijzen. De kweekschool verkeert in het experimentele stadium. Het is te hopen, dat allen hiervoor een open oog zullen hebben tot heil van onderwijs ir het algemeen en dat van de staatsrechte lijke vorming in het bijzonder. Na de pauze was er gelegenheid orr met de spreker van gedachten te wis- Vragen Vanuit Boskoop werd gevraagd: moeten we nu werken op school: Bij alle suoer-internationaal streven zal het n liik zijn. de nationale gedachte te doen De heer De Vries antwoordde mei vraag, of de bovennationale gedachte bij de jeugd aan te brengen is. als de nationale gedachte leeft. Mede als reactl op de verdeeldheid, die uit de kran bliikt. wijze men altiid weer on de een he'd, die beleefd kan worden. Een der aanwezige schoolartsen infor meerde naar de mogeliikheid van het on derwlls van hvgiëne op de nieuwe kweek school. Hierop vol ede een uitvoerig ant woord, waarin uitkwam, dat hi^ de nieu we ODleiding zeer zeker hieraan mt aandacht zal moeten worden eeschonki Dé voorzitter stelde de vraag, of het misschien' nok nuttig zou zün. om gesties vanuit de lagere scholen door te eeven aan de kweekschool. Gaarne zon spreker ook nauwer contact zien gelefd sen de leerkrachten en de inspectie met de kweekscholen. 'en der Alnhenso lperkrachten wees od grote onderscheid, dat is tussen ie en nieuwe ODleidine Hii vond in laatste veel te waarderen en steldp de iag. of men ook eenoee aandacht be- pdde aan het afwijkende kind Vries wees allereerst on het dat i heersing maai ia de la: i kom lekbe i de lagere school- :elen. It het afwiikende kind betreft, dit zeer zeker in de bedoeling en er wordt on allprlei gphied hard aan ge- •erkt. Hier liggen echter tal van nrak- srhe moPllükheden. De voorzitter bracht de heer De Vries hartelijk dank voor zijn instructieve rede Ontspanning Toen de middagvergadering begon, bleek de heer Jules de Korte nog niet aanwezig te zijn. De heer Brokkaar uit Alphen vulde de wachttijd met declama- kvaarmee hij zeer de aandacht trok. Van Martinus Nijhoff gaf de heer Brok kaar een toneelschets, die eerst ver klaard werd. Hij oogstte een hartelijk ap plaus. Intussen was de heer Jules de Korte aangekomen en deze werd harte lijk welkom geheten. Dadelijk had deze :anger van het levenslied door woord en :ang de aandacht. Wie deze zanger kent. weet. dat hij volkomen in staat is de hu- ior een ruime plaats te geven. Ook na de theepauze wist de heer De Korte de aandacht gespannen te houden. Een hartelijk applaus beloonde dit op- Orgelfonds Gouwsluis 5r is nu al meer dan f 7500 bijeen voor het pijporgel in de Hervormde kapel te Gouwsluis. Niettemin blijft er nog veel geld nodig. Er is een rijksdaalderactie ge start onder het motto: Uit ieder huls een s voor 't orgel te Gouwsluis. De com- ssie vergadert volgende week weer om spreken over de plannen en de moge lijkheden. die binnen het bereik liggen. Oogstdienst en ouderavond vijf Alphense Hervormde zondags scholen. Aarkade, Bethel. Eben Haëzer. Gouwslui6 en Kind'ren van één Vader, houden morgenmiddag een gezamenlijke oogstdienst in de grote kerk. Behalve de ongeveer negenhonderd kinderen ver- t men ook vele ouders en belang stellenden Het fruit en de bloemen zul- ta afloop van de dienst door de kin deren worden bezorgd bij zieken en een- Volgende week woensdagavond wordt •anwege de vijf zondagsscholen in het IJsclubgebouw een ouderavond gehouden. Het programma vermeldt: inleiding over ..Wat merkt u thuis van de zondags school?", vertoning filmstrip over het zondagsschoolwerk in Nederland en een rtelling van een bijbelse geschiedenis met flanelbord. Tenslotte Ds J. H. Bogers. Ned. Herv. predikant, schrijft wekelijks in het Kerkblad onder zijn wijkberichten een „tenslotte" Deze week lazen wij: „Ten slotteals er eens iemand, die iet zo thuis is in de kerk, op uw plaats verzeild is geraakt, jaag hem of haar er dan niet af. Bereidheid terwille van de inder zijn plaats af te staan is een goed christelijk beginsel". Ten slotte: het kan geen kwaad wanneer dat in groter verband gelezen en ter harte »enomen wordt: daarom geven wij het maar door. Competitiestand van de motorclub „Rijnland" De competitiestand van de auto- motorclub „Rijnland" te Alphen aan Rijn ziet na de vierde rit er al6 volgt uit: auto's: 1. J. T. H. Wurzer 37 punten; 2. W. A. Kasteleijn 30 pot.; 3. D. van Amstel 17 p.; 4. L. G. Besemer 10 pert.; 5. J. Be- semer 9 pnt.; 6. J de Grauw 9 pnt.; 7. C. Verduyn 7 pnt.; 8. C. van Leeuwen 6 pnt.; 9. J. Lemkes 6 pnt.; 10. C. J. Winning, hoff, 6 pnt.; 11. H. Scheerder 4 pnt. Kaartlezer(ster) van auto's: 1. Van Leeu wen 37 pnt 2. mej. Van Amstel, 17 pnt.; Knorringa. 16 pnt.; 4. Hamel 8 pnt.; 5 Van Kerkhoven 8 pnt.; 6. mevr. Verduyn 7 p.; 7. C. G van Giezen 6 pnt.; 8. J. Henry 6 pnt.; 9. W. Lemkes 6 pot.; 10. A. Winning- hoff 6 pnt.; 11. mej. Van Wijk 6 pnt. Motoren: 1. J. Reljneveld 27 pnt.; 2. P. Koetsier 20 pnt; 3. J. W. Goedhart 19 p.; 4. KI. Tensen 17 p.; 5. K. van Wijk 17 p.; 6. H. Quartel 12 p.; 7. A. Minderman 9 p.; 8 F. Chardoo 6 prvt.; 9. Heemskerk 6 pnt.; 10. G. Vos 6 pot.; 11. J. de Bruin 5 pnt. Kaartlezerfster) motoren: 7. J. de Lange 19 p.; 2 J. Kroon 19 pnt; 3. Van Geldei 18 p.; 4. Fr- van Deuren 17 p.; 5. W. Rijn 17 pnt.; 6. mej. L. Langhout 12 p.; 7. W. Goedhart 9 pnt.; 8. mevr. Cats 8 p. 9. mej. Van 't Hoog 6 p.; 10. mej. Heems kerk 6 pnt.; 11. de mevr. Vos 6 pnt.; 12 C. de Bruin 5 pnt.; 13. J. Kempt 2 pnt. Alplia organiseerde culturele avond In de bovenzaal van hotel Centraal heeft het bestuur van de personeelsver eniging Alpha gisteren een culturele avond gehouden. Voorzitter D. tigde in zijn openingswoord de aandacht op het feit. dat het steeds moeilijker wordt, de aandacht van de leden leven dig te houden, terwijl toch avonden als deze het culturele peil van de werkne mers stellig opvoeren. Vervolgens toonde de heer Lode var Gent zijn in Afrika's binnenlanden opge nomen kleurenfilm „Tussen vulkanen er wilde dieren". Tevens maakte men in ver beelding een tocht mee naar de meesl zuidelijk gelegen vulkaan van de Virun- ga-keten. Eén der directeuren van Alpha, de heer Kooij, sprak een slotwoord. ZendingsbUeenkomst Woensdagavond wordt vanwege de zen dingscommissie van de Ned. Herv. Ge meente in de consistorie van de grote kerk een bijeenkomst gehouden. Ds. P. J, Mackaay te Oegstgeest spreekt over: Ver blijdende verschijnselen op de zendings- Speeltuin „Kindervreugd" Ruim zestig jongens en meisjes hebben zich opgegeven voor het kinderkoor de speeltuin „Kindervreugd". Woensdag is de: eerste repetitie gehouden o.l.v. me vrouw N. Sampiemon-van Vliét. Ook het breiclubjê o.l.v: mevroüw Ver- ruy.t gaat weer beginnen. Voorts hoopt men te gaan starten met een ritmische club en een toneelclub. Het secretariaat van Kindervreugd wordt nu verzorgd door de heer J. Bley- enberg, Hugo de Grootstraat 44. Eerste steenlegging Herv. pastorie Dinsdag half vijf zal de eerste steen 'orden gelegd voor de pastorie van ds. A. J. Jorissen te Oudshoorn. Gezinsweek In het kader van de gezinsweek draait op 17 oktober in het Nutsgebouw de film „Er kan nog meer bij". Op de 11 oktober Rehoboth te houden Hervormde lid- tenkring zal in verband met de gezins week gesproken worden over: Hoe is de band tussen ouders en kinderen? Driemaal f 100 Kerkvoogdij, diaconie en stichting wijk- jeugdcentrum van de Hervormde Ge meente werden deze week elk verblijd iet een gift van f 100. Straatprediking De straatprediking zal hedenavond wor den gehouden in de Toussaintstraat om Veiling Ter Aar Dc eerste veilingweek in oktober heeft zich gekenmerkt door een lusteloze han del met als gevolg een vrij sterke prijs daling van de meeste produkten. Vrijdag trad er een verbetering in en trokken de noteringen weer wat aan. De aanvoer van diverse zomerprodukten die nog re gelmatig voor dc klok kwamen, neemt sterk af. Van de najaarsprodukten nam deze echter toe. Kassnijbonen werden in tamelijk grote aanvoer aangeboden. De prijs is tegen gevallen. Vrijdag trad er een verbete ring in, maar van een algeheel herstel kan men toch nog niet spreken. Natuur- snijbonen zijn in het begin van de week nog aangevoerd, maar vrijdag ontbraken deze geheel. De aanvoer van witte pronkers nam toe. De prijs was lager dan verleden week. Prinsessebonen werden in geringe hoeveelheden aangevoerd. De prijs bleef hoog. Het meest onbevredigende verloop was bij de tomaten. Deze zakten tot zeer lage prijzen; soms bleven ze onverkocht. Er was vrijwel geen vraag voor export; ook de binnenlandse handel was ongeïn teresseerd. De kwaliteit is over het alge meen zeer goed. Bloemkool is ook in prijs gedaald, maar de goede exemplaren deden het toch nog niet zo slecht. Sla vertoon de een zakkende markt. Niet alle aangevoerde andijvie kon een koper vinden. De koolsoorten deden het niet slecht; vrijdag was dit ook wat minder. Peen bleef goed betaald. Postelein was vooral woenslag slecht betaald. Goede spinazie bleef duur. Augurken werden slechts een maal geveild. De prijs was nog altijd hoog. Ook dit produkt gaat nu geheel van de veiling verdwijnen. Prei en uien gin gen tegen behoorlijke prijs. Komkom mers werden goed betaald. Soepgroenten gingen tegen zeer gevarieerde prijzen van de hand. ALKEMADE Zondagsdienst Burgerlijke stand GEBOREN: Sophia M. dr v C. H. v. d. Star en A. M. v. d. Fits; Elisabeth C. M. dr v J. A. G. v. d Geest en P. v. Veen; Petronella M. dr v P. v. Kampen en C. C. v. Seggelen; Theresia M. J. dr v A. M. Kerkvliet en C. C. Straathof; Theodora C. E. dr v L. Elsgeest en C. M v. Klink, Petronella M. M. dr v P. l'Ami en A. H. M. Pouw; Petrus P. zn v A. v. Veen en M. G. Akerboom. ONDERTROUWD: H. Jansen en C. M. Hoogenboom. GEHUWD: J. Th. Olijerhoek en H. H. van Velzen. OVERLEDEN: Franz B. H. Bernefeld. 80 j; Johanna Klerks e. v. H. Bouwmees- 57 j. KOUDEKERK A. D. RIJN Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Veenendaal te Alphen aan den Rijn, tel. 2072. Koudekerk aan den Rijn DINSDAG 9 OKT. 's avonds 7.30 uur hoopt Ds. KOOL zendeling te Suriname in het Verenigings gebouw te spreken over zijn arbeid al daar, met lichtbeelden. Bezoekt deze belangrijke samenkomst. TOEGANG VRIJ. Alphen aan den Rijn ONDANKS het gebrek aan zaken, dat zich, op enkele uitzonderingen na, ter beurze manifesteert, zijn de koersen deze week toch goed op peil gebleven. Philips Gloeilampen werd wederom gezocht en bereikte een hoger niveau. Cert. Kon. Hoogovens stonden na lange tijd weder in de belangstelling van het publiek. en, dat misschien het dividend tot 7 al worden verhoogd. Onmogelijk is dat -liet. Het zou voor de Hoogovens i '«omen op een uitkering overeenkomend met op de cert. Ovens. Gelijk bekend loopt het boekjaar van de Kon. Hoogovens voortaan van jan. tot dec., zodat het nog geruime tijd zal duren, alvorens het slag der Hoogovens verschijnt. Weinig hogere dividenden Het is stil ter beurze geworden, zeer stil Is het de stilte voor de storm of de voor bereiding tot een hervatting van de weg omhoog? Van welk een geringe omvang de handel deze week was. is af te leiden uit het feit, dat in cert. Veren. Deli. een tapefonds, op de laatste beursdag geen en kele notering tot stand kon komen. Dezer dagen zagen we van de aand. Holland- Amerika Lijn. ook een tapefonds, een ge registreerde dagomzet van 2400 nom. Zelfs hel hoofdfonds Kon. Olie lijdt onder dit gebrek aan affaire en deze week was er op één beursdag een omzet van zegge Uuj,..c -vo en schrijve dertien stukken. In de rubriek i duktiekosten. Zo berichtte Asselbergs' der locale industriefondsen is het 't zelfde IJzerindustrie en Handelmij dat de bruto- laken en pak, daar er in vele dergeliike winstmarge ten gevolge van de aanzien- aandelen vrijwel niets omgaat en de be- lijke stijging der loonkosten en de nage-' trokken hoekman dikwijls pro forma een streefde prijsstabilisatie verder is gedaald. In gebouw Concordia te Alphen is gis teravond vanwege het Chr. Nat. Vak verbond de najaars kadervergaderlnj houden voor de Chr. besturenbonden In Alphen en omgeving. Als voorzitter van de afdeling Alphen opende de heer W. Geerlof de vergade ring. De minder grote opkomst meende hU te moeten wijten aan het weer, speciaal de mensen van elders weerhield. Spreker was het hoofdbestuurslid Plomp uit Utrecht, dat principiële ook praktische vragen behandelde. Er zijn rondom deze vakbeweging zorgen en het is het beste, die in eigen kring eens door te nemen. Waarom christe lijke vakbeweging? was de eerste vraag. Het is vandaag in eigen kring nodig, die vraag te stellen. En dan denkt men in de eerste plaats aan het getal. Het blijkt, dat er groei is, maar die groei heeft het zelfde percentage als de aanwas der be volking. De werfkracht strekt niet ver- Velen worstelen met de vraag, hoe het komt, dat men niet werkelijk groeit. Maar er zijn er ook die zich niet bekommeren om die vraag, ook al zijn ze zelf lid. Spr. heeft voor zichzelf een conclusie getrok ken: de vraagstukken op maatschappe- terreln zijn zo veel. dat men aan de Zilveren jubileum C. van Es De heer C. van Es herdacht gisteren, dat hij 25 jaar in dienst is bij de scheeps werf „De Vooruitgang" van de N.V. Boot .n de Steekterweg. De heer Van Es, die als klinker werkzaam is, ontving in zijn woning bezoek van de directeur, de heer W. Boot en zijn echtgenote. Bij de feli citaties en het beroep op dezelfde mede werking in de toekomst ontving de jubi laris de gebruikelijke enveloppe met in houd. Dit was ook het geschenk van het personeel, dat 's middags de kern afvaar digde om de collega geluk te wensen Ook de zijde van vrienden en bekenden ontving de heer Van Es veel belangstel ling op zijn gedenkdag. Doktersdienst De dienst van de huisartsen wordt waar genomen door dokter H van Kooten, Wil- helminalaan 36. tel. 2079. geestelijke achtergrond niet toekomt. Het zakelijk belang overheerst. Er zijn er ook. die zeggen: jullie zoeken het isolement, beperken je tot je eigen omgeving. Spr. wees op de naaste. Het lid zijn van de christelijke vakbeweging is niet een kwesti soen, maar men is het omdat men chris ten is. Men moet daarin naleven het dub bele gebod der naastenliefde: God boven alles, dan de naaste, ook in de fabriek. En misschien is dat juist een „vijand". Maar zó moet toch het Christen-zijn be leefd worden. Zo wordt het Christendom, de christelijke vakbeweging gebouwd. Dan kunnen wij ook bouwen aan de structuur van onze samenleving. De gecompliceerde samenleving vraagt dat. Mede-arbeider Ons handelen mo ming zijn met de Bijbelse norm. En als men intreedt in een collectiviteit, die dat- zeflde wil doen, dan heeft men ook. daar in mee te dragen en komt het eigenbe lang later pas. Het christelijke van dt christelijke vakbeweging plaatste spr. ir het licht van de bede: Uw koninkrijk kome. Daarom is de mens mede-arbeider. Hieruit moet men zien alle actie op so ciaal terrein. De strijd voor de P.B.O., de loonvorming en de sociale voorzienin- De heer Plomp pleitte voor een vrijere loonvorming. Ook hadden de vakontwik keling en de woningbouw zijn aandacht. Verdieping van ons streven brengt nieuw elan mee en als dat niéuwe elan er is, komt het met de groei van de Ch: vakbeweging vanzelf ook in orde, aldus de heer Plomp. de heer Plomp be- dat te 2 i tot e alge- De toespraak v doelde een inleidi meen gespi had en waarbij tal kwamen. IS'IFAJWVEEIS Koe gedood Gisternacht is een koe van landbouwer M. J. van Mastwijk door de bliksem ge troffen en gedood. Eerder vonden reeds andere koeien van de betrokken veehouder de dood tengevolge van kop- liekte. Merkwaardige voorvallen brengen de aannemers in opschudding TN DE Sassenheimse aannemerswereld heerst grote verontwaardiging over het raadsbesluit van 28 september j.l. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders stelden de raadsleden namelijk eene krediet beschikbaar van 85.800 voor de verbetering van 16 woningen in de Burchtstraat. In de toe lichting zeiden B. en W. dat zij er inmiddels in geslaagd waren een plaatse lijke aannemer bereid te vinden dit werk met spoed voor deze prijs uit te voeren. Op de vraag van het raadslid, de heer Wesselmg. of alle Sassenheimse aan- ïmers in de gelegenheid gesteld waren x>r dit werk in te schrijven, werd door de burgemeester tot tweemaal toe bevesti gend geantwoord. Hij voegde er echter toe, dat de andere aannemers geen interesse hadden voor dit werk. gezien de lijkheden met het personeel. Dit ant woord is ver naast de waarheid geweest, thans is door drie belangrijke aan- ts verzekerd, dat zij voor dit werk uitgenodigd waren en zij verze kerden ons. dat alleen de huidige uitvoer der de fa. A. G. J. C. van Breda, uitge nodigd wa6. Deze gang van zaken i6 wel hoogst merkwaardig en werpt een schril licht op het beleid van B. en W„ terwijl voorts blijkt, dat de raadsleden niet naar waarheid werden ingelicht. Merkwaardiger wordt de kwestie, wanneer een van de gepasseerde aan nemers de burgemeester Inlichtingen vraagt en dan te horen krijgt, dat men vernomen had dat hij een miljoenen- werk onder handen had en men daar om veronderstelde dat hö In dit karwei wel niet geïnteresseerd zou zijn An dere aannemers hebben niet, zoalsligbeid betekent! Ook de houding voorgesteld werd, te kampen met per- gemeentebestuur ten opzichte soneelsgebrek. maar trachten integen deel objecten aan te trekken personeel aan het werk te hoi Deze gang van zaken is wel zeer te treuren, te meer daar kortgeleden met de bouw van de nieuwe gashouder, zich soortgelijk geval heeft afgespeeld. Alle Sassenheimse aannemers zijn toen ge passeerd, omdat de directeur gemeente werken van mening was. dat zij de werk zaamheden. het storten van een beton nen fundering, niet konden uitvoeren Overigens zijn er de laatste tijd in d« gemeente meer ontevreden stemmen te beluisteren en het een en ander geeft wel de Indruk, da<t het optreden van B en W. en van de directeur gemeentewerken wat al te dictatoriaal i6. Brandiveer Zo ontstonden er moeilijkheden onder het personeel van de vrijwillige brand weer. waar drie leidinggevende personen „om leeftijdsredenen" vertrokken. Het ge volg was. dat de brandweer in lange tijd geen oefeningen heeft kunnen houden. opvoering i het de i weinig Oranjevereniging en de ijsclub soepel te noemen. Door te dr het afgelasten van de feestelijkheden heeft het bestuur van de Oranjevereniging op het laatste moment de zaak nog weten te redden. Al deze feiten zijn er de oorzaak van, dat verscheidene groepen uit de bevol king niet erg vriendelijk gestemd zijn over het gemeentebestuur en het wordt hoog tijd. dat in deze houding verande ring komt. Het is te hopen, dat deze kwesties eens in een openbare vergadering aan de orde worden gesteld en niet. zoals gewoonlijk, op een zogenaamde praatavond worden bekokstoofd. De Sassenheimse bevolking heeft er recht op kennis te kunnen nemen van de openbare gemeentezaken en dat wordt zeker niet in de hand gewerkt door het houden van geheime praatavonden Zo zal het ook wel eens goed zijn. dat openbaar werd wat waar is van de ge ruchten. welke lopen rond de pas gereed gekomen muziektent Is het waar. dat. zoals de geruchten gaan. Gedeputeerde Staten de bouw van deze inmiddels ge reedgekomen muziektent nog niet hebben goedgekeurd?. De bevolking heeft er recht op te weten, hoe er met de gemeenschaps gelden. in dit geval ongeveer f 25.000, wordt omgesprongen. Zondagsdienst De zondagsdienst artsen wordt verzorgd te Sassenheim, Voorhout en Warmond door dokter Van Nes te Sassenheim, tel. O 2532-7119, en dokter Walenkamp te War mond. tel. O 1711-220. Er is gespaard Bij de rijkspostspaarbank werd in sep tember ingelegd f59.211.79 en terugbetaald f 37.576.26. Predikbeurten Ned Herv gemeente: 9 en 10 uur dr Zan- dee te Warmond, 5 uur ds Walvaart. notering maakt. Deze periode van windstilte verwondert niet. Wallstreet biedt totaal geen houvast en is soms „heet" soms „koud", zonder dat er een bepaalde richting Financieel te ontdekken valt in de beursontwikkeling daar. overzicht De presidentsverkiezing der volgende maanc haar schaduw vooruit. Verder is kwestie van het Suezkanaal. die al weken lang de beurshandel tot reserve noopt. De iatregelen ter bestrijding der inflatoir< /aren. welke in diverse landen zijn ge- men, hebben geleid tot een aanmerke lijke verkrapping van de geld- en kapi taalmarkten en tot een verhoging van de Afgewacht wordt of de produk- tiestijging in het bedrijfsleven voldoende is om de kostenstijging op te vangen. Hier te lande zit men verder nog met het schijnbaar onoplosbaar vraagstuk der kabinetsformatie, welke uiterst belangrijk is voor het toekomstig kabinetsbeleid. Gelijk reeds hierboven werd opgemerkt, vielen aand Philips deze week naast cert. Kon. Hoogovens op door een grotere be langstelling. Vöor eerstgenoemd fonds toonde het buitenland wederom kooplust. Naar men ieent, is de belangstelling te danken aan de overweging, dat de reactie in Philips in veken te ver is gegaan en men meent een goed bedrijfsresultaat over het 3e kwartaal te mogen verwachten. De han- in cert. Unilever is weer rustig gewor- en men hoorde deze week niets over bonus of iets dergelijks. Hoogovens Thans heeft men cert. Kon. Hoogovens. Dor de afwisseling, eens bij de kop ge pakt. De koers dezer stukken liep van 330 tot 345 op en met name de beroepshandel toonde veel belangstelling. Men had het over de mogelijkheid ener bijstem peling der nom. waarde der certificaten, een komend interim-dividend, over de Duitse dochteronderneming, der Dort- munder Hörder Hüttenunion, welker aan delen op de Westüuitse beurzen deze week opgelopen zijn. Het gerucht over een ev. bijstempeling an zonder méér naar het rijk der fabelen worden verwezen. Wat betreft een inte- i-dividend kunnen we opmerken, dat declaratie daarvan nimmer de ge woonte is geweest van de Hoogovens Meer betekenis is te hechten aan de gun ge berichten van de Duitse dochter onderneming, waarvan DM 75 miljoen aandelen in de portefeuille va Hoogovens zijn. In de boekwaarde dezer stukken schuilt een grote stille res die groter wordt naarmate de notering dezer stukken in Duitsland oploopt. De gang van zaken bij de Dortmunder Hörder is gunstig en nu lopen er geruch- GRANEN EN dc markl i posities ruim zijn i A. Mak Rotterdan nbod heeft de i ook de prijzen van de afladingstermijni lais werd geschikt geoffreerd, doch de 1 lelling hiervoor was niet bijzonder Ruimer aanbod van Amerikaans! aakte een lichte daling doch ook :t. Hiervan ers zich enig Vooral de De premie voor h op aflading is dc premie nu zo gri :r niet toe over gaan dit te betal teelde tweedehands aanbod een gr eveneens het geval met La Plata n i partijen overgaan, bij gebrek i er stond onder dru eindelijk moest oo verkopen der aangeko •kopen. groot I op het ogenblik niet r In de veekoekensector heeft vooral het zonne- tschroot een veer moeten laten, fn het bijzonder erd de prijs der gewachte partijen bij een drin- :nd aanbod belangrijk lager gesteld, terwijl ook afladingstermijnen minder in prijs werden aan- boden. Voor de andere oliezaadprodukten bc- ond eveneens slechts een matige belangstelling, at de prijzen uiteindelijk niet ten goede kwam. KOUBRUGGE Burgerlijke stand Geboren: Cornelia G M. d v J J A van der Star en S M van Seggelen; Netty M. v A Kroon en K Kinkel. Ondertrouwd: C C A Spring in 't Veld. 5 j en J M Waasdorp. 22 j. Getrouwd: P J van den Hoek. 29 j en van Leyden. 24 j; N. van Egmond, 29 j n J H H Colijn. 28 j; A M Bouwmeester, I j en J P Lips. 23 j. Geref. Kerk: 9.30 ds Kuiper. 5 ds Van den Berg. Chr Geref. Kerk: 10 uur leesdlenst, 6 ur ds Eerland te Lisse. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur de heer Van Schouwenburg te 's-Gravenhage. De produktlestijging bleef tengevolge het nog steeds toenemend gebrek aan per soneel beneden de verwachtingen. Ook Handel Mij R. S. Stokvis Zn be richtte, dat voornamelijk door de stijging van de lonen en diensten de gemiddelde winstmarge, mede door het volgen van de prijspolitiek der regering, een daling ver toonde. Hier kon echter door een belang rijk hogere omzet een en ander worden gecompenseerd, zodat de financiële resul taten tot dusver dit jaar niet minder zijn dan die over dezeldfe periode van het vo rig jaar. Het liedje over stijgende kosten krimpende winstmarges zullen we nog dikwijls in de verslagen moeten horen en kan rustig rekening houden met wei nig dividendverhogingen over het lopend boekjaar. Wij vinden het overigens opval lend. dat er zo weinig tussentijdse mede delingen uit het bedrijfsleven worden verstrekt, veel minder dan de laatste Men kan niet zeggen, dat het nog te vroeg in het jaar is, want driekwart is ai verlopen en de directies kunnen nu heus wel, behoudens onvoorziene omstan digheden. zeggen of het jaar mee- of tegengevallen is. De oproep der Vereni ging v. d. Effectenhandel om ten gerieve der aandeelhouders tussentijds iets mede te delen over de gang van zaken in het lopende boekjaar wordt ditmaal door vele directies wel erg verwaarloosd. Zou het ook kunnen zijn vanwege tegenvallende resultaten? Op de emissiemarkt is de ge meente Haarlem met f 3 miljoen 4Vi pot. obl. verschenen en het bijzondere van deze emissie 16. dat de inschrijving onmiddel- de verschijning van het prospec tus is geopend en eerst op 11 oktober ge sloten wordt. Tot dusver was het de ge woonte op één bepaalde dag de inschrij ving te openen en te sluiten. Diverse AV\ pet. gemeenteleningen zijn de laatste dagen enigszins in koere ver beterd. West-Duitsland verlaagt weer belastingen Het Wcstduitse parlement heeft giste- j ren besloten tot een onmiddellijke ver- laging van de inkomsten-belasting met tien procent. De Bondsraad hechtte met algemene stemmen zijn definitieve goed keuring aan een compromis-wetsontwerp strekkende tot afschaffing van de spe ciale noodbelasting voor hulpverlening aan Berlijn met ingang van 1 oktober. Een tweede goedgekeurde wet voorziet in andere persoonlijke voordelen, zoals j een hogere aftrek voor het tweede kind en een verlaging van de omzetbelasting voor kleine firma's met ingang van 1 ja nuari 1957. Aangezien de wet een compronjis is tussen twee voorstellen van de beide ka mers van het parlement, zijn de nieuwe belastingtabellen nog niet opgesteld en is i de juiste invloed op de individuele ver plichtingen nog niet bekend, maar rege ringsdeskundigen becijferen de verlaging op een inkomstenverlies van 2.800.000.000 mark voor de federale en staatsbegroting tezamen. Een deel van het miljard mark. dat elk jaar aan Berlijn werd gegeven, zal worden gevonden door voortzetting de noodbelasting op bedrijven en de rest zal de regering elders moeten vinden. de tweede grote belastingverla ging voor de West-Duitsers in twee jaar. In 1954 zijn de inkomstenbelastingen met gemiddeld 25 procent verlaagd. Europees observalorium in Zuid-Afrika Prof. dr. J. H. Oort en prof. P. Th. Oosterhoff. hoogleraar en buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zullen Nederland vertegenwoor digen op een congres van sterrekundigen, dat op 15 en 16 oktober in Stockholm zal worden gehouden. Men hoopt tijdens dit congres te komen tot de oprichting van een organisatie, die gezamenlijke sterrewacht op het zui delijk halfrond voor Nederland, België, Frankrijk, Duitsland en Zweden zal bou- Als de plannen doorgaan, zal men waar schijnlijk over een jaar met de bouw van dit observatorium beginnen. Het zal ver moedelijk in Zuid-Afrika worden geves tigd. De bouwkosten zijn honderd miljoen Nieuwe beweringen van Abdulgani Op een persconferentie te Peking her haalde de Indonesische minister de be wering, dat de Indonesische schulden Nederland ontstaan zouden zijn door het militaire optreden van de Nederlan ders tegen de republiek Indonesië. „Wij kunnen niet betalen voor het mes. waar de rug gestoken zijn", zeide hij. Voorts beweerde hij, dat Nederland herhaaldelijk de overeenkomsten zou hebben geschonden en hij voegde er aan toe. dat Indonesië daarbij niet beleefd kon blijven wachten. Nederland zou vol gens Abdulgani hebben beloofd Nieuw- Guinea aan Indonesië te geven en zou dus ivereenkomsten hebben geschonden door dit niet te doen. Op een vraag of Nederland Nieuw-Guinea tot een uit valsbasis zou maken voor een toekom stige verovering van Indonesië zeide hij, dit niet te kunnen voorspellen „Zij kun- het proberen, maar wij zijn gereed daarop een antwoord te eeven", j voegde hij er aan toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4