Dr. Sj. Groenman deed intree in Leidse universiteit -/f-VAN MENS TOT MENS VANAVOND LUISTERT U NAAR: Verenigingsjaar begonnen met filmvertoning in het Vlies TELEVISIE JGTVoet Produktie en afzet bij Leidse wol verder gestegen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 Uitdijende werelden Buitengewoon hoogleraar in de toegepaste sociologie IN HET GROOT-AUDITORIUM van de rijksuniversiteit te Leiden heeft 'gistermiddag prof. dr. Sj. Groenman, ter gelegenheid van zijn ambts aanvaarding als buitengewoon hoogleraar in de toegepaste sociologie, een rede uitgesproken, die tot onderwerp had: „Uitdijende werelden". Het hoofddoel van deze oratie was een antwoord te geven op de vraag, of Ne derland een sociaal geheel is. Spr. begon met een vergelijking te trek ken tussen de sociografie en de sociologie. De eerste wetenschap, het onderzoekend deel van de sociologie, is geneigd om ons land als één grote vergelijkingskring te beschouwen. Maar voor de socioloog bete kent het maken van een kaart van Neder land: het zinvol vinden om alle windstre ken van dit land met elkaar te verge lijken, om te onderzoeken of de delen jvan het staatkundig geheel op elkaar zijn I betrokken. Hierbij is het 'leerzaam, de vergelijkingen niet te doen ophouden bij te gaan, op welke wijze de mens dt wereld om zich heen beleeft en structu reert. Want sociologie is in wezen d« studie van de aanpassend handelende men; In groepsverband. In dit verband wees prof. Groenman op de ruimtelijke uitbreiding der velden, in de mens zijn rollen speelt. De actieradius is vergroot, omdat de i aangesloten is bij provinciale of lande lijke organisaties, of (de boer bijvoor beeld) te maken krijgt met de landelijke markt of wereldmarkt. De zuivere dorps gemeenschap is thans voor een goed deel verdwenen. Bq deze ruimtelijke uitbreiding speelt het forensenwezen een grote rol, vooral ook op sociaal gebied. Men werkt niet meer in z(jn woonplaats en van „wonen" in de zuivere beteke nis van het woord is geen sprake meer. „Wonen" wil zeggen, dat men niet al leen in z(jn huis eet en slaapt, maar ook en vooral dat men om dat huis de landsgrenzen, omdat bepaalde ken merken voor bepaalde Nederlandse ge bieden niet bij de grenzen ophouden. Een kaart, waarop voor het gehele land de geboortecijfers, de vormen van crimi naliteit enz. zijn aangegeven, laat zien [dat Nederland op het gebied van cultuur geen homogeniteit is. Toch is in deze 'verschillen voor de socioloog tevens een samenhang te ontdekken. Denken wij bijvoorbeeld aan de politieke groeperin gen. Op dit terrein is er veel verschil. Doch de algemene politieke verschuivin gen sinds de laatste jaren duiden op een ontwikkeling in deze in het gehele land. Dus toch homogeniteit. Wil men onderzoeken in hoever Neder land een sooiaal geheel is, dan dient men Een dokter nodig De zondagsdienst der huieartsen wordt waargenomen door de doktoren Kors, Mastenbroek, Veldhuijzen en Van Winger den. Bij geen gehoor: 22222. Welke apotheek? Vandaag zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: de apotheek Van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider-apo- Itheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553, en de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zondag zijn van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend de Zui- der-apotheek en de apotheek in Oegst- geest. De nachtdienst wordt van 24 uui af weer waargenomen door de apotheken Van Driesum, Zuider-apotheek en Oegst- geest. „Schilderijententoonstelling" van Moussorgsky. (KRO 19.10 u.) Toen in 1874 door vrienden van de I architect-schilder Viktor Hartmann een tentoonstelling werd georganiseerd van 't nagelaten werd van deze op 41-jarige leeftijd overleden kunstenaar, kreeg Moussorgsky de inspiratie tot het schrij- i ven van zijn piano-cyclus „De schilderijen- tentoonstelling", bestaande uit 10 piano stukken. Hartmann was een goede vriend van Moussorgsky geweest en de pi stukken zijn eigenlijk impressies na bezoek aan de tentoonstelling. Die pressies worden met elkaar verbonden j door een „promenade in Russische stijl" waarin de toeschouwer van het ene schil- \derij naar het andere loopt. Deze prome- 1 na de komt steeds terug in een ietww gewijzigde vorm. Na de inleiding spr ome- I nade horen we muzikale verbeeldingen van 1. Gnomusde kreupele dwerg' I (heel realistisch), 2. „Het oude kasteel' (stemmingsstuk), 3. „Spelende en bek vechtende kinderen in de Tuilerieën' (grappig kinderstuk), 4. „Bydlo. Poolse ossekar" (stemmingsstuk). 5. „Dans van de kuikens in de eierschalen" (ook een grappig kinderstuk), 6. „Samuel Golden- berg en Schmuyle' (raak geschetst dub belportret van 'n rijke en 'n arme Jood), 7. „De markt in Limoges" (stemmings stuk), 8. „Catacomben" (een verbeelding van een Romeins graf. waarover Mous sorgsky zelf zei„De scheppende geest van Hartmann leidt mij naar de schedels en roept ze aan de schedels beginnen zacht te gloeien"), 9. „De hut van Baba- Yaga" (een Russische heks, een stuk Rus sische sage), 10. „De grote poort van Kiew' (een uisioen uan Heilig Rusland). Hei werk is erg moeilijk voor piano geschre ven, maar Ravel heeft er een meester lijke orkestatie aan gegeven. In die be werking hoort U het werk vanavond, ge speeld door het Berlijns Filharmoniscl Orkest o.l.v. Igor Markevitsch, als num mer drie in het programma „Populaire heen menselijke relaties heeft, met leveranciers, met instellingen, met ken nissen, enz. Bij de forens is hier voor een belangrijk deel geen sprake meer Nuance Spr. kwam tot de conclusie, dat het antwoord op de vraag of Nederland in sooiale zin een eenheid is, slechts ge nuanceerd kan zijn. Er is een hoge mate van overeenstemming betreffende het aanzien dat de beoefenaren van verschil lende beroepen hebben, maar het blijkt daarentegen niet mogelijk de agrariërs op bevredigende wijze een plaats te geven in de statificaties. die tot dusver zijn ge vonden. Ook als arbeidsmarkt is Neder land een twijfelachtige eenheid. Tenslotte stond prof. Groenman nog stil bij de wetgeving, die impliciet veelal uitgaat van de sociale eenheid van het land. Hierbij dacht hij aan de werking van de Zondagswet en aan de verschillen tussen soorten van gemeenten. Ook wat betreft de huidige belangstelling" voor d€ z.g. a-socialen dient dit begrip streeks gewijs te worden geïnterpreteerd, omdat het hier gaat om afwijkingen van men, die niet voor het gehele land gelijk zijn. De regelingen ten aanzien van kleine middenstandsbedrijf moeten e eens worden afgestemd op de regionaal gedifferentieerde sociale encadreringen, waarin deze bedrijven voorkomen. Na afloop van de voordracht was er in de receptiekamer van het universiteits gebouw gelegenheid, de nieuwe hoogle raar te begroeten, waarvan velen ge bruik maakten. Vereniging voor Pedagogiek De Vereniging voor Pedagogiek is het nieuwe verenigingsjaar begonnen met een filmavond in Het Gulden Vlies. In het september-oktobernummer van Pedagogisch Contact roept de secretaris, de heer M. G. H. den Haan, de leden op met energie aan de slag te gaan. De schrijver zegt onder meer: „wij leven in onze pedagogische wereld op een tweesprong, waar bij voorlichting en verspreiding van inzicht meer dan noodzakelijk zijn. Deze tweesprong kunnen wij aanduiden met de woorden: dwang en vrij heid. Te veel dwang betekent naar de deskundigen ons veelal voorhouden neurosevorming, te veel vrijheid brengt verlies aan nor men en leidt uiteindelijk tot chaos. Tussen dwang en vrijheid ligt ergens ïn grenslijn. Helaas is deze grens niet wetenschappelijk te bepalen: aard, mi lieu, karakter, intelligentie, verhoudin gen in 't gezin, aard van het onderwijs, instelling van de opvoeders, kortom een groot aantal factoren spelen hierbij een Voor elk opgroeiend mensenkind liggen deze dingen anders: daarom, de ideale opvoeding bestaat nietr wij ko- len er nimmer mee klaar. De schrijver vraagt zich af: „Kunnen ij er dan niet beter mee ophouden?" Toch niet, want „ziet om u heen", ver volgt hij, „let op gezinnen, waar men Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN ^BegraleniAóeH praktisch niet meer opvoedt, nimmei toegekomen is aan echt opvoeden. D< wrange vruchten van deze „opvoeding' zijn nu niet bepaald geschikt om geëta leerd te worden." Twee geluidsfilms met Nederlands ge sproken tekst werden vertoond; de film „Feeling of Hostility", beschikbaar ge steld door bemiddeling van de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksge zondheid, en de film „Shyness". De eerste film geeft de geschiedenis van een intelligent jong meisje weer, door minder gunstige omstandigheden haar jeugd haar persoonlijkheid niet tot volledige ontplooiing heeft kunnen bren gen. De film „Shyness vertelt over drie leerlingen uit eenzelfde klas, wier richtingen worden gadegeslagen, leven van de hoofdpersoon uit de beide films wordt nauwkeurig geanalyseerd zoals het is verlopen. Daarbij geeft het gesproken commentaar aan waar fouten in de opvoeding werden gemaakt. Ten slotte wordt in beeld gebracht hoe deze fouten voorkomen hadden kunnen wor- GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties Schouw van wegen, lanen enz. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat te be ginnen op maandag 15 oktober 1956, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening op wegen, lanen, straten, enz. wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe be horende bruggen en andere kunstwerken, voorzover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelijke werken, voor zover die bijzonder eigendom zijn. Leiden, 6 oktober 1956. Provinciale dag in Leiden De afdeling Zuid-Holland van de bond van Geref. vrouwenverenigingen in Ni derland houdt woensdag een provinciale dag in de Zuiderkerk te Leiden. De dag begint om kwart over 10. Mevrouw Gil huis—Smitskamp te Amsterdam houdt in deze bijeenkomst, waarvoor een gevari eerd programma is samengesteld, eer „Een roman uit de tijd Am- Modeshow in Het Gulden Vlies De Leidse afdeling van de Ned. Bond van Huisvrouwen hield gistermiddag modeshow in Het Gulden Vlies. Ditmaal werd een grote collectie van Amerikaan se en Zwitserse import getoond. Vi< mannequins toonden op voortreffelijke wijze de verschillende modellen, hoewel zij in het dagelijkse leven de huiselijke plichten waarnemen. Een welverdiende bloemenhulde was voor deze dames dan ook zeer op zijn plaats. De make-up en de coiffures van de fir ma Van der Blom gaven aan het geheel een aardige glans, terwijl Messchers mode huis zorgde voor een zeer aparte hoeden-1 en handschoenenverzameling. De firma De Groot toonde met haar elegante kostuums, japonnen, rokken en vestjes aan, dat ook voor een redelijke prijs een gedistingeerd geheel tot stand te bren gen is. GANGETJE 12 MERCEDES BENZ - Type 190 Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. Prijs: 11.995. Roo.vakkers' Automobielhandel Leidse straatweg 1 - Oegstgcest AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneelsvereniging „De Spil", textielfabrie ken Van Wijk. Kerkewerk Hervormde Gemeente, onder werp: „Mozes en de betekenis van de bijbelse wetten". Maandag Hooglandse kerk, 10 uur v.m.: plaatsing gerestaureerde haan op toren (hoogste punt van restauratiewerkzaamheden). De Doelen, Rapenburg 8 uur: Leidse amateur-fotografenvereniging, onderwerp: „Boekentitels of spreekwoorden in beeld". Rehoboth, 7.45 uur: afdeling Leiden van Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrouwen- Bond, show door firma Warnecke. Het gulden Vlies, 8 uur: jaarvergadering A.R. kiesvereniging Wijk I, inleiding van Chr. van den Heuvel over de verkiezings- Rapenburg 8, 8 uur: afdeling Leiden Oegstgeest Vereniging voor Internationale Rechtsorde, G. de Koning over „Het leven van de Berbers in de Hoge Atlas van Marokko". Dinsdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering van The Messiah van G. F. Handel door Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" (met afscheid van Annie Woud als con certzangeres). Tentoonstelling Lakenhal, 10—5 uur: „Wie was Rem brandt?" (tot 8 oktober). Tussen de bladzijden De man in het donker grijze pak LUXOR. Moet een mens altijd en onder alle omstandigheden volkomen eerlijk zijn? De film „De man in het don kergrijze pak" behandelt deze vraag. Dit bijzonder interessante gegeven is uitge werkt op een wijze, die niet anders dan bewondering kan afdwingen. Dat zoiets ook in Hollywood mogeujk is geeft de bio- scoopganger-uit-noodzaak weer een klein beetje moed. Tom Rath is uit de oorlog teruggekeerd als een ander mens. Hij trouwt weliswaar met het meisje, dat al die jaren trouw op hem heeft gewacht, en het is ook wel een gelukkig huwelijk, maar na tien jaar blijkt er toch iets niet helemaal te kloppen. De oude vechtlust heeft Tom verlaten. Hij is voorzichtig geworden, nu hij een vrouw en drie kinderen heeft te verzorgen. Hij stelt zijn positie niet graag in de waag schaal. En als hij een hetere baan krijgt is hij geneigd die te verdedigen met mee te zingen in het koor van lieden, die de directeur naar de mond praten. De onzekerheid van Tom blijkt terug te voeren tot een oorlogsherinnering. Tus sen twee veldtochten in had hij in Rome een meisje leren kennen. Hij was toen diep neerslachtig en vreesde heel spoedig te sneuvelen. Dat feit heeft hij altijd voor z'n vrouw verborgen gehouden. Het hoogtepunt van de film komt wanneer Tom besluit ook hierin volkomen eerlijk lüUJJ.'J/J We willen wel bekennen deze rolprent met meer dan gewone interesse te heb ben gevolgd. Hier wordt niets meer of minder gedaan dan één van de beste christelijke deugden in de praktijk toe te passen. Dit gevoegd bij het voortreffelijke spel van Gregory Peck en Jennifer Jones maken deze CinemaScopefilm tot een uiterst waardevol produkt. (Geslaagd pogen belangrijke levens vraag te beantwoorden.) Politie zonder wapens LIDO. Met „Politie zonder wapens" wordt Scotland Yard bedoeld die op het witte doek van het Lldotheater dezer dagen enkele gehaaide inbrekers ontmas kert. Natuurlijk gaat dat allemaal niet vanzelf en moeten de mannen van deze Engelse recherche talloze malen dedu ceren en combineren alvorens de lieden, die sleutels van een bepaald merk brand kast voorhanden schijnen te hebben, kunnen worden ir prekend. Het zou de sp-hning verminderen en dus niet aardig zijn om hier precies te vertellen, hoe de detectives te werk gaan. Wel kan worden gezegd, dat de oplossing, behalve verrassend, toch vrij logisch is, ook al hebben de speurders de medewer king van vrouwe Fortuna dan af en toe Als men ten slotte in het oog houdt, dat het politieleven en ook dat van de figuren uit de onderwereld, wal een beetje al te romantisch wordt voorgesteld, kan de spanning van de rolprent zeker enige ontspanning geven. (Detectives van Scotland Yard ontwar ren ingewikkelde zaak) Safari In de gisteren gehouden algemene deelhoudersvergadering van de Leidsche Wolspinnerij N.V. te Lelden, werden jaarstukken goedgekeurd. Na een i voerlge discussie over de dividendpolitiek werd, met de stemmen van 300 aandelen van de aanwezige 4764 stemmen tegen, het voorstel goedgekeurd om 13 procent dividend uit te keren, waarvan 3 procent in contanten en 10 pet naar keuze in con tanten of gewone aandelen (vorig boek jaar waren deze cijfers resp. 16, 3M en 1214 procent). Van verschillende zijden werd waar dering uitgesproken voor de leiding van het bedrijf en de wijze waarop de uil- stekende resultaten in de jaarstukken werden belicht. De vrij hoge voorraden" post op de balans omvat, blijkens mede delingen van de directie, grondstoffen die hoofdzakelijk in Zuid-Amerika wer den aangekocht. In de toekomst zullen nieuwe investeringen plaats hebben, zo wel voor de vernieuwing van het produk- tie-apparaat. als voor eventuele uitbrei" ding daarvan. Ten aanzien van de winstdeling werd namens een groep houders van 300 aan delen bezwaar gemaakt tegen de thans op de beurs niet verwerkbare stockddvi- denden, waardoor de koers der aandelen wordt gedrukt en de aandeelhouders worden benadeeld. Van directiezijde werd echter de keur uitgesproken voor een stabiele divi dendpolitiek, die de belangen van de deelhouders/beleggers dient en niet in' de eerste plaats die van de aandeelhouders/ speculanten. De algemene dividendpoli tiek kan moeilijk gewijzigd worden op grond van de belangen van die aar houders, die eens een gokje willen wagen, in plaats van de belanghebbenden in de industrie zelve. Overwogen zal worden of het wenselijk is binnenkort, mede in verband met eventuele ni investeringen, met certificaten van delen uit te komen. Sinds het afsluiten van het vorige boekjaar is vergelijken derwijs weer een toeneming van de pro duktie en afzet geboekt, doch in verband met de wisselvalligheid van het bedrijf kan geen betrouwbare verwachting het hans lopende jaar worden uitge- Drama I "INREED Z A AM naderde maandag avond uit de richting Roelofarends- veen een autobus de vertrouwde licht jes van Leiden, toen plotseling een si nister gekraak en de kreet „Kind onder de bus!" iedere gedachte aan vlug thuis-zijn in rook deed opgaan. In de bus bleef het enkele ogenblikken dood stil en toen begon een vrouw tegen een mannetje, dat als versteend op zijn plaatsje gemetseld zat, te gillen: „Jan, je gaat er niet uit! Ik wil het niet hebben; je kunt niet tegen bloed." Het mannetje demonstreerde niet de minste ambitie om de bus te verlaten en hier in vertoonde hij een treffende gelijke nis met de overige buspassagiers. Rampzalig keek men elkaar aan en zo nu en dan blikte men voorzichtig naar de duisternis aan de andere kant van de raampjes om weer schielijk het binnenste van de bus op te zoeken, alsof Dantes Hel in optima forma bui ten stond uitgestald. De chauffeur, die onmiddellijk na het gekraak zijn bus tot stilstand had gebracht, pakte met een ongelukkig ge- zaklantaarn en begaf zich met, thuiskwamenwerd er een deputatie sicus gezonden, die begon iendelijk verzoek en ein- sn dreigemeent. dat ge- knikkende knieën naar buiten. De passagiers hielden de adem in en men wachtte op dè noodkreten van buiten. De lantaarn bescheen de on derkant van de bus en de chauffeur ontdekte in het midden een geraamte, dat met veel fantasie tot fietsonderde len viel te herleiden. „Waar is dat kind nou?", vroeg de chauffeur zich af, terwijl het holle gevoel in zijn maag met de seconde groter omvang aan nam, maar toen werd het raadsel op- „Hè, wat hebben jullie met m'n fiets gedaan?" klonk het opeens uit de duis ternis, en een boze meneer kwam als uit het niets te voorschijn om vervol gens enkele ogenblikken stilte te be trachten bij het overleden rijwiel. „Ben lk even een briefje in de bus aan 't stoppen en rij-en ze m'n fiets aan dig- gels!", sprak hij bitter. De passagiers hadden het gehoord en leefden helemaal op. Lollige-broeken kwamen helemaal van hun zitplaatsje af om door het gat van de deur leuke opmerkingen te maken en een meneer begon ernstig en omstandig uiteen te zetten, wat er wel allemaal had moeten gebeuren, als er w e1 een kind onder de bus gelegen had. Hij speelde bij al deze maatregelen een uiterst actieve rol en de buspassagiers kregen de ge ruststellende zekerheid, dat het kind een goede kans gemaakt zou hebben nog in leven te zijn. Toen de meneer zover gekomen was, vertelde de chauffeur, dat iedereen moest uitstappen, voor het eindpunt. Drama II ZOON is bij de Harmonie", vertelde de dag na het 3-oktober- feest een der Leidse flatbewoonsters aan haar buurvrouw. „Hij heeft een grote hoorn gekregen en over een maand mag hij al meelopen!" „Enig!", antwoordde buurvrouw meelevend, maar toen ging ze naden ken: „U bedoelt toch niet, dat hij dat ding mee naar huis neemt om te oefe- Als antwoord klonk er plotseling een hartverscheurend gejammer, dat met veel moeite aan een getergde hoorn ontworsteld werd en het afscheid tus sen de beide dames miste de gebrui kelijke hartelijkheid. Enkele uren later was de gehele flat gewaarschuwd en toen de man de 1 zien de afstand tussen het flatraam en de begane grond weinig levens ruimte voor de musicus overliet. De volgende dag stond de politie voor de deur. die het geval voorzichtig benaderde: „Natuurlijk heeft uw zoon 't recht om kunstenaar te zijn," zo ver zekerde de agent, „mijn zoon voetbalt, maar die is dan ook geen kunstenaar. Voetballen is natuurlijk wel erg gezond en ik heb eens gehoord, dat het veel vuldig blazen op een koper-instru- Een langgerekt gejammer achter in het flatje werd gevolgd door het ge krijs van de overbuurman, die in z'n haast om beneden te komen, praktisch alle treden van de trap had overgesla- „En als mijn zoon kunstenaar is, dan is daar niets aan te doen!", betoogde de moeder vlug, voordat de luid-jam- merende buurman gelegenheid had ge kregen overeind te komen. „De kunst Wat er precies met de kunst aan de hand was, kwam buurman nooit te weten, want zoonlief wilde zijn moe der eens een indruk van zijn vorderin gen geven en hield de hoorn-opening precies bij haar oor. Deze indruk was precies voldoende: „Wat denk jij wel snotneus", stak ma van wal, toen het rare suizen in haar oren een beetje verminderd was, ,,je moeder te schan de te maken voor de buurt, zodat ik politie aan huis krijg, dan kun je, hè?" „Waarom ga je niet voetballen, zoals ale andere jongens; dat is veel gezon der. Je gaat van die vereniging af: van dat geblaas op koper wordt je maar ziek," besloot ze ferm. Met je vader spreek ik vanavond nog wel: ga onmiddellijk dat onding terugbrengen!" De Harmonie zoekt op het ogenblik een nieuwe hoornblazer. 91 Land A LLEMAAL NEP!", zcl de man mis- troostig, terwijl hij het geweer aan de baas van de schiettent teruggaf," net zoals vanmorgen bjj die fontein op de Vismarkt. Het hele jaar moet je wachten voor ze dat kistje eraf halen en dan zie je een straaltje om van te grienen. We leven echt In een water landje: ze hebben nog niet eens water genoeg om een onnozel fonteintje een uurtje behoorlijk te laten spuiten, zoals In Parijs „Hè, nee, Karei, „voorkwam de hos sende eega aan zjjn arm, „ga nou weer niet over Parijs beginnen; we zijn juist zo leuk 3 oktober aan 't vieren. Hier heb je een dubbeltje, als je het op dat doosje sigaren gooit, Is die doos voor jou." Het dubbeltje vlei precies naast de doos sigaren en verdween via een bodem van kippengaas in een ander doosje, dat de tentjesbaas op gezette tijden glunderend ledigde. „Ik heb 't land," kondigde Karei aan, terwijl hü zich ontgoocheld van het tentje afwendde. „Waaraan nou weer?", informeerde zijn vrouw strijd vaardig. „Aan 't Land", antwoordde Karei lijdend. T raditie £N NU WE toch in de academiale sfeer zitten, moeten we nog even vertellen van het studiehoofd uit War mond, dat deze week moest intekenen op de Leidse Alma Mater. De jongen had een indrukwekkend lijstje vragen mee naar huis gekregen, waarop hij moest invullen, hoe hij, zijn vader en z'n moeder heten, of zijn vader vroe ger op een universiteit gezeten had en of zijn moeder een doctorstitel heeft. Dit waren alflemaal nog erg eenvou dige vragen, want zijn moeder had alleen maar een melk-diploma (met lof) en zijn vader laaf eens per maand een jongen met middenstandsdiploma komen om de boekhouding 'n beetje op pei'l te houden. Toen kwam echter de vraag: „Maatschappelijke functie of rang van uw vader (zie toelichting)". In de toelichting stond, dat het niet voldoende was om zomaar „koopman" of „landbouwer" in te vullen, maar als de vader musicus was, moest daar bij staan „violist orkest Y" en als de vader landbouwer was, moest de om vang van het bedrijf vermeld worden. Nu was de vader van onze held vee boer, maar de omvang van het bedrijf was erg moeilijk te.bepalen: „Er zijn drie koeien drachtig." vertelde hij ons. „en dat kan er niet meer bij op dat papier, als ik alle kippen opgenoemd heb." We hebben hem getroost door erop te wijzen, dat het studeren aan een uni versiteit-met-traditie best een beetje moeite waard was. Tenslotte is zijn inschrijving toch nog misgelopen, want hij was vóór 1928 geboren en was vergeten om zich te laten zuiveren door de studenten zuiveringsraad, die al tien na-oorlogse jaren een bloeiend bestaan leidt in Leiden. Hij is nu weer aan een formu lier bezig, waar de Sowjetrussische staatspolitie jaloers op zou zijn! Ontzet J^EIDEN is van de week dus ontzet, doch deze ontzetting duurt voor de meeste Leidenaars slechts één dag. Een klein legertje kappers is echter veel langer ontzet, want de inhoud van hun kasregisters loopt aardig achteruit, om dat een paar honderd jongelingen niet langer gedwongen worden hun haar op milimeterlengte te houden; de Leid se „groenen" zijn op 3-oktober eerste jaars geworden en deze status pleegt met een herstelde haargroei gepaard te gaan. Omdat 3 oktober nu eenmaal een volksfeest is, wordt ook een be paald deel van de burgerij nog maan denlang in de stemming gehouden: De gelukkige bewoners van de Burggra- venlaan mogen alsmaar naar de wit geschilderde cijfers op hun trottoirs,T kijken, die dienden om de grote op-\/lET een fietspomp heeft te Vught tocht in volgorde te krijgen. „Waarom^*-'- Een bok zich opgepompt met zetten ze daar geen bordjes neer?", lucht ntri"LTk^ doordrongen hele jaar beschilderde trottoirs te be-In t water van de vaart gesprongen wandelenen dat zijn nou stad-Omdat hij bij ploegbaas Blauw genoten van Rembrandt! Als drijvende bok een baantje wou. Kabinet Een grappige Leidenaar belde ons de ze week op en stelde de vraag, of wij eigenlijk wel wisten, dat er een kabi net was. Na ons enigszins verbaasde en ontkennende antwoord riep hij luid schaterend uit: „Maar mijnheer, heeft u dan nog nooit van ons Prentenkabi net gehoord?" Drijvende bok TRIANON Tegen de achtergrond van de Afrikaanse wildernis speelt het avon tuur van enkele mannen, die, onder voort durende dreiging door Mau-Mau-terroris- ten te worden aangevallen en gedood, op jacht zijn naar een leeuw. Eén van hen, de gids, heeft nog een andere bedoeling met zijn tochten door deze woeste natuur gebieden. Een vroegere bediende is naar de Mau-Mau-bende overgelopen en heeft met zijn vrienden zijn zoontje, dat in de hoede van zijn tante was achtergelaten," vermoord. Door haat gedrëven zet de vader zijn leven voort, in de hoop eens de moordenaar te vinden. Telkens als hij hem bijna te pakken heeft ontkomt deze. Deze dubbele jacht wordt van dichtbij gadegeslagen door een avontnrierster, die ter opluistering van het verhaal voor de „love" zorgt. Het is onvermijdelijk: zij wordt verliefd op de man-met-het-ge- kwelde-gezicht, in de gedaante van Victor Mature, die er echter niet in slaagt op overtuigende wijze zijn leed en zijn haat gevoelens uit te beelden. De bekoorlijke jonge vrouw (Janet Leigh) weet de man van zijn haat te ge nezen, en nadat enige honderden mannen zijn gedood tijdens Mau-Mau-aanvallen en ook de gezochte leeuw het loodje heeft gelegd, begint voor hen beiden een nieuwe toekomst. Cel 2455 REX In de Noordamerikaanse staat Californtë wordt sinds 1948 een proces gevoerd, dat wel als een van de zonder lingste in de juridische geschiedenis ge boekstaafd zal worden. Een misdadiger, beschuldigd van aan randing-met-beroving, maakte gebruik van het in Amerika heersende recht, dat de beschuldigde zijn leven kan rekken door steeds nieuwe beroepen op andere gerechtshoven in te stellen. In de doden cel, waar hij op zijn vonnis wacht, be gint hij rechten te studeren en thans gaat hij door als een zeer scherpzinnig verde diger, die voor zijn leven vecht; de dood van de griffier tijdens de eerste rechtzit ting heeft een situatie geschapen, waaraan de' ter dood veroordeelde zijn verdediging ophangt en men is, met de Amerikaanse wet in de hand, tot nu toe nog niet in staat geweest deze zonderlinge situatie tot een oplossing te brengen. Naast zijn rechtenstudie besteedde de ter dood veroordeelde zijn tijd in de dodencel aan het schrijven van een auto biografie; het boek werd een „best-sellerV die in tientallen talen vertaald werd, en Hollywood heeft twee jaren geleden dit boek verfilmd. Het boek is eerlijk geschreven, hoewel het de kritische lezer niet overtuigt van de onschuld van de auteur; de film is echter een nogal opwindend verhaal ge worden met veel schieten en „adembene mende" achtervolgingen, die de sfeer on geschikt maken om het pleidooi van de ter dood veroordeelde aanvaardbaar te maken. De reacties gisteravond ln het Rex- theater bewezen ook, dat vele van de (jeugdige) bezoekers de film meer als een spannende vondst beschouwden, dan als het gevecht van een tnan voor zijn leven. Eevenals het boek geeft ook de film geen oplossing van het vraagstuk der mis dadigheid. Tragische jeugdomstandighe- den brachten Caryl Chessman op het pad der misdaad, maar miljoenen mensen zou den in dergelijke omstandigheden de wet en de stem van hun geweten hebben ge volgd. Daarom is het laatste woord van Chessman op het witte doek wellicht een van de weinige juiste woorden in de film: „Het is mijn eigen schuld, alleen mijn eigen schuld". In de wonderlijke opzet de film gaat de waarheid van deze woorden echter praktisch geheel verloren. (Een opwindende film. met tragische achtergrond; alleen geschikt voor kri tisch ingestelde toeschouwers). The Glenn Miller Story CASINO. De verfilming van het leven van de bandleider Glenn Miller, „The Glenn Miller Story", draait voor de zesde week in Leiden. Ditmaal zegt dit wel iets de kwaliteit van deze rolprent. Die is namelijk goed. (Advertentie) Klein Rembrandf-palel Chr. J. W. Teeuwen Een klein maar fijn boek met vijf tien platen en het verhaal van Rembrandts bewogen leven. In witte kunstlederen band 4.90 bij uw boekhandel. J. N. Voorhoeve Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3