■febiimiii»,!- MIEKE VERHOEFF heeft WONDERKOFFER Nu zijn de tomaten er nog een Kariveitjes opknappen Zo kan ze er tegen Waar is de enkeling? ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 Nóg kunnen we genieten van de tomaten genieten in de ware zin van het woord. Want deze vruchten, die als groente, brood- belegging, fruit of als puree ge bruikt kunnen worden, zijn een gezond \oedsel, rijk aan vitamines (vooral vitamine C) en aan voe- dingszouten. „Tom [jn gezond", heet de bror voorlichtingsbureau voor voeding heeft ui dertiende druk brochure, die a verkrijgbaar ie 42, Den Haag. WEVEN - EDEL AMBACHT, ECHT VROUWELIJKE KUNST Mieke Verhoeff heeft een wonderkoffer. Uiterlijk is het maar een heel gewone koffer, met gewone knipsluitingen maar als ze die koffer openmaakt komen er de mooiste dingen uit te voorschijn. Kleedjes, gor dijn- en meubelstoffen, tafellinnen en servetjes, linnen handdoeken, een warmgetinte wollen plaid, stof voor een mantelpakje Op de vloer van haar zitkamer ligt een tapijtje, zelf geknoopt, in ietwat grillige motieven in bruin, twee kleuren blauw, twee kleuren groen. De motieven doen denken aan blokken, of aan metselwerk. Mieke Verhoeff heeft dat kleed „In Holland staat een huis" ge noemd. Ze heeft het ontworpen in Zweden, op verzoek van een Zweedse lerares in de weefkunst. Die lerares zei tegen Mieke: „Teken nu eens iets typisch Hollands een huis bijvoorbeeld." Mieke deed dat het werd natuurlijk een huis met een trapgevel. Daarna tekende ze dat huis nóg weer eens, meer gesityleerd nu en strakker van lijn. Een van die gevel stenen, omgeven door stenen van ande re grootte en andere kleur, werden de werktekening en het hoofdmotief van Mieke's tapijtje, „rya-matta". zoals de Zweden zeggen. Het is een van de vele verhalen en herinneringen, die mee uit die koffer komen! Want dat pittige handwerklera- resje uit Den Haag, dat sedert enige jaren aan de tweede Chr. Huishoud school in Rotterdam les geeft, heeft er zojüist een half jaar studieverlof opzit ten, dat ze doorgebracht heeft in Zwe den, in het dorpje Insjön. ohtwerpers en uitvoerders, die baanbre kend werk verichten. „Ziet u nu dit eens" ze pakt het tafelkleed „dit is oorspronkelijk geweest. Rozengang, heet de techniek kleedje, dat met vier schachten geweven wordt. wist, dat er In Zweden veel aan we ven wordt gedaan. Weliswaar bezit ze een diploma van de avondacade mie van Beeldende Kunsten in Rot terdam maar ze wilde er nog meer van weten. Ze schreef in op een cur sus van een vereniging voor huisvlijt „Hemslöjd" en zo vertrok ze in februari van dit jaar naar Zweden, naar hotel-annex-weefschool-annex internaat „Saterglantan." Men hoeft haar alleen maar te vra gen: „Was het er fijn?" om haar slui zen van welsprekendheid opengedraaid te krijgen. Mieke heeft genoten daar in Zweden „weet u", zegt ze, „het ech te. goede handwerk is daar nog zo in ere, de mensen doen zelf ook veel aan hemslöjd en daarom waarderen ze dat werk ook zo. Nu ja, de levensstandaard is hoog in Zweden, dat is waar, maar niet alleen daarom betalen ze grif zo'n tachtig gulden voor een echt linnen ta fellaken." Uit de koffer komt een tafellaken, van ongebleekt linnen, met blokmotieven van gebleekte draden. Het is een patroon, eerlijk en zuiver van vorm, dat het prachtige materiaal dat linnen is, vol ledig tot zijn recht doet komen. „U kon dus zelf ook niet de verleiding weerstaan zo'n kleed te kopen?" vragen wij. Maar dan lacht Mieke Verhoeff on schudt haar hoofd: „ik heb het zelf gemaakt", zegt ze ZELF GEMAAKT Zelf gemaakt wie de doeken en kleedjes ziet die feilloos geweven zijn en met een volledige beheersing van de techniek begrijpt dat hier van ..lief de voor het vak" alleszins sprake is en dat het voor dit Hollandse meisje geen loze term is. Ze heeft daar in Zweden 27 nieuwe technieken en me thoden geleerd, ze heeft de oude Scan dinavische motieven en patronen leren makenze heeft genoeglijk gedebat teerd met haar mede-cursisten over de vernieuwing in de weefkunst, ze heeft, kortom, dat verblijf daar tol een ware belevenis gemaakt. De weefkunst in Zweden staat op hoog peil, maar er is toch wel iets van zich niet durven of kunnen losmaken uit tradities. Men handhaaft de motieven die men moeder op dochter geleerd heeft en die soms nog stammen uit de oude Vikingtijd. „Ze zijn soms echt moeilijk „los te weken" uit die oude dingen." meent Mieke Verhoeff. „Er is nog erg veel de binding aan de dinger „zoals moeder die maakte". En die zijn wel mooi, maar dat is toch niet altijd het geval. Ik denk dat ze de durf mis- streepmotief door onderbreking van die strepen ontstonden de blokken. Zo kan damast dus óók zijn." Ze streelt het kleed, kijkt dan op met de blik van iemand, die de schoonheid heeft le ren kennen van het zuivere ambacht en zegt met eerlijke onbevangenheid: „Mooi hè. Ik ben er wèg van, ik vind het zó prachtig Onze vraag, hoe lang ze nu over zo n kleed doet, moet haar wel heel nuchter in de oren klinken. Maar bereidwillig vertelt ze dat het ongeveer drie dagen ls, nadat ze eerst drie dagen, met nog vijf anderen, is bezig geweest om het getouw op te draaien. Maar dat is dan ook een getouw voor twaalf lakens tege lijk Ja, ze maakten daar volledige werkdagen: 7Vz uur per dag. In haar vrije tijd weefde ze RYA-MATTA De rya-matta op de grond heeft een wollen pool, de grondmslag is van koe- haar. De wol is dunner dan smyrnawol, maar Mieke Verhoeff is van mening, dat ze mooier is. De wol is afkomstig van een heel oud schapenras, een ras dat jaren geleden weer werd opgekweekt. Er zijn speciale spinnerijen voor de wol, die heel onregelmatig is. Vooral bij oude tapijten glanst die wol prachtig. Van diezelfde wol, in blauw, brum, grijs en wit tot een prachtige tint groen gemêleerd, heeft Mieke Verhoeff stof voor haar mantelpakje geweven. Negen tig cm breed, zeven en een halve meter lang. „De draden van schering en in slag zijn hier natuurlijk hetzelfde", zegt ze en ze vertelt over de damast effecten met gebleekt en ongebleekt linnen, over het ogenschijnlijk zo eenvoudige streeppatroon voor meubel stof, dat evenwel met tien schachten geweven moet worden „mijn eigen weeftoestel heeft zes schach ten, maar misschien krijg ik een dat er meer heeft." Ze laat een wandlap zien in witte en gele wol. Het motief is afkomstig uit de provincie Dalarna en stelt voor twee hanen met harten en bloemen. Het kleedje is dubbelge- weven, de onderkant is wit en waar op de bovenkant de motieven wit zijn zijn ze aan de onderkant geel. „Een vreselijk precies werkje!" Er komt uit die koffer een rol gor dijnstof van dunne, linnenkleurige, wit te en bruine katoenen draden. De in slag is van ongebleekt katoen. Er komt een smal „feestlopertje" te voorschijn, waar de motieven (tulpen, Hollands dus!) zijn ingelegd tijdens het weven. „Brocheren" heet deze techniek. Er zijn dekkleedjes „ja, die gebruiken ze veel in Zweden, want hun tafels zijn van prachtig hout gemaakt en dat hout mag tijdens het eten best gezien wor den, zo redeneren zij daar!" HEERLIJK BEZIT Handdoeken in wafelstoftechniek, thee doeken, droogdoeken moet het niet een heerlijk bezit zijn, zo'n zelfgewe- ven linnenkast? De Zweedse meisjes weven veel haar eigen bruidsschat", zegt Mieke Verhoeff. „Maar in Stock holm en Göteborg geldt een gemeente lijke politieverordening, die inhoudt dat het weven daar verboden is. Het heen en weer vliegen van de spoelen zou ook veel te hinderlijk zijn, zoiets dreunt door het huis. Ik heb het geluk dat ik maten vaak gevuld worden met een of andere ragout, is natuurlijk bekend, Maar ook een vulling met ryst is zeer smakelijk. Daarvoor heeft u nodig: 1 stevige middelgrote tomaten, peper. zout. 1 klein teentje knoflook, (kruizemunt), 1 kleine ui, 15 gr. (1 eetlepel) boter of margarine, 50 gr. (3 eetlepels) ryst, on geveer 50 gr. geraspte oude kaas of Parmezaanse kaas. )e knoflook en de ui schoonmaken, fyn- snyden en heel lichtbruin bakken in de boter of margarine. De ryst toevoegen en onder voortdurend omscheppen mee- bakken tot de korrels lichtgeel van kleur zijn. Een dl. water en zout toevoegen en de ryst in 30 minuten zachtjes gaarkoken. 'an de tomaten een kapje afsnijden, ze uithollen en bestrooien niet zout, peper en eventueel fijngesneden blaadjes krui zemunt. De tomatenresten even verwar men, zeven en op smaak afmaken met zout en peper. Vanneer de ryst gaar is, het grootste gedeelte van de geraspte kaas er door mengen en de tomaten er ie tomaten bestrooien met geraspte kaas. De rest van de kaas door de gezeefde tomatenresten mengen. Hiermee de bo dem van een schotel bedekken en de tomaten er in zetten, de schotel sluiten met een deksel. De tomaten in ongeveer PROBLEEM LOKT DISCUSSIE UIT voor werkende vrouwen? laten worden in plm. 20 i vaste schotel behoeft dan deksel gesloten te worden Niet alleen de wollen dekens Niet alleen met de „wollen" dekens wordt oplichterij gepleegd! Op 15 sep tember jl. citeerden wij op Blad Zij een artikeltje uit de Consumentengids, waar in o.m. vermeld werd. dat door een ver zendhuis als „zuiver wollen dekens" ge kwalificeerde goederen slechts voor 4 pet uit wol, en voor 30 pet uit katoen i 66 pet uit rayonvezel bestonden. Een lezer uit den Haag,' die er zijn liefhebberij van maakt om fijne appa raten, zoals horloges, klokken en meters te repareren, heeft al meermalen er varen, zo schrijft hij ons, dat op de wijzerplaat van sommige horloges „17 jewels" staat. In werkelijkheid bevatten die horloges vaak maar 6 tot 10 stenen. „Je reinste misleiding van het ondes kundig publiek", schrijft de lezer. We 't volkomen met hem eens. MIEKE VERHOEFF et goede handwerk in er mijn weeftoestel in het souterrain heb Naast het weeftoestel ligt een „trass- matta" een kleedje waarvan de inslag bestaat uit repen goed van anderhalve centimeter breed, uit oude jurken. Trass betekent lorren, een lorrenmatje dus. Maar een matje, dat er in zijn eenvoud van goudkleurige en bruine, lichtgroe ne en gele strepen zijn mag! Mieke heeft in Zweden ervaren dat het weven, dat hier in ons land als kunst erkend en 'gewaardeerd wordt, in Zweden en dan speciaal op het platte land. nog tot de gewone huiselijke be zigheden behoort. Men kent daar dus nog het „luxueuse" en het „huishoude lijke" weven wat dat laatste betreft: plattelandsvrouwen weven er veel band dat dient voor de lusjes van handdoe- Langzaam vult de koffer zich weer: de servetjes, de lopertjes, de la kensHet is zulk heerlijk werk, dat weven", peinst. Mieke Verhoeff. „Je krijgt er zulke mooie resultaten mee en het is zo door en door vrou welijk Zo'n wintermantel is net iets voor meisjes van een jaar of acht en ouder. De mantei is gemaaKt van stevige wollen stof, sluit met drie knopen en heeft flinke zakken. De ronde schouderpas, de kraag en de zakken zijn voor zien van een dubbele gestikte naad. Patroon nr 227 is gemaakt voor de leeftijden 8, 10 en 12 jaar. Men heeft nodig 2.25 meter stof van 1.40 m breed. De patronen zijn a f 0,40 verkrijgbaar aan onze bureaux, doch ze kunnen ook per post worden toegezonden. In dat geval wordt u verzocht, aan de adreszijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, naast de gewone frankeerzegel, f OfiO aan postzegels te plakken. Na 13 oktober kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. Daarom was ik heel blij dat er op „Blad Zij" een artikel over dit onder werp stond. Ik hoop dat velen dat stuk zullen lezen, het is glashelder en duide lijk. Ikzelf heb het grote geluk dat ik nog een oude vader heb, die voor «ho"nm.k° rV»rdSi(. gïÜÏ ziu'hS'ïïJi iets voor ouden van dagen zijn? Volgens mij wel, mits t» -- Nog steeds blijven er brieven ko en naar aanleiding van ons artikel op Blad Zij van 22 september: Knap tijdrovende karweitjes voor jon geren op! Om even uw herinnering op te frissen: wij deden de suggestie, dat dames, die gepensionneerd zijn of in het algemeen over veel vrije tijd beschikken, tijdrovende werkjes en boodschapjes zouden doen voor jon gere, werkende vrouwen, die vaak hun toch al zo kostbare tijd verloren zien gaan met wachten in de winkels, of die geen gelegenheid hebben noodza kelijke tochten naar schoenmaker, kousenreparatie-inrichting enz. te ondernemen. Ook zou het, zo schre ven wij, voor deze vrouwen van On schatbare waarde zijn, als zij de be schikking hadden over een vertrouwd adres, waar bijvoorbeeld de stomerij of de wasserij de goederen kan afge ven, als zij, die werkende vrouwen dus, niet thuis zijn. Kennelijk wordt er over dit onderwerp in brede kring geDraat en gediscus sieerd. Ook uit de brieven, die wij er deze week over kregen, blijkt, dat men in grote lijnen met ons eens is. Het grappige van het geval is, dat men klaarblijkelijk al pratende tot nieuwe gezichtspunten komt, die soms een ter rein raken, dat maar heel zijdelings iets te maken heeft met het onderwerp als zodanig. Zo schreef bijvoorbeeld een lezeres uit Maassluis, die kennelijk dacht dat het er om ging oudere dames bezigheden te verschaffen of een vrijetijdsbeste ding: „Laten deze dames zich gaan be kwamen in een of andere handwerk techniek. Dat is ook zeer de moeite waard, zoals frivolité, kantklos werk >.d." SIMPELE DINGEN Wij zijn het met bedoelde lezeres ?ens, dat zinvolle vrijetijdsbesteding voor deze vrouwen uiterst belangrijk is, lar daar ging het in ons artikel niet de eerste plaats om. Wij wilden de- dames-met-veel-vrije-tijd een „tip" aan de hand doen, hoe zij een jongere, werkende vrouw daadwerkelijk kunnen helpen, door slechts een paar simpele dingen te doen. Ook de brief van een lezeres uit Den dacht vraagt voor de jonge, getrouwde vrouwen met kleine kinderen. Maar haar brief achten wij zeer belangwekkend en laten er hier enige passages uit vol gen: ....er is nóg een groep vrouwen die zulke hulp soms dringend nodig heeftHet is nl. zo, dat vrouwen met babies of erg jonge kinderen, als ze toch ook vaak noodzakelijk naar huisarts of specialist moeten, het maar uit blijven stellen, omdat er niemand is, die op hun kinderen kan passén. Vooral ook, omdat het specialisten- bezoek vaak veel tijd vergt. Zonder toezicht thuislaten, als er een ouder broertje of zusje bij is, werkt toch ook vaak zenuwslopend op de moe ders, die in de overvolle wachtkamers zitten te wachten op hun beurt. Want ook jongens en meisjes van twaalf of dertien jaar zijn nog kinderen en de verantwoordelijkheid is groot. Ge beurt er een ongeluk, dan lezen wij in de krant: Tijdens afwezigheid van de oudersMaar weet men wel altijd, waarom die ouders niet thuis zijn? Oordeel niet En dan nog iets, zo besluit deze le zeres haar brief. Als wij een nieuwe mantel of iets dergelijks willen gaan kopen, of voor de oudere kinderen iets aan willen schaffen, en we moeten de babies of kleuters meenemen, dan komt men vaak handen en ogen tekort.. Zo liep mijn zoontje van 2)6 jaar eens ge moedereerd in een warenhuis met een wékker te spelen, zonder dat de ver koopster of ik het gemerkt hadden. Pas enkele stands verder zag mijn oudste zoontje het. Hij bracht de wekker gauw terug. Even later bracht het kind ech ter een handjevol speelgoedautootjes, waarvan ik er toen maar één kocht. Maar u begrijpt, dat zulke dingen on aangename gevolgen kunnen hebben.." GEEN BESTUUR... We geven tenslotte het woord aan een werkende vrouw uit Rotterdam, die schrijft: mijn mening is precies als de uwe. Juist een week geleden was ik op een vergadering van een vereniging waar een heel nieuw bestuur gekozen moest worden. Niemand wilde bestuurs lid worden, omdat de meeste dames geen tijd hebben. Toen werd er naar voren gebracht, dat de ongehuwde wer kende vrouw de meeste tijd had. Enke le ongetrouwde werkende vrouwen kwa men hier tegen op. Ook ik heb nog geprobeerd om het uit te leggen, dat we 's morgens vroeg de dehr uitgaan en pas 's avonds er weer in komen. Zelf moet ik van tram en bus gebruik maken voor dat ik op m'n werk ben en 's avonds dus dito. Men zegt wel eens: je bent al moe voordat je op je werk bent! 's Avonds eerst weer door druk verkeer, dikwijls staan in tram en bus, thuisgekomen is men dan be hoorlijk moe. Maar nee, dat was niet waar, volgens de getrouwde dames. en wil, dubbel ge- oud Zweeds motief. nog gezond en vitaal zijn van die uitdruk kingen, die ons lang zamerhand niets meer zeg gen, omdat zij te vaak als dode termen over onze hoofden heen zijn gerold, te vaak gebezigd zijn in pers en radio. Enkele daarvan zijn: nivellering, verdwij nen in de massa, massa suggestie, individualisme en andere ismen. Maar dan ineens schiet uitdrukkingen tot leven, gezin kunnen in ons land zijn geleden ook al rr hun huisjes aai verhuren, personeelsvereni gingen. ambtenaren van het één of ander minis terie, aan fabrieken, die zo'n tien of twintig huis jes voor het hele sei zoen afhuurden voor hun per soneel. Zelfs werden er con tracten voor vijf of tien jaar afgesloten. En de oude klan ten, die sinds vele jaren zo'n huisje huurden voor 't eigen Het verbonden zijn aan j concerns. zijn groepen te corporatie Zus of Zo levert Beest niet draagt, kan niet ;-nmers grote voordelen op? kopen en verkopen." Het kopen in grote zaken .Én we behoeven elkaar eigen fabrieken is toch niets wiis te "laken, want zeker ook 't voordeligst? En ga zo maar door. We trekken met miljoenen op en met z'n miljoenen doen we allemaal hetzelfde. weten het toch al sprake mische overheersing? De doen en er in onder te gaan moeten we niet onderschat ten. Voor God is de enkeling zoveel belang, dat de allen hele hemel ervoor in feest- land beweging komt als er één zich bekeert. Blijf onder al le omstandigheden en altijd als wij tegen de werkelijk heid aanbotsen. Enerzijds is de mens ego'istischer, indivi- dualistischer dan ooit, ter wijl er anderzijds voor de enkeling steeds minder plaats is en wij min of meer gedwongen worden in de massa te verdwijnen. terecht. Zelf hebben wij dit ondervonden. Het huisje, waarin wij twaalf zomers achter elkaar .gedurende drie of vier weken met onze kin deren van de vakantie geno- tèn hebben is nu met veertien eendere huisjes voor de tijd van tien jaar verhuurd aan één onzer ministeries. De bungalow waarin we dit jaar zaten en die we maar gelijk probeerden te reser veren voor drie weken Overpeinzingen van Margaritha s graag bekendmaken: Een echtpaar zonder kinderen, dat jaar lijks één of meermalen een buitenlands reisje maakt, vindt in de hotels, waar het sinds jaren gelogeerd heeft, ieder jaar weer minder plaats, omdat de logeergele- genheid voor het hele seizoen is verhuurd aan reisgroepen. Met het bekende lantarentje is het voor particulier reizen- den zoeken naar ccn rustig Piaats v enkeling belichaamd Kijk maar eens naar Ame rika, waar de mensen zich met lichqnm en ziel aan de grootbedrftyen hebben ver kocht. Het bedrijf zorgt let- 'andoren terl'ik .v°°r all?s Voor mand te ontmoeten, die niet En achter méé blaat met de menigte. Dat het steeds moeilijker wordt je als enkeling te hand haven in een wereld, waarin geen plaats meer voor jou al leen schijnt te zijn worden wij, de één wat later dan de ander zo langzamerhand wel gewaar. Het grootste tegenwicht te gen het ondergaan in de mas sa vinden wij, wanneer wij opgenomen weten Mogen wij degenen, die ons brieven sturen over dit of andere onderwerpen, wèl verzoeken volledig naam en adres in hun brief te schrijven. Uw anonimi teit wordt toch wel geëerbiedigd. Gehoord dat er tegenwoordig steelpannen in de handel zijn, die de schenktuit inplaats van links, rechts hebben. Dit handigheidje heeft zijn voorde len, wanneer men bijvoorbeeld, al roerend met de rechterhand, de pan met de linkerhand vasthoudt en te gelijk de inhoud overgiet in een an dere pan bijvoorbeeld maizena in melk. briek verhuurd. En de enkeling steeds minder plaats. Ga je met een groep mee, dan reis je goedkoper, logeert voordeliger en je bed je is overal gespreid. En zó trekken wij in massa op. In het zakenleven zien wij dit beangstigend verschijnsel geen plaats je oude dag, 'vindt vakantie, voor heel je vrije tijd, ook voor je zondag. .„-BB Daartegenover slaat dat lij SdSTwiStiS^l' dat zij zelf opgeroepen hebben met hun massaal en hun lopende band werk. Nu plaatsen zij ideeënbussen ln hun fabrieken. Het parti- plekje. haast wanhopige strijd het bestaan van de kleine zelfstandige. je verplicht óók zondags de gezette uren voor de zaak te werken en na die werk uren aan de door het bedrijf georganiseerde sportwedstrij den deel te nemen enz. enz. de Wie op zondag niet wiï wei de ken ligt eruit. In New York bijv. komt zo iemand haast grootste zaak dood. De ziel, het hart de mens moet weer ingescha- de kinderen Gods. De ge meenschap der heiligen, waarin ieder lid zijn eigen van God aangewezen plaats heeft en daar ook nooit ge mist kan worden. Pas als het laatste lid daaraan toege bracht is zullen wij de vol- uiteindelijk maakte massaliteit, waarin ieder mens op eigen wijze r op zoek ge- r de enkeling, wiens méér waarde kan. MARGARITHA 1 baantje. Ze zijn kan zijn dan het machinale Brieven-beantwoording vol- ereld al en dikwijls lijntrekkende werk gende week D.V. Gezien een oude huls van een zg. eau de colognestift, waarin een klein, voch tig gemaakt sponsje was gestopt Het gebeurt zo vaak dat men bij regenweer modderspatten op de kou sen krijgt. Even het sponsje er over hup. weg. Wel de spons regelmatig verversen! Gelezen in de Jovandarevue, dat oude kou sen heel goed gebruikt kunnen wor den omeen plissérok in op te bergen. De plooien schijnen op die manier uitstekend intakt gehouden te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 15