Egyptische koostukken in Nederland Waar komt dat woord nu vandaan? Eerste draagvleugelboot van Nederlandse werf te water BONN wil emigratie in vervolg verminderen NIEIWIÏ LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 2 OKTOBER 1956 „De vaart door het Suezkanaal gaat tot dusver geheel volgens de verwachtingen voort. Vergeleken b(j enkele maanden ge leden is het verschil In het aantal sche pen. dat het Suezkanaal passeert, zeer klein". Dit commentaar gaf gistermiddag de Egyptische minister V3n buitenlandse zaken, dr. Mahmoed Fawzl. in Amsterdam aan de vele journalisten, die hem trachtten te ontwringen, wat hij in de Veiligheids raad, welke vrjjdag a.s. bijeenkomt, te berde zal brengen. Dr. Fawzi was mèt Nassers politieke ad viseur. kolonel Ali Sabri, uit Brussel via Den Haag per auto naar Amsterdam ge reisd, vanwaar hij vanavond zou vertrek ken naar New York. De overige leden van de Egyptische delegatie naar de Veilig- I heidsraad arriveerden in de loop van de dag. 1 In Amsterdam arriveerde gisteravond i ook de nieuwe Egyptische directeur de Suezkanaal maatschappij, Bahgat. Het I doel van zijn bezoek was het voeren var I besprekingen over de aankoop van onder - houdsmateriaal voor het Suezkanaal. Ver schillende Nederlandse maatschappijen toonden daardoor belangstelling. Na de besprekingen zou Baghat samen et de Egyptische delegatie voor de V- raad naar New York reizen om daar te praten met Amerikaanse olie- en scheep- aartmaatschappijen. „Zij zijn onze klan- n en wij willen weten, wat onze kis Baghat zeide, in de Verenigde Staten met belanghebbende Amerikanen plannen te zullen bespreken om de capaciteit het Suezkanaal op te voeren. Hij kende, dat bij in de V.S. tevens zou kijken naar financiële hulp voor het n van de verbeteringen. Dat wordi Egypte zelf betaald, zei hij. Luchtvaartwedstri j d nog niet beslecht Nog steeds verklaren de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zich niet ont vankelijk voor de grief van de K.L.M., dat andere buitenlandse luchtvaartmaat- schappijen wel op andere steden in de Ver. Staten dan New York mogen vlie- i gen. maar de K.L.M. niet. De voorzitter van de organisaite Amerikaanse luchtvaartondernemingen meent, dat Nederland de laatste moe tzijn om te klagen, want in 1955 had het per- sonenvervoer van Amsterdam naar York door de K.L.M. een omzet 12.849.000, maar dat door de Amerikaan- se luchtvaartmijen slechts 109.000. Hier op antwoordde de vertegenwoordiger var a de K.L.M. in New York, de heer Koele- 1 man, dat Nederland in 1955 voor een half miljard dollar in de eVr. Staten kocht, terwijl Amerika slechts voor een waar de van S 150 miljoen uit Nederland im porteerde. - Kadar N. Waterweg 31 oktober gereed Men verwacht dat de havenradar-instal latie langs de gehele Nieuwe Waterweg 31 oktober in bedrijf kan worden gesteld. De bouw heeft drie jaar geduurd. Synthetische band voor militaire trucks Goodrich Company deelt mede, dat ban- j den voor militaire vrachtauto's vervaar- digd van haar nieuwe synthetische rub- n ber, beter zijn gebleken bij proefnemin- jg gen dan standaardbanden voor militaire j_ vrachtauto's. Kunstrubber is dus volgens ,r Goodrich het laatste bolwerk binnenge- t_ drongen van de natuurrubber. Proefne- s_ mingen hebben aangetoond, dat groti j_ 1 vrahetautobanden van Ameripol SN thans or de vergelijking kunnen doorstaan nt banden van natuurrubber. Ameripol SN is n, volkomen een duplicaat van natuurrubber en werd ontwikkeld door Goodrich-Gulf I Checicals, Inc. Hierdoor wordt verzekerd, 1 dat Amerika's verdediging voldoende banden zal hebben, aldus Goodrich. ra Melodie en woord "d der Ethergolven ®y DONDERDAG 4 OKTOBER 195« jeugd; 17.30 Gra „De doorvaart verloopt goed", is de glimlachende commentaar van de Egyptische minister van bui tenlandse zaken dr. Mahmoed Fawzi en Nassers politieke advi seur kolonel Ali Sabridie giste ren op doorreis naar New York in Amsterdam aankwamen. De foto is genomen in de hall van hun hotel. TH. RIETJENS OVERLEDEN Directeur stenografische inrichtingen Vannacht i6 in het ziekenhuis Westeinde Den Haag, waar hij sinds kort was op genomen, overleden de heer Th. H. Riet- jens, directeur van de stenografische in- ichting der Staten-Generaal. De heer Rietjens, die 58 jaar is gewor den, kwam op 18 september 1919 als leer ling-stenograaf op proef in dienst van de stenografisohe inrichting. In 1920 werd hij aangesteld als tijdelijk stenograaf en reed6 op 1 novemlber werd hij benoemd in dienst. Op 16 september 1947 volgde zijn benoeming tot onderdirecteur en op 1 sep tember 1952 werd hij, toen de heer W. J Ba6tiaan ernstig ziek was geworden, be last met daarneming van het directeur schap van de stenografische inrichting. Op 1 januari 1955 werd hij benoemd tot directeur. De heer Rietjens verleende als steno graaf o.a. ook zijn diensten aan de pr< oiale staten van Zuid-Holland, de raad van Den Haag en andere gemeenten, de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der ge> neeskunst, de K.V.P. Noordelijke exporteurs, 50 bedrijver verenigden zich in Vereniging Export combinatie Noord-Nederland, voorzitter C. H. A. ten Berge te Groningen. Singapore. 2/10 tin 384 dollar de pikol, 5 d., rubber 90% cent de pound, Vz. Ongunstige spaarcijfers over september Bij de Haagse Nutsspaarbank is in sep tember f 7.85 miljoen ingelegd en f 8.96 terugbetaald, zodat het tegoed ver minderde met f 1.1 min., tegen vorig jaar f 597 408 overschot. In de eerste 9 maanden •erd f 11.4 min. meer ingelegd dan terug betaald, vorig jaar f 19.4 min. Het totale tegoed bedroeg eind september f 183.4 min. Het aantal spaarders steeg in september et 985 tot 243.276. Bij de spaarbank te Rotterdam werd in sept. f 5.9 min. ingelegd en f 6.55 min. te- ugbetaald, zodat het tegoed met f 649.000 daalde. Het inlegoverschot in de eerste 9 maanden was f 14.4 (v.j. 18.6) min. Bij de spaarbank van de stad Amster dam is in september f 4,75 min ingelegd en kennelijk onder invloed van gemeente leningen en premie-obligaties f 4,76 min terugbetaald. De intering was ruim f 10.000. Dader van overval te Scheveningeii berecht Overeenkomstig de eis heeft de Maas trichtse rechtbank gisteren de 20-jarige W. M. uit Utrecht, verblijvende in de psy chiatrische inrichting De Dreef te Wapen veld, veroordeeld tot twee en een half jaar jeugdgevangenis. In april j.l. had hij o.a. uit een rest; rant te Scheveningen zeventig gulden een elektrisch scheerapparaat gestolen. Een man, die zich in het restaurant be vond, was onder bedreiging met een licht- pistool op een stoel vastgebonden. Voor dit delict was hem eveneens geweldple ging ten laste gelegd. Zeister moordenaar in gesticht geplaatst De 29-jarige fabrieksarbeider C. J. B uit Zeist, verdacht van moord op de leerling-verpleegster Willy van Soest, is overeenkomstig de eis van de officier var justitie te Utrecht ontslagen van rechts vervolging. Hij zal een jaar in een krank zinnigengesticht worden geplaatst er daarna ter beschikking van de regering worden gesteld. Nederlandse uitvoer naar België in eer ste 7 maanden 10*/« gestegen, aldus Bene- luxcomité, invoer uit België 20"/«; Neder land was grootste afnemer en kocht 20'/« van Belgiës uitvoer; mogelijkheden Neder- ladns beroepsgoederenvervoer naar België echter sinds 1948 niet uitgebreid, hoewel export steeg van 435 min tot 1,5 mil jard. Gatt (algemene overeenkomst voor ta rn en handel); 11/10 11e jaarvergade- te Genève; 35 landen deelnemers, 15 landen zenden waarnemers; duur zes we ken, voornaam behandelingspunt onge rustheid over politiek van Kolen- en Staal- ?rr> eens chap; voorts invoerbeperkingen. Haagse Club, halfjaarlijkse vergadering eden te Rio onder voorzitterschap van Braziliaanse minister van buitenlandse ken, Jose Carlos Macedo Soarès. JJET ZAL ZEKER vaak voor komen dat iemand, die niet gedachteloos leest, zich bovenstaande vraag stelt. En in vele gevallen zal hij het antwoord moeten schuldig blijven, omdat er zoveel uit drukkingen en woorden zijn, waarvan de met-taalkundige volstrekt geen oorsprong kan vinden. Ik zal in het volgende stuk daarvan enige voorbeel den geven. Kort geleden schreef ik over bloemennamen, maar ik ge loof niet dat ik daarin de akelei noemde Bekijkt men dit woord dan kan men de gedachte aan lei zoai6 ln velerlei, allerlei in zich voelen opkomen en menen dat „ake" dan misschien een verborgen betekenis heeft, die het geheel verstaanbaar maakt. Dit is echter niet het geval Het ts .een verbastering van de La tijnse naam aquilegla, het t diokiant 22.00 Per 22.36 Gra Gym; 7.20 Gra vijding; 10.00 Gra ter) is. Het geheel betekent waterverzamelaar. Dat woord lectuur daarm- in band 6taat, zal men op het eerste gezicht ook wel nie dacht hebben. Toch wordt dit duidelijk, als me- eraan denkt dat men e boek ki.lezen, maar ook aren In het laatste geval iet men nog duidelijk de betekenis v imelet.: lezen van een boek krant beduidt dan ook feitelij niets ander, dan het met le ogen imilen van letters tot woorden en zinnen. t een spitsboef oorspron kelijk een valse spelei bete kende' ligt niet voor de hand betekenis heeft zich ech ter zodanig uitgebreid hel 18.15 Sportproblem 8 55 Gesproken brief V d kind; 19.05 Gra V d Jeugd; 20.00 N' NCRV: 20.15 De tekenfilm La pque; 20.25 Holbewoners. Stapelbo Nomaden; 20.45 Tele-Disco-Parade; ïeer Sampson, een acter; 2125 Rep ind; 17.55 Weerber; and Country; 18.41 ber; 12.34 arkt Nws. 13l /er- 14.15 Grar 23.08—23.13 Kot (On. 12.55 Koers "C'N WAAROM NU spreekt men van =en jach' een een zeiljacht b.v. Di-t is een voudig omdat in dit woord de zelfde gedachte zit als in jacht op hazen en patrijzen. Men neeft oorspronkelijk aan een zeer snelvarend schip ge dacht Vmdaar dat het woord dus ook als bij de ja .it grote haast of snelle achtervolging De visnaam makreel eeft al een zeer zonderlinge oor sprong. In het middelneder- lands beduidde makereel een koppelares, waaraan het Fran se woord maquereau dat de zelfde betekenis heeft en met het Nederlandse makelaar ont staan schijnt te zijn, nog her innert. Volgens het volksge loof volgt de makreel de maat jesharing en brengt de Jonge wijfjes bij de mannetjes. Dit woord maatjesharing geeft ook al moeilfj'cheden- Heeft het iets met maat of maatje te maken? Zo ja, wat dan? Het oudere Neder r-ds bringt ook hier meer licht. Het woord luidde vroeger: maeghdeken6 haerinck. Men verstaat er onder: haring, waarvan de hom en de kuit nog niet ont wikkeld zijn. De vis is dus om zo te zeggen nog maagdelijk Een gewoon woord als salade zal men echter ook /e' niet weten thuis te brengen, wat de oorsprong betreft Velen menen dat het gezo ten spijs beduidt (Vgl. het Fr. sel en het Engelse 6alt). Hier ligt dichtbij het woord salaris. dat oorspronkelijk zoutgeld, geld voor zout kent en in de tijd van de Ro meinse legere zo w-d gebe- gd. Een modern woord is mnel. Dit i6 eerst plm. 1850 ontstaan en naar de vorm er- is het zo genoemd. Want het betekent: tonnetje. WAANNEER men het woord proost gebruikt, weet men wellicht dat het een andere vorm is voor prosit, wat de Duitsers nog gebruiken: ro- Mahlzeit (smakelijk eten) prosit Neujahn (gelukkig nieuwjaar) Dit Latijnse woord beduidt: het zij u tot voordeel. Het wordt ook gebruikt, als iemand niest. Waarom? Om dat niezen vaak het begin van een ziekte is en men dus als het ware, een wens uit aekt, die het onheil moet afwenden In het van ongeveer 1500 daterende „Mariken van Nieu- meghen", dat ook tegenwoor dig nog wordt gespeeld, zegt de duivel tot haar, als ze vraagt, wat ze hem moet be loven om alles van hem te Dat ghi u Wat dat i pjjn; deert Ghi en moecht Nu zal men zich afvragen: „Hoe kan men zichzelf zege nen?" Dit wordt duidelijk, als men weet dat seghenen in het oude Nederlands betekent: een kruis slaan. De duivel weet dat hij zijn macht over Mari ken zal verliezen, zodra zij weer gelovig een kruis slaat en daarom wil hij dit onder alle omstandigheden voorko- gelboot in actie op het Alkmaarder- meer. Duidelijk is zichtbaar dat de romp boven water zweeft waardoor de boot zo'n hoge snelheid kan maken. Bestemd voor Amerika DE WERF „Nicolaas Witsen" en Via te Alkmaar heeft in op dracht van de reders en cargadoors James Smith en Zoonen te Rotter dam een nieuw vaartuig gebouwd, Maar nie werkelijk weg wil, kan rustig zijn gang gaan (Van onze correspondent te Bonn.) DE WESTDUITSER emigreert niet meer zo vlot als in de afgelopen jaren. In 1955 daalde het aantal emigrerende Westduitsers van rond 62.000 in 1954 tot 4i 700, plus bijna 5 000 statenloze buitenlanders, die tijdelijk in de Bondsrepubliek domicilie hadden gevonden. Dit is het laagste cijfer sinds 1951, toen verscheidene landen nadat in 1949 de Westduitse bonds republiek werd geconstitueerd uit de Amerikaanse, Britse en Franse be zettingszone hun grenzen weer voor Duitse emigranten hadden geopend en de belangstelling voor emigratie een hoogtepunt naderde. voorstelling dat de morgen stond, Aurora, goud in haar mond draagt, vindt me velerlei volkssagen. In de Zweedse valt een gouden uit haar mond, als zij lacht; in de Noorweegse vallen goud stukken uit haar mond, als zij spreekt en uit haar haren, wanneer zij zich kamt. In de Deense vallen edelgesteenten uit haar mond en goud en 2 ver uit het haar, en in de R. meense valt goud en zilver haar haar, wanneer ze z: kamt. Het waarschijnlijkst het, dat we in mond niets i ders moeten zien, dan een zich als vanzelf voordoend rijm woord, zoals in avondrood, water in de sloot, mist, vorst in de kist en dergelijke." Dit lijkt heel aannemelijk. Ik vond echter kortgeleden in Denemarken een andere ver klaring, die mij veel logischer voorkomt. De schrijver (Kr. Langdal Möller) zegt dat de mond toch wel een zonder linge plaats is om goud te be waren en maakt er dan op merkzaam op dat we hier waarschijnlijk te doen hebben met een verkeerde verklaring van het Latijnse aurora (mor genrood) als ontstaan uit aurum in ore (met goud in de mond). Op IJsland heeft men een veel natuurlijker zegs wijze, namelijk: morgunstund hefir gull i mund, waari woord mund eenvoudig hand betekent. dat de Zo ziet me verklaring vs uitdrukkingen noeg talen kan kennen Want zoals uit dit voorbeeld blijkt, kan een bepaalde taal plotse ling een ander licht op een uitdrukking werpen. Dr. F. C. Dominicus Tussen de jaren 1945 en 1952 zijn 200.000 Westduitsers geëmigreerd. Ongeveer de helft ging naar de Verenigde Staten, 60.000 togen er naar Canada, 15.000 naar Midden- en Zuid-Amerika, 7000 naar Zuid-Amerika en bijna* 14.000 naar Australië. Ook in de jaren na 1952 zijn genoemde landen bij de Westduitse emigranten het meest in trek geweest. Met inbegrip van 1955 het laatste jaar waarover cijfers bekend werden zijn na de tweede we reldoorlog 367.000 Westduitsers naar oor den vertrokken, waar zij het beter hoop ten te krijgen of waar zij zich veiliger waanden voor oorlogsgevaar dan ln de Bondsrepubliek Met gemiddeld dus bijna 37.000 emi granten per jaar staat het probleem der „Auswanderung" op het ogenblik in West- iland in het middelpunt van de be itelling, niet het minst, omdat er in ondsrepubliek vrijwel geen werkloos heid heerst, en in vele bedrijfstakken zelfs op buitenlandse werkkrachten (vooral Ita lianen) een beroep moet worden gedaan. Bovendien geeft de Bondsregering Jaar lijks negen miljoen mark uit om die emi gratie mogelijk te maken, zodat velen zich gaan afvragen of men daarmede nu wel door moet gaan. Vooral daar er ve len emigreren, die West-Duitsland zelf zo broodnodig heeft: zoals ingenieurs, vakarbeiders, landarbeiders, verpleeg sters en huispersoneel. Voorts toont de statistiek aan, dat het grootste deel der emigranten de jeugdigen' zijn. Een vierde van alle Westduitse emigranten is nog geen zestien jaar. Nu de brede stroom van emigranten zich in 1955 wat schijnt te hebben ver nauwd menen velen, dat voor Bonn de tijd is gekomen om een andere gedrags lijn te gaan volgen, althans voor zover emigratie met financiële steun aange moedigd wordt. Vluchtelingen 'en derde der Westduitse emigrantei a vluchtelingen uit dat deel van he jroorlogse Duitsland, dat nu achte: IJzeren Gordijn ligt De meesten vai n hadden in West-Duitsland reeds eet 138. ,,Dank je wel, Woodie." Ze hing de hoorn op en ging naar de huiskamer terug. Onder doodse stilte ging ze zitten en stak met trillende han den een sigaret aan- Toen blies ze de rook uit en zei heel beheerst: „D.B. is krijgsgevangene." Vreugdekreten vulden de kamer, maar ze hoor de die nauwelijks, kapot als ze was van ontroe ring en verrukking en van allerlei gevoelens, die haar doorstroomden. eeuwigheid scheen het te duren DAN MAAR ZO! i de duisternis een torenklok van St. Omer hem hijgen. Een ellendige pijn priemde door zijn borst en deed Hall fluisterde: ..Succes!" Het klonk als een pistoolschot. „Hou je kop!", fluisterde hij, en toen „Dank jewel." Toen liet hij zich zakken. het middernachtelijk uur aankondigde. De nacht was doodstil. Bader ging op de rand van zijn bed zitten, vergeefs proberend het gekraak te voorkomen, en bond zijn prothesen onder. Toen kleedde hij zich aan Vurig hopend dat de be- eigenlijk heel eenvoudig. Zijn langs waker zou zijn ingeslapen, deed hij een stap schurende benen kon hij niet gebruiken, naar het raam De vloerplanken kraakten en zijn rechterbeen piepte in de scharnieren en bonkte met benauwend lawaai op de vloer. Hall begon te hoesten om dit te camoufleren, terwij) Bader niet in staat op de tenen te lopen naar het raam stapte. De bewaker móést daar wel wakker van worden. Voorzichtig opende hi. het raam en keek naar buiten. Het was volko men donker en hij kon de grond onder hei raam niet zien Hij liet de lakens uit het raam zakken en hoopte maar dat ze lang genoeg zou den zijn; zien kon hij dat niet. Hij moest de sergeant-vlieger hebben gestoord, want de jon gen die nu uit zijn narcose kwam, begon te 22 55—23.00 Nw Hoorsp; 22.00 Nws; Zich aan het touw vasthoudend, leunde Badei naar buiten en probeerde zijn benen uit het raam te krijgen. Ze waren fantastisch onhandelbaar, erger dan ooit te voren. Niets mee te beginnen Zwetend liet hi.i met één hand het touw los en boog de rechterknie. Op eens was hjj Hoor de raamope ning, en hing hij buiten het raam aan zijn handen. zijn armen waren zo gespierd geworden, dat hij zijn eigen gewicht gemakkelijk kon houden Hand onder hand plaatsend liet hij zich beheerst zakken. Hij had geen moeite zich aan de lakens vast te houden en de knopen schenen stevig ge noeg te zijn gelegd tot nu toe tenminste. Bin tien enkele seconden kwam hij langs een raam en hij wist dat het de kamer was. waar hij mei le Luftwaffe champagne had gedronken. Hij schrok toen hij bemerkte dat het open stond maar net was daar binnen donker en hij ging even op de vensterbank zitten uitblazen, hopend dat de dokter niet in die kamer sliep. Hij keek omlaag, maar kon de grond niet zien en even min waar zijn touw ophield. (Te laat bedacht hij dat hij de knopen had moeten tellenj. Maar hij kon nu niet meer terug en liet zich verder zakken Voorzichtig tastte hij met de voeten en opeens stond hij op de begane grond met nog meters aken aan zijn voeten. ,,'n Koud kunstje," dacht hij en deed een paai jassen naar het gras Voorzichtig liep hij ovei het gras in de richting waar het hek behoorde- te zijn, zonder enig plan en maar hopend dat de geheimzinnige Fransman op zijn post zou zijn. Er doemde iets in de duisternis voor hem op. „Het hek! Prachtig!" Toen schrok hij: het was dicht. Maar hij werkte zijn vingers ertussen en zonder bijzondere inspanning kreeg hij het hek een paar decimeter open. Hij wrong zich er tus sen door en stond toen op de geplaveide straat. Onmiddellijk zag hij, vlak tegenover zich, het gloeiende puntje van een sigaret. Hij stak schuin de straat over en de sigaret bewoog zich in zijn richting, kwam naast hem en een donkere gestal te fluisterde „Douglas!" met een sterk Frans accent. „Oui," antwoordde hij en de onbekende pakte hem bij dè arm en nam hem mee de straat in. De stad was stil als een grafkelder, waarin zijn benen een heidens lawaai maakten, dat van de huizen echode. Hij zag niets, maar de onbe kende scheen de weg op het gevoel af te leggen. Hij voelde een lichte druk op zijn arm en ze sloegen rechts af. De Fransman begon tegen hem te fluisteren: .C'est bon! C'est magnifique. Ah, les sales 3oches." Opeens drong het tot Bader door hoe idioot net was dat hij hier zo maar na de avondklok door St. Omer liep, arm in arm met een vreem deling, die hij bij daglicht niet eens zou kunnen herkennen Hij moest opeens gichelen. „Sssst!" vaarschuwde de Fransman, maar dat deed hem alleen maar luider gichelen Hij trachtte zich te bedwingen, maar dat hielp niet en hoe meer hij zich trachtte te beheersen des te harder deden zijn overspannen zenuwen hem lachen De Frans- man kon nu evenmin ernstig blijven en toen ze daar grinnikend door de straat strompelden, wer den ze zo gepakt doó- het grotesque van de situatie, dat ze luidkeels begonnen te schateren, ook al waren ze als de dood dat de Duitsers hen zouden horen, ze kónden niet anders. Lang zaam kwam Bader tot rust; het gelach ging over in gegrinnik en ten slotte kon hij zich weer be- oeersen. l WO KL I Vfc.KVOL.GD) nieuwe bron uan inkomsten gevonden er bijna niemand hunner had het veertig levensjaar al bereikt. De redenen ■om zij emigreren, zijn voor allen bijna dezelfde: geen woning en geen huisraad. En beginnen in een ander land Is weinig riskanter dan in W.-Duitsland. Ja. elders zijn de kansen waarschijnlijk vaak beter vanwege de steun, die mei het ontvangende land krijgt. Vreei een nieuwe oorlog, onderneming»- drang, lust tot avontuur en de succes oom-over-zee zijn andere belang rijke redenen, waarom Westduitsers er zij die dat door vluchten werden, het vaderland verlaten, ondanks de ook ln de Bondsrepubliek gunstige conjunctuur. Aldus concludeert het Instituut voor buitenlandse betrekkingen" in Stuttgart, .aar deze dingen een onderzoek heeft Ingesteld. Dit onderzoek bracht voorts het licht, dat de landen Baden-Würt- temberg (waarvan Stuttgart de hoofd- tad is) en Beieren het grootste aantal emigranten leveren en dat 98 pet. alle emigranten naar „overzee" wil. Nog geen 2 pet. wil naar een land van Europese continent en evenmin Azië. Bij de jongere emigranten speelt t al de vrees voor de dienstplicht een welke plicht ln het voorjaar eerst moet worden voldaan. Amerika moeten de emigranten overigens a betrekkelijk korte tijd toch ook in iilitaire dienst). Het cijfer der Westduitse emigratie aar de Verenigde Staten wordt mede beïnvloed doordat vele Westduitse meis jes trouwen met militairen van de Ame rikaanse bezetting. Met dat al ziet Bonn het thans als haar taak, de emigratie- Hrang te remmen. En uit het in 1955 gedaalde aantal emigranten valt wellicht af te lelden, dat zij die taak met succei volbrengt. Desondanks geeft de Bonds regering Jaarlijks nog miljoenen marken subsidies uit. Toch schuilt hierin geen tegenspraak. Want het is bv. alleen al een sociaal-politieke plicht, de gratieadviesbureuas die thans moeten trachten de mensen van emigreren af te houden te financieren. In individuele ge vallen, waarin de toekomstmogelijkheden in een ander land onweerlegbaar groter zijn, wordt alle mogelijke steun verleend. Zoals aan iedere Duitser, die per se zijn geluk in een ander land wil zoeken Wént in dezen acht Bonn dirigisme uit den boze. een snelheid van 73 kilometer per kan halen. Als een sierlijke glan zende vogel scheerde de laatste dagen deze nieuwe verschijning over de Noordhollandse wateren: De eerste Nederlandse draagvleugelboot „Wit- De werf „Nicolaas Witsen" en Vis te Alkmaar is wereldvermaard om zijn luxe-jachten en patrouille vaartuigen, leverancier van tal van Noord- en Zuidamerikaanse miljo nairs. Ofschoon deze eerste Nederlandse vleu gelboot een luxe karakter heeft, omdat voor de sportvisser)] aan de heer Eldridge Johnson te Philadelphia is ver kocht, is het gros van deze in Europa ont- kkelde vaartuigen niet voor particu- r gebruik bestemd. In Italië en Zwit serland varen enige 20 tons passagiers- :hepen (70 man) sedert 1953. Op de Rijn heeft de Franse en Duitse rivierpolitie enige draagvleugelboten in gebruik van hetzelfde tonnage als de in Nederland ge bouwde. dus drie d vier. De draagvleugelboot is alleen bestemd voor snel passagiersvervoer. Men heeft daarmee in de laatste drie Jaren bevredi gende resultaten bereikt. Ofschoon de vleugelboot door zijn hoge ligging weinig of geen hinder heeft van normale zee gang, is het gebruik er van in de Noord met haar korte, hoge golven althans <uw weer niet wel mogelijk. Bij een langere zeegang gedraagt de vleugelboot zich als een fiets op een gladde asfaltweg. Het schip De motor Is ln verhouding betrekkelijk licht omdat de helft minder weerstand te iverwinnen heeft dan een traditioneel raartnig van dezelfde omvang. Dit geeft :en energiebesparing van ca. vijftig per ent bU een verlaging van dertig percent op de totale exploitatiekosten. Deze besparing compenseert de hogere bouwprijs dezer vaartnlgen. Zij worden namelijk van alumlnlumplaat en -ribben lardlgd, hetgeen hen plm. zestig pet. lichter maakt dan Ijzeren schepen. De draagvieugels worden uit staal vervaar digd. Kustwacht, douane, politie en marine kunnen zich van deze «ïelle boten voor patrouilles en verbindingen bedienen. Ook in havens zijn dergelijke vaartuigen bruik baar voor aanbreng- en afvoerdiensten voor oceaanschepen. Zij kunnen aan dek van grote schepen worden meegenomen. Verbruik 1:3 De eerste Nederlandse vleugelboot heeft een waterverplaatsing van bijna vier ton bij een lengte van 10,75 meter, een breed te aan dek van 2.60 meter, en een breedte met vleugels van 3.64 meter. Het vaartuig is uitgerust met een 8 cilinder 235 pk Chrysler-imperial benzine-motor. Er zijn brandstoftanks aan boord voor twaalf uur varen. Het verbruik is ongeveer één liter benzine op drie kilometer bij een snel heid van 73 kilometer per uur bij 4000 De vleugels, die varend slechts 60 cen timeter diep steken, zijn tijdens de vaart verstelbaar. Wij tekenen hierbij aan, dat strikt ge nomen eigenlijk niet gesproken kan worden over de eerste Nederlandse vleugelboot. Zoals we reeds eerder meld den bouwt een werf te Maassluis een grote uitgave van dit type vaartuig in opdracht van de Shell. Deze vleugelboot, met een accommodatie van tenminste 25 passagiers, heeft al zijn technische proefvaart op de Nieuwe Waterweg ge maakt. WESTDUITSE REKRUTEN ZULLEN EEN JAAR MOETEN DIENEN F)E REKRUUT van de toekomstige Westduitse strijdkrachten zal maar -L' twaalf maanden behoeven te dienen. Dit heeft de Bondsregering thans besloten. De minister van defensie, Theodor Blank, verklaarde gisteren, dat deze verkorting van de duur der eerste oefening het tevens noodzakelijk zal maken om het aantal vrijwilligen van 230.000 op 300.000 te brengen. De Bondsregering hoopt dit te kunnen bereiken door de voorwaarden tot vrij willige dienstneming wat aantrekkelijker te maken (o.m. door verhoging van de soldijen). Bij de aanneming door de Bondsdag duur de algemene dienstplicht voor West- Duitsland (met de stemmen van de so ciaal-democraten. die een klein beroeps leger wensen, tegen) werd einde Juli be sloten om de duur der eerste oefening later bij de wet te regelen. De bondsre gering wilde de dienstplicht op achttien maanden stellen, zoals, behalve in Lu xemburg. in andere NAVO-landen Hier tegen bestond evenwel een krachtige op positie. ook bij de leden der regerings partijen. die er een gevaarlijk wapen in zagen, dat in de komende verkiezings strijd legen haar zou kunnen worden ge bruikt. aangezien de socialisten hun cam pagne zullen baseren op afschaffing van de dienstplicht, mochten zij bij de alge mene verkiezingen van het volgende laar aan hei bewind komen De voorzitter van de defeneiecommtesie van de Bondsdag, de CDU-afgevaardigde en Bondsdag-vlce- president dr Jaeger, deed nog de sugges tie om van een „keuzedienstplicht" van achttien of twaalf maanden (de langere r technische eenheden) naar Oos tenrijks voorbeeld in te stellen. Ook dit kon echter naet de algemene instemming der grootste regerings-partij CDU-CSU krijgen Bovendien, zo verklaarde minis ter Blank is het ook militair-technisch niet gemakkelijk uitvoerbaar. Gedurende zijn zomervakantie gaf Bondskanselier dr. Adenauer opdracht om het aanvaokelijke wetsontwerp, waarin de eerste oefening op achttien maanden was gesteld, aan te houden op grond van krantenberichten uit Amerika inzake de vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Deze verklaring wordt 'door de SDP hef tig geridiculiseerd door te zeggen, dat hierbij kennelijk sprake is van het z.g. Radford-plan" en dat het met de Bonds regering niet al te best is gesteld, wan neer zij haar maatregelen en beslissingen baseert op Amerikaanse krantenberich ten. terwijl zij steeds heeft beweerd over de Amerikaanse strategische plannen ten opzichte van Europa voortdurend op de hoogte te worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7