Mexicaanse tempels, die de bezoeker doodstil maken Indianen haalden verdelgers als vorsten binnen Voor de Haagse politierechter Kwaliteit blaarkoppen beter dan van zwartbonte vee Successen met clieren, die ook in de Rijnstreek voldeden Kwalitatief en kwantitatief eei flinke vooruitgang NÏFIWE FFIOSFHF COURANT DINSDAG 2 OKTOBER 195) Tweeduizend meter boven de zeespiegel (Van onze medewerker Hans Kievid) TRAPPEN, TRAPPEN en nog eens trappen, als leiden ze naar de hemel, Bij iedere stap schrikken hagedissen op en rennen het zonlicht tege moet als kleine smaragden. Achter onze schoenzolen kletteren kleine steentjes omlaag. De zon brandt heet. We hebben moeite de halfbloed bij te houden, die onze gids is. Hij neemt telkens twee treden tegelijk op deze zonnepiramide van Teotihuacan. Boven, als bij een berg, zal ons de be loning van deze moeite wachten: het panorama met de twee besneeuwde vulkanen, de Popocatepetl en Ixtacihuatl. in het dal van Anahuac. Voor ons schier onuitspreekbare namen, maar daarvoor zijn we in Mexico. Het is de zonen van Isabella, van Fer dinand. van Philips en andere Spaanse vorsten maar al te zeer gelukt het In diaanse verleden zo goed als geheel van de aardbodem weg te vagen. Tegen een dergelijke ruïne, 65 meter hoog en twee duizend meter boven de zeespiegel gele gen. klauteren we op Het was eenmaal een bouwwerk, dat 46.000 m2 besloeg. Over degenen, die dit reuzenwerk tot stand brachten, de Tolteken, weet de geschiedenis weinig te verhalen In'de elfde eeuw moet dat volk op het hoog tepunt van zijn macht hebben gestaan Daarna werden de Tolteken langzaam overvleugeld door de Azteken en aan hen onderworpen. Deze periode moet een paar honderd jaar hebben geduurd Maar de Azteken, hoewel krijgszuchtig en vaak bijzonder wreed, moeten de bouwwerken van hun voorgangers heb ben gespaard. Zij waren verstandiger dan de „beschaafde" volken, die Europa later zou zenden om de heidenen uit te roeien. De Azteken hebben zelfs in de onderworpen Mayastaten In het zuiden hun kunst gebracht In plaats van te ver nietigen. bouwden zij: oorlogstempels, vestingen, paleizen. Ja zelfs een bal-sta dion. De blanken zouden echter komen om te verwoesten. Slachtoffers van sage a sage heb- rd meege deeld, dat blanke cultuurbrengers met blonde haren en blauwe ogen op de rug van een slang over de zee zouden komen zwemmen. Het zouden blanke goden z(jn. De Spaanse veroveraar Cortes heeft van het geloof in die sage danig geprofiteerd Want in plaats dat de Indiaanse leger scharen het handjevol binnendringende Spanjaarden verjoegen of vernietigden, werden ze binnengehaald als vorsten. Doodmoe bereikten we het hoogste punt van de tempel. Maar dan wordt onze aandacht niet zo zeer in beslag genomen door de vulkaantoppen, die in de verte het landschap kronen. En nog minder door het stoffige agave-veld. We wor den eigenlijk geheel geboeid door de ontzettende omvang, door de diep impo nerende macht van de bestegen tempel- ruïne. Een wat kleinere tempel daar naast. de Maantempel. vergroot het ef fect van die macht nog! We raken zo ln de ban van het verleden, dat het ons al gauw begint te benauwen. Nu be grijpen we. dat de Indianen deze plaats Teotihuacan doopten, wat letterlijk be tekent: „De plaats, waar de goden wo- onuitwtsbaar. Hier zün onovertroffen bouwkunst mathematische zekerheid en reliple samengevloeid tot een onvoor stelbare manifestatie van kracht en ge loof. Bijgeloof naar onze opvattingen natuurlijk. Maar wélk een enorme ver beeldingskracht moet de bouwers van deze tempels hebben bezield/ Overal In de muren zien we het mo tief van de gevederde slang uitgehouwen, aan de god van het leven, Quetzalcoatl. gewijd. Daaronder een tempel die aan de godin der aarde. Tialoc. werd opge dragen. Aan Moeder Aarde, zoals ook nu nog wel wordt gezegd En dan e hele serie symbolen voor de element" water, aarde, lucht en vuur. Het ziet nu allemaal grauw uit, maar eens z al deze symbolen fel gekleurd geweest heeft de hele piramide geblonken ook al gelooft men ernstig in almachtige God Het Indiaanse leven met zoveel sym bolen, zoveel angsten, zoveel opofferin gen en daarom met zoveel disclpli: en zelfdiscipline moet een wonderlijk leven geweest zijn. Moeten de Indianen niet toch net zulke nietige jes als wij bezield zijn gewee de gedachte aan een bovennatuurlijk rijk. aardcor een zo kunstig tempel veld zoveel gestalte, zoveel kracht, macht oneindigheid tot stand kon worden ge bracht? I Zelfs de Spanjaarden hebben In hun I de i i zelf. Offerstenen EN„ DAAR ligt een offersteen, waarop hoeveel Indianen aa goden werden geofferd: jongens vaak. die dapper de dood tegemoet schreden, dat zij sterven als Iets heerlijks schouwden. Dit kan gelden als een zachtende omstandigheid voor de Spaan se veroveraars Want zelfs waar dezen niet wilden doden, hebben de Indiane zich bij honderden aangeboden Ach J; daarvoor waren he* heidenen Wij be schaafden sterven e-sntueel voor he derland; de Azteken sile.-ven alleen hun godenMen wordt er «til Er is, zo peinsden wij, toen we al die trappen weer afliepen, reden tot eerbied voor de nagedachtenis van deze heidenen. Want zij wisten niet beter, doch offerden met hart en ziel voor hun goden. Hoe armzalig steken de offers van ons Christenen, die wèl beter weten, daarbij vaak af kronieken toegegeven, dat ze bij het zien van deze tempels stil werden en huive rig. Natuurlijk, het waren toch maar heidenen, vermeldden die kronieken laat dunkend. En zulks in de eerste plaats omdat ze hun eigen zonen offerden, wat in Europa al lang niet meer geschiedde. Doch in elk geval géén heidenen, die niets hadden gewrocht. Eerbied T^EEN BLIK over de tempels, hoe ge knakt en gebroken ze ook terneer liggen, maakt ook nu nog de mens spra keloos. Ja, wij weten, dat zon en maan hemellichamen zijn, wier bewegingen wij nauwkeurig kunnen berekenen. Voor de Indianen waren het verschijnselen, waar voor ze allemaal goden creëerden. Al meenden ze. dat er één was, die alles bepaalde, alles beheerste en alles over zag. Dat was hun Zon, zo'n bron4 van licht, dat het vaak onmogelijk was er Komende verkiezingen in V.S. r I DEMOCRATEN 7777A DISSIDENTE DEM. Op 6 november zullen in de Verenigde Staten 80 miljoen kiezers naar de stem bussen optrekken om een nieuwe presi- te kiezen. Eisenhoioer is weer kandi daat der Republikeinen, terwijl Adlaï Stephenson zijn Democratische tegenstan- tr is. Dezelfde „spelers' dus als in 1952. De Verenigde Staten kennen een direct esstelsel, direct per staat, dat wil zeg gen. dat elke staat als geheel stemt en dat de kandidaat die een meerderheid heeft gekregen in een bepaalde staat, de ichikking krijgt over het totaal der zg. president-verkiezende stemmen van die De grote staten hebben een aanzienlijke tvloed op het uiteindelijke resultaat van p verkiezingen, daar het aantal ..presi dentkiezers" in verhouding staat tot het 'olkingsaantal. Er zijn in het land in totaal 531 president-kiezers. De partij die de beschikikng heeft verkregen over 261 van deze stemmen, haa't het automatisch bij de vergadering van het kiescollege dat in Washington een president kiest. De kaart geeft de resultaten aan van de presidentsverkiezingen welke in 1948 en in 1952 in de Verenigde Stalen wer den gehouden. LOONSVERHOGINGEN BIJ HET WEGVERVOER Van het College van Rijksbemiddelaars wordt vernomen, dat binnenkort eer schikking is te wachten over de loon: hoging voor het beroepsgoederenvei over de weg, welke drie procent za: dragen. Door de ondernemers zal door berekening worden gevraagd. Ten zien van het personenvervoer door lijn- dienstonderncmingen is eveneens over eenstemming bereikt. Honderdjarige KNSM kreeg beeld van Termote Gisteren heeft de echtgenote van een der directeuren van de honderdjarige Koninklijke Nederlandse Stoomboot Mij, mevrouw J. H. Kruyff-Heitz voor het ge bouw van de maatschappij aan de Suri- namekade in Amsterdam een monument onthuld. Dit beeld, een geschenk van per soneel en gepensioneerden, stelt voor Amphitrite, de godin van de zee, gezeten op een uit de golvend rijzend zeepaard. Ter gelegenheid van het. honderdjarig bestaan van de K.N.S.M. heeft de Konin gin een aantal onderscheidingen verleend: Tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau is benoemd ir. P. G. van Kuyk, hoofd ingenieur bij de jubilerende maatschappij en tot ridder in diezelfde orde zijn be noemd de heren J. J. J. Walter, hoofd van de afd. tarieven, L. Stobbe, oudste gezag voerder, W. Bruyn, oudste hoofdwerktuig kundige en J. H. R. Beaujon te Curacao, chef van de canvasafdeling van de K.N.S.M. Jeugdige arbeiders pleeg den tal van inbraken Acht maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk met toezicht van de Prot. Chr. reclassering eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank te gen een betonarbeider uit Alphen a. d. Rijn. Een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier voor waardelijk met drie Jaar proeftijd en toezicht van de Prot. Chr. reclassering werd geëist tegen een grondwerker uit Alphen. Beide jongelieden hadden ge ruime tijd Alphen onveilig gemaakt met nachtelijke inbraken. In de nacht van 15 op 16 februari werd ingebroken bij boekwinkel Van Haas beek. Er werd een kasregister meegeno men. Het geld werd verdeeld en het kas register werd in de Rijn gegooid. Bij een bakker maakte men veertig gulden buit Jongveekeuring te Zevenhoven VOOR DE VIERDE MAAL heeft de fokvereniging „De Vooruitgang" te Zevenhoven een jongveekeuring gehouden. Thans telde het programma het bevredigende aantal van honderd aangiften. Op het land van de heer J. J. Verhaar werd de keuring door burgemeester Detrners uit Zevenhoven geopend. De kwaliteit van de dieren was nog niet geheel naar wens. Er zat heel wat kaf onder het koren. Goede typische dieren kwamen spaarzaam voor. De gemiddelde kwaliteit der blaarkoppen was evenwel aanzienlijk beter dan van het zwartbonte vee. Naast de goede stijging in de produktie kunnen de zwartbonten in deze gebieden blijkbaar nog maar moeizaam de slag van de exterieurverbetering te pakken krijgen. Bij de melkvaarzen werd Binie van J. H. van Leeuwen te Nieuwveen aangewe zen als het beste dier van de zwartbonte afdeling. Binié is wel typisch en bezit een goede uier, doch ze is in de bovenbouw ts arm gespierd. Wijnie 2 was minder ortig en maar matig getoiletteerd. Als en 2b eindigden Jo en Jantine van J. n der Lip in Ter Aar. De oudste pinken vormden slechts een atige groep. De knappe Bertha van J. v. der Lip kreeg een eerste prijs. Tweede ■den Tineke 3 en Gretha 2 van W. van Haeringen te Zevenhoven. Bij de jongere pinken werd geen eerste prijs toe gekend. Blondiena van J. van der Lip en Dora van A. M. de Jong te Nieuwveen werden respectievelijk 2a en 2b. Ook bij de oudste groep kalveren was de kwaliteit Middengroep Bij de middengroep kreeg Willy van H. Soede te Nieuwveen de la-prijs. Het is een behoorlijk typisch kalf, dat echter iets er getoiletteerd had kunnen zijn. Aaf- an Van der Lip eindigde als Ib en Trijntje 56 van Soede, Antje 4 van M. Th. M. Stokman te Zevenhoven en Cobie van H. Soede kregen tweede prijzen. Bij de jongste groep was Adriana van Van der Lip la. Een zeer typisch kalf, Dina n Stokman, werd lb. Tweede prijzen Froukje 5 van W. Rodenburg in Ter Miepie van P. Rodenburg te Nieuw koop en Marie 7 van O. Verduijn te Nieuw koop. Bij de groepen van één stier kregen de 'stammelingen van Adjudant de eerste prijs. Sijke's Eduard van L. J. Splinter werd tweede. Bij de groepen kalveren werden de afstammelingen van Aaltjes Adema van W. en P. Rodenburg eerste. mooi groepje, uniform, doch iets ten ger. De kalveren van Adjudant van Van sr Lip kregen een tweede prijs. Bedrijfsgroepen Bij de bedrijfsgroepen werd aan het drietal van H. Soede een la-prijs toege kend. Viertal J. v. d. Lip werd lb. Vijftal n L. J. Splinter tweede. Van de bedrijfs groepen kalveren werden de groepen van Soede en Van der Lip bekroond, respectie- elijk met een eerste en een tweede prijs. De typische melkvaars Grieta van J. J. Verhaar in Ter Aar behaalde bij de blaar koppen een eerste prijs. Het dier heeft niet krachtige benen. Janny 2 van dezelfde eigenaar verwierf de tweede prijs. Bij de geregistreerde pinken (oudste groep) ging de goed gelijnde Martje 7 van mevrouw Blijleven uit Nieuwkoop voorop. Tweede prijzen waren voor Flora 5 en Margje 16 van dezelfde eigenares. In de volgende rubriek was het succes voor de soortige gestopte pinken van A. J. Harteveld te Langeraar. la Agnes 22, lb Klazien 2, 2a Agnes 21. 2b Janke 3 allen van Hartveld. Oud en jong Regina 18 werd la bij de oudste groep kalveren en was tevens het beste dier van de blaarkoppen. Een zeer typisch en solide gebouwd kalf. lb Ida 2 van Hartveld, 2a Gravin 27 van dezelfde eigenaar en 2b Gravin 26 eveneens van Hartveld. Bij de jongste groep kwam Flora 6 Centrale fokveedag te Bedum TN TEGENSTELLING met hun Zuidhollandse collega's houden de Gro ninger fokkers slechts eens in de twee of drie jaar een centrale fokvee dag. Dit jaar dreigden de plannen voor de centrede dag voor blaarkoppen, die in Bedum zou worden gehouden, door de weersomstandigheden te wor den getorpedeerd. Het bestuur zette echter door en zag zijn activiteit met schitterend weer beloond. Blijleven aan de kop. een fraai typisch kalfje. Johanna 35 van dezelfde eigenares werd lb en Sara 2 van D. Visser te Lei- muiden eindigde als lc. Tweede prijzen waren voor Neeltje van A. van der Marei te Nieuwkoop en Aafje 19 van A. J. Hart veld. Er was een goede groep stierkalveren, waaronder zich zeker dieren met toekomst bevonden. Leonard van Hartveld werd la, Johan van Stoomzicht van mevrouw Blij leven eindigde als lb, 2a Noorman van Hartveld en 2b Govert van dezelfde eige- Bij de ongeregistreerde pinken kreeg Emma 2 van L. Vergeer te Nieuwkoop een eerste prijs. Van de ongeregistreerde kal- n werd de knappe, typisch» Marian 2 J. J. Verhaar la, lb Emma 3 van Ver geer, 2a Engelien 4 van Visser, 2b Juuch Vergeer en 2c Hilda 2 van H. van Eijk Ter Aar. Van één vader Van de groepen van één vader kregen de dochters van Leendert van mevrouw Blijleven een la-prijs, zeer goede groep ty pische dieren. De dochters van Dorus van Hartveld werden lb, soortige behangen dieren, terwijl een groep kalveren van Do- rus van Hartveld, zeer uniforme en ty pische dieren, als lc eindigde. Vier pinken van Romeo van mevrouw Blijleven kre gen een tweede prijs. Bij de bedrijfsgroepen werd Hartveld Blijleven tweede. Wekelijkse keuring Oktober in de veilingzaal De keuringscommissie behoefde maan dag niet aan een sterk verlate lunch te gaan, omdat men het zo overstelpend druk had. Voor het eerst sedert vele maanden bleven enkele tafels leeg en kon men óók aan de bloemenaan- jer bemerken, dat het oktober is gewor- :n. Dahlia's was het enige artikel, dat en ten toon stelde. Een flinke groep zaailingen onder num- er werd nog naar voren gebracht door de fa. J. v. Boom uit Tilburg. Een opmer kelijk dahlia'tje was de middelgrote en kele 277, die qua type wel iets op de oude "ishop of Landaff gelijkt: Ook deze zaai ling heeft dat typische rood-achtige kruid. De bloemen zijn minder fel gekleurd. De vinner van deze soort vertelde ons, dat ille knoppen op het water openkomen ;n dat de bloemen zich op het water uit- itekend houden. Héél goed vonden we ook de lichtmalvapurperen 272, een dahlia met een mooie kleur, een prima stand en een beste stengel. In deze groep vonden we de witte s.c. 269. de hard lila dec. 275 en de licht bronsachtig oranje dec. 24 trou wens ook zeer verdienstelijk. In de groep van A. M. Kops, Hillegom, zagen we ook diverse interessante nieuwigheden van het kleinbloemige type. slechts de felrode s.c. 11, de bloedrode s.c. 10, de dec. 1 en de helder rode s.c. 2. Chr. Duyn, Santpoort, expo seerde een intensrose s.c. onder no. 11. De gevormde bloem werd door een sterke stengel gedragen. De cactus no. 15 vonden we wel wat erg flets rose van kleur. Dan deed de gele s.c. 10 het beter, terwijl we de lila-achtige dec. 14 ook niet vonden. Maarse. Aalsmeer, bracht nog een mooi groepje. Daar stond de aantrekkelijke rose s.c. Souvenir de Jacques Fath, de grappige midd. grote cactus Curly met de typisch gevormde le aparte gele s.c. Cleopatra, de s.c. Burgemeester Kolfschoten, meer bekende gele s.c. Lux en de lila- ise s.c. Nelly Jacobs. Van Oosten, Den Haag. sloot de rij met de eigenaardige geel-rode dec. Fantasie, de fraaie lilarose s.c. Don Pasquals. de •elgele Arsenal, die het nog steeds goed doet. de witte Palace en de midd. Het bezoek was zeer matig. Gedeeltelijk kan dit worden geweten aan de drukke werkzaamheden in het landbouwbedrijf. De blaarkoppen worden in de provincie Groningen hoofdzakelijk gehouden op ge mengde bedrijven, zodat men kon ver wachten. dat vele fokkers overbelast zou den zijn met veldarbeid. De aangifte daar entegen was uitstekend. Helaas moesten twee bekende fokkers, die in d-> Rijn streek ook een goede naam hebben, ver stek laten gaan. namelijk de heren Jac. Dijkstra uit Oldehoven en D. H Diekhuis te Warffum De gemeente Bedum had het prach tige sportpark ter beschikking gesteld. litatief minder dan De beide kampiocnei konden de toets der n Zuid-Holland van de „Vebo" kritiek met die Bosch 1954", was niet aanwezig. Zijn zoon werd thans kampioen. „Omuto" is een typische stier, echter met be merking van schouders en kwaliteit der achterbenen. Oudere koeien De reserve-kampioen „Reina's zoon" bezit te weinig flankdiepte en heeft matige achterbenen. De oudere koeien waren best tot zeer goed. Groningen be zit een uitstekende koppel oudere koeien Vooral de dochters van Reinder van Al ma mogen er zijn. Daarnaast kunnen de dochters van Achilles 2, Jumbo. Knaap en Barend worden genoemd. Kampioene van de melkkoeien werd de beste Reinder vain Alma's dochter Klaar- tje, preferente stammoeder, die in 1 kampioene in Den Bosch was Klaartji Waiffum. die tevens het >rkr lichtrc Prisr Sukarno heeft te Peking het grote défilé bijgewoond ter gelegenheid van het ivenjarig bestaan van rood-China. Hij :vond zich op de officiële tribune tegen- /er grote portretten van Mao Tse Toeng andere communisten, onder wie Stalin. Duizenden arbeiders droegen spandoeken mede met vermelding van hun prestaties. pioenschap behaalden met de koe Ideaal- tje 2. De bekende fokker F. J. Scheeringa te Oldehove kwam met zijn collectie vol bloeden als eerste uit de bus, terwijl de o broeders Werkman de tweede plaats bezetten. Het is verheugend en voor de Zuidhol landse fokkerij veelzeggend, dat de mees te successen werden behaald met dieren, waarmee in le R:nstreek ook goede re- kam- 'sultaten zijn bereikt. Ook werd gepoogd in te breken bij ga rage Van Leeuwen. Uit auto's werden goederen gestolen. Het reclasseringsrapport schetste de eerste als een jongen uit een behoorlijk milieu, met voetbal als liefhebberij, een behoorlijk militair, die goed met ziln geld omspringt. Hij verklaarde, niet uit geld gebrek te hebben gestolen. Hij had vorst verlet; het nietsdoen verveelde hem en het avontuur trok. Het reclasseringsrapport vertelde over de ander dat hij een domme Jongen Is zonder verantwoordelijkheidsbesef Mr. F. H. v. d. Brink, de raadsman, bepleitte voor hem een onvoorwaardelij ke straf gelijk aan het voorarrest, een voorwaardelijk deel en een boete Uitspraak 11 oktober. Beschonken op de fiets Een niet verschenen grondwerker uit Alphen aan den Rijn wa6 voor de Haagse politierechter gedagvaard omdat hij op een fiets in de Prins Bemhardlaan had gereden terwijl hij onder invloed van sterke drank was. Volgens het proces verbaal reed de grondwerker zigzag. De officier van justitie requireerde f 25 boete of 10 dagen en een week gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Met dit laatste kon de rechter meegaan, - de boete verminderde hij tot f 20 of vijf dagen. Tegels gestolen verstek behandelde de politierech- een zaak tegen een gepensioneerde koopvaarder uit Alphen aan den Rijn. Deze had diefstal gepleegd van -visbek- tegels ten nadele van de provinciale wa terstaat, De visbekken sloeg hij eraf en de tegels gebruikt hij voor het aanleggen van een pad naast zijn woning. Deze te gels waren ontvreemd van de Herenweg. Overeenkomstig de eis werd de man ver oordeeld tot f 20 boete of vijf dagen. Strenge straf De Haagse politierechter veroordeelde •n winkelier uit Leiden tot drie weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De ei6 was twee maanden en drie jaar ontzegging. De man gaf toe, iets te veel te hebben ge dronken. Hij had nog jenever in de auto. Getuigen hadden verklaard, dat hij in een Leids café al te veel op had. Hij wiilde toen naar Den Haag om het feest voort te zetten, en twee mannen gingen met hem mee. Op de Veureestraatweg nam de man een bocht zo snel, dat de wagen omsloeg. Getuige A. V., die aan vankelijk bij de politie had gezegd, dat hij nog nooit zo hard had gereden, ver telde nu. dat het een normaal gangetje wa6. Hij zou niet hebben gemerkt, dat de Leidenaar een beetje te veel op had. Fietsend biervat Na 25 30 glazen bier te hebben ge dronken, was een koopman uit Leiden op Haags gerechtshof Onder invloed op de fiel vonnis, waarbij iemand uit Katwijk i Zee was veroordeeld -tot veertien dagi gevangenisstraf. De man had met eé fiets op de Kerkstraat gereden terwijl H onder invloed verkeerde. „Ik was niet oj der invloed. Als ik alcohol gebruik, dat alleen als Verdoving, als medicijn zei hij. „Als u dan maar niet op een fid gaat zitten," repliceerde de president De procureur-generaal vond vee dagen eerder te weinig dan te veel. hij wilde rekening houden met de te^ uitvoerlegging van de voorwaardelijl straf. Mr. C. v. d. Marei, de verdedig^ wees erop, dat men misschien juiste indruk bij de politie had gekregf doordat de man stottert en wegens hartgebrek geen vaste gang heeft, achtte het tenlastegelegde niet bewezj en vroeg vrijspraak, zo niet. dan tei ste een voorwaardelijke straf. Arrest 12 oktober. Week voor wederspannigheid Bij verstek behandelde het Haags C rechtshof een zaak tegen een Katwijk die wegens wederspannigheid tot een wi gevangenisstraf was veroordeeld. De v dachte, die gedronken had, was door politie gemaand naar huis te gaan. Hij h hieraan niet voldaan. Later had hij tegen de politie verzet. De procureur- neraal vorderde bevestiging van het nis. Arrest 12 oktober. Week geëist voor mishandeling Wegens mishandeling was een fabrielj arbeider uit Voorschoten veroordeeld een week gevangenisstraf en in hoger b roep voor het Haags Gerechtshof vordeij de procureur-generaal bevestiging van vonnis. De verdachte was ontslagen j weet dit aan een voorarbeider die h» steeds dwars zou hebben gezeten. Ta hij zijn spulletjes kwam halen liep hij voorarbeider tegen het lijf. Hij gaf de mj zo'n klap dat het neusbeen brak. Arrest 12 oktober. de fiets gaan zitten. Hij werd proni aangehouden en het gevolg was, dat I nu gedagvaard werd. Hij was niet v^ schenen. De man had wel willen meew( ken aan een bloedproef, maar de arts hadden geweigerd deze af te nemen, t het verbaal bleek dat de koopman uitei Mirks had gereden en dat hij onvast j been was geweest. Met diverse omsta dagheden rekening houdend eiste de off oier f 10 boete of vijf dagen en tyj weken voorwaardelijke gevangenisstri Het vonnis luidde: f 10 boete of vtier dag en drie dagen gevangenisstraf voorwal deh'jk met drie jaar proeftijd. Boete voor diefstal Een Katwijkse timmerman werd bij vi stek conform de eis veroordeeld tot f; boete of vijf dagen wegens die fist al y enige planken van een bouwwerk. Hij fc deze willen gebruiken voor het dak y een schuurtje van zijn schoonvader, j Jongveekeuring Zoeterwoude "T^R ZIT NOG STEEDS GANG IN, daar in Zoeterwoude. Als we de ree van jongveekeuringen, die na de bevrijding zijn gehouden eens nj gaan, dan blijkt er een opmerkelijk verschil te zijn in kwalitatief en kwal titatief opzicht. Men is indertijd bijna met een allergaartje begonnen i nu kan men gerust zeggen, dat Zoeterwoude een jongveekeuring van fd maat heeft. De grote uniformiteit, die de blaarkop pen ten toon spreiden, geeft hoop vooi de toekomst. Toch was het gemis van dt bekende fokker C. P. Roest, die is geëmi greerd, merkbaar. De heer Roest was be halve fokker ook secretaris en niet da het administratief nu niet goed liep (daar voor niets dan lof), maar de fokkers had den zich in de loop der jaren met zijn persoonlijkheid zeer vertrouwd gemaakt. De aangifte was goed. Er waren een 225 dieren en dat is voor een dag als deze weinig. Zoals we reeds opmerkten n in het bijzonder de blaarkoppen Zij vormden de hoofdschotel, al moet worden gezegd, dat de zwartbonten in aantal en kwaliteit zich ook in gunstige zin gaan ontwikkelen. Bij de kalfstieren (blaarkoppen) waren twee knappe stiertjes, beide van G. Belt, respectievelijk zoons van Adelbert en Gustaaf, mooie soort, kregen beide een eerste prijs. Bij de pinken waren zes ru brieken. Het is ondoenlijk alle bekroonde dieren te beschrijven. We volstaan met enkele koploopsters. Truida- 3 weduwe Paardekooper mag dan iets groot zijn, zij is sterk en evenredig gebouwd met een best kruis. Het is een dochter vai K.I.-stier Gustaaf 2. In deze rubriek teerden we verder Almetama 5. vader Ma- rens, van Q. Onderwater, iets groot, doch overigens mooi gelijnd. In de volgende rubriek kwam Cilia va G. Belt, vader Adelbert, aan de kop. D: is een zeer vaste en behangen pink va best type. Het dier werd dan ook tot kampioene uitgeroepen jnet Truida 3 tot réserve. Ook een beste pink" in deze ru briek was Martha 21 van H. van Leeuwen. Opvallend In de hieropvolgende rubriek ging Miep 3. vader Gustaaf 2. van L. A. Droogh aan kop. Typische pink, iets groot. Dan kwam Jopie 7, ook la in haar rubriek, vader Adelbert van G. W. v. d. Poel. Zeer behangen en breed. Verder de zeer typi sche platte Krijn-dochter Leni 2 van M. van Haasteren en Roos 2, vader Adel- ïrt, van G. Belt. In de volgende rubriek was het weer ;n Adelbertdochter, namelijk Jopie 8 van G W. van der Poel, die aan de kop liep. In de jongste rubriek was Ellcy van G. Belt niet te slaan. In deze rubrieken vie len vooral de Adelbertdochters op. Deze tier, door S. J. v. d. Stoel te Leiderdorp gefokt, heeft zijn eigen soort in versterkte mate in zijn kinderen meegegeven. Adel bert is een zoon van de bekende Court 4070. Verder viel de aandacht op enkele doch ters in de rubrieken van Gustaaf 2 van „Vita Nova". Zoals bekend is hij een halfbroer van de bekende Gustaaf 344 Bij de groepen pinken waren de twee eerste en voor G. Belt en G. W. van der Foei. Beide groepen van Adelbert tweede en met Aladin van H. van Leeuwen, Marcus van Q. Onderwater en Gustaaf 2 van L. A. Droogh. Er waren niet minder dan acht rubrie ken blaarkop-koekalveren. In, de oudste rubriek kwam Wilsen, dochter Bine 4 van weduwe Paardekooper aan de kop. Dit is een sterk behangen kalf van mooi type. In deze rubriek noteerden we ook een goede Emieldochter, namelijk Bertha 6 van G Belt. In de volgende ging de Bruno-dochter Sommeta 7 van Q. Onderwater aan kop. Een mooi soortig kalf, evenals R meta 5, ook door Bruno, van dezelj eigenaar. Goede kalveren waren ook Mien 11 t P. Rij'nsburger en Alberdina 2 van Schenkeveld, dochters van Wilson j Krijn. Een mooi gelijnd edel kalfje y Schenkeveld was de Gustaaf-dochter Ini V ooruitgan In de volgende rubriek was het suq weer voor Van der Poel, nu met Enpi» vader Adelbert. Weduwe Paardekoo) kwam met Mona 3 van Emiel, lb in d< rubriek. Olga 2 van G. Belt, dochter Knoop van Alma kwam in de volgei klasse aan de kop. Het is een mi soortig kalfje, weer gevolgd door kalfzuster van vaderszijde, van L. Droogh, namelijk Miep 4. In de op één jongste levensklasse kwam weer Adelbertdochter van G. Belt aan de 1 namelijk Lida 2, waarna twee Wilsondo ters volgden, te weten Thea 7 van L.'i Droogh en Ponny W. van weduwe Pal dekoper. Ten slotte kwam een Barondochter Bj trix 4 van G. Belt ln de jongste rubii aan de kop. De groepen kalveren, driej len, waren magnifiek en gaven een md demonstratie van de goede vooruitgj van de fokkerij in deze vereniging. v3: tien groepen werden opgesteld, waaj werden toegekend vier eerste, vijf tw) de, drie derde en twee vierde prijzen) Eerste prijzen vielen te beurt aan d stammelingen van Adelbert: twee voor Van der Poel met Emlel en Be Onderwater met Bruno. Met tweede zen werden viermaal opeenvolgend! groepen van Wilson bekroond. Van de zwartbonten is heel wat te vertellen. Er werd bij de pinken eerste prijs toegekend, en wel aan goedsoortige platte Alecco's Adema-d( ter Meri van weduwe P. Verstegen, dier werd tevens tot kampioene uitgei pen. Bij de oudere kalveren kreeg soortig kalf, dochter van Roland Adèmj van A. van Mullem een eerste prijs. Ii. volgende rubriék kwam de Leopolddocl Jansje 2 van A. C. van Haastert kop. gevolgd door Cora B van de wedi Paardekooper. Hierop volgde S een volgende klasse als eerste (vi Kuyks), Nico van de weduwe P. H. stegen en de goedsoortige Jo 2 van di Ten slotte kwam in de jongste rubij Gerda 3 van gebroeders v. d. Post als d «te uit de bus. Deze dochter van Lal wouder Wiersma is van goed type. dj heeft onvoldoende sterke achterben Froukje 2 van J. de Jong Jac.zn., dochter van Kuyks Nico, werd lb in d rubriek Twee groepen kalveren vanl land Adema 2 van A. van Mullem en JJ Jong Jac.zn. kregen een tweede prijs, j Federalisme Indonesië. Een bestu< lid van de Nahdatoel Oelama, Sabri danegara, heeft verklaard, dat het fede staatsstelsel de enige weg is om te maken aan de langdurige moeilijl den tussen de provincies in Indon^ Naar aanleiding van een anti-Java vlugschrift van het Soendase jeugdfi zeide hij, dat men de bevolking der vincies een kans moet geven om het e gebied te bestuderen. Een soortgelijke klaring Is onlangs afgelegd door de

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4