JHeuwe friftsrtje (Courant Indonesië handelt in strijd met het volkenrecht Schuldenregeling was niet te zwaar voor de republiek Geen defectte laag gevlogen Adenauer op zoek naar een nieuwe E.D.G. Er zit weinig vaart in poging van mr. Burger Gissingen rond Tito's vakantie nog velerlei Israël verontwaardigd over de houding der Verenigde Naties Vereniging gebruikers Suezkanaal opgericht DINSDAG 2 OKTOBER 1936 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Zevenendertigste jaargang No 10770 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontvaitlcti l« "myn bert In Ufljjtnspott Kostbare Statenbijbel per K.L.M. naar V.S. ZIE PAGINA 5 Regering schrijft leden der V.N.: TNDONSIË onttrekt zich. met veronachtzaming van het volkeren- A recht aan de verplichtingen, die het zonder voorbehoud heeft aan vaard, verplichtingen bovendien, die werden vastgesteld in overeenstem ming met de beginselen van de statenopvolging en met medewerking van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. Aldus schrijft de Nederlandse regering aan de V.N. naar aanleiding van de opzegging der schulden aan Nederland door de Indonesische regering. Deze brief is gisteren door de perma nente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, secretaris-generaal der V.N., Dag Mam- marskjöld overhandigd. De Nederlandse regering acht deze han delwijze in strijd met de goede trouw en de eerbied voor de verdragen, welke plechtig is uitgesproken in de preambule van het handvest der V.N. Zij acht het nuttig de leden van de V.N. van de gang van zaken op de hoogte te brengen. Spoe dig na de uittreding uit de Nederlands- Indonesische unie voldeed Indonesië niet meer rente en aflossing der vooroorlog se Indonesische overheidsleningen. Op een verzoek om opheldering, liet de In donesische regering weten, geen beslissing te kunnen nemen voordat het wetsont werp tot afschaffing der unie door het parlement aangenomen zou zijn, doch ook daarna gaf Indonesië geen bescheid. Het Internationale Geldfonds stond 31 juli Indonesië een trekking van 55 mil joen dollar toe na een verklaring, dat de Indonesische regering volle aandacht be steedde aan de schulden aan Nederland. Maar op 4 augustus verscheen in de In donesische pers een verklaring der In donesische regering, dat zjj de schulden aan Nederland, die op de R.T.C. waren aanvaard, niet langer zou erkennen en betalen. Nederland acht dit onbevredi gend en nauwelijks in overeenstemming met het vertrouwen in de nakoming plechtig gesloten verdragen. Onjuiste cijfers Indonesië geeft een verkeerde voorstel ling van zaken en onjuiste cijfers. Indonesië stelt het voor alsof het bij de soevereiniteitsoverdracht belast zou met de kosten van de tegen Indonesië ge voerde militaire acties, doch vermeldt niet, dat Nederland bij de R.T.C. zijn dering op Indonesië verminderde met twee miljard gulden, volledig rekening houdende met de uitgaven, welke op gerlei wijze verband hielden met deze litaire acties. Dit op eenstemmige aanbe veling van een door de R.T.C. ingestelde commissie, waarin vertegenwoordigers van Indonesië zitting hadden. Indonesië heeft dus de schulden zonder voorbehoud aanvaard en nimmer daarna enig v behoud gemaakt, in de veelvuldige tact met Nederland. Zelfs niet bij de derhandelingen over de afschaffing der unie. In de toelichting op zijn begroting, die de Indonesische minister van finan ciën, prof. dr. Sumitro Hadikusumo, diende, blijkt dat Indonesië destijds niet te zwaar belast was. Deze ging vergezeld Half jaar gevangenisstraf Bestuurder reed door na dodelijke aanrijding Zes maanden gevangenisstraf en viji jaar ontzegging van de rijbevogdheid. z< luidde gisteren het vonnis van de recht bank te Maastricht tegen de 53-jarige fa- breiksarbeider P. J. H. M. uit Eijsden. Deze had op 21 mei van dit jaar tussen Gronsveld en Eijsden de Ambonees Ruben Rahametwau aangereden. Zonder zich om het slachtoffer te be kommeren reed hij door. De Ambonees overleed kort daarna in een overzicht der vermogenspositie de republiek bij het begin van haar bestaan in 1949, toen de staatsschuld slechts 55 procent van het staatsvermo gen bedroeg, tegen in Nederland 165% bankbiljettenomloop was toen voor door goud gedekt. Bovendien was er toen zeer groot particulier produktie-ap- paraat aanwezig dank zij het door het Nederlands-Indonesische gouvernement geschapen gunstig investeringsklimaat. Dit was een belangrijke inkomstenbron voor Indonesië. De verplichtingen waren dus niet te zwaar, dank zij de gunstige fi nanciële en economische omstandigheden, waarin Indonesië zijn bestaan kon be ginnen, aldus de Nederlandse brief aan de V.N. Nieuw lokaas Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft de hoop uitgesproken, dat de „Nederland se regering haar houding jegens Indone sië in haar eigen belang zal wijzigen." Hij zeide dit naar aanleiding var jongste Nederlandse verklaring inzake Nederlands Nieuw-Guinea. Een „wijzi- gnig in de Nederlandse houding zou vol gens hem in het belang van Nederland zelf zijn de grote materiële belangen Nederlandse ondernemingen in Indonesië in aanmerking nemende". Vol bewondering is het Belgische Koninklijke Huis voor de jongste telg van koning Leopold en prin ses Liliana, het zondag geboren laide Liliane Anne Leopoldine. prinsesje Maria-Esmeralda Ade- koning Boudewijn, ex-koning Op de foto van links'naar rechts: Leopold, prins Albert met voor hem prinses Marie Christine, prins Alexander en een verpleegster met in haar armen het borelingske. Naast school te Oosterhout Super-Sabre stortte in kanaal Dicht hy de ambachtsschool, waar drie honderd jongens les hadden, is gistermid- e Oosterhout een Amerikaanse straal jager in het Wilhclminakanaal gestort. De piloot van deze op Soesterberg gesta tioneerde Super-Sabre had het toestel •laten omdat het onbestuurbaar was geworden. Hy kwam ongedeerd terecht ij de fabriek-in-aanbouw van C. Jamin. Luitenant-vlieger R. M. Mohammed uit Jamaica (New York) vloog in een for matie van vier Super-Sabres F 100-C. alle toestellen van het nieuwste type, waar- het Amerikaanse squadron op de^ Nederlandse vliegbasis Soesterberg kort geleden is uitgerust. Hij merkte plotse ling. dat de besturing van zijn Super- Sabre was gestoord en besloot, het vlieg tuig met de schietstoel te verlaten. Dit gebeurde op een hoogte van ongeveer duizend meter. De Sabre plofte neer in het kanaal en verdween geheel onder water. Frankrijk voelt er wel voor? Adenauer heeft in Hamburg gepleit voor een herziening van het verdrag der Wcsteuropesc Unie. De bedoeling is een gecoördineerde militaire en buitenlandse politiek van de Westcuropcse landen tot stand te brengen. De landen van West- Europa. zo zei Adenauer, kunnen niet langer afzonderiyk bestaan tussen de ge weldige macht van de V.S. en Rusland. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Franse regering het geheel met Adenauer eens zou zün. dat de Westeuropese Unie geac tiveerd moet worden. Adenauer wil de W.E.U. in deze zin ver anderen. dat één enkele staat geen enkel plan meer door zijn oppositie kan torpe deren. Voor het verwerpen van een plan zou een minderheid van tamelyke omvang nodig zijn. Verder pleitte hij voor een co- HET VERONGELUKKEN van de viermotorige Britse straalbommenwer per van het type Vulcan blijkt geen gevolg te zijn van een defect aan het toestel, maar is naar alle waarschijnlijkheid te wijten aan een vlieg- fout of een misrekening van de verkeersleiding van London Airport, waar door de machine te laag binnenkwam. Men heeft op een doorploegd stuk Ainuuiiee lanc*' en^ele honderden meters voor het begin van de landingsbaan, stuk- zTekenhuis.'ken gevonden van het landingsgestel, die waren afgerukt. Als door een wonder hebben twee van zes inzittenden de ramp overleefd. Toen hy in de naderingsvlucht een schok voel de, gaf gezagvoerder Howard vol gas om trachten, de Vulcan weer op te trek- i en hoogte te winnen. Hy kon de snelle Dcltavleugcl-bommenwerper echter niet in zyn macht krygen. Daarom gaf hy het bevel, eruit te springen. Dit gebeurde op zeer geringe hoogte. Hieraan is het vermoedeiyk te wijten, dat slechts twee inzittenden levend de grond bereikten: hyzelf en de Britse luchtmaar- schalk Sir Harry Broadhurst, commandant R.A.F. bomber command, die als tweede piloot de reis naar Nieuw Zeeland had meegemaakt. Zy redden zich met hun schietstoelen. Of de overige vier met de bommenwerper te pletter zün gevallen dan wel hun schietstoelen niet tydig losi hebben kunnen laten, was gisteravond nog duideiyk. t een voorlopig onderzoek is duidelijk geworden, dat het vliegtuig met het rech- landingswiel de grond moet hebben geraakt. Daarna zakte de rechtervleugel- punt naar beneden en werd de Vulcan onbestuurbaar. Onder de honderden, die getuigen an de ramp waren delegaties v R.A.F. en de Britse regering en de familie leden van de bemanning. Een aantal Rus die wachtten op de komst van de leden van het Russische Bolsjoi-theater. zagen het vliegtuig verongelukken. Zü stonden uiteriyk onbewogen toe te kijken, hoe een grote zwarte rookkolom en een muur van vlammen uit het wrak opsteeg. De Vulcan is in augustus door de R.A.F. in dienst genomen en kon sneller en op de lange afstand hoger vliegen dan de Valiant, een andere Britse atoombommen werper. De derde is de Victor. Op de terugweg had de Vulcan slechts in Sing: ordinatie van de Westeuropese bewape ning. Hij gaf toe. dat Frankrük indertyd de E.D.G., -welke in deze geest was opge zet, heeft verworpen. Adenauers plan de Europese verdedigingsgemeen schap zou thans in een andere vorm ge goten worden. Ook Engeland moet lid worden van het geïntegreerde Europa. Adenauer geloofde, dat dit land hiervoor belangstelling heeft dan tevoren. Adenauer deelde tot slot nog mee. dat hij zyn plannen instemming heeft ge kregen van Franse en Belgische autoritei ten. De onderminister van buitenlandse za ken, Walter Hallstein, heeft bovendien nogmaals verzekerd, dat West-Duitsland zal streven naar de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt en Eurotom. Hij hoopte, dat nog dit jaar de verdragen voor deze terreinen van integratie tot stand zouden komen. Wallstein gaf dat nog veel moeilijkheden opgelost i ten worden. Maar de conferentie var terdag tussen Adenauer en Mollet had het Duitse en Franse standpunt ten aanzien van deze moeiiykheden opgehelderd. West-Duitsland zal er positief bij de an dere Westeuropese landen op aandrin gen binnen het kader van de Europese eenmaking hun buitenlands beleid te co- ordineren. Verwacht wordt, dat West- Duitsland binnenkort met een nieuw plan zal komen. Boven: de Britse straalbommen- werper Vulcan in volle glorie tijdens de vliegfeesten onlangs te Farnborough gehouden. Onder: slechts rook en vlammen, waarin het toestel met vier in zittenden jammerlijk omkwam, vlak voor de landing op London Airport na een vlucht uit Nieuw Zeeland. President Costa Rica bezoekt Nederland De president van Costa Rica (Midden- Amerika) en mevrouw De Figueres komen morgenavond op Schiphol vierdaags bezoek aan ons land. op uitno diging van de regering. Zy zullen Amsterdam en Utrecht bezoe- »n. 's Avonds zal de Koningin hun in het paleis op de Dam een diner aanbieden. Na bezoek aan Eindhoven dineren zü die avond in hotel „Wittebrug" met de zitter van de raad van ministers en Drees. Zaterdagmorgen komen de presi dent en zün echtgenote naar Rotterdam, Ministers morgen geen Kamerlid meer (Van onze parlementaire redacteur) ER ZIT op het ogenblik weinig vaart in de informatiepoging-Burger. Evenals de vorige dagen heeft de informateur gisteren geen zichtbare activiteit aan de dag gelegd. Gedurende de middaguren zag men hem in het gebouw van de Tweede Kamer, maar hij ontving daar geen bezoeken, die enig licht wierpen op zijn raadselachtige plannen. De meest centrale figuur in deze fase van de informatie, de a.r. fractieleider prof. Zülstra. woonde een langdurige ver gadering van de ministerraad bij. Van daag zouden de fracties van de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. bijeen komen. Deze vergaderingen zün uitge schreven voor het jaarlijkse begrotings- onderzoek. maar men mag aannemen dat de fracties zich tevens op de stand van zaken in de kabinetsformatie hebben be raden. Dit beraad zou mogelük kunnen leiden tot nieuwe ontwikkelingen. Mr. Burger staat nog steeds voor de moeilijke vraag, wat hy moet doen met de anti-revolutionaire aanspraken op een tweede volwaardige ministerszetel. De gematigd-welwillende houding van de V.V.D. ten aanzien van de plannen van de informateur heeft de situatie bepaald niet vereenvoudigd, hoogstend verduide- lükt. Niets wüst erop. dat de a.r erg on der'de indruk zijn gekomen van het feit. dat de liberaal Korthals vermoedeiyk het departement van verkeer en waterstaat zal gaan beheren. Zü handhaven hun eis en laten de verdere gang van zaken ge heel voor rekening van de informateur. Aan hem de taak de huidige impasse te doorbreken. Met spanning ziet Den Haag uit naar de oplossing, die hy hiervoor zal Kamerlid-af Heden verstreek de termyn van drie maanden, binnen welke de demissionaire T7"ROESJTSJEF en president Tito heb ben gisteren samen in de bergen ge jaagd, aldus de mededeling van radio Moskou, die nog steeds volhoudt dat het «verwachte bezoek van Tito louter een .gezelllgheidszaak" is. In Belgrado wordt Intussen druk ge sproken over de aanwezigheid van de leider van de Hongaarse communistische party Erne Gerö in he> vakantieoord aan de Zwarte Zee. De Zuidslavlsche bladen •crmelden in grote opmaak, dat de Hon gaarse regering de namen van versehillen- instellingen en fabrieken, die naar Rakosi (de weggestuurde communistische leider en Stalinist) heetten met spoed aan het veranderen zjjn. Pools psycholoog Opstand Poznan haatexplosie Een Poolse psycholoog professor Josef Chalasinski van de universiteit Warschau, heef in het proces te Poznan getuigd, dat de opstand van 28 juni explosie geweest kan zün van opgekropte haat tegen de veiligheidspolitie. De menig te, zo verklaarde de hoogleraar voor d< rechtbank, verkeerde in een toestand var uiterste opwinding. Men verwacht in de twee processen tegen in totaal twaalf verdachten donder dag of zaterdag een uitspraak. Vermoe delijk begint in de loop van deze week al een derde proces en mogelük zelfs vierde, respectievelük tegen zes en tien verdachten. Een verzoek van de verdedi ging om alle beschuldigden tegelpk de rechtbank te dagen en dat dan te doen in een grotere zaal werd afgewezen, dat het hier individuele misdrüven betreffen, die stuk voor stuk behandeld moeten worden. In Plcszew, een plaats tachtig kilometer ten zuidoosten van Poznan, hebben jonge Poolse gevangenen een rel veroorzaakt. Een voetbalelftal van hun gevangenis had buiten het gevangenisterrein een wed strijd gespeeld met een elftal uit een an dere strafinrichting. Enige spelers slaag den er in wodka te bemachtigen, waarme» zü naar de celwagen met medegevangenen gingen. De bewaarder, die de wacht hield by de wagen, werd overmeesterd, wa de gevangenen op luidruchtige wijze door de stad trokken. Zij vernielden de ruiten van enkele winkels, waar men hun geen sterke drank wilde verkopen. Daarna middags maken zij een rondvlucht bo-|keerden gevangenen terug naar hun in- ven de Zuiderzeewerken en 's avonds bie- richting. Volgens de te Poznan ontvangen den zü een diner aan in kasteel Oud-Was-1 berichten is de orde hersteld. Dit wordt in Belgrado opgevat al6 een teken, dat de desallnisetie ln Hongarüe voortgang vindt, ook al zou ln de Sowjet- unle een tendens zyn om Kroesjtsjefs poli tiek te verwerpen. Het Weense onafhankelijke dagblad Die Presse meent, dat Tito met de Sowjetlei- defs wül spreken over het terugtrekken der Rus«!rsche legers uit Hongarije en Roe menië. Het blad merkt op. dat deze troe penbewegingen in Hongarije de oorzaak van de aangekondigde beperking van het railverkeer, inplaats van de genoem de brandstoffenschaarste. Het rollend ma teriaal zou nodig zijn om de troepen uit Hongarije te brengen. Bovendien zün in Midden- en Oost- Tsjeohoslowaküe volkomen onverwacht reservisten opgeroepen, die nauwelüks veertien dagen geleden met groot verlof n gegaan. Deze manschappen zouden moeten waken tegen eventuele spanningen m Hongarije als gevolg van de terugtrek king der Russische troepen. Aden tussenlandingen gemaakt, schoten. De Israëliërs zün gisteren van een ver gadering van de gemengde bestandscom missie te Jeruzalem weggelopen, omdat zy van mening waren, dat de voorzitter, de Noor C. Moe. de verantwoordeiykheid van Jordanië voor het beschieten van een ge zelschap Israëlische archeologen trachtte te verkleinen. De voorzitter steunde de Jordaanse re solutie, waarin gezegd wordt dat het in cident veroorzaakt is door één Jordaniër die handelde in een vlaag van waanzin Hü betoogde, dat niet het bewüs geleverd, is. dat met meer dan één wapen is ge- Jordanië heeft aangeboden de verant woordelijke militair door de gemengde commissie te laten ondervragen, maar Israël wil daar niet van weten. Mosje Sharett, de oud-premier van Israel, heeft te Manilla verklaard, dat zün land het vertrouwen in de Ver. Naties als een organisatie, die een politiek van vrede in het Midden-Oosten zou kunnen afdwin gen. heeft verloren. HU zei. dat de V.N als bemiddelaar in het geschil tussen Israël en de Arabieren «jeorutat heeft en dat de volkerenorgani satie slecht deugt als een plaats waar denkbeelden kunnen worden uitgewisseld. ministers, die tevens Kamerlid zUn. belde functies mogAi combineren. De heren Drees, Suurhoff, Mansholt, Cals. Luns, Van Thiel, Zijlstra. Algera en Staf heb ben derhalve besloten afstand te doen van hun lldmaatshap van de Tweede Kamer biyven dus minister. Dit betekent, dat de anti-revolutionaira Tweede-Kamerclub het voorlopig zonder haar fractievoorzitter prof. Zülstra zal moeten stellen en een andere voorzitter Op 13 oktober a.s. vindt echter de uit breiding van de Kamers plaats op grond van dezelfde lüsten, waarover vier maan den geleden werd gestemd. Daarop ko men ook de namen voor van de minis ters, die nu het Kamerleven vaarwel zeg gen. Keren zij na de crisis niet terug als minister, dan hebben zü op 6 november a.s. weer zitting in de uitgebreide Tweede Kamer. Is er op 6 november onverhoopt nog geen kabinet, dan kan volgens de grondwet het Kamerlidmaatschap weer voor drie maanden met het demissionaire ministersschap gecombineerd worden. Binnenkort zullen de verpleeg sters het oude uniform vervan gen door dit, naar een ontwerp van de Nederlander Montaigne. Het nieuwe uniform is zeker niet minder praktisch en (zo moge lijk) charmanter dan het oude. Vijftien landen doen mee VIJFTIEN LANDEN hebben gis teren in Londen de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal op gericht. Japan, Ethiopië en Pakistan hebben zich afzijdig gehouden. De afgevaardigden van Nederland, De nemarken en Noorwegen lieten weten dat de volksvertegenwoordiging in hun land het lidmaatschap nog moet bekrachtigen. Er zullen drie commissies gevormd wor den. De eerste zei de interne organisatie van de vereniging bestuderen, de tweede de betaling van de tolgelden en de derde zal zich wüden aan de financiële vraag stukken. De landen, aangesloten by de organisa tie zyn: Australië. Denemarken. Enge land. Frankrijk, Italië, Nederland. Nleuw- Zeeland, Noorwegen, Perzlë. Portugal. Spanje. Turkye. de V.S.. West-Duitsland en Zweden. De Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd was weer voorzitter van de büeenkomst van de achttien lan- Afhankelijk van order Bouwt België ook Friendships De Fokkerfabrieken overwegen nauwe samenwerking aan te gaan met de Bel gische vliegtuigfabriek S.A.B.C.A. Of het zover komt. hangt echter af van Belgi sche bestellingen op de ..Friendship", zo- Wel voor de burgerlijke als de militaire luchtvaart. Het programma voor samenwerking ln verband met de ontwikkeling en produk- tie van de ..Friendship" is door beide vliegtuigfabrieken opgesteld. De samen werking Is eigenlijk al vanaf het begin van dit jaar een feit omdat de S.A.B.C.A. de studie en fabricage ter hand had ge nomen van gereedschappen en bouw- Men wil deze samenwerking nu uit breiden en heeft daarby de produktie van onderdelen op het oog. Men wacht echter eerst op eventuele bestellingen van Bel gische zijde op de Friendship, den. Hü herhaalde, dat Engeland zekere rechten heeft op de exploitatie van het kanaal. Engeland is niet bereid te blüven toezien, hoe een andere regering het voor het zeggen heeft Oppositie Te zelfdertüd nam de conventie van de Labourpartü een motie aan, waarin de manier, waarop de Britse regering de Suezkwestle heeft behandeld, wordt ver oordeeld. Qeze resolutie werd met slechte één stem tegen aangenomen. Hugh Gaits- kell, de Labourleider, zei er niet aan te twüfelen of er overeenstemming met Nasser bereikt kan worden, indien de sfeer minder gespannen is. Gaitskell stel de een regeling voor volgens welke Egypte belast wordt met de bedrijfslei ding van het kanaal en de gebruikers van het kanaal een toezichthoudend orgaan zouden vormen dat tot taak zou hebben de betaling van de tolgelden te regelen en de onderhandelingen te voeren over de ontwikkeling van het kanaal. Lagere temperaturen Tot morgenavond verwacht mDe Bilt: Vcranderlüke bewolking met enkele verspreid optre dende buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest cn noord west. Lagere temperaturen. (Opgemaakt k 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon: 6.46—18.15 uur. Maan: 5.53—17.31 uur. Op 4 oktober nieuwe maan. Morgen geen N.L.C. In verband met de viering van 3 oktober verschijnt de Nieuwe Leidsche Courant mor gen niet. Onze bureaus zijn de gehele dag gesloten. Directie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1