utm, Stamp er óók een steen in Collecte Evangelisatie Noodgeliieden REIS DOOR «j-JK - door itk Onze consumptie staat in het brandpunt Schone belofte ZENUWRUST ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 Medisch een voorbeeld ie r^rlE IN ZES, zeven jaar Nieuw-Guinea niet zag en s daar terugkeert, weet, dat de legende, die in Nederland wordt rondverteld en erop neerkomt, ,dat daar niets gebeurt", niet alleen een legende s, maar een leugen Het ergste is, dat die leugen EIj)ijna systeem dreigt te worden een systeem, waar- Ir an velen zich graag bedienen. Ik was in de gelegenheid gedurende de maanden, ingt|dat ik langs en door Nieuw-Guinea reisde, te zien wat heffjer in die zes, zeven jaren tot stand is gebracht. Hoe wel ik niet van plan ben op deze plaats een opsom ming van die vooruitgang te geven moet ik erop wijzen, wat er allemaal door bestuur, zending en missie wordt gedaan op medisch gebied. Ik zag een ziekenhuis in Merauke, waarop de complete Papoea- bevolking trots is. En geen wonder, want hel mag een voorbeeld genoemd worden van wat blanken kunnen verrichten ten bate van een autochtone be volking. In medisch opzicht gebeurt er op Nieuw- Guinea enorm veel. 4 T^én voorbeeld: is het bekend in Nederland, dat de gehele onder bestuur gebrachte bevolking van, dit land (dat zijn dus een kleine driehonderd duizend mensen) wordt ingespoten tegen framboesiah en zulks op volledig afdoende wijze? Dit betekent, dat een aantal medische teams maanden- en maandenlang de bossen in- en de rivieren optrekt om barmhartigheidswerk n zte verrichten. Weet men voorts dat getracht wordt in tal van gebieden de vö! Papoea's in te schakelen in de landbouw? Weet men, dat de Papoea-jeugd l_ 1 in vele plaatsen in scholen wordt opgeleid, hetzij theoretisch, hetzij prak tisch? Weet men, dat er systematisch wordt gewerkt aan de hygiëne in de (woningen der bevolking. En weet men, dat er op het ogenblik teams de rimboe worden ingestuurd, die uitsluitend tot" taak hebben de kindersterfte tegen te gaan? Dat is het andere ag Nieuw-Guinea Het andere Nieuw-Guinea zou ik lit willen noemen. Het andere, dat 'er, eindeloos ver ligt van de sombere 'loedbossen van bijvoorbeeld een Asmat- >et£ebied. Het andere, waar men even leeft van koppensnellen en kanniba- le als hier in Holland. Het andere ini Nieuw-Guineadat snel bezig is een normaal-bestuurd, normaal-levend land y te worden. Ik zag dat andere z-Guin ik moet er iets over zeggen,opdat men geen verte kend beeld van dit land krijge. Op een ochtend, (opgegaan, vloog ik terug van het zuiden *maar het noorden. De Dakota voerde me trover het Centraal Gebergte, dat ontzag lijk oud, woest en nors is en dit land in n* tweeën deelt. De Julianatop stond als een t jgrimmige wachter in dat niemandsland. De sneeuw op de punt was lila gekleurd door de in aantocht zijnde zon. Op 5000 meter hoogte vlogen we erover. 'SfOndcr ons een wereld in wording. De een klein miljoen Papoea's, deel nog levend in het stenen jjltijdperk. En een ander deel staande op de grens van dat tijdperk en de twintigste eeuw. Bovendien nog een deel, reeds jaren levend in onze tijd. Alleen met jobsgeduld iets te bereiken Wie wel eens de opmerking maakte, waarom het toch zo lang moet duren, eer die eerste twee groepen dit stadium bereiken moet eens een keer via het Cen traal Gebergte van Zuid- naar Noord-Nieuw-Guinea vliegen. Dan zal men mèt ons beseffen, dat het geen kwestie van mensen alleen is. Ook niet alleen van geld. Maar tevens van tijd. En vooral: van geduld. Nieuw- Guinea is geen land, dat het westen uitnodigt tot een cultu rele wandeling. Het is een bastion, een bruggehoofd, dat zich verzet. Met alle krachten en uit alle macht. Jadit land heeft nodig: mensen, die bereid zijn tot een offer óók in de sector van de t ij d! Het andere Nieuw-Guinea: dat zag ik in Manokwari. Men is daar bezig aan de laatste fase van een scheepshelling. Als zij gereed is zullen alle schepen, die Nieuw-Guinea aandoen, daar kunnen dok ken. Ook de schepen van de Koninklijke Marine, met inbegrip van de kruisers. Alleen niet Hr. Ms. Karei Doorman! Die werf wordt gebouwd door Neder landse en Papoease handen. En er is reden te over om trots op dat werk te zijn. De sfeer eromheen zou ik willen beschrijven als de sfeer van Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam samen. Er is méér op Manokwari. Ik zag daar een reeds in bedrijf zijnd houtbedrijf, dat zeer binnenkort de behoefte aan hout heel Nieuw-Guinea kan dekken. Ook dit bedrijf is mogelijk geworden door samen werking tussen Nederlanders en Papoea's. Manoktvari wordt een normale stad Een zelfde der mocht zi Door Nederlandse polderjongens is daar nl. een proefpolder gemaakt, waar enkele maanden geleden de eerste rijst is ge oogst. Een geheel mechanisch bedrijf, waarop geoogst werd met de modernste combines. En het resultaat was in ieder opzicht verheugend. De kansen voor dit bedrijf, dat een gemengd bedrijf wordt (deels landbouw, deels veeteelt) staan bij zonder gunstig. In Manokwari is zich een nor male stad aan het ontwikkelen. Er zijn al een tachtig midden- standsbedrijven en dat aantal breidt zich nog steeds uit. Een deel er van gaat het uitstekend, een ander deel niet. De oorzaak? Niet iedere kolonist in Manok wari is een zakenman. Ten slotte is het leiden van een bedrijf, ook al is het een klein bedrijf, een vak. Er wordt gewerkt op Nieuw- Guinea. En op menige plaats zelfs hard gewerkt. Daarom is het ten aanzien van elk dezer Nederlanders, of Indische Neder landers, een schromelijke onbil lijkheid te spreken over Nieuw- Guinea als over „een land waar niets gebeurt". Ds. Keyne gaf zijn leven aan Nieuw-Guinea Ik vloog naar Seroei, het zendingscen- J^R IS OOK EEN ANDER Nieuw- Guinea dan het Nieuw-Guinea van koppensnellers en kannibalen, zowel aan de zuid- als aan de noord, kust. Er is ook een Nieuw-Guinea waar een sfeer heerst als op de werven en dokken aan de Maas en aan de Nieuwe Waterweg. Of een sfeer zoals in de Noordoostpol der. In de buurt van Merauke, aan de Noordkust, ontstond uit hechte samenwerking tussen Nederlanders en Papoea's deze enorme proefpol der, waar gewerkt wordt met de modernste combines. Hier zijn Pa poea's bezig met de verdelging van kokerrupsen door bespuiting. spreken met iemand als ds. Keyne. Het zijn dus niet alléén modder, bloed en tranen, die Nieuw-Guinea karakteriseren. Er zijn daar in dat land ook nog mensen met een ideaal, met een plan, met een geloof. Ik vond ze bij de missie. En ik vond ze bij de zending. Veel méér zendelingen zijn nodig Die avond sprak ds. Keyne me over de 101 jaren zending, die thans op Nieuw- Guinea gedreven zijn. Een heroïsche strijd. Het is jammer, dat missionarissen en zendelingen doorgaans geen tijd heb ben hun ervaringen op papier te zetten. En dat zestelselmatig weigeren in hun geschriften óls die een enkele maal worden geschreven zichzelf te laten optreden. Want zodoende ontgaat het Ne derlandse volk een epos. Het epos van de zending en de missie. Indien Nieuw-Guinea één soort mensen hard van node heeft, juist nu, dan zijn dat zendelingen. Mannen, die bereid zijn de rimboe in te gaan. Voorlopers dus. Pioniers! Er zijn in het huidige stadium wellicht motieven, waarom er niet vol doende zendelingen naar dat land gaan. Doch anderzijds mag men toch niet aan nemen, dat protestants Nederland niet voldoende geloof zou kunnen opbrengen, om die gezegende arbeid van 101 jaar voort te' zetten. Ik zou daarom graag op deze plaats een beroep doen op hen, die in hun hart de bereidheid weten tot het aanvaarden van een dergelijke taak. Nieuw-Guinea heeft hen nodig. Nieuw- Guinea wacht op hen. Vrouwen voor wie men het hoofd buigt Wat geloof en een ideaal ver mogen, zag ik enkele dagen la ter, niet ver van Sorong. Een klein vaartuig bracht me naar de leprozerie van Jausekor, waar twee zusters van de zending onder een aantal melaatse Pa poea's werkzaam zijn. Wie dat werk gade slaat, zo maar aan een strand, in een ultra-klein po- likliniekje, vervaardigd uit zinkplaten, die buigt vol respect het hoofd vanwege het feit, dat onze zo door en door materialis tische tijd ook dat soort men sen nog kan opbrengen. Deze vrouwen waren bezig, bij vol- K*UW ...kauw Wrigley Doublemint. Even kauwen een door en door frisse adem krijgen - Doublemint geeft rust - kunnen we best gebruiken in 1956, vóór, tijdens en nó kantoortijd. Prettig, _JCAUW heerlijk verfrissend en dubbel lang lekker. Bezorgdheid Maar hoe staat het met de overheidsuitgaven (Door onze economische medewerker.) DE CONSUMPTIE van de Nederlandse bevolking staat momenteel wel in het brandpunt van de belangstelling. Van economen, van vakvereni- gingsleiders maar ook van de overheid. Zowel uit het verzoek aan de Sociaal Economische Raad om haar overheid te adviseren over de noodzaak en mogelijkheid van een beperking der bestedingen als uit de be woordingen van minister Van de Kieft in zijn begroting blijkt de bezorgd heid van de regering over de ontwikkeling der bestedingen. Bewust heeft de overheid het begrip ruim mogelijk gesteld: onder bestedingen toch valt niet alleen de consumptie Nederlandse gezinnen maar ook de be stedingen van de overheid en d teringen van het bedrijfsleven raden, fabrieken en machines. Nemen wij het totale nationale inkomen in 1955, vastgesteld op f 26.730 miljoen, dan is 63*/» hiervan het gezlnsverbruik, 18'/« de bestedingen van de overheid en het res tant ad. 19'/« de nationale besparingen, waaruit geput wordt voor de investeringen i voorraden en vaste activa. Het is voor een land een kwestie zelfbehoud, dat het inkomen per hoofd der bevolking groter is dan het verbruik, ;odat er voldoende voor besparingen over blijft, waaruit het bedrijfsleven weer de middelen voor verbetering en vergroting an het productieapparaat kan halen. Wij hebben, sociaal economisch gezien, t 1955 gelukkig geen klagen gehad, aan- 3zien het inkomen per hoofd der bevol king toen f2500 bedroeg. Het verbruik ln de gezinnen was f1575, de overheidsbe stedingen f 450, zodat er f 475 bespaard kon worden. De overheidsbestedingen hebben er nauwelijks de kans voor. Om dat ze geen tijd hadden! Melaatsen moeten de dood afwachten Wie in dit land melaats wordt, wordt uitgestoten. Kort geleden haalden een paar zendelingen twee kleine kinderen een rots af. Ze waren daar neergezet door de stam, omdat de stam de melaats heid vreest als de pest. Die kinderen iren daar volmaakt geïsoleerd en zouden zeker gestorven zijn, als de zending niet ontdekt had. Wie melaats wordt in dit land gaat de trum op het eiland Japen aan de noord kust. Het was daar, dat ik ds. Keyne ontmoette. De eerste man van de zending Nieuw-Guinea. Een figuur, die dingshistorie schreef. Letterlijk er overdrachtelijke zin. Ik zag hem z jaar geleden voor het laatst Toen als lei van het beroemde Papoea-jongens koor van Joka aan het Sentanimeer. Hij oud geworden en er was flink wat zorg in de ogen van deze zendingsapostel, die zijn leven gaf aan Nieuw-Guinea. Ik roeg hem, of hij het niet jammer vond zijn koor niet meer te kunnen leiden. ze," zei hij, „want ik leid er hier óók i. En het zingt even mooi als dat andere op Joka." Ds. Keyne is sinds enkele jaren rector in de theologische school der Evange lisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea- Zijn werk bestaat thans uit het opleiden pandita's. Papoea-predikanten. Zo juist zijn er meer dan veertig afgestu deerd. Zij zullen het evangelie verder uit- n over dat harde weerbarstige, vij andige land. Want ik kreeg de indruk, dat wie de school van ds. Keyne verlaat, dat goedgewapend doet. Het is een verademing een avond te 1?N DIT IS een deel van het an dere Nieuw-Guinea, gelegen aan de zuidkust. Hier wordt onder lei ding van de zending, o.a. in Mano- kwarie, leiding gegeven in land bouwvoorlichting. Men ziet op deze foto een pisang-laantje, met links op de achtergrond een maïsveld. wasscnen zowel als bij kinderen lichaamsdelen te reinigen, die door de vreselijke ziekte waren aangetast. Soms hielpen de kin deren ook elkaar. Het was een hartbrekend schouwspel. Ik wilde van alles weten en vragen aan die twee zusters, maar kreeg „hel" in. Ik zag een paar honderd me die de „hel" hadden verlaten en naai gevoel'de hemel op aarde verworven den. Wie zoiets ziet en beleeft, die beseft de zegen van de zending. En die niet anders dan vragen: stuur zendelin- naar dat land! Ze zijn bitter-hard nodig! Een leprozerie bezoeken is geen plezierige bezigheid. Men moet van gewapend beton zijn om niet diep-ontroerd te gera ken bij het zien van kinderen, die op stompjes voet rondhobbe- len. En die desondanks lachen. Die desondanks verheugd zijn. Die desondanks het leven levens waardig vinden. Dat is het praktische werk van de zending. Van mannen en van vrouwen. Ik heb er de diep ste eerbied voor. En ik hoop, dat Nederland de kracht zal bezitten bij voortduring de rijen van dat soort mensen aan te vullen! zich de laatste jaren wel sterk uitgebreid waren zij in 1955 circa f 450 per hoofd der bevolking, in 1948 was dit nog maar f 240. Verleidelijk is het nog iets van de samenstelling van ons totale consumptie pakket in 1955 te zeggen: 32"/o ging weg voor voedingsmiddelen, 9°/# voor genot middelen, 16°/o voor textiel, kleding en schoeisel, 4%> voor woninginrichting er huishoudelijke artikelen, 6^2% voor huur, 4Vz'l» voor brandstoffen, elektriciteit en gas, 5*/o voor duurzame consumptiegoede- 1, 4V4'/o voor recreatie en 18voor de overige goederen en diensten. Of om een enkel absoluut cijfer te noemen: Wij gaven gezamenlijk het vorig jaar f590 miljoen brood uit maar f 610 miljoen banket, chocolade en ijs en f720 miljoen tabakswaren. Ons verbruik steeg t zijn echter niet de cijfers over 1955, welke onrust hebben verwekt doch de cijfers van 1956. Op het ogenblik schrijven zijn nog maar de consumptie- cijfers tot en met juni 1956 bekend. Hier uit blijkt echter, dat ons verbruik in die maand circa 10°/o hoger lag dan eer geleden. Spoedig zullen de cijfers juli verschijnen, die daarom zo belangrijk zijn. omdat dan ook kan blijken bij de T van de duurzame gebruiksgoederen of-de beperking van de afbetaling zoden De overheid heeft zich echter bij het uitdrukken van haar bezorgdheid niet in de eerste plaats door de consumptie- door de invoercijfers laten leiden In juli waren die weer extra hoog, waar door het gat tussen in- en uitvoer dit jaar ngegroeid tot f 1880 miljoen. Dit werkt door op onze betalingsbalans met het gevolg dat de minister van Econo mische Zaken thans in zjjn begroting schrift, dat deze balai helft van dit jaar een niet onaanzienlijk »dclig saldo heeft opgeleverd. De stand van deze betalingsbalans het teruglopen van onze deviezenreser (begin van deze week was het totaal f 4213 liljoen) dwingt dus tot ingrijpen, der ingrijpen dan de fiscale maatregelen okt. 1955 (waardoor de liquiditeit het bedrijfsleven nadien werd verkleind) de afbctalingsbeperking die in juni van dit jaar in werking trad. is overigens helemaal niet gezegd dat, als er besloten zou worden tot beper king der bestedingen, in de eerste plaats of alleen de consumptie van de gezinnen zou worden afgetapt. Veel hangt dit name lijk af van de aard van de invoer. Bestaat dit grotendeels uit goéderen voor de con sumptie. dan is een beperking eerder te verwachten dan dat hij grotendeels be staat uit grondstoffen, halffabrikaten en kapitaalgoederen voor de modernisering en de uitbreiding van het produktie-ap- paraat. In de praktijk republiek in elk geval zal voldoen aan haar verplichtingen ten opzichte van de NAVO hebben toch niet de ongerustheid over dit punt kunnen wegnemen. Het regeringsbesluit het parlement een wetsontwerp voor te leggen, waarbij dc diensttijd op één jaar inplaats van op anderhalf jaar wordt gesteld, heeft zelfs een speciale zitting van de NAVO-raad ten gevolge gehad. Daarna is medegedeeld, dat West-Duits- land het aantal b<-- 'f Verklaarde roepsmUitairen van de Bundeswehr zal ver- uitzicht hogen van 230.000 tot 300.000 man. Hierdoor zou de kortere diensttijd van de dienst plichtige worden gecompenseerd. In theorie kan dit waar zijn, maar nog zeer onlangs heeft de scheidende opper bevelhebber van de NAVO-troepen. gene raal Gruenther, in Denemarken verklaard, dat een diensttijd van twee jaar eigenlijk- het minimum is om de militairen paraat te doen zijn. De steeds sneller zich ont wikkelende wapens zouden een dergelijke lange oefentijd eisen. Luxemburg is tot dusver het enige NAVO-land geweest, dat het op een diensttijd van één jaar hield. Nu volgt West-Duitsland en ook in Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten gaan steeds meer stemmen op om de eerste opkomst- tijd te bekorten. Hier is een typisch voorbeeld van bot sende belangen. De doorsnee burger be schouwt de dienstplicht als een weinig gewaardeerde onderbreking van zijn werk of studie en hoe korter die is des te liever zal het hem zijn. De regeringen echter hebben rekening te houden met hun verplichtingen, niet alleen tegenover het eigen volk, maar ook ten opzichte van de bondgenoten. President Eisenhower heeft dit in zijn eerste verkiezingsrede nog eens duidelijk gesteld en om die reden ook de verkie zingsbelofte van Stevenson, dat de dienst plicht zo spoedig mogelijk zou moeten verdwijnen als irreëel bestempeld. De Westduitse regering echter heeft niet op kunnen tornen tegen de oppositie, temeer daar ook in coalitiekringen steeds meer stemmen opgingen voor de kortere opkomstplicht. Het alternatief, een groter beroepsleger, dat de regering thans belooft, heeft echter politiek en praktisch gezien evenzeer be zwaren. Zo groot is de animo in de Bonds republiek niet om de wapenrok aan te trekken. In het na-oorlogse Duitsland is een typische afkeer van organisatie en uniform te constateren. Te goed herinnert men zich de muizen val, welke de organisatie in het nationaal- socialisme bleek te worden. Te meer voelt men nog de lijfeigenschap waartoe het dragen van de uniform geleid heeft. Dat dit alles nu anders is zal een ieder duidelijk kunnen zijn, maar het wantrou wen van een geheel volk reageert moei lijk. Bovendien is er in West-Duitsland werk in overvloed, de beroepsdienst is geen welkome mogelijkheid meer om on derdak te raken. De openstelling van de beroepsdienst voor oud SS-ers is een duidelijk teken, dat de Westduitse regering dit alles inziet. Het is een noodsprong geweest, die waar schijnlijk weinig zal bijdragen om de on wil bij het Duitse volk weg te nemen en bovendien de oppositie koren op de molen geeft. De Westduitse regering heeft de NAVO- raad de verzekering gegeven „kwantita- en kwalitatief" de NAVO-verplich- tmgen na te komen. Een belofte, die schoon is, maar waarvan de vervulling de Bondsrepubliek nog zware zorgen zal geven. Advertentie). Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. voor, hetgeen natuurlijk de analyse ééns zo moeilijk maakt maar ook de beslissing tot ingrijpen. Strijd te verwachten De eenvoudigste manier om tot een consumptiebeperking te komen is het la ten stijgen van enkele prijzen minister Van de Kieft suggereert de vermindering of afschaffing van de consumentensub sidies op enkele agrarische artikelen -- zonder echter toestemming te geven tot een loonsverhoging. Op hetzelfde vlak liggen de huurverhoging en de premiebe taling voor de algemene ouderdomsvoor ziening zonder volledige compensatie door loonsverhogingen. De eenvoudigste ma nier is evenwel verre van de gemakke lijkste, zodat er bij eventuele verwezen lijking heel wat strijd voor de boeg zou liggen. Het is overigens een eis van doel matigheid dat de overheid niet alleen aan een beperking van de consumptie der bevolking en aan een beperking van de investeringen van het be drijfsleven maar ook en vooral aan een beperking van haar eigen bestedingen denkt, die na de oorlog steeds groter zijn geworden. In overleg met de Gelderse rijwielpad verenigingen en de gemeentebesturen is het provinciebestuur van Gelderland be- indeling te ontwerpen van de pa den, die bij hun huidige afmetingen al dergelijke I dan niet met een bromfiets mogen wor- witverhouding echter nauwelijks I den bereden. 30 SEPTEMBER GEREF. KERKEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5