i w onze j€uqó-Pó>qin6, De sleutelbos van meneer Roos Wat Jimmy cle Leeuw zoa Instituut voor lekenarbeid ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 ir "j p o o p aj Dit is een Kruis- woordpuzzel, afbeeldingen van de plaatjes moeten worden ingevuld in de witte hokjes. Het geeft niet waar je begint, maar het komt zo uit hok je een letter staat. Jongens en meisjes doe je best en stuur je oplossingen in vóór dinsdag 2 oktober. Onze brievenbus ik eerst aan Ani van Kleef, Elsje Loeve en Cor Korevaar willen vra gen of zij mij hun adres willen stu ren. Jullie hebben verleden week een prijs gewonnen maar in de brie ven die jullie mij stuurden staat ner gens een adres, dus ik kan de pri s en meisjes Dat was een leuk vloerkleedje met al die voorwerpen er in niet? De op- briefje lossingen die ik van jullie ontving waren bijna alle maal goed. De voorwerpen waren jij I. sleutel, 2. laars 3. vogel, 4. pol lepel. 5. schepje 6. pet. 7. vis, 8 u<_ damesschoen. De muziekclub Cocky Spronk of jij al- opsturen. En dan hier de Ben je al aan het oefenen je tweede diploma van zwem- Coby Pronk. Ik ben het met je in zee kun je nooit zo goed ïmen, maar die golven vind ik toch ook wel leuk om in te duiken. Is dat even een aardig juffrouw Jak Verdouw, die voorleest. In welke klas zit je Jij had de plaatjes mooi uitgeknipt en opgeplakt Dikkie van de Water, bedankt zeg. Zit Elly ook op de 8 jullie hoofdprijs krijgt leen? Je zult het wel druk hebben deze keer Laurien Reijnhout, die ee t mooie tekening bü haar oplossing stuurde en de troostprijzen gaan naar Willy Oom. Ria van Witte- wel Annie loostuyn en Robbie den Ouden. Hartelijk gefeliciteerd. Voor ik met de briefjes begin zou of hij iets verloren was. En 't gekke dat ik mijn sleutelbos kwijt ben. weten hoe hij aan mijn de krant zeg. Je mag iedere keer op school en de padvinderij bij. ben je al lang padvindster? Dat zal een lawaai geweest zijn Loe- kie Reijnhout, toen al die babytjes gingen huilen. Hoe heet jouw kleine zusje? Ik herinner me jou nog wel Annie van Vianen, al is het een tijd geleden dat je schreef, ben jij het enigste meisje tussen al die broers? Nu sta je er weer in Alie Zwiers, schrijf je de volgende keer eens meer? Ik vond de tekening van jou heel mooi Marrie van der Velden, ze was precies eender als sleutels moest komen. Buisman, als Bert iets met sleutels te maken heeft, dan teruggegaan om te zoeken. opsturen Ada Ouwens, maar de kin mijn deren van wie de letter aan de beurt s nij is die hebben kans op een prijs. Ik vind het wel leuk als je iedere week door Co van der Steen-Pijpers (Slot) hadden veel te veel haast om weg te komen. ..Ik kan het haast niet ge- Meneer schudt i'n hoofd. „'t Hoeft loven, maar ik moet ze wel in het niet!/' roept hij terug. „Je mag ook bos verloren hebben Wat is dat nu de toch vervelend' Alles zit op slot!" te ..Zullen we teruggaan, meneer?" ..Nee. jongens, dan wordt het veel te laat. Laten we morgenochtend maar gaan. Wie mag. komt om acht uur op school. Zet de eikels in het fietsenhok, dat is ten- regelrecht naar huis!" Bert enige. De anderen vinden 't veel leuk om met z'n allen achter de mo tor te rijden. Meneer gaat wel niet op z'n hardst, maar 't is toch een lekker gangetje. Bert rijdt de andere kant op. Niet Hij wacht tot i behoorlijk minste open.' eind weg zijn en hem niet meer kun nen zien. Dan rijdt hij haastig terug Hij gaat weer zoeken. Hij móet de stoep staat sleutels vinden. Over 't bospad racet hij Is helemaal donker als bij Roos gebeld wordt. Op de leen z'n enkel het dorp schiet. In het bos lijkt alles verlaten. Meneer Roos rijdt nu lang zaam het bospad op. De lamp be schijnt de donkere bomen en nu en dan loeit de claxon door de stilte. Soms staan ze even st tegelijk: ..Bert! Bèèrt!" En onverwacht horen ze antwoord. „Hier! Ik ben hier!" Meneer Buisman springt van de motor en rent op het geluid af. ..Bert!" „Vader, vader, ik heb ik ben gevallen m'n enkel is ver stuikt. Ik dacht ik was zo bang dat ik hier de hele nacht moest blijven!" Hij huilt met gierend geluid. Me neer Roos komt er ook bij. Bij het licht van de lamp onderzoeken ze of Bert iets gebroken beeft. Maar met een boos gezicht Als meneer hem vragend ankijkt. barst hij los: „Tot hoe laat dik geweest zijn. Hij rijdt duurt dat eikels-zoeken eigenlijk. veel te hard. Hij ziet niet. dat er lelijke boomwortel bijna recht om hoog steekt. Z'n voorwiel botst er te gen aan. Even is het of zijn zadel omhoog komt en hij over de kop zal schieten. Dan slaat hij opzij om. Z'n voet probeert steun te vinden op de gladde mosgrond. Een vlijmende schande!' hij kan er niet op staan. „Wat deed je hier nog?" vraagt meneer Roos. En dan komt met hor ten en stoten het hele verhaal van de sleutels. De sleutels, die nog steeds zoek xijn. „Als je weer beter bent leg ik je wel eens over de knie." belooft me neer. „Voorlopig heb je genoeg ge- .Allemaal! Weet U dat had^ Zou je op de motor kunnen zit- 3gS k£?"ik er toch echt niet uit- noe met thui.!" ten?" halen, ik vond het wel knap vind het gewoon „Eikels zoeken?" vraagt meneer verbaasd, „we zijn nog vóór zessen uit het bos weggegaan!" Er komt nu angst op het gezicht Ki dc man. „Allemaal? Weet er? Bert is nog niet thuis „Bert? Bert Buisman? Die is het eerst weggegaan. Hij vroeg nog. of mee naar school hoef- dat papa en mamma weer thuis zijn. Weet je al in welke club je gaat als je wat groter bent Kees Spronk? Het is een fijne sport daar heb je ge lijk in. Ik heb dat boek wel eens zien staan Jos Wildeman, maar erin roepen gekeken heb ik nog niet. Is het mooi? Je oplossing was bijna goed Henk Sluyter. alleen dat schepje had je niet. tot de volgende keer. Het was prachtig weer. Marijke Salomons fijn dat jullie een tuin hebben om in te gaan zitten, ben jij later nog gaan wandelen? Wat hadden jullie veel woorden gevonden Keesje en Zorn en zo netjes met er ach at het betekende. Je bent pas jarig geweest Wlm Wasslnk, hoe oud ben je toen geworden? Jij helpt je zusje zeker wel eens Jan Oudijk als ze iets op school niet weet? Jij zit nu zeker al in de derde of vierde klas? Je vader heeft een goede hulp aan jou Teunls den Otter, als je meegaat appels pluk ken'' Doen jullie de appelen in man den of in kisten? Dat was zeker een feest toen Jan van jullie jarig was, Neeltje? Gaat hij ook al mee naar school of moet hij nog wachten? Jij had zelfs tien voorwerpen ge vonden Selma Smit, maar die twee pijn schiet door zijn enkel. En dan ligt Bert languit naast z'n fiets Zingend komt het troepje bij hot de!" schoolgebouw aan. Hulpvaardige Zwijgend kijken ze elkaa handen sjouwen de zak van Robs fiets. „Mogen we de sleutel, meneer? Dan zullen we ze binnen brengen." Meneer knoopt z'n jas los en zoekt in de rechterzak van z'n pak. Of eigenlijk zoekt hij niet. Hij weet ze ker dat ze er zijn Want daar zijn ze altijd. Maar deze keer toch niet „Heeft één van jullie gezien dat ik de deur op slot deed?" Nee. niemand heeft er op gelet. Ze In twee paar ogen leeft de bange vraag: Waar is Bert? „Komt U even binnen." zegt me neer Roos. „dan kunnen we overleg gen wat we moeten doen. Ik v me af. waarom Bert liever niet mee naar school ging. 't Scheelde hem tien minuten en ze vonden het alle- al veel gezelliger." blij is hij pas als Rob de volgende morgen komt vertellen dat ze alle- ag maal naar de sleutels gezocht heb ben. In een brede rij. zodat er geen plekje overgeslagen werd. En toen Dan komen hier heeft Elze ze gevonden. Wat voelt die mij Bert zich dan opgelucht. Hij had al- Bert zocht anders, net niet i Het gaat! Meneer Buisman neemt de fiets en langzaam gaan ze naar huis. waar Berts moeder vol onrust - - - - - aan het hak ataat. Even later ligt ,V"J Beh'dl r" Bert op de divan met een rwachtïl dat de. Koningin zo goed hebt ge- Tipn Lenie Visser, ja het was mooi toen. Welke jongen van 15 ar wil corresponderen met een lisje uit Zuid-Afrika? Arle Visser. Loosdumseweg 1195 in Den Haag geeft je het adres als je hem schrijft. allemaal oplossingen in stuurden zonder een klein briefje erbij. Schrijven jullie een volgende keer eens wat je beleeft op school, thuis of ergens anders dan krijgen jullie een berichtje in de <rant terug? Afgesproken? Hier komen de namen: Jannie Oosterhaven, Hans Slappendel. Hans Egan Spaans. Fleneke Siffels, Adri Overvliet, Nellie Stikkeloren. Teuntje van Stents. Astrid Oskam en Plet en Sjaak Stok. De nieuwe nicht is deze week Beppie de Vlieger, hartelijk welkom Beppie. Jongens en meisjes tot de volgende week, dan beantwoord ik de brie ven van A-G. Schrijven jullie in je brieven je adres'en je leeftijd? Dag allemaal. TANTE JOS. hmrtvtrtrtrtrtrtrtftrtririrtrii-i Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag Het volle pond In deze rubriek krijgen de liefhebbers van problemen oplossen weer eens het volle pond. Drie gloednieuwe opgaven, waarvan het eerste, een miniatuur van onze vrouwelijke medewerker, bizon der elegant is. Hoe kan 't ook anders? Het eindspelletje waar het op berust moet voor hen die de oplossingen van de vorige problemen trouw hebben ge volgd. niet moeilijk te vinden zijn. No. 380 loopt eveneens op een bekend motiefje uit na een aardige inleiding. Tenslotte vergast v. d. Boogaard u op een spectaculair slagprobleem, niet alleen het grootste, maar waarschijnlijk ook verreweg het moeilijkste van de drie. Toch geloven we dat de gerouti neerde oplossers het wel onder de knie zullen krijgen en de minder gevorder den raden we aan het bijltje er niet te gauw bij neer fe leggen. Hoe meer tijd er aan besteed, hoe groter het genoegen als de oplossing gevonden wordt! •tiii-trCrii-ti-trtrtrtrtrtrtriiififtrtrtrtrtrtr No. 379. Atty Smid, Groningen. Zwart: 3. 16. 23. 24. 28. 32. (6 schijven). Wit: 13. 21. 34. 37. 39. 45. 50. (7 schijven.. 10, 11, 12. 18. 21. 22. 31. 37, 29. 33. 40. 42, 61. N« een gezellige wandeling ko men Magnus en Jimmy in de pin- guinstad Maar dat wordt een grote teleurstelling. De pinguins zijn bang voor het grote dier. Jimmy wuift zijn vriendje vriendelijk toe en geeft Mag nus de raad niet zo nors te kijken. De goede lobbes doet zijn best aan dit verzoek te voldoen en laat een luid gelach horen. Maar daarvan schrikken de pinguins zó erg, daó ze wild uiteen stuiven. Jimmy weet niet meer wat hij doen moet. Hoe kan hij nu duidelijk maken, dat van die kolossale Magnus niets te vrezen is? De koning zegt hem. dat hij er niet aan denkt Magnus in zijn kasteel toe te laten. Hij zou daar alles vernielen, ook al was dat helemaal zijn bedoe ling niet. Hij moeó maar zo gauw mogelijk vertrekken. Jimmy vindt zijn vriend opzij van het kasteel. Als hij hem vertelt wat de koning heeft gezegd, barst Magnus in tranen uit. Zo bedroefd is hij nog nooit geweest. 62 Magnus voelt zich diep onge lukkig. Hij was zo blij geweest, dat hij nu met een echte koning zou kun nen kennis maken. En hij heef', al leen maar bereikt dat iedereen bang van hem ia. Jimmy probeert hem zo goed mogelijk te troosten. Maar de waterlanders van het nijlpaard blijven nog lange tijd stromen en Jimmy weet niet beter te doen dan ze met de punt van zijn staart af te drogen. Eindelijk word*. Magnus een beetje rustiger en kunnen ze samen bespreken wat ze deze dag verder zullen doen. „Laten we maar gauw de benen nemen," zegt Magnus. „Ik moet van die pinguins en hun koning niks meer hebben." Jimmy kan dat best begrijpen en daarom gaan onze vrienden maar gelijk op stap. Ze ko men bij de zee en besluiten een klein tochtje te maken. Dan zullen ze de narigheid wel'spoedig vergeten zijn. 63. 't Is htérlijk in het water. Mag nus geniet er van en Jimmy niet minder. Ze hebben geen vaaf. plan Misschien komen ze wel een eilandje tagen Dan kunnen ze daar eens een kijkje gaan nemen Ze hebben al een heel poosje gezwommen en nu ziet Jimmy iets boven 't water uit steken. Dat is zeker een heuvel. Maar dichterbij gekomen blijkt 't een ijs berg te zijn. Brrr. daarvan moéten ze zo ver mogelijk uit de buurt blij ven. Ze hebben al kou genoeg gehad. Het water wordt steeds warmer en na een half uurtje zien ze werkelijk land Of dat land bewoond of onbewoond la, kan ze niks schelen, 't Voor naamste is dat ze dus heerlijk zullen kunnen uitrusten, 't Zonnetje schijnt prachtig en bij zulk weer zal een middagdutje goed doen. De twee vrienden strekken zich op de oever uit. En een ogenblik later slaapt Mag nus al. Hij ligt op z'n rug heeft z'n mond open en snurkt. DOORLOPEND KRUISWOORD RAADSEL Horizontaal: 1 Spoed ge wenst, vruchtennat, grote bijl. 2. elektrisch geladen deeltje, koor, het haar van 1 honden of paarden bij knippen, 3 afk. geheel de uwe. uit het Oosten, ri vier, pers. voornaamwoord, 4 stekelhuid ig dier. land in Europa,5 dier, onstoffelijk I deel van de mens, bood- I schapper, 6 ontkenning, 'goudland, pers. voornaam woord, 7 onheilspellend, sieraad, 8 echtgenoot, durf, kippenprodukt, soort vlin der. 9 Spaans riet, verre, .aangelegd bos, 10 chemi sche oplossing, lidwoord, reeks, broodsuiker, 11 ver frissing, meisjesnaam, afk. paardekracht, houten l|schoeisel, 12 vogel, zang stem. staatsman, 13 onge wijd. slede. afk. ingenieur. Chin. maat. 14 oevergewas, buitenlander. 15 bestaat, verarmd bouwland, boom, II gereedschap, 16 gemeen te in Gelderland, zwem vogel. lookplant. onder- 1 scheiding. 17 drank, he mellichaam. gesloten auto. Vertikaal: 1 Zoals zich slechts zelden voordoet, els. 2 bedorven, verlaagde toon, bijgevolg. Eg. god heid. lidwoord. 3 Zuid- Afr. dier. scheiding der continenten, koraaleiland. rashond, 4 werkzaamheid van stromend water, volkomen ontwikkeld insekt. vraag naar, 5 rijg- snoer, vaartuig, streling, bouwland, 6 opschrift van een artikel, rivier in Wales, laatste wilsbe- schikking. 7 krachtig, beneden, afk. per post. aanslibbing, lidwoord, 8 wintervoertuig. afk. het Rom. rijk. volgens regel en orde. vreemde snui ter, stad in de oudheid, 9 deel van een circus, afk. Amsterdams peil, bijenkweker. Eg. godin, 10 afk. maanstand, eetbare knolvrucht, brood, ge sloten, 11 Jap. parelduikster. Chin. maat. bid, reeds, nazaat, karakter. 12 spie. brompot, geest drift. k'ndergroet, 13 schampere opmerking, maat, afk. maanstand, barsten. INZENDINGEN 1 Inzending per briefkaart voor a^s. donderdag aan bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek kaan de adreszijde vermelden: „Puzzleoplossing". I Prijzen: L 5, 2. 2,50, 3. 2,50. D '~Ylatuur en techniek Zwart: 10/14, 18. 21, 27. 31, 32, 35, 37. Wit: 24. 25, 29. 30, 36. 38/40. 43 45. 48. De opgave luidt voor alle drie: wit begint en wint. Oplossingen OPLOSSING KRUISWOORD- RAADSEL VAN 22 SEPTEMBER Horizontaal: 2 Beer. 6 vals. 9 iets, 10 reuzel. 13 mier, 14 Sr.. 15 tortel, 19 N.T., 20 alp, 21 R.P., 22 etage. 24 kiel, 25 jus, 27 reu. 28 krag. 30 ge wag, 33 Ds., 34 os, 36 kimono, 37 pan, 39 Sem, 40 koepel, 42 er, 43 me, 44 lotus, 45 kink, 47 olm. 49 bes. 50 roof, 51 strop, 53 t.t., 54 top, 55 pu, 56 keizer, 58 is, 59 zeil, 61 nektar, 63 knul, 64 reus. 65 eten. Vertikaal: 1 Ster. 3 er, 4 Eem. 5 ruïne, 6 ver. 7 al, 8 surplus. 9 intrek, 11 zet. 12 tets, 14 slee doorn. 16 op. 17 teug. 18 la, 20 air, 23 giek. 25 jas. 26 ramen, 29 roekeloos. 31 wis, 32 gom, 35 kapok, 37 pel, 38 net, 41 lust, 42 eis, 43 mor tier, 45 kepi, 46 katrol, 48 mop. 49 boef, 51 suite, 52 R.K.. 53 te. 55 pek, 57 zink. 59 zes, 60 lat, 61 nu. 62 re. No. 373. (J. A. Bouwman). Zwart: 10. 12, 13. 14. 20, 22. 24, 26. 32. 37, 40. Wit: 25. 29. 33. 34. 41. 43. 45. 47. 48. 49. Opl.: 49—44. 33x31. 47—42. 42—38 48x19. 25x5. (23—28 of?) 46x32, 45x34. Een z.g zelf moordmotief! No. 374. (B. J. Pranger). Zwart: 1, 6, 8. 12, 13. 14. 16. 18. 19. 24. 25. 38. dam op 11. Wit: 21. 22. 26. 27. 31. 34. 40. 44, 48. 49. 50. dam op 36. Opl.: 21—17. 4913 50—45. 26—21, 31x22, 36x38 48x39. 40—35. 45x34. 35x2. via het bekende trapje naar „Alix". De inleiding is hier echter zeer fraai en geenszins eenvoudig. No. 375. (Th. v. Prooljen en P. v. d. Kwartel). Zwart: 5. 8, 12, 19. 26 31 36 40. Wit: 15. 17. 21. 29, 37. 38. 42.' 49 Opl.: 49 44. 38—33 37—32 29—24. 15x2 2—16 met een eindstand die niet zo ge makkelijk gewonnen is als men wel zou denken. Zwart beschikt nog over de tegenactie: (30—41). 16x47, (5—10) anders bezet wit de lange lijn 47—41, (10—15). 41—37. (15—20). 37—42 en 4248. Eindelijk moet zwart toch capituleren! No. 376. (Joh. Lere). Zwart: 1. 8 6 *12\J3' 1S' 18- 28- 32- 33> 38.'39, 45. Wit: 16. 17, 19/21. 23/25, 27, 29. 35. 40, 41, 44. 49. Opl.: 41—36. (39x50, het andere maakt geen verschil). 3631. 29x40. 19—14. 25x23. 31—26, 49—43 de ontknoping nadert! 27x20. 16x9. 40^-34. 26—21 met hetzelfde slot als no. Het Luthers kerkgenootschap, dat ge organiseerd is in de Missouri-synode en de uitzending verzorgt van het radio- evangelisatie programma: „Bringing Christ to the Nations" over bijna 500 zenders waaronder Luxemburg heeft een commissie benoemd om een onderzoek d u naar de wenselijkheid van fv!I 1 nst,tuVt om jon*e lidmaten met-theologen te trainen, zodat zii Jjun gewome werk in hun vrije tijd de kerk beter kunnen dienen. Men zal bestuderen welk soort cursus gegeven ,"1.oete" worden, en welke vakken vereist zouden zijn. Ook in Nederland worden dergelijke iinTe?nmrftgeWerkVn in,erkerkelijk ver- oand. In de maanden augustus en sep- oord nl R h« n°nfere„£?. f2. De Bron te Hummelo een der- gelijke cursus gegeven worden voor jon ge mensen tussen 18 en 35. die zich Wa len bekwamen om beter hun kerk- en evangelisatiewerk te kunnen doen. Aan Ow*o tkS 7 °,a medewerken: Dr. ïu*?c-as Van het L"ndon Bible Col- tege. Bob Evans van het Europees Bij- bel Instituut, dr. J Pasrhawr uur. uZ* Duits Bijbel Instituut en de heer Bar! delmeijer van het Nederlands Bijbel In stituut. Verschillende andere personen worden op het ogenblik aangezbcht De zowel in hct Engels als'Ne deriands gegeven worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 16