De paardenmarkt der Zigeuners DUIT ZONDAGS BLAD BRIEVEN AAN DE lieuiue Cciterljc Courant ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 Enige moeders betuigden un instemming met het ukje „Met vader op stap" ons vorige Zondagsblad. Ir blijken nog talrijke va- ers te zijn, die zich aan hun roost maar weinig gelegen iten liggen. Dat is moeders rerk (menen ze), want de ïannen hebben 't immers Itijd zo vreselijk druk! Wij ibben over dit „probleem" ize mening al gezegd. En it de vijf gepubliceerde fo- 's bleek, dat gelukkig vele aders er net zo over denken. YPISCH NEDERLANDS Ja zeker, hr. L. W. ie G., er z(jn gelukkig nog meer typisch Neder- landse wegen. Door het moderne UN AAN >11 EB EI. tevr. L. S.—T. te D. «chryft, dat |z(j de „stukjes van Miebei" steeds lering leest. En naar ng moest dit werk veel meer gesteund worden. In dit Zon dagsblad kunt ii lezen, dat er uit nze lezerskring een flink bedrag innen kwam. Bravo! Er is veel eld nodig. Men kan zyn gift aan HR. FILMACTIE Het i de Chr. Filmat teund i ent hr. W. J. D. te R., naar ileiddng van het artikeltje, over r ;e nieuwe films in het Zondags blad van 22 september. Wy hehoe- eker niet te herhalen, dat wjj :t deze opwekking volkomen eens ztin. Hoe groter de belang stelling is, hoe meer de invloed van de C.F.A. zich kan doen gelden. Zes eeuwen in woonwagens, nu in villa's-op-wielen KINDERVREUGD BIJ KRAAMPJES Als een bewoner van het graafschap Westmorland de de woorden „echt Brough Hill weertje" op de lippen neemt, dan kunt U er zeker van zijn, dat hij daarbij denkt aan het koude, natte, gure weer, dat zolang de herinnering reikt samen gaat met de zeshonderd jaar oude Zigeunermarkt, die nog thans in ere wordt gehouden. Trouwens, wie de streek kent, weet, dat Brough Hill zelf eigenlijk een guur, woest, verwaaid 9tuk land is. Het ligt terzijde van de hoofdweg, die over de Pennine Bergen loopt en zijn hoogtepunt bereikt in de Stainmoor Pas. Daarboven verheffen zich enige van de wildste en hoogste Pennine-toppen, De dominee, en schaap met zeven poten oe ondankbaar in dit land het vak van predikant! Itoos eist men van zo'n knaap oen poten van één schaap. ut .hij veel op huisbezoek, ominee leest nooit eens een boek"; \aar studeert hij nog steeds verder, e „leraar maar geen herder". ,Is hij 't leven ernstig neemt hij „stijf" en „wereldvreemd", hij vlot, bij spel en sport, n komt hij „waardigheid" te kort. egt hij zich-met-mate-toe liturgie, 't heet rooms-gedoe ar zo niet, dan heet het weer: geen gevoel voor stijl en sfeer". hij voluit theoloog rompt zegt men „hij grijpt te hoog", 'racht hij populair te spreken zegt „praatjes maar geen preken". lat hij laat of wat hij doet, noit en nimmer is het goed. allen tijd rust op zijn werk critisch oog van volk en kerk. arom: heil den predikant, e 't klinkt vreemd in dit verband I eel dit heksenwerk verricht net een opgewekt gezicht. Uit „Woord Geest". zoveel ten plattelande worden gehouden. Brough Hill is een markt van koninklijken huize. Kont na 1320 tekende koning Eduard II een oorkonde, waar bij hij de zigeuners het recht gaf om telkenjare in de herfst een markt te houden op de Brough Hill, op een der wild ste en eenzaamste plekken van Noord-Engeland. Sedertdien is er geen jaar overgeslagen. Ieder jaar komen er zigeu ners, marskramers en anderen, wier woonplaats en werkplaats ,,de weg" is. samen tegen het einde van september. Begin ok tober verspreiden zij zich dan weer naar alle windstreken. AANVANKELIJK VEEMARKT Waarom koos men in die oude tijden zo'n wilde, onherbergza me plek uit? Het antwoord op deze vraag is niet zo moeilijk. In het begin der veertiende eeuw was er, waar nu de hoofd weg loopt, een gras-spoor. Hier langs brachten de veedrijvers van weleer hun itroepen half wilde koeien en „kylo's" (Schotse runderen), alsmede hun niet minder wilde kudden schapen en paarden uit Schot land en de Engelse-Schotse grenslanden naar de veemark ten in het Noorden van Enge land. Brough Hill was in die dagen een van die tamelijk talrijke veemarkten, die men in Noord- Engeland „buiten" hield, vaak op plateaux of tegen de helling van een berg. De meeste dier markten verdwenen in de loop der tijden. Die van Brough Hill bleef bestaan, ook al kwa men er geleidelijk aan minder koeien cn schapen ter markt. Thans is het vee er geheel verdwenen, doch de paarden komert? er nog trouw. Brough Hill is thans een echte paar denmarkt. met als „nieuw produkt" de luxe-woonwagen of „caravan". Doch hierover dadelijk. Zwarte paarden uit de bergen worden er aangevoerd, koe-paarden uit Schotland en dan zware dieren uit Ierland. DE MARKT Toért. ik op de anders zo een- zarhe „markt'nelling" aan kwam, zag ik er dozijnen ten ten en woonwagens staan. Er voor hurkten mannen en vrou wen groepsgewijs bij de roken de houtvuren en openluchtkeu kens. Allen deden in dat kou de, gure weer in de buitten- lucht alsof ze thuis in een goed gestookte kamer zaten. Zij volg den met belangstelling het ge doe op het marktterrein, dat zich bevond in de open ruimte tussen de tenten en woonwa gens. Daar werden de paarden verkocht. Een veilingmeester of afslager kwam er niet aan (te pas. Zigeuner dreef handel met zigeuner, rechtstreeks. Paarden werden voorgedraafd. Kennersblikken en keurende ogen vergezelden de dieren. Dat „marktterrein" is geen plek om eens op je gemak naar de paardenhandel te staan kijken. Ik begon zo wel. Doch ik stond nog maar nau welijks rustig toe te zien, of een „Hé, jij daar, kijk uit!" deed mij een sprong maken. Een fractie van een seconde later draafde een vurig paard over de plaats, waar ik had gestaan. Een donkere jonge man, met het woord „zigeu ner" dwars over zijn gezicht geschreven, hield het dier aan de lijn en draafde mee. Zó vertonen ze hun paarden in Brough Hill. Het viel mij op, dat sommi ge dieren uitstekend gedres seerd waren. Toen ik dit zei tegen een oude, verweerde paardenkoopman, liet hij mij enige staaltjes van dressuur zien, waarop menige circus directeur jaloers zou zijn! Doch iedereen zorgt er voor zichzelf! Wie zich niet tijdig uit de voeten maakt, loopt ge vaar, onder de voet te wor den gelopen! Een andere keu ze is er niet. Vroeger, toen ook de halfwilde runderen en stie ren op de markt van Brough Hill kwamen, gebeurden er vaak ernstige ongelukken. De laatste jaren was daar geen sprake van gelukkig. De ganse lieve dag door was de lucht vervuld van hoefge trappel, gehinnik en ander la waai. Menig paard verwisselde er van eigenaar. De prijzen la gen tussen de 150 en 300. Alle betalingen geschiedden in bankpapier. Chèques worden als regel niet aanvaard. KINDEREN EN CARAVANS Zo'n zigeuner met zijn zak ken vol bankpapier is een te vreden en gul man. De kinde ren profiteren daarvan. Gesto ken in hun paasbeste kledij trekken zij langs de- kraamp jes en stalletjes. De heerlijke zoetigheden en het grappige speelgoed nemen hen geheel in beslagen Pappa of Oom betaalt graag. Ook kijkt zo'n zigeuner-met- veel-geld wel eens ontevreden naar zijn oude, houten woon wagenen dan naar de spiksplinternieuwe, glimmen de luxe-caravan van zijn vriend of bloedverwant. Het resul taat van zo'n keuring is vaak, dat dan ook voor eigen ge- gul ma bruik zo'n moderne „villa-op- wielen" wordt aangeschaft. Deze caravans worden de laatste jaren druk verhandeld öp de markt van Brough Hill. Ik zag een prachtige caravan staan. en was er een ogen blik later getuige van, dat een zigeuner hem kocht voor 2.500 pond sterling, dat is voor vijf entwintigduizend Nederland- irtrtrirtrirtrirtrtrii Wanneer ik door de polder ga en turend bij een slootje sta of eend of grutto gadesla, is dat mijn element. Wat vreugde haalt bij dit plezier: als je met bloem en boom en dier ver van het grotestadsvertier een middag buiten bent bij wat er vredig rust of groeit, bij wat er hinnikt, blaat of loeit bij wat met korte poten roeit of met z'n lange rent; waar alles nog oorspronk'lijk is: van populier tot gele lis. Al schrijnt zo nu en dun 't gemis: we zijn dit feest ontwend. Maar dankbaar word je wederom als je in riet en dotterblom of simpel in een spreeuwendrom het eigenste herkent. Je wou, dat je daar blijven mocht bij 't sluisje in de molentocht, waar 'n ooievaar een kikker zocht als gindse struise vent, die wijdbeens op de akker staat, de zicht door 't rijpe koren slaat en fluitend straks naar huis toe gaat, 'wijl hij de grond nog kent, de grond, waaruit zijn rogge sproot, 't kamille-wit, het zuring-rood; waarop de wolk zijn water goot, de zon haar warmte zendt. se guldens. Zo'n luxe-landhuis- op-wielen zou menig goed-ge- situeerd middenstander zich niet kunnen veroorloven, doch de laatste jaren verschijnen er steeds meer zigeuners ter markt in die mooie rijdende huizen. Hoe dit zij, zelfs als het paard geheel zou verdwijnen uit het marktbeeld van Brough Hili, dan zou nog de markt iedere herfst worden gehou den. Eeuwen lang reeds ont moeten de „Zwervende Edelen van de Weg" elkaar in Brough Hill. En of het weer en de handel nu goed of slecht zijn, Brough Hill zit de zigeuners zo in het bloed, dat de samen komsten van Brough Hill pas een einde zullen nemen als er geen zigeuners meer zijn. REIS VAN DRS. G. PUCHINGER - Lezing over Groen van Prinsierer voor Vaticaan-geleerden Een grote ervaring: college van en gesprek met Karl Barth (Van een onzer redacteuren) IJET was uiteraard een voorrecht, enkele dagen door te brengen aan de Universiteit te Bazel, die ook om historische redenen de Nederlandse Calvinist zeer bekend is. In de stad, waarin eens Erasmus en Nietzsche hun arbeid volbrachten, liep ik colleges bij de hoogleraren Cullmann, Reicke, Buri, de historicus Kaegi en de Nederlandse theoloog H. van Oyen. Maar het meest werd het door mij op prijs gesteld, een college bij te wonen van prof. dr. Karl Barth en in gesprek met hem te zijn geweest. Ik kende hem al lang uit zijn geschriften. Aan de discussies daaromheen heb ik vanuit de studentenwereld deelgenomen. Dat ik zijn standpunt afwijs, zal sommigen wel bekend zijn, maar juist daarom wil ik onderstrepen, dat het een voorrecht was, deze grote theoloog te ontmoeten, zonder wie de Nederlandse theologie van de laatste vijf en dertig jaar zich geheel anders zou ontwikkeld hebben." geleerden zelden een zo excellent maar ook zelden zulk een aan dachtig gehoor gehad, met aan de rechterhand van de voorzitter de Nederlandse ambassadeur in Italië. Nog steeds hangt .er iets van het „vreemde" om de Neder landse staat, voor de typisch Va- kringen: Nederland, de gereformeerde studentenkringen maar ook daarbuiten, die enige tijd geleden een reis van drie maanden maakte door Lu xemburg, Zwitserland, Italië, Yoe- go-Slavië, Oostenrijk en Duits land en daarbij, gezien zijn veel zijdige vorming, veel bijzondere ervaringen en indrukken kon op doen. Tot voor een jaar was de heer Puchinger student en lid van de afdeling Utrecht der S.S.R, die thans haar vijftig-jarig jubileum viert. Doch het ging hem in de 'studie niet om tentamina al legde hij ook die af. Tie- verdragen, dat groot aantal jaren onder het gehoor was van vele hoogleraren. „Ondanks zijn zeven tig jaren maakt Karl Barth nog een vitale indruk, al beeft hij wat. Hü ziet er uit als een oude leeuw, en is het type geworden van de klassieke oude professor. Doordat hij dialect spreekt, moet men hem reeds daarom aandachtig volgen, maar wanneer men nauwgezet toe hoort is het best te doen. Er ging bij het gesprek een wij ze, vriendelijke gastvrijheid van hem uit, waarbij hij gerust kan i bezwaar heeft vangen door een grote begeerte naar kennis en vetenschap. maar tevens bezield van een grote ac tiviteitsdrang, diende hij jaren lang het studie- en universiteits- en studentenleven. Bijkans geen terrein van de geestesweten schappen liet hem onberoerd: rechten en letteren, theolo gie en historie, kunst en politieke wetenschappen tegen zijn theologie. Hij is zeer geïnteresseerd in Nederland. Dat het boek van prof. Berkou- wer over hem zoveel gelezen werd en druk besproken, deed hem veel genoegen." Opmerkelijk was het „Seminar" van prof Van Oyen, waarin de keer, dat drs. Puchinger aanwe zig was, prof Van Oyen, de op- standingsleer van Karl Barth alleen door hem bestu- scherp bestreed. Het i ook in lezingen tikelen van zijn hand aan het reformeerde beginsel getoetst. Zijn bibliotheek heeft aan de den' wanden van drie kamers niet vol- beurtenis, de discussie op dit werkcollege mee te maken tussen de studenten, die Barth verdedig den, en prof. Van Oyen, die on vermurwbaar volhield, dat Barth Karl Barth. (Foto t 1951) doende. Wie hem opzoekt, vindt hier inging tegen de Bijbel. ERVARING IN ROME De tweede grote ervaring v nodig Rome, nadat Milaan en het één der vergetelijke Florence waren zocht. Vooral Florence mag r mand ooit overslaan, die in Tta- hem temidden van die boekenvei zameling. waarbij zelfs de tafels bekroond zijn met hoge stapels lec- weet hij uit kast of tafels met volle zekerheid de dige documentatie voor een gepo neerde stelling te voorschijn te lië reist! „Ik zou genegen zijn, brengen. Hij is gegrepen door het gere formeerde beginsel. Zijn eigen vi sie daarop weet hij met kracht naar voren te brengen. In S.S.R. was hij jarenlang een strijdbare figuur, waarmee iedereen reke ning diende te houden, die S.S.R. benaderde. Maar ook buiten de studentenkringen werd zijn stem gehoord. Tien jaar lang redigeer- Florence bovenaan te plaatsen van alle Italiaanse bezienswaar digheden, ware het niet, dat .'.o- me iets geheel aparts was." Feitelijk zijn er vele Romes: het klassieke Rome, het middel eeuwse Rome, het Rome van van daag, het Rome met zijn ontel baar vele kerken van eeuwen t :r, en last but not least, het Rome van het Vaticaan. P. DE VRIES. dat - eens was of niet voor de geïn teresseerden, die niet opzagen te gen „zware kost", altijd lezens waardige lectuur bevatte. Wij schrijven dit slechts om bij hen. die de heer Puchinger niet kennen, een indruk van zijn per soonlijkheid te geven. Misschien krijgt men die nog het best door kennis te nemen van zijn onlangs uitgegeven boekwerk „Persoon lijkheden". waarin hij opmerkelij ke analyses gaf van figuren als de Stadhouder-Koning. Abraham Kuyper, Schaepman, Fabius, Co- lijn, Kardinaal de Jong, prof. Schilder ep nog zoveel anderen. Genoeg echter, om er van over tuigd te zijn. dat hij de man as om op zijn reis met open oog in de wereld rond te zien. Zo ging het natuurlijk ook, 'oen deze Calvinist Karl Barth ont moette. „Het was technisch een Bij het laatste hebben we in ons gesprek met drs. Puchinger vooral stil gestaan. Niet vele Cal vinisten is het gegeven geweest, een maand in Rome te vertoe ven en daar, gewapend met de no dige introducties en connecties, in de kringen van het Vaticaan te hebben vertoefd, in gesprek r.et vele hoogleraren en prelaten, ter wijl ook een persoonlijk onderhoud met de Paus plaats vond. Uitgenodigd door het Neder lands Historisch Instituut te Ro me, in 1903 gesticht onder minis ter Kuyper, een lezing te houden voor een gehoor, dat bijkans e- heel uit rooms-katholieke geleer den bestond, onder praesidium van de bisschop mgr. prof. -Ir. J. O. Smit, koos hij als onderwerp „Groen van Prinsterer en de Ne derlandse Gereformeerde Gezind te". „Ik heb eerlijk gezegd qua kleine staat die gesticht werd in reactie op de pauselijke macht. Daarom is het in nationaal opzicht zo goed, dat wij meehelpen in Italië en met name in het Vati caan het gesprek als Nederlanders te stimuleren over Nederland. Ook hier was Kuypers blik weer breed en vooruitziend, die het Neder lands Instituut liet stichten, om in Italië voorlichting over Neder land te geven op alle mogelijk gebied. De invloed van Nederland in de Vaticaanse kring behoeft niet onderschat te worden, ve:hou- dingsgewijs bezien. Aan de diver se pauselijke universiteiten te Ro me doceren onderscheidene Ne derlanders. Van de zestig hoor'e- raren van de Jezuïeten-Universi teit, de „Gregoriana" zijn er een tiental Nederlanders; onder ande re de hoogst belangrijke leerstoel over het Protestantisme, wordt door een Nederlander, dr. J. L. Witte, die op Calvijn promoveerde, bezet. Onderscheidene hoogleraren bewezen i mij grote gastvrijheid. Bij het bezoek aan de Gregoriana, bezocht ik ook de promotiezaal, waar dr. Marlet pro moveerde op de Wijs begeerte van Vollen hoven en Dooye- Imponerend was na tuurlijk ook de Vati caanse bibliotheek. Reeds de catalogi vor men kasten vol boe ken. Rondgeleid door de directeur, der Va ticaanse archieven, prof. Batelli, werden de schatten hem ge toond. die de meesten allëen bij namen of uit boeken bekend zijn: handschriften van Maarten Luther, Gali lei. Napoleon en zo veel meer. „De Paus is voor ons in Ne derland een theologische, wil men een religieuze aangelegenheid. In Rome echter is de Paus een -u- blieke verschijning! Vooral nu Italië geen koning meer bezit, is hij het enige staatshoofd, dat we kelijks wordt toegejuicht door dui zenden, die zich zondagmorgen om 12 uur op het reusachtige int Pieterplein opstellen. Wekelijks geeft de Paus massa-audiënties, soms voor 6000 a 7000 personen, waarbij hij toespraken houdt over allerlei onderwerpen. De wijze, waarop de Paus daarbij wordt toegejuicht, doet hem ons kennen als de regelrechte erfgenaam '-er Romeinse keizers, die door hun legioenen werden gehuldigd. We weten allen, dat de Paus niet al leen Kerkhoofd, maar ook Staats hoofd is, maar het is een bijzon dere gebeurtenis, dit ook te Home ,1 men een recht vaardig oordeel over de geest van het Vaticaan uitspreken, dan moet men het feit van deze (volgens ons Protestanten ongeoorloofde) pretentie nuchter verdisconteren. Laat men zulks na, dan komt men niet alleen tot onjuiste, maar ook tot onrechtvaardige oordelen." OPENHEID Dat er in de kringen van het Vaticaan openheid kan bestaan jegens principiële pro testanten, bleek drs. Puchinger bü zijn lezing, die met grote aandacht ontvangen werd. Dat er ook waardering kan be staan jegens protes tanten, bleek bü het vertrek van onze ge zant bij het Vaticaan, Jhr. Van Weede, die nog onder minister Gerbrandy tot gezant van Hare Majesteit bü de Paus werd be noemd. Drs. Puchinger woonde diens af scheidsreceptie bü. en kreeg van alle kanten te horen, dat men deze gezant in het Vaticaan alle mogelüke ver trouwen had geschon ken. Men rekende hem tot de meest ge ziene diplomaten van het Vaticaan. ..Van de Nederlandse belangen uit bezien te Rome, zou de verheffing van ons gezelschap tot am bassade nuchter en wenseiük zün, maar de Nederlandse ver houdingen zullen dit niet veroor loven. Voor het aanzien van Neder land op deze internationale post zou zulk een verheffing wellicht zeer gewenst zün." Vragen wij de heer Puchinger wat hem het meest aantrok in zijn bezoek aan Rome, dan antwoordt hij: „Om te Rome met Rome te praten. Want wat ik altijd l.eb aangevoeld, heb ik nu ondervon den: over Rome moet men niet alleen lezen, men moet er rok geweest zijn, men moet het gezien hebben!" Maar niet alleen Rome werd be zocht, ook andere plaatsen, wel ker geschiedenis hem toesprak, bezocht hij. „Napels, Paestum, Pompei", Assisie, Ravenna, Vene tië moet men zien, om er daar na weer over te kunnen lez-n. Want niets stimuleert meer tot de studie dan de persoonlijke rnt- moeting." Onvergetelijk zullen drs. Pu chinger blijven de Griekse tem pels van tientallen eeuwen gele den te Paestum. „Laat, wie in Italië komt, daar heen gaan en hij zal ervaren wat een Griekse Ook Assisie, de plaats van de wondere devoties van Franciscus, werd door drs. Puchinger bezocht. Alles is hier nog gaaf middel eeuws. en geen mens zal zich kun nen onttrekken aan de sfeer, die hier gebleven is. Maar Francis cus zelf vond hij alleen terug in een klooster, hoog in de bergen waar de grote ordestichter ge leefd heeft. Daar werd drs. Puchinger ontvangen door de mon niken, die er nog woonden. Daar was absolute rust. Hier sprak Franciscus met bloemen en ee- „Zijt gij gelukkig hier?" vroeg de heer Puchinger aan één ?r monniken? „Gelukkig?" ant woordde hij, „Ik ben tevreden!" Dit simpele antwoord, vol open heid, van een monnik in iemand, met wie hij zojuist uit voerig gesproken had over Fran ciscus en het Protestantisme, <e- hoorde tot de onvergetelijke in drukken, die de heer Puchinger meebracht. „Er zou een boekwerk te schrij ven zijn over deze reis nog *'e- ter dan voorheen kan ik mij nu indenken, dat Kuyper zijn reis om de Middellandse Zee heeft vast gelegd in een boekwerk. Want studie noopt tot reizen, en wie vanuit de studie tot reizen kwrm, verlangt er naar, zijn overwegin gen vast te leggen. Want reizen Is niet anders dan de studie in beweging en is in feite niet anders dan een niet eindigend examen, bij zich zelf afgelegd, een vra: g- gesprek met zich zelf, aan de hand van de nieuwe buitenwereld die men ziet, en die zonder einde tol"

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13