mea slaap REIS DOOR door iv^jw SENATOR ReLwn van klachten over dierenmishandeling (IEl'IVE LETOSCHE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER I<>.i6 Kepala Aroes...! ...Kepala Aroes...!" NE NARCIS LIGT AL KLAAR. Dat bootje onder 0 die steiger lijkt me maar griezelig klein. Er zal jamvelijks plaats voor m'n koffers zijn. En ik her- #ner me dan opeens, dat met dit notedopje be- luursambtenaren weken rond plegen te reizen. Die lootjes hebben niets van de pleziervaartuigjes, die «voorbeeld in de Amsterdamse grachten en havens bndscharrelen. Ze zijn wel sterk, maar uiterst be- rompen. Men kan er bijvoorbeeld niet eens op Bpen. Men moet altijd blijven zitten. De enige rhaainsbeweging die ze toestaan, bestaat uit bet De Narcis zoekt het midden van de kali en verdwijnt in de deinende- ichtendnevels. Een nieuwe reis is begonnen. Einddoel: Tanah Merah. [Wanneer zal ik er zijn? Over drie, vier of vijf dagen? Ik heb twaalf wcketsbooks meegenomen. Waarschijnlijk te weinig, had men in Kepi ge- pgd. En dat was dan wel niet zo'n opwekkende mededeling, maar vermoe- elijk toch de waarheid. Want het werd een tocht, die eindeloos scheen. meer omdat men wel eei i wil dan alleen maar het linkerbeen het rechter slaan. Ik wist dat al na enkel uur. De drie Indonesiërs, die de ■anning vormden, sliepen om de beurt, aulus was de schipper, een geschikte, •tte vent. Overigens waren het stille mgens, zwijgzaam geworden doordat ze leken en maanden met dit scheepje de Zuid-Nieuw Guinea af- en op- Broodzak-sur prise Toen ik hon ger begon te krijgen, maakte ik de broodzak open. Ik had een dag tevoren ook een stuk of ier rollen biscuit in de toko gekocht. Vat voelde ik me rijk met die rollen! zouden smakelijker, verser dan e et brood zijn. Ik maakte de eerste ipen. De biscuit was niet licht-geel, canaar bruin. Van de mieren! Het leek rel klein-Artis in die rol! Overboord •mee! De tweede rol herbergde zo moge- jk nog méér mieren. Zij volgde het poor van de eerste. De derde en ierde waren niet beter. Het brood" bleek aan de zure kant te ijn, maar daar kan niemand in een iaat als dit iets aan doen. Ik besmeerde et dik met margarine, die ook al eer sterk was. De leverpastei was ud. Behoorlijk oud. Natuurlijk geen vijf- g jaar, maar toch wel zo ongeveer date- fnd uit de dagen, dat dit produkt uit- evonden werd. En dat is niet gisteren eweest. Toch was ons humeur opperbest, die erste morgen. Naast me begonnen L ndonesiërs een visje te bakken en rijst te maken. Het ging niet opvallend ygiënisch. Daarom bereidde ik me i r op een hongertocht. Ik zou het doen met dat ene zure brood, die thee twee flessen (warm) bier. Tenzij de stenz er zou zijn. Doch die kans leek te mooi om waar te wezen. Paulus schrikt op e rivier was volmaakt eenzaam. Nooit intmoette je een vaartuig. Of het moest n dan nog maar één enkele maal kleine prauw zijn. Daarin zag ik Pa- i- poea-vrouwen, bezig met het vissen op garnalen of krabben. Ze stonden naakt n het bootje en keken de langs- stomende Narcis langdurig na. Af en toe iep Paulus iets over boeaja's (krokodil- en), maar die schenen steeds net verdwe- ïen te zijn als ik kwam kijken. Er zijn véél vogels in dit gebied. Voor al reigers zijn e'r legio. Groter, sierlijker dan je ze in Holland te zien krijgt. Jaar vogels, met hun allervreemdste hoornen ivels, komen paarsgewijs over. Zwer- n vlinders fladderen van oever naar /er. Voor verzamelaars moet het hier 1 een paradijs zijn. Tal van soorten zijn Nederland vermoedelijk nog totaal on bekend. En dan beleef ik de grote sensatie van ie dag. Om kwart over elf komt er plot seling leven in de bewegingloze gestalte van Paulus, die, het roer bedient. Hij doet dat, zittend op 'n hoog bankje, mei tenen die het wiel van tijd tot tijd wat draaien. Dat is zo zijn gewoonte op de grote rechte stukken van de rivier, 't Lijkt alleen wat gevaarlijk "voor het ^eval hij pog. eens in slaap zou vallen. slaan van 't linkerbeen over het rechter O ja je kunt ook op de railing gaan zitten. Maar dat is pijnlijk na een uur of twee, drie. Dan is het bankje achterop nog de meest „zachte" zitplaats. De politie-inspecteur overhandigt me nog het een en ander: drie flessen koude thee, een brood en twee blikjes leverpastei. Als ik het over betalen heb, glimlacht hij verbaasd. Tóch weet ik, dat die man z'n laatste twee blikjes aan mij weggeeft. Een vreemd soort speuren. Maar dan hoor ik wat! Een geluid dat doet denken aan een na derende trein. Een donker, dof geruis dat aanzwelt, dat sterker en doordrin gender wordt. Ik kyk nog eens voor me uit. Wat is datWat kan dat zijn daar op die volmaakt verlaten kalidie eindigt als een dikke, horizontale, zilveren streepEen strook helglanzcnd zonlicht boven op de rivier Dan hoor ik de stem van Paulus: Kepala Aroes.Kepala AroesEn dan weet ik wat er komende is. Het is meer dan ik had durven dromen nog eens in Nieuw- Guinea te zullen meemaken. De be ruchte vloedgolf!! Een golf, die van de kust het land binnendringt, een paar honderd kilometer diep. Soms is die golf anderhalf tot twee meter hoog. Soms minder. Ik zit hier diep in het binnenland en zij kan dus niet meer zo omvangrijk zijn. Dat ik daar geen ogenblik spijt van heb, is te be grijpen. De Narcis zou zo'n complete Afschuwelijk geloei Ik zie die golf snel naderbij komen. Aan beide oevers wor den het riet en de overige vege tatie platgedrukt. Het lijkt wel of een ontzaglijke hand alles wegperst en doet verzinken. En die zilveren streep nadert voort durend dichter. Dat is ook dui delijk hoorbaar. Het grommen gaat over in een angstaanjagend loeien. Die zilveren streep is nu verdwenen. Het is een rivier, die voortschuift over onze rivier, hoe ongeloofwaardig dit ook moge klinken. Een stroom op een stroom. Paulus zet de motor van de Narcis stop. Het kleine scheepje wordt gereedgemaakt om de Kepala Aroes op te vangen en te weerstaan. Het zal wel gelukken, want de vloedgolf schat ik onge veer een halve meter hoog. Je moet er niet aan denken, dat zo'n scheepje een Kepala Aroes van twee meter te verwerken zou krijgen. Maar aan zulke dingen móet je nooit denken. De Narcis werd opgenomen door de eerste, grote, dofglanzen de golf. We werden opgetild en gleden over de golfkam heen. Kepala Aroes H\j richt zich op cn roept iets legen me. Doch ik versta het niet. De twee andere Indonesiërs, die lagen te ron ken, komen overeind sneller, kwie ker dan ik ze voorheen had gezien. Met z'n drieën staren ze voor zich uit. Ze kjjkcn naar mjj om en wjjzen in de verte. Ik span m'n ogen in, maar zie niets. Het betreft waarschijnlijk een enorme krokodil. Of een zeldzame vo gel. Doch de lucht is helderblauw en van speciale vogels valt niets te be- ...oihv*N. ftw. Oord. oL\ Koppensnellers als witkielen Opnieuw een afscheid. Heel deze reis kenmerkte zich door afscheid nemen van mensen, die ik enkele dagen of enkele weken had meege maakt. Mensen, met wie ik het brood deelde. Met wie ik sprak, en die me hun ge noegens en zorgen toever trouwden. Missionarissen bestuursambtenarenpoli- tie-inspecteursdokters. Die kleine voorhoede, die daar in het diepe zuiden van Nederlands Nieuw-Guinea be zig is een andere wereld mogelijk te maken voor mede mensen, wier leven, geslacht op geslacht, in panische angst ver liep. Men moet niet dehken, dat deze Papoea's in het paradijs verkeren. Het tegendeel is waar. Geen paradijs...., een hel! Vaarwel dan Kepi....! Maar het afscheid had al de avond tevoren plaatsge vonden. Ik moest vroeg vertrekken eigenlijk in de nanacht. De bemanning van de Narcis wenste dat, omdat er gebruik moest worden gemaakt van meegaand tij. Het was de enige kans die avond de be stuurspost Badé te bereiken, waar misschien de Carstensz op me zou liggen te wachten Vijf uur in de ochtend. Een grauwe, mistige, treurige wereld. In de duisternis brengt de politie-inspecteur me naar de Narcis M'n bagage wordt gedragen door vier of vijf Pa poea's, die even uit de „boei" zijn gehaald. Het zijn snellers En zeer waarschijnlijk kanni balen. Twee van hen zijn kin dermoordenaars. Ziedaar de merkwaardige „witkielen" van Zuid-Nieuw-Guinea. 1 t f „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbtj want... Margrietis véél gezelliger Ook met deze vrouw maakte ik kennis: een Auwjoe-vrouw uit Badé, met haarnee, niet met haar kind, maar met haar varken Daarachter naderde, op een me ter of tien, twaalf, een tweede golf. Daarachter een derde. In totaal een stuk of zeven, acht. Tezamen vormden ze dje Kepala Aroes. Het was alles bij elkaar een uitermate spannend, om niet te zeggen sensationeel gebeuren. We klampten ons goed vast en ik hield één oog op m'n bagage gericht. Er kwam nogal wat water binnen. Doch Paulus zag kans ons vaartuigje goed met de kop op de rivier te houden en voor kwam zodoende erger. Alom luchtbellen Het was binnen een halve minuut voor bij. Loeiend, dreunend zette de vloedgolf haar weg voort. Vóór ons begon het riet zich weer op te richten. Alles stonk naar omgewoelde modder. Overal luchtbellen, overal stukken drijvende vegetatie en van de oevers meegesleurde stronken en Ik wist, dat de Kepala Aroes zich nogal eens doet gelden. Maar zelden maakt een blanke zoiets mee. Want daarvoor moet men toevallig op de rivier zijn. Daarom was ik dankbaar het eenmaal beleefd te hebben. Al moet me nogmaals van het hart, dat ik evenzeer dankbaar was geen complete Kepala Aroes te hebben meege maakt. Er is geen grein fantasie voor nodig om te begrijpen, wat er van een prauw overblijft, die gegrepen wordt door de vloedgolf van Zuid-Nieuw Guinea. En het is dus duidelijk welk een grote angst de bevolking voor zulk een watergeweld heeft. Dit natuurverschijnsel treedt op enkele dagen na volle cn na nieuwe maan. uitzonderlijk hoge Kepala Aroes moet vaak in januari, tijdens een bepaald springtij, optreden. Ik wil dat alles echter nog eens precies uit zien te vissen. JSóg een sensatie Er was nóg een sensatie die dag. Tegen de schemering berei ken we Badé. En daér ontdekte ik de Carstensz! Hij lag al uren te wachten. De Carstensz was geen groot schip. Laadvermogen nauwelijks vijftig ton. Het leek me echter of de Oranje öp me wachtte Kapitein Leguit schreeuwde me toe of ik wat wilde opschie ten. Hij moest zo Snel mogelijk zien weg te komen, want er was „vuil weer" op komst. De lucht zag inderdaad loodgrijs en geel bruin. En door dat geel en bruin schoten nonstop helwitte en lichtblauwe bliksemstralen. Ik nam afscheid van Paulus en z'n vrienden. Niet met veel hart zeer, onder ons gezegd en gezwe gen. Want ik was zo stijf als een plank. Ditmaal niet van het lo pen, maar van het zitten. Ik had zonder onderbreking meer dan twaalf uur gezeten. Hard geze ten. En dat. is vrij lang Een kwartier later zocht de Carstensz het midden van de ri vier op. Koers: naar Tanah Merah. -ËnnrsmTÉIhiiTma- MOOIER DAN DE WERKELIJKHEID ikt. Een lezer ie dal mogelijk ia. en volgende keer. (NADRUK VERBODEN) Ook van prinses Beatrix ldfederatie kon bijeen in Orleans HET BESTUUR turn de wereld- federatie tot bescherming van dieren zal van 13 tot en met 16 okto- in Orleans bijeenkomen. Op de agenda staan een aantal punten ter bespreking, waaruit duidelijk blijkt welke toestanden er nog bestaan bij de behandeling en de verzorging van dieren. De federatie zal niet aarzelen, indien mogelijk, maatregelen te ne men. Het bestuur van de wereldfederatie voor dierenbescherming zal in deze vier dagen hele lijst van klachten moeten behan delen en laten onderzoeken. Vooral de ont wikkeling van het moderne transport heeft ■eel problemen met zich gebracht. Het bestuur overweegt nu een algemeen regle ment voor het transport van dieren op te dellen, een reglement, dat men aan de verschillende regeringen wil aanbieden. vervoer van apen uit India en Ame rika laat veel te wensen over. Tal van deze dieren zijn bij het transport per vliegtuig omgekomen. Het bestuur van de wereld federatie heeft met genoegen kennis geno- van de maatregelen, die de K.L.M. heeft getroffen in het dierenhotel op Schiphol voor het vervoer van apen. Een belangrijk punt °P de agenda van het bestuur is de bescherming van de paarden in de mijnen. Bij de ramp te Mar- inelle is veel gesproken en geschreven ver de slachtoffers, die daar vielen, n r zijn slechts weinig woorden gewijd de paarden, die diep onder de grond zijn omgekomen. De oplossing is de mijnpaarden te vangen door een mechanische tractie. Het de bedoeling van de wereldfederatie h over dit probleem te laten voorlichten zich over deze kwestie tot de regerin gen te wenden. Ook de slachtmethoden In Barcelona itaan de dierenbescherming nog maar lig aan. Het bestuur heeft vorig jaa Houthuis aangewezen om daar" de leiding de abattoirs en de overheid te advise- Maar de reis naar Spanje is nog tfezontt Droeve aankomst Geredden van Gruno in Rotterdam Kettinghonden Dan is er nog het probleem van de kettinghonden. Het 16 de bedoeling van de wereldfederatie, te bereiken dat de ket tinghonden over de gehele wereld worden afgeschaft. Een apart comité van de wereldfederatie zal de klachten onderzoeken over de ver nietiging van vogels in Italië. Maar hier blijft het niet bij. Het be stuur van de federatie zal verder zijn aan dacht besteden aan de wrede en ruwe be renjacht aan de Noordpool, aan de jacht op zeehonden en aan het bombarderen de bergeenden door de R.A.F. in Knechtsand. Vermoedelijk wordt een voor stel ingediend om van Knechtsand een natuurreservaat te maken. Het bstuur heeft ook nog een klacht te behandelen van Prinses Beatrix. Toen onze Kroonprinses kort geleden een bezoek bracht aan Rome, werd haar gewezen op de zwerfkatten in deze stad. Tot slot moet nog gesproken worden /er de stierengevechten in Spanje en /er de ruwe gebruiken bij de St. Huber- isjacht in België. De wereldfederatie telt op het ogenblik tien miljoen leden, die ondergebracht zijn in 125 bonden uit *5 landen. Elk van deze bonden heeft weer duizenden afdelingen. Als laatste land Is tot de wereldfedera tie toegetreden Luxemburg, met alle aan gesloten verenigingen op dierenbescher- mingsgebied. Vakopleiding bouwbedrijf Van fle Wal-prijs voor Leidse directeur Tijdens de gisteren gehouden bijeen komst in Hilversum in verband met het tienjarig bestaan van de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf heeft de voorzit ter van de raad van beheer der stichting, jhr. mr. W. C. S. Laman Trip, voor de eerste maal de ir. J. J. van der Wal-prijs voor bijzondere verdiensten uitgereikt en wel aan de heer G. Brilman, directeur van de ambachtsschool te Leiden. Deze heeft van het begin der vakopleiding af zijn volle medewerking verleend. Er werden ook nog een aantal Van der Wal-penningen uitgereikt en wel aan de heren J. Hardenberg, secretaris van de stichting Bemetel, H. M. van Cuijk, hoofd van de buitendienst van de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf, A. Muller, nestor van de vakopleiding en organisator van de examens, A. H. Panhuijzen en H. van der Wilthof, resp. hoofd van de buiten dienst en hoofdcontroleur der stichting. Het bestuur van de stichting reikte een zesde Van der Wal-penning uit aan jhr. m. Laman Trip. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Libertad (1 okt.). Bra- Met het Russische stoomschip Kolomna zilië: ms. Libertad (1 okt Brits O.-Afri- zijn gistermiddag de vjjf geredden van ka: 66. Europa (4 okt.); Canada: ms. Seven het bij Ameland overvaren kustvaartuigSeas (3 okt.); Chili: via New York (4 okt Gruno in Rotterdam aangekomen. Het |Ned Antillen: ss Telamon (1 okt.); Nieuw- was een droeve aankomst. Immers drie Zeeland: via Engeland (6 okt Suriname: opvarenden van de Gruno zijn vermist, ms. Stentor (3 okt Unie van Z-Afrika waarschijnlijk verdronken. De kapitein van de Rus zeide, dat de aanvaring hem volkomen had verrast. Er was mist komen opzetten en juist, toen hij zijn radarapparJat liet instellen, ge beurde de aanvaring. De Gruno moet binnen enkele minuten gezonken zijn. Het enige, dat de Russische kapitein kon doen was het oppikken van vijf opvaren den uit de reddingboot, die nu nog achter op het dek van de Kolomna stond. De geredden zijn de 26-jarige bestman D. van den Berg uit Delfzijl, de achttien jarige kok A van der Veen uit Ferwerde- radeel, de Duitse matroos D. Bassler. de 43-jarige machinist H van der Meer uit Straatsburg en de achttienjarige dochter van de 42-jarige kapitein A. Wieringa De kapitein zelf en zijn 38-jarige echtge note alsmede de Duitse matroos C. R. Beek zijn vermist Het Russische schip is gisteren nog enige tijd blijven zoeken naar de vermisten Dit werk ls later over genomen door de reddingboot Brandari? Opsporing verzocht De rijkspolitie te Zevenaar verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van de 40- jarige Johanna Wegenaar-Lether, gebo ren te Wassenaar en wonende tc Wester voort. Zij heeft in de afgelopen nacht de woning van haar ouders in zwaarmoedige toestand verlaten. Zij is 1.65 m lang en is gekleed in grijze rok en zwarte blouse. en Z.W.-Afrika: ms. Winchester Castle (6 okt Inlichtingen betreffende verzendings data van postpakketten bij de postkanto- A'damse atoomexpositie kiijgt kernreactor Op de internationale atoomtentoonstel ling, die volgend jaar zomer op Schiphol zal worden gehouden, zal een werkende kernreactor worden geëxposeerd. Deze reactor, die in de Ver. Stater, wordt ver vaardigd door A. M. F. Atomics, zal de organisatoren van de tentoonstelling de mogelijkheid verschaffen de bezoekers functies en doel van een reactor te tonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5