Bistravos, vreemde pastor van Egypte's oudste kerkje S.S.-officieren in nieuwe Duitse strijdkrachten? 3 Kelder, waarin Jozef en Maria gevlucht zouden zijn Geen aanleg van open havens meer in de toekomst Woorden van Christison verdraaid Scherpe taal tegen beslissing van minister Blank In het land van Nasser (VI) Rechts: Een vroeg-middeleeuwse' afbeelding van Maria, Jozef en het kindeke Jezus, die zich in de kerk bevindt. Links: In dit gewelf zou de „heilige familie" tijdens haar ballingschap in Egypte hebben geleefd. Uiig (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) be. KAIRO, september, en TTET KOPTISCHE CENTRUM van Kairo bevindt zich in het hartje van :en,: 11 de oude stad, niet ver van de machtige Nijl met haar snel stromende, roestbruine water. Het vervallen fort Babyion, dat in de tijd van keizer Augustus is gebouwd en waar vanuit in de zevende eeuw de victorie van de Arabieren in Noord-Afrika is begonnen, ligt er met zijn opengereten torens onmiddellijk naast. De omliggende straten zijn stoffig en druk, bie den het typische oosterse beeld van lui op de grond zittende handelaren met viezige waren en worden bevolkt door blatende schapen en zich op blote voeten voortbewegende kinderen. Toen ik gebukt onder het lage poortje door ging, dat het Koptische centrum tot ingang dient, had ik het gevoel een ghetto tè betreden. De straten zyn nauw en slecht geplaveid, de huizen oud en vol- agJ ^omen verwaarloosd. Moe. moedeloos vooral, zien de mensen er uit. Hun ogen staan doffer dan die van een zieke, ter wijl hun kleren het stempel van armoede vervuiling dragen. Een deur zwaaide open en een grote troep kinderen stormde op me af. die met een stortvloed van woorden om piasters begon te bedelen. Een meis- je wees op een groezelige baby. die het op de arm droeg en mompelde iets van chocola. Een jongen trok aan mijn mouw. stak zijn voet. een hor- j, j7 relvoet, naar boven en wilde, dat ik, ïM getroffen door deze misvorming, geld ,33 zou geven. De opdringerige schare hield maar aan en toen ze ten slotte zag, dat ik onvermurwbaar was één piaster en ik had net zo goed op mijn schreden kunnen terugkeren begon ze luid in het Arabisch te schelden. Achter een paar ramen, of beter: een paar gaten in de muur, werden jutezakken weggeschoven. Een stel vrouwen staarde me zwijgend en zonder uitdrukking aan. de zwarte sluier half voor het gezicht gedrukt. Het waren de moeders van de jou wende kinderen, die maar achter me aan bleven lopen. Ze wisten blijkbaar i meer van nieuwsgierigheid dan van I opvoeding af, want niemand van de lieve kleintjes werd tot de orde ge roepen. Na een minuut of wat kon ik het las tige goedje toch eindelijk van me af schudden. En pas toen kreeg ik de ge degenheid goed om me heen te kijken en indrukken te verzamelen. Drie kerkjes telde ik, drie weinig indrukwekkende ibedehuizen, welke nodig gerestaureerd imoesten worden. Er stond nog een sy nagoge, die de oudste van Kairo heette te zijn en in een tuin, die door aanleg en onderhoud wel zeer sterk met de omge ving contrasteerde, bevond zich het we reldberoemde Koptische Museum. Antiquiteiten Het laatste, nu onder de hoede van de staat, bevat de oudste voorwerpen, welke er op het gebied van de christelijke kunst De o ripter ien. ivoor-, metaal- en glaswerk jieuze afbeeldingen getooide gebruiks- nverpen dateren uit de tijd, die tus- de derde en tiende eeuw ligt. Ze zijn alleen van onschatbare waarde voor ekef de Koptische Kerk, maar ook voor de l{ Egyptische nationale geschiedenis, omdat ze de schakel vormen tussen de kunst u't de Pharaoitische en Grieks-Romeinse jaren en die uit de vroeg-Arabische periode. Ik dwaalde wat door het armelijke en onwelriekende buurtje rond. toen ik plot seling voor een vierde kerkje stond, al thans voor een eens wit geweest zijnd houten bordje. De woorden: ..oudste kerk van Egypte", stonden er met de hand op gekalkt, en de aankondiging, dat de -heilige familie in -heilige errt verblevei reg| Ik opei i haar kelders had." opende een verveloze, met planken elkaar gespijkerde deur en kwam ln een steegje terecht, dat door hoge muren ingesloten was. Aan het einde er van zat een Koptische geestelijke op een stoel tud| te dutten. Hij was in een lang. roze ge- aad gehuld en het zwarte kalotje, dat ij droeg, was half van zijn kruin af ge- Toen de man me opmerkte, stond hij haastig, als geschrokken op. Hij gaf een ruk aan zijn hoofddeksel, kwam knikkend en buigend op me af en stelde zich voor als „vader Georg Bistravos, pastor van de St. Sargius kerk, die tweeduizend jaar geleden de Heilige Familie huisvestte." Ondanks de in een wat vreemde sfeer liggende ontmoeting, kon Ik vader Bi stravos niet anders dan een spectaculaire figuur vinden. Hy had een volle, grij zende baard, koolzwarte ogen, een Impo nerende buik en een mooi gevormde, Griekse neus. Het enige, dat ik op hem tegen had. was dat hy nogal sluw uit zUn ogen keek en een serviliteit ten toon spreidde, welke weinig goeds beloofde. Of ik zyn kerk, de oudste kerk van Egypte, kwam bekyken?, vroeg hy. Een schitterend gewelf bevond r'ch er onder, ratelde hy verder, waar Jozef, Maria en het Kindeke Jezus tydens de ballingschap in Egypte in ver(oefd hadden. Ik moest de plaats zien, ik kón haar niet missen Met twijfel in het hart liep ik naast Vader Bistravos de benauwde, slecht schoon gemaakte St. Sargius binnen. Zou de eerwaarde my wat verhaaltjes op de mouw willen spelden? Was ik in een van de in een slechte reuk staande toeristen centra van Egypte verzeild gerdakt? Elf apostelen Het interieur van het kerkje was eer der lelijk dan mooi. Het dak werd door twaalf pilaren gesteund en het schip viel in twee symmetrische delen uiteen. De vloer dateerde uit de vijfde eeuw, de schrijn stond. Hij toonde me een spreekgestoelte van roodgrijs marmer. Achter het altaar hin gen twee, bijna vergane schilderijen, die duizend jaar geleden gemaakt waren. Het ene stelde de geboorte in Bethlehem voor. het andere het wonder van het brood en de vissen. Er was verder nog een primi tieve Christuskop te zien en een muur met kunstig, maar verkleurd mozaïekwerk. Vader Bistravos ging vlak voor de triangels en de cymbalen staan, die nu nog tijdens elke godsdienstoefening ge bruikt worden en wees op de pilaren, die vol barsten en kalkschilfers zaten. „Kijk", zei hij, „zie je die ikonen daar?" Z\jn wijsvinger puntte naar de bovenste ■and der zuilen, die elk een verbleekt por tret te zien gaven. „Het zijn de afbeel dingen der Apostelen, "iet twaalf, maar De twaalfde pilar,is leeg en bezit ook geen kruisHij stelt Judas voor elke zondag ten teken ge steld gccstclijke-gids bleek een grote wel sprekendheid te hebben. Hij praatte alsof het lezen was en had kennelijk lier uitgekiend om in de kortst mogelijke tijd zo veel mogelijk te laten en en te zeggen. „Dit is St Barbara", verklaarde hij, toen e in een donkere gang naast de schrijn stonden. Hij toonde me een schilderij, waarop ik met moeite de contouren van zittende vrouw kon herkennen en voor, aan een touwtje, zakdoekjes, lintjes, strikjes en zelfs dasjes hingen. Er onder lag een langwerpig, roodfluwelen kussen, waarin zich de beenderen van de heilige zouden bevinden. Vader Bistravos drukte het kussen aan ie lippen, rammelde er wat mee en zei: ,Hoor je wel, hier zitten ze in „Kan ik ze eens zien, vader?" vroeg ik. De pastoor leek even heel verbaasd te zijn. Hij herstelde zich echter onmiddel- maakte me met veel woorden dui delijk, dat de eredienst van de Koptische kerk dit niet toeliet. „Wat „Ze fkomstig van mensen, zijn", zei de geestelijke. „Ze worden familieleden hier naar toe gebracht e betalen er natuurlijk voorWeet erigens wat ik verdien?"De laat- werd er plompverloren aan >egd. irdde ik. „Ik heb geen idee", antw „Niks", zei vader Bistravos me glimlach. „Officieel helemaal niks. „Maar waar leeft u dan van?" „Van het sluiten van huwelijken, het schrijven van amuletten en natuurlijk vai Voor de kerk We waren bij een kelder aange komen of eigenlijk bij een stenen trap, die naar een donker hol onder de grond voerde. „Ga maar naar binnen", zei de pastoor van de St Sargius. „Dit is de plaats, waar Maria en het kindeke Jezus zijn ondergebracht geweest, toen ze naar Egypte moesten vluch tenJa, daal maar afIk zelf ga niet mee, want ik ben al meer dan twintig jaar aan deze kerk ver bonden cn zie de kelder dagelijks.." Ik liep een stuk of tien uitgesleten treden af en stond voor een spaar zaam verlicht gewelf, waarin zeker dertig centimeter water stond. „Daar in die hoek, waar zich die nis bevindt, is de oorspronkelijke plek geweest", echode de stem van vader Bistravos van boven. „Dat vat, dat u daar ziet, wordt voor het dopen van kinderen gebruiktDe kelder is alleen 's zomers vochtig, omdat het grondwater dan door de hoge Nijl- stand' stijgt „Kom nu maar weer hier", schreeuw de de geestelijke tegen me, nadat ik niet langer dan een halve minuut had rondgekeken. En toen ik weer naast hem stond, bood hij me een boekje van misschien vijfhonderd woorden aan, dat beschrijving van de St Sargius gaf op zijn hoogst een kwartje zou mo gen kosten. Bij vader Bistravos was de prijs echter bijna een rijksdaalder, maar daarvoor had hij het geschriftje ook zelf uitgegeven Ik betaalde en toen hij mij het wissel geld terug wilde geven, zei hij, dat hij er uiteraard geen enkel bezwaar tegen zou hebben, als ik iets „aan de kerk" zou willen geven. Hij raakte een bakje aan, dat naast zijn boekjes stond en waarop een Amerikaanse dollar lag, die, naar ik me later heb laten vertellen, al minstens tien jaar op hetzelfde plekje vertoefde. „Houdt u dat wisselgeld dan maar' ik gul. „Dank u", klonk het koel en ik kreeg niet de indruk, dat vader Bistravos mijn fooi van twee piaster (f 0.22) bijzonder waardeerde. Hij vertelde me tenminste nog op gehaaste toon, dat Markus in jaar 63 na Christus de Koptische Kerk gegrondvest had en liet me toen snel uit. Nou ja, uitlaten Hij zei, dat ik nu alles gezien en ge hoord had en begaf zich gezwind naar twee Amerikanen, die in gezel schap van een Koptische gids „twintig piaster, meneer, ik ben ook een christen" voor de preekstoel stonden. Duitser wil zeiltocht om de aardbol maken Georg Kuhn, een 53-jarige Duitser uit Stuttgart wil een zeiltocht om de wereld maken. In drie jaar heeft hij een zeewaa: dig jacht gebouwd, genaamd „Het Wapc van Stuttgart". Het jacht is 11,2 meti lang. Op zijn reis zal hij worden verge zeld door zijn 22-jarige zoon en een graaf. Het jacht meet 35 ton. De zeiltocht zal drie jaar duren. Via de Neckai Rijn en het Rijn-Rhönekanaal wil aan de Middellandse Zee komen. Van Gibraltar gaat de reis over de Atlantische Oceaan naar Zuid-Amerika. Via Vuurland en de Zuid- en Noord-Amerikaanse west kust wil men Canada bereiken. Van Van couver in Canada zal de sprong ove Grote Oceaan worden gewaagd met als tussenstation Hawaii. Daarna staan India en Afrika op het programma. Institut néerlandais. De stichting Custo- dia en de Nederlandse regering hebben in Parijs een Institut néerlandais opgericht, dat zich ten doel stelt op het terrein der wetenschappen, kunsten en letteren de toenadering tussen Frankrijk en Neder land te bevorderen, alsmede de verste viging van de banden tussen in Frankrijk verblijvende Nederlanders. Minister Algera DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 (Vervolg van pag. 1) 2. de geallieerde krijgsgevangenen bevrij den en beschermen. 3. orde en rust hand haven in Batavia en Soerabaja. Aan die opdracht moest ik mij als goed soldaat houden en ik heb mijn taak nauwgezet volbracht. Onze acties zyn ons te staan gekomen op 600 doden cn 1400 gewonden en daar uit biykt wel, dat we onze plicht niet licht opvatten. Was Churchill in Engeland nog aan het bewind geweest, ik ben er zeker van dat myn opdracht anders geluid had. Bovendien trof het ongelukkig, dat tij dens de conferentie van Potsdam de ver antwoordelijkheid voor het strijgebied Indië van Amerika op Engeland overging. De atoombom maakte een onverwacht einde aan de oorlog in de Pacific en zo doende vonden wij ons niet voldoende voorbereid. In allerijl moest ik een hoe veelheid troepen, die in Birma tegen de Japanners gevochten hadden, vrijmaken om ze naar Java over te brengen. Tot overmaat van ramp had de geallieerde opperbevelhebber, generaal MacArthur bevel gegeven, dat ik de overgave van Singapore niet in ontvangst mocht nemen voor hij zelf de algemene capitulatie van Japan te Tokio geaccepteerd had en dat was pas op 3 september het geval. Zo doende kon ik pas op 15 september in Batavia arriveren en toen hing de stad reeds vol spandoeken met anti-Nederland se leuzen en marcheerden de Indonesische pomoeda's door de straten. Het is de vraag, of in de toekomst voortgegaan kan worden met de aanleg van open havens en of het niet beter is, dat nieuwe havenbekkens achter sluizen worden aangelegd. Deze vraag stelt de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, in de memorie van toelichting op de begroting van zyn departement voor 1957. Immers, zo zegt de minister, met grote omzichtigheid moet de steeds verdergaande stroomopwaartse verschui ving van de zoutgrens worden beperkt. Met name noemt de bewindsman hier de Nieuwe Waterweg. De buitengewone sterke toeneming van het ze 3 vaart verkeer op de havens langs de Waterweg stelt niet alleen de gemeen ten als beheerders van deze havens, maar ook het rijk voor grote problemen. De gemeenten willen, ook met het oog SINGER MAATSCHAPPIJ N.V., Amsterdam. Hoofdkontoor, Kalverstraat 60-62, Tol. 41265 Vader Georg Bistravos, pastor van de St. Sargius, het oudste kerkje van Kairo in zijn jonge WAT ZAL HET PARLEMENT DOEN? (Van onze correspondent te Bonn) D, hebben onlangs te Minden, in Ni falen, tienduizend voormalige „Waffen-S.S.'ers" deelgenomen aan een congres, dat deze heren ieder jaar plegen te houden. En nog nimmer deden zij dat onder zulk een gelukkig gesternte als ditmaal. Immers, kort tevoren had de parlementaire selectie-commissie, welke belast is met het onder zoek op politieke betrouwbaarheid van vrijwililigers-van-de-rang-van- majoor-af, die als officier bij de nieuwe Westduitse strijdkrachten willen dienen, bekend gemaakt, dat ook oud-officieren der „Waffen-S.S." tot-de- rang-van-kolonel zich kunnen aanmelden. Doch deze commissie, die al een groot aantal vroegere hoge officieren der „Wehrmacht" psychisch ongeschikt achtte voor een functie in de nieuwe „Bundes- wehr" onder wie een stuk of tien gene raals behoudt zich uiteraard het recht „Waffen-S.S."-officieren te weigeren, voornaamste redenaar op dit congres de voormalige generaal-majoor Kurt Meyer, de „ster" onder de „oudekamera den" uit de 38 „Waffen S.S."-divisies, die n Hitiers fronten hebben gestreden. Hij thans één van de leidende figuren van n organisatie, die zich noemt de „Hilfs- gemeinschaft auf Gegenseitigkeit ehema- Angehörigen der Waffen S.S.", bij afkorting „HIAG" genaamd Van deze or- gani 'acht i dat het door minister Theodor Blank ondertekende besluit inzake mogelijke dienstneming door oud-officieren der „Waffen-S.S." een toe nemende activiteit zal gaan ontwikkelen, om de „Waffen S.S.'ers gelijke rechten te verschaffen. De heren zijn nl. nog lang niet tevreden, zoals wel bleek uit de rede voering van S.S.-generaal Meyer. „In zijn huidige vorm, die o.m. Ihet opperofficiersschap voor ex- Waffen-S.S.'ers uitsluit, moeten wij van Blanks besluit niets hebben", zo vertelaarde dit heerschap, omdat „hiermede nog geen eind wordt gemaakt aan de laster, die jegens de „Waffen-S.S." wordt bedreven", (sic). Meyer geloofde overigens niet. dat zich zóveel vroegere „Waffen-S.S.-officieren voor de „Bundeswehr" zullen opgeven, juist vanwege die laster. De meerderheid der „Waffen-S.S."-officieren zal dan ook een afwachtende houding aannemen, al dus Meyer, die blijkbaar dacht dat minis ter Blank nu wel bleek om de neus zou worden. En voor de N.A.V.O.-landen was de volgende waarschuwing bedoeld: „Zo lang er nog „oorlogsveroordeelden" (de bedoelt oorlogsmisdadigers) achter prikkeldraad zitten, kunnen Duitsers geen echte bondgenoten zijn". De HIAG zelf neemt ten aanzien van dienstneming bij de „Bundeswehr" door vroegere „Waffen S.S."-officieren geen standpunt in. De beslissing moet door elke „Waffen S.S."-officier zelf worden geno- i. Hij gelieve evenwel te bedenken, dat de leden van de S.S.-divisies üit de twee de wereldoorlog en op grond daarvan elk recht op financiële ondersteuning missen... heet het. Maar de heren Ook anderen jn het onder elkaar ook niet eens. Er is nl. tevens een groep, die de S.S.-traditie getrouw het ge weten aan kant heeft gedaan en derhalve ook geen gewetensbezwaren heeft. Deze groep staat onder leiding van de vroegere „Waffen S.S."-generaals Felix Steiner e Gille (uitgever van het S.S.-blad V i k i n Roep). Deze groep vergaderde onlangs in Han nover en sprak zich onvoorwaardelijk u: voor dienstneming bij de „Bundeswehr' Zij wenst in Blanks besluit te zien d „Gleichberechtigung", waarvoor de ns oorlogse S.S.-organisaties hebben gevoch ten. „Want", zo zeide Steiner, „het 5ere regime heeft nagelaten de S.S. de uidelijke „Wehrmacht"status te geven.'" Daarmede is de broedertwist onder d rond 400.000 leden der vroegere „Waffen S.S." uitgebroken. Steiner en Gille zijn uit de top-organisa- tie gestoten en men heeft hen het recht ontzegd voor de oud-S.S.'ers spreekbeurten te vervullen. Intussen zijn uit de Stei- ner-Gille-groep de meeste vrijwillige aan meldingen voor de „Bundeswehr" geko men. Want zij waren het juist, die vooi de autoriteiten in Bonn en dus voor de minister van defensie Blank aanleiding vormden, een duidelijk standpunt in te ne- t.a.v. de „Waffen S.S."-officieren. In de ogen van de andere „Waffen-S.S.'ers" zijn zij evenwel „verraders" en „likkers", n de eerste plaats zijn bedacht op eigen voordeel. Bodemloze klungel99 k wanneer het waarschijnlijk wel zo zal zijn, dat de meerderheid der vroegere ,,Waffen-S.S."-officieren, die zich vrijwil- oor de „Bundeswehr" aanmelden, de horde van de zeer strenge en bijzonder consciëntieus werkende selectie-commissie niet zal kunnen nemen, heeft de houding minister Blank de Duitsers toch zeer geschokt. Het r.k. weekblad Allgcmeine Sonn- tagszeitung noemde de afkondiging van Blanks besluit zo monsterachtig, dat men het by na niet kon geloven". Het blad vroeg zich af, of men er op Defensie wel aan heeft gedacht, dat er vrjjwel geen officier der „Waffen-S.S." is geweest, die niets van de door zyn organisatie be dreven gruwelen afwist. En wanneer er inderdaad een S.S.-officier in de rang van luitenant-kolonel onkundig van deze gruwelen is gebleven, moet dat wel zo'n bodemloze klungel zgn, dat hy totaal ongeschikt dient te worden geacht voor een officiersfunctie in de nieuwe West duitse strüdkrachten". Het blad sprak voorts de verwachting it, dat talrijke joden en christenen, die zjch'van hun verantwoordelijkheid bewust en daarom in de grond van de zaak geen dlenstweigenaars kunnen wezen, wèl zullen weigeren dienst te doen, wanneer ij onder de bevelen van voormalige „Waf- fen-S.S."-officieren worden geplaatst. „Ook wanneer zij nog geneigd zijn te ge ven, dat vele van die officieren een gees telijke loutering hebben doorgemaakt, zul len zij zich er met het volste recht tegen ■ogen verzetten, dat die ex-,.Waffen S.S.- ■s" nu weer een verantwoordelijke posi tie in de „Bundeswehr" wordt aangebo den. Immers, een dergelijke positie hebben zij in de „Wehrmacht" destijds actief of passief misbruikt of laten misbruiken „Wie eenmaal officier van de S.S. is ge weest." zo besloot de Allgemeine, „heeft in welke leidende functie in de „Bundes wehr" niets meer te zoeken." Dat is duidelijke taal! Men kan er dan ook zeker van zijn, dat het besluit van minister Blank ook ter sprake zal komen in het parlement. Dit was nl. nog op races, toen het be sluit werd uitgevaardigd. En dat het daar het nodige stof zal doen op waaien. op de nationale economie, hun havens breiden en vergroten en nieuwe ha- aanleggen, die in open verbinding staan met de open zee. Maar de uitbreiding van de havens welke wijze dan ook, betekent dat het vloedbekken van de rivier wordt groot met als gevolg een vergroting de stroomsnelheden op de rivier, boven dien moet de verschuiving van de zout grens verder stroomopwaarts met c grootste omzichtigheid worden beperkt Ook Amsterdam zal in de toekomst be reikbaar moeten zijn voor de moderne zeer diepgaande schepen. De toegangs weg naar de havens van Amsterdam vraagt grote aandacht Niet alleen moet een ontwikkelingsplan van het Noordzee kanaal en van het sluizencomplex IJmuiden gemaakt worden, maar i moeten hiervoor de nodige gronden kun nen worden gereserveerd en dient de ont wikkeling van de aan het kanaal liggen de gemeenten in goede banen te worden Het steeds toenemend scheepvaart- keer. zo wordt verder geconstateerd, stelt steeds zwaardere eisen aan de vaarwe gen en de daartoe behorende kunstwer ken. Veel verbeteringen moeten worden uitgevoerd, teneinde het mogelijk te ken het verkeer vlot te kunnen vei ken. Deze verbeteringen moeten ingrij pend zijn in dc gevallen, waarin de capa- oiteit van de vaarweg overschreden is er het scheepvaartverkeer vertraging onder vindt. Als voorbeeld van zo'n geval wordt het Julianakanaal in Zuid-Limburg ge noemd, waar nieuwe sluizen moeten wor den bijgebouwd. Niet waar In het rapport der Parlementaire Enquê tecommissie wordt mij verweten bij aan komst in Batavia te hebben verklaard, dat de Britse troepen op Java geland waren als gasten der Indonesiërs. Dit is te enen male niet waar, al is het door Radio-Ba- tavia omgeroepen maar die zender was in Indonesische handen en dit was aan de regering in Den Haag niet bekend. Toen ik op het Koningsplein arriveerde, werd ik onmiddellijk omringd door Indo- Een Indonesisch journalist vroeg me of het waar was, dat dc Britse troepen op Java waren geland om dit voor Engeland in bezit te nemen. Ik antwoordde: „We zun hier als gasten der Nederlanders, die elders geallieerde taken te vervullen heb ben. Myn taak voer ik uit in het kader der geallieerde plannen. Deze verklaring werd diezelfde avond door Radio-Batavla uitgezonden, maar de zin „als gasten der Nederlanders" werd verdraaid tot „als gasten der Indonesiërs". Zelf heb Ik Indië nooit een radiotoespraak gehouden. De Britse regering was door deze ver klaring ten zeerste ontdaan en gaf mö opdracht de zender te vernietigen. Dit is prompt door een Mosquitobommenwer- per geschied". Tot zover het relaas van generaal Christison. Ik vroeg de generaal of het waar was dat admiraal Mountbatten hem opdracht had gegeven contact op te nemen met de Indonesische leiders. „Dit bevel heeft de admiraal mij nooit gegeven", was zijn antwoord „en evenmin heb ik zelf hiertoe het initiatief genomen. Wel heb ik een Ronde Tafelconferentie belegd met Sjahrir, doch dit geschiedde, voor zover ik weet, met instemming van dr. Van Lachend besloot de generaal het ge sprek: „Nu moet Ik het interview beëin digen, want Ik moet myn appels naar de markt brengen!" O. schone traditie van Britse generaals aan het einde van hun militaire loopbaan! Nederlandse negen voor Melbourne Nederland zevende op F ide-la n dent oer n ooi Na in de elfde ronde met %=3% van Oostcnryk verloren te hebben staat Ne derland thans in het eerste kwalificatie toernooi in Moskou op de zevende plaats. De stand na de elfde ronde in het finale toernooi is: 1. Rusland 30 (1), 2. Hongarije 26 (1), 3. Joegoslavië 24 (1), 4. Argentinië 23, 5. West-Duitsland 21% (2), 6. Bulgarije 21 (1), 7. Tsjechoslowakije 19 (2), 8. Enge land 19 (2), 9. Roemenië 19 (1)), 10. Zwit serland 19 (1), 11. Denemarken 19. 12. Israël 14% (2). In het eerste kwalificatietoernooi luidt ■Ie stand: 1. Oostenrijk 28. 2. IJsland 26 'O, 3. Zweden (1). 4. België 23%. 5 'inland 22 ID. 6. Colombia 21 (1). 7. Ne derland 21. 8. Oost Duitsland 20%, 9 'rankrijk 19 (1). 10. Polen 19. 11. Chili '8% (1). 12. Noorwegen 16%. Wereldkampioenschap voor Olga Rubtsova In Moskou is dc laatste ronde gespeeld om het wereldkampioenschap schaken voor dames. Deze laatste partij was be- Deze nepen zwemstertjes werden op de laatste selectiewedstrijden uitgeko zen Nederland te vertegenwoordigen op de Olympische Spelen in Mel bourne. Op de foto v.l.n.r.. voorste rij: Mary Kok. Jopie van Alphen, At ie VoorbijHetty Balkenende, Leni de Nijs; staande er achter, v.l.n.r.; Geer tje Wielema, Joke de Korte. Cocki Gastelaars en Ada de Haan. slissend voor de titel, daar Rubtsova 9 punten had en haar langenote Bykova 9% punt. Laatstgenoemde was echter uit gespeeld en Rubtsova moest in de be slissende partij aantreden tegen Rudenko. Na een felle strijd won Olgo Rubtsova de titel. De uitslag luidt: wereldkampioene Olgo Rubtsova 10 pnt uit 16 pa-tijon. Elizabeta Bykova 9% pnt, 3. L" %- -denko 4% punt. Rubtsova won in dit toernooi met 4' 3% tegen Bykova en zegevierde ovc Rudenko met 5%— 2%. In de totaal doo haar gespeelde 16 partijen behaalde zii 7 overwinningen, bereikte zij zes remises en verloor zij driemaal. De nieuwe wereldkampioene, die in 1926 met schaken begon, behaalde in totaal zes keer het k: .pioenschap van Rusland. De Internationale Schaa'.cfederatie heeft haar de titel „Internationale meester" geschonken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5