Radio Batavia verdraaide de woorden van Christison ie- Ernstige depressies kunnen voorkomen worden Luftwaffe weer in de lucht Frankrijk wil olie per biiisleiding aanvoeren Geen Nederlandse autoriteit aanwezig „Ik was en ben voor honderd procent pro-Nederlands (Van onze Londense correspondent) EDINBURGH, maandagavond TK ZOU PRO-INDONESISCH zijn opgetreden tijdens mijn bevels- L periode in Nederlandsch-Indië Met de grootste stelligheid kan ik verzekeren: Ik was en ben voor de volle honderd procent pro-Neder lands en ik heb mijn uiterste best gedaan om binnen de mij gegeven opdracht het herstel van het Nederlandse gezag in het toenmalige Nederlandsch-Indië mogelijk te maken. Het heeft niet zo mogen zijn en ik betreur dan zeer de voor Nederland zo tragische gang van zaken. Was in die tijd in Engeland niet een socialistische regering maar Churchill nog aan het bewind geweest, ik ben er van overtuigd, dat de toestand zich totaal anders ontwikkeld had." Mook ik respecteer hem zeer en i] loof dat hij in uw land miskend is veerde pas eind september. Nadat ik hem in mijn auto van het vliegveld gehaald had, reden wij door Batavia. De stad hing vol spandoeken. „Wat staat er op dit spandoeken", vroeg Van Mook aan mijn adjudant. „Dood aan Van Mook", ar woordde deze. De luitenant-gouvernei; generaal werd doodsbleek en zei: „Dat absoluut onmogelijk, de Indonesiërs zi zachtaardige mensen en kunnen niet blóeddorstig zijn". Aldus generaal sir Philip Christison na de Japanse overgave opperbevelhebber der Britse troepen in NcderlandsCh-Indië jwas. De generaal heeft zich voor een verdiende, maar geenszins in zalig niets doen genoten „oudedag" teruggetrokken op een boerderijtje met grote appelboom- Eaarden in Melrose, een plaatsje van twee- uizend inwoners, zestig kilometer ter buiden van Edinburgh. Hartelijk en gastvrij werd ik door de fceneraal en zijn echtgenote ontvangen ii tijn eenvoudige woning om een gemoede lijke Engelse tea te gebruiken en onge dwongen sprak de soldaat, die eens he lot van Indië in zijn handen hield, ovei tijn ervaringen in die bewopen en beslis- lende dagen van eind 1945, toen hei ^treurspel Indonesië" begon. Dood aan Van Mook „Stel u voor", begon Sir Philip, velke omstandigheden ik op 15 september |945 op het vliegveld Kemajoran bij Bata- iveerde, slechts vergezeld van mijn jdjudant en twee man van de verbin- lingstroepen. Er was geen enkele Neder- Bndse autoriteit in heel de stad aanwezig e ik contact kon opnemen. Dr. Van IER Sinds vrijdagmiddag vier 1 deze man op een stoel voor het raadhuis van Heemstede. Het is de 32-jarige hovenier J. Nees- kens. Eten doet hij niet. Het enige wat hij binnenkrijgt is zo nu en dan een teug water uit de fles onder zijn stoel. De' heer Neeskens zit te wachten op de het mededeling van het bureau Huis- J vesting, dat hij een woning krijgt j toegewezen. Hopelijk hoeft hij niet te wachten „tot hij een ons Deltawerken van volgend jaar "^"OLGENS de memorie van toelichting op de begroting van verkeer en terstaat worden in 1957 de volgende be langrijke waterstaatkundige werken in het kader van het Deltaplan uitgevoerd; De aanleg van de bouwput voo: spuisluizen in de toekomstige dam het Haringvliet zal volledig ter hand worden genomen. De plaats en de hoofd afmetingen van deze sluizen zijn reeds astgesteld. De werken van het drie-eilandenplan (de aaneenvoeging van Noord-Beveli met Walcheren en Zuid-Beveland) zowel het Veersegat als in de Zandkreek allen volledig op gang komen. De bouw van de stomvloedkering in de Hollandse IJssel nadert de eindfase. Het kunstwerk zal het volgende najaar zonodig hoge waterstanden kunnen keren. De verbetering van de zwakke plaat- en in de dijken wordt onverminderd oortgezet. Langs de Westerschelde wordt de wa- erkering, die in de toekomst als primairi waterkering blijft functioneren, aangepast an de eisen van het Deltaplan. Het is de bedoeling, de werken voor bedijking van de Brabantse Biesbosch langs de zuidzijde van de Amer met h Hollands Diep regelmatig voortgang doen vinden. Meer controle op snelverkeer Op de grote rijkswegen zal meer intensief worden gelet op de naleving der verkeersvoorsdhriften. Het is de bedoeling, hiervoor de politie van nieuw snel motormaterieel te voor zien, schrijft minister Van Oven in de memorie van toelichting bij de be groting van justitie voor 1957. Léon Marchel (Raad Europa) overleden De secretaris-generaal van de Raad va Europa, Léon Marchal, is gistermiddag na een langdurige ziekte op 56-jarige leef tijd overleden. Hij werd drie jaar geleden in deze functie benoemd na een carriè in de Franse diplomatieke en consular GELOFONDS EIS BETALI1SGSVIS1E Industriële expansie in Europa trager ssies >rko- tn kunnen worden en schommelingen de economische bedrijvigheid tegen gaan, aldus het jaarverslag van het ternationaal Geldfonds. In de naoor- fse jaren is immers, aldus het jaarver- ig. de vrees voor een depressie in de irenigde Staten en de terugslagen daar in op de rest van de wereld niet be- larhcid. Engeland heeft met ernstiger moeilijk- jden te kampen gehad dan de meeste jdere industriële landen, maar er is geen tien te betwijfelen, dat een voortzet- lg van de voorzichtige politiek een ge ldelijke vooruitgang mogelijk maakt tt verslag noemt Engeland een opval- ttd voorbeeld van een land, dat inflati left bestreden met financiële maatre- Üen in plaats van de invoer te beperken ït fonds gelooft dan ook. dat de in- jstriële landen In hun geheel in staat tieten zijn een verstoring van hun in ternationale betalingspositie te voorkomen. omvang van de handel tussen de industriële landen nam verleden jaar on er met 18 pet toe. de invoer van grondstoffen ln deze landen vermeerderde slechts met zes tot zeven pet. In het jaarverslag van de Europese Be- talings-Unie wordt opgemerkt, dat de expansie in Europa aanhoudt, maar dat het tempo is vertraagd. Er viel een toe nemende ontwikkeling te constateren in de richting van Inflatie. In vele landen waren er tekenen, dat de vraag sneller toenam dan de produk- tie. Hierdoor werd een inflationistische druk merkbaar, hetgeen tot uitdrukking kwam in een stijging van de lonen en prijzen en in enkele gevallen ook in een verzwakking van de betalingsbalans. West-Europa's industriële produktie steeg 6 pet tegen 10 pet in 1954, die van Frankrijk 12 pet, van West-Duitsland 10 pet. Die van Italië, België en Nederland vermeerderde eveneens, doch die van Engeland niet en die van Denemarken verminderde. De onderlinge handel steeg 7 pet, de handel met dollarlanden 20 pet. Het zwaartepunt van de werkzaamheid der E B U verplaatste zich naar de bevor dering van de vrije handel. Uit deze opmerking en uit nog veel aan wijzingen meer was het duidelijk, dat de Nederlandse regering "niet op de hoogte was van de ware stand van zaken in Alle persoonlijk contact met de regering in Den Haag ontbrak en hoewel w(j smeekten een minister te sturen, ontmoet te ik de eerste Nederlandse minister, de heer Logemann, pas begin december. Het allerergste was evenwel, dat er geen ge- vechtswaardige Nederlandse troepen ter beschikking waren. Ik meende het, toen ik in de „Sunday Times" van 16 dezer opmerkte: „W(j zouden God gedankt heb ben voor wat Nederlandse troepen". Maar er waren niets dan een achttal bataljons KNIL-troepen, samengesteld uit bevrijde krijgsgevangenen. Deze man nen waren wandelende geraamten en al waren ze van goede wil, door hun uitge putte toestand waren ze een gevaaF voor zich zelf en voor hun omgeving. Ik moest daarom, na ze geïnspecteerd te hebben, verbieden hen als gevechtstroepen in te zetten. Had Nederland voldoende ge oefende troepen gehad, het Indonesische leger zou, daar ben ik van overtuigd, bin nen enkele weken vernietigd zijn. Opdracht Met mijn eigen troepen had ik die taak kunnen volbrengen. Doch mijn opdracht luidde: 1. de Japanse troepen ontwapenen. (Zie vervolg pag. 5). De kabinetsformatie Burger peinst over zetelverdeling (Van onze parlementsredactie) Na met het akkoord over de bezitsvor ming de besprekingen over het ontwerp- ringsprogram tot een goed einde t€ hebben gebracht, heeft de informateui nr. Burger zich thans op het vraagstuk an de zetelverdelling geworpen. Zondag- vond had hij hierover reeds een bespre king met de demissionaire minister-presi dent dr. Drees. Gisteren heeft hij voorstel tot zetelverdeling voorgelegd drietal prominente partijgenoten, de tweede voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie, Joan Willems, de demissionaire minister van sociale zaken Suurhoff. en de voorzitter van de Partij de Arbeid, het Tweede-Kamerlid Evert Vermeer. Over dit (mogelijk op advies vai heren Willems, Suurhoff en Vermeer nog gewijzigde) voorstel heeft het dagelijks bestuur van de P.v.d.A-fractie zich moedelijk gisteravond nog beraden. De in formateur kon dus gisteravond reeds op de hoogte zijn van het oordeel va: P.v.d.A. over zijn plannen, zodat hij deze inmiddels heeft kunnen aanpassen eventuele in zijn kring levende wei Men verwacht, dat hij in de loop vandaag zijn voorstel aan de K.V.P. zal voorleggen, waarschijnlijk weer via de demissionaire O., K. en W.-minister Cals. Ook zal hij trachten het eens te worden met de ministers Zijlstra en Staf, die res pectievelijk de A.R. en C.H. represente- ;n, en met de V.V.D.-fractieleider prof. :r. P. J. Oud. De heer Burger heeft dus, attvorens con tact op te nemen met de andere partijen (de K.V.P. vooraan) zich eerst willen ver zekeren van de instemming van de socia listen met zijn voornemens betreffende de •telverdeling. Eindelijk alleen.' Al kijkt er dan nog een onbescheiden fotograaf om de hoek van het terrasje, waar mevrouw Mieke Bouman-Van den Berge en haar man, mr. Herman Bouman, elkaar toedrinken. Twee gelukkige mensen na vele bange maanden van spanning en scheiding herenigd. Officiële verwachting: Nederlands wegverkeer voor 1970 verdrievoudigd J JET AANTAL auto's in ons land is in zes jaar verdubbeld. Het verkeer op de rijkswegen is in drie jaar tjjds met bflna vijftig pet toegenomen, terwijl het verkeer op enkele rijkswegen het vijfvoudige van dat in 1938 heeft bereikt. De ver onderstelling, dat tussen 1950 en 1970 een verdrievoudiging van het verkeer zal ont staan, zal naar alle waarschijnlijkheid juist zijn. Fokker Friendship voor Kon. Huis Met inspanning van alle krachten moet er dan ook naar gestreefd worden, wegennet, zo tijdig als enigszins mogelijk aan deze ontwikkeling aan te passen, schrijft minister Algera in zijn memorie van toelichting op de begroting van ver keer en waterstaat. Voor het rijkswegen- plan zijn. gezien de snelle toeneming van het verkeer, bedragen aangevraagd, die rond vier en twintig miljoen gulden hoger zijn dan de bedragen die voor 1956 be schikbaar werden gesteld. Krachtig zal worden voortgewerkt aa de aanleg van de rijksweg 4a (Ypenburg- Burgerveen). Verwacht wordt, dat het ge deelte van Ypenburg tot enkele kilo meters benoorden de Leidse Rijn eind 1957 voltooid zal zijn en dat de provin- Zuid-Holland dan gereed zal zijn met verbinding van dit punt met de pro- riale weg Leiden-j-Rijpwetering Haarlemmermeer. In dit geval zal het idelijke gedeelte van de weg reeds ge nikt kunnen worden en wordt de over belaste rijksweg 4 door Wassenaar min der druk De weg van Den Haag naar de Duitse •ens komt in 1957 gereed tot aan de rijksweg ArnhemApeldoorn. Volgend jaar wordt ook begonnen met aanleg van de brug over de Merwede De eerste drie vliegtuigen van de nieuwe Westduitse luchtmacht zijn gisteren van vliegveld bij München opgestegen. Vóór de start had de minister van lands verdediging, Blank, de kentekenen va Luftwaffe onthuld. Deze bestaan uit t „ijzeren kruis" met witte rand op de romp en de vleugels en een zwart- rood-gouden rechthoek op het richtings roer. Het „ijzeren kruis" lijkt veel op het kenteken van de Duitse militaire vlieg tuigen uit de eerste wereldoorlog. bij Gorinchem. In 1959 denkt men dez brug gereed te hebben. Dan zal ook de rijksweg 27, UtrechtGorinchemBreda, verbeterd moeten zijn. Vliegwezen De toepassing van straalmotoren in de burgerluchtvaart is op handen. Het is daarom nodig, dat de beveiligingsmidde len aan de steeds snellere vliegtuigen worden aangepast. Rekening wordt daar om gehouden met de aanschaf van een „longrange radar", waarmee de vliegbe wegingen in geheel Nederland kunnen worden waargenomen. Ook de radiohulp middelen voor de lange en korte afstand op Schiphol worden gemoderniseerd. De leden van het Koninklijk Huis en de regering krijgen de beschikking over een nieuw vliegtuig, nl. een Fokker Friendship, die twee en een half miljoen zal kosten. Op de begroting is een aan betalingsbedrag van een miljoen gulden uitgetrokken. Egypte klaagt bij Veiligheidsraad EGYPTE HEEFT nu ook de Veiligheidsraad verzocht om een spoedver gadering in verband met de kwestie Suez. „Enkele mogendheden, in het bijzonder Engeland en Frankrijk, brengen de internationale vrede en veiligheid in gevaar door hun optreden tegen Egypte", aldus de klacht. Dit verzoek zal vermoedelijk eveneens woensdag in behandeling worden ge nomen, wanneer de raad toch bijeenkomt op verzoek van Engeland Frankrijk. Na de besprekingen tussen president Nasser van Egypte, koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië en president Koealty van Syrië is een communiqué uitgegeven, waarin de drie Arabische leiders zeggen, elke houding van Egypte inzake de Suez- kwestie te steunen. Zij wijzen op Egyp- tes bereidheid tot een vreedzame oplos sing te komen, die zijn nationale belan gen beveiligt en overeenkomt met de be ginselen van de Verenigde Naties. Landen, die bjj dc kanaalvaart zijn be trokken, moeten volgens dit communiqué zich met Egypte verstaan, vrij van enige druk of eenzijdigheid. Dc conferentie Riad constateert met trots een hechte, verbrekcljjke Arabische solidariteit in de huidige kritieke omstandigheden. Menon in Londen De persoonlijke afgezant van pre Nehroe van India, Menon, die in Egypte uitvoerige gesprekken heeft gehad met Nasser, is nu in Londen, waar hij van onderhoud met Eden zal hebben. Daarna reist hij door naar New York oir daar te zijn tijdens de zitting van de Vei ligheidsraad, terwijl Eden met Selwyn Lloyd naar Parijs vertrekt. De Engels-Franse voorspelling is dal negen van de elf landen van de Veilig heidsraad hun steun zullen verlenen aan aak voor internationaal beheer van het Suez-kanaal. Het zijn Amerika, Engeland, Frankrijk, Australië, Iran, Nationalistisch Chi België. Cuba en Peru. Er tegen zullen zijn de Sowjetunie en Joegoslavië. Hun veto de weg openen voor bespreking de algemene vergadering der Verenigde Naties. Olie over land Naar in Parijs verluidt zal Frankrijk an de bevriende landen, die voor olie- ervoer van het Suez-kanaal gebruik en, een plan voorleggen voor -ansport door een pijpleiding van Perzische Golf naar de Midellandse Zee, ia Turkije. Eerst zou de pijpleiding moeten worden aangelegd van de Middellandse Zee de Rode Zee. uiteraard met vermijding Egyptisch grondgebied. De leiding door Israël moeten lopen of door Jor danië en Syrië dan wel de Libanon. De capaciteit zou 20 miljoen ton per jaar Een klein stationnetje, als eind punt van een klein lijntje, maar toch geven de N.S. het 't volle pond n.l. een prachtige fagade. Zo is het bij het Hofplein in Rotterdam, waar het lijntje over Pijnacker aankomt. moeten zijn, even groot als het verbruik van Frankrijk. Het tweede stadium van dit plan ziet in een buisleiding van de Perzische Golf door Saoedi-Arabië naar de Rode Zee daar aansluitend op de eerste lei ding. De transportkosten zouden hierdoor met de helft verminderen, maai leg van de pijpleidingen wordt geraamd op 5400 miljoen gulden. Negen cloden in liet verkeer Op de rijksweg bij Vlaardinge botste gisteravond een scooter tegen ee personenauto, die een andere auto pas seerde. De bestuurder van de scooter, de 28-jariige student Beumer uit Rotterdam, was op slag dood. De duo-passagier, de 22-jarige sudent C. H. Kruyder uit Vlis- singen werd zwaar gewond naar kenhuis vervoerd, waar hij kort komst overleed. In Amersfoort reed de zesjarige Frank Max voor zijn ouderlijk huls met zijn autoped tegen een vrachtwagen. Hij werd door het reohterwiel overreden er moest ernstig gewond in het ziekenhui: worden opgenomen, waar hij enkele urer later is overleden. Op de hoek Glashaven-Scheepmakers- aven te Rotterdam reed de 50- jarige O.V.B.-vakbondsbestuurder F. v; Bodegraven uit Rotterdam met zi bromfiets tegen een personenauto. Hij overleed ter plaatse. In Amsterdam overleed de 81-jarige K. Stofberg, die donderdag, toen hij wei- feenld de Hoofdweg in Amsterdam over stak door een personenauto werd aange- Op de Zutphenseweg in Zutphen werd gisteren de 60-jarige kantoorbe diende G. de Wit, die met zijn bromfiets .plotseling linksaf sloeg, door een militaire jeep aangereden. De man is korte tijd later overleden. De 31-jarige Dragt uit Broek (gem. Haskerland), die zwaar werd gewond, to enhij zaterdagavond met zijn bromfiets tegen enige fietsers opreed, is gisteren het ziekenhuis overleden. Op de weg NijmegenDen Bosch, in de bocht bij Grave, vloog een personen auto, bestuurd door een negentienjarige chauffeur, uit de bocht en sloeg over de kop. De achttienjarige mejuffrouw I. Koppenhage uit Arnhem was op slag dood, de chauffeur kwam met de schrik Op het kruispunt AardhuiswegAmers- foortseweg bij Amersfoort botste een icooter, bestuurd door de zestigjarige O. K. Reisdorf, die geen voorrang verleen de, tegen een motor. De scooterbestuur- op slag dood. zijn vrouw die achterop zat, de motorrijder en diens duo passagier werden gewond. Meer bewolking Een randstoring die zich aan de oost kust van Spanje ontwikkelt, gaat de komende 36 uur een bedreiging voor Deze storing verplaatst zich in noorde lijke richting en doet de regenkansen morgenmiddag en -avond weer toene men. De temperaturen zullen dan iets Het krachtige hogeluchtdrukgebied boven Rusland verplaatste zich in het afgelopen etmaal in de richting van de Zwarte Zee, terwijl tegelijkertijd een lagedrukgebied bij de Golf van Bis- caj/e langzaam naar het noorden trok. Het koudefront van de depressie, dat vanochtend Parijs bereikte dringt lang zaam naar het noorden en kan zich vanavond over de zuidelijke provincies en later over het gehele land uitbrei den, De zuidelijke wind zal vochtige lucht uit Frankrijk aanvoeren, doch re gen van enige betekenis is tijdens de frontpassage niet waarschijnlijk. Elk straaltje zonneschijn telt mee in deze wonderschone herfstdagen. Daarom genieten deze huismoeders, voor wie de kolen- en kachelzorgen al voor de deur staan, op de laatste boulevardstoel zo intens. Geheimzinnige moord bij Anjum Boerenknecht vond vers gedolven graf Tien kilometer ten noorden van Dok- kum, bjj het dorpje Anjum, is gister avond het lijk gevonden van de boeren arbeider Pieter Sjoerds Steegstra. De po litie, die reden heeft aan te nemen dat Steegstra is vermoord, heeft drie mensen gearresteerd. Gisteren viel het een boerenarbeider, die het land aan het ploegen was. op, dat een stuk grond was omgewoeld, 's Avonds tegen half negen stelde hij nogmaals een onderzoek in. Na #nig graven vond hij het lijk van de 40-jarige Steegstra, die ongehuwd was en alleen woonde. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die met de gerechtelijke autoriteiten uit Leeuwarden een. onderzoek, instelde. Men neemt aan dat de moord zaterdagavond is gepleegd. Reeds tegen middernacht konden arres taties worden verricht. Schade vliegtuigramp Eindhoven: f 150.000 De schade van de vliegramp te Eind hoven wordt geschat op 150.000 gulden, al dus deskundigen van de Babev, die de herstellingswerkzaamheden uitvoert. Men verwacht, dat nog deze week enige huizen weer kunnen worden betrokken pn dat. behoudens vroeg invallen van de vorst, alle huizen over vier a vijf maan- 'en weer geheel zijn hersteld. Er wordt naar gestreefd de mensen, die -i de officiersmess van de vliegbasis zijn ondergebracht, zo spoedig mogelijk aan passende woonruimte te helpen, indien noodzakelijk in pensions en hotels. De vuurtoren van Texel, die door het steeds knagende water werd bedreigd, is nu veilig. Men is than^ druk bezig de zee een halt toe te roepen door de aanleg van een zware dijk, die men in no vember hoopt te hebben voltooid. WEERBERICHT Minder zon Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht en morgen ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag vrij veel be wolking maar waarschijnlijk tot de avond droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 6.34—18.31 uur. Maan 22.0513.13 ur. Op 27 september laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1