arme Barcelona, de stad van het welvarende Spanje Krotten opgebouwd van losse stenen en conservenblikj es Geef niet te royaal als u emigreert weg STRAALJAGER BOORDE ZICH IN EINDHOVENS HUIZENBLOK Radiostation en krantenbureau door menigte verwoest Drie archeologen gedood door Jordaans vuur in Israël M\ANDAG 24 SEPTEMBER 1956 Geen stofje op de schoenen... (Van een onzer verslaggevers) T~VT JAAR verwachtte Spanje vier en een half miljoen toeristen, voornamelijk Fransen, zeer veel En gelsen, minder Italianen en Neder landers. Het aantal van deze laatsten stijgt ieder jaar opnieuw, vooral de visumkosten zijn verlaagd. Zij die eenmaal in Barcelona, Madrid of Andalucia zijn geweest, zullen on getwijfeld onder de bekoring zijn ge komen van dit charmante land, waai mogen we de reclamefolders gelo ven, zon, wijn, zang en dans een be langrijke plaats innemen. Ongetwijfeld zijn dit vier belangrijke componenten van het Spaanse leven, en menig toerist zal, vooral op de terugreis, hebben gewenst in dit land te wonen. Jongeren zullen wellicht hebben getracht hier een betrekking te vinden, dien hun dit gelukte, zijn afgeschrikt door de saüarissen, waarvan een Spanjaard met moeite, doch een West-Europeaan, een gemiddeld hoger levenspeil, onmoge lijk kan rondkomen. Want wie Spanje bezoekt, wordt getrof fen door de ontstellende armoede, waarin het overgrote deel van de bevolking leeft. Hoe meer men naar het zuiden komt, hoe armer men het heeft. De eerste grote Spaanse stad die binnenkomt, wanneer men over land Spanje bezoekt, is doorgaans Barcelona, de hoofdstad van Catalonië, een van de welvarendste delen van Spanje, met een nijvere bevolking, die zich geremd voelt door het centrale gouvernement in Ma drid. „Wij werken hier voor geheel Span je," zo zeggen de inwoners van Barcelo na. Separatistische tendenzen hebben hier altijd sterk geleefd, en ten tijde republiek genoot het gebied een zekere mate van onafhankelijkheid, die echter sinds het bewind van Franco weer onge daan is gemaakt. Trekpleister Barcelona, waarvan het aantal op twee miljoen wordt geschat, fungeert als trekpleister voor een groot deel Spanje. De arme boerenbevolking trekt uit het zuiden weg naar Barcelona, waar hogere lonen worden betaald dan elders. De prijzen zijn er echter ook hoger dan overal, en een groot deel van de nieuw aangekomenen vindt een betrekking, die hen weliswaar meer oplevert dan het werk dat zij in hun dorpje hadden, maar hun welvaartspeil slechts zeer weinig doet stijgen. Zü kunnen terechtkomen in de allerel lendigste krottensteden, die aan de rand van de stad liggen. Woningen zijn er op gebouwd uit los-opgestapelde stenen, af gedekt met deuren, de muren bestaan uit met aarde gevulde conservenblikken en de vloer Is vastgestampte aarde. Wanneer men de stad met de trein van Frankrijk uit binnenkomt, lette men eens op de stenen muur, vele kilometers lang, die het land schap aan het gezicht ontrekt. Op sommige gedeelten ziet men de armoedige daken van de krotten hierboven uitsteken. Hebben de nieuwkomenden meer ge luk. dan vinden zij voor veel geld een plaats in de huurkazernes in het oude stadsdeel rondom de haven, het Casco Antiguo, ongelooflijk pittoresk voor de toerist, maar een aanfluiting voor alüe moderne begrippen van hygiëne en wo ningbouw. De straatjes zijn vjer meter breed en de huizen gemiddeld vijf ver diepingen hoog. Mocht hier ooit een glimpje zonlicht binnenvallen, dan wordt het nog tegengehouden door het wasgoed, dat aan de voorzijde van de huizen hangt te drogen. Liften ontbreken vrijwel algemeen, en de bewoners van de huizen die nog niet zijn voorzien van waterleiding, moeten het water in stenen kruiken halen van de openbare pompen in hun omgeving. In winkeltjes, ter grootte van enkele vierkante meters, hebben ambachtslieden hun werkplaatsen ingericht, zijn strijke- rijen gevestigd en wordt houtskool ver kocht Deze winkeltjes zijn tot laat in de avond geopend, maar sluiten het t ken en de Spanjaard siësta houdt. Om vijf uur komt het leven weer op gang, vullen de straten en boulevards zich met druk pratende en flanerende mensen, en her krijgt het stadsbeeld zijn fleurig aanzien M mpia 1 De limpiabota's, de schoenpoetsers, be ginnen met hernieuwde moed de caféter rassen af te schuimen, op zoek naar een man die niet langer met bestofte schoe nen wenst te lopen. Er zijn er geweldig veel in Barcelona Doorgaans in het zwart, het schoenpoets kistje beslagen met koperen spijkertjes in de hand, een rieten krukje waarop zij zelf gaan zitten onder de arm, hun komst kenbaar makend door de kreet' ..Limpia". Iedere schoenpoetser werkt in zijn eigen stadsdeel vaak bij een uitgang van de metro, waar de klanten een krant open. Die sluiten pas tegen één, twee maar de Spanjaarden die dan nog naar bed willen, kunnen altijd nog terecht op de ramblas, de grote wandelboule vards die van de Puerta de 'la Paz. met he standbeeld van Columbus aan de haven, naar het Plaza Cataluna lopen, en het oud» stadsdeel in twee helften verdelen. Voor acht uur kan men hier een stoel tj* huren voor een halve peseta, ongeveei vijf cent, en kijken naar de voorbijgangers of zijn krantje lezen. Vóór het avond eten, tegen acht uur. is het zeer druk. Heli families lopen even over de ramblas, pra ten wat met vrienden over het komende stierengevecht of de voetbalwedstrijd, die spannend belooft te worden en gaan daar- Tegen half één. wanneer de laatste stelling van de bioscoop uitgaat, beleven de ramblas een nieuwe druktegolf. Daar na wordt het geleidelijk stiller, doch de gehele nacht zijn er mensen. In de eerste plaats degenen die een halve peseta de gehele nacht op hen, althans voor dit doel weinig geschikte stoel, blijven slapen (nog afgezien hen. die kennelijk deze halve peseta niet kunnen missen en een krant uitspreiden op een van de stenen banken, die verder op zijn geplaatst en waarvoor niets be hoeft te worden betaald. Voor zovi geen ruzie maken of luidruchtig zijn, laat de politie hen met rust. Voorts zijn er, die geen zin hebben te gaan slapen en wat blijven praten, zoaüs zij misschien al de gehele avond voo De Calle del Conde del Asalto een der nauwe en drukke straten in de oude stad die de RamblaA verbindt met de bredere boule vards van de buitenwijken, ge zellig om in te wandelen en te winkelen, maar naar stedebouw kundig e opvattingen niet ideale woongelegenheid. de lezend, pratend met vrienden of kijkend naar de voorbijgangers, zich laten be handelen. Er zijn vastgestelde tarieven en is men vreemdeling, dan krijgt men een kaart onder de neus, waarop het bedrag, variërend van drie tot zes peseta's, staat aangegeven. De Spanjaard stelt kennelijk veel prijs op net-gepoetste schoenen. Jongens van veertien, vijftien jaar, een leeftijd waarop een Nederlandse jongen zich doorgaans weinig gelegen laat liggen aan de toe stand van zijn schoenen, laten zich door een limpiabota, die ook kleine reparaties verricht, behandelen. Kapperssalons heb ben hun eigen schoenpoetser en op de grote boulevards staan hokjes, waarin de limpiabota's zetelen. Er bestaat een anekdote van een Span jaard, die 's ochtends in de omgeving van zijn woning brood gaat kopen. Hij wandelt genoeglijk naar huis, het brood onder zijn arm, tot hij ziet dat er een stofje op zijn schoen zit. Hij bukt zich, legt het brood op de grond om het stofje van zijn schoen Er zijn in Barcelona ontzaglijk veel schoenwinkels, „calzados", waarin zomer schoenen in zwart-wit. grijs-wit. groen en bruin voor naar Nederlandse begrippen betrekkelijk lage prijzen (zestien tot twin tig gulden) zijn uitgestald. bars blijven 's middags Dronken autodieven verongelukt Twee dronken autodieven, de 21-jarige schippersknecht J. J. Sohroers en de 23- jarige G. K., beiden uit Dlemen, dde in de nacht van zaterdag op zondag met igrote snelheid over de rijksweg Amster damHet Gooi reden, botsten bij een kruispunt in Naarden tegen een sta pel tegels. De auto sloeg over de kop, schuurde zeventig meter met opengereten zijikant over de weg en vloog in brand S., die uit de wagen werd geslingerd ia kort na aankomst in het ziekenhuis aan een schedelbasisfractuur overleden. K., die door passerende automobilisten uit, het brandende wrak kon worden gehaald.' is met een zware hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. plaatsbewijzenbureau voor de voetbalwed- strijden of stierengevechten hebben ge daan. Speciaal voor hen is een boeken- er krantenstalletje 'de gehele nacht geopend en verkopen vrouwen flesjes bier of per ziken. Komt tegen drie. vier uur de ge meentereiniging de boulevards schoon spuiten, dan leggen zij hun voeten wel op een andere stoel. Tegen vijf uur gaat dan weer aan het einde van de ramblas. bij het standbeeld van Columbus, een kiosk achtige bar met terras open, waar zij voor drie peseta's een kop warme es- presso-koffie kunnen drinken. Espresso heeft Spanje veroverd. Er is geen bar, hoe klein ook, of men kan er ..café solo" drinken. Op het terras krijgt men er doorgaans een karaf water bij, die zo koel is, dat het glas aan de buitenkant beslaat. Pindadrankje Nog een ander drankje heeft in Barce lona opgang gemaakt, horchata de chufa. Kleine aardnootjes, die vooral in de om geving van Valencia groeien, worden in het water geworpen. Na enige tijd zwel len de nootjes op. Dan worden zij geperst; het aftreksel wordt vermengd met melk en koud geserveerd. De café's die horchata serveren, kondi gen dit speciaal aan. Ook is deze drank voor luttele bedragen, een „vaso" voor één peseta, een „doble" voor 1,75 peseta, een „tangue" voor vier en een „litre" voor zes peseta's te verkrijgen aan wagentjes, te vergelijken met onze ijskarretjes. In de echte horchata-winkeltjes, waar de drank ter plaatse wordt bereid, (wat gaarne geneigd is u te laten zien) •dt de drank bewaard in fraaie koperen ketels. De modernere hebben hiervoor 'n speciaal apparaat, dat de drank uit een! ijsgekoelde ruimte naar boven pompt. Met pot en pan naar Australië (Vervolg van pag. 1) De eerste woning die werd geraakt, was gleegen aan de Zeelsterstraat. Vai dit huis werd een groot stuk uit het dak weggeslagen. De straaljager boorde zich daarna in de daken van de naastgelegen woningen, waarbij de stukken over de achtertuintjes heen doorschoten tegen een aantal hul zen aan de Bergen op Zoomstraat. Een stroom van vuur vloeide over de getrof fen stadswijk. Aan de Zeelsterstraat stond het pand 166 in lichte laaie. De machinist J. Beu- mer rende aan de achterkant het huis uit en vond een vierjarig Jongetje, dat in teil zat te baden, vrijwel ongedeerd. Drie andere woningen aan deze straat warer min of meer ernstig beschadigd. Aan de Bergen op Zoomstraat brand den vier huizen. De heer Kortooms. die bezig was geweest met het schoonmaken van zijn bromfiets, was getroffen door een brokstuk en moet op slag dood zijn geweest. Twee andere huizen werden beschadigd. In een ervan was de straal motor terecht gekomen. Dit huis moest ontruimd worden omdat de motor door de slaapkamervloer dreigde te zakken. Onmiddellijk na de ramp werd een grootscheepse hulpactie georganiseerd. De brandweer van Eindhoven en die van de vliegbasis Eindhoven verrichtten het blussingsWerk. Ambulances, gemeentelij- n militaire, reden af en aan. In to taal werden negen gewonden in zieken huizen opgenomen. Veertien anderen konden na verbonden te zijn, naar huis terugkeren. Militaire hulp COMMIGEN HUNNER hadden evenwel geen onderdak meer. Dertig k veer tig bewoners van getroffen woningen werden tijdelijk ondergebracht in de of ficiersmess op de vliegbasis Eindhoven in het Beatrixkamp van de Kon. Luchtmacht. Daar werden zij gisteren bezocht door de chef luchtmachtstaf, lüitenant-gene- raal-waarnemer A. Baretta en mevrouw Baretta. De generaal bezocht ook de na bestaanden van de twee doden. Zaterdag avond was minister Staf al op het terrein van de ramp gearriveerd om zich op de hoogte te stellen. Ook de commandanten van de bases Volkel en Eindhoven gingen naar de ge troffen wijk, evenals de schadecommls- saris van het ministerie van oorlog. De opruiminsgwerkzaamheden werden zondag voortgezet. Het herstelwerk zal grotendeels door de Babov worden richt. Dit is de rijksinstantie, belast het onderhoud van vliegvelden. Met de Eindhovense dienst van sociale zaken ii een regeling getroffen om voor de dak lozen in de eerste behoeften Bijna tien jaar Bijna tien jaar In de reeks ongelukken met straal jagers is dit wat zijn gevolgen be treft een van de ergste in ons land. Echter nimmer overtroffen is de ramp op 7 oktober 1946 in Apel doorn toen daar een militair^ schroef jager (Firefly) bij een stunt van de vlieger afgleed en op de Chr. HBS neerstortte. Hierbij kwamen toen 21 leerlingen, de vlieger en diens moeder om het leven. Koelhuis afgebrand In Broek op Langendijk is gisteren een groot koelhuis van de fa Gebr. Klaster- boer geheel door brand verwoest. Oor- :aak is waarschijnlijk het ontstaan van broei in het aanwezige isolatiemateriaal, vlas en mot. correspondent in Australië, Leo 't Hart) over de emigrant, wanneer hij in het andere land is, zioh beklaagt; meestal ten onrechte. Want hij maak te zich voorstellingen, welke niet met de werkelijkheid in overeenstemming bleken te zijn. Doch er zijn ook vele twijfelvra gen, welke geen klaar antwoord ont vangen en soms tot verkeerde con clusies en onaangename ervaringen leiden. Hetgeen ook vaak het geval is met het „have en goed" van de emigrant. Er zijn bij de pas gearriveerde emigran ten daaromtrent vele klachten. Ze zitten In de kampen, zouden graag iets extra'! willen koken, doch hebben potten en pan nen, primus of petroleumtoestel, in de grote kisten gepakt, indien ze althans reeds in Nederland dat alles aan buren en kennissen ten geschenke hebben ge- „Wat stom dat ik die dingen niet heb meegenomen", is een heel vaak gehoord zelfverwijt van de emigrant. Men doet maar al te gemakkelijk stand van veel, dat men hier zo bitter nodig heeft of opnieuw zich a schaffen. Nu ja, het is natuurlijk wat overdreven om te adviseren „alles" mee te doch in het algemeen is er weinig emigrant hier niet kan gebruiken. Men verkoopt „thuis" z'n hebben en houden weinig of niets, om te erv vijf weken later in dit land tegen goed geld veel daarvan opnieuw moet worde, aangeschaft. Men geeft bijv. een elektrisch strijk- zer weg, om dan In Australië zich ver te beklagen. Hetzelfde doet men i sche scheerapparaten. Men neemt zo vaak het royale standpunt in: „In Australië l^)- wel nieuw", vergetend, dat hei vooral in de eerste tijden financieel dik wijls heel akelig gesteld is en ieder pound meetelt, afgezien van het gemis der goe deren reeds dadelijk in het kamp. Wat men nodig heeft Uiteraard is het voor iemand die nog ;een kennis maakte met het kampiev leel moeilijk uit te maken wat men daar beslist nodig heeft. Behalve het reeds be- iproken strijkijzer cn broodrooster, kan nen er heel goed serviesgoed en kookgerei gebruiken; een vrouw heeft veel gemak bij haar was van een teil. Hoewel Austra lië in het algemeen een mild klimaat be zit, is het zeer gewenst flink wat wollen- winterkleding mee te nemen naar de kampen. Hetzelfde geldt voor enkele wol len dekens, die niet alleen vaak een wel kome aanvulling vormen voor de drie kampdekens, doch vooral gedurende dik wijls nachtelijke en langdurige treinreizen prettig zijn. In kampen zijn ook rubber laarzen of in elk geval stevige schoenen de voeten van alle leden van het Opstand in La Paz I T71ER DODEN, onder wie drie politieagenten, 25 gewonden, een totaal A anl nmct van Orflnip verwoest radiostation, een brand in het gebouw van het dagblad La J i Nacion en de afkondiging van de staat van beleg in de gehele staat Bolivia en Vail Oldebarnevelt zi^n het resuItaat van een plotseling uitgebroken opstand in de hoofdstad La Paz, waar zaterdagmiddag een volksmenigte om brood begon te schreeuwen. gezin noodzakelijk en hierbij aansluitend, voldoende regenkleding. Dit alles wat betreft de „eerste levens behoeften"; de goederen welke men dus heeft mee te nemen in de handbagage, omdat de kisten meestal ergens in Mel bourne of Sydney opgeslagen blijven, totdat men een min of meer definitieve verblijfplaats heeft gevonden. Want in de kampen heeft men heus geen ruimte om de inhoud van de kisten kwijt te raken, zodat men het soms vele maanden zonder de begeerde goederen in de kist, heeft te stellen. Slechts heel zelden kan worden toegestaan om in een opslagplaats iets uit een kist te halen, niet alleen vanwege onbereikbaarheid van de kist, doch ook omdat de douanen niet zo erg toeschiete lijk zijn. En ook om die reden zal de vak- het beste doen z'n gereedschap bjj de hand te houden. If'af men thins laat Het is lastiger te vertellen wat men ,thi)is" kan laten want per slot van reke ning kan men eigenlijk hier alles gebrui- van hetgeen men in Nederland bezit. Doch er zijn goederen, die het de emigrant lastig kunnen .maken, hetgeen bijvoorbeeld met ameublementen het geval is. Vaak be zorgen die meegenomen ameublementen narigheden en soms ook hoge opslagkos- jm niet te gewagen van haar bescha digingen. Men heeft bovendien in Australië in het algemeen minder ameublementen nodig, .vaaraan men in Nederland gewend is. De situatie verandert, indien men tevoren weet dat er een flink huis meteen be schikbaar is, doch gewoonlijk zwerven de emigranten van kamp tot kamp, of komen n best in een garage of andere tijde lijke verblijfplaats, waar men hard met de ruimte heeft te woekeren. Indien men echter iets in Nederland achter wil laten wel, dan is dat in de eerste plaats wel het meublement. Een weinig anders is het gesteld met vloerkleden enz. hoewel in dit land men het heel spoedig buiten die kan stellen en heel vaak mooi gewreven houten vloeren aantreft, die met al die gelijk- loerse woningen en tuinen, minder zorg anwege modder en stof geven en het onderhoud vergemakkelijken. Het bedstro Men verwacht, dat de Johan van Olde barnevelt van de Stoomvaart Mij Neder land op 16 oktober in Amsterdam zal aan komen. Het schip zal vermoedelijk op 26 september in Kaapstad arriveren. De Oranje van de Mij Nederland is donder dagavond uit Port Said vertrokken. Zij •dt 29 september 's morgens vroeg in Amsterdam verwacht. Rock 'n roll. De Groningse politie heeft zaterdagavond een grote groep jongelui, i een uitvoering van het Dutch Swing College Rock 'n roll-end door de stad trok, uiteengejaagd. In de concertzaal de Har monie, was enige schade aangericht. Aanvankelijk beperkten de ongeregeld heden zich tot opstootjes in de binnen stad, waartegen de politie nauwelijks op trad. Toen echter een aanval werd geor ganiseerd op het politiebureau ontketende zich een strijd, waaraan leger en politie deelnamen. De betogers trokken verder naar het radiostation bureau Vijf doden in verkeer Op de Horsterdijk bij Tienray reed gisteravond een personenauto, bestuurd door M. uit Tienray, tegen een boom. Een het redactie-1 medeinzittende S„ eveneens uit Tienray, het regeringsgezinde dagblad kwam om het leven. De bestuurder kwam La Naoion, die in brand gestoken Eerst na enige uren kon de rust her steld worden. In politieke kringen werden verscheidene arrestaties verricht de eohrik vrij. Amsterdam stak de 61-jarige J. Wintersho ven-Den Hartog zaterdagavond het rijwielpad langs de Haarlemmerweg over. Zij werd door bromfietser aangereden en is gisteren in het ziekenhuis overleden. Lunschoten (gem. Heeswijk) zaterdagmiddag de burgemeester Maarn, mr. G. A. W. C. baron van Hemert tot Dirigshof, met zijn auto tegen boom, toen hij moest uitwijken voor kind dat plotseling de weg overstak. Hij is gewond in het ziekenhuis opgenomen, In Giethoorn viel de 46-jarige luidspreker» de,beider H slagter van een paard en uiteenzettingen konden volgen jgen, toen het paard plotseling aanti Plotseling ratelde geweervuur. De con- Hij kwam met zijn hoofd op de stenen ernstige toestand in het zie- r z(j door middel r J^RIE ARCHEOLOGEN zUn gisteren gedood door het vuur uit Jordaanse machinegeweren, terwijl zij op Israëlisch, gressisten vluchtten tussen de puinhopen reent gebied ,e„ „«nr.ie maakt,». De nrnhno- Jn he( yan ioopgravMli da, k(mhuls »pg„»men. logen woonden een congres by In Jeruza- nog dateert uit de Arabisch-Israëlischej Bij het passeren van hten de watertoren van de oorlog van 1946 achter een stro-pers nederzetting Ramat Rachel, vanwaar men] Mevrouw Chaya Ram (53) en de archi- èen prachtig uitzicht heeft itect Jacob Pinkerfeld v historische plaats personen hadden de toren beklommen zeshonderd schaarden zich om de voet, Ongeveer honderd itroffen Zeventien personen werden ge wond. Eén van hen i6 later bezweken. Nog geen kilometer verder bevindt zich êen post van de VN.-waarnemers direct op onderzoek uitgingen. Zij stelden vast, dat er van Israëlische zijde geen enkele aanleiding was gegeven tot het in cident Van Jordaanse zijde werd medegedeeld, dat een soldaat een aanval van krank zinnigheid had gekregen en in het wilde weg op de menigte aan de overzijde de grens was gaan schieten. Ooggetuigen echter verklaarden, dat er met twee chinegeweren gevuurd werd. trekkei een dorskast gekoppeld, kwam vanmorgen in j Til burg de 68-jarige bromfietser den dodelijk ge- Priems uit die stad De bestuurder van dit voertuig, een 21 -jarige schippersknecht, kwam om het leven toen hij naar buiten geslingerd werd en zijn vriend kreeg een zware hersen schudding, nadat de auto zeven tig meter over de straat had ge schuurd. Beide inzittenden, enigszins verhit door alcohol, hadden de wagen in Diemen ge stolen en sloegen bij Naarden over de kop. e vallen. Hij overleed ter plaatse. In T w e 11 o overleed de 59-jarige brom fietser W. Storm, vrijwel onmiddellijk, nadat hij bij het oversteken door een per sonenauto werd aangereden. Zaterdagmiddag is in Amersfoort de driejarige G. Haandrikman met zijn driewieler onder een autobus gekomen. Hij was op slag dood. Vragen over erkenning installateursbedrijf Het liberale Eerste-Kameflid prof. A. N. Molenaar heeft aan de minister de staatssecretaris van economische zaken gevraagd, of voor het waterfitters-, gas fitters- en/of elektrotechnisch install 8' teursbedrijf een vestdgkigsbeslult oj grond van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 is tot stand gekomen, en zo ja, of de minister en de staatssecretaris het dan Juist achten dat andere instanties, met gas-, waterleiding- en elektriciteits bedrijven, daarnaast eisen van erkenning stellen en bij niet voldoen aan die *i uitvoering van werken door he- die sneller hel bezit zijn van een vezjunning, N»"»»» k™ .r niet door beze bedrijven zijn ..er-lda,rnt.de dë ^rzeek kend onmogel^ maken. Itische pijn. Een uitzondering zou gemaakt kunnen worden voor bed en beddegoed, waarbij evenwel volledige slaapkamer-ameuble- nten uit de boze zijn. Men moet er evenwel rekening mee houden, dat Invoer van stromatrassen in Australië absoluut verboden is van wege mogelijke ziekten in het stro ver borgen. Alle anderen soorten bedden en matrassen kunnen rustig worden mee- Een goed advies Is, om lnplaats van gewone ledikanten, opklapbedden mee te brengen, die in ruimtenood uitkomst brengen. Dergelijke bedden zijn in Australië heel moeilijk te bekomen; men ge bruikt veelal de zgn. „slaapbanken" die echter zeer kostbaar zijn. Omtrent de elektrische apparaten zij nog vermeld, dat in Australië een 240 Volt-systeem geldt, dat echter voor onze 220 Volt Nederlandse apparaten geen be zwaren oplevert. Voor de emigranten uit Den Haag, waar 120 Volt wordt gebruikt, is het echter noodzakelijk hun elektrische apparaten te laten ombouwen. Wie een radiotoestel bezit, brenge dat mee; in de kampen is het vaak reeds een troost voor emigranten! En een elektrisch kacheltje is in de wintertijd in een kamp een aan genaam bezit. Ten slotte nog iets omtrent diploma en getuigschriften. Vanwege de Neder landse emigratiedienst in Australië werd mij medegedeeld, dat heel vaak ernstige moeilijkheden worden ondervonden, door dat emigranten onvoldoende zorg hebben besteed aan voornoemde papieren. Ja. men bezit wel de nodige vertalin gen. doch daarmee is niet voldaan aan de Australische eisen. Voor vaklieden is het n.l. noodzake lijk te vermelden hoeveel leerjaren men heeft doorgemaakt, wil men hier niet volledig als leerling worden aan gemerkt. Zo men weet gelden In Aus tralië voor de meeste vakken vijf leer jaren; hierbij mogen dan de ambachts- sehooljaren worden meegeteld. Het gebeurde dezer dagen dat een jong vakman met een getuigschrift kwam aan dragen, waarin z'n Nederlandse werk gever had vermeld dat betrokkene „tot volle tevredenheid" vijf jaar bij hem had gewerkt. „Ik zal erin zetten dat je een volledig vakman bent, dan krijg je meteen het volle loon", had de werkgever zeer hulpvaardig gezegd, doch had nagelaten te vermelden hoeveel leerjaren waren vervuld. Reultaat was. dat de Vakbond weigerde een vakverklaring af te geven, hetgeen de man ernstig dupeerde. Ondanks het feit dat arbeidsbureaus en andere instanties beter inlichtingen geven of zouden kunnen geven, is het toch merk waardig hoe slecht de meeste emigranten oorbereid; het is de praktijk hier welke een en ander duidelijk in het licht stelt. Men hoort óók hier nog allerlei vra gen stellen of men dit en dat kan ver krijgen; er is in Australië praktisch niets dat ontbreekt; geen Smyrna wol of Sche- veningse haring. Maar het is begrijpelijk dat de aspirant-emigrant zich geen indruk 'en van hetgeen hij aan deze zijde van de wereldbol zal aantreffen, zodat hij zonder „betweterij" hierover zijn informaties moet ontvangen. Welke hierbij aan de hand van dè prak tijk in Australië bescheiden zij ver schaft. (advertentie) Stijf en Stram? Nu hier - dèn daar? Neem Kruschen - en Uw pjjnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daar van. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed itromen. Onzuiverheden daarin vergunning seen kans meer, want ze worden "otuurlijke weg afgevoerd. En Uw rheuma-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5