Jlieuwc £cihscl)e (ümirant Mevrouw Bouman vlucht per vliegtuig naar Nederland 16." Indonesiërs verleenden haar medewerking bij vertrek TEDDY MANTELTJES Drie Cyprioten opgehangen IN PARIJSWEL BAKKEN, MAAR GEEN BROOD VERKOPEN Atoomschepen gevaar voor de zeeën Conferentie van Londen doktert aan coöperatie AKKOORD K.L.M-OOSTDUITSE LUFTHANSA IS „WRAAK" Televisie zal de Olymp. Spelen boycotten VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: f 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SUntfMticlj U shebleoen "myn hert ia tcg^enspoet Zevenendertigste jaargang No 10761 Egypte heeft leger met Migs en Stalin-tanks ZIE PAGINA 5 Grond te heet onder de voeten jl/TEVROUW MIEKE BOUMAN, de verdedigster van de heer Schmidt J-'A voor het landgerecht te Djakarta, is hedenmorgen half zeven plaatse lijke tijd op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta aan boord van het lijn- toestel van de K.L.M. met bestemming Amsterdam gegaan. De betrokken autoriteiten hadden haar vertrek geheim gehouden. Slechts enkele ambtenaren van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoordi- deden haar uitgeleide. Een aantal rechercheurs hield een oogje in het zeil. iuw Bouman had haar beide Siamese llevelingskatten bij zich. Haar vertrek volgde vier dagen na de bestorming in het gerechtsgebouw te Dja karta, waar een woedende menigte haar trachtte te grijpen. De Indonesische auto riteiten hadden voorzorgsmaatregelen ge- Iroffen om een vlot vertrek te verzekeren. Te onveilig i In een onderhoud met de correspondent van A.N.P. even voor haar vertrek, zeide mevrouw Bouman, dat haar vrienden en Kederlandse ambtenaren haar al maan- Advertentie). Zojuist ontvangen EEN PRACHT COLLECTIE wit, bleu en beige, vanaf HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 HERENSTRAAT 9 Midza bonnen voor onze cliënten REIS WIEGJES TE HUUR den geleden hadden aangeraden te trekken, maar zü wilde blijven om haar werk zo lang mogelijk voort te zetten. Thans echter gaat zij heen omdat zij toch niets meer voor haar cliënt kan doen, behalve de uitspraak van de rechter al te wachten, ook omdat het nu wel duide lijk is, dat haar veiligheid niet langer gewaarborgd wordt. Tot deze slotsom was zij gekomen na dat de autoriteiten haar hadden aange raden toevlucht te zoeken in de Neder landse vertegenwoordiging. Als zij nog langer bleef zou zij slechts de politie en autoriteiten tot last zijn. Voor de menigte, die haar in het rechtsgebouw had aange vallen had zij slechts minachting. Zij op hoofd en schouder geslagen voor- jen Nederlands journalist er in slaag de de aandadht van haar aanvallers af te menigte werd aangevoerd door de Drie jonge Griekse Cyprioten zijn van- Dacht op de binnenplaats van de gevange nis van Nicosia gehangen, i het Griekse volkslied zongen. De naam van de beul is zorgvuldig ge- peim gehouden en bovendien verliet hij tnmiddellijk na de executie per vliegtuig et eiland. Vandaag bleven de winkels op Cyprus [esloten. Er verschenen slechts twee urkse kranten. De rouwstaking duurt foort. Prijsopdrijvingswet opnieuw van kracht Bij de Tweedé Kamer is een wetsont werp ingediend tot hernieuwe inwerking helling van de Prijsopdrijvings- en Ham- iterwet 1939. Volgens een K.B. van 30 augustus vorig Jaar trad de wet opnieuw in werking tot tl september van dit jaar. De regering icht verlenging, ter verwezenlijking van de tot nu toe gevolgde politiek van prijs- Itabilisatie noodzakelijk om te kunnen op treden in die gevallen, waarin niet-ge- fechtvaardigde prijsverhoging plaats kroongetuige Manoppo, die april de betogingen tegen de Nederlandse advocaat mr. A. C. van Empel geleid had. Gisterochtend heeft zij nog in de Tjipi- nang-gevangenis een bezoek gebracht aar de heer Schmidt, die ziich kennelijk zor gen maakte voor haar veiligheid. Zij heeft de gehele ochtend met hem gepraat vertelde dat na drie jaren gevangenschap zijn geest ongebroken is. Rust Op de vraag waarnaar zjj het meest verlangt, zeide zü„Lang en rustig sla- Sedert maandag heeft zü gewoond in de ambtswoning van de laatste Nederlandse hoge commissaris mr. W. F. L. graaf Bylandt. Haar eigen woning werd door de politie bewaakt ter voorkoming van Indonesië kan zaak niet aan Volgens Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers te Djakarta heeft de Indonesische regering verklaard niet in staat te zijn de volledige ver zekering te geven, dat er zich 15 ok tober, wanneer de rechter uitspraak zal doen inzake de heer Schmidt, geen herhaling zal voordoen van de onge regeldheden van maandag, aldus Ass. Press. Deze witte baby-kameel is nu het eigendom van de Nederlandse jeugd. Het dier is een geschenk van de Pakistaanse jeugd aan de Nederlandse als dank voor de melk, die Nederland destijds aan Pakistan schonk. De kameel zal binnenkort worden gevolgd door een baby-olifant. Beide dieren zijn ondergebracht in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg. De kabinetsformatie Vroeg mr Burger respijt? (Van onze parlementsredactie) Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities meldden heeft H.M. de Koningin gistermiddag op paleis Soestdijk de fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr. J. A. W. Burger, ontvangen. Het is be kend, dat de heer Burger onmiddellijk na het mislukken van de informatiepoging- De Gaay Fortman genoemd werd als één van de meest serieuze kandidaten voor het (in)formateurschap. Omtrent de aard van het gesprek op Soestdijk, is echter niets bekend geworden. Ook het commu niqué waarin officieel melding werd ge maakt van het bezoek, bevatte geen na dere toelichting. Dit gaf aanleiding tot allerlei speculaties: aan mr. Burger zou een „geheime" opdracht zijn verstrekt, mr. Burger zou een opdracht hebben ge weigerd, mr. Burger zou gaan optreden als reconstructeur van het oude kabinet enz. Het meest gerechtvaardigd leek gister avond wel de vooronderstelling, dat de socialistische fractievoorzitter aan H.M. de Koningin bedenktijd heeft gevraagd al vorens een informatieve opdracht te aan vaarden (resp. een formatieve opdracht in beraad te nemen). Het kabinet der Koningin deelde heden morgen mee, dat de Koningin vandaag prof. mr. C. W. van der Pot heeft ont vangen. Prof. Van der Pot is een van d< meest vooraanstaande staatsrechtsge leerden van ons land. Hij is oud-hoog leraar aan de universiteit van Groningen en staat vooral bekend als auteur van het standaardwerk „Handboek van het Neder landse staatsrecht", dat reeds zijn vijfde druk beleefde. Het ligt voor de hand, dat prof. Van der Pot aan de Koningin staats rechterlijk advies heeft verstrekt. De re den waarom hij niet reeds maandag, tege lijk met de vier andere staatsrechtelijke adviseurs (t.w. de heren Beel, Donner, Kranenburg en Oud) werd ontvangen, is niet bekend. Prof. Van der Pot, die voor de oorlog o.m. zitting had in de Leidse gemeente raad voor de Vrijzinnig Democratische Bond, is thans de P.v.d.A.-richting toe gedaan. Gouverneur „West-Irian" De Indonesische minister van binnen landse zaken Sunarjo en de minister van voorlichting Sudibjo zijn heden naar Ti- dore vertrokken ter installatie van de sultan, Zainal Abidin Sjah, als gouver neur van de Indonesische provincie West Irian, die Nederlands Nieuw-Guinea be nevens enige eilanden van de Molukken moet omvatten. Zelfs glazenwassers kunnen bij het zien van deze foto wel eens last van hoogtevrees krijgen. En toch moet ook de staart van de nieuwe B-52, een Stratofort van de Amerikaanse luchtmacht, op zijn tijd gelapt en gezeemd wor den. De magirus-ladder van de brandweer moet te leen worden gevraagd om bij het topje van de staart tkunnen komen. DE STATUTEN van de coöperatie van gebruikers van het Suezkanaal zijn gisteren het onderwerp geweest op de bijeenkomst van de achttien landen in Londen. Twaalf landen hebben zich achter het geamendeerde plan van de Grote Drie geschaard, waaronder Nederland. Pakistan heeft ge weigerd toe te treden tot de coöperatie. Zweden, Denemarken en Iran wen sen eerst met hun regeringen te overleggen en hebben zich uitgesproken voor onverwijld voorleggen van de kwestie aan de V.N. Japan en Ethiopië hebben hun mening voorbehouden. De verbruikersvereniging twee weken in werking moei Echter is men het nog niet ee de Premier Guy Mollet, leraar Engels in zijn voor-politiek leven, heeft uitgevon den: Coöperatieve Association of Suez- canal Users. Dc afkorfing wordt dan Cascu. Maar in het Frans lijkt dat erg veel op een tamelijk platte uitdrukking, die zoveel als „pest" betekent. Sommige landen voelden wel wat voor de afkor ting Casu, maar de clossicii denken dan onmiddellijk aan Casus belli, oftewel „oor zaak voor oorlog", wat -nu ook niet be paald eunstig is. Maar dat is alles niet de belangrijkste zijde van het Suezprobleem. Allereerst is er de vraag of de vereniging, onder welke naam dan ook, zal kunnen werken. De Zweedse minister Osten Unden heeft zijn teleurstelling uitgesproken, dat men niet onmiddellijk het Suezprobleem aan de Verenigde Naties voorlegt. De vaart om de Kaap is voor de Scandinavische landen zeer bezwaarlijk. De vereniging der gebruikers zal minstens de mogelijk heden open moeten houden voor een nieuw gesprek met Egypte. Over de tech nische samenstelling van de coöperatie is nog weinig bekend. De besprekingen ge- Het standpunt van Bonn (Van onze correspondent) BONN, 20 september. DE OVEREENKOMST, die de K.L.M. maandag jl. in Oost-Berlijn heeft getekend met de Sowjetzonale luchtvaartmaatschappij, die ook werkt onder de naam van „Deutsche Lufthansa", waarbij beide partijen elkander hebben benoemd tot algemeen verkoopagente in hun respectieve landen, heeft in de Westduitse Bondsrepubliek een sterke reactie veroorzaakt. In West-Duitsland is men nu eenmaal altijd scherp bedacht op alles, 'wat zweemt naar een mogelijke „erkenning" van de Oostduitse „Demokratische Volksrepubliek" en haar staats-organisaties, in dit geval het staatslucht- vaartbedrijf, waarvan de zoon van Oostduitslands staatshoofd Pieck presi dent-directeur is. De grote betekenis van de tussen de K.L.M. en de „Lufthansa-Ost" gesloten overeenkomst, ligt vooral in het feit dat reizigers uit Oost-Duitsland aldus sluiting krjjgen op het ruim 250.000 kilo meter lange luchtnet van de K.L.M. de verste uithoeken van de wereld, bij thans aan de West-Duitse officiële „Deutsche Lufthan: internationale verbindingen geheel wordt voorbijgegaan. Anderzijds zal de K.L.M. het burger luchtbedrijf der Oostzone passagiers uit De Parijse bakkers hebben de ovens weer opgestookt, ma weigeren de knappende stokbroden de toonbank te brengen. Daarvoor moet de prefectuur dan maar zorgen. Gisteren hebben de bakkers vergaderd de Salie Wagram, waar het zeker heet was als voor de om m het hardst dat MI IS oJHBjiS hun leiders schreeuwden terug, dat Dr p-ayram waarschuwt tegen dit ge-..Deutsche Lufthansa" dragen en die bei- het volk moesten denken, dat zon- 1 Vaarj om(jat hij verwacht dat omstreeksde beweren de rechtsopvolgster der 1970 de meeste zeeschepen met atoom-oorlogse Duitse luchtvaartmaatschappij te motoren zullen zijn uitgerust. Over 00-1 zijn. geveer drie jaar zal al een Amerikaans: oe positie van de Westduitse „Luft- atoomvrachtsohip zee kiezen. hansa" is internationaal nu vrijwel gere- Dr. Fayram verwacht dan zeven schip-1 geld, nadat de Bondsrepubllkeinse rege- breuken per jaar, waarvan enige bij de j ring met vrywei alle landen die daarvoor kust, wat een gevaarlijke radio~acbi.vi.teit |n aanmerking kwamen óp reciprociteit gebaseerde luchtvaartverdragen heeft af gesloten. Indien het Amerikaanse ertsschip Pelagia, dat een week geleden bij de poolcirkel in een vliegende storm vergijig, een atoommotor zou hebben gehad, was het voorlopig gedaan ge weest met de Noorse sardinevisserij. Met dit sprekende voorbeeld heeft de Amerikaanse atoomgeleerde dr. Ri chard Fayram weer gewezen op het1 westelijke landen aanbrengen. Door gevaar van het uitrusten van schepen de scheiding van Duitsland is de burger met atoommotoren. I luchtvaart naar, van en boven het voor- malige Duitse rijk een nog .veel meei Bij aanvaringen of zinken zullen naar jjoor 'politiek beïnvloede aangelegenheid le waarschijnlijkheid dc afschermplatcrtjan zy jn andere landen al is. Dit wordt: ind de atoommotoren het begeven. Een j nog verder in de hand gewerkt door de is. Ze schreeuw- I grote hoeveelheid radio-activiteit kanomstandigheid, dat er zelfs twee maat- staken wilden,-zich dan gemakkelijk verspreiden. schappijen zijn die dezelfde der brood niet leven kan. De Fransman toch eet geen soep zonder »n knappend brok stokbrood, hij ontbijt iet het allerverste croissant en doopt graag een brokje brood in zijn glas wijn xn de bistro. Broodgebrek heeft eens geleid tot de re volutionaire opmars naar Versailles en broodgebrek kan de gemoederen wel eens verhitten, dat de bakkers de volkswoe de te verduren zouden krijgen. Dus be sloot een kleine meerderheid dan maar te bakken. Ook gingen weer 80 winkels Open. maar 800 werden gevorderd, toen gisteren hun deuren dichtbleven. De Seine-prefectuur moet nu maar zor gen, dat het brood verdeeld wordt. De re gering heeft bekend gemaakt, dat 15.000 kilo brood onder de behoeftigen en ouden van dagen van Parijs verdeeld zal wor- kan veroorzaken. Uitbreiding bij B. V. D. i Voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst is op de begroting van binnenlandse zaken voor 1957 6.777.700 aangevraagd teger 5.500.000 in 1956. Uitbreiding van de per soneelsformatie is hiervan onder meer de oorzaak. Al is 't prinsje nu nog klein... Charles 1 onthoofd werd. Herbert Morrison, voor in bijna elke kront popu- malig Labour-minister lair. Door woord en we- van buitenlandse zaken, well ti derwoord wordt menige was een van de eersten. Hitler brandende kwestie uit- die reageerde. Hij mop- r)p puttend behandeld en lukt perde: Welke rol Crom- het niet uit de impase te well ook moge hebben ge komen. dan nog kan de speeld in de geschiedenis te stellen' en hij besloot zijn filippica met Crom- vergelijken met pennestrijd als plezierige hersengymnas tiek de schrijvers en le zers genoegen bezorgen. In Engeland is men heel sterk in ingezonden stuk ken. Op het ogenblik gaat het om een zaak, die al lerminst urgent lijkt, maar toch heeft een me neer Isaac Foot, lid van de Privy Council en voor zitter van het Cromwell- genootschap een storm ontketen 1 van dit land, hij is zeker niet bekend als „Koning Een andere heer, W. J. Charles, Bmls-Hur.t die kre hopelijk pas jaren, als koning zal moe ten dragen. „Wij willen geen Char les III", aldus Foot. van ..Missch'en mag ik Oliver tels va i prins II voostellen, als wel- zich Oliver II zc licht meer verkieslijk". De i Olive Engeland regeerde, Cromwell, de purit lord-protc-ctor, die het land heerste, als h\j dc troon bestijgt". Iemand uit Sommerset brieste in een ingezonden stuk: „dat Fooi De eerwaarde heer Arthur N Morely kwam daar tegenop en schreef: „Ofschoon ik er geen be hoefte can heo, dat de hertog van Cornwall bij zijn troonsbestijging zijn naam verandert, moet ik toch zeggen, dat het niet te pas komt, Cromwell een moordenaar zoals Hitler en Statin te noe- De ruzie lijJc t wel wat voorbarig. Boven dien heeft prins Char les genoeg eigen na men om uit 'e kiezen, want hij heet niet alleen Charles, maar ook nog Philip, Arthur en George. Toen ae koningii Edinburgh, hem de Charles gaven, kon- Charles) den tal van mensen die noemen, keuze niet bewonderen. 't Grapjiigtte commentaar werd geleverd door prin ses Margaret, die zei: „Ik vuurde cck een Hij schreef: „Ik heb nog belachelijker voorstel ge- haar gsm gal, de hertog het koninklijk of „de a zullen 1 Charley' In 1957 f142 miljoen voor eigen woning De uitkeringen ingevolge de Premie- en bijdrageregeling Woningbouw 1953 in het besluit Bevordering Eigen Woning- bezit worden voor 1957 geraamd op 142 miljoen gulden. De gemiddelde premie per woning is daarbij op 4300 gesteld. Verwacht wordt, dat in 1957 in totaal 21.000 eigen woningen voor een jaarlijkse bijdra ge in aanmerking zullen komen. De extra premie op grond van het Besluit Bevor dering Eigen Woningbezit kan worden ge steld op gemiddeld 1250 per woning. Verwacht wordt, dat in 1957 6000 woningen voor deze extra premie in aanmerking zullen komen. Voor bijdragen aan bejaar denwoningen is 300.000 uitgetrokken, aldus de thans verschenen begroting voor wederopbouw en volkshuisvesting vooi 1957. In deze begroting is een miljoen gulden uitgetrokken voor uitgaven, die verband houden met het stimuleren van de ont wikkeling van het bouwwezen. Deze post is 600.000 hoger geraamd dan vorig jaar, aldus de memorie van toelichting, een in tensivering en verbreding van deze research en een uitdragen van de ver worven resultaten vereist worden. Voor krotopi-uiming en sanering is een half miljoen uitgetrokken. De regering verwacht blijkens de memorie, dat naar mate het woningtekort toeneemt meer zal worden gedaan voor de opruiming van krotten. Treinaanslag Deli Opstandelingen op Sumatra hebben een goederentrein tot ontsporing gebracht op het baanvak Tebing Tinggi—Medan bij Teloek Mengkoedoe van de Delispoorwek door de baan op te breken. De locomotief en 39 wagens kantelden om en de machi nist benevens twee passagiers kwam om het leven. De rails zijn versperd. Thans gaat het nog om de gunsten van de Oostzonale „Lufthansa", die in groot te, capaciteit en reputatie overigens door haar Westelijke naamgenote sinds lang is overtroffen. Ook wanneer het bestaan van de Oostduitse „Demokratische Volks republiek" vrijwel alleen nog maar wordt elrkend door de satellietlanden, dan de existentie van de weliswaar veel kleinere en weinig betekenende „Lufthansa-Ost" toch niet worden ontkend. (Zie vervolg pag. 7) Men verwacht echter, dat vandaag de conferentie van Londen ten einde komt en er dan een uiteenzetting van de plan nen wordt gegeven. Televisie-organisaties van Groot-Bri- tannië. Verenigde Staten, Canada, Europa en Australië hebben bekenxj gemaakt dat zij de Olympische zomerspelen te Mel bourne zullen boycotten. Deze beslissing werd genomen omdat het Australische olympisch comité een contante betaling eist voor het recht om de spelen te fil- Intussen wordt uit Aix les Bains nader vernomen dat deze kwestie een punt van de agenda uitmaakt van de conferentie, waarop Europese televisie-organisaties zijn vertegenwoordigd, waaronder de Nederlandse televisiestichting. DUIZEND MAN VOEREN OUDERDOMSWET UIT Duizend ambtenaren zullen nodig zijn om de uitvoering van de Wet Algemene Ouderdomsvoorziening in goede banen te leiden. Voor het jaar 1957, de aanloop periode, zal nog met achthonderd kun nen worden volstaan. Van deze achthon derd kan de belastingdienst er 550 uit eigen gelederen leveren door centralisa tie van werkzaamheden en modernisering van, het vervoer. De overige 550 zullen moeten worden aangetrokken. Met hen zal de totale personeelssterkte van de be lastingdienst worden gebracht op 17.866. Voor een wereldreis 46 documenten nodig De internationale vereniging voor lucht vervoer heeft besloten tot een campagne tegen <fé bureaucratie, welke het inter nationale luchtvervoer belemmert. Een niesie van de vereniging heeft meege deeld, dat een vlucht rond de wereld in de toeristenklasse, welke in New York begint en eindigt, 1374 dollar kost, maar voor al de vereiste passen en permits moet men nog 147 dollar neertellen. In totaal heeft men 46 documenten nodig! Arts van Eisenhower spreekt in Leiden De zeventigjarige Paul D. White, hart specialist van Eisenhower, die met zijn echtgenote een reis door verschillende Europese landen maakt, is gistermiddag op Schiphol gearriveerd. Dr. White zal in ons land een Leidse vriend opzoeken en jn de universiteit te Leiden een rede houden over hartope- Hij is thans vijf weken op reis door Europa en verbleef ook enkele dagen in Moskou. Hij heeft daar contact gezocht met Russische artsen. Vier Russische medici hebben zijn invitatie aangenomen binnenkort naar de Verenigde Staten te komen. In Stockholm heeft de Ameri kaanse medicus een congres van hart specialisten bijgewoond. HET WEER IN EUROPA De lijfarts van Eisenhowerdr. Paul Wight en echtgenote met het hoofd van de geneeskundige dienst van de K.L.M., dr. Slot boom, op Schiphol. Rusland krijgt grootste onderzeevloot Rusland is bezig de grootste onderzee- vloot ter wereld te bouwen, aldus heeft een groep van zes deskundigen, verbon den aan de NAVO, meegedeeld. Men verklaarde voor gedelegeerden, die de 45ste jaarlijkse conventie van het Amerikaanse genootschap voor haven autoriteiten bijwoonden, dat de Russi sche arbeiders elke twee weken drie nieuwe onderzeeërs voltooien. De vloot bevat naar schatting Ihans 400 duikboten. Vrij warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig veran dering in temperatuur. Aan vankelijk zwakke, later matige jidelijke richtingen. (Opgemaakt MODERNE HANDGEWEVEN TAFELKLEDEN 140 x 170 J 44." BULTHUIS BOTERMARKT 23 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1