maar gld dit is Uw apparaat kans Uw oude te vervangen Zes uren debat over de Chr. Ref. Church Nederlandse amateurs verloren weer van Duitsland (4-1) nieuwe leidsche courant 7 Chr. Geref. synode Contact met deze kerk bestendigd (Van een onzer verslaggevers) EEN MOEILIJKE SITUATIE is in de Chr. Geref. Kerken ontstaan met betrekking tot de Christian Reformed Churches in Canada en de Ver enigde Staten. Met deze kerken onderhouden de Chr. Geref. Kerken geen correspondentie, maar wel bestaat er een wederzijds contact. Correspon dentie wordt alleen onderhouden met kerken, die een gelijke confessie hebben. Met de Chr. Ref. Churches is dit niet het geval, want zij aan vaardden in 1908 de leer, welke de Gereformeerde Kerken ten onzent in 1905 aanvaardden. Chr. Ref. Het ligt in de aard van de term con tact, dat kerken, die in deze verhouding tot elkaar staan, eikaars predikanten niet beroepen. De Chr. Ref. Churches deden dit echter in de afgelopen drie jaar herhaaldelijk bij predikanten van de Chr.a Geref Kerken, en vele van deze beroepen werden aangenomen. Bijna zes uur lang heeft de Chr. Geref. synode te Apeldoorn gisteren gesproken over de te volgen gedragslijn ten aanzien van deze predikanten en de Chr. Ref. Churches in het algeme> sekerheden over de aard van deze ker ken kwamen evenwel ter synode naai voren. Het stond nl. voor vele synodele den niet vast. of de leer van 1908 er nog wel wordt gehandhaafd. Deze leden wen sten derhalve een milde houding aan t« Met betrekking tot de/e materie waren drie instructies bij de synode ingediend: een van de particuliere synode van hel vesten, waarin wordt gevraagd, te on derzoeken of het gewenst is, her genoem de contact te bestendiger p.s. van het oosten, waa vraagd, dat de synode me Churches in contact treedt ziek in te stellen naar de bereidheid tot interekking van de betwiste '.eeruitspra ken, ten einde daarna te kunnen komen tot een mogelijke correspondentie, en ten slotte een instructie van de p.s. van het zuiden, waarin er op wordt aangedrongen te besluiten, dat Chr. Geref. predikanten geen beroep nara een buitenlandse kerk, waarmee geen correspondentie is aan gegaan, in overweging mogen nemen, en, als ze een dergelijk beroep toch aane- men, terstond ophouden predikant der Chr. Geref. Kerken Contact gehandhaafd Bij dit laatste kwam ter sprake artikel 5 sub. b van de kerkorde, welke door de synode in 1953 aldus was gewijzigd, dat predikanten die een beroep aannemen van een buitenlandse kerk, waarmee de Chr. Geref. Kerken niet in correspon dentie staan, nog ten hoogste zes weken hun ambt in de Chr. Geref Kerken mo gen uitoefenen. De p.s. van het zuiden meende, dat zodoende met twee maten wordt gemeten, want Chr. Geref. predi kanten, die een beroep aannemen naar bijv. de Geref. Kerken in Nederland, houden terstond na overweging van dit beroep op. predikant in niekerken te zijn. Én naar de mening van de p.s. van het zuiden bestaat er geen leerverschil tus sen de Gereformeerde Kerken hier en de Chr. Ref. Churches aan de overzijde van de oceaan, daarom wenste de p.s., dat t.a.v. beide keraken eenzelfde hou ding wordt aangenomen, Na een langdurig debat aanvaardde de synode een zestal conclusies. Zo werd besloten, niet in te gaan op het voorstel om het contact met de Chr Ref. Church te verbreken, als oordeel van de synode uit te spreken, dat het beroepen van pred: kanten der Chr. Geref. Kerken door de Chr. Ref. Churches in strijd is met he' in 1950 aangegane contact, en de tot hier toe onbevredigende correspondentie be treffende deze zaak opnieuw ter hand te nemen. Voorts zal men zich met de Chr. Ref. Church in verbinding stellen om een Juiste uitspraak te krijgen over de be- teknis van „1908". Met 26 tegen 22 stemmen besloot de synode art. 5 sub b van de D.K.O. te hand haven, omdat dit artikel niet alleen doelt op de verhouding tot de Chr. Ref Church, maar ook op die tot andere buitenlandse kerken. Aan dit besluit werd toegevoegd: „de synode spreekt uit, dat het niet ge oorloofd is. uit artikel 5 sub b af te lel den, dat predikanten onzer kerken rech- Chr. Ref. Chur- Andere kerken Ten aan zien van de Old en Free Christian Reformed Churches in Canada en de Ver. Staten werd besloten, aan beide kerken een brief te zenden met de hartelijke opwekking, de eenheid te zoe ken, waar immers geen verschil in be- lhdenis aanwezig is. De synode besloot voorts in corres pondentie te treden met de Reformed Church of Australia en The Reformed Church of New Zealand. Jeugdbonden B NIEUWE STEDEN RONDOM LONDEN SSüS/Y DE OPPERVLAKTE VAN LONDEN OP WEST- NEDERLAND GELEGD. Zr ROLLAND LONDEN Aan het eind van de vergadering het is niet vóór 16 oktober dat de synode weer bijeenkomt werd besproken het rapport van deputaten voor contact met de jeugdbonden. Deputaten waren niet b'jzonder optimistisch gestemd: „De be langstelling voor het verenigingswerk vermindert bij de jeugd, maar ook bij de ouders en de ouderen. J.V. en M.V. trek ken niet meer. De kerk is de greep op de jeugd voor een belangrijk deel kwijt. Toch moet worden geconstateerd, dat in onze kerken door de jeugd geluisterd wil worden als men haar maar De synode keurde het beleid putaten goed. Geref zendingsbond (in Herv. Kerk) vergaderde In het Gebouw voor Christelijk-Sociale Belangen te Utrecht is de' Gereformeerde Zendingsbond in jaarvergadering bijeen geweest. Ds. A. Meiiers van Utrecht, voor zitter van de G.Z.B., opende de vergade ring. Niet alleen in deze openingswoor den, maar ook tijdens de jaarverslager kwam tot uitdrukking dat, nu het pio niersstadium voorbij is. de Toradia-kerk steeds meer zelfstandig gemaakt dient te; worden. Niet in de laatste plaats, omdat het denkbaar is dat de zending op een "egeven moment volledig geweerd zal worden uit Indonesië Uit het jaarverslag van de director, ds ■J. de Lange, bleek dat, dankzij de leden werfactie. 1012 nieuwe leden ingeschre ven werden sinds september 1955. Nu be draagt het totaal aantal leden 35 000. Ook bij de jeugd krijgt de G.7. B. door voor lichtingsavonden meer bekendheid Tot nieuwe hoofdbestuursleden werden gekozen: ds. K. v. d. Pol te Veenendaal ds. D. J. van Dyk te Nieuwerkcrk aan de IJssel, ds. S. van Dorp te Zeist, ds. L. Blok te Capelle aan de IJssel. ds. J C. Stelwagen te Hlllegersberg en ds. P. Bouw te Ridderkerk. In de middagvergadering sprak dr. H van der Veen te Oegstgeest. taalgeleerd" van het Nederlands Bijbelgenootschap over: De nrediking over leven en dood onder de Zuid-Toradia's. De heidense Toradja is niet bevreesd sterven, omdat hij, als niet-chri: ?en zondebesef heeft. De christelijke prediking ging eerst langs de Toradja's heen. Toen zij zich echter aangesproken voelden door de pre- :ing van het evangelie, dat hen be- jdde van voorouder en godenvri ;een ze ook een ander besef over le- dood. Nu weet de christen-Toradja de dood als vijand, die is door Christus. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 10 september. Geslaagd voor het doet. ex scheikunde de heren H. M. Greven (cum laude), M. S. Brouwer en U. Verstrijden (cum laude). allen te Leiden. Kand cx L wis- cn natuurkunde de heer E. Barendsen te Lelden. Kand. cx F wis- en natuurkunde de heren J. P. Potter en P. Luijk, beiden te Den Haag. NIJMEGEN. 20 september. Geslaagd voor doet. Duits: H. J. O. Grimmelt. Nijmegen en mejuffrouw L. C. J. Wery. Nijmegen Kand. Duits: mejuffrouw P M. H. B. R. Bak- Zelfs dit goedkope apparaat is technisch beter. Gevolg: zachter scheren en het mesje gaat langer mee. Dit apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes voor maar 1 gulden Nederlander voorzitter luchtvaartconferentie Op de derde I.C.A.O.-conferentie over luchtvaartnavigatie in Montreal is N. Schipper, hoofdingenieur A van de af deling luchtvaartinspectie van de rijks luchtvaartdienst en hoofd van de Neder landse delegatie, gekozen tot voorzitter van de conferentie. Op dezë ongeveer vijf weken durende conferentie zullen de bestaande eisen van luchtwaardigheid worden besproken en zal een programma van de toekomstige werkzaamheden van de organisatie wor den opgesteld. Voorts zullen de voor- en nadelen van „achteruitvliegen" (met de in de vliegrichting) voor passagiers den onderzocht alsmede de verlich- van vliegtuigen. AMSTERDAM G.U.. 20 s. en J. Kobes. IJmi PROMOTIES G.U., 20 septe Goudappel; D. Is Nederland, mag grote problemen hebben, omdat het gebied in de rand stad Holland overbevolkt is, 't kaar tje laat zien, dat Londen er nog slech ter aan toe is. In het gebied, dat op hec onderste gedeelte zwart is, wonen in Neder land ongeveer 4 miljoen mensen, maar op de zelfde oppervlakte moet Londen er 8,5 miljoen huisvesten. Daarom worden acht dorpen rond Londen nu uitgebouwd tot steden van aanvankelijk 60 000 inwoners. In 1965 zullen deze steden gereed zijn en zul len een aantal Londense bedrijven overgeheveld worden naar de satel lietsteden. Daardoor zal het vervoersprobleem, dat Londen thans kwelt, ook minder groot worden. Op het ogenblik reizen dagelijks een miljoen mensen naar en van hun werk, iets wat het verkeer nauwelijks meer verwerken kan. Krachtige aanpak in Nieiiw-Guiiiea By de voortschrüdende economische ontwikkeling van Nederlands Nieuw Guinea zal biyvend aandacht worden be steed aan een zo volledig mogeiyke in schakeling van de Nieuw-Guineër in werkzaamheden, zyn ontwikkeling in ciaal-culturele zin zal in nauw verband len gezien met de economische heffing van het rijksdeel, aldus de me morie van toelichting op de begroting van overzeese rijksdelen. Nederlands Nieuw-Guinea behoort tot de minst ontwikkelde gebieden In de we reld en daarom zal bijzonder hard ge werkt worden aan de economische ont wikkeling. Zo zullen de agrarische werk zaamheden worden uitgebreid en ver sterkt. Aan de opzet van nieuwe econo mische projecten, de streckontwikkelings- plannen en de uitbreiding van lucht- cn zeeverbindingen wordt byzondere aan dacht besteed. Meer dan voorheen worden de mogc- ■ykheden onderzocht voor de mynbouw- kundige ontwikkeling van Nieuw-Guinca. Voor de directie Nieuw-Guinea wordt f 60,5 miljoen uitgetrokken. Weekstaat ISed. Bank Dure voorschotten gestegen Bij de opmerkeiyke verandering op de verkorte balans der Nederlandsche Bank van 17 dezer was' een stijging der dure 3% rentende voorschotten van f 118.6 miljoen tot f 261.2 min., waarmede de vanken haar saldi van f 431.5 min. tot f 565.3 min. versterkten in verband met de vereffening op de 22ste. De goudvoor raad steeg f 3 min. tot f 3229 8 min. door cmzetting van convertibele valuta. De deviezenreserve daalde echter met f 34 min. tot f 1018.5 min, zodat goud en devie zen samen beliepen f 4248,3 min. en het dekkingspercentage daalde verder van 76,30 tot 68,90. De bankbiljettenomloop kromp in van f 3960,7 min. tot f 3911,6 min., terwijl het saldo der schatkist door belastingontvangsten versterkt werd van r 239,6 min. tot f 261,1 min. Nadat slechts voor f 1,2 min. aan schatkistpapier was geplaatst, heeft de agent van de schat kist de afgifte gestaakt, daar het Rijk ueer ruimer middelen kan betrekken uit belastingen. Van afgifte door de Ned. Bank is niets gebleken. Geldmarkt zeer krap. De notering van \Vi is nominaal, daar er geen geld is te krijgen. PARIJSE BAKKERS IN STAKING Vandaag zullen de Parijzenaars hun tokbrood moeten missen. De bakkers hebben een staking geproclameerd regering te dwingen de prijsverhoging goed te keuren. Toen het stakingsbesluit gisteren viel sloten vele bakkers onmid dellijk hun winkels, wat de huismoeders voor nieuwe problemen stelde nu groen ten, fruit en aardappelen ook al reeds enige dagen nauwelijks meer te krijgen zijn. De prefectuur van de Seine heeft gekondigd, dat alle bakkers die gesloten blijven de kans lopen, dat hun bedrijven gevorderd zullen worden. Dan zou het personeel door de staat worden overge nomen en de winst in staatskas vloeien. In de provincie bakken militaire koks in scholen en kazernes reeds gedurende drie dagen het brood voor de bevolking. Als kanalisatie een feit wordt NEDERLAND MOET WAKEN TEGEN VLAGDISCRIMINATIË OP MOEZEL Nederland zal er scherp op moeten toezien, dat bij het totstandkomen van de Moezelkanalisatie geen vlag- discriminatie noch enige andere be lemmering aan de vrije Rijnscheep vaart zal worden opgelegd. Het Moe zelgebied hoort onder het in de Akte van Mannheim genoemde Rijngebied. Gezien de Duitse opvattingen over vrije Rijnvaart zal het dus zaak zijn liet Nederlands belang bij de nieuwe verbinding, zowel voor wat de zee havens als wat de internationale Rijnvloot betreft, van stonde af aan te bewaken. Dit concludeerde de heer L. Galavazi, gedelegeerd lid van de raad van bestuur de Nieuwe Rijiwaartmaat6chappy tij dens een bijeenkomst van het Ned. Ver- De heer Galavazii gaf een overzicht van de bestaande plannen tot kanalisering van de Moezel tussen Thionville en Koblenz, .nskiitend op het te verbreden stuk naar Metz. Of met de kanalisatie thans haast :al worden gemaakt is een open vraag. Het kanaal zou aanzienlyke besparing' betekenen voor de vrachtkosten der myi industriegebieden van Lotharingen, het Saargebied en Luxemburg. Het is duideiyk, dat de kosten van aanleg rhoud niet geheel verhaald zullen kunnen worden op de gebruikers van het Van de Duitse spoorwegen is heftig •o test tegen de kanalisatie vernomen. Men stelt, dat de tegenwoordige capaci teit het vervoer uit de industriegebieden tot 1965 zal aankunnen en dat uitbreiding met 80 tot 160 percent van het ve: mogen der spoorwegen mogelijk zad zijn. De algemene klacht i6 eahter, dat het spoorwegvervoer te duur is. De drie ge noemde gebieden produceren 70 procent van het ijzer. 12 percent van de kolen en 31 percent van het 6taal in de K.S.G. Luxemburg zou een overslaghaven aan het kanaal kunnen krijgen. Uit België worden de laatste tijd geen protesten meer vernomen tegen de kanaalplannen. Het gerucht gaat, dat de Fransen, die thans veel per spoor via Antwerpen ver laden, bepaalde toezeggingen over aandeel in de Moezelvaart ten behoeve deze haven hebben gedaan, ït is een Nederlands belang, aldus de heer Galavazi, de vrije vaart zonder enige discriminatie by de Rijnoeverstaten ;n bepleiten. Nederland koestert zich in de vreugde van de zonnige herfstda gen. Heel de natuur vertoont nu een pracht, waardoor de regen- narigheid al weer vergeten is. Wie even kan, doet er goed aan er op uit te trekken om van de bos sen, de heide, de duinen en het strand te genieten en zo wat zon- ne-reserve voor de komende win ter op te doen. Maar met wat vin dingrijkheid is ook thuis wel te profiteren van de zonnegloed. Een vensterbank, een paar kussens en dan maar lekker luieren Geen revanche in Bocholt Het Nederlandse amateurelftal is ook in Bocholt niet opgewassen gebleken tegen de technisch beter geschoolde Duitse amateurs, al konden deze de produktiviteit niet oog opvoeren als in Hengelo. Met de stand 4—1 mogen de Nederlanders niet ontevreden zyn. Want de Duitse voorhoede, wederom snel en agressief, heeft tal van kansen ongebruikt gelaten. Bovendien was Wetzel in ons doel betrouwbaarder dan Koers in Hengelo. De Manritsdoelman had weliswaar by twee doelpunten schuld, doch daar tegenover staair er verscheidene uitstekende reddingen. Deze actieve en zich voortreffeiyk opstellende Wetzel was een van de weinige lichtpunten by de Nederlanders. Een ander lichtpunt was de Zeeburglaspeler Van Ham. Vermoedelijk nog met de schrik in de benen van de debacle van Hengelo (3-8) hadden de Nederlanders besloten, met een versterkte verdediging te spelen. Van Ham werd naast stopper Blom opgesteld en rechtsbinnen Fabels opereerde door gaans in teruggetrokken positie. Inder daad slaagde men er in. voor de rust de Duitse aanvallen te stuiten. De voorhoe de was in deze periode op zichzelf aan gewezen. Een enkele poging van de Lei- denaar Verhoeven of de UVV-er Bakker leverde wel eens gevaar op, maar De Kreek was een beetje bang voor de stoere Duitse verdediging. De Duitsers, die voor rust vrijwel voort durend in de aanval waren, konden ech ter niet het produktieve spel ontwikke len zoals in Hengelo. Van Bruggen hield de gevaarlijke Habig verdienstelijk en Braak assisteerde Claus naar behoren, want deze werd nog al eens door de snelle rechtsbuiten Bruells gepasseerd. Van Ham stopte bekwaam de lekken en zo kon het aantal Duitse kansen beoerkt blijven. Van Gaans kreeg zelfs een prachtige kans. toen de back Jaeger miste en hij alleen voor de doelman kwam. Door uit lopen wist de Duitse doelman het schot te weren en de toestormende Verhoeven schoot daarna hard tegen de bovenlat Doch in de 25e minuut, toen Wetzel een voorzet van Bruells weg wilde stompen, sloeg hij de bal tegen de toelopende Schaefer en via diens hoofd sprong de bal in het doel (10. Meer doelpunten konden, door de schitterend stand hou dende Nederlandse verdediging, worden voorkomen. Ineenstorting Soldaat weigerde brood te snijden Gisteren stond de 20-jarige dienst plichtig soldaat M. O. uit 's-Gravenzandc voor de Krygsraad te velde te Den Haag terecht. Op 23 juni had verdachte, als hospitaal soldaat in het legerkamp te Naarden. btj het lossen van munitie gedetacheerd, aan een bevel van zyn luitenant P. R. Batema geen gehoor gegeven. Door het gebrek aan personeel werd hem namelijk verzocht het brood voor de lossende soldaten te snijden. O. bleef ech ter op zijn post en verklaarde in functie te zijn als hospitaalsoldaat en niet als broodsnijder. Vanmorgen verschenen als getuigen de luitenant Batema, wiens gehcjgvu mei op alle punten even sterk was, kapitein Hartveld, die een bemiddelende rol had gespeeld en ophelderingen moest geven over het feit of er bij de opleiding tot hospitaalsoldaat ook nadrukkelijk ver meld staat „Een hospitaalsoldaat mag het broodsnijmes niet hanteren"! De auditeur militair luitenant-kolonel mr. W. J. Smits vroeg wegens het niet opvolgen van een bevel twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. Nagel, vermeldde de uitstekende staat van dienst van verdach te, wees op diens eenzame positie te Naarden als nieuweling en vroeg vrij- De uitspraak luidde conform de eis verdachte ging in hoger beroep en za voor het Hoog militair gerechtshof schijnen. Bar-daneing in Valkenburg door brand verwoe3t Dinsdagmiddag brak brand uit ln casino-dancing aan de Jan Dekkerstraat ln Valkenburg, waarby de danszaal, de bar en een magazyn met goederen geheel ln vlammen opgingen. De schade wordt ge schat op honderdduizend a honderdtwin tigduizend galden. Het vuur ontstond in de danszaal het houten gebouw, waar de ramen door de hitte sprongen, sloeg de brand snel over. Enorme rookwolken waren verre zichtbaar. Russische helikopter bij Spitsbergen neergestort Aan de westkust van Spitsbergen Is gistermiddag een Russische helikopter neergestort, toen het toestel probeerde op het ys te landen. De helikopter moest vyf Russische geleerden ophalen, die daar vorige week door een ysbreker voor het doen van waarnemingen waren afgezet. Men verkeert nog in het onzekere om trent het lot van de bemanning van he' Men had al versoheidene malen ver geefs geprobeerd de vijf geleerden op te .ïalen Telkens mislukte dit door het rende door de Nederlandse verdediging heen en schoot de bal fraai langs de te Iaat vallende Nederlandse doelman Wet zel (2—0). Schwall, de rechtshaf van de Duit sers, rukte later tot vlak bij de Neder landse docimond op en speelde de bal over de handen van Van Wetzel heen in het doel (3—0). Dank zij Van Ham kon de doelpunten- machine worden stopgezet. De Neder landers konden de balans langzaam in wenwicht brengen doordat de voorhoe- Ie energieker aanpakte. Jammer was het, dat de Nederlanders zelfs met de 30 achterstand bleven volharden in het ver dedigende systeem. Onze landgenoten n blijkbaar bang voor de schotvaar digheid van de tegenstanders. Een kort offensief van Nederland leverde drie hoekschoppen achter elkaar op. zonder resultaat overigens. Daarna vielen de Duitsers weer aan en zij konden de stand door Schaefer op 40 brengen. Nederland zette nu eindeiyk alles op de aanval en Bakker kon de bal uit een pass Van Ham naar Verhoeven zenden die met een prachtig schot deze aanval frondde (4—1). Nederland bleef nog eni ge tijd forceren doch in de voorhoede cerd te individueel gespeeld, zodat de Juitse verdediging de aanvallen rustig ;on afslaan. EUv Ameling kreeg eerste prijs op het vocalistenconcours Op het Internationaal Vocalistencon- ours te Den Bosch zijn de prijzen als volgt behaald. Eerste prijs, bassen: Ladislav Mraz, Praag, tweede prys: Guenther Wilhelms, Münster. Voor de alten werden geen prij- uitgereikt. Tenoren: tweede prijs: George David Galliver uit Banstead, En- land. Sopranen: eerste prijs cum laude: Elly Ameling, Rotterdam; eerste prijs: Halina Lukomska, Warschau; eerste prijs: Edna Graham, Londen. Tot de beste zanger van het gehele incours werd uitgeroepen Ladislav Mraz, die daarvoor de culturele penning van de gemeente 's-Hertogenbosch krijgt De jury stond onder voorzitterschap van Hein Jordans uit 's-Hertogenbosch en be stond verder uit de dames Jo Vincent, Elizabeth Höngen, Annie Woud, Manus Willemsen. Frans Andrée en Frans Vroons. Fannv Heemskerk had succes in Engeland Onze nationale schaakkampioene, mevr. .Fenny Heemskerk, nam gisteren in het Engelse plaatsje Paigton (Devonshire) deel aan een internationaal schaaktoer- i. Haar tegenstandsters waren de ti- telhoudster van West-Duitsland, mej. F. Hinder, de vroegere Engelse kampioene, Bruce en mej. Dalton (Engeland). Onze landgenote speelde tweemaal remi- tegen haar Duitse rivale. Zij won en verloor eenmaal van mevr. Bruce en ver sloeg mej. Dalton beide malen. Tegen de Engelse deelneemsters boekte mej. Rin- der precies dezelfde resultaten. De eind stand was: 1 en 2 Fenny Heemskerk en t'. Rinder, 4 punten, 3 mevr. Bruce, punt en 4 mej. Dalton punt Géén ongerustheid over olie en benzine Het ministerie van economische zaken te Den Haag heeft verklaard, dat er niet minste reden tot ongerustheid bestaat aanzien van de voorraden en aan- :rmogeiykheden van benzine en olie ln verband met het geschil om het Suez- kanaal. Men heeft het niet nodig geoor deeld speciale maatregelen voor het ge- /an moeiiykheden voor te bereiden. In dit geval zullen eventuele maatregelen worden gebaseerd op de toestand van dat ïenbllk. Tot de maatregelen die zouden' kunnen worden genomen wanneer niet direct van noodtoestand sprake is. behoort het beperken van autorijden van particulie- :n op zondag. Men vreest echter sterke oppositie van de Horecafbedrijven tegen een dergelijke maatregel, daar vele bedrijven juist 's zon dags drukke zaken doen. Een rijverbod op zondag wordt hier als een ramp ge- Tegenmaatregelen KLM ontstemd over concurrentie V.S. T~)E plaatsvervangend president-direc- LJ teur van de K.L.M., de heer L. H. Slotemakers, heeft op het Jaariykse con gres van de International Air Transport Association In Edinburgh, Engeland, ver klaard, dat de Europese luchtvaartmaat- sohappyen „zo genoeg hebben van de wU- ze, waarop de Amerikaanse maatschap- pyen haar pogen terug te dringen, dat zy mogelijk terug zullen slaan". De Europese bedrijven kunnen dit doen door de frequentie van de Amerikaanse vluchten naar Europa te verminderen, zo zeide hij. Italië heeft reeds het aantal landingen van de Transworld Airlines en de Pan American Airlines beperkt. Terwijl de Verenigde Staten nog in 1944 het principe van vrijheid ln de lucht voorstonden, zijn zij thans overgeschakeld naar het protectionisme, zo zeide de heer Slotemaker. Op de meeste luchthavens hebben de Amerikaanse maatschappijen toestem mingen verkregen om landingen uit te voeren en passagiers op te nemen, terwijl de Europese ondernemingen slechts van enkele vliegvelden in de Verenigde Sta ten mogen gebruikmaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7