De heer C. Zwaan veertig jaar in dienst bij De Industrie bezorger Gesloten NIEUWS ^SLEUTELSTAD Necl. Comedie met vlotte inzet van K, en O.-toneelseizoen Ctuefarine ,4- NIEUWE LEIDSCHE COUR \NT 6 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 Alphen aan den Rijn Behalve jubilaris nog drie leden van het, personeel onderscheiden In hotel Toor werd hedenochtend de heer C. Zwaan cehuldigd omdat hy veertig jaar in dienat was b(j de moto- renfabriek De Industrie van de N.V. D. cn Joh. Boot. De eerste spreker was Ir. D. Boot. H\j memoreerde, dat de Jubilaris In dienst trad bij grootvader op de scheepswerf. Maar hij toonde meer belangstelling voor motoren te bezitten en ging daarom al gauw over naar de afdeling van sprekers vader, de motoren. Er werd in die jaren veel geëxperimen teerd en daarbij traden de uitstekende eigenschappen van de heer Zwaan als monteur naar voren. In 1948 werd hij be noemd tot voorman, in 1950 volgde zijn promotie als bedrijfsbaas en in januari 1951 tot hoofdbaas. „Uw werk was u lief en daarom bezet u nu een belangrijke plaats in het bedrijf", aldus ir. Boot. Hij feliciteerde hem namens de hele directie en wenste hem toe nog lang in het be drijf te werken in goede gezondheid. Spr overhandigde de zilveren medaille, beho rend bij het getuigschrift van de maat schappij voor nijverheid en handel voegde daaraan namens de directie nog een geschenk onder couvert toe. Het gemeentebestuur werd vertegen woordigd door wethouder-loco-bu: meester J. v d. Berg. Deze feliciteerde alleen de jubilaris, maar ook de directie, omdat het voor haar van groot belang is werknemers in dienst te hebben, die trouw en ambitie arbeiden. De heer Van den Berg speldde de heer Zwaan de veren ere-medaille. verbonden aan Orde van Oranje-Nassau, op de borst. De Koningin had ook nog drie andere pers< neelsleden. die meer dan veertig jaar in het bedrijf werken, deze onderscheiding toegekend, namelijk de heren J. Bakker, W. van Heusden en J. van 't Wout. Ook deze heren speldde de loco-burgemeester de medaille op. De oudste dir. de heer Ph. Boot haalde hierna herinneringen uit de oude dooi op. Hij wenste alle onderscheidenen noL een prettige tijd in het bedrijf toe. De bedrijfschef. de heer J. M. v. d. Valk, di? 39 jaar heeft samengewerkt met de jubi laris, overhandigde een kist sigaren er mevrouw Zwaan een welriekend ge schenk. Namens het personeel sprak voorman draaier M. Slinger een zeer hartelijke ge ALPHEN AAN DEIS RIJIS Zilveren zakcnjubileum Op 21 september zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Joh. Westmaas jr. Bor- neostraat 6 alhier, zijn timmerbedrijf op richtte. Dit is in de loop der jaren be langrijk gegroeid. Vrijdagmiddag van half 4 tot half 6 is er een receptie in hotel ..Toor". Het bedrijf en het kantoor zijn dan gesloten, evenals zaterdag, wanneer de jubilaris zijn personeel een reisje aan biedt. Wonderen van het heelal De afdeling van de Christen-vrouwen bond heeft in „Concordia" de eerste ver gadering van dit sejzoen gehouden. De belangstelling was zeer groot. De presi dente, mevrouw I. Brouwerde Lange, sprak haar voldoening daarover uit. Spre ker was ds. Molenaar van Groningen over „De wonderen van het heelal". De predikant wees in de eerste plaats op de grootheid van God. Die alles ge schapen heeft Hij gaf een beeld van de geweldige afstanden in het heelal, zoals daarover in de astronomie wordt gespro ken. Ds. Molenaar legde er in zijn toe spraak de nadruk op. dat de wetenschap in onze tijd zeer veel weet en onthult, maar dat God toch boven alles blijft staan. En dat Hij in Jezus onze Vader is, hetgeen ons de nodige rust schenkt Huisvrouwen bijeen Gisteravond heeft mej. Hoekendijk uit Heemstede voor leden van de afdeling van de Ned. vereniging van huisvrouwer in hotel „Toor" een lezing gehouden ovei „Vrouwen in donker Amsterdam". Mej Hoekendijk kon voor haar causerie put ten uit een schat van gegevens, die zij door haar ruime ervaring als vrouw werk zaam bij de reclassering, kon verzamelen. Limelight voor filmclub In het Nutsgebouw werd gisteravond de door ons uitvoerig aangekondigde film Limelight vertoond. Vermelden wij slechts, dat de zaal geheel bezet was en dat dit grootse filmwerk met bijzondere aandacht werd gezien. Donderdagavond is de de voorstelling. een onderzoek ingesteld naar de toestand, waarin de woning Bloemweg 5 verkeert. Daarbij le gebleken, dat deze woning on geschikt voor bewoning is en niet door het aanbrengen van verbeteringen in be woonbare 6taat kan worden gebracht. B. en W. stellen voor de woning onbe woonbaar te verklaren. Raadsvergadering Woensdag 28 september, 's avonds half acht, wordt een vergadering van de ge meenteraad gehouden. luk.wens uit. Hij roemde de collegialiteit de oudjes en stelde hen als voorbeeld de jeugd. Namens het gehele perso ncel schonk hij de jubilaris een envelopp. met inhoud, terwijl hij voor de dames var ie onderscheidenen bloemen had meege bracht. De heer C. H. v. d. Wolf voerde het oord namens de personeelsvereniging Ook hij liet bloemen de tolk zijn van de ereniging. Als laatste nam de heer M d. Neut, boekhouder het woord. Deze noemde de heer Zwaan de vraagbaak het kantoorpersoneel. Ook hij bood alle onderscheiden personeelsleden zijn geluk HAZERSWOUDE P. van der Werf vierde jubileum Het was maandag vijftig jaar geleden, dat de heer P. van der Werf bij de fi K. Wezelenburg en Zn in dienst trad. Dit feit werd feestelijk herdacht in een bij- eenkomst van het personeel in het Her vormd verenigingsgebouw te Boskoop, waar de jubilaris onder anderen werd toegesproken door een van de firmanten, die hem schetste als een toegewijd werker Als blijk van waardering werd een enveloppe met inhoud aangeboden. De jubilaris ontving ook geschenken van het personeel. Een Boskoops toneelgezel schap voerde een komisch stuk op. Rode-Kruis-avond In het gymnastiekgebouw hield het Rode Kruis een propaganda-avond. De heer De Koning uit Leiden vroeg speciale aandacht voor de bloedtransfusie op 4 oktober aanstaande. Verscheidene films werden vertoond, die een uitgebreid beeld gaven van het grote werk van het Rode Kruis. Burgerlijke Stand GEBOREN WiHemtjntje, dr van B. Cok en J. Brobbei Dorsman; Cornelia Johan na Maria, dr. van M. W. L. Koeleman en K. Louwers. GETROUWD: G. Havenaar, 27 jr en J. van der Kley, 24 jr; J. van Ginhoven, 28 jr en P. Ooms, 25 Jr. OVERLEDEN: P, Plomp, 58 jr. LEIMUIDEN Vijftig jaar school met de Bijbel Op vrijdag 28 september a.s. bestaat de school met de Bijbel alhier 50 jaar. avonds om half acht zal in de Geref. kerk een dankstond worden gehouden. Dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predi kant te Den Haag, zal de feestrede uit spreken. Afscheid en Installatie Op maandag 1 oktober om half acht zal heer J. H. Buter afscheid nemen als hoofd van de school met de Bijbel en zal bet nieuwe hoofd, de heer J. Smit, wor den geïnstalleerd. De plechtigheden heb ben plaats in de zaal Snccboer. NIF.UWVEEN de Kieft vertoeft door de demi remier dr. Drees. (Advertentie) ALPHEN AAN DEN RIJN Voor direct gevraagd een Gera aad Vrijdagavond 8 uur komt de raad bij en. Agenda: benoeming burgemeester tot imbtenaar van de burgerlijke stand, be noeming commissie woonruimtewet, voor bouw van vier woningwetwo ningen in Schoterveld, uitkering uit het gemeentefonds. Duivensport De Witpen nam deel aan een vlucht in Mons af, 205 km. De duiven werden gelost om 10 uur. De eerste duif kwam m 13 42 uur en had een snelheid van Uitslag: J Hoogervorst 1—9. Meijer der Leden 210. C. van Bemmelen Bijl-Spring in 't Veld 5, me- Roovers-Abels 8. ROELOFARENDSVEEN Feesten begonnen Aan de opening van de Oranje-feeste lijkheden weet het actieve Oranje-comité altijd weer de nodige glans te geven. Men had ditmaal de drumband Adest Musica van Sassenheim uitgenodigd om in samenwerking met de plaatselijke mu ziekvereniging Liefde voor Harmonie de itstemming van de burgerij met vro lijke klanken te begeleiden. Het Sassen- heimse korps, dat voorbeeldig geünifor- s, liet niet na, indruk te maken De jeugdverenigingen ontbraken ook niet in de stoet. En de mannen van h« glunderend uit te ruste volgauto's. Op het feestterrein werd de geblazen. Talrijke vermakelijkhi den zorgen er daar voor, dat Roelof- arendsveen zich weer niet hoeft te ver- De uitslag van de etalagewedstrijd is: 1 „De Toren", 2 Cl. Stockmann, 3 G. Schouten, 4 C. H. Vessem en Zn. TER AAR Jaarvergadering Herv. bouwfonds Het bouwfonds van de Hervormde ge meente hield zijn achtste jaarvergadering in het gebouw Jonathan. De leiding be rustte bij de heer Ed. J. Kerkhoven. Aan- ezig waren de commissieleden en collec- inten. de kerkeraad en leden van 1 college van kerkvoogden en notabeli Uit het financiële verslag bleek, dat 1 achtste jaar 2877,50 heeft opgebracht..J Het totale bezit bedroeg op 1 september dit jaar 18.689,52, plus een woning, die later bestemd zal worden voor pasto rie. De collectanten werd dank gebracht voor hun arbeid. Er zijn zeven collectan ten. die al acht jaar inzamelen. De heren Kerkhoven en W. Kammeraai werden als bestuurslid herkozen. De president-kerkvoogd, de heer J. Bogcrd, deelde mcc, dat vorige weck een bespreking was gehouden met een lid van de restauraticcommissie. Vol gens de thans geldende wet neemt Monumentenzorg het onderhoud van de oude kerk op zich, maar er Is een wetsvoorstel ingediend om liet onder houd op de gemeente af te wentelen. Wel kan men aan de minister verzoe ken de oude kerk te schrappen van de lUst. Algemeen was men het erover eens, dat met het bouwfonds moet worden doorge gaan De president-kerkvoogd sprak wo or den van dank aan collectanten, commissie - leden en aan penningmeester en voor zitter. VALKENBURG Burgerlijke Stand inwoner van Leiden kreeg eer keurmg, omdat hij zijn vrachtauto uitrit had geparkeerd. Diverse per- n gingen op de bon, omdat hun rij wiel of bromfiets niet van de vereiste ïrliohtmg was voorzien. Wat de raad gaat behandelen De agenda voor de vergadering van gemeenteraad die woensdag 28 september om 8 uur wordt gehouden, vermeldit o.m de volgende punten: benoeming lid agra rische commissie; tegemoetkoming inge volge art. 13 der lager onderwijswet; aan koop grond aan de Molenstraat; aankoop grond aan de Lageweg; krediet bouw van een wachthuisje aan de Oude Zeeweg; aanvullend krediet voor verbe tering school aan de Sint Jeroensweg; regeling overdracht bevoegdheid art. 215 gemeentewet; rekening gasthuis 1955; re kening weeshuis 1955; aanbieding ter voor lopige vaststelling van de gemeentereke ning en de rekeningen der bedrijven gas, water en elektriciteit over 1955; kre diet uitbreiding buizennet waterleiding Noordwijkerhout; krediet uitbreiding fil terinstallatie; wijziging beheersverorde- ning grondbedrijf; wijziging ambtenaren reglement; tweede wljzi-ging personeels verordening; vaststelling 6V. salarisverho ging voor het gemeentepersoneel; wijzi ging begroting 1956. „Philatelica" opende het In Herv. kerk te Koudekerk Appèl van Hervormde jeugdraad en Geref. jeugdcentrale Uitgaande van dc Hervormde Jeugd raad en de Geref. jeugdcentrale werd gisteravond in de Hervormde kerk een jeugdappèl gehouden, waaraan mede werkten het Geref. koor Soli Deo Gloria onder leiding van de heer De Beun en de organist van de Herv. kerk. Namens de Herv. kerkeraad sprak ds. Van der Leeden van Hazerswoude. Ds. Lugtigheid, Geref. predikant te Maarn. sprak over „Sta op tot de vreugde". De predikant zei, dat de Bijbel tot de vreug de roept. Daartegenover stelde hij, dat het dreunen van dc machines het leven kapot maakt. Spr. wees op drie gevaren. Ten eerste de „geestelijke drainage", waarbij de mens geen persoonlijkheid meer kan zijn. Ten tweede is daar de „permanente alarmering", waardoor we als opgejaag- den door het leven gaan. Ten derde noem de hij de „geestelijke vermoeidheid" doordat er zoveel neurotiserende factoren zijn die het verhinderen, vreugderijk te leven. Toch is de vreugde te verkrijgen, maar alleen door de verzoening. De ver loren zoon mag feest vieren omdat er ver geving is. Ds. Schoch, Herv. predikant te Rotter dam, sprak over „Levensstijl". Hij wild' zijn woord in verband brengen met het sexuele leven. In een boeiend betoog zette hij uiteen, dat ook deze kant van het leven een gave van God is. In dankbaarheid God zullen we dit mogen aanvaarden. Het gaat er in alles om. de Heer te dienen. Er wordt in deze tijd zoveel scheefgetrok ken. De predikant drong i meente open en moet praten. Lev boren worden. Li nt ie) In verband met ons 25-jarig zakenjubileum zullen ons bedrijf en kantoor gesloten zijn vrijdagmiddag 21 sept. 1956 na 1 uur en zaterdag 22 sept. 1956. Joh. Westmaas Jr. Borneostr'aat 6, Alphen aan den Rijn op eerbied i zei. dat men in de Ge- erlijk over deze dingen nsstijl moet er door ge- renrstijl wordt daar ge uren waar men elkaar eerbiedig tege- Ds. Zijlstra sloot namens de Geref. ker keraad de avond. Hedenavond film Voor het Rode Kruis zal vanavond om :ht uur ii; het Verenigingsgebouw raaien de bekende film „De laatste Brug", voorafgegaan door enkele voor films. Opbrengst collecte De collecte voor de t.b.c.-bestrijding 'an het fonds D.E.L. bracht 166,06 op Schaaknieuws De onderling gespeelde compotitiewed- itrijden hadden de volgende uitslagen: i. Boelee—H. v. Vliet 1—0; J. C. v. Eg- mondJ. de Wit 1-6; mevr. Boelee—H. 01; E. DorrepaalH. Boelee de WitA. Hoogeveen 10; A. ScheerJ. Colijn afgebroken. Tito naar Indonesië Tito heeft een uitnodiging van Sukarno voor een staatsiebezoek aanvaard. Wan neer het bezoek plaats vindt, moet no< nader worden geregeld. Gisteren is Sukarno in een vliegtuig uit Belgrado naar Wenen vertrokken. Zuid-Moliikken-conferentie Het komende weekeinde wordt in het conferentieoord De Pietersberg te Ooster beek door de stichting Door de eeuwen trouw een conferentie over de Zuid- Molukken georganiseerd, waar als spre kers optreden mr. K. van Rijckevorsel, J. H. Scheps, ir. J. A. Manusama, ds Tutua- rima en prof. dr. S. U. Zuidema. O.a. zal een krans worden gelegd bij het Airborne- seizoen In De Zeeleeuw werd gisteravond de eerete vergadering in het seizoen gehou den van de afdeling Noordwijk aan Zee| van „Philatelica". De voorzitter, de heer W. Beukers opende 'de goedbezochte ver gadering en hoopte, dat alle leden hun beste krachten zullen geven voor de af deling. De voorzitter bracht verslag uit de algemene vergadering en van de tentoonstelling te Vlaardingen. Spr. feli citeerde de heer V. d. Oever met het be halen van een bronzen medaille op deze tentoonstelling, met een inzending van Nederland, naar eigen ontwerp. Spr. zag in deze onderscheiding ook een compli ment voor de afdeling. De feestelijke viering van het eerste lustrum werd vastgesteld op dinsdag 11 december. Hierna volgden de gebruike lijke verloting en veiling, de laatste onder de beproefde leiding van de hi Beurse Diverse kavels gingen vlot van de hand. Bij de rondvraag kwamen nog i kele huishoudelijke zaken aan de orde. Tuinbouw en plantkunde Morgenavond om 8 uur vergadert in het of van Holland de afdeling Noordwijk en omstreken van Tuinbouw en plantkunde. De agenda vermeldt behalve de gewone punien, een causerie door de heer J. H. Smit van de Hortus Botanicus over „Een aatje bij een plaatje", met kleurendia's. Evangelisatie Vanavond om half acht spreekt de heer L. de Witt voor de Hervormde evan- gelisa' In beroep Ged. Staten zullen morgen om half twaalf het beroep behandelen, Ingesteld door J. Hoppenbrouwer te Katwijk aan tegen de besluiten van B. en W. van Noordwijk, waarbij respectievelijk de door hem gevraagde slijfcvergunning voor een lokaliteit in perceel Van Hardenbroekweg 13 te Noordwijk i6 geweigerd en zijn naam an de lijst, al6 bedoeld in artikel 17 eer- te lid der Drankwet, is geschrapt. Indonesische politiek niet onafhankelijk Zware straffen voor stelende studenten De Haagse arrondissementsrechtbank te s-Gravenhage heeft gistermorgen de 23- Jarige student N. J. M. V. uit Leiden ver oordeeld tot 1 jaar en 8 maanden met aftrek. De ei6 was 1 Jaar en 10 maanden aftrek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling der regering. Zijn 22-jarige broer W. J. M. V. uit Den Haag, kreeg •.elfde straf. Ook tegen hem was 1 jaar en tien maanden en voorwaardelijke ter beschikkingstelling der regering geëist. Bovendien werden zijn inbrekerswerk- •n verbeurd verklaard. Ten slotte 1 de student K. H. A. van U. uit Lei- veroordeeld tot 5 maanden orwaardelijk en een proeftijd (ei6: 6 maanden waarv; delijfc). De gebroeders V. waren ddt jaar in de nacht van 4 op 5 maart met een auto naar Ede gereden, waar zij uiit de wapen rekken op een der slaapzalen van een kazerne vier karabijnen weg haalden. Eerst hadden zij nog een inbraak gepleegd in een dansschool in Den Haag. De gende avond toog het tweetal weer Ede om een Inbraak te plegen in de penkamer van de kazerne. Op weg Ede pleegden zij een inbraak in het litaire hospitaal in Auaterlitz. Zij hadden assistentie gekregen van een mede-student van de oudste broer, K. H. A. van U. Ook werd een poging gedaan tot inbraak in een wijnhandel in Den Haag. Snoepen is soms moeilijk Het jonpetje had kennelijk medelijde met de militairen, die langs de route tui sen palels en Binnenhof drie uur lanq stonden opgesteld. Met zijn vriendjes en vriendinnetjes zat het knaapje vooraan in de eerste rij en een prote hoeveelheid snoepgoed en fruit puilden uit zijn ken en uit die van ztfn vriendjes. Eén van de vele agenten, die de handhaafden en schier onuitputtelijk de vragen van de vreemdelingen steeds weer j als poede ambassadeurs van hun stad trachtten te beantwoorden, had post ge vat bij het groepje kinderen. Maar al te lang op één plaats staan is ook niks voor een agent en toen hij zich even verwij derde, sprong het jongetje op, holde naar de militair die met één hand op de rug aangetreden stond en drukte hem een snoepje in de handpalm Wat er inwendig in de soldaat omging, loen hi) dat kleverige dingetje in zijn tuist voelde, zal niemand weten. Hij mocht zich niet omdraaien om zijn gever te bedanken, kon het snoepje ook niet in de mond doen en stopte het daarom maar stiekempjes weg in zijn diepe uni formbroekzak X'iA&u/odi uow Een huwelijk ouder Lodewijk XF K. en O. is het toneelseizoen op een vlotte manier begonnen. Zodra men een pruik met mooie krullen op het hoofd drukt, kanten lubben draagt en in een kuitbroek rondwandelt, is men gekleed voor een gezellig, prettig kijkspelletje. Men behoeft dan geen huwelijksproblemen te verwachten, hoogstens moeilijkheden die op een prettige manier worden opgelost. Wanneer Graaf De Caudale in het hu welijksbootje stapt, zijn er wel zoveel golven, dat het ranke vaartuigje ver vaarlijk aan het schommelen slaat. Alexandre Dumas houdt niet van omge slagen huwelijksbootjes. Hij giet liever wat olie op de golven. Neen. problemen maakt hij niet, hij speelt liever maar een beetje met de mensen en hij doet dat voortreffelijk. „Een huwelijk onder Lodewijk XV" werd een luchtig en kluchtig spel, van list en intrige, van liefde en jaloersheid, maar met zo'n lichte toets, dat alles, voor ons tenminste, in een soort sprookjessfeer blijft, waarbij de oom de rol van de goede fee speelt. Van dit stuk heeft de Nederlandse Co medie onder regie van Ank van der Moer een uitstekende opvoering gegeven. Het viel ons op, dat Ank van der Moer, wier verdiensten op het terrein van 't treurspel liggen, zo vlijmscherp en zuiver de sfeer van het blijspel heeft weten te realiseren in dit st.uk. Opvallend goed was de mimiek, vooral van de jonge spreekster In verband met het gezamenlijk Rus- sisch-Indoneslsche communiqué heeft de Partai Sjarikat Islam Indonesia haar ver tegenwoordiger, Arudji Kartawinata, te- luggeroepen uit de Oosteuropese landen. •erantwoordlng af te leggen. Het on afhankelijke blad Indonesia Raja vraagt :ich af of Indonesië zijn onafhankelijke buitenlandse politiek verkocht heeft voor het Russische krediet van 100 miljoen Amerikaanse dollars. Het nationalistische blad Merdeka waarschuwt, dat er een ka- scrisis zou ontstaan indien de rege ringspartijen het aftreden van de minis- /an buitenlandse zaken, Ruslan Ab- dulgani, zouden eisen. Moedwillig ongeluk veroorzaakt Acht maanden gevangenisstraf en ont zetting uit de rijbevoegdheid voor vijf jaar eiste maandag de officier van justi tie te Maastricht tegen de 53-jarige fa brieksarbeider P. J. H. M. uit Eysden, die op 21 mei van dit jaar, Pinkstermaan dag, de dood veroorzaakte van de Am bonees Ruben Rahametwau uit het woon oord" te Ryckholt-Gronsve'.d Op de verkeersweg Maastricht—Eysden had M., die een motor bereed, de voor hem rechts van de weg fietsende Ambo nees bij het passeren met zijn elleboog op zij gestoten, waardoor de man viel en enkele uren later overleed. Waarom hij dit deed is nooit helemaal duidelijk ge- De officier achtte het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten ge volge hebbende, bewezen en zeide dat mensen met de onverschillige mentaliteit van verdachte in het verkeer ernstig ge vaar opleveren. Congres in Den Hang Normalisatie plastics Dezer dagen is In het Institute of Social Studies aan het Noordeinde in Den Haag een conferentie van de Internationale or ganisatie voor standaardisatie begonnen, waaraan 94 gedelegeerden uit vijftien sta ten, waaronder ook die tot het commu nistisch blok behoren, deelnemen. Doel van deze conferentie, waar uit sluitend deskundigen op het gebied van de piastics aan deelnemen, is het vast stellen van Internationale normen ter beoordeling van plastic-produkten. De conclusies van de werkgroepen wor den aan het einde ven de conferentie in een plenaire zitting besproken, daarna a n de leden-staten van de organisatie ter beoordeling toegezonden en ten slotte goedgekeurd. Het belang van normalisatie zal ieder zonder meer duidelijk zijn. Door het gebruiken van dezelfde namen en de finities. het beperken van 't aantal typen, zijn internationale handel, wetenschap en research ten zeerste gediend. Rembrandt geëerd Ts jechen hingen krans in de Weddesteeg Vanmorgen heeft een gezelschap in meer dan honderd academici uit Tsjechoslowakije, voor het merendeel professoren, kunsthistorici en studen- kort bezoek aan Leiden ge bracht. Zij werken aan verschillende universiteiten in dit land en zijn een week hier om op excursies hun cultu rele kennis aangaande Nederland te verrijken. Het spreekt vanzelf, dat de Tsjechen bijzondere belangstelling hebben voor al les wat met de Rembrandt-herdenking in ons land verband houdt. Op deze dag heeft de grote schilder hun speciale aandacht. Voordat zij de tentoonstelling in het Rot terdamse museum zouden bezoeken, voel den zij zich gedrongen de herinnering aar Rembrandt te eren door een krans te han gen op de plaats waar hij geboren is. Via Rapenburg en Noordeinde liepen de Tsjechen naar de Weddesteeg, waarbij een hunner leidslieden met de aan de Bree- straat gekochte krans plechtig voorop ging. Zonder enig officieel vertoon hebben zij in de Weddesteeg de Leidse schilder ge- eerd. Er werd intensief gefotografeerd en haast niet gesproken, zelfs niet over het armzalige overschot van Rembrandts ge boorteplek. Degenen die een hoofddeksel droegen, namen dit op het moment van het ophangen eerbiedig af. De Tsjechen hebben na dit serene inter mezzo hun reis naar de Maasstad snel voortgezet. Het voorzitterschap der Alg. Rekenkamer De Algemem Tweede Kamer overlijden van haar voorzitter. D. J. Ger ritsen. ontstane vaeature. De lijst luidt als volgt: 1. L. Götzen, accountant N.I.V.A., oud- mlnisler en oud-staatssecretaris, te Den Haag 2. W. N dc Blaey, accountant N.I.V.A hoofdaccountant bij de rijks-accountants- dienst. te Den Haag. 3. A. L. A. Coppens. accountant N I.V A. afdelingschef bij het departemen van marine, te Den Haag. 4. A. Sissingh, hoofd van de fiscal) inlichtingen- en opsporingsdienst te Over- 6. F N. Glavimans, accountant N.I.V.A iirecteur van de accountantsdienst van hel departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening, te Rotterdam. Symfonie in blauw Koningin Julia Beat ieder op het feest van Prinsjesdag beiden gekleed in een blauw toilet. Dat van Hare Majesteit van diep korenblanwe kant met lange aange knipte sleep Bij de schouders zeer korte kapjes over de lange mouwen. Het brede lint en de ver sierselen van het Grootkruis der Rita Maréchal als de kamenier. Haar ogen rolden wel eens wat te erg, wat voor de film prima zou zijn, maar op hel toneel overdreven aandoet. Kitty Janssen speelde haar rol van gra in met een goed mengsel van raffinement n schroom Hnn Bentz van den Berg gaf en voortreffelijke graaf De Caudale. Wat en uitstekend speler is hij toch. Of hij iu Elckerlyc speelt of deze rol, het is verantwoord en gaaf; hij overtuigt doordat hij (in ieder geval de indruk geeft) dat hij in al zijn rollen plezier heeft. Dat komt misschien ook wel door zijn buitengewoon buigzame en gevoelige stem. Allard van der Scheer speelde zijn rol van Chevalier de Valclos met het nodige élan en vuur aar was soms iets te druk en beweeglijk. Zo werd deze avond een blije en vrolijke inzet voor K. en O. A. C. Bouwmin. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur: avondstilte. Oegstgeest. Het witte Huis, 8 uur: modeshow van Eerste Oegstgeester Con- fectiehandel. Federatiehuis, Gerecht 10, 8 uur: leden vergadering afdeling Lelden van Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, lezing van D. Hogewonlng te Lisse over „behandeling van bloembollen In tuin en Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „Een huwelijk onder Lodewijk XV", Donderdag r het 4-voudige combinatie, eert wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Eon belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen lalen en doen werkelijk wonderen! Pieterskerk, 8 uur: zangavond i diaconessenhuis, sprs: ds. J. N. de Ruiter en ds. Chr. van der Weele, medewerking van acht koren e.a. Zulderkerk, 8 uu.jeugdbijeenkomst classis Leiden Geref. Kerken, sprs: prof. dr. G. C. Berkouwer en prof. dr. S. U. Zuidema, medewerking van „Zang en Vriendschap" uit Hazerswoude en Chr. Hanegraaff, orgel. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1, 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhlsto- rischfe Vereniging, demonstratie van en mededelingen over hetgeen men in vakan tie heeft verzameld en gezien. Schuttershof, 10 uur: opening van de 21ste fokveetentoonstelllng annex zuivel- tentoonstelllng en jongerendag door de burgemeester van Leiden. „Pniël", Middelstegracht, 8 uur: opening an het knutsellokaal van de leidersraad an de C.J.M.V. „De Ontmoeting". Schouwburg, 8 uur: „Een huwelijk on der Lodewijk XV" door Ned. Comedie. en O. - - Antonius-clubhule. Mare, 8 uur: feest-' avond voor gepensioneerde personeels- i van de afdeling Leiden van ont- spannings- en ontwikikeldngsvereniging personeel N.Z.H. Vrjjdag >or K. en O. RëhobotJh, 8 uur: ledenvergadering af deling Leiden Christen-vrouwenbond, nej. L. van Woerden te Rotterdam over .Vrouwen achter de tralies". Veemarktterrein Leiden, 8.15 uur v.m.: opening jongerendag Vebo-tentoonstelMng. Officiersmess Doelenkazerne, 8 uur: kol. B. Koning over „De strategie van de kou de oorlog en de bestrijding daarvan", voor de Algemene vereniging van Ned. Reser ve-Officieren. Apotheker De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807 en de apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48, telefoon 21060. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 108 uur: ..Van klei tot pot" 1 oktober). VISSERIJ EN MARKTNIDEUWS GRONINGEN, 18 september. 19—20.25. 19—22.50, 19 —22.75. i «tra kwal. 20.50—21.50, utra kwal. 22.75—23.75. tra kwal. 24—25.25. witlc kwal. 24.25—25.75, groe de Nederla- rade Leeut n blatn hoed. de brede rand ver sierd door een struisveer In de zelfde kleur voltooide het vorstelijk toilet. Prinses Beatrix was t?i de aller zachtste tint blai/UJ moiree, b(Jna grfjs De wijde rok stond op de grond uit met een draperie, ver sierd door. een grote strik laag in gewerkt De japon was hooggeslo ten Een grote hoed van het zelfde materiaal als de japon omlijstte het gezichtje dat heel blond en blank glimlachend naar de menigte werd opgeheven. Ook zij droeg het orde lint en de versierselen van het Grootkruis van de orde der Neder landse Leeuw. Prins Bernhard was in het cere monieel tenue van generaal-vlieger der Koninklijke Luchtmacht, ook blauw Hij droeg het Grootkruis van de Gouden Leeuw van Nassau. GRONINGEN. 18 september. Vee Calf- cn melkkoeien eerste soor 975—1050, I .dort 925—950. derde soort -750—825, ka :en I 850—9Ö0, il 675—775, voorj. ka Loeien I 975—1050. Tl 850-990, varekoeien II 270—275, III 230—245. I DEN RIJN. 18 s 40. 140—2. 70—25. 39—4. 41—1. 49—15. 2—11. 6—1., 60. 45—44. 127—65. 163—2. 187- «een vangst: 163. 15. 97 78. 5. 9. 1 129. 18. Trekkers: 170. 74—170. 73- middelde vangst 18 ROTTERDAM. KW 1612. 47—35 54— 3—60, 110—20, 29—10. 17. 133—45. 147— 101—100. Ge- 2.80—3.05. 2.65—2 8" ere kalveren 82. 72. s 500. 400. 300 scha i) 110. 100. 80. kalf i 840, 740, 575, pin prijshoudend. Slachtpa: week. handel lui. prijze voer matig, handel redelijk, priji Schapen en lammeren: delljk, ruim prijshoudi een afdeling voor fol 341 idem. 342 idem, 402—4, 412 l 160 idem. 229-6. 105 g.v.. 339—1 th.st.. 23 gisi teren 20. 53 g.v., 104 idem. 332—9, 39—30, 201—20. 264 g.v., 57 idem. 199 idem. 181—6. 40 g.v.. 48 idem. 49—34. 99 g.v.. 132—60. 133 g v„ 139—4. 233 g.v., 247 idem, 2S2 Idem, 285—4 2—17. 19 g.v., 25 idem, 35—3, 37—10, 45 g.v., 55 gisteren 70, 84—1.2, 130 g.v., 226 idem, 248—5. 250—8, 297-3, 310—3 20-22.,225 gisteren 34, 314 g.v., 70—10, 141—42, 3S1—10. 61 gisteren 80. 83 w.v., 64—6. 66 w.v., 72 gisteren w v.. 124—10. 180 gis teren 30 242—3. 275 w.v., 3 idem. 14 idem, 47-6. 302 gisteren 80. 110 g.v 120 gisteren 36. 333—15. 325 gisteren 50. ers: SCH 10— 11O0. 12—650. 62—775. .L 15 —350. 1 Gocrccse -dmkkcr niet II SCI IE VEN ING EN. 18 scrtmibcr. - ring. Vanesiberichten: VL 78—25 nog 35 n.. 70—0. 172—0. 203—2. 205—1. 20S—2. 207—10. 203 thuisv, 38 last. 216—2. 29—3. 86—2. 14445, 115—5, 199—0, 196—0 97 gisteren w.v. 197 idem 142 gisteren 120. 199 thuisv.. 53—1. 61—0, ila. 835. 563. 847 890. 1120. 5085, I 174 partijen. Eer 1JMUIDEN. 19 september. Besommingen- trawlers: KW 8—23.000. RO 46—24.000. IJM 6-1 20.100. loggers: VL 27—15.300. IJM 221—15.300. KW 81—12.500. 24—9380. 10—8190. IJM 54—8790. kotters: IJM 27—1770. 7—2160. RO 29—830. KW 35880. 21—340. 58—940. 71—670 94—1C71.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 6