Je bent voldoe je loods nog geen alle aan aok al voorwaarden maar dit is Uw kans Uw oude apparaat te vervangen bij ia graag Vertrekkende loodsen uit Suez verwachten moeilij kheden Personeelssituatie baart veel zorg marine s WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 IN HET LAND VAN NASSER (IV) O Maak zon pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer 'li Ptes ISMAILA, september. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) TN ISMAILA, dat aan het Suezkanaal ligt en dat nog geen jaar geleden thet centrum van de in Egypte gelegerde Britse militairen was, wonen de loodsen van de meest besproken waterweg ter wereld. Hun huizen zijn ruim en koel, hun tuinen parken gelijk, terwijl hoge, met klimplanten be groeide hekken hen tegen de blikken van nieuwsgierigen beschermen. Voor alles heeft de oude Suezkanaalmaatschappij gezorgd. Zij is de eigena res van de comfortabele woningen, heeft een clubhuis ingericht en heeft haar werknemers met alle gemakken en vaak luxe, welke maar denkbaar zijn, omringd. Dit moet ook wel. Het valt niet mee als Europeaan in Ismaila te wonen, in een plaats waar 's zomers de zon onbarmhartig schijnt en waar het hele jaar door niets te beleven valt. De eenzaamheid kan je daar tot benauwens toe bekruipen, de verveling kan je tot vertwijfeling brengen. Grote salarissen hebben de loodsen gekregen, bonussen voor de jaren, die ze in dienst van de maatschappij doorbrachten en een voortreffelijke oudedagsvoorziening. Men moet dit voor een groot deel als lonkgeld be schouwen, als smartcgeld, zo men wil, voor het wonen in een stad, die niets aantrekkelijks bezit en voor de eventuele scheiding van vrouw gezinsleden. Het stelt de loodsen in staat elk jaar een lange vakantie Europa te houden, hun kinderen in het buitenland te laten studeren een aardig spaarcentje apart te leggen. Komt men nu in de huizen der WJod«en. ie in Ismaila wonen, dan heerst daar ;n bijna sinistere stemming. De voetstap pen klinken hol door de trappenhuizen en is tot de verste uithoeken toe te De kamers zijn beroofd van de luister, welke ze tut wooncentra bestem pelen. Er bevinden zich kale plekken op n. lege plaatsen op kasten, tafel dressoirs. Sfeervolle schilderijen hebben er gehangen, souvenirs stonden er ervoorwerpen, die als blikvangers dienst deden eft leven brachten. de grote huizen wonen alleen nog mannen. De vrouwen en kinderen il sinds weken weg en met hen is de gezelligheid verdwenen, die in een vreemd land van onschatbare waarde kan zijn. velen zich, deze eenzamen, en weten .eigenlijk niet goed waar ze 't zc moeten. Ze hebben dagen van grote spanning en onzekerheid achter de rug. konden alleen maar met elkaar of met die ene achtergebleven bediende praten werden elke avond weer gedeprimeerd door de leegheid en kaalheid van hun et rijk gemeubileerde vertrekken, waar telkens opnieuw alleen in terugkeren. Onveiligheid Thans is de teerling geworpen. Voor he einde van.deze maand zullen 140 van d( !00 loodsen, die door de oude Suezkanaal- naatschappij geëngageerd waren, vooi goed uit Ismaila verdwijnen. Ze behoren tot de kern van het trotse korps, dat de schepen der wereld veilig van de Middel landse Zee naar de Rode Zee bracht en er beroepsethiek op nahield, die voor beeldig te noemen was. Alle Britten en behoren tot de vertrekkenden, alle Nederlanders (dertien in totaal) en de meeste Scandinaviërs en Italianen. De loodsen zijn blij weg te kunnen gaan. De meesten moeten 't grootste deel van hun bezittingen achterlaten, maar ze ma len er niet om. Ze willen zo spoedig moge lijk Egypte uit, weg uit het land, waar ze vaak tientallen jaren gewoond en de beste jaren van hun leven doorgebracht hebben Ik heb aan verscheidene loodsen gevraagd. ekkenden had of he Het zou betekenen, dat er buiten de teren van Egypte loodsen aan boord vi schepen moesten worden gebracht. Het zou ook betekenen, dat er meer loodsi dienst moesten worden genomen zowel in het noorden, achter Port Said, als i zuiden, achter Suez, zou zich een drijvend depot moeten bevinden terwijl het wel zeker was, dat er nog een loods van c Egyptische Suezkanaalmaatschappij in c stuurhut zou komen te staan, wilde hi schip tenminste ongehinderd doorgan kum t blij vilde) ze geen nieuw contract met de door Nasser ingestelde Suezkanaalmaatschap pij wilden aangaan. En het antwoorc luidde steeds het zelfde, zij 't in enigs zins andere bewoordingen. ,lk heb geen zin meer langer in de ellen de te zitten," zei er een namen wensten de mannen niet genoemd te hebben, daar ze repercussies van de zijde der Egyptische regering vreesden, als ze in het licht der publiciteit kwamen te ,lk heb nu in de korte tijd, dat ik hier ben, drie verschillende regiems meegemaakt, te beginnen met dat van Faroek Toen Naguib naar voren werd geschoven, kwamen de kaarten van de buitenlan ders al slechter te liggen en onder Nas ser weten we helemaal niet meer waar we aan toe zijnIk heb hier al een opstand van de bevolking tegen de blan ken meegemaakt en wens er in de toe komst van verschoond te blijven Een paar weken geleden zag het er wéér zo dreigend uit... Alle winkeliers in Is maila begonnen hun ramen dicht te spijkeren en u kunt begrijpen, dat dit ons alleronaangenaamste momenten heeft bezorgd De overwegingen, welke de meeste lood- en van de oude Suezkanaalmaatschappij hebben doen besluiten Egypte te verlaten, liggen niet uitsluitend op het terrein van e veiligheid. Een belangrijk punt mis- chien wel 't belangrijkste! is ook, dat e geen enkele zekerheid meer bezitten 'at hun arbeidsvoorwaarden betreft. Ik weet niet meer waar ik aan toe ben," zei een loods, die zich al ver voor di Tweede Wereldoorlog in Ismaila had ge- xestigd. „Als ik van de oude naar dt nieuwe Suezkanaalmaatschappij over ga, verlies ik al mijn rechten en ben vol komen aan de willekeur der Egyptena- ren overgeleverd Als ze menen het kanaal zélf te kunnen bemannen kan niemand hen verhinderen mij te ont slaan Ze kunnen het leven van een Europeaan hier zeer onaantrekkelijk maken door bijvoorbeeld de belastingen op te schroeven of nieuwe deviezen be palingen in te voeren fat ze verder met onze pensioenen gaan doen, is me nog een raadselMaar het spreekt vanzelf, dat ze hier enorm mee kunnen gaan knoeienDe oude Suezkanaalmaatschappij daarentegen was de beste werkgeefster, die je je maar denken kuntZe heeft me altijd de grootste zekerheid verschaft, heeft me in de gelegenheid gesteld een deel van m'n salaris, in welke valuta ook, naar het buitenland over te maken en heeft een uitnemende regeling voor de tide dag getroffen Niet bekend Waren de loodsen aangezocht bij de door remier Eden aangekondigde Suezkanaal- aatschappjj in dienst te treden? Niemand Hoe dachten de mannen over de toe komst van het Suezkanaal. speciaal me betrekking tot de aanwezigheid van eei voldoende groot aantal loodsen om op stoppingen te voorkomen? „Wij kunnen vertrekken," zei er een „omdat Egypte van mening is thans vol doende loodsen te hebben aangetrokken om de doorvaart vlot te laten verlopen Misschien js dit ook wel zo Van alle kanten zijn onze plaatsvervangers bint gekomenEr zijn Duitsers bij, Scan dinaviërs, Italianen, een paar Nederlan ders. en. naar beweerd wordt, ook Rus sen. Tsjechen en Chinezen We hebben niet de indruk, dat men de hand licht met de voorwaarden, aan welke Suezkanaal- loodsen moeten voldoen. Ze zullen allen wel in het bezit zijn van een gezagvoer dersdiploma en ook twee jaar na het be halen van dit certificaat gevaren heb- Nogal onverwacht arriveerden Egypte vijftien Russische loodsen, die zullen worden in gezet nu de oude garde is ver trokken. Foto: negen van hen in een restaurant in Ismaila waar ze het middagmaal kwamen gebruiken. De man stopte even en keek weifelend „Wat is dan het probleem?" vroeg ik Eigenschappen „Het probleem is," vervolgde de loods, „dat je aan alle voorwaarden van het loodswezen van het Suez kanaal kunt voldoen, zonder de eigenschappen van een loods te be zitten Een loods moet zeemanszin hebben, zijn zenuwen onder alle om standigheden kunnen beheersen er onmiddellijk beslissingen kunnen ne men.... Het kanaal is ten slotte maar zestig meter breed en een ogenblik van onachtzaamheid kan een cata strofe veroorzaken We gaan met miljoenen guldens aan waarde en moeten het volle vertrouwen van de reders bezitten, wier schepen wt door het kanaal heen loodsenVer trouwen is iets, dat alleen de tijd kan brengen Maar het is een feit, dat een traditie, die tientallen jaren nodig heeft gehad om zich te vesti gen, niet zo maar door nieuwelingen kan worden overgenomen Ver geet niet, dat wij het ook allemaal hebben moeten leren en dat we een lange proeftijd hebben gehad Terug in mijn hotel heb ik geprobeerd na te gaan, wat er sinds de opening het Suezkanaal in de zestiger jaren de vorige eeuw aan ongelukken is beurd. Ik kwam tot drie. Twee schepen gezonken, waaronder een kruiser, en eei tanker het gebeurde na de Tweedi Wereldoorlog verstrengeld geraakt met een draaibare spoorbrug, waardoor de doorgang enkele dagen werd gestagneerd. Sabena breidt aantal vluchten uit kadei ?rdiei regeling van de Sabena, die per I ingaat, zulllen tussen Amsterdam en sel 29 diensten per week voor passagiers en vijf speciale vrachtdiensten worden onderhouden. De thans in gebruik zijnde helikopters Sikorsky S 55's voor zes passagiers, zul- lpn geleidelijk worden vervangen door Sikorsky S 58's voor twaalf passagiers. Daar de Sabena acht van deze toestel- ten ontvangt, zal het net volgend voor jaar worden uitgebreid met lijnen op Pa rijs, Luxemburg en Saarbrucken. De lijn Brussel-Luik-Maastrich.-Keulen wordt tienmaal per week gevlogen, ter- vier diensten worden doorgetrokken Bonn. Van januari af zal echter tweemaal per week op Bonn wor den gevlogen. Dagelijks zijn Eindhoven. Duisburg en Dortmund van Brussel uit bereikbaar. Brussel-Eindhoven zal tot eind december drie maal per week worden gevlogen, daarna dagelijks, terwijl de dienst wordl doorgetrokken tot het Roergebied. eneens tot eind december worden op lijn Brussel-Antwerpen-Rotterdam wekelijks negen vluchten onderhouden, Zelfs dit goedkope apparaat is technisch beter. Gevolg: zachter scheren en het mesje gaat langer mee. Geen wijziging van beleid (Van onze parlementsredactie) EVENALS ZIJN COLLEGA'S in de door hen ingediende begrotingsont- werpen ziet de minister van oorlog en marine, ir. Staf, in de memorie van toelichting bij de marine-begroting voor 1957 af van een uitvoerige uiteenzetting over het te voeren (marine-)beleid. Hij beperkt zich tot de opmerking, dat dit beleid in de komende parlementaire periode geen wijzi ging zal ondergaan. De afwerking van de in uitvoering zijnde plannen, de opvoering en instandhouding van de geoefendheid der (nieuwe) vloot en de vervulling van de nationale vredestaken, zullen de primaire inspan ningen van de Koninklijke Marine zijn. De meeste zorg baart wel de per soneelssituatie. Er zullen maatregelen genomen worden om het toenemend verloop onder het beroepspersoneel tegen te gaan. Wat de afwerking van de in uitvoe ring zijnde plannen betreft, wijst de mi nister er op, dat de overname van de tor- pedobootjager „Limburg" nog dit jaar wordt verwacht. De oplevering van de n aanbouw zijnde onderzeebootjagers waarschijnlijk in de loop van 1957 s hebben, zodat dan 12 nieuwe onder zeebootjagers deel uit zullen maken van vloot. De bouw van de beide eerste onderzeeboten verloopt regelmatig; ligt in de bedoeling met de bouw va beide andere nog dit jaar (1956) een b i maken. 26 mijnenvegers, die deel uitmaken >t in uitvoering zijnde aanbouwproject in 32 mijnenvegers, zullen aan het eind EGYPTISCHE MATEN NI) Maten an pewirbten werden, en worden nog steeds, ontleend aan de natuur en het is lirgrgpeljjk dat de mens in de oudheid bjj zijn zoeken naar maatstaven veelal te rade ging bjj hel ïiddelpunt van de natuur. snkele honderdste delen i lirhai n el get palm, dui De^Egyptenarer werd hjj de bouw h(j haast elk ho duidelijk in de vr der zjjden, gangbreedten, lengti opmetingen kan op deze wyie de lengte van de Egyptische el worden berekend, die deatyds gemiddeld ongeveer 52,5 cm heeft bedragen. Dit kan uiteraard niet volkomen exact tot op onderdelen van millimeters nauwkeurig berekend wor den, want bjj al dergelijke bouww perioden die n is bekend, dat de deeld werd in 7 hi elke handbreedte de pyramidetijd valler Elke handbreedte bet digen beet deze maat de heiligi was heiligheid en koningsehaj van dit jaar zijn overgenomen; de dan nog resterende 6 mijnenvegers zullen ln het eerste kwartaal van 1957 worden opge- Het in Italië voor rekening van Amerika in aanbouw zijnde kust-escortevaartuig „Lynx" wordt begin 1957 hier te lande verwacht. Het laat zich aanzien, dat het gereed ko men van de „Karei Doorman" dooi tekort aan arbeidskrachten enigszin worden vertraagd. Getracht wordt die vertraging» tot het uiterste te beperken. Er zijn plannen gemaakt voor de bouw van 16 ondiepwater-mijnenvegers. Deze zullen gedeeltelijk voor eigen rekening worden gebouwd. De bouw van kampementen in Neder- lands-Nieuw-Guinea verloopt, ondanks eer tekort aan arbeidskrachten, nagenoeg geheel volgens plan. In verband met c beschikbare financiële middelen is het hi laas niet mogelijk gebleken de waterbouw kundige voorzieningen voor de oostelijke helft van de nieuwe haven van Den Hel der te beginnen. Met voldoening vermeldt de minister, dat medio 1957 een aantal jachtvliegtuigen ialaandrijving, type „Seahawk" de V.S., zal worden verkregen, dit ter vanging van de jachtvliegtuigen var type „Seafury". De aflevering van c de V.S. aangekochte „Martin-Marir ■gelmatig voortgang, evenals vervanging van de in Nederlands-Nieuw- gestationeerde „Catalina"-vlieg- boten door „Martin-Mariners'. Personeelsbeleid Het personeelsverloop bij het korps ma niers en de Koninklijke Marine baart nog de grootste zorg. De in 1955 gekoes terde hoop, dat in 1956 zou kunnen wor den gezegd, dat de K.M. ten aanzien van het personeelsvraagstuk over het diepte punt heen is, is niet alleen ijdel gebleken, heeft zich nog een verdere terug gang van de totale beroepssterkte voorge daan. Het gevolg is dan ook, dat ook dit jaar het vereiste getal aan K.M.-beroeps- personeel niet zal kunnen worden bereikt. Naast de grote zuigkracht van de burger maatschappij is het woningvraagstuk de ste reden van het verloop. Ge hoopt wordt door invoering van verhoog de reëngagementspremies het verloop te beperken. Daarnaast worden verbetering oningpositie en geleidelijke uit breiding van de uitzendingsmogelijkheid an gezinnen naar Nieuw-Guinea krachtig De minister deelt nog mee, dat in de Nieuwe KLM-machines krijgen zeeën-namen De tien Douglas DC 7-c-vliegtuigen die in de loop van het volgende Jaar door de KLM in gebruik zullen worden genomen, krijgen namen van bekende zeeën. Het DC 7-c-type wordt in de Verenigde Staten aangeduid als de „Seven Seas". De reg'ist ra biel etters en de daarmede corresponderende namen zijn als volgt: PH-DSA Witte Zee. PH-DSB Rode Zee, PH-DSC Gele Zee, PH-DSD Zwarte Zee, PH-DSE Ierse Zee, PH-DSF Arabische Zee, PH-DSG Adriatische Zee, PH-DSH Caraïbi6che Zee, PH-OSI Middellandse Zee en PHHDSK Zuiderzee. De laatste naam i6 gekozen om de her innering aan deze zee levendig te houden. K.L.M.'-overeenkomst met Oostduitse Lufthansa Vertegenwoordigers van de K.L.M. en de Oostduitse Lufthansa hebben gisteren Oost-Berlijn een overeenkomst onder tekend, volgens welke de K.L.M. zal op treden als enig verkoopagent voor de Lufthansa in Nederland en omgekeerd. Beide maatschappijen zullen over de ge hele wereld eikaars kaartjes erkennen. Thans kan de K.L.M. plaatsbewijzen voor de routes van de Oostduitse Luft hansa in Nederland en verder overal waar zij vertegenwoordigd is verkopen. KOOPMAN KREEG ZIJN 20ste VEROORDELING Zes jaar gevangenisstraf eiste gistermid dag de officier van justitie te Almelo tegen de 47-jarlge koopman H. S. uit Enschede, tegen wie reeds 102 proces sen-verbaal zijn opgemaakt en die negentien maal wegens vermogen - delicten is veroordeeld! Hij ontsnapte op 3 juni uit het psycho- pathen-asiel te Avereest en begon een zwerftocht door Nederland. Gedurende deze tijd pleegde hij vele diefstallen, hem zes ten laste waren gelegd. HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN loop van 1957 voor twee bataljons mari- herhallngsoefeningen zullen worden gehouden. Het totaal der begrotingsuitgaven voor het departement van marine voor het dienstjaar 1957 bedraagt 352.770.000. an 286.070 000 is opgenomen op de te dienst en 66.770.000 op de buiten gewone dienst II (kapitaalsuitgaven).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5