Wereldkampioenschappen in Parijs geëindigd Tweede conferentie in Londen ALBA-LIEN f 395.- TUINMAN jongelui VROUWELIJKE KRACH NIEUWE LEIDSCHE COUR \NT i VOLLEYBAL Nederlandse heren sloegen geen slecht figuur lam De wereldkampioenschappen volleybal, die de afgelopen weken in Parijs zijn gehouden, zijn voorbij. Bij de heren is Tsjechoslowakije met vier pun ten voorsprong op nummer twee Roemenië winnaar geworden. Rus land werd als derde geklasseerd, terwijl China de rij van tien landen sluit. Bij de dames is het anders toegegaan, want daar werd Rusland eerste met twee punten voorsprong op Roemenië. Nederland eindigde in deze poule op de tiende (laatste) plaats. plaats van de klassements poule. Dat dit resultaat niet onverdienstelijk .s bewijst het feit. dat Nederland thans in de rij van Westeuropese landen de derde plaats inneemt, achter Frank Dames speelden minder goed De Tsjechische heren zijn ongeslagen kampioen geworden door de laatste wed strijd tegen Rusland die de hoofdscho tel vormde van de sluitingsavond met 32 te winnen. Dit was tevens de eerste maai In de geschiedenis dat de Russen door de Tsjechen zijn geslagen. De Russische dames hebben hun titel welke zjj in 1952 behaalden, met succes kunnen verdedigen. Ook zij ziln ongesla gen kampioen geworden en hebben in het gehele toernooi slechts drie sets verloren. De resultaten in de heren-groep van de Chinezen is eigenlijk tegengevallen Hoewel zij pas korte tijd met de interna tionale regels spelen, want het oorspron kelijke Aziatische spel werd gespeeld met 12 spelers op een groter veld, hebben zij toch uitermate snelle vorderingen ge maakt. Het peil van de wereldkampioen schappen lag dus kennelijk nog boven hun krachten. Het is ook thans weer gebleken, dat het beste volleybal in Oost-Europa wordt be oefend. Daar worden meermalen de wed strijden bijgewoond door meer dan 20.000 toeschouwers. Oost-Europa vertoonde het beste spel De prestaties van de Amerikanen zij moesten genoegen nemen met een negende plaats waren ook niet van bijzonder hoog gehalte. Het moet ook gezegd wor den. dat hun spel tamelijk oninteressant is om aan te zien. Evenals de Aziaten be zitten de Amerikanen spelregels die tionale bepalingen. Het ligt niet in de be doeling echter om in de nabije toekomst de bij ons geldende regels over te ne Dit zou wel te betreuren zijn daai gesprekken met verschillende spelers kwam vast te staan dat men de Europese regels prefereert boven de Aziatische. De prestaties van de Nederlander zijn lang niet ongunstig geweest. Lan den als Portugal en Italië, die ons bij vorige kampioenschappen klopten werden nu met ruim verschil geslagen Ons land is geëindigd op de derds Hoewel de dames de tiende plaats in- ;men in de finalepoule is hier toch min- ;r reden tot vreugde. Dit is in de eerste plaats te danken aan de onjuiste poule- indeling, waardoor landen als Frankrijk »n/of Brazilië werden uitgeschakeld. In de tweede plaats was ook het vertoonde spel in het algemeen zeer pover. Met i :ondering van de dames Van Putten Hoff hebben allen ver beneden hun n male kunnen gespeeld. Het is bovendien gebleker volleybalspel van de dames ii i sneller is vooruitgegaa de heren. Vooral het si Fortuna—Rouen 3—1 het de i die de Rus- Aan deze kampioenschappen name landen met 40 teams deel. De publieke belangstelling van enkele topavonden be droeg meer dan 12.000 toeschouwers. Het vertoonde spel, vooral in de finale-poule! tond op buitengewoon hoog peil. Mede daardoor kunnen de spelen als geslaagd worden beschouwd. De eindstanden luiden als volgt; HEREN: Tsj.Slow. Roemenië Rusland Bulgarije U.S.A. Frankrijk Hongarije Joegoslavië China KLASSEM.: Brazilië O.-Duitsland Nederland Italië Portugal Israël De in Rouen gespeelde voetbalwedstrijd Korea tussen Rouen en Fortuna is door de Ne- België derlandse ploeg met 31 gewonnen. De Cuba rust ging met 20 in. Oostenrijk DAMES: Rusland Roemenië Polen Tsj.Slow. Bulgarije China Korea O.-Duitsland U.S.A. Nederland KLASSEM.: Frankrijk België Ir-aël Oostenrijk W.-Duitsland Luxemburg N.V. SLAVENBURG'S BANK (Vei pag 1) i het slot van zijn toespraak zei mr Jonkman, dat de senaat nu nogmaals een of meer „interimaire zittingsperiode" tegemoet gaat. daar de 11e oktober a.s. reeds verkiezingen zullen worden gehou- i voor een nieuwe Eerste Kamer van leden. „Laten wij desalniettemin ons thans toe zetten alles te doen wat goe- en getrouwe Staten-Generaal schuldig i te doen. De overtuiging koesterende, t met goede wil en de vereende krach- i van allen, die het aangaat, de redenen i bezorgdheid zullen worden wegge- men en met Gods hulp Neder lands herrijzenis voortgang zal vinden" Tweede Kamer :itterschap, terwijl de heer Roosjen zo goed als zeker derde voorzitter wordt. Hij kreeg bij de derde stemming /an de 88 stemmen (de heren Zijlstra Verkerk, beiden a.r., kregen er elk één). De voordracht zal aan H.M. de Ko- ringin worden aangeboden. A.s donderdag komt de Tweede Kamer eer bijeen voor het afdoen van enkele huishoudelijke zaken. NEDERLANDSE ATLETEN NAAR DRESDEN Op 29 en 30 september worden in Dres den sterk bezette internationale wedstrij den gehouden, waaraan de beste atleten Hongarije, Bulgarije, Tsjechoslowa- Luxemburg, Iatlië. Ierland, Polen, Denemarken, IJsland. Oostenrijk. Zweden i Duitsland deelnemen Ook Nederland zal met enkele atleten deze wedstrijden uitkomen en wel met Puck van Duyne-Brouwer op de 100 er 200 meter, Dini Hobers bij het hoogsprin gen, Nel Zwier in de nummers hoog- er vèrspringen, Aad van Hardeveld op 100 er 200 meter en Jan Parlevliet op de 110 er 400 meter horden: De secretaris van de nar tionale technische commissie van he' KNAU. de heer J. Moerman, treedt als leider op. Ned. vaasrijders nog zonder straf punten Aan het slot van de tweede dag van de motorzesdaagse, in Garmiseh-Partenkir- ohen, waarop zich zeer veel slippartijen en ongelukken hebben voorgedaan, nog slechts 260 rijders van 313, die dag gestart zijn, in de strijd. Slechts 167 hunner hebben nog geen strafpunten op gelopen. Tot de 30 uitvallers, behoort de Nederlander Ton Wittoerg die een her senschudding opliep. Ook onze landgenoot Frans Vos heeft het wel ongelukkig getroffen. Hij verleen de Witberg hulp en kreeg daarvoor 12 strafpunten. Voor de zilveren vaas zijn nog 12 teams w.o. de Nederlandse, zonder strafpunten. In de tweede etappe hebben de Neder landers het er goed afgebracht. De twee De beroemde Engelse international vaasteams bereikten zonder strafpunten Stanley Matthews, „koning van de de finish en van de leden van de a-ploeg dribble" viert zijn zilveren jubileum als verdient vooral Priem Rozenberg In de Tweede Kamer bood minister-pre- dent Drees als plaatsvervanger van de heer Van de Kleft op de gebruikelijke wijze de miljoenennota aan. In de zeer korte speech, die hij daarbij hield, wees overvloede op, dat de demissio- tus van het kabinet zijn invloed heeft uitgeoefend op de inhoud en de n van de begrotingsstukken. Nadat legertje fotografen premier en koffer tje hadden vereeuwigd, nam dr Drees, d>e op het ogenblik tevens Kamerlid is, zijn plaats in temidden van de andere F.v.d.A.-parlementariërs De minister president moest echter eerst even zoeken de presentielijst, die ergens in de zaal bleek te zwerven. Dit veroorzaakte nogal wat vrolijkheid op de volle tribu nes. Bij stemming werd voorts de nomi natie voor het voorzitterschap der Kamer opgemaakt. Het resultaat was, dat, zoals mocht worden verwacht, dr L. G. Kor- tenhorst als nummer één op de voordracht werd geplaatst. Hij verwierf 79 van 88 stemmen. De heren Luns, Staf en 1 ter kregen elk één stem. De huidige dervoorzitter, de heer Van Sleen (soc.). 'verf! als nummer twee op de voordracht geplaatst. Op hem werden 84 van de 88 stemmen nitgebracht (de heer Roosjen kreeg er één). De heer Van Sleen komt 121 dus weer in aanmerking voor het tw< Stanley Matthews (41) zilveren voetbalprofs oepsvoetballer. De 41-jarige rechts buiten werd in 1931 prof. Nadien heeft hij 77 keer in het Engelse elftal gespeeld, de laatste keer in me» in het Wembley- stadion, tegen Brazilië Matthews voet balt nog steeds voor Blackpool en ge hoopt wordt dat hij weer gekozen zal v/orden voor het elftal, dat in 1958 zal deelnemen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap in Zweden. pluim. André Hak, die ook goed gereden heeft, maakte een duikeling waarbij hij geen letsel opliep. Suezkanaal. Molestpremies door Britse verzekeringmaatschappijen voor tweede -maal. sinds naasting van maatschappij ver hoogd tot 5,9 shilling per 100 pounds naar Egyptische havens en 7 shilling van Eg. havens (voor de naasting —.9 en 2 shilling. Rusland boekte winst op Fideschaaktoernooi De Nederlandse schaakploeg deelt na de zevende ronde met België de vierde en vijfde plaats in de eerste kwalificatie- groep van het fide-schaaktoernooi in Moskou met 16 punten ieder. De wedstrijd tegen Zweden werd met tegen 2% punten verloren. De stand in deze groep luidt: 1 Zweden 17% pnt, 2.'IJsland 17, 3. Oostenrijk 16%, 4. en 5. Nederland en België 16, Columbië 14%, 7. en 8. Oost Duitsland en Frankrijk 14, 9. en 10. Chili Finland 12, 11. Polen 10%. IE. Noor egen 8. In de finalegroep luidt de stand; 1. Rusland 19%, 2. Joegoslavië 18, 3. Hongarije 16%. 4. Argentinië 15. 5. Zwit serland 14, 6., 7. en 8. Tsjechoslowakije, Denemarken en Westduitsland 13%. 9. Bulgarije 13, 10. Roemenië 12%, 11 Enge land 12, 12. Israël 7. Rusland heeft in de wedstrijd te Tsjechoslowakije op een halve punt de volle winst behaald. De langste wedstrijd van het toernooi ;s tot nu toe die geweest van Alony Israël en Kolarov van Bulgarije, die door de eerste na 120 zetten werd gewonen. Australiër noemt paling „Slang" Nederlandse lekkernijen komen in trek Dank zij de Nederlandse immigranten ziet men nu in de Australische winkels dingen, waarvan men vroeger alleen droomde, aldus de heer J. Hordijk, han delsassistent bij het Nederlandse laat-generaal te Sydney, op de Utrechtse jaarbeurs, zoals snijboontjes in blik, zelfs schelvislever en gerookte paling, die de Australiër nog geringschattend „slang" noemt, doch het is zeker dat hij op de duur de Nederlandse lekkernijen zal leren te waarderen. Ook is het belangrijk, dat de immigrant zich als er sprake is van aankoop van machines in zijn fabriek, de namen van Nederlandse ondernemingen herinnert. In combinatie met een Austra lische firma is in Victoria een Nederland se schoenindustrie gevestigd, die zeer mo derne damesschoenen en pantoffels ver vaardigt. De welstand van de gemiddelde immigrant is redelijk. Het basisloon voor ongeschoolden is 150 per week. Men kan sparen, spoedig een stukje grond kopen en een eigen huis bouwen. Vier doden in verkeer Bij het oversteken van de rijbaan in Tienraay werd het driejarige kindje van de familie V. door een vrachtauto aangereden. Het is kort na het ongeluk overleden. Bij Axel kwam de 18-jarige Ambonese scooterberijder A. S. uit Koudekerke in botsing met een vrachtauto. De jongeman overleed ter plaatse, zijn zestienjarige duopassagiere werd ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Aan de Groene Zoom te Rotterdam werd gisteren de 75-jarige J. Evers bij het oversteken door'een bus aangereden. De man is later in het ziekenhuis over- De 71-jarige mevrouw P. Govers-de Jong, die op 10 juli in Amsterdam door een vrachtauto werd aangereden, is gisteren in het ziekenhuis overleden. Ha lekker! FABRIEKEN TE LEEUWARDEN MINISTER MANSHOLT KANSLOOS BIJ F.A.O. In Rome houdt de vergadering van de wereldvoedselorganisatie, de F.A.O., zich bezig met de verkiezing van een nieuwe directeur-generaal. Van de vijf kandidaten trokken de Spaanse en de Philippijnse zich terug na de eerste stemming, waarbij zij slechts resp. vijf en zeven van de 74 stern- verwierven. De Nederlandse minister Mansholt kreeg negen stemmen. In de tweede ronde verwierf de Ame rikaan John Davies 37 stemmen, één te ig om benoemd te worden. De ambas sadeur van India in Japan, B. R. Sen. kreeg 26 stemmen en minister Mansholt elf. In Zuid'Afrika Negerdonors verboden voor blanken De Zuidafrikaanse artsen hebben zich gisteren uitgesproken voor het regerings voorstel om het bloed voor transfusies te onderscheiden In „blank" en „zwart" bloed. De raad voor geneeskunde en tand heelkunde zal een aanbeveling in deze geest aanbieden aan de Zuidafrlkaai minister van volksgezondheid. De directeur van de bloedtransfusie dienst in Zuid-Afrika, dr. M. Shapiro, heeft zich tegen deze maatregel verzet, daar hij deze op wetenschappelijke gron den niet kon rechtvaardigen. Het bloed van negerdonors zal, wan neer de wet kracht heeft, gemerkt moe ten worden met een zwarte kaart en mag dan niet voor transfusies aan blan ken gebruikt worden. Mislukte aanslag op Mao-tse-Toeng Volgens het tijdschrift „Newsweek" doet in Hongkong het gerucht de ronde, dat in juli een mislukte aanslag gepleegd ii op Mao tse-Toeng. Mao zou bijeengeko men zijn met hoge provinciale autoritei ten, die hij hekelde wegens de mislukking van het agrariedhe program. Een functio naris van de provincie Joennan, wien6 broer gearresteerd werd, sdhoot plotseling op Mao af. haalde een revolver te voor schijn en loste in het wi'lde weg twee maal, voor hij door de lijfwacht van Mao met kogels doorzeefd werd, aldus News week. Begroting departement van algemene zaken De begroting van het departement van algemene zaken, vorig jaar 3.213.000 gul den, vraagt dit jaar 6.326.7000 gulden. Het verschil wordt in hoofdzaak veroorzaakt door een post van drie miljoen vooi drage in de koeten van voorbereiding van de Nederlandse inzending op de reldtentoonstelling Brussel 1958. Openbaar Slachthuis Donderdagmorgen 9 uur ver koop van grote partij mager rundvlees, rosbief en lappen. Voorwaardelijk goedgekeurd. KK/EBELHOEST? p=k PACTOLAN en dan hier In Holland geen I 750.- doch FA. OUSOSWA TURFMARKT 2 - LEIDEN - TELEF. 24409. KERKSTRAAT 48 - NOORDWIJK - TELEF. 2726 ZEEWEG 1 KATWIJK - TELEF. 2619 FA. JAN DE NIE KORT RAPENBURG 10 - LEIDEN - TELEF. 20025 Te koop 7-tons ijzeren vlet schikt voor allerlei doelein den. Acacialaan 45. Leider dorp. Tef. 22216. GEVRAAGD NETTE SLAGERSLEERLING en een HALFWAS VALT UW HAAR UIT? Zendt on. deze annonce .1. drukwerk (2 ct.) in open envelop met Uw naam cn adre» op de achterzijde, dan ontvangt U gratis Inlichtingen over het herstel van Uw haargroei NL Dr H. NANNIN6S PHARM. CHEM. FABRIEK N.V DEN HAA6 GEMEENTE LEIDERDORP In deze functie kunnen enige tuinlieden worden geplaatst. Bezoldiging: 60.48 tot 66.72 per week of: ƒ65.28 tot 71.52 per week. Aanstelling zal geschieden op arbeidsovereenkomst. Bij ge bleken geschiktheid volgt vaste aanstelling. Sollicitaties binnen 1 week na verschijnen van dit blad aan de burgemeester. N.V. ING.-BUR. V. BOUWNIJVERHEID OECSTCEEST actieve, vooruitstrevende met goede rapporten van Lagere School of Mulo kunnen worden geplaatst en opgeleid in onze afdelingen co pondentie. administratie of nacalculatie. Schriftelijke of mondelinge aanmelding. II I I I I I II bloemen schikken VOOR IEDEREEN vakonderwiizei bloemsierkunst a.y. Gebr. Zomer Keunings Uilgeversmll Wageningen Prijzen «oor Koeriers 1 tot 20 woorden 1. Van 20 tot 30 woorden f 1.50 Voor Koeriers onder nummer wordt 10 ct extra In reke ning gebracht Bewijsnum mers (alleen op verzoek) KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST Rechter concludeert Moordenaar uit Zeist niet toerekenbaar Ontslag van rechtsvervolging, plaatsing i een krankzinnigengesticht voor de tijd in een jaar en daarna terbeschikking stelling van de regering eiste gisteren de van justitie te Utrecht tegen de :e fabrieksarbeider C. J. B. uit erdacht van moord op de 22-jarige :verpleegster Willy van Soest te Zeist. Op 13 oktober werd in het kreupelhout langs een betrekkelijk stille weg in omgeving van Zeist het verminkte lijk de verpleegster door voorbijgangers ge vonden. Na een uitgebreid onderzoek arresteerde de politie een vroegere buurman van het meisje, B„ toen was komen vast te staan dat deze man de bewuste avond getuige was geweest van het uitstappen uit de bus, waarmede Willy van Soest reisde, waarna hij haar per fiets volgde. Na aanvankelijk te hebben ontkend, leg de hij na twee weken een volledige be kentenis af. Geen voorzorgen Ne<k nrotestnota in Djakarta De Nederlandse tijdelijke zaakgelastigdi te Djakarta, de heer H. Hagenaar, heeft heden een bezoek gebracht aan de nemend secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van buitenlandse ken, dr. Subandrio, en hem een nota o' handigd, welke krachtig protesteert tegen de betogingen en ordeverstoringen, dij maandag na afloop van de zitting in de zaak-Schmidt voor het landgerecht karta zijn voorgekomen. De nota verklaart, dat de Indonesische regering niet voldoende voorzorgsmaat regelen heeft genomen om zulke orde storingen te voorkomen. Bij de Indonesi sche regering wordt er op aangedrongci maatregelen te treffen om dergelijke ge beurtenissen voortaan te voorkomen. In kringen van het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken verklaart i dat de Indonesische regering „reeds" de ontvangst van deze protestnota de po iitie had opgedragen krachtige maatregc len te treffen tegen elke betoging In d zaak-Schmidt. Voorts wordt gezegd, f de Indonesische regering de betogingen ordeverstoringen veroordeelt en maai regelen heeft gelast tegen de daarbfj be trokken'personen. (Manoppo is overigem nog niet gearresteerd. Red.) Naar Zuid-Amerika. De secretaris heit instituut voor Latijns Amerika, heer S. W. van Oosten zal 6/1 naar groot aantal Latijns-Amerikaanse lande om afzetmogelijkheden te zoeken levensmiddelen, textiel, papier, dieselmc toren, medische apparaten, ijzer- en etaa! prod., machinerieën. Als honderdduizenden huisvrouwen haar tot dusver gebruikte wasmiddelen vaarwel hebben voor Pré, dan is er maar één conclusie: Pré móét anders en beter zijn En dat js^het ook! Pré wast veel intensiever, veel sneller en is daarbij van een zo donzige mildheid, dat U ér met een gerust hart al Uw wasgoed in kunt stoppen Pak voortaan Pré en ondervind, hoeveel gemakkelijker U dan wa$t en hoe heerlijk zacht Uw handen blijven! Wees goed voor Uw wasgoed gebruik Het wetenschappelijke test-apparaat, de „witmetar", bewijst het: éénmaal poetsen met hïacleans maakt de tanden wel 18% witter. En Macleans doet méér. Macleans desinfecteert, doodt bacteriën en bestrijdt nieuw bederf. De veilige zuiverheid en de gezonde frisheid „proeft" u in de typisch pittige smaak van deze uitmuntende Engelse tandpasta. Haal een tube - één is voldoende om n voor altijd te overtuigen! grote tube 0.90 familietube (extra voordelig) 1.40 met Chlorophyll 1.15 Did you Maclean your teeth today? Beecham iNederUnd) N.V. - Voor Engros: Jacq. Mot N.V, Aauierdam WIJ ZOEKEN IEMAND ter opleiding als FACTURIST Eigenhandig geschreven br. <ian Fa C. v d. Lelie en Zoon Groothandel in Tabaks fabrikaten Levendaal 9092. Pharmaceutisch bedrijf zoekt een (ndet jonger dan 30 jaar) om leiding te geven aan een aantal jonge meisjes, ds« last zijn met de fabrikage en het verpakken van phü ceutische produkten. Gegadigden moeten voldoen aan de volgende eisen Goed kunnen organiseren, lichte administratie kunnen verrichten, tact bezitten om jonge meisje op prettige wijze te leiden. Wij bieden een zelfstandige positie met goede salariê Brieven met uitvoerige inlichtingen enz. onder No. Bureau van dit Blad. Gevraagd MEISJE voor hele of halve dagen in gezin met 3 kinderen, 9, 6 en 3 iaar. Mevr. Stemerding. Veurseweg 175. Voorschoten t/o Gouden Leeuw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4