Jlieuwe lüc iiisrlje UTourmü Ontmoeting Vorstin en volk behoudt haar waarde Britse Goudkust onafhankelijk Met vereende krachten redenen tot bezorgdheid wegnemen Verdediging Nw.-Guinea samen met Australië Oorlogsgevaar verminderd Gevaarlijke radio-activiteit in Zwarte Woud geconstateerd AMERIKAANSE JONGEN SCHIET ROVER NEER EN REDT VADER Plan van Dulles voor gebruikersverenigiiig WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Zevenendertigste jaargang No 10759 Directie': F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SUfltvatUcfi is gfiebleoeo tnyn hert la tcgfyeaspoct Je bent zo maar geen loods... ZIE PAGINA 5 De Goudkust, tot dusver een Britse ko lonie in West-Afrika. zal op 6 maart 1957 een onafhankelijke staat worden in het Britse gemenebest onder de naam Ghana. De nieuwe staat heeft 4,5 miljoen in woners en een oppervlakte van 235.000 vierkante km. Het land produceert de helft van de wereldbehoefte a&n cacao en exporteert verder mahoniehout, goud, diamant en mangaanerts. Burgerlijk pensioenfonds DRIEHONDERD MILJOEN AAN UITLENINGEN Het aantal gepensioneerden reemt nog steeds toe en verwacht wordt dat in 1957 aan pensioenen en toeslagen 300.650.000 gulden zal worden uitgekeerd. De be groting van het Algemeen burgerlijk pen sioenfonds sluit in de gewone dienst op 744.569.982 gulden waarvan 301 009.350 voor de afdeling pensioenen en 439.668.410 voor beleggingen. De prinsessen Beatrix en Irene reden tijdens de rijtoer door Den Haag in een aparte landauer. Hier ziet men hen op de Kneu terdijk hij het Lange Voorhout. Mr. Jonkman tot Staten-Generaal: Formele overeenkomst gevraagd /^HARLES MORGAN, afgevaardigde van de arbeiderspartij in het Austra- Vj lische Lagerhuis heeft volgens Associated Press te Canberra aange drongen op een formele overeenkomst met Nederland betreffende de orga nisatie der verdediging van Nieuw-Guinea. De minister van overzeese gebiedsdelen, Paul Hasluck, antwoordde, dat de be trekkingen met Nederland nauw en hartelijk zjjn en dat de enkele nog hangende kwesties zich lenen voor formele overeenstemming. Voorts zeide hjj, dat er nauwe samenwerking bestaat, onder meer wat betreft de aangelegenheden van de oorspronkelijke bevolking, de landbouw en de volksgezond- Uit Djakarta wordt gemeld, dat het Indonesische kabinet gisteravond defini tief besloten heeft het geschil met Ne> derland voortvloeiend uit Indonesiëi eisen Inzake Nederlands Nieuw-Guine dit jaar weder aan de vergadering der Verenigde Naties voor te leggen. Indonesische schulden Over mogelijke stappen nog geen beslissing (Van onze parlementsredactie) Er is nog geen beslissing genomen over eventuele Nederlandse stappen inzake de annulering van de Indonesische schulden aan Nederland, zo delen de ministers Beyen en Luns telijke vragen mr. Van Rijekevorsel (kath.v.). De minis ters hebben zich beraden over de suggestie van de heer Van Rijekevorsel om de zaak van de annulering der Indonesische schul den voor de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië (de U.N.C.I.) te brengen. .Zij zijn echter tot de slotsom ge komen, dat het niet juist zou zijn in dit stadium een beslissing te nemen, die voor uit zou lopen op de opvattingen dienaan gaande van het komende kabinet. In verband daarmee achten de ministers het ook niet in 's lands belang thans open baarheid te geven aan de mening van de regering over hetgeen door de regering is of zal worden verricht om de rechten van het Koninkrijk in het kader van de be trekkingen met de republiek Indonesia te beschermen en te handhaven, voorzover dit niet reeds openbaar is gemaakt. Voorts wordt meegedeeld, dat de Neder landse regering een beleid voert, dat er op gericht is te voorkomen, dat de U.N.C.I wordt opgeheven. Advies centraal orgaan: Geef gemeentepersoneel zes procent verhoging Het centraal orgaan voor gemeenschap pelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenheden heeft met ver tegenwoordigers van de centrales van overhidspersoneel besloten om de bij het orgaan aangesloten gemeenten te advise ren hun personeel met ingang van 1 juli een loonsverhoging van zes procent toe te kennen. Prinsjesdag thuis. Generaal Grueniher De opperbevelhebber van de NA VO-strijdkraohten, generaal Alfred Grünther, heeft tijdens zijn bezoek aan Oslo op zijn afscheidstoumee ge zegd, dat het oorlogsgevaar op het ogenblik aanzienlijk is afgenomen, dank zij de versterking van de NAVO i de laatste vijf jaar. De komende vijf jaar noemde hij nog kritiek, daar het gevaar bestaat, dat de westelijke mogendheden hun waakzaam heid zullen laten verslappen, nu de Rus sen een charmeursoffensief hebben ge lanceerd. Hij waarschuwde: „Wij moeten er aan blijven denken, dat de Russen nog steeds veel omvangrijker strijdkrachten hebben dan wij en dat zij in staat zijn ieder ogenblik een gevaarlijke en effi ciënte bliksemaanval op ons te doen. Generaal Gruenther voegde er aan toe, dat de militaire opleiding in geen enkel NAVO-land korter mag zijn dan twee jaar, aangezien de troepen steeds weer mei nieuwe wapens moeten oefenen. In Kopenhagen kreeg generaal Gruen ther twee beeldjes, ontleend aan het sprookje „De tondeldoos" van Andersen. Het was de knappe soldaat, met de lelijke heks en de soldaat, die de grote hond uit een geldkist tilt, zodat hij volop uit de kist kan putten. Jan Boots ziek. Tijdens zijn omroep- werkzaamheden werd de chefomroeper van de AVRO, Jan Boots, dezer dagen door een maagbloeding getroffen. Hij is in het diaconessenhuis van Hilversum op genomen en zal langdurig rust moeten houden. (Van onze parlementsredactie) TT\E EER6TE EN TWEEDE KAMER der Staten-Generaal zijn gisteren, na LJ de verenigde vergadering in de Ridderzaal, waar H.M. de Koningin met het uitspreken van de troonrede de nieuwe zittingsperiode opende, nog apart in vergadering bijeengeweest. In de Tweede Kamer verscheen de demissionaire minister-president, dr. W. Drees, met het vermaarde kof fertje. De minister van financiën Van de Kieft moest wegens verblijf in Amerika, de symbolische aanbieding van de Miljoenennota aan de 70-jarige premier overlaten. In de Eerste Kamer hield voorzitter mr. J. A. Jonkman een openingsrede, waarin hij o.a. de door koningin Juliana en prins Bern- hard op 29 juni en 24 augustus uitgegeven communiqués ter sprake bracht. 1 De heer Jonkman constateerde met vol doening, dat door de verschillende (op 10 september j.l. afgekondigde) wijzigingen onze grondwet weer is aangepast aan de eisen van deze tijd. Onze -constitutionele grondslagen zijn weer in goede orde ge bracht, maar, aldus mr Jonkman, de wij ze, waarop wij de laatste maanden met ons staatsbestel omgaan, geeft toch enige reden tot bezorgdheid. Daar is, behalve de merkwaardige gang van zaken rond het initiatiefvoorstel-Oud (dat in de Eerste Kamer in tweede lezing werd verworpen), de geschiedenis van-de huidige kabinets formatie, waarover ook H.M. de Koningin in de aanvang van haar Troonrede ken nelijk niet zonder zorg sprak. Weliswaar kon zij er daarbij terecht op wijzen, dat het demissionaire kabinet op haar uitno diging alles doet, wat het in het belang het Koninkrijk noodzakelijk acht, GEVOLGEN VAN ATOOMEXPLOSIES Gedurende de laatste maanden zijn herhaaldelijk zowel in Nederland als in West-Duitsland radio-actieve splijtingsprodukten van recente oor sprong in de atmosfeer aangetroffen. In het zuidwesten van de Bondsrepu bliek bereikte de radio-activiteit zulk eer hoog peil. dat het een gevaar oplevert de mens. Het verschijnsel was he sterkst op hooggelegen akkers en weilan- De radio-activiteit in de melk var koeien, die op de hooggelegen weiden var het Zwarte Woud grazen, is vijfmaal zc groot als die van de melk der koeien, die lagere streken weiden. [et radiologisch instituut te Freiburg schat, dat nog slechts een tiende deel idio-actieve deeltjes, die bij ato explosies in de stratosfeer zijn geschoten, irde hebben bereikt. Een 14-jarige Amerikaanse jongen heeft het leven van zijn vader en waarschijnlijk ook dat van zijn moe der gered door koelbloedig een rover, diie het gezin bedreigde, neer te schieten. Het gebeurde in Heidelberg, waar de Amerikaanse familie Kuhel woont. De vader, de heer Kuhel is directeur van het filiaal van de Chase Manhattan National Bank aldaar. an kwam de woning binnen en dwong vader, moeder en zoon in de auto stappen. De 14-jarige Robert echter vroeg of hij nog even naar de badkamer mocht, wat werd toegestaan. Vlug greep de knaap de revolver van zijn vader uit en stak die in zijn zak. Daarna ging hij gewillig mee. Vader Kuhel moest chaufferen, zijn vrouw zat naast hem. Op de achterbank zat de rover met de jongen. Kuhel kreeg beval naar de bank te rijden, waar hij geld moest opnemen. De vrouw en de jongen zouden zolang als gijzelaars worden vast gehouden. Onderweg wist Kuhel de aandacht te trekken van enige M.P.-wagens. De rover werd woedend en richtte de revolver op hem. Robert schoot daarop de man, die later geïdentificeerd werd als Hugo Wal- genbach, 56 jaar, dood. Later werd in de bossen nabij Heidel- berg nog het lijk gevonden van een vriend van Walgenbach. De politie vermoedt, dat hij vermoord werd, toen hij weigerde Wal genbach .te helpen. Walgenbach emigreerde in 1908 naar de Verenigde Staten. Op zijn twintigste jaar nam hij deel aan een bankoverval en kreeg tien jaar gevangenisstraf. In 1939 werd hij uit de Verenigde Staten gewezen en naar Duitsland teruggebracht. 58936 is het nummer van onze postrekening Als u daarop vóór 1 okt. het abonne mentsgeld voor het 4e kwartaal 1956 a f 7,— overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwitantie wordt aan geboden en het is gemakkelijk voor onze administratie. Wilt u er vooral op letten dat het juis te adres, waar de krant bezorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37 Bij voorbaat vriendelijk dank. voor uw medewerking DE ADMINISTRATIE In Nederland is door de sterke regenval radio-activiteit in de bodem geslagen. Echter neemt de kracht snel af. Volgens de huidige inzichten is niet te verwachten, dat zich hier schadelijke gevolgen zullen voordoen. Prins per vliegtuig naar Tanganyika Prins Bernhard is gisteravond om tien over acht van het vliegveld Soesterberg naar Tanganyika vertrokken. Aan boord bevonden zidh tevens prof. dr J. Fr. Nuboer, hoogleraar in de heelkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht; luitenant kolonel C. C. Geertsema, aljudant van {le Prins; hoofdcommissaris van politie C Sesink, hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis en eerste luitenant vlieger-waarnemer W. J. Holswilder, be stuurder van de Dakota PH-PBA van de Rijksluchtvaartdienst. Natuurlijk was ook Schevenln- gen vertegenwoordigd bij de aubade voor het Huis ten Bosch. Charmante in Scheveningse kle dij gestoken meisjes boden zee banket aan. maar dit neemt niet weg, dat de eigen lijke ministeriële verantwoordelijkheid achter demissionaire ministers min of meer schuil gaat. Bovendien wordt de in druk gewekt, dat de bereidheid tot samen werking in redelijkheid en vergelijk die in ons staatsbestel ten slotte behoort te overheersen te lang op de achter grond blijft. Koninklijke communique1's Sprekend over de Koninklijke com muniqués van 29 juni en 24 augustus j.l. zei mr Jonkman, dat deze ons confron teren met de „gerezen moeilijkheden" in het Koninklijk Huis. „Wanneer het gaat om „moeilijkheden" in het Huis van Oranje", aldus spreker, „dan valt er over het Nederlandse volk een zware schaduw van beklemming en spanning, maar dan doen tegelijk onze innige ge voelens van aanhankelijkheid en eer bied zich te krachtiger gelden", 't Twee de communiqué besloot met de woorden; „Met vertrouwen zien wij thans de toe komst tegemoet". „Uit het Nederlandse volk", aldus de president van de senaat, „rijst de bede, dat het zo moge zijn". „Temeer zijn wij tot dankbaarheid en vertrouwen gestemd", zo vervolgde hij, „dat H.M. ondanks de demissionaire sta tus van haar ministers heeft goedgevon den, ja, er zelfs bijzonder prijs op heeft gesteld, persoonlijk de eerste gewone zit ting der vernieuwde Staten-Generaal te openen. De tocht door de stad en de ver schijning in de verenigde vergadering der Staten-Generaal deze prachtige, histo rische, zinrijke ontmoeting van vorstin en volk, ons staatshoofd en volksvertegen woordiging behouden immers hun gro te waarde, ook al is de Troonrede korter behelst die minder toekomstplannen". (Zie vervolg pag. 4) Tweede Suez-conferen tie te Londen AAN DE VOORAVOND van de tweede Londense conferentie hebben de negen leden van de politieke commissie der Arabische Liga laten weten, dat zij gekant zijn tégen het plan tot oprichting van een vereniging van (Suez)kanaalgebruikers. Dit plan zou in strijd zijn met het handvest van de Verenigde Naties en de wereldvrede in gevaar brengen. In de ko mende dagen zal blijken, in hoeverre andere landen ook bang zijn, door het oprichten van een dergelijke organisatie de gewapende vrede te verstoren. Intussen werken de V.S. de plannen 3or een vergroting van de olie-export nader uit. Stewart, de directeur van Amerikaanse bureau voor olie- en gas- siening, deelde mee, dat dagelijks 500.000 tot 1.100.000 barrels (eenheden bngeveer 143 liter) naar Europa ver scheept zouden kunnen worden. Voor bereidingen zijn getroffen om 40 opge legde tankschepen snel vaarklaar te Op de Londense conferentie, die van morgen om elf uur onder voorzitterschap van Selwyn Lloyd. de Britse minister van buitenlandse zaken, is begonnen, zou zijn Amerikaanse collega John Foster Dulles het plan van de westelijke drie aan de overige gedelegeerden uiteenzetten. Over het algemeen scheen gisteravond de hou ding tegenover dit plan gereserveerd. Eensgezindheid nodig B(j zijn aankomst in Lon^gn deelde de Nederlandse minister Luns mee, dat een algemeen besluit om de schepen om de Kaap te laten varen, genomen zou moe ten worden met medewerking van alle belangrijke zeevarende landen. Hoewel Egyptische autoriteiten zich op timistisch blijven uitlaten over het scheepvaartverkeer door het Suezkanaal, is er sinds vrijdag j.l. toen de niet- Egyptische employe's vertrokken een langzame maar onmiskenbare daling ge weest van het aantal passerende schepen. Gisteren was dit aantal 31, tegen zaterdag 47. Men verwacht vooral in oktober grote moeilijkheden. Dan is het in het kanaal namelijk dikwijls mistig en de doorvaart buitengewoon moeilijk. De directeur van de Egyptische kanaal maatschappij heeft gisteren verklaard, dat de schepen, die door het Suezkanaal villen varen „zich aan de regels moeten houden", dit houdt in, dat zij gebruik moeten maken van loodsen van de maat schappij. Boekonder 't kussenecht waar JN CHICAGO IS EEN hoort een hele discotheekde spilzuchtige kan leren leermachine uitgevon- waar uit men de onder- hoe geld en goed zuinig dendie „dynamacutor" werpen, welke men door- beheerd kunnen worden. is genoemd. Het apparaat gronden wil, kan kiezen. Niet alleen het woord, is gebaseerd op de ver- Al slapende zouden de maar ook muziek kan onderstellingdat het on- scholieren dus op die ma- de mens in zijn slaap tot derbewustzijn terwijl de nier hun repetities kun- betere gedachten brengen, mens slaapt toch indruk- nen leren! #et Splvey Jnstitute. ken in zich opneemt. Dit vallen ook de reden van het dromen zijn. Men hoort de wekker en droomt dat een trein vertrekt, bijvoorbeeld. De tijdsbepaling in de droom is geheel anders dan in werkelijkheid. De droom die uren schijnt te duren telt in werkelijkheid dik wijls slechts lutele secon- Door nu de mens tijdeni zijn slaap iets in te fluls- gen bij kunnen brengen, die tijdens het bewust- pen zijn zwakheden dat het apparaat propa geert, komt met de ont hulling, dat het reeds tijdens de tweede wereld oorlog gebruikt is om de soldaten het morse-sy- Het sprookje, dat men 'n boek onder zijn hoofd kussen moet leggen om geleerd te worden, zou dus min of meer nu door het grammofoonplatensy- steem tot werkelijkheid zijn gemaakt. Hoeveel zo'n leermachi- kost t of z I Eurc eiiyk hem n, waar- pa al verkrijgbaar is i ;rdag af- meldt de geschiedenis 'er kan niet. Dat velen het echter veel hel graag eens zouden pro- e blijven, beren, geloven we beslist, Tijdens de rijtoer op de hoek BoslaanBezuidenhoutseweg in Den Haag. Op de foto ziet men de Koningin, de Prins en geheel rechts gedeeltelijk prinses Mar griet WEERBERICHT Zonnig ■m Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht en ochtend met hier en daar mist. Mor gen overdag zonnig weer mei dezeLfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige zuidoos telijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN 518.45: maan: 18.25—6.51. Op prinsessen i Irene tijdens de rij toer. Geen gratie voor dre veroordeelden op Cyprus De gouverneur van Cyprus, sir John arding, heeft geen gratie verleend aan drie ter dood veroordeelde Griekse Cy prioten, zo is door het Britse ministerie koloniën te Londen bekend gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1