NIEUWS "tdeSLEUTELSTAD Gevestigde en vertrokken personen Troephuis padvinderij zaterdag officieel geopend Openingsdienst in Pauluskerk voor Hervormd jeugdwerk V. Ver donk in Aarïanderveen ter aarde besteld Feestelijke inzet van Open-Deur- werk in sxote kerk Ds. T. Kruijne bevestigd tot vlootpredikant 1936 nieuwe leidsche courant maandag 17 september 1956 \-tse>u/ofavcuo In de week van 6 tot en met 12 september Te Leiden vestigden H. L. Zuidema en fam., personeelschef, Utrechtse Veer 6; G. J. Simmerman "en fam-, laadmeester, Noorderstraat 21a; A. G. Audier en fam., Witte Singel 66, arts; A. W. T. Gijsbers en fam., militair, Lo- rentzkade 85; M. Hurts en fam., onder wijzer. Zoeterwoudseweg 13'': C. Verh?-- 'VgI gen-Steeneveld en fam., Wasstraat 29; A A. Spanjersberg en fam., elektro-tech- nlcus, Koninginnelaan 66; A. J. Bloem- Gijswijt en fam., Steenstraat 18; W. Kar- daun en fam., arts, Apothekersdijk 30; J. Heringa, Rapenburg 45; F. M. Kellen- bach, Drie Octoberstraat 15a; M. T. Rabel, werkster, Waldeck Pyrmontstraat 12; A. M X. F. Kuipers, hulp i.d. huish.. Rijn dijkstraat 112; G. Mensink, dienstbode. Koestraat 15a; W. F. Janssen, commis de rang, Kuipersteeg 2; H. Roosjen, onder wijzeres, Witte Rozenstraat 4a; W. H. van den Berg, hulp-verpleegster, Rijnsburger- weg 10; E. E. W. H. M. Versteeg, Noord- einde 50; M. A. Paulusz, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Kleine Deters, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; T. T. Schuursma. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; H. M. Horstingt 11. verpleegster, Rijns burgerweg 10; J. R. V. van Viersen, ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; J. C. Lan- geveld, kamermeisje, Haarlemmerstraat 315; F. M. M. Hosman, reel, ontwerper- fotograaf, Breestraat 115; R. A. Winckel, Jacob Catslaan 28; H. Hielkema, verple ger, v. Oldenbarneveltstraat 36; K. Scho tanus, onderwijzer, Wasstraat 8; S. J. Ghijsels-van Overbeeke, Kernstraat 25a; F. Zandvoort, lerares .NO, Kaiserstraat 53; A. Lelieveld, leraar NO, Tomatenstraat 16a; R. A. Baak, Hugo de Vriesstraat 22; E. J. Gelpke, Boisotkade 3; F. A. Pronk van Hoogeveen, Johan de Wittstraat 54; C. W. Claassen, de Meij v. Streefkerk- straat 52; M. O. L. Klein, wetensch. ass. RU, Pieterskerkhof 2a; J. Terpstra, arts, Vondellaan 19; L. E. Gowdy, lerares, Roo- denburgerstraat 41; W. Boer, kellner, Breestraat 49; C. P. Nagtegaal, landbou wersknecht, Mirakelsteeg 21; H. Lens, Cronjéstraat la; A. Wecterhoud, beton werker, Utrechtse Jaagpad 128; E. J. M. Piek, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; P F. M. Sormani, bibliothecaresse, Rapen burg 16; H. J. G. de Jong, priester, He rensingel 3; E. M. Young, kapelaan, He rensingel 3; D. F. W. B. van der Luit, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; C. C. Vellinga, kraamverzorgster, Rijnsburger weg 10; R. H. C. Small, II. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; M. Weenk, Jl. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; A. H. B. Smit, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; S. M. L. Stigter, verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; C. Gille, Cobetstraat 12 E. M. Enschedé, Breestraat 73a; H. M. Leo pold. Groenhovenstraat 12;. C. J. L. Kloos, Rapenburg 121; A. G. Asselman, Boer- haavelaan 42; R. Kokke, Hooigracht 57; J. H. N. E. Janssen, Zoeterw.singel 101; m Raalte, Kaiserstraat 38; A. J. Gla- zemaker, pastoor, Zoeterwoudse Singel 50; Berends, Hugo de Vriesstraat 17; E. W. M. de Boer, 11. verpleegster, Rijns burgerweg 10; C. H. van Hoorn, 11. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; S. F Kloeck, pleegster, Rijnsburgerweg 10; M. M. Hoogstraten, 11. verpleegster, Rijnsburger weg 10; L. M. te Bos, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. G. W. Collaris, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; E. J. v. d. Berg. 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Elzer, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; M. A. Klelnsmit, onderwijzeres, He- rensteeg 17; A. J. M. van Kimmenaede. ingenieur, Bruggravenlaan 129; D. G. Duyshart, kok, Lijsterstraat 28; M. van e der Drift, laborante. Haven 24a; C. H. J. t van Herk, vormster, Hansenstraat 15a; C. M. Langezaal, Lange Mare 80; E. M Masurel-Gras, Oosterstraat 13; J. J. Tem- minck, v. Bemmelenstraat 19; E. E. C. Hupkens van der Eist, Johan de Wittstraat 23; J. M. M. Julicher, kinderjuffrouw, Witte Singel 30; J. J. de Bie, 11. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; E. M. Kle ver, hulp i. d. huish., Thorbeckestraat 5; J. G. J. Enzlin, Nieuwe Rijn 31a; M. J Scheen. Kooipark 14, C. van Kleef, ver tegenwoordiger, Munnikenstraat 89; J. v Heijst, Lammenschansweg 43; P. N. M. Gemke, RK priester, Haagweg 13. Uit Leiden vertrokken: W. K. Dijkema en fam., Herensteeg 4 naar Rotterdam, Bahreinstraat 20a; H. Casemier en fam., Temminckstraat 35 n. 's-Gravenhage, Rijswijkseweg 600; J. Ter- wan en fam., Zoeterw.singel 96 naar Vlardingen, v. Hogedorplaan 104d; L. Klinkhamer en fam.. Leliestraat 47a naar Boskoop, Goudsche Rijweg 51a; A. Hollin- ga en fam.. Kanaalstraat 8 naar Katwijk, Kon. Wilhelminastraat 16a; S. H. Radius en fam., Vondellaan 18 naar Rijswijk Z.H Wald. Pyrmontlaan 22; C. Bervoets en fam., Conradstraat 16 naar Oegstgeest, Schoutenburgerstraat 16; H. B. Vorschel en fam., de Sitterlaan 90 naar Oegstgeest. Floralaan 39; M. A. van Lierop-Schmand en fam„ Lorentzkade 84 naar Arnhem. Rosendaalseweg 680; Y. M. Ling, Diefsteeg 15 naar Utrecht, Kalverstraat 7; J. M. H. Salemink. Breestraat 84 naar Arnhem, Ernst Casimierlaan 27; C. van Prooijen, Nieuwsteeg 31 naar Leidschendam, de Ruyterstraat 33; H. C. F. van Buttingha Wichers, Rapenburg 87 naar 's-Gravenha ge, Wassenaarseweg 124; D. W. F. van der Schilden, de Gijselaarstraat 11 naar Den Helder, Buitenhaven 5; J. G. Sommer- Stuijts, Zoeterwoudseweg 146 naar Indo nesië; L. H. Reijs, Witte Singel 104-104a naar Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 55; I. Spiele, Morsweg 138 naar Rheden (Gld.), Hardewijkerweg 49; W E. van Duuren, Leeuwerikstraat 31 naar Warmond, Jan Steenlaan 13; H. J. Nieuwenhulze, Lijs terstraat 4 naar Rotterdam, Westersingel 11; C. G. M, Blansjaar, Oost Havenstraat 4 naar De Bilt (U.). Julianalaan 36; E Kappée, a.b. Stiksloot bij de Zijl naar Warmond, Herenweg 100; C. O. Kuin, Pasteurstraat 34a naar Aalten. Tramstr 18; W. A. Engelbrecht, Rapenburg 51 naar 's-Gravenhage. Frankenslag 11; P Kors. Plantage 14 naar Amsterdam, Laurier- dwarsstraat 50; M. van Rooijen, de Meij v. Streefkerkstraat 40 naar Wageningen. O. v. Gebreweg 17; L. J. van Dijk, Stad houderslaan 28 naar Mijdrecht, Bisschop Koenraadstraat 2; W. Radius, Rijnzicht- straat 8 naar Amsterdam, Marnixstraat 290; W. F. S. C. Verlind-Dreef, Morsstraat 40 naar Zoeterwoude, Vrouwenweg 40; E. van der Starre, Steenstraat 25 naar Warmond, Jan Steenlaan 13; E. M. Parle- vliet, Rijnsburgerweg 10 naar Katwijk. Boulevard 19a; M. J. Mast. Rijnsbi weg 10 naar Amsterdam, le Helmerstraat 104; M. Bloom, Rijnsburgerweg 153 Canada; G. Kleiberg, Rijnsburgerweg 10 naar 's-Gravenhage, v. Boetzelaerlaan 112 R. Robaard, Roodborststraat 41 naar Gro ningen, Celebesstraat 11a; A. L. Jorissen- Huizen, W. de Zwijgerlaan 145 naai 's-Gravenhage, Spui 275a; J. D. van Unen, Zaanstraat 25 naar Utrecht, Gustav Mah- lerstraat 7; J. Groenenberg, Korevaarstr. 9a naar Oostkapelle, Molenweg 14; M. Visser, Plantsoen 81 naar Amsterdam, Banstraat 4511; R. E. Taselaar, Tib. Sie- genbeekstraat 9 naar Utrecht, v. Lennep- straat 75; N. de Kramer, de Meij van Streefkerkstraat 56 naar Amsterdam, O. Nassaulaan 73; A. W. Kraal, Zoeterw. singel 41 naar Amsterdam, Wouwerman- straat 2 II-III; E. Groenewegen, Utrechtse Veer 6 naar Oegstgeest, Grunerielaan 17; C. Groenewegen, Utrechtse Veer 6 naar Oegstgeest, Grunerielaan 17; J. K. Waal- kens, Schelpenkade 41 naar Groningen, Hereweg 156; A. B. H. Hagedoorn, Schel penkade 45 naar Amsterdam, Mercator plein 37II; M. F. Jasperse, Witte Singel 27 naar Alphen ad. Rijn, Ten Harmsen- straat 7; G. C. Droogh, Rijnsburgerweg 10 naar Oegstgeest, Dorpsstraat 13; J. P. van der Reijden, Oude Vest 97 naar Rot terdam, Spangesekade 16a; F. H. G. Tan, Boerhaavelaan 23 naar Eindhoven, Aalter- weg 259; A. C. Carels, Julianastraat 18 naar 's-Hertogenbosch, Kanariestraat 11; P. Jansen, Sionsteeg 15 naar Dordrecht, Kromhout 10; W. Dekker, Zoeterw.singel 101 naar Schoorl, Heerenweg 305; W. T. A. Bergers, de L. de Kanterstraat 28 naar Amsterdam. Merwedeplein 40 III; A. K. Erades, de Goejestraat 40 naar Haarlem mermeer, Venneperweg 512; M. C. van der Zeeuw, Fruinlaan 7 naar Heemstede, Heemsteedse Dreef 93; C. J. van der Mo len, Suringastraat 1 naar Arnhem, Joh. de Wittlaan 138; M. W. J. Muller, Rijns burgerweg 118 naar Oegstgeest. Juliana laan 3. Minder animo voor haring en wittebrood Toch zijn nog 9.000 broden en 14.000 horingen nodig Het aantal gegadigden, dat zich dit jaar heeft aangemeld voor de traditionele uit deling van haring en wittebrood op 3 oktober bedraagt 7640, hetgeen ongeveer 25'/i minder is dan in 1955. Deze terug gang is ongetwijfeld' voor een groot deel te wijten aan het ongunstige weer op de Inschrijvingsavond, toen het van 6 tot 10 uur aan één stuk regende! Niettemin zullen op de komende feest dag van Leidens ontzet ongeveer 9000 broden van 400 gram en circa 14.000 ha ringen worden uitgereikt. Na de hausse periode in de eerste jaren na de {aevrij- ding in 1945, toen de voedselrantsoenering een verhoogde animo alleszins verklaar baar maakte, valt de geleidelijke daling van het aantal gegadigden in de laatste jaren uit traditioneel oogpunt te betreu ren. Het bestuur van de 3 oktober-Ver- eniging heeft er bij herhaling de nadruk op gelegd, dat het hier niet een bedeling betreft van een behoeftig deel der bur gerij, maar de voortzetting van een zin rijke traditie, die met rang of stand niets te maken heeft. Hopelijk komt dit besef in de volgende weer meer tot uitdrukking in een stijging van het aantal gegadigden. Kind in woonwagen kamp aangereden Vanmorgen omstreeks het terrein van het woon 2-jarige meisje W. H. V. oc rijdende veegwagen vagenkamp het een achteruit- de gemeente- einigingsdienst aangereden, vaarlijk gewond is het kind naar 1 demisch Ziekenhuis gebracht. IS1EVWVEEJ\ Auto in brand Zaterdagmiddag is in Blokland i brand gevlogen Met behulp voorbijganger duwde de Alphen de wagen in een langs de weg lopen de sloot, waaruit het voertuig later door de brandweer op de kant is getrokken. Vrachtauto in sloot Vrijdagavond is in de bocht nabij de boederij van H. de Graaff een met kisten groente en fruit beladen vrachtauto slipt en in de sloot gereden. Met behulp kraanwagen is de auto weer op de kant getrokken. LEIDERDORP GEBOREN; Gijsbertus Bastiaan Marga- retha, zoon van P. Verdoorn en P. A. J. der Veek. M. P. Splinterlaan 65; Wil helmus Johannes Maria, zoon van G. C. der Geest en G. M. de Jong, Zijl- dijk 32; Fulco, zoon van W. Neijmeijer en M. J. Houtschild, B. G. Cortslaan 18; IJs brand Willeam, zoon van A. P. Zintel en G. Reijneveld, Hoofdstraat 79A. GEHUWD: J. Fr. Block en V. Wedding; A. Jansen en A. Borreman; H. J. Boelee i A. van Leeuwen. Met behulp van een bijl opende welp Pleyzier zaterdagmiddag de deur van het nieuwe troephuis van de Leiderdorpse padvinders, zonder evenwel de deur zelf te beschadigen. Ds. Honnef geeft met applaus van zijn instemming blijk. Foto Bleuzé Leiderdorp Voor de opening van het nieuwe troephuis van de padvinderij bestond zaterdagmiddag veel belangstelling. De welp Pleyzier opende de deur en alle genodigden en ouders van de padvinders konden binnentreden. Onder hen bevonden zich loco-burgemeester wethouder Snel, wethouder Boon en enkele raadsleden. Voorts waren aanwezig de hoofden der scholen, de heren Van Hoir.klingen en Pleyzier de heer v d. Hoek was ver- h'"derd de beide Geref. predikanten ds. Dijk en ds. Sweepe, adjudant Kronen burg en de directie van Durisol, de heren Buis en ir. Poels. De voorzitter van de groepscojnmissie, ds. Honnef, gewaagde van de bij allen heersende dankbaarheid dat nu eindelijk dit troephuis in gebruik kon worden ge nomen. De moeilijkheden hadden bijna onoverkomelijk geleken. Zijn dank ging in de eerste plaats uit naar het gemeente bestuur, en wel speciaal naar bugemees- ter Van Diepeningen, die steeds 'n open oog heeft voor de vorming der jeugd buiten schoolverband. Voorts werd dank gebracht aan de heer Buis, directeur van Durisol. Dit troephuis heeft op de E 55 te Rotterdam gestaan als stilte-centrum. De predikant overhandigde de loco-bur gemeester en de heer Buis een oorkonde van het Anjerfonds, getekend door Prins Bernhard. Namens het hoofdbestuur speld de hij laatstgenoemde het insigne der pad vinders op. Zeer veel mensen, aldus ds. Honnef heb ben een overstelpende bereidheid tot hel pen getoond, dikwijls geheel belangeloos. Hij wekte de padvinders op trouw te blij ven aan hun belofte van kameraadschap Geschenken Oubaas Beekes opende de rij van spre kers en feliciteerde namens het hoofdbe stuur. Hij bood een portret aan van Baden Powell. Hopman Viertelhausen, leider der plaatselijke groep, sprak zijn vreugde uit over het eigen bezit in de vorm vai mooie troephuis. Drie heren, die zich bij zonder verdienstelijk hadden gemaakt bij het tot stand komen van dit huis, ontvin gen uit zijn handen een dankbetuiging, te weten ds. Honnef. ir. Poels en de heer Kruidenier, als secretaris van het comité. „Een goed secretaris is de motor van alle werk", zei de hopman. Behalve felicitaties kwam er ook prak tische geschenken uit de bus. Zo gaven d« kabouters en padvindsters een verband doos en een stormlantaarn. De heer Kro nenburg bood als oud-padvinder, namen; politie en B.B., een stoel voor de leider er twee stormlantaarns aan. Wethouder Snel sprak, namens burge meester Van Diepeningen en het gemeen tebestuur, de hoop uit dat dit nieuwe Gistermorgen werd in de Pauluskerk an de Warmonderweg vanwege de Oegst- geester Hervormde gemeente een openlngsdienst voor het jeugdwerk ge houden. In deze dienst ging ds. G. F. Cal- lenbaeh voor. Het orgel werd bespeeld door de heer Hans Boelee. Ds. Callenbach gaf een overzicht van de vele vertakkingen van het jeugdwerk, zoals dat 's zondags plaats heeft, b.v. de westhillzondagsschool, de kinderkerk, de jeugdkerk en de jeugddiensten. Komende het jeugdwerk, dat in de week wordt gedaan, stond hij stil bij de verschillende clubs en niet te vergeten de catechisaties In dit verband merkte de predikant op. dat de Kerk óók in de week, de mens niet met rust laat en iets van de eigen tijd vraagt. God heeft ons de Kerk gegeven en wij moeten zien, dat deze er nog is. De prediking grondde ds. Callenbach op 1 Sam. 3. waar gesproken wordt over het woord van God. dat in de dagen van EU schaars was. De jonge Samuel kende God nog niet echt. totdat hij door Hem werd geroepen. Spreker wees op de trouw van Samuel, die, helaas, in de wereld zelden wordt gevonden. Samuel bleef trouw t liet zich niet van de wijs brengen door de zonen van Eli. Wij moeten trouw zijr in de kerk niet de dominee maar te horen spreken. Samuel wachtte op het komen van God. De Bijbel zegt ons, dat Hij komt, omdat God Zelf het zegt, dat Hij komt. God mens geworden; Jezus Christus zegt: Ik ben uw Broeder in de nood. Ds. Callen bach besloot zijn prediking met op te mer ken, dat wij God als Vader, Jezus Chris tus als Broeder en de Heilige Geest als Leidsman mogen belijden in ons leven. Na afloop van de dienst werden de be zoekers in de gelegenheid gesteld, buiten op het kerkplein, dat met vlaggen was getooid, de verschillende tekeningen, die het jeugdwerk illustreerden te bekijken Eveneens werd men uitgenodigd om in het zendingshuis een kopje koffie te ge- Voor deze bijzondere dienst bestond grote belangstelling; de jeugd van Her vormd Oegstgeest, die in groepsverband naar de Pauluskerk was gekomen, uiteraard verre in de meerderheid. roephuis de groei van de plaatselijke pad vinderij zal bevorderen. Ds. Honnef dankt; met een kort woord voor alle goede wen sen en gaven. Hij las een gelukstelegran voor van het burgemeesters-echtpaar. De Leidse padvinders maakten ter gelegen heid van de opening een muzikale door het dorp. Alphen aan den Rijn Het was hem gegeven, veel licht om zich heen te verspreiden Zaterdagmiddag is onder zeer grote belangstelling op de algemene begraafplaats aan het Zuideinde het stoffelijk overschot teraardebesteld van de heer P. Verdonk. De heer Verdonk maakte deel uit van een „driemanschap", dat in feite in Aarïander veen de drager was van het burgerlijk bestuur. Hij was juist deze maand 25 jaar lid van de Alphense gemeenteraad; de enige die kon bogen op een zo lange zittings periode. Als laatste eer die dè raadsleden hun collega konden bewijzen, droegen zij de baar naar de groeve. Er vóór liepen de predikant van de Ned. Herv. Gemeente, ds. E. G. Boesenkool, de Geref. predikant, ds. W. J. van Hoek. de vroegere Herv. voorganger, ds. C. J. de Haan. de loco- burgemeester, wethouder J. v. d. Berg, oud-burgemeester Ed. C. Witschey, de wethouders A. J. Dekker, C. M. Deeren- berg en G. Nijman en de gemeentesecre taris, de heer A. Veenhuysen. De kist was bedekt door een krans van het gemeente bestuur en bloemstukken van de kerke- raad der Herv. Gemeente, het Oranje comité en van de commissie Aarlander- Aan de teraardebestelling ging een rouwdienst in de Ned. Herv. kerk vooraf. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Terwijl de kist de kerk werd binnenge dragen, speelde de organist, de heer P. Walraven, „Veilig in Jezus armen". De rouwdienst werd geleid door ds. Boesen kool, die ter Inleiding psalm 90 las. In zijn woord tot de Gemeente en de andere belangstellenden bracht hij naar voren, dat hij namens de kerkeraad van de Herv. Gemeente van Aarïanderveen het als een opdracht zag te zeggen, dat met het heengaan van ambtsbroeder Pie- ter Verdonk een verlies over de Gemeen- gekomen, dat zo groot is, dat men nog moet leren, de zin ervan te door gronden. De man die is heengegaan, was toegerust met grote gaven van hoofd, hand en hart. Zijn liefde bleef niet be perkt tot de kring van mensen met wie hij dagelijks omging, maar strekte zich in belangrijke mate uit naar al zijn me- :nsen. Liefde en eendrachtszin heeft hij gedurende meer dan 25 jaren over gedragen aan andere broeders, zonder zichzelf daarbij op te dringen. De groot heid van het Evangelie hield hij steeds tot richtsnoer. Aan gevaren wist. hij pal te staan. Hij bezat ook de moed om waar nodig een vermanend geluid te doen ho ren. Zijn goede woord was voor velen vaak een medicijn. Ds. Boesenkool herinnerde er voorts aan. dat de heer Verdonk in de loop der jaren de rechterhand is geweest van vele predikanten. Met een enkel woord kon hij telkens weer een nieuwe mogelijkheid, een nieuwe weg ter verbetering van situa ties aangeven. Hij was zelf nooit radeloos. Hij kon een ongekende stuwkracht ont wikkelen en hij maakte vele van zijn naaste medewerkers deelgenoot van zijn enthousiaste stimulerende werkkracht en ontvlamde liefde voor de goede zaak. Namens het gemeentebestuur wees loco- O Vocale en instrumentale medewerking stond op hoog peil De evangelisatie-arbeid van „De Open Deur" der Ned, Hervormde Ge meente is zaterdagavond feestelijk ingezet. Honderden waren samenge komen in de grote kerk, waar het Evangelie op verschillende wijze is ver kondigd. ,Als ik toch geen geloof hadwas het thema van de toespraak, die gehouden erd door ds M. Hanemaayer, voorzitter an de kerkeraad. Medewerking werd verleend door de gemengde zangvereniging Bel Canto te Wassenaar, het Ned. Hervormd zangkoor Jubilate Deo te Oudshoorn, het Bode- graafs Hervormd Evangelisatiekoor (met isjeskoor), de kerkkoren van Alphen, Boskoop en Rijnsburg, de plaatselijke Chr. muziekvereniging Arti et Religioni de organist Hans Moelee uit Leiden. Het geheel stond onder leiding van Dirk an Vliet. Ds Hanemaayer zei, niet bij benadering kunnen zeggen, hoe vaak mensen te hebben horen uitspreken; als ik toch geen geloof had. Heel vaak gebeurde dit in allerlei benarde omstandigheden. Dit be wijst, aldus de predikant, dat het geloof iets betekent in hun leven. Dat zij zich geen speelbal weten van het noodlot, doch hun leven gedragen weten door de mach tige hand van God. Ook in de Bijbel komt men zulk geloof tegen. Psalm 27 is geen vrucht van vrije tijdsbesteding, maar is uit het hart gebo- i. De dichter ervan klemt zich vol ver- ti ouwen vast aan zijn God. In het ver volg van zijn toespraak kwam ds Hane maayer tot de veronderstelling, dat niet ieder met deze psalm instemt. Als het woord „geloof" genoemd wordt, zijn er die de schouders ophalen. Wat heb je er- i, wat dde je ermee? Zo blijkt, dat wat bij de één een belangrijke rol speelt, bij de ander van geen betekenis is. t er onder de mensen 'zoveel dood geloof wordt gevonden en dat er wordt getwijfeld aan de waarheid van datgene wat geloofd wordt, meende ds Hane maayer als factoren te mogen zien die ertoe leiden om te vragen: Och, geloof. héb je eraan!? Alleen als ik zie naar Christus, weet ik rotsvast: het geloof heeft 1 Arm is een mens zonder, rijk Is hij mét geloof. Niets is ons liever dan van dit geloof te getuigen, aldus ds Hane- Muzick en zong ruim vierhonderd zangers zetten met begeleiding van orkest en orgel het pro gramma van deze feestelijke samenkomst met het prachtige lied „Wij hebben Woord voor de wereld". In de hierop volgende „stilte" sprak ds Hanemaayer gebed uit. A capella zong toen het koor de bede „Heer, ik hoor van rijke zegen". Mooi waren de wisselzangen, waarbij wérkelijk alles wat adem had, lof en eer samenstemde. Veel viel ook genieten van de heldere en beschaafde zang der Bodegraafse meisjes. Met grote aandacht luisterden de aanwezigen naar het wondermooie Wande) maar stillekens achter Hem aan", dat door de zangers a ipella ten gehore werd gebracht. Van het programma vóór de toespraak van ds Hanemaayer vormde de Engelse hymne „Van U wil ik zingen" wel het hoogte punt. Deze werd als wisselzang uitge voerd, met begeleiding van orkest en or gel. Het „Voorwaarts Christenstrijders" klonk machtig, evenals gezang 217, waar bij de op een der gaanderijen staande meisjes een door de dirigent gecompo neerde bovenstem zongen. In het „Voor waarts. werden zij hierbij gesteund door een piston-solo. Na het gebed werd staartde, als wissel zang, gezang 121 gezongen. Hoewel het uiteraard niet de bedoeling kan zijn het vocaal-instrumentale deel van het programma kritisch te gaan be schrijven, mogen we toch zeker wel de opmerking maken, dat zowel de zang de gezamenlijke koren als de muziek het orkest en van het orgel op hoog peil stond. Het was een buitengewoon mooie avond. Rest ons te vermelden, dat de bij de uit gang gehouden collecte ten bate van het plaatselijke Open-Deur-werk circa f 325 heeft opgebracht. En dat de O.D.-commissie 's middags, bij monde van haar voorzitter, de heer Th. Rademakers, de medewerkenden hartelijk welkom heeft toegeroepen in het Verenigings- en IJsclubgebouw gelegenheid gaf aan de van buiten Alphen gekomenen de broodmaaltijd te ge bruiken. TER AAR Oud-leerlingen namen afscheid De oud-leerlingen van de heer Van Loo. gepensioneerd hoofd der Chr, Nationale school, hebben op prettige wijze afscheid van hun oude meester genomen. Na welkomstwoord van de heer Jac. van ten kreeg de heer P. Pijper de leiding voor de opvoering van de revue schooljaren". Het spel, dat een klas leerlingen van de heer Van Loo uit beeldde. werd afgewisseld met accordeon- muziek van mejuffrouw Van der Haven mondaccordeonspel door de heer S. Valk declamatie en het voorlezen van felicita ties. De heer en mevrouw Van Loo kregen een straalkachel. een elektrisch theelich tje, een schemerlampje en bloemen cadeau van de leerlingen in het buiten land. Namens de Hollandse oud-leerlin gen werd de heer Van Loo een staande schemerlamp en zijn echtgenote een mand •net bloemen aangeboden. De heer Van Loo sprak ten slotte een burgemeester J. v. d. Berg erop, dat de 25 jaren raadslidmaatschap van de heer Verdonk zich gekenmerkt hebben door warme belangstelling voor gemeente zaken in algemene zin. Inzonderheid leg de hij een sterk sociaal gevoel aan de dag als het vraagstukken gold. waarbij element om de hoek kwam kijken, heer Verdonk was niet vastgeroest i vroegere tijd. Hij heeft de jaren vers en zich aangepast aan wat de nieuwe eiste. Zijn belangstelling betrof de gehele gemeente maar hij vergat daarbij niet de specifieke belangen van Aarlanderveei De heer C. A. Bos. die de verdiens van de heer Verdonk als middenstander, als lid der Alphense middenstandsvereni ging en als bestuurslid hiervan schetste zei. dat ziln rijke adviezen grote dank baarheid geven. De oud-predikant der Herv. Gemeente ds. De Haan, getuigde dat het de heei Verdonk gegeven was. veel licht om ziel heen te verspreiden. Hij is heengegaan maar zijn leven zal nog lang in de her innering blijven. Hij volgde Christus. Dit hem nu tot Ziin heerlijkheid heeft ge roepen. De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de Naam des Heren zij «eorezen in eeuwigheid, aldus ds. Haan. Na het zingen van gezang 30 vers 3, las ds. Boesenkool Lucas 7 vers 1117. Hij sprak woorden van troost tot de familie. Zijn dood is voor de blijvenden een wek roep en een vermaning om het leven te zien zoals hij het heeft geleefd, bepaald door het geloof, als pelgrim naar Vaderland. Od deze weg is hij velen zegen geweest. Een zeer lange stoet begaf z:-s voorts naar de algemene begraafplaats. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, sprak een broer van de overledene namens d familie woorden van dank voor het or dervonden medeleven. Jaarvergadering van Hoornse Damclub Tijdens de algemene jaarvergadering van deHoornse Damclub, die onder leiding stond van de heer M. de Groot, heeft do tweede voorzitter, de heer Vergunst, do prijzen uitgereikt die bij de onderlinge wedstrijden zijn behaald. In groep A was het weer Zijlstra die als winnaar uit de bus kwam. Hij verwierf de beker definitief. Tweede was M. de Groot en 3e G. v. Winkel. In groep B werd Spreij eerste, 2e was Baerveldt 3e A. de Groot. Ook A. v. d. Vliet ontving een prijs. Bij de verkiezingen werd de aftredende voorzitter herkozen. In de plaats va heer v. d. Spek werd de heer A. Verboom gekozen. De tientallen voor de aanstaande petitie werden als volgt vastgesteld: eerste tiental: 1. Zijlstra. 2 G. v. Winkel, 3. J. Spreij, 4. A. v. d. End. 5. J. Dissel. 6. A. de Groot, 7. M. de Groot, 8. J. Nollen. 9. W. Verboom, 10 C. Verboom;, tweede tien tal; 1. C. Looijenstein, 2. J. Baerveldt, 3. W. J. Ravensberg, 4. E. Megchelse, 5. H. de Vos, 6. A. Dissel, 7. W. v. Ofwegen, 8. W. Baart, 9. P. H. Spek, 10. E. Masmeijer. Aanrfjding Op de Steekterweg te Alphen aan den Rijn, ter hoogte van het Goudse Rijpad, had zondagavond omstreeks zeven een aanrijding plaats tussen de bromfiet ser C. de K. uit Gouda en een personen auto. bestuurd door S. B. uit Boskoop. De bromfietser liep een diepe snijwond op aan zijn rechteronderbeen. De brom fiets werd zwaar, de auto licht bescha digd. Ongeluk in Aarïanderveen Zaterdagmorgen is in het Zuideinde te Aarïanderveen de 79-jarige wielrijder G. K. aangereden door een jeep. bestuurd door een Inwoner, die niet in het bezit is van een rijbewijs. De fietser brak bij de val een onderarm en enkele ribben. Hij werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden. Opbrengst D.E.L.-collecte De zaterdag gehouden collecte ten bate van het t.b.c -fonds „Draagt elkanders lasten" heeft 778.35 opgebracht. Vliegen leren uit een boekje rrWEE politieagenten, die een sportvliegtuigje op vreemde w\jze zagen landen op het vlieg veld Mastic in de staat New York, zagen tot hun verbazing twee jongetjes uit de cockpit klimmen. Het waren de 13-jarige Eddy Gates en zjjn vriend Roy Rousseau (11). De jongens hadden ontdekt, dat in het vliegtuigje nog een contact sleuteltje zat en Eddy, die over het besturen uan een vliegtuio had ge lezen. gaf prompt vol gas Ze maakten een ererondje boven hun huis en koersten toen weer ge moedereerd naar het vliegveld, waar ze zonder brokken te maken landden. Toen men Roy vroeg of hij niet bang was geweest, zei hij: „Wel nee. Eddy had toch in het boekje gelezen wat hij doen moest". RIJNS ATERIEOVDE Voor de restauratie der Herv. kerk De zaterdag gehouden verkoopdag (en bate van de restauratie van de Hervormde kerk in deze gemeente heeft tussen de drie- en vierduizend gulden opgebracht. Alle goederen en dat waren er heel wat zijn verkocht. Morgen hopen wfl het eigenlijke bedrag HAZERSWOllDE Predikant beroepen De Gereformeerde Kerk heeft een be roep uitgebracht op ds. A. Brink te Joure. De predikant is op 18 februari 1909 te Joure geboren. Hij stond achtereenvolgens te Bruchterveld. Blija en Joure. Filmavond Morgenavond om acht uur vertoont het Rode Kruis in het gymnastieklokaal de film „De laatste brug". Premier Karamanlis Griekse steun aan Cyprus politiek en diplomatiek De beschuldiging van de Britse minis ter van koloniën, Lennox-Boyd, in het Lagerhuis over het aandeel dat Grieken land, zowel regering als burgers, heeft in de strijd op Cyprus, hetwelk „het be- schamendste feit zou zijn uit de betrek kingen tussen geallieerden, dat de moder ne tijd kent" heeft de Griekse premier Karamanlis een verklaring doen uitgeven. Hierin zet deze uiteen, dat de Griekse regering diplomatieke en politieke steun heeft verleend aan de Grieken op Cyprus, die het recht van zelfbeschikking opeisen. Griekenland heeft herhaaldelijk Enge land verzocht een oplossing te zoeken voor het conflict op Cyprus, doch het eni ge antwoord is steeds „nooit" geweest. Karamanlis zegt verder, dat de houding van de Britse regering in tegenspraak is tot de wil van de meerderheid van het Engelse volk, dat onderhandelen wil in- plaats van het gebruik van geweld toe passen. Griekenland zal voor de toekomst van de Grieken op Cyprus zijn huidige hou ding niet wijzigen, zolang Engeland zijn medewerking tot oplossing van het pro bleem blijft weigeren. Tegen oorlog! Melbourne wil zich gaan verzekeren Het organisatie-comité van de olympische spelen in Melbourne overweegt een verzekering te slui ten voor deze spelen tegen een mo gelijk uitbreken van oorlog. Luitenant-generaal sir W. Bridge- ford van het uitvoerend comité deelde mee, dat hjj een Londense verzekerlngs-maatschappij op het oog had om deze te vragen het ri sico te dragen. Hij voegde eraan toe: „Er bestaat geen twijfel over het feit dat een dekking van enkele miljoenen Australische ponden noodzakelijk Is om het verlies te compenseren Indien de spelen we gens het uitbreken van oorlog niet zouden doorgaan"! In Herv. kerk te Leimuiden In de Hervormde kerk van Leimuiden had gistermiddag de bevestiging plaats van ds. T. Kruijne. die enige jaren de Her vormde gemeente van Leimuiden heeft gediend, tot vlootpredikant van de Ned. Hervormde Kerk. De bevestiging ge schiedde door ds. D. Keuning van Almen. Onder de vele aanwezigen waren burger lijke autoriteiten, de predikanten Van Soest (Rijnsaterwoudc), Van Amstel (Ter Aar), Knottnerus (Oude en Nieuwe Wete ring) en Oosterhoff (Geref.. Leimuiden). de heer Van den Hoek van Nieuwveen en enige vlootpredikanten. De tekst van ds. Keuning was Exodus 4 vers 12: „En nu, ga heen, en Ik zal met uw mond zijn en zal u Jeren, wat gij spre ken zult". Er is bij Mozes enige aarzeling. Hij is door God gekozen om het Woord van God te spreken tot een van de machtigsten van die dagen. Hij moet gaan naar het paleis van de Farao en hij moet daar een bood schap gaan brengen, die de heerser niet bepaald welgevallig zal zijn. Ook aan zijn volk moet hij de boodschap van bevrijding en Hoop brengen. Zullen ïijn eigen mensen hem geloven? Mozes heeft uitvluchten. Hij ls geen goed spreker. Maar God kiest hem en zendt hem uit Niet zonder belofte echter. Wij allen hebben moeite met de bood schap van de Here God. Jesaja zegt: Mijn lippen zijn onrein. God inspireert echter en maakt ons bekwaam voor de opdracht, die Hij ons geeft. „Wie heeft de mens een mond gegeven? Ben Ik het niet, de Heer?" De vlootpredikant wordt losgemaakt van zijn beschermende omgeving. Hij wordt in de ruimte gezet en zijn taak is niet gemakkelijk. In een kleine gemeente wordt een predikant zo gauw met een aureool omgeven. Deze verzoeking is er voor ds. Kruijne nu niet meer. De bood schapper krijgt iets mee van het veracht- zijn van Jezus Zelf. Er zjjn kansen bij de jongens van de vloot. De predikant zit vlak bij hen en heeft direct contact met hen. „Ik hoop", zo zei de bevestiger, „dat u, ge dragen door de voorbede van de ge meente van Leimuiden, zo zult spre ken als God het wil". Het woord, door middel van de dienstknecht gespro ken, zal niet ledig tot Hem wederkeren. Ds. Keuning eindigde met de woorden van gezang 130 vers 1: „God is getrouw, Zijn plannen falen niet. Hij kiest de Zijnen uit, Hij roept die allen". Na de bevestiging zong de gemeente haar oud-herder en leraar gezang 203 toe: O. eeuwige Vader, sterk in macht, Wiens arm betoomt der baren kracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7